De „DE KOOPHANDEL" DE NIEUWE CAMPAGNE BEGONNEN. staat de nieuwe oogst er voor Uit den Omtrek RadioProgramma's i WOENSDAG 8 JUNI. V. A. R. A. HILVERSUM V.m. 6.457.00 en 7.30—7.45 Lichaamsoefeningen 8.00 Tijdsein 8.01 Gramofoonmuziek 9.00 Amsterd. Solisten Kwintet 10.00 Morgenwijding V. P. R. O. 10.15 Uitzending voor arbeiders in de Continubedrijven 12.00 Tijdsein 12.01 VARA- Septet 1.45 Verzorging zender 2.15 Onze keuken 3.00 Voor de kinderen 5.30 VARA-septet &.30 R. V. U.-Cursus 7.00 Imperialisme en Vol kenbond 7.20 Gramofoonmuziek 7.30 De Ko ning van Chicago, hoorspel 8.30 VARA-orkest 9.15 Uitzending voor den Algemeenen Nederl. Bond van handels- en Kantoorbedienden 9.30 VARA- orkest 10.00 Vaz Dias 10.20 VARA-orkest 11.00 Orgelspel door Joh. Jong 11.30 Gramofoon muziek 12.00 Tijdsein en Sluiting. N. C. R. V. HUIZEN. V.m. 8.00 Tijdsein Schriftlezing 8.15 Mor genconcert 10.00 Tijdsein 10.00 Zang door het N.C.R.V.-dameskoor 10.30 Korte ziekendienst 11.00 Tijdsein 11.00 Harmoniumbespeling 12.0' Politieberichten 12.15 Middagconcert 2.00 Tijd sein 2.00 Verzorging zender 2.30 Lezen van Chr. lectuur 3.00 Tijdsein 3.00 Liederen-reci- taal 3.30 Is. Trijtel, viool en Mej. M. Sluzewski piano 4.00 Vervolg concert 4.30 Viool en piano 5.00 Tijdsein 5.00 Kinderuurtje 6.00 Tijdsein 6.00 Uurtje voor de landbouwers 7.00 Tijdsein 7.00 Dr. F. J. Krop 7.30 Politieberichten 7.45 Ned. Chr. Persbureau 8.00 Tijdsein 8.00 Harmonie „Zaanland's Kapel" 9.00 Spreker Dr. J A. Nederbragt 9.30 De omroep zingt 10.05 Vaz Dias 10.15 Vervolg-concert 11.00 Gramofoon muziek. DONDERDAG 8 JUNI. A. V. R. O. HILVERSUM. V.m. 8.00 Tijdsein 8.01 Gramofoonmuziek 10.00 Tijdsein 10.01 Morgenwijding 10.15 Gra mofoonmuziek 10.30 Vioolrecitaal 11.00 Knip cursus 11.30 Gramofoonmuziêk 12.00 Tijdsein 12.01 Het AVRO-kleinorkest 2.15 Verzorgingzen der 2.30 Mevr. R. LotgeringHillebrand 3.00 Gramofoonmuziek 4.00 ziekenuur 5.00 Het AVRO Kamerorkest 6.30 Sportpraatje 7.00 AVRO-kamerorkest 7.30 Vacantiegangers atten tie 8.00 Tijdsein 8.01 Causerie 8.15 Aanslui ting met het Concertgebouw te Amsterdam 10.30 Vaz Dias 10.45 Kovacs Lajos 12.00 Tijdsein en Sluiting. HUIZEN K. R. O. V.m. 8.00 Morgenconcert 11.00 Gramofoonmu ziek 11.30 Godsdienstig halfuurtje 12.00 Tijd sein 12.01 Politieberichten 12.15 Het KRO-or kest. N. C. R. V. HUIZEN. V.m. 10.00 Tijdsein 10.00 Gramofoonmuziek 10.15 Korte ziekendienst 10.45 Gramofoonmuziek 2.00 Tijdsein 2.00 Cursus fraaie handwerken 3.00 Tijdsein 3.00 Vrouwenhalfuurtje 3.30 verzorging zender 4.00 Tijdsein 4.00 Zieken - uurtje 5.00 Tijdsein 5.00 Cursus handenar beid '5.45 Cello-recital 6.45 Cursus knippen en Stofversieren 7.00 Tijdsein 7.00 Declamatie 7.30 Politieberichten 7.45 Ned. Chr. Persbureau 8.00 Tijdsein 8.00 Protestantsch Chr. Reclassee- rings-Vereeniging 9.00 A Capella uitvoering in de St. Pieterskerk te Utrecht. De Groentenhandelarenvereeniging „De Koop handel" vergaderde Maandagmiddag in de kolfbaan van „De Roode Leeuw" alhier. Voorzitter is de heer C. Wagenaar, die de onge veer 40 aanwezigen verwelkomt en zegt dat deze buitengewone vergadering belegd is moeten worden aangaande de nieuwe Werk- en Loonregeling met de transportarbeiders. Hoewel de gegevens hierover bij punt 4 besproken zullen worden, zegt de voor zitter nu reeds dat de beide besturen met nog en kele andere vertegenwoordigers hebben vergaderd en eene regeling is tot stand kunnen komen. De notulen, hierna door den secretaris, den heer P. F. Slot, gelezen en daarna goedgekeurd. Ingekomen Stukken. De Exportvereeniging van aardappelhandelaren „De Centrale" zeide in een missive, dat eene ver- eeniging bezwaar maakte tegen de Berliner Bedin gen für de Kartoffelnhandel. De bezwaar makende vereeniging zou gaarne zien alvorens er een Deut sche controleur bij een wagon aardappelen verscheen, en ook een Hollandsche controleur aan wezig was. Deze zijn noodig omdat er anders te veel wordt afgetrokken. „De Centrale" vraagt nu welk bedrag „De Koophandel" wil beschikbaar stellen om de kosten aan controleurs te kunnen bestrijden. Eventueel worden dezen aangevuld te Keulen en Essen. Op voorstel van den voorzitter werd goedgevon den, dat deze aangelegenheid in den N.-Holl. Bond van Exporteurs zal behandeld worden en het schrij ven dus. verder voor kennisgeving aangenomen. Bedanken van leden. De heer B. v. d. Wal bedankt als lid van „Koop handel", door verandering van zaken. Ook de heer P. Kroon te Alkmaar bedankte, deze echter wegens hoogen leeftijd. Ten opzichte van dezen laatsten stelde de voor zitter voor dezen ouden veteraan een erkentelijk schrijven te richten, met de toevoeging van den heer Hoogland om hem als oud-lid te erkennen. Dit werd algemeen goedgevonden. Nog een schrijven van meergenoemde „Centrale" kwam nu ter tafel, waarin o.m. gewezen werd op het door „De Koophandel" betaalde contributie bedrag ad f 200.wijl het f 400.moest zijn. De contributie is gespecificeerd f25.— per Exportid en f 5.00 voor binnenlandsche handelaren. Dit wordt nu aangezuiverd). De voorzitter deed hierbij opmer ken dat de meeste leden ook lid zijn van den bond van" Exporteurs. De wenschelijkheid van lid-blijven van „De Centrale" werd nu een punt van bespre king, waarbij bleek dat „De Centrale" in „Land- en Tuinbouw" artikelen uit haar archief in genoemd orgaan plaatst, en dit blad „Koophandel" toch niet aanbelangt. „Land- en Tuinbouw" schijnt dienst te doen als aanhangwagen van de heeren uit het Westland. De voorzitter zou een besluit in deze willen op schorten tot October. De heer P. Deutekom wilde dit juist andersom doen en nu tot bedanken besluiten en in October weer herzien of „Koophandel" lid zal blijven. Dit werd goedgevonden. De transportarbeider v. d. Werff deelde mede, dat hij door omstandigheden als lid van de trans portarbeiders organisatie ontslagen werd beschouwd en nu een verzoek doet om weer als transporter te worden aangesteld. Zijn verzoek zal in de betreffende commissie be handeld worden. Als nieuwe leden werden- met bijna algemeene stemmen toegelaten de heeren: P. de Boer en Jac. Smit Czn„ beiden te Broek op Langendijk. NU kwam in behandeling een uitvoerig schrijven van de schippersvereeniging Beurtbevrachting, dat in hoofdzaak de medewerking van „Koophandel" vroeg om mogelijk te maken dat Beurtbevrachting op beurt kon varen. Een algemeen tarief zou dan noodig zijn en ook aan concurrentie zou men het hoofd kunnen bie den. De voorzitter deelde o.m. mede dat er Zaterdag een vergadering was geweest van schippers en door enkelen hunner belegd. Persoonlijk had de voorzitter bezwaren tegen het op beurt varen en doelde op de geschiktheid van den schipper van het vaartuig, bovendien hebben wij met de geheele schipperij in den omtrek tc doen Zij konden het zelf niet eens wqrden. De heer H. Kamp (lid van Beurtbevrachting) riep de medewerking in van den handel en zeide dat die vergadering, waarvan de voorzitter sprak, gehouden is buiten de schippersorganisatie om en het werk is van een enkele. De Voorzitter zeide, dae men wel om medewer king vraagt maar in gebreke blijft met een voor stel dienaangaande te komen. Als de organisaties eene regeling treffen, dan kan „Koophandel" daar over van gedachten wisselen. De heer P. Rijper is de meening toegedaan, dat de schippers willen dat de vereeniging boven de particulieren gaat en nu wil men een geschikte basis treffen in den hoop dat „Koophandel" mede werkt. De heer Hoogland doet opmerken dat er geen voorstel bestaat en acht dat-het op beurtvaren een bezwaar voor „koophandel" is. De Voorzitter: als Beurtbevrachting en de ver eeniging van wilde schippers samen een regeling treffen, dan valt er over te praten. De heer Jn. Kramer wil zich niet uitspreken te genover „Beurtbevrachting" maar meent toch dat niet alle schippers gewenscht worden. Hij prefereert een goede regeling met de schippers. De heer P. F. Sot wil aan „Beurtbevrachting" be richten dat „Koophandel" principieel voorstander is van een tarief bij overeenkomst, en verder aan haartevragen met een afgerond voorstel te komen. De heer Bonnet doet de opmerking dat het punt wel niet op de agenda staat en voor het voorstel van den heer Slot is. Ten slotte werd goedgevonden dat een schrijven als door den heer Slot bedoeld, aan „Beurtbevrach ting" zal gezonden worden. Het volgende punt betrof bespreking nieuwe Werk en Loonregeling met de transportarbeiders. Een concept, samengesteld uit een commissie van het bestuur met de besturen van de transportarbeiders en leiders, werd nu aan eene bespreking onderwor pen en na enkele wijzigingen goedgekeurd. Natuur lijk zullen deze de transportorganisatie worden me degedeeld en tevens dat deze overeenkomst voor een jaar geldend is. Eventueele wijzigingen behoo- ren 6 weken voor het beëindigen bekend te worden gemaakt. Uit de rondvraag stippen wij het volgende aan: De heer P. F. Slot zou zich met de transportar beiders willen verstaan, teneinde samen te overleg gen en een regeling te treffen inzake de onvolwaar digheid van den arbeider. Hierover ontstond eene tamelijke bespreking en werd met bijna algemeene stemmen goedgevonden, maar niet op het voorstel van den heer Slot in te gaan. De penningmeester deelde mede, dat het bestuur besloten had, gezien de groote uitgaven, de contri butie te verhoogen, en deze weer te bepalen naai den omvang van het bedrijf. Dit werd goedgevonden. De voorzitter kon nu mededeelen dat de associatie der transportarbeiders de loonregeling hebben aan vaard. Zij vragen verder controle te mogen uitoefe nen op het nakomen van de overeenkomst ten op zichte van de kooplieden. Goedgevonden werd dit"dat dit toevertrouwd blijft aan de leiders. De heer L. Molenaar deed een beroep op den handel, om zooveel mogelijk te bevorderen, dat niet auto-rijders van ver uit den omtrek maar wel die uit eigener plaats met het vervoer van groenten zullen belast worden. De Voorzitter onderstreept dit verzoek door een op ieders medewerking in deze. De heer H. Kamp zou willen dat men zooveel zou medewerken en trachten zou dat de verzendingen groenten des morgens te 10 uur de sluis zouden kunnen passeeren. De voorzitter antwoordde dat dit practisch on mogelijk is. Het is vanzelsprekend in het belang van den handel, zoo spoedig mogelijk te verzenden, en daar wordt ook rekening mede gehouden. De heer Greeuw wilde spreken over het loon der reserve arbeiders, waarbij de voorzitter zeide, dat men dit aan de leiders moest overlaten. De heer Kooi sprak den wensch uit, dat degene die geladen heeft, zorg zal dragen dat het juiste getal vermeld wordt. De voorzitter zeide dat hierop zal worden gelet. De heer Bonnet zou gaarne willen dat de keus van het en bloc veilen van tomaten te Zwaag niet 2500 maar 43000 kg. zou bedragen. Hiertoe zullen stappen worden gedaan. Op een vraag aan den heer Kuiper antwoordt de voorzitter dat inzake ziekteverzekering men in on derhandeling is met het Centraal Beheer. Voorloo- pig zijn wij nog bij den Raad van Arbeid. De heer Hoogland vroeg den penningmeester op de contributie-kwitantie ook te zetten het veiling plaatsnummer. De voorzitter sloot nu te 6 uur de vergadering met dank en riep nogmaals de mederwerking in der leden op het genomen besluit der overeenkomst. De vorige week verschenen ter Broeker markt de eerste vroege aardappelen, te Bovenkarspel waren de eerste Muizen in Mei ter veiling versche nen. En hiermede is de nieuwe campagne begonnen is het seizoen 1932—'33 ingezet. Wat zal het ons brengen? Allen zijn we min of meer pessimistisch gestemd. En voor die stemming zijn redenen te over. Het voorbijgegane jaar 1931 heeft ons tuinbouwbedrijfs leven ruïneus getroffen, geweldige verliezen hebben de bedrijven te verduren gehad. Een groote, ruime kooloogst en een verarmd, verdeeld, schier ziel togend Europa. De afzet allerongunstigst door hin derlijke, bijna onoverkomenlijke bezwaren beïn vloed, de betalingen voor het geleverde product kwamen al trager binnen. Geen verandering ten goede valt nog te bespeuren. Ja, met zorg vraagt ieder ondernemer zich af: wat zal 1932 ons bren gen. Het bedrijfsleven wordt zoo fel door politiek- economische maatregelen bedreigd. Wie kan voor spellen wat in ons hoofdafzetgebied, Duitschland, dit jaar zal gebeuren? Wat zal Lausanne brengen? Zal de herstelquastie op vredelievende wijze een oplossing vinden? Een toenadering tusschen de groote mogendheden mo gelijk zijn, waardoor de tolmuren kunnen worden gesloopt, die tot heden de grootste struikelbokken vormen op den weg tot economisch herstel? Ons bedrijf is voor al die dingen zoo uiterst ge voelig, wijl de tuinbouw met de mogelijkheid van export staat of valt. Hebben we een kansje op meer uitvoer naar Engeland? Zooals algemeen bekend zal zijn, heeft Engeland zijn grenzen voor Fransehq,aardappelen gesloten, met 't oog op 't gevaar van besmetting van eigen bodem met en door de Colorado kever. Ook onze regeering, trof met de Duitsche en Bel gische soortgelijk verbod, waartegen Frankrijk, ten onrechte, weer represaille maatregelen trof. Nu is het me niet bekend, of Frankrijk groote hoeveeheden aardappelen in Engeland placht in te voeren, derhalve kan ik ook niet zeggen, welke in vloed deze maatregel op onze export naar Enge land kan uitoefenen. Waarschijnlijk zal België de taak van Frankrijk wel kunnen overnemen en trachten in Engeland te verkoopen, waar het pre cies als wij, tegenover Duitschland door de beta lingsmoeilijkheden gehandicapt is. Ons land zal dan nu maatregelen treffen tegen die landen, die onze export bemoeilijken en een z.g.n. „clearing systeem" invoeren. Heb ik de strek- king van het ontwerp goed begrepen, dan laat het de handel over en weer volkomen vrij. Ook na ver schijning van de wet in het Staatsblad zal het Duitschland op geenerlei wijze aan eenige belem- meringen binden, wat de hoeveelheden in te voeren goederen betreft. Echter zal de betaling dezer inge- I voerde goederen via één centrale instelling moeten gebeuren, opdat er een verrekening kan plaats heb- j ben met vorderingen op Duitschland. Met op twee na algemeene stemmen der aanwezige leden is het ontwerp in-de Tweede Kamer goedgekeurd. Men zou zeggen: billijker regeling kan moeilijk getroffen worden. Wie ter wereld kan daar nog eenig redelijk argument tegen aanvoeren? Toch is de mogelijkheid zeker niet buitengesloten, dat het toch nog tot moeilijkheden met Duitschland komt. Tegenwoordig is haast alles mogelijk. En komt het tot moeilijkheden, dan zullen de land- en tuinbouw de eerste en zwaarste stooten hebben op te vangen. Nederland is echter gedwongen tot dezen maat regel over te gaan. Niets zou ons liever zijn, dan een vreedzame oplossing, wie heeft er lust tot vechten? Ook al zou men den strijd winnen, dan nog zal de strijd ook onzerzijds offers vragen. Onder deze sombere vooruitzichten gaan we de nieuwe campagne in. Plaatselijk Nieuws ZUIDSCHARWOUDE. Voor de vacante betrekking van onderwijzeres aan I de openbare lagere school alhier, hebben zich 47 sollicitanten aangemeld. NOORDSCHARWOUDE. De vrouwenclub van de Oosterstraat heeft beslo ten ook dit jaar peer een uitstapje te maken en wel I op Donderdag 23 Juni a.s. Per Touringcar van de Firma Kok, Tuinman Wilken zal een reisje gemaakt worden naar den Haag en Scheveningen, waarbij dan tevens een bezoek gebracht zal worden aan de Koloniale Ten toonstelling. $\j Hoofd-en Kiespijn MIJNHARDTS POEDERS 't Gewas staat er vrijwel overal gunstig voor, 't is kerngezond. In verband hiermede zou ik de redacti's van de in onze omgeving verschijnende bladen wel een dringend verzoek willen doen. Laatst nog1 hebben enkele correspondenten een alarmeerend bericht over de gezondheidstoestand van het gewas opgezonden, dat ook werd opgeno men. 't Is van achteren we gebleken, dat dit bericht ten eerste voorbarig, en ten tweede er geheel naast was. Nu geloof ik niet, dat de correspondenten, vaak met de bedrijven slechts weinig bekend, zich de beteekenis van zulke berichten volkomen bewust zijn. Ware dit het geval, ze zouden zich wel tweemaal bedenken, vóór ze dergelijke berichten lanceerden. Daar komt nog bij, dat zij gemeenlijk de juist heid van hun berichten op dit gebied niet garandee ren kunnen. Ze zijn op 't gebied van plantenziekten leeken. En brieven over „van hooren zeggen". Laat men zich nu voortaan van berichtgevingen op dit gebied onthouden. Als er iets te berichten valt', laat men het dan overlaten aan menschen, die zich in deze verant woordelijk weten. Ik zou dit terrein geheel willen overlaten aan de heeren v. Herwijnen te St. Pancras en Drost te Hoorn, beiden controleurs van de P. D. te Wagenin- gen. Dan zijn we zeker, dat geen onjuiste en schade lijke berichten in de pers verschijnen. Zouden in het algemeen belang de redacties daar toe willen medewerken? Hdenmorgen (Maandag 6 Juni) waren er al een zestal bouwers met een partijtje vroege Muizen ter Broeker markt. Blijkbaar wilde men er niet aan, de eerste ver- kooper te wezen, de eersten althans hielden 't goed op. Stond den ophouders 't geval van de Zaterdag veiling voor den geest, toen er twee aanvoerders met vroege aardappelen waren en de laatste puur meer besomde dan de eerste, 't Is mogelijk, echter liep het heden niet zoo, de prijzen waren om en bij de f 12.00, een enkel partijtje wat hooger. Je krijgt net als zoo vaak in het begin voor drielingen meer dan voor grooten. Geen krielke gooien we buiten de mand, zoolang dit goed circa f2.50 per 50 kg. opbrengt, kruimkens zijn ook brood. Krijgen we een overvloedige aardappeloogst? Och zei me vandaag een bouwer wie zal 't zeggen? 't Zal al heel veel van 't weer afhangen. Wil je wel gelooven, dat 't al weer aardig droog wordt op den akker? Maar man, 't heeft dezer dagen nog geregend! En toch is het schraal, en dat zou heelemaal zoo erg niet weaen, als de akkers wat beter in staat waren. Ja, 't is zoo, er is van 't voorjaar zeer spaar- zamenlijk met de kunstmest omgegaan, de noodige money ontbrak. Blijft het nu droog, dan zal de op brengst zeker niet meevallen. Bouwen met 'n slecht voorziene portemonnaie valt al even moeilijk als handeldrijven in dito conditie. Hoe staat het met den stand van de vroege aardappelen in België? Om dat te weten te komen, klampte ik een koopman aan, die enkele malen per week de Mechelsche bloemkoolmarkt bezoekt en uit dien hoofde zeker tot oordeelen in staat is. Zijn oordeel luidde: daar later dan hier. Overigens, 't is Juni en 't kan spoedig verkeeren. Deze concurrent mogen we zeker niet te licht achten. En nu ten slotte. Wij zijn menschen van vandaag en weten 'n bitter beetje. We tobben en zuchten en zien vele leeuwen en beren op den weg. Echter zijn er soms meer in onze verbeelding dan in werkelijk heid aanwezig. Kijk maar eens naar de tomaten. Toen per 1 Juni het Engelsche invoerrecht a 16 ets. per Kg. in werking trad, zaten we met de kas- menschen in zak en asch. We voelden ons ge slagen en in den geest zagen we het jammerlijke feit al geschied, de stooktomaat spot-, spotgoedkoop. En 't leek werkelijk ook zoo te gaan, 't ging al aardig naar een kwartje per Kg. En ziedaar, heden werd alweer 36 ets. per kg. be taald, ruim 36 gld. zelfs, ondanks de 16 ets. Engel sche tol. 't Zeer koele weer, maakt, dat er weinig goed ter markt komt. Vandaar meer ambitie en verhoogde prijzen. 't Kan dus nog meevallen. Moge het zoo ook met de Muizen gaan. Oujfkarepel. Het NeHerlamidseli Bioscoop-Theater. Diri.D(e Jong. Zondag hadden wij wederom het genoegen een de laatste voorstelling bij te wonen in bo. vengenoemde cinema, waarbij als hoofdnummer werd gegeven „De Zanger van Sevilla" een speel, film in 11 acten, waarin de titelrol werd ver vuld door Roman Novarro. Nadat eerst het 'Metro Goldwyn Journal was I gegeven, werd als extra nummer aangekondigd de laatste acte van de Hollywood-R|evue kleuren. Wanneer men zooiets ziet, dan wordt men boeid, worden de kunstzinnen bekoord, omdat daarmede iets voortreffelijks geboden werd, ja, zou men wenschen dat de geheele revue zich voor het oog ontrolde. Dan de hoofdfilm een beeldenreeks, die zuiver genuanceerde sfeer tooveren, en een uit beelding geven van perfect spel en diep gevoel. Zoo iets moet men zien om te kunnen voelen wat wij met woorden trachten weer te geven, Wij meenen echter het kwalitatieve gedeelte van deze cinema niet meer te moeten bespreken, indachtig aan het gezegde „goede wijn behoeft geen krans." Alleen dit: wij hebben het een uitnemende ge dachte gevonden van den heer de Jong om de I oude vriendschapsbanden weer aan te knoopen door een tusschentijds bezoek te brengen met zijn cinema. En daarmede komen wij tevens aan de woorden van den explicateur, waarin deze mededeelde, dat de directie hoopt het volgend jaar weep te ko men jf i Hieruit spra.k het vertrouwen dat de moge lijkheid daartoe weder geboden zal worden en en dus een einde zal komen aan het sinds jaren gevolgde monopolistisch stelsel, dat in dit ge val op geen enkelen -grond verdedigbaar is. Hpe men indertijd hiertoe gekomen is, is ons nog een raadsel. Men ging aan het uitschakelen van inrichtin gen, die in het bezoeken van kermissen een bron van bestaan zoeken, en gaf voorkeur aan! een andere, die dit bedrijf slechts als nevenbedrijf uitoefende en een geheel ander bedrijf of vak hadden als bron van hoofd bestaan. Deze handeling sproot voort uit een zeker dorps-chauvinisme, en al was het toen niet ver dedigbaar, omdat men daarmede leden van den bond van kermisreizigers ging uitschakelen, nu valt het nog minder te verdedigen en is het toen ingenomen standpunt absoluut onhoudbaar ge worden, omdat ook de reeds eerder genoemde anderen de kermissen elders gaan bezoeken en zicli dus op een lijn stellen met de leden van den bond van kermisreizigers al hebben zij in een andere branche hun hoofdbestaan gevonden en dus geen aanspraak kunnen en mogen ma ken op voorkeur en bevoorrechting. Zoo willen wij de woorden van den explicateur uitleggen in de overtuiging, dat hiermede de geest van velen wordt vertolkt. Hier kunnen geen grenzen worden getrokkea. "Wil men de vrije ontwikkeling van deze inrich tingen, dan moet er een einde komen aan de pro tectionistische maatregelen. Hierdoor wordt het gelijken tred houden met den vooruitgang der techniek tegengehouden en wordt de gelegenheid geopend, dat den menschen datgene wordt ont houden, waarop zij met de voortschrijdende per- fectionneering met recht aanspraak kunnen ma ken. 'Mogen ook zij, die hierover hebben te beslis sen er zoo over denken en in/ dezen geest han delen. Het publiek heeft reeds jaren terug en ook nu weer uitspraak gedaan. J. K. SINT PANCRAS. Auto dngeval. Eenige jongens waren Maandagavond aan het krijgertje spelen op de fiets om de vluchtheuvel bij de Twuyverweg. Door een verkeerde manouvre van een der jongens raakte de trappers van twee fietsen in elkaar en vielen de jongens midden op de straat. Op het zelfde qogenblik naderde een auto, be stuurd door A. Dekker van Broek op Langendijk- Den heer Dekker stond niet anders te doen dan of de jongens of een boom aan te rijden. Het laatste geschiede zoodat de auto een gebo gen as bekwam, ingedeukt spatbord en verbrijzelde bumper. Van een en ander is procesverbaal opgemaakt. De inzittende bekwamen geen letsel. KOEDIJK. DE NIEUWE BURGEMEESTER. De nieuwe burgemeester van Koedijk, de heel Ninaber uit Leiden, waar hij in de gemeente-admi nistratie werkazam is, bracht de vorige week een bezoek aan zijn nieuwe gemeente. Met het oog op de grootte van zijn gezin, za' vermoedelijk de pastorie van de Ned. Herv. ëe' meen te als woning worden verhuurd. De heer Ninaber is in de omgeving geen onbe kende, aangezien zijn vader notaris in Medembla* was. Vermoedelijk zal hij 15 dezer zijn intrede in de gemeente doen. (Alkm. Crt.")

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 2