V&CÜIiTiE Kike Snip's Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 65 ZATERDAG II JUNI 1932 41e Jaargang De Twee Kleinzoons. Speciaal Coisetten-lapzijn TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 38. NIEUWE L4SGED1JKER COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. AVKinmeDtsprljs: or? maanden 1.15. Uitgave: firma 1. H. KEIZEB. Redacteur 1. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRTïIMTÏ Onlangs waren we in gesprek met een oud ren teniertje, die er nog wel komen kon, maar zich van dag tot dag zóóveel zorgen maakte over de toekomst, welke nog alle mogelijke narigheden op dit ondermaansche voor hem in petto zou kunnen hebben, dat hij min of meer overstuur was geraakt en zijn gezondheid er door benadeelde. 't Wordt nou een beetje mooier weer en nou moest je eens wat vacantie nemen, zoo raadden we hem in gemoede. De man keek ons aan, als wide hij zich verge wissen, of hij zich in dit geval boos moest maken, dan wel lachen zou, Hce kon iemand nu zóó on doordacht praten, meende hij. Ten eerste dééd hij niets meer en had hij dus geen, vacantie noodig, en ten tweede kon hij er in dezen slechten tijd toch het geld niet voor missen. De man had ons natuurlijk niet goed begrepen, wat voorsproot uit zijn verkeerde gedachte omtrent het begrip „vacantie", een woord, dat door velen wordt misverstaan. Vacantie is een rusttijd, leert het woordenboek ons, maar, dan bedoeld als een rust van de gewone bezigheden of een onderbreking van anders nor male rust. Vacantie wil volstrekt niet zeggen: op reis gaan en zich ergens aan het strand voor een paar weken in een badstoel planten of zich voor zoo'n tijd in een hangmat tusschen twee hoornen in een bosch opbergen. Zóó kunnen alleen sommigen een vacantie genieten. Vacantie hebben we noodig om onze geest te ontspannen van de sleur der dage- lijksche gewoonten, welke altijd dezelfde zorgen en gedachten met zich brengen. Wie geregeld licha melijk hard moet werken, zal een nuttige vacantie beleven, als hij zich een paar dagen rust kan ge ven, minder omdat het lichaam deze zou behoeven, maar omdat de geest eens kan uitgaan tot dingen, waartoe het vermoeide lichaam hem op andere dagen niet te denken stemt. Een rijke nietsdoener zou zich geen betere vacantie kunnen denken dan door een paar weken gedurende oogsttijd den boer te gaan helpen op het land. Zijn verslapte geest zóu verrast ervaren, welk een genot in den arbeid is gelegen en welke voldoening deze verschaft; hij zou leeren, dat rust alleen begeerenswaard is en genoten kan worden, als het lichaam eerst werd moe gewerkt. Een somber gestemde rentenier, die zich dage lijks zorgen maakt over mogelijken tegenslag met zijn papieren, die moest zijn vacantie eens door brengen in het gezin van een werklooze, opdat hij kon ervaren, dat er nog andere en zwaardere zor gen zijn, bovendien vaak blijmoediger gedragen, dan die, waarmee hij zijn laatste levensjaren ver galt. Er zijn menschen, die lichaam en geest van dag tot dag moeten afbeulen in een 'jachtend en ener veerend zakenleven. Als ze in den zomerdag een paar weken vrij nemen, dan steken ze hun porte- feuille met geld en razen ze in sneltrein en auto de halve wereld af om maar zooveel mogelijk te zien, te genieten en te beleven. Het uitstapje kost ze heel wat, maar vacantie een ontspanning van den geest hebben ze niet gekend; voor het uit gegeven geld het meest te incasseeren aan genie tingen van oog en maag, was voornaamste zorg. Wie vacantie neemt, kan uitgaan, omdat het vreemde op zich zelf aan velen de ontspanning van geest biedt, welke in de vacantie wordt ver langd, maar geenszins is uitgaan een vereischte om vacantie te genieten, en zéker niet het maken van verre reizen. We verwerven alle voordeelen van een goede va cantie, als we alleen maar eens iets anders onder nemen dan we gewoon zijn te doen, iets echter, het welk onze gedachten tot het schoone des levens kan opvoeren. Wat we slechts noodig hebben is zooveel rust, dat de geest ook gelegenheid krijgt om zich in het nieuwe te vermeien. Als we dan daarna tot de regelmaat van vroeger zijn teruggekeerd, zullen we de oude dingen met frisscher geest en ook anders bezien dan weleer. Het leven van eiken dag krijgt nieuwe bekoring voor ons, bezwaren zullen veel van het drukkende hebben verloren, perspectieven lijken blijder geworden. Wie den zin van een goede vacantie verstaat, kan haar onder alle omstandigheden genieten, desnoods thuis. Plaatse! ifle B9ieuwst 37.) Hij 'egde het hoofd in het kussen en sloot de oogen. De anderen verlieten stil de kamer, die reeds in haxf duister was gehuld. Rosamunde verwijderde zich eveneens, terwijl een stil gebed: „God, geef mij de kracht, dat ik dat alles kan drager.uit haar hart opweide. Albert vias inderdaad uitgeput van het spelen zij ner rol in de „komedie." die hij voor zijn familie in elkaar had gezet. Hij had opnieuw mogen er varen, dat zijn invloed of beter zijn macht zoo goed als onbegrensd was, en dat hij ongestraft zelfs zeer ver kon gaan. Wanneer hij zijn wil wenschte door te zetten, wist hij, hoeveel hij kon wagen. Uitgezonderd deze buibengewene vrijmoedigheid te genover zijn grootmoeder, had hij zich tot heden, evenals de andere bewoners van het SI a, de auto riteit zijner grootmoeder tenvolle erkend, met dien verstande, dat hij niet zooals de anderen uit vrees zich voegde naar de bevelen van haar, maar uit pië teit voor haar leeftijd. Wanneer hij haar toestem ming voor de vervulling zijner wenschan erlangde, can gebruikte hij het tot heden steeds met succes toegepaste middel: list, waarmede hij steeds zijn doel bereikte. Er was stellig wel niemand te vinden, die van de zijde van deze vrouw, met haar roofvo gel gezicht en kouden blik een greintje gevoel var. liefde ondervonden had. Zelfs bij naar zoon, graaf Stephan, was het meer kinderlijk respect dan kinderlijke liefde. Iedereen, hetzij in meer of min dere matet koesterde voor haar een zekere vrees Waar haar zoon zich om niets bekommert, was zij de un'iverseele heerscheres. En die kunst ver stond zij in hooge mate, Wee den ondergeschikten, die hei mocht wagen zich tegen haar hevelen te verzetten De straf volgde op hetzelfde óogenblik, wanneer dit mocht blijken. Mocht het-een bediende van het huis zijn of een arbeider, ook al had hij een groot gezin, hij werd op staande voet ontslagen. Medelijden kende deze zoo gevreesde vrouw niet. Zij was zich zelf ten volle daarvan bewust, niets kon haar zachter doen stemmen, Zij beschouwde haar houding en haar optreden als een ïactor, die. haar invloed moest bestendigen. Liefde en aan- Gudkarspel. A.is. Zoadag 12 Juni zal door onze sport club Onderling Genoegen" wederom ©en tijd rit worden gehouden, welke zeer zeker voor. het publiek een aangename attractie zal zijn, waarbij men verschillende malen de renners in hun kun nen kan beoordelen. Gestart zal worden ongeveer half tien vanaf de Roskambrug. Het af te leggen traject is als volgt: vanaf de Roskambrug, Laanweg tot station, vervolgens richting Waarland en langs j de Ringvaart en Waardje, naar de startplaats. i Deze ronde moet 15 keer gereden worden. In to- taal een afstand van 70 kilometer. Wij noodigen door dezen het publiek uit eens een kijkje te komen nemen en hunne belangstel ling te toonen voor de rijwielsport Breek op Langer.dijk. Op het bureau van de arbeidsbemiddeling in deze gemeente staan de navolgende groepen werk loozen ingeschreven: 24 landarbeiders, 36 transportarbeiders 1 kuiper 1 timmerman 1 matroos 1 schipper. Oudkarspel. Ee gemeentepolitie maakt bekend dat is ko men aanvliegen een duif gemerkt Nurp 30N. no. 1355, alwaar inlichtingen worden verstrekt. Bij het hoofd der school zijn inlichtingen te bekomen over een gevonden jongens schooljas. hankelijkneid had zij nimmer weten te verwerven, zelfs niet bij haar zoon. Haar was dit gïvoel ten eenenmale vreemd, zij had dit wellicht nooit lee ren kennen, en wanneer dit nog bij haar zou hebben bestaan, dan was het vóór langen tijd geweest. Slechts één wezen was er, voor hetwelk haar liefdeloos hart nog In staat was eenige toe genegenheid te koesteren, dit wezen was haar klein zoon Albert. Hoewel niet op één lijn te stellen met eene teedere verafgoding, zooals een grootmoeder haar kleinkinderen kan liefhebben, meer nog soms dan haar eigen kinderen, toch mocht haar gene genheid een graad van liefde heeten, die nog bij haar leefde, naast de groote zorg, dat het Stam goed bij het overlijden van haar kleinzoon in ei gendom zou overgaan op een zijlinie. Tegenover haar kleinzoon was zij een geheel andere vrouw. Het uitdrukkelijk bevel van de Saniteltsraad, elke opwinding bij den zieke streng te vermijden, be woog haar tegenover haar kleinzoon toegevend te zijn, hem zacht en teeder toe te spreken en zich in te binden, wanneer haar oude natuur, als zij door Albert's woorden werd geprikkeld, weer boven kwam Zelfs heden, toen de zieke in zijn opwinding het waagde haar autoriteit aan te vallen en haar met allerlei verwijten te overstelpen, was zij niet alleen niet toornig geworden, integendeel, was zij hem nog met vriendelijke woorden tegemoet gekomen, en had zij zich nog verontschuldigd. Albert zelf was toen zijn grootmoeder was heengegaan verbaasd, dat hij het gewaagd had zoo tegen haar op te tre den. Het was gelukt, zij had niets daarop geant woord toen hij tegen haar gezag in verzet was ge komen en door dit resultaat aangemoedigd, besloot hij zich op deze wijze geheel aan haar invloed te onttrekken. Nadat hij eenigen tijd rustig was blijven liggen, schelde hij en beval den bediende het licht aan te steken. Hij zag naar de .klok en berekende den tijd wanneer Heinrich terug zou komen. De tijd verstreek maar hij kwam niet. „Wellicht", zoo dacht hij, „is hij in de woning van den houtvester opgehouden en door Mariannes vader aan de praat gehouden." Hij wachtte nog een half uur. Toen werd het souper aangekondigd. Albert liet zich verontschuldigen en verzocht hem een glas melk te brengen en wat water. Zijn ongeduld nam toe. Het souper was ge ëindigd, hij hoorde de stoelen wegzetten en verder, dat men zich naar de daaraan grenzende kamer begaf. Daar hoorde hij Heinrich's stap en tegelijk trad deze zijn kamer binnen. „Met welk ongeduld heb ik u gewacht" riep Al- bert hem toe, „waar is u zoo lang geweest?" Broek op Langcndijk. Politie. Gevonden voorwerpen een bos sleutels een paar portemonnaies - een boodschappentasch een knipmes een houten pijp en een paar zwarte dameshand schoenen. Inlichtingen geeft de veldwachter. Zuidscharwoude. Cabaretavond Plaatselijk Crisiscomite. Het bestuur van het Plaatselijk crisiscomite is erin geslaagd, dat de zoo populaire cabaretclub JSisoka" te Alkmaar ook een avond zal geven te Zuidscharwoude en wel op Zaterdag 18 Ju ni a.s. in „De Roode Leeuw,, Deze club die over al met groot succes optreedt, verleent hare me dewerking geheel belangeloos. Noemen wij aller eerst de bekende band „hTe 16 Cheese Townians" onder leiding van den alom bekenden Siem Spruit dan weten wij, dat ons een genotvolle aVond staat te wachten. Tevens zal de uitnemende re freinzanger Jac. Amoureus medewerken. Dan wacht ons dien avond nog een verrassing j door de medewerking van „Jasper en Meraitje i van Suntebankeris" met hun Hollandsche en j Westfriesche liedjes aan de piano, voorts decla- j matie en samenspraken. Het programma is o.i. aantrekkelijk genoeg om een volle zaal te trekken. De geheele opbrengst van dezen avond komt ten goede van de kas van het plaatselijk crisis comité. De entreeprijzen zijn zeer laag gesteld, zoodat een 'ieder in de gelegenheid wordt gesteld van j deze bijzondere gelegenheid gebruik te kunnen maken. v Het belooft een avond te worden van aangena me verpoozing, maar daarnaast ook een avond van groote voldoening. Immers, de recette is ten bate van de kas van het plaatselijk crisiscomite. Voor verdere bijzonderheden leze men de aan plakbiljetten. Oudkarspel. Naar wij vernemen bestaat bij het bestuur van de bekende vereeniging de V.V.V.V.V. het voor nemen, om tijdens de aanstaande kermis weder èen sportdag te houden, en wel in samenwerking met de Kon. Ned. Athletiek-Unie. Ten aanzien hiervan zullen met het bestuur van den Athletiekbond besprekingen worden ge voerd. Zoo de tijdsverdeeling het toelaat zal tevens getracht worden eenige Rijvereenigingen naar hier te laten komen. Mient II Alkmaar Tel. 526 Vcitrouwd adres voor: goedpassende Buikbanden Elastieken Kousen Rechthouders en Rechthoudar- Corsetten Uit den Omtrek Koedijk. Naar de gemeentesecretaris ons officieel me dedeelde, zal de intocht van den nieuwbenoem- den burgemeester, den heer W. O. Ninaber, plaats .landen op aanstaanden Woensdag 15 Juni, des „Ik vraag u mij duizendmaal te willen veront schuldigen, mijnheer de Graaf", zei Heinrich, de toegestoken hand van zijn meester drukkende. „Ik heb veel zeldzaams ondervonden, waardoor ik ver hinderd werd vroeger te komen." „Veel zeldzaams? Doch, zeg mij eerst, hoe maakt Marianne het?' „Zij moet morgen op bevel van de Gravin naar haar familie in de Residentie vertrekken, zonder vooraf van u afscheid te durven nemen. Het arme kind is er geheel van streek van." „Onmogelijk!" riep Albert verslagen uit. „Op bevel van grootmama? Men wil mij mijn speelmak kertje ontnemen, mijn troost in de stille en een zame oogenblikken? Naar de residentie, zegt u, moet dat arme kind gevoerd worden, waar zij, die slechts in bosch en veld en in de vrije lucht leven kan, tusschen de hooge huizen, in de nauwe stra ten zou wegkwijnen? Heinrich," zoo ging de zieke met sombere stem voort, „mijn grootmama is een slechte vrouw. O, het is mij reeds lang duidelijk geworden, zij heeft geen hart! Hoe?" sprak hij we der luider, „durft zij het wagen, ons allen als haar slaven te behandelen, over levensvreugde en men- schenlevens te beschikken,, volgens haar luimen en grillen? Neen, dat gaat te ver! Deze willekeur moet een einde nemen en nog dezen avond willen wij die zaak afwikkelen.' Heinrich moest thans woord voor woord zijn ge sprek met Marianne mededeelen, waarbij hij zoo terloops ook de ontmoeting vertelde met de waan zinnige grootmoeder, hoewel hij haar zonderlinge taal verzweeg. Verder verhaalde hij van zijn gesprek met den ouden Grauer en de uitnoodiging met hem naar het dorp te gaan om kennis te maken met de beide Amerikanen. Hij liet niet na te spreken over den aangenamen indruk, die beiden op hem had den gemaakt, en lichtte hem verder in over hetgeen hij in „De Gouden Leeuw" had ondervonden. Ten slotte deelde hij tevens mede, dat hij hoopte den jongen mr. Tanner, dien hij als een zeer beschaafd mensch had leeren kennen, meermalen te zullen zien en met hem bevriend te worden. „Dan moet u hem eens bij gelegenheid tot mij brengen', riep Albert. „Zeer gaarne.' „Ik zie met genoegen, dat u toilet hebt gemaakt," zoo ging de zieke verder, „hoe goed staat u dit, hoe fashionabel ziet u er uit! U is een deftig heer!" „Kan u ook vleien?" „Sans phrase!" „Ik wilde thans nog een verzoek aan u doen, mijnheer de Graaf; een uitvlucht, die ik gedwongen was tegenover uw neef te gebruiken, als een waar heid te getuigen, wanneer hij wellicht binnen kor- namiddags twee uur nieuwe tijd. Na afloop van het officieele gedeelte zal een rondrit door de gemeente gemaakt worden, waarbij men ook het zuidelijk deel der gemeente hoopt te bezoeken. Gemelefrteiraiad van Alkmaar. Gemeentelijke rajdiodistributie. De Alkmaarsche raad machtigde B. en W. met 12 tegen 9 stemmen de te Alkmaar bestaan- de vijf particuliere radiodistributiebedrijven voor de gemeente over te nemen voor de som van 132.500 gulden. Aan B. en W. werd, in verband met de bouwkosten van een radiocentrale met vier prorgmama's een vijfde lijn wordt in re serve gehouden en het tot stand brengen van aansluitingen een crediet toegestaan van ten hoogste 277.500 gulden, waaronder de uitkee- ring aan de distribuanten begrepen is, een en ander nader te regelen bij suppletoire begrooting ,Men verwacht over vijf jaar, als alle kosten betaald zullen zijn een jaarlijksche winst voor de gemeente van plus minus 73.000 gulden per jaar. Overgenomen worden 4200 aansluitingen van de particuliere bureaux. Besloten werd voor dit jaar het weegloon voor de kaas ter kaasmarkt van 50 cent op 40 cent; per 100 kilogram te verlagen, wat voor de ge meente een mindere ontvangst be toekent tvan 3500 gulden. j Indertijd heeft de gemeente voor den aanleg van den tramweg AlkmaariSehagen een gelde lijke bijdrage gegeven. Daarom is thans aan Alk ter of langer tijd daarover mocht spreken." „Heeft u het een en ander met Roderich gehad?" Heinrich vertelde nu eerst de toevallige ontmoe ting met den. ouden glazenmaker en Roderich op het oogenblik, dat men het graf van de ge liefde van Graaf Anselm weder had uitgegraven, om het lijk des avonds naar het kerkhof in het dorp over te brengen en li chtte hem verder in over zijn heden ondervonden avontuur. Hij vertelde de aan den doodgraver gegeven opdracht met eenig medelijden over de doode en verzocht den Graaf zijn mededeeling tegenover Roderich waar te ma ken door te zeggen, dat zijn jonge meester hem die opdracht had medegedeeld. Albert antwoordde niet onmiddellijk, hij had het hoofd diep gebogen, alsof hij in eigen gedachten verzonken was. „Of ik uw verklaring zal bevestigen?' zeide hij na eenigen tijd van ernstig nadenken. O, dat spreekt vanzelf, u heeft slechts gedaan, wat ook ik onder alle omstandigheden gedaan zou hebben, wanneer ik niet op mijn ziekbed was geworpen. Mijn groot mama heeft dus het overbrengen van het lijk be volen? En Roderich, deze slechte man, had zich niet ontzien de gestorvene nog bij haar graf te beleedigen?" „Heinrich," zeide hij na een kleine pauze op een bijzondere toon en legde zijn hand op den arm van zijn vertrouwde, die intusschen op een stoel naast den wagen van den zieke had plaats genomen, deze geheele geschiedenis is mij tot op heden een onopgelost raadsel gebleven. Voor slechts korten tijd heb ik uit Mariannes mond de eerste mededeelingen daarover gehoord. Maar ook niets meer, als dat mijn grootvader een zeer schoone dame uit Ame rika had medegebracht, die na eenige jaren hier is gestorven, en dat Mariannes grootmoeder haar kamenier is geweest. Ik wilde daarover meer we ten en vroeg eerst aan mijn vader, dan mijn groot moeder daarnaar. De laatste was geheel ontsteld, toen ik die vraag tot haar richtte. Beiden echter zeiden mij, dat dit een zaak was, die op het vroe gere leven van mijn grootvader een schaduw had geworpen. Ik mocht niet verder daarnaar informee- ren en was bovendien nog te jong, om het ge beurde volkomen te kunnen begrijpen. Ook mocht ik nooit, om de eer van ons Huis niet te schenden, navorschingen bij anderen doen. En nu hoor ik van u, dat mijn grootvader die vreemde vrouw zelf voor zijn gemalin heeft uitgegeven en in het familie graf heeft laten bijzetten. Dat had hij toch onmoge lijk kunnen doen, wanneer zij niet zijn wettige vrouw was geweest. Meent u ook niet?" „Ik kan daarover niet oordeelen." (Wordt vervolgd.

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 1