Transpireerende Teleurstellend Radio Programma's VRIJDAG 17 JUNI. A. V. R. O. HILVERSUM. N.m. 12.00 Tijdsein 12.01 Het omroeporkest 2 00 Uitzending voor scholen 2.30 Kovacs Lajos 4.00 Sluiting. V. A. R. A. HILVERSUM V.m. 6.45 en 7.30 Lichaamsoefeningen 3.C0 Tijd sein 8.01 Gramofoonmuziek 9.00 VARA-Septet 10.00 Morgenwijding V.P.R.O. 10.15 Voordracht door Adolf Bouwmeester 10.30 Septet 11.15 Voordracht door Adolf Bouwmeester 11.30 Sep tet 12.00 Sluiting 4.01 Piano-recital 4.30 Na schooltijd 5.00 VARA-orkest 6.00 Gramofoon muziek 6.15 Orkest 6.45 Imperialisme en Vol kenbond 7.05 Orkest 7.20 Orgelspel 7.40 Orkest 8.00 Sluiting 11.00 Gramofoonmuziek 12.00 Sluiting. V. P. R. O. HILVERSUM. N.m. 8,00 Tijdsein 8.01 Cultus 8.30 Concert 9 00 Cursus 9.30 Concert 10.00 Vrijz. Godsd. Persbureau 10.05 Vaz Dias 10.15 Declamatie door Jan H. de Groot 10.45 Gramofoonmuziek. meente U dan zooveel vreugde heeft gebracht, dat U nooit meer bij ons weg wilt. (Applaus). Hierna sprak de heer A. Schuur, voorzitter van de vereen. „Ons Belang" den burgemeester toe. Spr. heette den burgemeester en familie hartelijk wel kom. Spreker wijst er op, wat er lsgebeurd,nadat men 6 jaar geleden den vorigen burgemeester hier heeft toegesproken, n.l. de verbetering van het rijwielpad tusschen Koedijk en Sint Pancras, waar door de verbonding zéér is verbeterd. Spr. wijst verder op het raadhuis, waaruit ook wel blijkt, dat de voorganger betere jaren heeft meegemaakt. Spr. hoopte, dat er spoedig eenlge verbetering in den crisistoestand mag komen'. Verder sprak sr. de hoop uit, dat deze keus een goede Is geweest, én voor den burgemeester én voor ons. De burgers verwachten van den burgemeester, dat hij het scheepje van Koedijk met vaste hand door de branding van dezen benarden tijd heen stuurt en de burgemeester mag dan van ons ver wachten, dat we getrouw onze verplichtingen zullen voldoen en zullen medewerken. Spr. besloot met den wensch, dat God den arbeid van den burgemeester in deze gemeente tot een zegen zal maken. Door het dochtertje van den heer A. Groen wer den bloemen aangeboden. Een groepje meisjes voerde nog eenige reidansen uit, waarna de burgemeester allen een woord van dank bracht en de kinderen een tractatie aanbood. K. R. O. HUIZEN. V m 8.00 Morgenconcert 10.00 Gramofoonmu- ziek' 11.30 Halfuurtje voor zieken en ouden van dagen 12.00 Tijdsein 12.01 Politieberichten 12.15 KRO-Quintet 1.45 Verzorging zender 2.00 Évert Haak bespeelt het orgel der St. Domini- j cuskerk te Amsterdam 3.30 Myra Meyer-Verhoe- ven viool; Benno Richard, Cello; Theo Potjes, piano 5.00 Esperanto bij den handel" door Frater j Wigbertus van Zon 5.20 Gramofoonmuziek 5.30 KRO-Kunstensemble 6.20 Dr. Balth. van dei- Pol: „Wetenschappelijke Radio-onderzoekingen in de Poolstreken" 6.40 KRO-kunstensemble 7 00 H van Opstal 7.30 Politieberichten 7.45 PTT. Kwartiertje 8.00 KRO-salon-orkest —9.00 Vaz Dias 9.15 Op gemakkelijke condities". Blij- spel 10.00 KRO-salon-orkest 11.00 Gramofoon- i muziek. ZATERDAG 18 JUNI. V. A. R. A. HILVERSUM V.m. 6.45 en 7.30 Lichaamsoefeningen 8.00 Tijdsein 8.01 Gramofoonmuziek 10.00 Morgen wijding V.P.R.O. 10.15 Uitzending voor de Arbei ders in de continubedrijven 12.00 Tijdsein - 12.01 VARA-Septet 1.45 Verzorging zender 2.00 Kwartiertje voor het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling 2.15 Gramofoonmuziek 2.45 Ar- beiderssport 3.00 Gramofoonmuziek 3.20 Dr. D de Lange: „Darwin" 3.40 Volksliederen door de Zanggroep „De Wielewaal" der Amsterd. A.J.C. 3 55 Uit de roode jeugdbeweging 4.00 Zang ver volg 4.15 Actueel allerlei uit de arbeidersbewe ging 4.30 Beoefening der huismuziek 5.00 Kin deruurtje &.00 VARA-Septet 6.30 Friesch uurtje 7.15 Septet 7.45 Toespraak door A. de Vries 8.00 Zaterdagavond-programma 10.00 Vaz Dias enz. 10.15 VARA-orkest 11.00 Gra mofoonmuziek 12.00 Tijdsein en sluiting. K. R. O. HUIZEN. V.m. 8.00 Morgenconcert 10.00 KRO-Trio -- 11.30 Godsdienstig halfuurtje 12.00 Politieberich ten 12.15 KRO-sextet 1.45 Verzorging zender 2.00 Gramofoonmuziek 2.30 Kinderuurtje 4.00 Gramofoonmuziek 5.30 Esperantonieuws 5.45 Gramofoonmuziek 6.10 Paul de Waart: 6 30 Gramofoonmuziek 7.10 Edm. Nijsten 7.30 Politieberichten 7.45 Sportpraatje 8.00 Vroo- lijfce avond 9.00 Vaz Dias 11.00 Gramofoon muziek. oksels en voeten verliezen hun onaangenaam karakter voor U en Uw omgeving door een geregelde behan deling met Purolpoeder. Zij houdt ze droog en voorkomt het stukloopen der voeten. In bussen van 45 ct„ 60 ct. en 1 gld. Alleen bij Apothekers en Drogisten Plaatselijk Nieuws brengen. Want zooals terecht gezegd, door per soonlijk contact worden vele moeilijkheden over wonnen. Spr. wenschte den burgemeester een ge- zegenden tijd in Koedijk. De heer Baron van Fridagh, burgemeester van Schoorl, sprak namens den Vleeschkeuringskring Schoorl en heette den burgemeester hartelijk wel kom. Spr. hoopte op aaangename samenwerking en dat door deze saamenwerking werd verkregen, dat het gebruik van vleesch mag toenemen en dat de andere overeenkomst, die de gemeente Koedijk met Schoorl heeft, n.l. de te werkgestelde werkloozen in de bosschen, spoedig mag verminderen. Spr. zeide, dat alles wordt gedaan om in een prettigen toon te vergaderen. De heer Stuffers, het Hoofd der School, beval het onderwijs zeer in de belangstelling van den burge meester aan, wijzende op de groote belangstelling, welke de ouders der kinderen hiervoor hebben. Spr. wijst op de vereen. Het Schoolverband, de plaat selijke voorlooper der leerplichtwet, welke vereen, bepaalt, dat als een kind 6 ongeoorloofde verzui men heeft gemaakt in een jaar, dit kind niet met het schoolfeest mee mag en dit is nog maar zeer sporadisch voorgekomen. De heer W. Visser riep den voorzitter namens de Tuinbouwvereeniging een hartelijk welkom toe en hoopte op den steun van den burgemeester in dezen moeilijken tijd. Hierna bracht de Pastoor van Oudorp den secre taris een woord van dank voor de uitnoodiging voor deze bijeenkomst en achtte zich ten zeerste verblijd, de hoop uit te spreken In tegenwoordigheid van familie en belangstellenden, dat de burgemees- ster welvaart mag brengen. Spr. wees op het sa men vloeien van de kerkelijke gemeente Oudorp met de burgerlijke gemeente Koedijk en hoopte op de medewerking van den burgemeester. Spr. hoopte den burgemeester in zijn woning te mogen ont vangen. Voorzitter bracht een woord van dank aan alle sprekers en richtte zich totde vertegenwoordigers der pers, zeggende dat het medeleven met wat er in deze gemeente plaats vindt, zeer op prijs wordt gesteld en hoopt dat dit mag voortduren. Spr. was steeds gaarne bereid, van voorlichting te dienen. Nadat een foto was gemaakt en de thee gebruikt, werd een rondrit gemaakt door het dorp en over Schoorl en Bergen ging het haar het Zuideinde der gemeente. Hier was zeer veel belangstèlling van de zijde der burgerij en werden op het terrein voor den heer Ottink kinderspelen gehouden. Na door de schoolkinderen te zijn toegezongen werd door de Jongeheer G. Slljkerman Kz. een wensch van de Koedijker kinderen op keurige wijze voorgelezen en aan den burgemeester overhandigd. Hieraan ontleenen wij het volgende. De wensch begint met den burgemeester welkom te heeten, niet alleen om onze vreugde te betuigen, doch ook om U onze gelukwenschen aan te bieden met uwe benoeming als burgemeester van Koedijk. De hoop wordt uitgesproken dat de ambtstijd van den burgemeester een gelukkig tijdperk mag zijn en dat de Burgervader alom vriendschap en har telijke eensgezindheid mag ondervinden. Verder wordt de vreugde uitgesproken, dat de burgemees ter de ouders komt helpen en steunen in dezen zorg- vollen tijd, want al begrijpen wij het niet zoo goed, ew weten toch, dat zwaare zorgen hen drukken. Meerwerken hleran kunnen, wij kinderen niet, doch aals we groot geworden zijn, hopen wij, dat U nog steeds de beminde burgemeester van Koedijk zult zijn en hopen, dat het vaderschap over onze ge- VOOR HET PLAATSELIJK CRISIS-COMITE. Met verwijzing naar de in dit blad voorkomende advertentie willen wij gaarne het optreden van de zoo populaire cabaretclub „SISOKA" voor het goede doel nog eens aanbevelen. Wij deden dat reeds in een der vorige nummers, maar een mensch ver geet zoo licht. In beslag als hij wordt genonien door hetgeen hem tegenwoordig het meest bezighoudt. De drukkende tijdsomstandigheden. Maar daarvoor gaat het. Daarom gaat het. Daarop moet worden gewezen. Neen, niet op die slechte tijden, och, de krant staat er vol van, maar om te trachten het optreden van dit gezelschap een succesje te bezor gen. Het programma Is zoo varleerend, de kosten worden zoo nuttig besteed. Het crisis-oomlté vaart er wel bij, en om nu belangstellenden te lokken, niet zoozeer om wat aardigs te hooren, maar om een menschlievend doel te steunen, z'n saamhoorig- heid te toonen, hetgeen anders niet zoo licht zou gebeuren, daarvoor krijgt men eenige vergoeding, in den vorm van een gezelligen avond. Dit kan de wet der wederkeerigheid worden genoemd, voor wat hoort wat, en door het goede doel te steunen, neen, zoo is het niet, door dezen avond, denk er aan, Zaterdagavond bij te wonen, betreedt men tegelijk het breede terrein der menschlievendheid. De entreeprijzen zijn zeer laag gesteld, wij ver meldden het reeds, zoodat voor een ieder de ge legenheid open staat te hooren, te zien en verder te zwijgen „Jasper en Meraitje van Sunte- bankeris" zouden zeggen: Mensche, zegge jullie 't nou zelf, maar deervoor kenne we noit te veul doen Nou den! Zaterdageivend nei de „Roie Leeuw" Komme jullie? den heer Mienes, om van vereenigingswege den leden het verbod op te leggen, dat zonder nood zaak geen artikelen worden cadeau gegeven, die buiten hun branche staan. Noodzaak moet dan aanwezig worden geacht, wanneer de fabrikant de cadeaux beschikbaar stelt, x Algemeen wordt het een, uitstekend voorstel geacht, maar moeilijk uit te voeren. Men, moet het kwaad bij den wortel aantasten. Besloten wordt dat het bestuur in de volgen de vergadering met een voorstel zal komeni. ,Een kleine statutenwijziging wordt goedge keurd. Bij de nu volgende rondvraag wordt op voor stel van den heer K. Boot besloten een adres te richten aan de commissie der lichtbedrijven, met verzoek om verlaging van den electriciteitsprijs Boor den heer Boot worden thans inlichtingen gevraagd over de kwestie met den bode van het Spaarfonds, waarop de secretaris antwoordt, dat dit hier niet besproken kan worden,maar wel op een vergadering van leden van het Spaarfonds. Afgaande op geruchten die er loopen, zegt voorz. pertinent, te kunnen verklaren, dat het hier geen finantieele kwestie is, daar deze vol komen in orde is. Do besprekingen door de gestelde vraag uitge lokt, dragen een zeer scherp karakter, waarbij verschillende harde woorden vallen. Dé voorzitter kan hieraan echter een einde maken door de vergadering te sluiten, daar het sluitingsuur is aangebroken. N oerdseharwe uik'. Bij den heer W. C|. Bouman te Zuidscharwou- de. verscheen het tweede nr. Ie Jaargang van ,,Be Ontwaking" orgaan van den Neutralen Bond van Boeren, Land- en Tuinbouwers. Het blad wordt gedrukt op houtvrij papier, terwijl de inhoud, samengesteld door een .Re dactiecommissie, gevormd uit het bestuur, geheel gewijd is aan de belangen van Boeren, Land- en Tuinbouwers. Tevens komen er artikelen in voor van verschil lende personen, die een leidende positie innemen, in deze beweging. Het blad verschijnt den löden van iedere maand. Langend ijk. Dinsdagavond vergaderde de Langedijker Win keiiers-, Nering- en Vakvereeniging in buitenge wone vergadering in het gebouw „Concordia" te Noordscharwoude. Tnclusie tftjiet bestuur waren aanwezig 22 leden. De voorz., de heer S. Timmerman opent de vergadering met een woord van welkom, en zet in een korte toelichting het doel dezer verga dering uiteen. Een verzoek van Sint Pancras was ingekomen om de winkeliers gelegenheid t.e geven gebruik te maken van „Ons Weekblad" voor het plaatsen van advertenties. De meerder heid van het bestuur verklaarde zich hiervoor een concept-overeenkomst is opgemaakt, waar over thans deze vergadering haar goed- of afr- keuring moet uitspreken. Door den - heer Jb. Smit Jz. wordt hierna eerst het concept in zijn geheel voorgelezen en daarna artikelsgewijze, waarbij door hem de meest verduidelijkende toelichtingen worden ge geven. Spreker zegt tevens dat deze overeenkomst in de ledenvergadering van Sint Pancras is be handeld en daar met algemeene stemmen aange nomen. Nadat de artikels zijn behandeld, worden de algemeene besprekingen geopend, waarbij ver schillende meeningen naar voren worden ge bracht en verdedigd. Er blijken zoowel voor- als tegenstanders te 'zijn. I Het slot van deze besprekingen is echter, dat het voorstel van het bestuur met 141 stemmen voor en 8 tegen wordt aangenomen. Echter met dien verstande, dat wanneer na een half jaar een derde der leden zich tegen voort zetting uitspreekt, deze overeenkomst zal wor den beëindigd. Van eenige winkeliers in verschillende bran che is het verzoek ingekomen een vergadering te houden over de winkelsluiting, daar zij meenen onrechtvaardig te worden behandeld. De voorz. en ook anderen zijn van, oordeel, dat het verzoek te spoedig is ingekomen, om een oordeel te kunnen vellen, en- wordt besloten een afweahtende houding aan te nemen. De secretaris brengt een verzoek over van den burgemeester van Oudkarspel, dat de leden be kend maken hoe zij de sluiting hunner zaken wenschen tijdens de kermisdagen. In de week voor kermis, zoo hebben B. en W. besloten, mo gen de winkels vrij open zijp. Het gaat dus om de kermisdagen. Besloten wordt een oproep in „Ons Weekblad" te plaatsen, dat de betrokkenen schriftelijk hun wenschen bij den secretaris kunnen indienen. Dpor het bestuur zal dan met den burgemeester worden geconfereerd. Een schriftelijk voorstel is ingekomen van Teleurstellend mag ongetwijfeld de aardappelprijs van 15 Juni genoemd worden. 't Product is zoo bij uitstek mooi, en voldoende grof, zelden nog zag men om dezen tijd van het jaar een reeds zoo keurig uitziend product ter markt. Alles wordt gedaan, om het de klanten naar den zin te maken. We voeren aan in manden of kisten, om de nog zoo teere huid niet te beschadigen, wat oorzaak kan worden, dat de aardappelen na aan komst bij den afnemer een onfrisschen indruk maken door bruin en zwart worden. Reeds kon de grootera sorteering worden inge voerd. De aanvoeren zijn nog zeer gering, en toch dalen de prijzen onrustbarend. Werd Maandag nog om en bij de f9.00 betaald, Dinsdag moest reeds met f8.00 genoegen worden genomen. De Woensdagmorgen markt te Broek gaf alweer een gulden lager te zien, doch was, vergeleken met de prijzen dienzelfden dag „om de Oost" besteed, nog zeer gunstig te noemen. Bovenkarspel zette in met f5.20 en eindigde op circa f5.50, Medemblik was enkele dubbeltjes hooger. Inderdaad, het prijsverloop is teleurstellend. Wat moeten de bouwers doen? Wachten oop hooger beschot, met de risico van nog sterker ge daalde prijzen? Of doorgaaan, in de hoop dt het beter zal gaan? Wie heeft moed, in dezen als adviseur op te treden? Heden spraken we met kooplieden, die sedert jaren op Engeland handel drijven. We vroegen hun oordeel en dat was nu niet bepaald ongunstig. Ze verwachten, dat er op de Engelsche markt heel wat geplaatst zal kunnen worden. Dat het tot heden zoo slecht liep, wijten ze aan de groote voorraden oude aardappelen, die de En gelsche handel in voorraad heeft. Deze probeeren ze eerst kwijt te worden, voor hun aandacht aan de nieuwe te schenken. Zoo verklaarden zij die kooplui de scherpe daling, die heden intrad. Zelfs achten ze een prijs- verhooging in de volgende week niet onwaarschijn lijk. De qualiteit der oude aardappelen gaat nu snel achteruit en daarom zal geïmporteerd moeten wor den. Engeland heeft een tekort, dat van elders moet worden aangevuld. Natuurlijk wagen we het niet, hierover te oor- deelen. 't Was ons heel wat liever, als de prijs op peil ware gebleven, de ervaring leert, dat het niet zoo gemakkelijk valt, de eenmaal laag geloopen prijzen omhoog te krijgen. De hypotheekbouwers We gelooven, dat van alle bouwers in onze streek zij het slechts er aan toe zijn, die in de goede periode land kochten, daarvoor zelf slecht weinig konden betalen en derhalve genoodzaakt waren hooge hypotheken af te sluiten. Wat ze zelf hebben kunnen betalen, kan als ver loren worden gerekend. Er zijn er nu al zeer, zeer velen, die niet bij machte zijn, de verschuldigde rente, laat staan de aflossing te voldoen. Het Kamerlid v. d. Heuvel is van meening, dat de z.g. „topgevallen", dat zijn die, waar de hypo theek beduidend hooger is dan de landwaarde, niet te helpen zijn. We zijn van oordeel, dat de heer v. d. Heuvel Juist ziet. Doch het dreigt niet alleen mis te loopen met deze topgevallen, die laat men veelal intact, wijl excecutie in dezen tijd ook voor den hypotheek gever een ramp wordt, doch het dreigt eveneens spaak te loopen met vrij normale gevallen. Hieronder verstaan we die posltie's, die slechts door een matige hypotheek belast zijn. Daar is het gevaar veel grooter, wijl er uitzicht bestaat, zelfs nu, dat de eerste hypotheek, naar men wel zegt eruit komt. Er is bij onze tuin- en landbouwers in onze om geving een nijpend gebrek aan contant geld. Hoe erg dit wel is, schijnen velen nog niet te beseffen. Het ware een voorloopige uitkomst, als het tweede millioen spoedig kon worden uitbetaald. Doch hiermee zijn ook de hypotheeknemers niet geholpen. We meenen, dat, indien even mogelijk, excecutie wegens niet kunnen voldoen van hypo theekrente, in niet „topgevallen", moet worden voorkomen. Loodzwaar drukt op de menschen het benau wende besef, eiken dag van bodem en woning te kunnen worden verdreven. Men arbeidt van vroeg tot laat onder schier onmogelijke toestanden. Men moet voor. zulke menschen bewondering hebben. Laat men toch hen niet vergeten. Er kan toch wel raad en hulp worden verschaft? De tgrgende bestaansonzekerheid ls haast niet te dragen. En de gevallen zijn waarlijk niet sporadisch. We hebben nu onze vakorganisaties. Zouden zij zich er eens voor willen spannen en een vertrouwens commissie benoemen, waar de met ondergang be dreigden hypotheek-bouwer en -boer zich konden vervoegen. Wil men in dezen Iets bereiken, dan moet men volledig op de hoogte zijn. Als het tot gedwongen verkoop zou komen, dan is het te laat. Men zij toch in dezen paraat. In de reddingboot In de heerschende economische crisis is er geen vraagstuk, dat zóózeer als dat van het loon beslag legt op de aandacht van de groote massa. En geen wonder. Voor verreweg de meesten is het loon het salaris, de bezoldiging dat wij voor onzen arbeid ontvangen tevens de eenige grondslag voor ons bestaan. Het is dan ook volko men verklaarbaar, dat we in verzet dreigen te komen, zoodra er aan ons loon geraakt wordt. En slechts Indien we er goed van overtuigd zijn, dat het niet anders kan, zullen we van verzet afzien. Nu staat het voor bijna ieder, die over de hui dige crisis en over de maatregelen, noodig om haar te overwinnen, heeft nagedacht, wel onomstootelijk vast, dat ln 't algemeen aan de loonen geraakt waarschijnlijk zelfs heel hard geraakt zal moe ten worden. Het komt er nu maar op aan ook de groote massa des volks van die noodzakelijkheid te overtuigen. Voor een niet zoo gering deel bezit ze die over tuiging reeds. Dit valt erg mee, als we eens in gemoede over deze dingen praten. Maar er is een ander deel, dat er nog niets van wil hooren, en dat werkelijk nog bereid is alle ellenden vap den te- genwoordigen tijd te aanvaarden, als slechts be reikt wordt de handhaving van de loonen en sala rissen der laatste jaren. Zij, die er zoo over denken, vertellen u, dat door loondaling de koopkracht zal achteruit gaan, dien tengevolge handel en industrie nog verder achter op geraken, en tenslotte dus ook het aantal werk loozen nog omhoog zal worden gedreven. Nadeel dus over de geheele linie, en geen uitzicht op overwinning van de crisis, daar de koopkracht bijna geheel te loor zou gaan. Zóó echter is het met de zaak niet gesteld. De crisis woedt niet alleen hier in Nederland, maar zij doet dit door de heele wereld; en vergelijken derwijs komt Nederland, dank zij ons vrijhandels stelsel, totnogtoe er betrekkelijk nog goed af. Alle markten ter wereld zijn verstoord. Alle economische wetten zijn en worden overtre den. Wat we hier met elkaar te doen zullen hebben, dat is de oplossing van het vraagstuk, hoe Neder land ln stand te houden en, met zoo weinig moge lijk kleerscheuren door de cr'sis heen te brengen is. En hierbij is het loonvraagstuk een zeer belang rijke factor, al is het ook lang niet de eenige. Nu staan we voor het feit, dat Nederland een zeer dichte bevolking heeft, die een hoog levenspeil heeft bereikt doordat hier steen voor steen werd op gebouwd een bedrijfsleven, dat aan hooge eischen beantwoordt: handel, scheepvaart, industrie, land en tuinbouw, veeteelt en zuivelbereiding, visscherij, enz. Dit bedrijfsleven werkte niet uitsluitend voor de Nederlandsche markt, en het zou ook op zijn hoogte niet gehandhaafd kunnen worden, als er de binnenlandsche marktt alleen voor open stond. Wij zullen steeds en onder alle' omstandighden. ter wille van onze welvaart, voor een belangrijk deel aangewezen blijven op de wereldmarkt, en onze uitgebreide en rijke overzeesche gebiedsdeelen zijn daarbij van groote beteekenis, gelijk ze ook voor onze ontwikkeling in het verleden steeds van on schatbare beteekenis zijn geweest. We zijn op de wereldmarkt aangewezen, niet slechts voor het bewijzen van diensten en den afzet van onze producten, maar ook voor den inkoop van al het vele, dat ons volk voor zijn levens onderhoud en voor het in gang houden van zijn bedrijfsleven noodig heeft. Met andere woorden: wij hebben er onverbid delijk voor te zorgen dat wij kunnen concurreeren, en dat de vele goederen, die we noodig hebben, zoo goedkoop mogelijk hier binnen kunnen komen. Bestaansvoorwaarden voor ons volk zijn derhalve: productiekosten en vrijhandel. Aan beide wordt geducht getornd; voor beide dienen wij op de bres te staan. Wij zwijgen thans verder over de handelspolitiek, we willen het alleen nog hebben over de lage pro ductiekosten. Welnu, verlaging der productiekosten is mede te bereiken door verlaging van loonen en salarissen van belastingen, van tarieven, van sociale lasten. Op die verlaging moet krachtig en doelbewust wor den aangestuurd. Geschiedt dit, dan treedt ook on vermijdelijk verlaging van de kosten van het le vensonderhoud in. Dit beteekent tevens verlaging van prijzen. Verlaging van het loonpeil is niet alleen nood zakelijk, zij is ook zonder bezwaar moge1 ijk, daar de kosten van levensonderhoud reeds belangrijk omlaag zijn gegaan en deze daling ongetwijfeld dan nog verderen voortgang zal hebben. Alleen op deze manier kan er althans weer eenige kans komen op vermeerdering van de werkgelegen heid en dus op afneming en ten slotte eindiging van de ellendige werkloosheid. Het is best mogelijk wij achten he* zelfs zeer waarschijnlijk dat het levenspeil, dar het Neder landsche volk de laatste jaren bereikt had, in de eerste toekomst niet gehandhaafd zal kunnen wor den. Er is een groote verarming doo: de heele wereld ingetreden, dat de gevolgen daarvan ook hier' niet te ontgaan schijnen. Op zlchzgif echter behoeft zelfs een sterke loonsverlaging nog niet te beteekenen daling van het levenspeil Niet het bedrag aan geld, dat iemand voor zijn arbeid ont vangt, beslist over zijn welstand, doch wel dat gene, v«at hij voor zijn loon kan koopen. Bovendien meenen we nog te moge a o: dat men v.-.'h over ons hooge levenspa', van dt laatste jaren toch ook niet al te veel illusies moet- maken. Zeker, we hebben ook te lande in breede kringen op hoogen voet geleefd; aan weelde, ver maak en ontspanning was er ge<en gebrek. Maar daarnaast hebben we eén permanente werkloosheid zien ontstaan; tienduizenden moesten onderhouden worden uit de publieke geldmiddelen. Voor hen was toch zeker de waarde van de hooge loonen en het hooge levenspeil zeer problematiek, gezwe gen nog van de moreele ellende welke met hun be staan zoowel voor zichzelf als voor vele anderer. om hen heen gepaard ging. Het loonpeil was hoog, en evenzoo het levenspeil. Maar het welvaartspeil was reeds heel wat lager, indien men in zijn be schouwing althans het geheele volk in al zijn gele dingen wenscht te betrekken. Het zou best zijn, dat verlaging van loon- en levenspeil voor het alge meene welvaartspeil nog niet zoo nadeelig zou zijn, als sommigen ons wel eens willen doen gelooven. Wij denken hierbij aan de jaren kort voor den wereldoorlog, zoo van 1910 tot 1914 en wij denken er aan met weemoed! Het ging er toen ir» 't algemeen wat bescheidener naar toe, maar was de algemeene welvaart oók geringer? Zeker, we hadden toen lagere loonen, maar óók hadden we lagere lasten, lagere prijzen, minder werkloosheid, verarming, ellende! We weten dus, in welke reddingboort we hebber, te stappen om weer veilig aan land te komen!

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 2