lamerovinichf Binnenlandsch Overzicht Buiteniandsch Overzicht Vroeger en nu Het. rapport "Welter. De steun aan de varkensteelt. Mr- Heemskerk over leden. De Zeppelin komt. Dtro- gistenvreugd is apothekersleed. - Al lerlei. Nu uit het rapport der commissie Weiter zoo langzamerhand het voornaamste is bekend geraakt o.a. het verwachte begrootingstekort van 102 millioen, nieuwe 'salariskortingen voor rijkspersoneel met 51015 procent korting op alle subdidien en 12 procent bezuiniging opi al le departementale begrootingen mag men niet uit het- oog verliezen, dat het hier geenszins regeeringsvoorstellen betreft, maar adviezen aan de regeering. Het rapport Wel ter hangt echter als een Damocleszwaard boven de hoofden van velen in den lande en daarom zou het wel aan beveling verdienen, als de regeering zoo gauw mogelkij kenbaar wilde maken hoe ze zelf over Be zaak dacht en in hoeverre ze van plan is om de gegeven adviezen in voorstellen om te zet ten. In dien geest is er vanuit de Kamer dan ook reeds aandrang op de regeering uitgeoefend. We mogen eftd er ook niet vergeten, dat het moeilijk is om in korten termijn stelling te ne men tegenover zoovele en verschillende zaken. Bovendien verandert het economisch aspect met den dag, d.w.z. het wordt steeds meer ingewik keld en benauwend. Nu de regeering voor zulke geweldige millioenentekorten komt te staan, kan er nauwelijks meer sprake van wezen, dat nieu we steunmaatregelen uit de rijkskas worden ge financierd. Le kosten ervan zullen op directe wijze op do consumenten moeten worden verhaald X-eze week verschenen nadere bepalingen omtrent den opslag voor rijksrisico van boter in koelhui zen. L>e regeerinc zal het mogelijk maken, dat die boter later met een kleine winst) kan wor den verkocht, maar degenen, die van de rijks garantie gebruik maken, moeten er ook in be willigen, dat de regeering de boter te allen tijde tegen kostprijs zal kunnen overnemen. Het wetsontwerp tot steun aan de varkens teelt is deze week eveneens ingediend. Heel de export zal in handen komen van een commissie, uit belanghebbenden gekozen, werkende onder toezicht van het ministerie voor economische zdkenOm de exportverliezen te dekken, zal een accijns op binnenlands te verbruiken varkens- vleesch worden geheven van circa 5 cent per pond. De regeering meent, dat zulke heffing do detailprijzen niet al te zeer zal verhoogen. Mocht de verhooging tot verminderd verbruik van varkensvleesch leiden, dan zal dat de con sumptie van rundvleesch ten goede komen en dus ook weer de loonende exploitatie van rund vee. Dt accijns zal worden geind door* de keu ringsdiensten. Oud-minister Posthuma is van de week door de regeering naar Berlijn gezonden, om er nog eens te trachten iets voor onze landbouwers: te bereiken. Het is altijd een goed systeem geble ken .om .luidruchtige critici zelf de moeilijk heden maar eens te laten ondervinden Dbnderdag werd de ar. staatsman Mr. Heems kerk onder enorme belangstelling ten grave ge dragen. In de Tweede Kamer is hij in treffende redevoeringen herdacht door den voorzitter, mr. van |Slchaik en door den minister-president Ruvs de Beerenbrouck, die het betreurden, dat de Kamer niet meer zou kunnen profiteeren van de groote gaven van geest en hart van dezen leider des volks, die van 1888 af bijna onafge broken zitting had in het parlement en daarvan als een onmisbaar deel was geworden. Opvolger van mr. Heemskerk is mr. Bijle- veld, oud-minister van marine. Van het bezoek der Zeppelin aan ons land op aZterdag a.s. met landingen in Twente en Rotterdam, wordt heel wat verwacht. In Rot terdam rekent men op 100.000 bezoekers. Als klaar maar geen ongelukken van komen. De tochten worden medegemaakt door een paar se lecte groepen passagiers. In Rotterdam zullen o.m. Prins Hendrik instappen en de ministers Deckers en Reymer. Het wetsontwerp inzake artsenijbereidkunst heeft in de Kamer zooveel tegenstand ontmoet, dat de regeering het voorloopig heeft ingetrok ken, tot groote blijdschap van de drogisten, die hun bestaan er door bedreigd meenden, en tot leed natuurlijk van de apothekers, ten wier voordeele het ontwerp strekte. De eerste uitspraak in de moordzaak van Put broek is gevallen. Dte vader-jachtopziener werd veroordeeld tot, 15 jaar gevangenisstraf, de zoon tot 8 jaar. Indien die menschen schuldig zijn, zoo word talgemeen geoordeeld dan is de traf gering. Toch heeft de rechtbank de maxi mumstraf opgelegd, welke de wet veroorlooft. Ons strafrecht kent moord en doodslag, welke misdaden kunnen worden gestraft met ten hoogste gesp. levenslang en vijftien jaren.. Voor leeken is het onderscheid tusschen moord en doodslag uiterst gering, maar de wet. om schrijft beide misdrijven nauweurig. De Roer- mondsehe rechtbank heeft de beide verdachten mondsche rechtbank heeft de beide verdachten wegens doodslag veroordeeld. In een andere af schuwelijke moordzaak werd van de week resp. 4.5 jaar en 2 jaar en 8, maanden geëischt. Het betreft hier een vader en moeder, die een 5-jaI- rig kind doodranselden en het lijkje daarop in een dijk bij Moordrecht begroeven. Het isi af schuwelijk. De snoodaards konden slechts voor mishandeling, den dood tengevolge hebbende, worden vervolgd. in de buitenlandsche politiek hebben gewekt, het schijnt acchteraf, dat de voorzichtige toon in dat staatsstuk meer ten doel had om zekere gevoelig heden in de Pransche Kamer te ontzien. Herriot heeft vroeger in de buitenlandsche politiek vlot kunnen samenwerken met den Britschen premier Mac Donald en nu de heeren elkaar in Parijs weer gevonden hebben voor samensprekingen, is het, of er weer wat avance is gekomen in de oplossing van enkele belangrijke internationale vraagstukken. Op Donderdag, 16 dezer, is de Herstelconferentie te Lausanne geopend, maar de eerste dagen zullen vooral gevuld worden door particuliere besprekin gen, waartoe het nieuwe stndpunt der Fransche en Engelsche delegatie heeft aanleiding gegeven. Men weet, dat het Hoover-moratorium op 30 uni a.s. afloopt en dat Duitschlaand dn weer zou moeten gaan betalen; t.w. 1690 millioen mark per jaar, plus van het tweede jaar af, jaarlijks een der tien termijnen van de uitgestelde schuld van het Hoo- ver-jaar. In die 1690 millioen mark zitten 612 mil lioen als „onvoorwaardelijke annuiteit", d.ia. als schuld, welke in elk geval betaald zou moeten worden, over de rest zou gepraat kunnen wor den, indien Duitschland onmachtig zou zijn om te betalen. Duitschland beweert echter, dat het noch in staat is om de onvoorwaardelijke annuiteiten te betalen, noch de rest. De Pransche en Engelsch regeeringen zijn nu overeengekomen, dat ze een algeheele schulden schrapping zullen bevorderen, hetgeen beteekent dat Duitschland niets meer zou hebben te betalen, maar dat ook den vroegeren geallieerden hun schuld door de Ver. Staten zou worden kwijt gescholden. Dit standpunt neemt Frankrijk voor het eerst 5n. Vroeger wilde het wel schuldenschrapping, maar het wilde toen geen afstand doen van de surplus, dat het te vorderen zou hebben, als het de Duitsche betalingen verminderde met de eigen schulden aan de Ver. Staten. Wie nu meenen mocht, dat de zaak thans in orde is, vergist zich, want al is Frankrijk eindelijk murw, in de Ver. Staten pakkezeert men nog weinig over kwijtschelding van schulden. Als resultaat van de Herstelconferentie zal men wel licht dan ook slechts mogen rekenen op een nieuw betalingsuitstel voor Duitschland en een gedeelte lijke kwijtschelding van schuld, totdat men ook in Amerika overtuigd is geraakt, dat zonder algemeene en groote offers geen verbetering van 's werelds bestel zal intreden. De samensprekingen van Herriot met Mac Donald hebben ook geleid tot een nieuw voorstel ter Ont wapeningsconferentie, n.l. om voorloopig 10 jaar lang geen cent met voor nieuwe bewapening te be steden. De Duitschers zijn er natuurlijk tegen, om dat het voorstel neerkomt op handhaving van de ositie van bewapeningsoverwicht over het Duitsche Rijk. Wat verdere samensprekingen nog kunnen brengen, dienen we af te wachten. De eerste noodverordeningen van de nieuwe Duitsche rijksregeering zijn afgekomen. De heer Von Papen excuseert zich, dat hij zoo'n zorgzamen financieelen boedel van de vorige regeering heeft moeten overnemen en recchtvaardigt daarmee een vermindering van den werkloozensteun met ge- mideld 23 pet., verdere salarisverlagingen voor het rijkspersoneel, aanmerkelijke verlaging van ouder- doms- en Invaliditeitsrent§p, weduwen- en weezen- uitkeeringen, ongevallenverzekering en. Ook de uit- keeringen aan de oorlogsslachtoffers worden sterk gereduceerd. De politieke noodverordening houdt o.m. de op heffing in van het verbod der Nat. Coc. Stormafdee- lingen en van het Uniformverbod. De minister-pre sident van Beieren, Wurtenberg en Baden hebben zich in de conferentie met den Rijkspresident zeer verontrust getoond over de opheffing dezer ver bodsbepalingen en het schijnt, dat zij zelfstandige maatregelen tegen de politieke agitatie der Nazi's willen treffen. Zuid-Duitschland maakt zich op tegen Hitier. De Nazi's hebben van de week ook voor het eerst van de radio gebruik mogen maken voor politieke propaganda; Strasser hield een po litieke rede, welke door alle Duitsche zenders zou worden gerelayeerd, maar in Zuid-Duitschland was daartegen een verbod uitgevaardigd. In den miniatuursta&t Oldenburg is intusschen een regeering gevormd, uitsluitend uit Nat. Soc. be staande. De Pruisische Landdag houdt zich nog met de oplossing van de kabinetscrisis bezig. Pres. Hoover zal door de republikeinsche con ventie candidaat worden gesteld voor het pre sidentschap. Om de natte Amerikanen aan zijn zïjde te krijgen, heeft hij zich niet verzet tegen een referendum over de drankwestieals pri- grampunt der republikeinsche partij. Om de drogen niet af te stooten, heeft hij echter óók verklaard, dat hij als president de dropgleggingswetten nooit zaal opheffen. Washington wordt steeds zwaaar- der bezet door nog vredelievende, maar lastige oud-strijders, die hun „bonus" willen afdwingen. Een wetsontwerp is in behandeling genomen om 2 milliard dollar voor de oorlogsveteranen beschik baar te stellen. ¥t*e@si geen examen S want er is een middel dat U kalm houdt en waardoor Uw geest helder blijft. Mijnhardt's Zenuwtabletten behoeden U voor zenuwachtigheid. Ze zijn verkrijgbaar in kokers van 75 ct. bij Apoth. en Drogisten. De beraadslagingen over ,het geval Reuderink zijn een oogenblik geschorst geweest, omdat de Kamer de tegenwoordigheid van minister Dón- ner op prijs stelde. Onverwachts kwamen daar door enkele wetsontwerpen aa.n de orde, w. o. dat tot steun aan de pluimveeteelt. De leden, die erover hadden willen spreken, zaten toeval lig in de koffiekamer. Niemand het woord? vroeg de voorzitter. Het was stille alomme. Toen een hamerslag /en het wetsontwerp was aangenomen. Het was eigenlijk een onaangena me verrassing voor degenen, die op uitbreiding van den steun hadden willen aandringen, bv. oen poging hadden willen wagen om de regeering ook te, interesseeren voor een bescherming van den prijs der /eendeieren. Heftigen tegenstand is door f\e drogisten in den lande sedert maanden ontketend tegen het om werp geneesmiddelenwet, nog voorbereid door mi. nister Verschuur, "thans verdedigd door minister Ruvs. Het ontwerp bedoelt de Volksgezondheid te beschermen door den apothekers het monopo lie van levering van .geneesmiddelen, ook de verpakte, dus uit fabrieken afkomstige, op te dragen. Tn waarheid zou het ontwerp hot, meest den welstandder apothekers beschermen. De drogisten zouden slechts die praeparaten mogen verkoopen, welke de minister, gehoord de com missie voor de volksgezondheid, ze toe zou staan te verhandelen. De drogisten gevoelden zich, niet ten onrechte, in hun bestaan bedreigd De Kamer was heelemaal niet enthousiast voor de voorgestelde bepalingen. Mr. Marchant v.d. was wef de me-est felle opponent. Hij zag in de wet slechts de bevordering, door de regeering, van het materieel belang der apothekers, een zaak, welke met de volksgezondheid niets te maken. ka.n hebben. Als de regeering een schei ding van de bevoegdheden noodzakelijk acht, •zoo meende hij, dan moet ze geen positieve lijst invoeren maar een pegatieve, d.w.z. dan moet ze geneesmiddelen aangeven, welke niet op re cept door drogisten mogen worden bereid of ge leverd. Dr. Benmer a.r. was eveneens tegen, het ontwerp, dat noodeloos ingrijpt in het bestaan van duizenden. Alle antirevolutionairen zouden tegenstemmen, deelde hij mede. Eigenlijk is er over het ontwerp geen goed woord geuit, dan door mevr. de VriesBruins s.d. die zelve arts is. Ze had haar eigen rfactie volledig tegen zich Minister Ruijs trok het ontwerp op algemeen verzoek voorloopig in. Tct nader te bepalen dag. De drogisten kunnen juichen. Minister Deckers bracht een ontwerp voor tot intrekking van het fonds voor kustverdedi ging. Deskundigen waren het er over eens: ge raakt, dat we aan de forten te Vlissingen en Kijkduin niets meer hadden en we meer zouden bereiken met kust batterij en bij den Helder, IJ- muiden en Hoek van Holland. Het ontwerp be spaart ons een en een kwart millioen. Sprake loos van voldoening aanvaardde de Kamer hêt Ook over het ontwerp tot aanleg van den spoorweg AmsterdamFriesland via den afsluit dijk behoefde niet gebabbeld te worden. Wel werden vele woorden van deelneming geuit je gens de N.V. van de Velde en Cp.'s aannemers- maatschappij, welke al gravend in de Zuiderzee, een graf voor zich zelve had geschapen. De grondsoort zou niet naar monster zijn geweest, waarvoor ze trouwens anderhalf ton vergoeding had gekregen. Ze wilde nog meer hebben, want er waren ook onverwachte verzakkingen ge feest, maar zoo zei de minister die be hoorden tot de gewone bedrijfsrisico.'s Dinsdag zijn treffende woorden tenr afscheid gezegd aan den overleden oud-minister Mr. Heemskerk, sedert 1888 een sieraad van de ka mer. Met ontroering hoorden de leden de rede voeringen van den voorzitter en van den minis ter-president aan. Ons Wee lepraatje Naar schrapping der schulden en een vaoantie in de bewapening? Zuid- Duitschland tegen de Nazi's. Mocht de regeeringsverklaring van den nieuwen Franschen premier Herriot niet zulke bijzondere verwachtingen ten opzichte van een frontwijziging In Russischen staatsdienst? - Steun aan de pluimveeteelt,. D'e drogisten winnen van de apothekers. De for ten vaa Vlissingen en Kijkduin zijn j waardeloos. Per trein over de Zui- derzee. - Mr. Heemskerk herdacht, J Rotterdam was o. m. een communistisch raadslid Reuderink rijk, totdat ontdekt werd, dat de man in Russischen staatsdienst zou zijn geweest, om hot precies te zeggen: in een ge nationaliseerde Russische onderneming: de Kuss- bass. Toén werd hij a,ls raadslid geschorst, om dat de wet bepaalt, dat degene, die zonder ver lof in vreemden staatsdienst treedt, zijn Neder landschap verliestlandschap verliest. Een com missie uit den Rotterdamsehen raad speurt het geval nu verder pa, maar de heer de Visser com. vond het noodig pm ook de regeering) over de zaak to interpelleeren. (De regeering meent, dat de heer Reuderink .inderdaad zijn Nederlander schap heeft verloren, maar laat de beslissing om trent de gevolgen flaarvan voorloopig aan Rot terdam. De betrokkene Jkan zich eventueel be roepen op den kantonrechter en in appel o den Hoogen Raad. Met den heer fle Visser waren vertegenwoordi gers van enkele andere partijen het erover eens, dat de wet, (hier wel zeeT eng en naar de letter was toegepast. Moesten ook alle vreemde arbei ders, koo vroegen gij, die op onze staatsmijnen werken, hun nationaliteit jverliezeói? Wanneer we in onze jonge jaren over zooveel ervaring hadden beschikt als thans, zouden we zeker nooit in de journalistiek zijn gegaan, maar ons meer aangetrokken hebben gevoeld tot de wetenschappelijke studie der oudheid. Wanneer een journalist zich vergist, (of een zijner lezers meent zulks maar, dan krijgt hij dadelijk per ingezonden stuk op zijn huid. Als een geleerde echter verkondigt, dat hij een schedel heeft ge vonden van den Missing Rink, d.i. van liet wezen, dat de nog ontbrekende lees onbekende en veronderstelde schakel zou hebben gevormd tusschen mensch en dier, en het blijkt dan achter af het stok bot, hetwelk hij ,zoo moeizaam bo ven aarde bracht een stuk van een olifantenknie- gewricht jp, dan heeft .zoo'n beoefenaar der we tenschap nog geenszins afgedaan, maar speurt hij eenvoudig verder naar andere botjes, welker identiifcatie moeilijker is, zoodat hij zijn vondst met grooter succes als Missing Linksche schedel brokken in een duur museum kan onderbrengen. Meen nict_ dat we spotten want wat) we daar schetsten slaat op pen jonge en ware geschiedenis >k in Glozel heeft de wetenschap zich schro melijk larceerd, We herinneren er aan, hie in dat Pransche dorpje een paar jaar geleden op een stuk grond \ar. oner Fladin een aantal stèe- nen werd opgegraven met ingekraste lettertee- kens. Verscheidene geleerden van naam kwamen toi, de overtuiging, dat het hier een-schrijftaal gol-i, onder dan hot ivabisehg spijkerschrift, en afkomsstig v.n meun.hen, welke in een onbe grijpelijk verre oudheid in onze contreien moe ten hebben geleefd, Een Nederlandsche profes sor, wiens naam we pu maar niet zullen noemen wierp zich aanstonds op de ontcijfering van de onbekende taal en werkelijk bleek hij de betee- kenis van verschillende inscripties al te Iiebben gevonden resultaten, welke .hij in een paar artikelen voor De Telegraaf vastlegde, ioen heel de Glozelscho affaire zwendel bleek en vast kwam te staan dat de steenen in den grond wa ren gestopt door boer Eladin, die er vooraf wat willekeurige krassen in had getrokken. R,uim 20 jaar geleden ,to,en we de eerste schreden op het pad der journalistiek hadden gezet, werden we eens met tal van collega's en een selecte groep doctoren en proefssoren uit genoodigd tot bijwnoing van een besloten voor stelling in het Flora Theater te ,den Haag, waar ons een mensch zou worden getoonjd met, leeu- menmaneri, niet ontoepasselijk Lion genoemd. We zijn er geweest en hebben dien merkwaardigen mensch-aanschouwd, wiens gelaat en pek geheel waren behaard met een soort lange leeuwenma nen. Professoren, doctoren en journalisten moch ten den man bekijken, betasten en we mochten hem ook aan zijn leeuwenharen trekken, het was alles echt, zonder zwendel, zonder bedrog, De man zelf verklaarde, dat zijn moeder voor zijn geboorte ze woonde toen ,in Rusland, op een reis overvallen was door een leeuw en daarbij zoo was geschrokken, dat haar zoon later leeuw-kenmerkende teekenen met zich moest dragen. Het was bij die gelegenheid voor het eerst, dat we van Russische leeuwen hoor den. De aanwezige vertegenwoordigers der we tenschap vonden het geval heel intressant, ver klaren konden ze het niet, maar ook durfde geen hunner nog te concludeeren, dat we hier met den Missing Link te doen hadden, ofschoon we het voor het menschengeslacht roemruchtiger zou den vinden, om leeuwen tot haar voorouders te mogen rekenen, dan apen. Thans heeft een Nederlandsch geleerde, Ber- nelot Moens, in Nice een meisje ontdekt, en om wille der wetenschap van alle kanten gefotogra feerd, dat boven haar jurk uit een schattig menschenkind is, maar van de schouderbladen tot de knieholten is bedekt met een behaarde huid als van een aap. Nu meenden we, dat-de moeder van dii meisje in den dierentuin eens van zoo'n heest geschrokken zou zijn, maar de Nederland sche geleerde is ervan overtuigd dat het hier een terugslag betreft op een der verre voorouders vau het meisje, terugslag op den ,Missing Link hel wezen, via liettwelk we van aap tot mensch ontwikkelden. Wij journalisten weten van Missing Linken juist zooveel als vroeger van de zeeslangen. Van deze laatste brachten we overigens altijd interes sante verhalen in tijden, dat er geen oorlog was, geen aardbevingen noch revoluties de wereld teis terden, kortom, in den komkommertijd. De weten schap heeft ons onze zeeslagen pntroofd, met het gevolg, dat we ons nu op de wetenschap wreken door alles te. publieeeren, wat deze van de Missing Link meent te ontdekken. Die ontdek kingen zijn zeer variabel. Prof. Boeke meent dat we met de apen afstammen van visschen. In het embro.ye van den wordenden mensch, .zou nog zuiver een kieuwvorming zijn waar te nemen, welke op onze visschenafkomst wijst. In Indie is gejaagd op den Missing Link, wel ke er blank zou zijn en onbehaard. Te Nice in Frankrijk leeft een drie kwart Mining Link, "Welke bruin is en behaard. Te Londen rust in een museum do in Afrika opgegraven schedel van een daar vertoefd heb benden Missing Link, een wezen met een terug loopend, gewelfd voorhoofd. In dezen slechten tijd is reclame" toch maar alles Bestelt uw - drukwerk aau Orukkerij te NoQrcfssharwositfe. Tijdens een onderhoud, dat de Amerikaanschc President Hoover onlangs met een journalist had, las de President dezen uit een blad het volgende stukje voor: „We zijn op een tragisch moment in de geschie denis; de crisis werpt haar schaduwen over de geheele menschheid; op geen enkel oogenblik in hun leven heeft de toekomst aan alle menschen van onzen tijd minder zeker geschenen. In ons eigen land is de financieele en commer- cieele depressie acuut en duizenden burgers zijn zonder werk en zien den winter met angst tege moet. In Frankrijk zal de politieke ketel misschien overkoken en zijn schuim zal de situatie zeer on zeker maken. Rusland blijft, zooals gewoonlijk, als een groote donkere wolk vol bedreiging aan den Europeeschen horizon hangen; de welvaartsbron nen van het Britsche Rijk hebben een zware be proeving ondervonden en schijnen voorbestemd tot nog verdere moeilijkheden totdat de politieke strub belingen in Indië zijn opgelost en de normale handelsrelaties met China weer hervat worden. Onze eigen problemen zijn bijkans zuiver van haast, die iedereen aan den dag gelegd heeft, om snel rijk te worden, heeft er toe bijgedragen zekere moreele krachten te vernielen, die er anders toe zouden kunnen hebben bijgedragen de ramp ge makkelijk te boven te komen." Nadat President Hoover den journaalist het bo venstaande had voorgelezen, vrooeg hij hem wat hij er van dacht. Deze had geen commentaar, doch gaf te kennen, dat hij het er volkomen mee eens was. Daarop zeide Hoover tot den journalist: „Dit is een uittreksel uit een artikel dat in „Harper's Weekly" verscheen op10 October 1857. Wij zien hieruit hoe sommige crises elkander opvolgen en op elkaar gelijken ondanks een tusschenruimte van 74 jaren."

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 4