Hike Breijer's Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier lening No 68 ZATERDAG 18 JUNI 1932 41e Jaargang BERG-OPWAARTS Speciaal Corsetten - Magazijn TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. ii. NIEUWE LAHGEDUkEII CUURAIT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG- DONDERDAG en ZATERDAG, ft b onnmen tspr Ij s oer maanden 1.15. firma I. H. KEIZER. Redacteur I. H. KEIZER. Bureel Noordscfiarwoude. Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Alle kranten bevatten regelmatig artikelen over de middelen tot oplossing van de crisis. Het nuttig effect van al dat geschrijf is nog wel niet merkbaar, maar tóch moeten de redacties er mee voortgaan, want wie vinden wil, moet eerst zoeken, en zoolang we zoeken, blijft althans de hoop levendig. Dezen keer echter willen we het toch niet zoozeer hebben over de wijze, waarop de crisis kan worden beëin digd, maar over de manier, waarop we ze moeten doorstaan. In zekeren zin is het doorstaan van een crisis toch ook weer mede het middel om ze te overwinnen, want als we narigheid niet weten te verdragen, dan vergaan we er in. De tijden zijn slecht, maar als we daar elkander voortdurend op wijzen, en de een den ander blijft suggereeren, dat het leven nóg slechter en moeilijker zal worden, dan zaaien we daarmee een geest van verslapping, waaruit nooit iets goeds kan worden geboren. Een Engelsch blad critiseerde dezer dagen zulke défaitisten op scherpe wijze. Ze zijn, aldus werd betoogd, als fietsrijders, die zich in heuvelland langs een helling omlaag begeven. Ze zitten rechtop, ver waand, één hand op den rug, de andere losjes aan het stuur; ze kijken links en rechts om zich heen, als koningen, al-vermogenden, voor wie alles, wat ze ondernemen, een kleinigheid is. Met een spot tend lachje, waarin mede een gevoel van eigen superioriteit besloten ligt, zien ze neer op de fiet sers, die hen tegemoet rijden, d.w.z. berg-ópwaarts, en die moeten zuchten, onderwijl ze zwaar trap pend het lichaam van links naar rechts en om gekeerd overgooien, een enkele maal met knorrig gelaat opkijkend naar het hooge en verre doel. Zij, die richting hebben op het dal, blijven onvervaard dóórrijden, zonder zorg, met een gevoel van al- verwinnaars. Maar dan, als ze eenmaal beneden zijn gekomen en de weg weer opwaarts gaat, dan ver liezen ze ineens alle branie, hun gezichten worden gram, hum blijde glimlach gaat over in een knorrig vertrekken van den mond, ze trappen niet met regelmaat, maar met drift; nu eens leggen ze alle kracht in hun trappen, dan weer verslappen ze plots het tempo; ze zijn gauw vermoeid, stappen af en geven dan op, ze gaan loopen of liggen De weg van het economische leven is ook niet glad en vlak, maar nu eens verheft deze zich, dan weer gaat ze omlaag. Als we een berg van moei lijkheden achter ons weten, dan zijn we allemaal triumphators in het leven; dan loopt ons karretje o, zoo gemakkelijk, als van-zelf. We voelen ons en dagen anderen uit om het te aanschouwen, hoe vlot we ons bewegen. We rekenen ons als een per soonlijke verdienste aan, wat in werkelijkheid te danken is aan den invloed der omstandigheden. Heel anders worden we plots, als we een berg van bezwaren vóór ons zien oprijzen. Even probeeren we om er tegen op te komen in een korte, nijdige sprint, maar al gauw hebben we onze krachten verbruikt. Dan gaan we den moeilijken weg verder, met horten en stooten, in verbetenheid. Al wie met ons moeten optrekken, vertellen we het, hoe vér het doel nog wel is en hoe moeilijk de weg er heen. We komen er nóóit, suggereeren we onze omgeving. Kijk, zoo zeggen we, daar wordt de weg nóg stijler en daar wéér bonkigerWe zaaien ons mistrou wen uit en zouden oorzaak kunnen worden, dat de tocht werkelijk mislukt. Een moedig en verstandig man bestijgt den berg van moeilijkheden met een vast vertrouwen en ge- lijkmatigen wil. Hij verdeelt zijn krachten en voedt die onderweg met zijn blijmoedigheid. Als hij an deren tegenkomt, die reeds moede zijn, dan zal hij ze niet met sombere voorspellingen heelemaal down praten, maar hij noodigt ze uit om een stukje te- samen te gaan, met de armen gestrengeld, en zelf gaat hij dan misschien voorop, een lied zingend. Blijmoedigheid en gelijkmoedigheid, ze zijn de gees telijke benzine, welke de levensmotor behoeft om te blijven loopen. We gaan op het oogenblik allen een moeilijk pad. Verzwakken we toch eikaars krachten niet met voortdurend er op te wijzen, welke moeilijkheden nog zullen komen en nog kunnen komen. Als we berg-ópwaarts moeten fietsen, dan komen we er niet met klagen, noch minder met vloeken; maar met ge lijkmatige trappen, rustig, beheerscht, opgewekt voor zoover de omstandigheden dat toelaten en met vertrouwen. Wij, die ons zulke levenskunstenaars wisten, toen we een berg van moeilijkheden achter ons hadden en als van-zelf de helling afliepen naar het geluk, toonen ons nu ook de levensdapperen, nu we voor een nieuwen berg van moeilijkheden staan. Mient 17 Alkmaar Iel. 528 Vertrouwd adres voor: goedpassende Ruik banden Elastieken Kousen Rechthouders en Rechthouder- gerc schóól hebben idoorloopen. Het onderwijs beoogt le. Vakontwikkeling, omvattende koen, huis houdelijk werk, wasehbehandeling, verstellen, breien, naaien van onderkleeding, stofversieren, I costuumnaaien en bijbehoorende theorievakken. 2e. Algemeene ontwikkeling, waarvoor de vol j gende vakken onderwezen worden: Nederland- sche taal, rekenen, natuur- en scheikunde en boekhouden. 3.6 Vakken, aansluitende bij de behoeften van de plattelandsvrouw, als: bloemen-, groente-, fruitteelt, eenige kennis van grond en bemesting, pluimveeteelt, behandeling van melk en melk producten. Tevens worden 12 lessen gegeven in kinder verzorging en -opvoeding, terwijl aan het einde van den schooltijd een moedercursus wordt ge geven. De cursus duurt 5 jaar en wordt, de eerste 3 jaar 2 dagen per week de laatstei 2 jaar 1 dag per week gevolgd. Hierdoor zijn de meisjes in de gelegenheid, de thuis dikwijls moeilijk te ontberen hulp te blij ven verleenen, terwijl-zij toch in staat! worden gesteld, zich voor haar verdere levenstaak te bekwamen. Op de tentoonstelling, waarvoor verwezen wordt naar bovengenoemde advertentie, wordt een overzicht gegeven van het werk der leerlin gen. j Plaatselijk üieiaws BROEK OP LANGENDIJK. MELKVEEHOUDERS. De Burgemeester der gemeente Broek op Langen- dijk roept alle In deze gemeente woonachtige melk veehouders op in verband met de uitvoering van de uitvoering van de steunwet voor de melkvee houders,'ten gemeentehuize te verschijnen op Woensdag 22 Juni 1932, des avonds tusschen 8 en 9 uur, nieuwe tijd. Broek op Langendijk, den 17 Juni 1932. De Burgemeester voornoemd, P. SLOT. BROEK OP LANGENDIJK. Als werkloos staan ingeschreven 3 Landarbeiders: 2 Timmerlieden; 1 Kuiper; 1 Öthipper. NoorJscharwoukle. Donderdagavond jl, concerteerde onze Harmo nie „Exoelsior" op de muziektent, achter de open bare lagere school alhier, voor een tamelijk aan tal bezoekers, dat zeker tot de muziekminnenden mag worden gerekend. Het, schitterende weer wefkte een uitnemend slagen van dit concert ten zeerste in de hand. Toch hopen wij, da,t een volgend maal nog meer deren naar dit rustige plekje zullen opgaan, om er te genieten van ware en hoogstaande' kunst. Verder willen wij belangstellenden nog eens herinneren aan het feit, dat binnenkort een- con cert zal worden gegeven door de plaatselijke muziek- en zangvereenigingen. Men lette dus goed op de aankondiging die dan zal worden gepubliceerd. Uit de» Omtrek HEERHUGOWAARD. Door den heer P. Kostelijk Pz„ alhier, lid van provinciale Staten, werden aan H.H. Ged. Staten, dato 13 Juni j.l. de volgende schriftelijke vragen gesteld Kunnen Gedeputeerde Staten voor den aanvang der a.s. Statenzitting mededeeling doen omtrent het stadium, waarin het onderzoek verkeert, dat de commissie Minderhorst instelt, zoowel in het alge meen als in het bijzonder, in hoeverre de provincie zou kunnen bevorderen, dat de distributie van tuin bouwproducten meer zal ten goede komen aan pro ducent en consument? Zijn Gedeputeerde Staten niet van meening, dat de urgentie van dit vraagstuk zoo groot is, dat voor de nieuwe oogst een regeling tot stand moet zijn gekomen? Indien Gedeputeerde Staten bevestigend beant woorden, is het college dan bereid om alsnog op zoo korten termijn prae-advies uit te brengen, dat in de zitting van de Staten, die 21 Juni zal aanvangen, omtrent dit belangrijke en dringende vraagstuk een beslissing kan worden genomen, zij het dan ook, dat deze ziting tot na 5 Juli zal moeten worden ver daagd? Alkmaar. In aansluiting op de aJdvertentie in het blad van hedenavond even het volgende als toelichting. Het Landbouw huishoudomlerwijs wordt gege ven aan meisjes van het platteland, die de la- Rubiek van den Arbeid KOOPKRACHT. (II). Een belangrijke kwestie bij het begrip koopkracht is de vraag wie deze koopkracht kan uitoefenen. Ook daaromtrent heerscht zeer veel misverstand. Om dit te kunnen begrijpen moet men er zich wel van bewust zijn, dat er in de tegenwoordige maat schappij practisch gesproken geen menschen meer zijn die hun geld in een kous onder de schoorsteen wegstoppen. Wanneer men geld heeft overgespaard, wordt dit op de een of andere wijze weer aangewenc ten behoeve van de productie van nieuwe rijkdom men. Men laat er bijv. een fabriek voor bouwen, koopt er machines voor, dié, als zij in gebruik wor den gennomen, wederom nieuwe werkgelegenheid scheppen, doch die ook zelf gemaakt moeten worden en dus werk geven in de bouwvakken, in de ma chinebedrijven enz. De arbeiders in de bouwvakken en in de metaal industrie, die aldus hun geld verdienen, geven dit weder uit aan den bakker, kruidenier, kleermaker, die op hun beurt weer het met hun werk verdiende geld besteden. Zoo wordt dus gespaard geld steeds gebruikt om werkgelegenheid te scheppen en deze werkgelegenheid vormt weer nieuwe koopkracht. Houdt men dit in het oog, dan blijkt hoe voor-" zichtig men moet zijn met het gebruik van het woord „koopkracht". Immers wanneer de loonen van het gemeentepersoneel worden verlaagd, zegt dit personeel, dat dan de koopkracht daalt. Dit moge voor het gemeentepersoneel het geval zijn, daartegenover staat, dat de totale koopkracht zeker niet naar beneden gaat. Immers deze loonen moeten worden opgebracht door de tarieven van gas, elec- triciteit, enz. of door de gemeentebelastingen. Als zoodanig beteekent een verlaging van de loonen van het gemeentepersoneel een vermindering van de lasten, welke op de burgerij drukken en wordt dus in verhouding de koopkracht van het andere gedeelte der burgerij grooter. Wanneer de loonen in een fabriek worden ver laagd, waardoor deze fabriek beter in staat is op de interntionale markt te concurreeren en daardoor de werkgelegenheid wordt bevorderd, zal ook zeker de totale koopkacht der bevolking niet dalen. Zoo zijn er tal van voorbeelden te noemen, met betrek king waarvan omtrent het begrip koopkracht mis verstand heerscht. De koopkracht wordt bepaald door de waarde der productie en door niets anders. Wanneer een schoenmaker tien paar schoenen maakt, dan is zijn koopkracht de waarde van zijn arbeid, dus de waar de van de schoenen, verminderd met den prijs die hij voor het materiaal enz. heeft betaald en de on kosten die hij heeft gehad. Zoo zal voor het geheele volk de koopkracht wor den gevormd door de waarde, welke dit volk in totaal voortberng. üëe^tarstijcSiirogeii HET DRAMA TE PUTBROEK. Ook de verdediger in hooger beroep. Hedenmorgen heeft ook mr. Tripel, verdediger van vader en zoon Van den Elzen namens zijn cliënten hooger beroep aangeteekend tegen 't vonnis der Roermondsche rechtbank, waarbij beide ver dachten werden veroordeeld tot respectievelijk 15 en 8 jaar gevangenisstraf. HET PROCES TEGEN DEN EX-KEIZER. Voor de rechtbank te Péronne is het proces tegen den gewezen Duitscher keizer begonnen, waarvan wij onlangs hebben melding gemaakt. Een bewoner van de streek eischt 100.000 frank schadevergoeding van Wilhelm II, omdat in 1916 zijn dochtertje door een granaat is gedood in zijn dorpje, waaruit de Duitschers niet van te voren de overgebleven bur gerlijke bevolking hadden weggevoerd. GEHEIME ALMELOSCHE ZENDER IN BESLAG GENOMEN. De politie te Almelo heeft een inval gedaan in een perceel in het Schalderoi en daar den gehei men Almeloschen zender in beslag genomen. De uitzeding geschiedde in de laatste dagen geregeld tusschen 12 uur en half twee 's middags. De ver- mooedelijke uitzender was over het dak ontvlucht, doch is later aangehouden. FREDERIK VAN EEDEN OVERLEDEN. In den ouderdom van 72 jaar is Donderdagavond om tien minuten over half vijf in huize „Waladen te Bussum overleden de bekende schrijver Frederik van Eeden. Ondanks talrijke teleurstellingen van zijn bewogen leven, een der meest vruchtbare schrijvers van Nederland. BRANDEN. DE MOORD TE NAALDWIJK. Uitspraak der Haagsche Rechtbank. De Haagsche rechtbank deed uitspraak in de zaak tegen den 22-jarigen letterzetter J. P. Th. de B., thans gedetineerd, tegen wien door het O.M., ter zake van moord, subs, doodslag op de 16-jarige Jacoba van der C., aldaar, zes jaar gevangenisstraf, door te brengen ln een bijzondere strafgevangenis is geëischt, met ter beschikkingstelling van de Re- reering. De rechtbank veroordeelde verdachte geheel over eenkomstig het requisitoir van het O.M. Een hevige bosch brand heeft tusschen Er- me lo en Hulshorst gewoed in het bosch van de Vereeniging tot behoud van natuurmonumenten, gelegen op 1 K.M- afstand van de boerderij Beek huizen. De oppervlakte van het terrein van den brand j besloeg, ongeveer 3 K.M- in de lengte en eirca 300 meter in ide breedte. Verbrand zijn in hoofd- zaak jonge dennen van il6 a 17 jaar: verder hooge (dennen. De. brand ,is ontstaan aan het fietspad, <lat loopt van dc- boerderij Beekhuizen naar den Poolschen weg. - Donderdag onstond brand in de fietsen- reparalie-jnrichting van den heer Van Ameronr gen, gelegen in de Waver te Abcoude. De werk plaats en een aangrenzend huis werd eeni prooi der vlammen. Een boerderij met ,twee hooibergen, eigendom vah den heer De Groot, die aan de overzijde ge legen was in de gemeente Ouder-Amstel, brandde ook tot 'den grond toe af. Als gevolg van gevaarlijk kinderspel werd dc oude „Snuifmolen" die sedert eenigen tijd niet meer in gebruik is, een prooi der vlammen. De molen was grootendeels uit hout opge trokken en dateerde uit de 18e eeuw. Zij was eigendom vhn de gemeente geweest, maar den laatsten tijd was zij het bezit vanr de vereCni- ging „De Hollajidsche JHolen." De jongens hadden een brandje gesticht in den moben en toen de brand ontdekt werd,, was het reeds zoover, dat de wieken in brand stonden. Er viel voor de brandweer weinig meer te red den en bovendien werd het blusschingswerk zeer bemoeilijkt, omdat het terrein om den molen vrijwel onbegaanbaar was. !Be molen is geheel een prooi der vlammen ge worden. Te Dtelft is gistermiddag het tweede rijtuig, een derde klasse wagen, van den electrischen trein, die om kwart voor twee uit} Den Haag aankomt, door onbekende oorzaak in brand ge raakt. De vlammen sloegen hoog boven het rij tuig uit. De politie-brandweer doofde Jiet vuur met behulp van een straal op de motorspuit. Van de inzittende passagiers heeft niemand let sel gekregen. Het rijtuigverkeer was geruimen tijd gestremd. (Handelsblad.) EEN WAARSCHUWING De directies van het Staatsboschbeheer en van de Nederlandsehe Heidemaatschappij verzoeken ons de aandacht te vestigen op het groote brand gevaar van bosch en hei. Thans bij de heerschenlde Oostenwinden is dit gevaar bijzonder groot. Reeds zijn ernstige bosch- en hei branden gerapporteerd, 't Is uiterst droog buiten en de grootst mogelijke voorzichtigheid met vuur is dus noodzakelijk. Vertrouwd wordt op medewerking van allen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 1