BIDS VOOR DE VELUWE West-Friesche in het West-Friesch dialect Brief van Krelis FEUILLETON De Twee Kleinzoons. Nadruk verboden. Drok, drok op hedenVerlegeh, 't is grais teugen wit an. Eerst vanzelf twee te raazen nei Sun- tebankeris, want dat feist wul ek gienien keer meer misse. Nou ek docht eerst, we kraige weer groot bal, en ek keek al ders weer ek er 't gauwste uit- komme kon, want ek zat krek In de vuurlain. Ja ze keke weer zoo brik, en de ien wou dee ander weer gien hand geve en al zok meer. En as de groote heere vechte, moet de klaine man et ommers toch altaid ontgelde. En ek heb wel een heel hard houfd en een breije reg, hewwe ze wel ders van men zaid, maar met een asbakkie of een stoelepoot is er toch wel een deuk in te kraigen. Maar nei, 't kwam best of. De burregemeister keek de troepe ders an, sleig een paar keer met zen hamer hard op tafel en werachtig 't wou zoomaar geve. En veerder hew we ze der gnappies houden. En vleden Vraideg, toe raakte ek zoomaar nei Koedaik, ok te raazen. Dat kwam, ze hadde men neef de kentoorskraiver vroe gen, of die efkes 't raasveslag make wou, want die heb zok meer dein. En hai was er zoo groosk op, dat ie net zoo lang an men houfd zeurde tot ek ok mee gong Nou, Meraltje was net nei stad om een nuwe Zundese pet voor main en een endje zaid voor een nuw beffie in der jakje. Want ja, we moete een Zaterdag puur in de todde vanzelf. Tusschen twei haakies, dat hewwe we toch af- sproken ei, bai Piet Kramer, veneivend om 8 .uur nuwe taid? Mooi, den nou weer over Koedaik Nou, ek lal maar een briefie in 't klompehossie, weer ek heen was en 't rit gong an. Main mense, wat een mooi raashuis hewwe ze deer. Ek was er van bin nen nag nooit in weest, nou ek was er stil van. Maar, 't is aigeluk maar goed, dat ek niet meer an de tien tooneelfrib gelouf of an spouke, want 't was nou maar net, of ek er aldeur ientje erg overstil hoorde zingen. Ja, en dat versie van wie zei dat betale, zoete lieve Gerritje. Afain ek ken 't me verbeeld hewwe ok, hoor. Die raaslede ben deer ok wel gnappe boeremense laikt me toe, nel der viel gien onvertogen woord. En zoo gewoon ei, zoo dood gewoon. Ze gavve allegaar main en Freek, m'n neef gnappies de hand. De sikkeretarls ok. Das vast een pittige kerel. Allien die ien, die voorzitter zei ek maar zegge, die leek wel niet erg plat te kaiken. Hai zaide niks teugen ons datte we kwamme, maar ja, zoo'n man heb ok veul an z'n houfd vanzelf. Nou de nuwe burregemeister der is is 't wer van hem of, en deer zelle wel weer blaid om weze. Ieder in z'n vak, en allegaar op je aigen endje ei, dat hew ek al meer zaid. Nou 'k docht, kom den zei ik maar heen gaan en em de hand geve, want ek docht, 't zei ok wel een man van de stik met een heerdkoekmense weze, slacht main wat, maar 'k heb 't toch maar niet dein, want 't mocht ers een ham en broodeter weze. En die ben main veul te houg. 'k Heb er aars niet veul skik had. Er was niet veul an, en ze prate deer ok zoo overstil. De perse mochte zeker oftig niet hoore, weer 't over gong. Afain die wazze allang al lekker met de segare die ze kregen hadde en die vonde 't wel goed. Maar ek was toch nuwskierig nei de nuewe burregemeister en deerom ben ek een Woenesdag nag efkes kaike gaan op 't Zuidend. Want deer zou ie ok komme. Nou hai kwam, en 'k moet zegge, hai staat main wel an. 't Skeen de burregemeister ok wel mee te vallen dat ze em zoo mooi inhaalde. Aart heb best sproken en dat kleine jo'enje ok, want die had een mooie wensch. En toe allegaar zoo pittig zinge. Netjes hoor, onder leiding van een zuster van Oudorp en die kon zelf bepaalad ok best zinge. Nou en de me vrouw van de burregemeister was blaid met der mooie ruiker roze, dat had ek wel skoten. 't Gong allegaar heel gnap en heel eenvoudig, ek ken er niks aars van zegge. Nou, de burregemeister moet altaid maar goed om 't Zuidend denke, dat taidje, dat et nag niet bai Suntebankeris hoort, want dat beurd nagers, en dan zei ie der eer van hewwe. Dat ek thuis kwam, was m'n skonzeun over. Lodewaik uit de Haag, en hillegaar onverwachs, want hei most efkes bai de burregemeister weze. Ja, die is vleden week weer nei de Haag weest ei, en deer komt et gelouf ek van, dat wai are week ons leste regeeringscrediet kraige zelle. Deuze week zelle ze 't in de tweide kamer anpakke. Ja, Lodewaik is ok an 't minesterie en die heb zaid dat ons burrege meister puur z'n best dein heb. 't Komt voor me kaar jo'ens! Lodewaik most ok nag efkes nei 't postkantoor. Nou 'k zaide, je Öfenne nag op taid, want are week gaat 't een paar uur minder open. Gelaik hewwe ze, ze moete de kouplui an de Lan- gedaik maar aldeur meer dwars zitte, want die hewwe der vanzelf meiste last van. 'k Heb die nuwe dienstregeling bestudeerd, maar 'k zaide teugen Van Kampen, dat ie moest 't maar in de gewone boere- taid ziette. Negentien uur twintig, vaiftien uur drie, dat ken 'k allegaar niet uitrekene. In main taid hadde we alle skolloupers nag gien skooltje voor de aigen, zooas opheden zoowat, en zooveul leerd hew ek ok niet. Ben je waizer. Maar 'k hou nou toch maar nuwe taid Das makkelijker. Meraitje was er ok voor, want die heb ok een stem in 't kapit tel vanzelf, en Teun en Aldert doen 't ok, en die hewwe ek toch altaid voor puur ouwerwis bekeken. Nou, 'k moet nog efkes an 't riethakken. 'k Had een Woenesdag nooit om die malle skouw docht van zelf. 'k Zat er temet in, en Tjaad keek zoo lillek as wat. Ze moste ok maar een waarskuwing geve. As zok je een kwartje boete kostte, docht je der wel om. Nou, tot veneivend dan maar. Ze zegge as je op 't teneel stane, dan kraig je plankeroors en deerom zal Meraitje der flessie zenuwegoed maar meeneme. De groete ok van Meraitje, Sunterbankeris. JASPER. P.S. 'k Heb Jasper z'n stukje lezen, maar dat zenuwegoed deer heb hai om zeurd. En hai vroeg of Piet Kramer nag brandewain met neut verkocht, want dat geeft er ok voor. Maar Jasper is hillegaar van de drank of, of aigeluk hal is er nooit an weest, dus kraigt ie 't nou ok niet. Ben je waizer. Nou 'k houp dat er maar puur van main soort is, en dat zei wel, want 't is een gnappe prais. Maar weerom zoue ze nou Westfriesche voor- drachtkunstemakers op diè biljette zet hewwe? Stil, deer komt Jasper, en die mag niet wete, dat ek er wat onder skreven heb. Dag hoog! MERAITJE. Ik kan mij voorgenomen niet meer over de crisis te schrijven. Je wordt er tenslotte beu van. Maar, onwillekeurig kom je er weer toe, als' je hoort en leest. Hoort, wat door de microfoon wordt af- j gebedeld, ziet, hoe werkwillige arbeiders wor- den getergd, uitgescholden voor „loondieven" cn door politiemannen moeten worden beschermd, j leest, welke verliezen er in groote bedrijven cn 1 maatschappijen worden geleden en Welke maat- 1 regelen moeten worden genomen om de begrootin gen van gemeenten en van regeeringslichamen sluitende te maken. Minister Verschuur, die wel j aardig met de Kamer kan omgaan, gaf in ondub- belzinnigc taal te kennen, dat het tekort, wat betreft de Kijksmilüdelen, de haren zou doen te berge rijzen. Het bezuinigingsrapport, der Com- missie-W el ter spreekt van een tekort van maar even 102 millioen. Wanneer wij nu de schul den die het rijk heeft er bij tellen, dan zeer ze ker, gelooven wij, dat wij minister Verschuur kunnen gelooven, dat ons de haren zullen' te berge rijzen. Maar men doet toch maar alsof. De eommissie-Welter schijnt nu bezuiniging tot een bedrag van 102 millioen te hebben ge vonden en met wat medewerking zal dit) mis schien tot 108 millioen kunnen stijgen. De uit gaven der staatsbegrooting, waarop bezuinigd kan worden, bedragen pl'.m. 390 millipen. De voornaamste bezuinigingen moeten komen van nieuwe kortingen op «de salarissen en beperking van uitgaven voor materieel. Elk departement moet daartoe ongeveer 15 proeent bijdragen. Op de de'fensiebegrooting moet 9 millioen worden bezuinigd enz. Uitdrukkelijk wordt in het rapport geconsta teerd, dat er alleen versobering van staatsdien sten wordt voorgesteld, geen afbraak. Indien de staatsinkomsten later- zouden blijken nog meer terug te loopen, dan thans kan worden berekend, dan zou tot afbraak moeten worden overgegaan, bv. door opheffing of sterke inkrim ping van sommige staatsdiensten of instellingen (bv. universiteiten en hooge scholen), die wel zeer nuttig zijn, doch voor liet bestaan van den Staat niet onmisbaar mogen worden geacht. Als voorbeeld van versobering, die kan wor den aangebracht, zonder eenig nadeel voor den staatsdienst werden ons de reis- en verblijfkosten genoemd. Per jaar schijnen daaraan ongeveer 5 millioen te worden uitgegeven, waarvan alleen op P.T.T. een klein millioen. Er zal een strenge controle worden ingevoerd op die reizen, of niet menige dienstreis kan worden vervangen door een teleofnisch onderhoud. Men moet hebben be vonden, dat op mooie dagen het aantal dienstrei zen plotseling stijgt. Voorts is het slechts ten deele juist, dat de Raad van State door de commissie-Welter in geen enkel opzicht bedreigd wordt. Het is de meen in g van de commissie, dat de Raad van State uit 8, in plaats van uit 15 leden zou kun nen bestaan en dat het personeel belangrijk inge krompen zou kunnen worden. Ten aanzien van het Huis der Koningin wor den geen wenschen kenbaar gemaakt. Diit spreekt var zelf ha de belangrijke offers, welke het Ko ninklijk Huis reeds heeft gebracht. Zoo is het percentage, dat de Koningin reeds uit eigen wil heeft prijs gegeven belangrijk meer dan 10, na dat Hare Majesteit ook tegemoetkomingen heeft gedaan in de pachten van het Kroondomein. Toen in Engeland het Pond kelderde en door den Minister-President MacDonald salarisverla ging in uitzicht werd gesteld, werd er geroe pen of ook de Minister-President zijn 10 procent zou afstaan. Het antwoord was bevestigend. Nu zullen wij aanstonds wel aardige staaltjes bele ven, wa.nt niet zoodra zal het rapport aan de le den der Tweede Kamer kenbaar gemaakt worden of het Huis der Koningin zal zeker niet buiten schot blijven, daar zullen de bekende, lees meer beruchte, kamerleden wel voor zorgen. Ik mag zoo'n praatje wel, het getuigt van een goeden wil om zonder aanzien des persoons ver betering in dein „slechten toestand" te willen brengen. O, Kovacs! Veel geschreeuw en weinig wol. Er is immers geen benarde toe stand. De boeren moeten worden geholpen, de tuinders, de reeders, de visschers, de bollenkwee- kers, enz. enz. En dan komen ze aan je deur met het verzoek om een gift voor alle mogelijke vereenigingen, vijftig duizend sportmaniakken wonen in het Stadion een wedstrijd bij' om de gelden bijeen te krijgen voor enkele hardloopende „dames", die in het buitenland om het" hardst zullen loopen, en voor loopende, springende en schoppende sportbrooders en -zusters worden dui zenden en duizenden guldens geofferd. Met 70 cent per uur werkloon is men niet tevreden, mil- lioenen worden uitgegeven voor werkloozensteua, en naar ik hoorde, booren zeggen liegt graag, 40) „Ik heb toevallig gehoord, dat Marianne Bergfeld morgen vroeg door den koetsier Wilhelm met een grooten koffer naar het station gebracht zal worden, om van daar naar de residentie te vertrekken. Zij heeft mij den geheelen dag nog niet bezocht, het moet wel heel vlug in zijn werk zijn gegaan, want gisteren wist zij nog van niets. Heeft u of wellicht papa dit bevel gegeven, om haar van hier te doen verwijderen?" „Ik, mijn zoon? Neen, ik niet, ik hoor pas heden van dit vertrek. Hoe kan je gelooven, dat ik dit ge daan zou hebben, terwijl ik weet, hoezeer je aan de kleine gehecht bent en het je ernstig zou spijten, wanneer je haar niet eiken dag meer zoudt zien." „Men weet dus, dat het mij zeer zou spijten, wan neer het zou gebeuren en toch heeft iemand getracht mij dit leed aan te doen? Weet u er misschien meer van, grootmama? Gaat het misschien van den hout vester zelf uit?" „Neen, het was m ij n wensch," antwoordde de Gravin, „en Bergfield had mijn wensch tot den zijne gemaakt." „En waarom moet zij dan van hier gaan?" vroeg Albert met scherpe stem. „Omdat ik een verblijf in de residentie voor haar opvoeding zeer gewenscht acht." „Leert zij hier dan niet genoeg? Zijn juffrouw Grammont, juffrouw Esselbach en de beide leeraars niet zoo vriendelijk haar te onderwijzen? O, groot mama, dat was zeer onaardig van u u weet, even zoo goed als papa het weet, dat het mij innig veel leed zou doen, wanneer ik mijn kleine, aardige speelgenoote, die mij, arme zieke, zoo vele droevige uren door haar gesnap heeft opgevroolijkt, ont beren moet. O, papa, grootmama handelt met de ondergeschikten alsof zij hier de eenige gebiedster was." .Albert, ik moet je wel verzoeken je wat in te toornen," zeide de Gravin op geprikkelden toon. „Ja, nu maakt u er mij nog een verwijt van," voer Albert verder, wanneer ik door uw inzichten en bevelen gedood zou worden „Mijn kind, spreek zoo niet, ik bid je," riep de Gravin angstig. „Niets is voor mijn toestand schadelijker dan leed en ergernis ik ben aan den omgang met Ma rianne zoo gewoon geraakt, dat deze plotselinge verandering zeer nadeelig op mijn gestel zou wer ken. Vandaar het dagelijksch verlangen naar mijn vriendin! O, ik voel het thans reeds, dat mijn ge zondheid daaronder zou lijden." Zoo weinig als Graaf Stephan lichamelijke ver moeienis vreesde, zoo schuwde hij gemoedsaandoe ningen. Om zich niet in zijn rust en behaaglijkheid te laten storen, liet hij zijn moeder in de meeste gevallen doen en laten wat zij wilde. Alleen, wan neer hij In sommige gevallen persoonlijk moest han delen en van zich moest laten spreken, dan kon hij met opvallende energie optreden. Dat had hij ook heden bewezen, toen hij, tegen den wensch van de oude Gravin, de landerijen had verkocht aan Mr. Tanner. Hij had ingezien, dat het stichten der fabriek van groot gewicht zou zijn voor de welvaart en de toekomst van het dorp en had tot den ver koop onmiddellijk besloten. Zoo geloofde hij ook thans, dat het bevel zijner moeder met betrekking tot Marianne, niets anders was dan een vrouwengril, die Albert zou schaden, wanneer dat bevel werd uit gevoerd. Daarom zeide hij op beslisten toon: „Blijf rustig, mijn zoon, mama zal er niets tegen hebben wanneer ik morgen, zoo vroeg mogelijk, naar den houtvester het bericht zend, dat het onze wensch is, dat Marianne voorloopig hier blijft." De Gravin stond op, ging met opgeheven hoofd naar haar zoon en zeide hem op fluisterenden toon „Ik heb U opnieuw op een mogelijk gevaar op merkzaam gemaakt." „En ik heb u geantwoord, dat ik het voor kinder spel houd," antwoordde de Graaf eveneens zacht. „Wanneer Marianne blijft, schuif ik alle verant woordelijkheid van mij af en op u. „Die ik rustig op mij neem." „Goed dan!" gaf zij ten antwoord, wensch te een kort „goeden nacht" en schreed woedend naar de deur, woedend ook in het bijzonder over de houding van Albert, die het gewaagd had, in tegenwoordig heid van het geheele gezelschap haar souverelniteit in« twijfel te trekken. Datzelfde had hij voor eenige uren ook reeds gedaan, daar was het nog in den intiemen familiekring geweest, en zij had met opzet daarop geen acht gegeven. Hoe? Wilde de tot heden zoo volgzame knaap haar, voor wie zich allen bogen, het respect ontnemen? Was dit naar eigen inzicht en opvatting geschied of werd hij door iemand beinvloed? Was het misschien de nieuwe secretaris, die hierin de hand had? Zijn geestelijk overwicht, dat sprak uit zijn gelaat, die eigenaardige voorname kalmte van dezen raadselachtigen mensch waren haar onaangenaam, zij had een instinctieve afkeer van hem. Lühneburg had nauwelijks tijd de deur voor de Gravin te openen. Freule von Richthof en was nog gaarne een oogenblik gebleven, maar zij moest wel volgen. Albert boog het hoofd naar Heinrich en zeide heel zacht: „Niet waar, ik ben wel heel slecht tot zulke middelen mijn toevlucht te nemen, om mijn doel te bereiken?" Heinrich kon niet antwoorden, want Graaf Ste phan vroeg met luide stem: „Rosamunde, wil je ons eens een lied zingen?" De aangesprokene voer als in een droom in de hoogte. „Zingen?" zeide zij, „ik verzoek u mij wel te willen verontschuldigen voor dezen avond, pap.i, ik heb hevige hoofdpijn en zou u vriendelijk willen verzoeken, mij te mogen verwijderen." „Wanneer dat het geval is, dan mag ik daarop niet verder aandringen, mijn kind." Rosamunde stond op, ging eerst tot haar vader, dan tot Albert, reikte hun de hand en wenschte beiden goeden nacht." De andere drie dames stonden eveneens op. Thans volgde een algemeen goedennachtwenschen, waarbij de jonge comtesse heel vluchtig haar blikken naar Heinrich wierp, en gelijk daarop bevonden de hee- ren zich alleen. Heinrich moest nog een paar glazen wijn mee drinken, waarna men zich nog een korten tijd ge zellig onderhield. Toen de kamerdienaar terug keerde, werd hem gelast de kaarten te brengen. Speelt u skat, mijnheer Sehwarz?" vroeg de Graaf. „Zeer gaarne." „Dat is mij recht aangenaam, dan kunnen wij in het vervolg met ons vieren spelen." De Graaf en de leeraars zetten zich aan de speeltafel en Heinrich en Albert verlieten de kamer. Naast Alberts woonkamer lag de slaapkamer van Heinrich. Nadat de laatste den zieke had geholpen met het uitkleeden en het tengere lichaam in bed had ge- i dragen, werd nog een oogenblik gezellig door hen gepraat, waarna ook Heinrich zijn legerstede op- I zocht. De deuren tusschen beide kamers bleven openstaan, ingeval Albert des nachts de hulp van zijn verpleger noodig mocht hebben. Niettegenstaande zijn overspannen zenuwen en lichamelijke vermoeidheid was het hem niet moge- I lijk den slaap te vatten. XII. Wanneer Heinrich terug dacht aan hetgeen hij in den afgeloopen middag had beleefd, dan was dit zeker wel in staat om den slaap uit de oogen te houden. Hij was als vijand hierheen gekomen, hij had zijn intrek in het slot genomen om met de grafelijke familie, die zijn armen vader had ver- stooten, die zijn grootmoeder na haar dood had onteerd door haar stoffelijk overschot uit het fami liegraf te verwijderen, een bitteren strijd op leven i en dood aan te binden. Nauwelijks echter waren i veertien dagen verloopen sinds zijn komst in het slot en reeds was zijn haat voor de meeste leden der f amilie gekoeld, ja zelfs koesterde hij voor twee vriendschap en liefde! Ja, liefde! De wijze waarop Albert hem reeds In het begin was tegemoet ge treden, het vertrouwen, dat hij hem had geschonken de middelen, die hij had aangewend om zijn betrek king aangenaam te maken, het aanbieden van zijn vriendschap, dat alles, in verband met het mede lijden, dat hij voor het lijden van den zieke koes terde, en de vrees voor zijn door een misdadige hand bedreigde leven, had sympathie voor den jon geling in zijn hart gewekt. Ook zijn vader was hem met een oprechte laat ik er 4^; even aan toevoegen, staan de kasboeken der neringdoenden vol vorderingen van „(klanten,' die op zijn. deftigst uitgedoscht, als heeren en dames het sportterrein bezoeken, in de handen klappen bij elk gemaakt doelpunt, en den volgenden dag zweeten bij de gedachte, dat de termijn is yerstreken, dat men z'n termijn van afbetaling op de auto zal hebben te voldoen. Een leuke lijd toch. De werkloosheid is in de hoofdstad wieer toegenomen, aandeelhouders ontvangen geen dividend, de pacht kan niet wor den betaald, de hypotheek kan niet worden af gelost, de rente niet voldaan, maar sport sport de dames worden in de hoogte getild, omdat zij zoo hoog kunnen springen, hard kun nen loopen, haar portretjes komen in de krant en de radio zeirfït uit eene lezingi hoe de kin deren kunnen en moeten worden opgevoed én ver zorgd, jeugdherbergen en liefdadigheidsver- eenigingen vragen gedurig geld en nog eens geld. Armoede? „Niks hoor,zeide er een, die ik sprak, en het roerend met mij eens was. Sterke kuiten, sterke armen, leeg? hoofden. „Wij leeren geck zijn van malkand'ren, Want eenen sot die maeckt den and'ren." KRELIS. Een boekje in geel omslag. Op de voorpagina een aardige boomengroep en voorts vol adressen van aanbevolen pensions, spoor- en bootdiensten en dienstregelingen van talrijke omnibusondernemin gen, die diensten hebben ingesteld door de geheele Veluwe, het land der sagen, van welke er een twee tal worden vermeld. Dat maakt het boekje ook zeer aantrekkelijk maar vooral het inliggende kaartje, met de uitgestippelde tochten door dit mooie deel van Nederland, dat waarlijk een bezoek overwaard is. Waarom ook in dezen benarden tijd naar het buitenland? Ons mooie Nederland bezoeken, in ei gen land de spaarduitjes voor een vaaentiereisje uitgegeven en mooi Nederland bekijken. Maar dan ook de schoone Veluwe bezoeken en de „Gids voor de Veluwe" raadplegen. „Vademacum" roept het boekje U toe; „Kom hier, roept deze schoone streek u toe. Raadpleeg deze gids hij bevat alle dienst regelingen 1932 en vele adressen van zeer goede pensions, die de tarieven zoo billijk mogelijk hebben Uitgave: Firma A. J. Wuestman, Harderwijk. Lees nu de volgende sage en een reisje naar de Veluwè in eige nland staat natuurlijk op uw programma. Een reisje, dat de beurs kan dragen. Van d'Aardmansberg en d'Echoput. Sinds jaar en dag woonde in den Aardmansberg een klein kwaadaardig kereltje. Overdag is hij nooit gezien, maar 's nachts spookte hij rond op de heide en deed dan niets kwaad vermoedenden voor bijganger plotseling schrikken door op den weg te springen, of, achter een struik of boom verborgen, op eenmaal een harden schreeuw te geven. Daar bleef het vrijwel bij, want veel meer dan den menschen schrik aanjagen kon hij niet, en hij vond daar blijkbaar een bizonder genoegen in. Een enkele maal zag men hem wel eens over de hei strompelen op zijn kleine kromme beentjes, of een takkenbos vooortsleepen naar zijn wning, die diep onder in den Aardmansberg is en uit vele gangen en vertrekken bestaat. De menschen hebben dikwijls naar den ingang gezocht, maar ze hebben dien nooit kunnen vinden. Of hij binnen komt door een konijnenhol ergens in een kuil oder dichte hei ver- welwillendheid tegemoet getreden en Rosamunde? Toen hij haar hedenmiddag zoo geheel onver wacht terug zag, was zijn hart sneller gaan kloppen, niettegenstaande hij de kracht had gehad, zijn ge voel te bedwingen, en door verstandige overwegin gen geleid in staat was geweest, een slagboom te piaatsen tusschen verstand en hart. Doch in het oogenblik, dat hun blikken seoondenlang elkander hadden gekruisd, dat hij haar had zien blozen en het trillen van haar hand had gevoeld, daar had het gevoel weder de overhand gekregen en den slagboom weggenomen, die zijn verstand tusschen i en had geplaatst. De liefdesgloed, die zijn geheele lichaam doorstroomde, overheerschte elk ander gevoel en zegevierde over zijn zelfbeheersching, waarmede hij zijn genegenheid trachtte te onder drukken. Met ontzetting moest hij zich zelf beken nen, dat hij dit meisje lief had, niettegenstaande de zekerheid, dat deze hopelooze liefde hem zuu doen verteren. Want ook, wanneer het hem mocht gelukken, zich als kleinzoon van Graaf Anselm te legimiteeren, (Jan nog zou de gedachte aan den smaad, die daarvoor over het grafelijk huis was gebracht, de oorzaak zijn, dat men aan den man, die dit had veroorzaakt, nimmer de hand van de dochter des huizes zou schenken. En zou hij er van afzien zijn rechten op te eischen, dan bleef hij de eenvoudige dokter in de medicijnen, met wien een Gravin Breitenbach zich nimmer zou kunnen ver loven. Welk een toestand! tegen degene die hij beminde en hem, wien hij zijn vriendschap schonk, moest hij voortgaan in het geheim te intrigeeren om zijn doel te bereiken; had hij dit bereikt, zoo moest hij een aanklacht tegen de oude Gravin indienen, en met die aanklacht was tegelijk een smet op het gansche huis geworpen, ook op hen, die hij hoog achtte en beminde. Na lange, kwellende overpeinzingen viel hem plotseling een opbeurende gedachte in. Wanneer het lot hem gunstig was en hem de bewijzen zou verschaffen, dat zijn grootmoeder de wettige gemalin van Graaf Anselm was, moest deze erkenning dan juist leiden tot een eclat, een schandaal der grafe lijke familie? Wellicht, dat de oude gravin, wan neer zij zou vernemen, dat haar zoon zijn goederen zou kunnen behouden en hij niet van het stamgoed zou worden verdreven, dat van de rechten op de nalatenschap zou worden afgezien, wellicht, dat zij door deze verklaring milder gestemd en minder onverzettelijk zou zijn. Hij verlangde niet meer. ,Niet om voor dé nalatenschap te strijden was hij uitgetogen, maar om de eer van zijn grootmoeder en van zijn vader te herstellen en om zich op de kwaadaardige vrouw, die zijn armen vader met de zweep uit het ouderlijke huis had verjaagd, te wre ken. Wel viel het hem zwaar, de wraak op deze vrouw te laten varen, maar hij zou het doen ter wille van haar zoon en kleinzoon. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 4