NIEUWE i Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier De Twee Kleinzoons. No 70 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. SS. DONDERDAG 23 JUNI 1932 41e Jaargang Uitpavflfirma 1. H. KEIZER. Redacteur I. H. KEIZER. Bureel Noordscfiarwoude. Binnenlandsch Overzicht FEUILLETON Buitenlandse!! Överzïeb! Steun aan de Tuinbouw in West-Friesland Een renteloos voorschot van (700.000 LANGEDIJKEK COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG, •uonnmentsprljs: per 3 taanden 1.15. ADVERTENTIEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE Een belangrijke overeenkomst met België? Crisisnieuws. De Zepp op bezoek. In memoriam. Een hink stap-sprong- in den Zwolschen raad. Ter gelegenheid van de Herstelconferentie in Lausanne hebben de vertegenwoordigers der Staten welke in 1930 de Conventie van Oslo onderteeken den, t.w. de Scandenavische landen Noorwegen, Zweden en Denemarken, alsmede Nederland, Belgie en Luxemburg, met elkaar besprekingen gevoêrd om te geraken tot een nieuwe overeenkomst, waarbij als doeleinde gesteld schijnt te zijn een algeme^ne tariefsverlaginge en geleidelijke opheffing van alle contingenteeringen. Het afsluiten van zulke over eenkomst moet voorloopig zijn afgestuit op be zwaren van Zweedsche zijde. De Nederlandsche af gevaardigden moeten echter met de Belgische en Luxemburgsche vertegenwoordigers tot overeen stemming zijn gekomen in zake een aanmerkelijke tariefsverlaging voor artikelen, welke in den han del tusschen deze landen een belangrijke rol spelen, verlaging, welke zelfs tot 50 pet zou gaan. Het zou een eerste stap zijn naar herstel van het in ternationale handelsverkeer, een goed staaltje van internationale practisch politiek,, heel wat verhef fender dan het gestook van zekere groot-Neder- landsche „idealisten". We spraken van een eersten stap. Wie ons willen laten leven, dien kunnen we op onze beurt het leven gunnen, maar zoolang groote staten voort gaan onze export te benadeelen, zal onze regeering gedwongen blijven om eigen handel en industrie te beschermen. Zoo bestudeert de regeering blijkens een harer mededeelingen op het oogenblik de moei lijkheden bij de Rijn- en binnenvaart. De goede uitkomsten van de contingenteering van porcelein en aardewerk, acht ze reeds duidelijk waarneem baar in de huidige mate van werkloosheid in die industrie, waarvan het verloop gestuit zou zijn. Too contingenteering van glaswerk kan ze nog niet besluiten, omdat de achtergrond der moeilijkheden dier industrie haar nog niet duidelijk is. De minister van Economische zaken denkt daarbij aan de over eenkomsten, welke de Ver. Glasfabrieken met bui- tenlandsche fabrieken hebben gesloten. Als reactie op die zienswijze der regeering heeft de directie der Glasfabriek te Leerdam besloten om het bedrijf te reorganiseeren en nog slechts 500 a 600 man werkzaam te houden; in normalen tijd bedraagt het aantal arbeiders er 1400. Het Spoorwegpersoneel heeft van twee kwade zaken de minst kwade gekozen en tenslotte bewil ligd in een loonaftrek op 1 Juli a.s. van 5 pet., daarbij tevens aannemende, dat met 1 Jan. a.s. verdere verlaging kan worden verwacht. Had het personeel dit nadere voorstel niet geaccepteerd, dan zou een verder gaande loonkorting 5 pet. oj 1 Juli en 5 pet. op 1 Oct.* haar hebben bedreigd. Op het gerucht van een mogelijk voornemen der regeering om binnenkort de uitkeeringen voor werkloozensteun met 50 cent per week te vermin deren, hebben in Amsterdam drommen arbeiders op straat gedemonstreerd; de S. D. A. P. had deze actie georganiseerd. Ook de R. K. Volksbond heeft in een protestvergadering bij voorbaat tegen een dergelijk voornemen stelling genomen. Intusschen heeft de regeering ontkend plannen, als haar toe geschreven, te koesteren. Zij behoudt zich echter het recht voor om incidenteele, dus niet algemeene 42. Hoe verder zij gingen, des te vlugger ijlde de oude voort. Al ras hadden zij de houtvesterswoning bereikt. Heinrich zag, hoe de waanzinnige door het open venster klom, door hetwelk zij ook gisteren uit haar gevangenis was geslopen. Nergens was eenige beweging te ontdekken, alles was stil, de menschen sliepen nog. Slechts de raven krasten in de boomtoppen. Plotseling bleef Heinrich verschrikt staan; voor hem op den straatweg klonk een eigenaardig geluid. Kwam een wagen of een voetganger hem tegen? Zien kon hij door den mevei niets. Reeds wilde hij zich verschuilen in het bosch, toen hij meende het geruisch te kunnen herkennen. Het moest een troep wild zijn, dat dwars over den straatweg liep. Een oogenblik bleef hij nog luisterend staan, dan ging hij, terwijl hij zijn pas versnelde, verder. Ongezien landde hij bij het slot aan; zoo zacht als hij tevoren door het vensterraam naar buiten was geklommen, zoo stil steeg hij wederom naar binnen. Albert sliep, Heinrich hoorde zijn rustige adem haling. Eerst thans viel hem in, hoe licht de hul- pelooze zieke gedurende zijne afwezigheid zijn hulp had kunnen noodig hebben. Te hopen was 't dat hij in het geheel niet was ontwaakt. Met toenemende nieuwsgierigheid bekeek hij thans het kistje, dat gesloten was. Het hout was gedeel telijk vermolmd en vergaan en met een hard in strument kon het gemakkelijk worden open ge maakt. Maar dit durfde hij nog niet te doen, aan gezien Albert door het geringste geluid wakker zou kunnen worden. Hij moest dus zijn nieuwsgierigheid, hoe gaarne hij ook die thans bevredigd had, be dwingen en hij borg het kistje in zijn reiskoffer. Nu ontkleedde hij zich weder en ging te bed, om, zoo mogelijk, nog een uur te kunnen slapen. Maar met den slaap was het voor heden gedaan, steeds weer opnieuw moest hij aan de nachtelijke samenkomst denken met de waanzinnige en aan hare mededee lingen, dat de kamerdienaar, die zijn grootmoeder arm en verlaten had aangetroffen, had ondersteund en verpleegd en haar zoowaar had lief gehad, wijzigingen in de werkloozenuitkeeringen aan te brengen, als haar dat noodzakelijk voorkomt. De Duitsche Zepp heeft honderdduizenden in den Lande Zaterdag J.l. bij haar bezoek in verrukking gebracht. De landing in Twente is aanschouwd door naar schatting 80.000 menschen; op Waaï- haven, in Rotterdam, moeten zich meer dan 100.000 nieuwsgierigen hebben verzameld. Het evenement is naar wensch en zonder ongelukken afgeloopen. Of het crisis-comité ook gebaat is geweest met het verloop van zaken, is nog niet bekend. Het auto mobielconcours concours d'elegence in het Vondelpark te Amsterdam, eveneens Zaterdag ge houden en vereerd met de tegenwoordigheid dei- koningin, bracht f3000— in het crisislaatje. De dood van den grooten Nederlandschen dichter Fred van Eden heeft ontroering gewekt bij de duizenden, die dezen fijn besnaarden, idealistischen, altijd zoekenden medemensch in zijn werken heb ben gekend. In Amstelveen stierf plotseling de Burgemeester, de heer A. Colijn, oud-lid van de Tweede Kamer en lid der Prov. Staten van N.H. Hij was een broer van den oud-minister. Te den Haag ontsliep op ruim 80-jarigen leeftijd Ir. J. C. Ramaer, een onzer meest bekwame waterstaatkun digen. We hebben weer een druk sport-weekend beleefd. De jubileum wedstrijden van Willem III hadden een vlot verloop; de Delftsche studenten-roeiers van Laga boekten weer de meeste successen. De Amster- damsche wielerclub „Olympia" verwierf op de Sta- dionbaan het nationale clubkampioenschap 1932. De amateur-wielrenner Van Egmond behaalde als opvolger van Moeskops, die kampioen der profs bleef, het nationale sprintkampioenschap. Besloten is om Van Egmond met B. Leene af te vaardigen naar Los Angelos. De strijd om de nationale zwem- titels in Assen bracht geen verrassingen. In verscheidene plaatsen werden atletiekwed strijden gehouden; op die te Eindhoven werd door Meijl (P. S. V.) het Ned. recórd speerwerpen ver beterd (55.44 M.). Bij de internationale atletiek wedstrijden in Antwerpen won Nederland de inter nationale estafette, de 200 M. hardloopen en het nummer verspringen. De Pool Kusocinsky verbe terde er het wereldrecord 3000 M. van Nurmi; nieu we tijd 8, 18 4/5. Twee raadsleden uit Wim Peters' woonplaats Zwolle, blijkbaar aannemende, dat behalve de bles sure aan Peters' knie er nog pecuniaire bezwaren zijn tegen uitzending van dezen athleet naar Los "Angelos, hebben den gemeenteraad ■voorgesteld om terwille van Zwolle's glorie duizend gulden uit de gemeentekas beschikbaar te stellen, teneinde den groóten Zwollenaar in de gelegenheid te stellen de Amerikanen te Los Angelos met zijn hink-stap- sprong in verrukking te brengen. Zou er in Zwoi'e geen malaise zijn? Een nitiatief van koning Albert. De stormtroepen in actie. Hessische verkie- zngen. Nieuwe aardbeving in Mexico. Een contrarevolutie in Chili. De Dalai La ma ten oorlog. Koning Albert van Belgie heeft een moedig ini tiatief genomen, door zijn stem te mengen in de eene omstandigheid waaraan hij vele gebeurtenissen meende te kunnen vastknoopen. Haar mededeelin gen kwamen hem zeer geloofwaardig voor. Zijn horloge wees kwartier over zessen, toen hij het niet langer in zijn bed kon uithouden, de dekens van zich afwierp en opstond. Hij voelde zich, nadat hij zijn gezicht en borst met koud water had gewasschen, niettegenstaande den geringen slaap, frisch en monter, en nadat hij zich geheel had aangekleed en zich had overtuigd, dat Albert nog sliep, haalde hij het kleine kistje uit zijn koffer. Wanneer de zieke thans werkelijk ontwaakte, zoo zou het niet opvallen zijn secretaris reeds gekleed te zien. Met een pincet uit zijn verbandtrommel wist hij het roestige slot van het kistje te verbreken. Bij het openen bespeurde hij in het kistje zand, dat door het sleutelgat en de naden naar binnen was ge drongen, want de inhoud lag er bijna geheel onder bedolven terwijl ook het zand overal was tusschen- gedrongen. De inhoud zelf bestond uit gouden en zilveren munten en verder uit vochtig oud bedrukt papier, dat wellicht voor het inwikkelen was ge bruikt. Voorzichtig nam Heinrich elk geldstuk er uit en legde het op een tafel. Nog voorzichtiger het papier, dat echter zoo vochtig was, dat het bij het aanraken geheel afbrokkelde. Het waren, voor zoover nog was na te gaan, stukken van oude kranten. De geheele som bedroeg na een vluchtige telling ongeveer dui zend Thaler. Doch onder in het kistje lag werkelijk nog, hoe wel met vuil en zand bedekt, een ander stuk papier. Zoo voorzichtig mogelijk trachtte Heinrich dit met het pincet er uit te nemen, maar dit gelukte hem niet, aangezien door de vocht elk stukje, dat hij aanraakte, afbrak. „Ah," zeide Heinrich halfluid, daar sta ik wellicht onmiddellijk voor de onthulling van het groote ge heim en moet niettegenstaande wachten tot het papier in een toestand is gebracht, dat ik het kan aanraken en ontvouwen, en vóór alle dingen is het dus noodzakelijk, dat het eerst wordt gedroogd. Dus geduld en kalmte, tot de zon in mijn kamer schijnt en droogt het niet in één dag, dan maar gewacht zoo lang als het duurt, met geduld, met geduld. Hij legde alles: Geld, stukken papier, zand en vuil op een uitgespreiden zakdoek, knoopte de punten ervan samen en verborg dat alles in zijn reiskoffer. Met nog meer zorg dan voorheen nam hij het kleine kistje, dat op zijn bodem wellicht de oplossing van het raadsel verborgen hield, de schriftelijke beken tenis van de oude vrouw Bergfeld, in de hand en economische debatten te Lausanne. Hij koos daar toe als vorm een brief aan zijn daar toevenden mi nister-president. Koning Albert gaf duidelijk te verstaan, dat alle toegepaste middelen om eigen voikshuishoudingaan den invloed der crisis te ont trekken, als verhoogde invoerrechten, contingentee ringen en controle op den handel in buitenlandsche betaalmiddelen, slechts noodlottige gevolgen hebben gehad, de worging hebben veroorzaakt van den in ternationalen handel. De koning staat met zijn mi- nister-president een wijziging voor in de economi sche politiek, en België zoo meent hij. mag niet aarzelen daartoe het initiatief te nemen. Zoowel het schrijven van koning Albert als de berichten omtrent de Nederlandsch-Belgisch-Luxemburgsche economische toenadering, hebben bij de verschillen de delegatie^ te Lausanne de grootste belangstelling gewekt en het valt op het oogenblik nog niet te over zien, tot welke reacties het opzienbarend initiatief zal leiden. Noch Herstel-, noch Ontwapeningsconferentie zijn op het oogenblik in zoodanige phase getreden, dat daarover een nadere beschouwing zou zijn te hou den. De verlenging van het moratorium voor Duitsch land voor den duur der Herstelconfertnie is slechts een welwillend gebaar. De onderhandelingen worden tot dusver alleen vertrouwelijk en in particuliere besprekingen gevoerd. Het verluidt dat Frankijrk genoegen zou willen nemen met een, nader vast te stellen slotbetaling door Duitschland, waarvoor het als onderpand Duitsche spoorwegobligaties zou ver langen. Toezicht door Frankrijk op de Duitsche spoorwegen, zou niet alleen een economische zeker heid bieden, maor iok een politieke, welke de Fran- sche veiligheid beschermt. In de Vereengied Staten wordt momenteel door vooraanstaande ban kiers een actie geleid, om meer daadwerkelijk aan het economisch herstel van Europa mede te werken door herziening van de schuldregelingen en verla ging van de invoerrechten. De Nationaal Socialistische Stormafdeelingen in Duitschland hebben van de herkregen vrijhéid ge bruik gemaakt om in verschillende plaatsen in uni form te demonstreeren en zich aanuitingen van machswellust te buiten te gaan. In meerdere steden kwam het tot gevechten met communisten. In Mun schen, waar de Beiersche regeering een eigen uni formverbod heeft uitgevaardidg werden 470 geuni- "brmde Nazi's ingerekend. De Landdagverkiezin- ;en in Hessen brachten weer winst aan de volge- ingen varL, Hitler, maar geen meerderheid voor ze. Jan de 70 zetels veroverden ze er 32, wat een winst van 5 zetels beteekent. Het Centrum handhaafde zich op 10, maar verlies was er voor de communis ten en voor de Duitsch Nationalen. De socialisten boekten voor het eerst weer winst. Ze kwamen van 15 op 17 zetels. Symptoom van de reactie door Von Papen in arbeiderskringen gewekt? Voor den tweeden keer in deze maand werd Mexi co door een aardbeving geteisterd. Vooral ae haven stan Manzenillo heeft geleden, er zijn veel dooden. In Chili, is het gegaan, gelijk we voorspeld heb ben, revoluties volgen elkaar in Zuid Amerika nu eenmaal snel op. Een groep militairen heeft het kabinet van den radicalen kolonel Grove ten val gebracht. Da'vila nam het bestuur over en deed Grove c.s. naar een eiland deporteeren. Terwijl een oorlogsbodem den kolonel vervoerde, brak te zijnen voordeel een nieuwe revolutie uit, geleid door wat militaire vliegers. De toestand is er thans zoo, dat Davila, op het oogenblik aan het bewind, steunt op het leger, kolonel Grove op de revolutionaire militaire vliegers, terwijl de marine van geen beide heeren iets moet hebben, maar den oud president Montero terug verlangt. verborg het, als ware het van breekbaar glas, tus schen het waschgoed. Daarop sloot hij de koffer af en stak de sleutel in zijn zak. Het was tijd, dat hij zijn bezigheden eindigde, want Albert, die zich reeds meermalen hoorbaar had bewogen, was thans geheel ontwaakt en riep vanuit zijn bed: „Is u reeds opgestaan, Heinrich?" Deze trad onmiddellijk in Alberts kamer en ant woordde: „In den zomer sta ik steeds vroeg op, mijnheer de Graaf." „Begint u reeds weder met „mijnheer de Graaf?" Spreek mij toch met Albert aan." „Nu dan, goeden morgen, Albert." „Goeden morgen, Heinrich. Wanneer wij alleen zijn, spreken wij elkander met onzen voornaam aan, niet waar?" „O, heel graag." Hij zette zich bij het bed van den zieke neer en reikte hem de hand, die deze hartelijk drukte. „Heeft u goed geslapen?" „Niet bijzonder," antwoordde Albert. „Ik heb een verschrikkelijken droom gehad, maar God verhoede, dat deze in vervulling komt." „Wat was dat voor een droom? Daar ben ik nieuwsgierig naar." „Ik droomde, dat ik in het slot een vrij groote ruimte ontdekte, van welk bestaan niemand eenig vermoeden had." „Dat is verwonderlijk," zeide Albert levendig, „zoo het heet zou in het oude slot werkelijk een geheim vertrek bestaan in hetwelk een lid van een onzer oeroude voorvaderen gedurende den dertig-jarigen oorlog zijn schatten voor den vijand had verborgen; slechts hij kende den geheimen ingang, en daar hij in den slag bij Lützen is gevallen en hij niemand het geheim heeft toevertrouwd, is hetzelve met hem in het graf gegaan." „Dat is zeker heel verwonderlijk," zeide Heinrich en hij dacht: „En ik moest dezen geheimen ingang ontdekken, dien de kamerdienaar blijkbaar door een eenzelfde toevalligheid eveneens heeft ontdekt." „Welnu," zoo ging hij dan voort, ik vertoefde in deze ruime kamer, in welke ik echter geen schatten ontdekte maar enkel eenige oude rommel. Toen ik mij weder wilde verwijderen, ontdekte ik met ont zetting, dat de deur in 't slot was gevallen en ik een gevangene was. Ik riep om hulp, maar alles tever geefs. Dan plotseling scheen het alsof ik reeds vele dagen gevangen was geweest, gekweld door vreese- lijke honger en dorst en op het oogenblik, dat ik werkelijk den ontzettenden hongerdood zou sterven, De Chineezen hebben weer eens een nieuwen vij and naar het schijnt. Thans zouden ook de Ti- betanen de Chineesche grens hebben overschreden en een Chineesch leger op de vlucht hebben ge jaagd. De Dalai Lama van Tibet zou al zijn troepen op het oogenblik tot den strijd tegen de Chineezen mobiliseeren. Wat de heeren tegen elkaar hebben, is niet bekend. Naar de „Maasbode" verneemt ligt het in het voornemen der regeering wederom een crediet van zeven ton te verstrekken aan den tuinbouw i in West Friesland. Het desbetreffend voorstel zal de Tweede Kamer dezer dagen bereiken. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de wet nog voor het reces door de Tweede Kamer behandeld wordt. i Ingediend is een wetsontwerp houdende ver strekking van rentelooze voorschotten ten be hoeve van den groven tuinbouw in WestfrieslanJd De regeering zet in de toelichting tot dit. wets ontwerp breedvoerig uiteen de noodzakelijkheid van deze steunverleening. Het plan van uitvoe ring is aldus gedacht De regeering stelt ten behoeve van de crediet verleening aan den groven tuinbouw in Westfries land een renteloos crediet beschikbaar van ten hoogste f 700.000. DU regeeringscrediet wordt ter beschikking gesteld van de gemeentebesturen in den betrok ken kring, omvattende de gemeenten, 'begrensd door de Zuiderzee en den Wieringermeerpolder en verder ten Noorden, Wiesten en Zuiden bepaald door de grenzen der mede hierin begrepen ge meenten Winkel, Oude Niedorp, Schagen, Sint Maarten,. Warmenhuizen, Oudkarspel, Koedijk, Oudorp, Noord- en Zuidschermer, Graft, De Rijp, Schermerhorn en Avenhorn. Het vervaer vand land- en tuinbouwproducten per spoor. Geen verlaging van de tarieven. Op de vragen van den heer Kampschoer en van de Bilt aan den minister van,' Economische was het, alsof ik voor het laatst ademhaalde; toen ontwaakte ik, van doodsangst in mijn zweet ba dende." „Deze droom, hopen wij, moge niet vervuld wor den," zeide Albert lachend, „ik houd mij overtuigd, dat de geheele geschiedenis over die geheime schat kamer op fantasie berust, niettegenstaande elk oud gebouw altijd iets geheimzinnigs heeft. Maar won derlijk is deze droom zeker." „Ik ben zeer benieuwd," zeide Albert verder, ter wijl Heinrich hem bij het aankleeden hielp, „of wij in de behandeling van mijn ziekte door den Saniteitsraad niet eenige verandering zullen be speuren, die met het plan, mij uit den weg te ruimen, samenhangt. O, mijn God, neen, neen! Ik kan het nog steeds niet gelooven! Wanneer iemand uit wraak, uit verregaande haat, in een oogenblik van woede en drift, een ander naar het leven staat, zoo kan ik het eenigszins begrijpen, maar ondenkbaar komt het mij voor, hoe men het ontstellende voornemen kan hebben, uit zucht naar geld en rijkdom, uit koele berekening en met voorbedachte rade een arme zieke knaap, die nie mand eenig leed heeft gedaan, langzaam te ver moorden. Het is onmogelijk, zoo plotseling wordt een mensch geen misdadiger!" „Voor zijn eer en goeden naam wil ik nog hopen, zoo merkte Heinrich op, terwijl hij Albert op zijn armen in den wagen droeg, „dat hij de aanbieding van Graaf Roderich rijpelijk zal hebben overwo gen en die zal afslaan." „Ik ben daarvan overtuigd." „Het is echter ook mogelijk, dat hij oogenschijn- Hjk daarop ingaat, om uw neef te verhinderen andere moordplannen uit te broeden, met het oog merk op deze wijze inplaats van medeplichtig te worden nog als redder op te treden." Ja, ja, dat geloof ik ook, zoo zal het zijn, ten slotte hebben wij, door hem te verdenken, daarmede nog een groot onrecht gedaan." „Wanneer dit werkelijk zoo is, dan wil ik hem innerlijk daarvoor vergiffenis vragen." i,Vraag hem eens, waarschijnlijk zal hij van daag nog komen, of u niet naar buiten mag. Staat hij dit toe, hij, die een vijand van frissche lucht is voor elke zieke, die onder zijn behandeling is, dan, ja dan, ik mag het niet ontkennen, moet ik hem toch blijven verdenken, dat hij slechte bedoeling heeft." (Wordt vervolgd).

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 1