5 Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 72 DINSDAG 28 JUNI 1932 41e Jaargang Binneniandsch Overzicht j Buiteniandsch Overzicht Uit den Omtrek NIET VERZONDEN TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 38. NIEUWE LANfiËDIJKER COURANT per m maanden 1.1S. 4» Hill»»: firma I, H. KIM - giJiclwf I. H. I1IZ1H. jL-jHluul toMawirti.», DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG - UONDERDA' en ZATERDAG. AbonnmentsprUs ADVERTENTIEN Van 15 regels 75 cent; elke rege^ meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Wolven en schapen. De Ned.-Belgi sche conventie. Geldzorgen Ge mengd en Sport. In een onzer groote dagbladen werd dezer dagen een markante belichting gegeven van een ministe rieel antwoord, verstrekt op een vraag van het kamerlid v. d. Heuvel. De zaak zit aldus; Om contingcnteeringsmaatregelen en dergelijke crisisaangelegenheden te laten uitvoeren, kan de regeering natuurlijk niet alleen bouwen op haar ambtenaren, maar heeft ze ook adviezen noodig van ter zake deskundigen, welke als regel natuur lijk ook belanghebbenden zullen zijn, die zij in een of andere commissie vereenigt. Nu informeerde het kamerlid -v. d. Heuvel, vragende naar den bekenden weg, of het juist was, dat de commissie van expor teurs, die de consenten voor den uitvoer van vleesch- en vleeschwaren te regelen had, voor zich zelf90 pet. der consenten had gereserveerd en aldus in overgroote mate had geprofiteerd van de omstandigheid, dat door deze uitvoerregeling de winst per schaap f 10.zou bedragen tegen vroeger 50 cent. De vraag werd gesteld op 17 Mei; het ministerieele antwoord werd gegeven op den 11 Juni. We behoefden ons niet ongerust te maken volgens den minister, want het in de vraag bedoelde per- centage was „op dit oogenblik" (t.w. 11 Juni) niet meer dan 1 pet. Wat is nu echter achteraf geble- ken? Dat de oude commissie met spoed haar congé had gekregen, en dat een nieuwe commissie was j ingesteld, welke op 11 Juni inderdaad niet meer dan 1 pet. der consenten onder zich had verdeeld, i Het moet worden toegegeven, dat de regeering niet altijd willekeurige bevoorrechting kan voor- komen en het valt te prijzen, dat ze drastische Het plan-Hoover. Naar Burgeroor log in Duitschland? Een omwenteling in Siam. Allerlei. Even is een hoopvolle verwachting opgerezen, toen een gezaghebbend staatshoofd een klaar om schreven plan tot vermindering van bewapening had ingediend, maar het is, of over de voorstellen van president Hoover wordt doodgezwegen en alsof de wereld zich al weer bij de nieuwe désillusie heeft neergelegd. De Fraaschen hebben hóóg hun schou ders opgehaald en geschamperd van „verkiezings manoeuvre" en „we zijn geen vazallen; we behoe ven ons niets te laten decreteeren." Toen het om het Amerikaansche geld ging, verklaarde Lloyd George dezer dagen, toen werd door de Franschen meer geestdrift betoond, dan.nu het een ontwape ningsplan uit Amerika geldt. En, zoo zei deze En- gelsche staatsman, wat zou het, als het hier inder daad eens een verkiezingsmanoeuvre betreft? Als de daad maar goed is! Helaas, Lloyd George is een autoriteit uit het verledenHadde hij op het oogenblik nog iets in te brengen, dan zou ook hij anders hebben gesproken, maar naar diplomaten- wille. Nch van Genève, noch van Lausanne valt op het oogenblik iets bijzonders te vermelden. Het is alles uitstel, waar men op zint. Men wil b.v. het mora- herfst een eindregeling zou worden bereikt! Von Papen is tijdelijk van Lausanne naar Berlijn teruggekeerd, waar de beslommeringen heel erg zijn. Beieren wil niet medewerken aan de ophef fing van het uniform-verbod. In Zuid-Duitschland wordt door de (Katholieke) Volkspartij, onder wel willend aanschouwen van het Katholiek Centrum 24 uur ingrijpende wijzigingen aan te brengen, ten bate van de in druk zich bevindende agrariërs. Sinds dat telegram werd afgezonden zijn circa 20 etmalen verloopen. Nu de zuivel-, tarwe-, kippen- en varkensboeren zich mogen verheugen in den goeden gunst van Papa Staat, gevoelen meerderen de lust bij zich opkomen, eveneens op dat blijkbaar gevoelige, mee levende vaderhart een dringend beroep te doen. Zoo verzond de pas opgerichte Centrale van Kooplieden in aardappelen, groenten en fruit een verzoekschrift aan Excellentie Verschuur, om ten eerste instemming te betuigen met 's Ministers voort varend beleid, tot uiting en openbaring gekomen in de vele voorgestelde crisis-steunmaatregelen. Ge lijk men onder in de zak de rekening pleegt te vin den, vindt men vaak in de staart of wel op 't eind van 't verzoekschrift de ware reden van zulk een geschrift. Zouden onze boeren niet zeer gebaat zijn, indien dö staat exportcredieten toestond? Dat zou zeker èr bodemcultuur èn handel ten goede komen. Doch genoeg, 'k meen met de voorbeelden te m )gen volstaan. Echter durf ik niet aan Minister Verschuur schrijven, 'k voel me niet thuis in de oificieele termen. Daar zit ik mee. En daar komt nog bij, dat ik me er niets van vborstel, wat het effect betreft. Want als 't Groene Piont nul op request krijgt, en de Centrale voor noemd vrij zeker bot vangt, wat zal ik dan mogen verwachten. Mijn brief brengt het zeker niet verder dan tot den inmiddels beroemd geworden „minst snuggere bode" van 't betrokken Ministrieele Departement, den man uit het drama-blijspel „Verschuur- Postuma" bekend en populair geworden. Doch de brief ligt klaar, en nu zend ik hem naar de redactie van de „N. L. Courant". Nu mag iedereen er kennis van nemen en dat geeft mis schien evenveel. En zoo is de niet verzonden brief dan toch verzonden. Want dat grondwetartikel beduidt heel wat anders, lees er „Buys" maar eens op na. Dat slaat als 'n tang op een (niet regeerings- die passage dan van de juristerij?" gesteund) varken. Waarop ik weer heb gezegd: en Dat is waar moest hij bekennen. Dus laat ik staan, wat ik schreef. maatregelen weet te nemen, als zulk feit haai- i uit het Noorden én van de Duitsche siciaal-demd- - cratie, het verzet georganiseerd tegen de overwel diging van de macht door de Nazi's en dezer burgerlijk-conservatieve trawanten. Von Papen heeft gedreigd „maatregelen" tegen Beieren te nemen, als het weigerachtig blijft om zijn noodverordening betreffende opheffing van het uniform-verbod uit te voeren. Hitier sputtert in demonstratieve verga deringen geweldig tegen den Beierschen minister president Held; overal vinden in Duitschland bot singen plaats tusschen Hltlerianen en communisten, waaraan op Zondag j.l. nog vier menschen ten offer vielen, de burgeroorlog dreigt uit te breken. Wanneer in dien burgeroorlog het Duitsche Rijk langs de Main uiteen zal vallen, zou dat geenszins behoeven te verwonderen. In Siam Zuid-Oost Azië, aan de Zuidgrens van China heeft een tot nog toe onbloedige om wenteling alleen de chef van den generalen staf werd neergeschoten een wijziging in het staats bestuur voltrokken. De koning regeerde er autocra tisch, geadviseerd door een college van koninklijke prinsen. Waar de polygamie in Siam zede was, en sommige koningen er tal van vrouwen op na hiel den, is het aantal prinsen er groot en deze heeren tesamen oefenden grooten invloed uit op de be sluiten des konings, die overigens ook al door de wereldcrisis geleid was om weinig populare beslis singen te geven in zake ontslag, belastingheffing enz. Toch was de omwenteling een ware verrassing, omdat het Boedhistisch volk het hoofd van den staat met een bijna goddelijke eer placht te beje genen. Een deel van het leger, georganiseerd in de Volkspartij, heeft den koning thans gedwongen om een grondwet in te voeren, een volksvertegen woordiging te aanvaarden, kortom: van Siam een constitueele monarchie te maken. De koning, luis terende naar den naam van Prajadhipok, heeft de eischen ingewillig, maar de revolutionnaire groep houdt zoolang twee prinsen en den politie-commis- saris van Babgkok in gijzeling, als „pand" voor de richtige naleving der gestelde voorwaarden. Het Engelsche imperium begint in de laatste jaren bedenkelijk te kraken. Schotscche nationalis ten hebben Zondag bij een betooging te Stirling de Union Jack omlaaag gehaald op een kazerne en er de Schotsehe vlag geheschen. De Zuid-Iersche regering blijft eveneens hard nekkig in haar pogen om het land steeds verder van het Britsche staatsgezag te verwijderen. Een voorstel van den Engelschen minister Thomas om het geschil omtrent de grond-annuiteiten een ar bitrage door een commissie uit het Gemeenebest te onderwerpen, heeft ze afgewezen. Naarmate de Valera meer anti-Engelsch agiteert, reageeren de protestantsche Noord-Ieren uit het graafschap Ul ster tegen het Roomsche Zuiden, wat zichc in on bekookte daden uit.Vreemde deelnemers aan het Eucharistisch Congres in Dublin, werden bij lan ding in Ulstersche haven onwelwillend bejegend, met flesschen en andere projectielen bekogeld en mishandeld. blijkt, maar het is pnjuist om de waarheid dan me een listigheidje te "camoufleeren. De protesten van het volk tegerw-baatzuchtige crisis-adviseurs, pro- Éësteh, welke dl régeering' Mjjkbaar wil voorkomen, kunnen een oogenblik onaangenaam opklinken, maar ze zullen tevens andere egoisten afschrikken. Er moet voorkomen worden, dat weer een aantal lieden zich aan den crisisnood van de massa ver rijkt, gelijk eens kapitalen gewonnen werden uit oorlogsellende. De Ned.-Belgische conventie blijft een goede pers houden; speciaal de landbouw juicht de overeen komst toe. Intusschen is wel gebleken, dat er nog practische bezwaren te overwinen zijn. Landen, met welke we eerder een meest-begunstigingsverdrag sloten, kunnen inderdaad eischen, dat ze in de voordeelen van de met België gesloten overeen komst (jaarlijkscche tariefsverlaging van 10 pet.) deelen. De betreffende landen zouden uit politieke overwegingen moeten besluiten om vrijwillig van die voordeelen af te zien, of zelve tot de overeen komst moeten toetreden, anders kan de pas ge sloten conventie een nadeel voor ons worden. De regeering echter moet de overeenkomst nog be krachtigen en zal voordien wel het noodige over leg plegen met het buitenland. Het is niet alleen de landsregeering, welke groote zorgen heeft omtrent het sluitend maken van de begrooting. Amsterdam en Rotterdam zitten even eens voor groote dreigende tekorten, ja, zelfs in het zeeer deftige en zeer rijke Haagje weet het stadsbestuur niet, hoe het de begrootingseinden aan elkaar zal knoopen. Er werd bericht, dat in die gemeente een tekort van millioen moest worden verwacht. Het bericht is tegengesproken, het tekort zou slechts.4 millioen bedragen! We zijn al gauw getroost in dezen tijd. De waterschap „De groote Veenpolder" in Zuid- Oost Friesland heeft haar betalingen moeten sta ken. Het droogleggingsplan, goedgekeurd in '28, en toen begroot op f260.000, blijkt f650.000 te hebben gekost. In het veen ziet men niet op een turfje. Op Maandag werd in Amsterdam met veel luister het feest ingezet ter gelegenheid van het 300-jarig bestaan van de stedelijke Universiteit. We komen er nog wel nader op terug. We moeten nog wat minder prettig Gemengd memoreeren. In Arnhem schoot een dronken kerel op Zondag j.l. op een troepje nieuwsgierigen, waarbij hij één man doodde en twee menschen ver wondde. Deze dronkeman was „vader" van zeven kinderen! Te Vaals stortte Maandag een miliair vliegtuig uit Den Helder neer; dc twee inzittenden kwamen om het leven. Sarassani is door de crisis geslachtofferd. Het grootecircus is Zondagmorgen plots naar Dussel- dorp vertrokken, zoodat het verdere program voor ons land Apeldorn, Hilversum, Haaarlem en Amsterdm niet meer zal worden aafgewerkt. Er blijft intusschen gelegenheid genoeg om geld stuk te slaan. De motorraces op het circuit van Drenthe hebben Zaterdag vele duizenden naar Assen gelokt. In het hoofdnummer, 500 c.M.3 klasse, werd de Engelschman Hunt no. 1 op een Norton-machine; de eerst aankomende Nederlander, no. 5, de heer v. d. Pluym, bereed hetzelfde merk. De roeiver- eeniging Njord wan de'hoofdnummers op het 4- daagsche roeifestijn van Nereus in Amsterdam. In de Scheveningsche zwemwedstrijden werd de heer C. Weber degenkampioen van Nederland. De een- daagsche afstandsmarsch van „Noviomagum" te Nijmegen, over trajecten van resp. 40, 45 en 50 K.M. werd meegemaakt doorr 1672 looper, van welke er slechts 8 uitvielen. De Nederlandsche deelnemers aan de Olympische Spelen vertrekken Zaterdag naar Los Angelos. Voor onzen hink-stap-sprong- kampioen Peeters worden inderhaast nog gelden bijeengezocht, teneinde hem alsnog te laten mee gaan. iSSmt Maarten. De verkoop op 25 Juni jl. van speldjes ten bate van de t.b.c.bestrijding heeft alhier in de wijk iSint Maarten, Stroet en Groenveld opgebracht in totaal 22.04. Dat niet in de geheele gemeente is gecollecteerd is te wijten aan het feit dat het verzoek te laat was ingekomen en alzoo te korte tijd voor de voorbereiding was toebedacht. Sint Maarten. Begunstigd door goed weer zijn de 3 hoogste klassen der o.l.s. alhier, en zij die de school met M®i hebben verlaten, per auto naar Amster dam getrokken. Om 7 uur des morgens vertrokken zij uit ons dorpje en te 8.30 uur arriveerden zij weder. Een heel genoegelijke dag heeft de jeugd door-j gebracht. Eerst is Amsterdam bezichtigd door per boot een reisje door de vaarten van Am sterdam te maken, waarna Schiphol is bezocht en als slot een bezoek aan Artis. Frisch en wel gemoed kwam de stoet des avonds thuis. 't Epistel luidde aldus: Ja, ik stem het direct toe, 't is een vreemd opschrift. Verklaring is dan ook wel noodig. 't Zit zoo Reeds langer dan een week loop ik met het voornemen rond, 'n brief, 'n soort officieële brief te schrijven. Jan en Alleman stuurt tegenwoordig telegrammen, verzoekschriften, beden om hulp. Nog onlangs ging een draadbericcht van het bekende Groene Tiont naar H. M. de Koningin, met het dringend tevens beleefd verzoek, n.l. binnen 2 maal Aan Z. E. Minister Verschuur, Den Haag. -Naar ik meen, bevat de Grondwet een artikel waarin is vastgesteld, dat alle burgers voor de wet gelijk zijn. Een gewoon mensch, d.w.z. iemand die niet aan juristerij doet, pleegt hieruit te lezen, dat er ge lijkheid van straf, van belooning, van waardee ring voor alle Nederlandsche Staatsburgers moet zijn, indien er gestraft, beloond en gewaardeerd moet worden. Onderscheid mag er dus niet worden gemaakt. Nu wil het ondergeteekende voorkomen, dat er vooral in den laatsten tijd lichtelijk tegen deze grondwettelijke regel gezondigd wordt. Vergun me, Excellentie, dit in alle bescheidenheid toe te lichten. Als vooorbeeld neem ik een graan - boer, die zich gesteund ziet door de tarwe-wet. Dit jaar mag als norm worden genomen, dat op akker- bouwbedrijven ter grootte van 50 H.A., circa 15 H.A. tatwe is gezaaid. Het gewas staat er zeer goed voor. In totaal staat ruim 100.000 H.A. tarwe in ons goede land te velde, tegen 53000 H.A. in 1931. Een dergelijk bedrijf oogst in doorsnee op die 15 H.A: 15 maal 3000 K.G. is 45000 K.G. De wereld marktprijs van tarwe is circa f 6.00 per 100 K.G., de boer ontvangt echter f 12.00 dank zij voor noemde wet. Dus wordt het bedrijf gesteund met een netto bedrag van 450 maal f6.00 is f2700. 'n zeker niet te versmaden som. Als tweede voorbeeld noem ik een veehouder met een bedrijf van 25 stuks melkvee. Begin Juli treedt de zuivelwet in werking en als gevolg, zal de veehouder de opbrengst van zijn melk gelukkig ongeveer verdubbeld zien. De toestanden, 'k geef het gaarne toe, werden voor onze veehouders on houdbaar. De opbrengst per Liter melk wordt van 3 ets. dan circa 6 ct. per liter. Neem ik een niet te hoog ge middelde, n.l. 3000 L. per lactatie-periode per koe, dan bedraagt de netto steun heel wat, n.l. per 25 stuks nu 25 maal f90.00 is. f2250 gld. Verder zullen deze bedrijven nog steun ontvan gen, wijl als nevenbedrijf aan varkensfokkerij en mesterij wordt gedaan. Stellen we een productie van 40 vette varkens per jaar van 200 pond en de steun slechts 8 ct. per pond, dan beteekent dit op dergelijke bedrij ven 8000 maal 8 ct. is f 640.—. Het zal uwe Excellentie zeker niet onbekend zijn, dat er zeer vele bedrijven, z.g. gemengde bedrijven in ons land voorkomen, waar derhalve geprofiteerd wordt èn van tarwe-, èn van zuivel- èn van de varkenswet. Nu veroorloof ik mij, hiertegen over te stellen den steun, dien de Staat der Nederlanden den Noord-Hollandschen tuinbouwers geeft. Het eerste regeeringscrediet a f700.000, verdeeld over 2800 bedrijven, is verleend. Dus leende de Staat aan elk dezer ondernemers een bedrag van f 250.Nu zal een tweede, gelijk hoog bedrag wor den verdeeld. Derhalve wordt dan globaal elk dezer bedrijven debiteur voor f 500.Het eenige voordeel, dezen ondernemers gegeven, is de vrijstelling van rente. Het enorme verschil, dat in de steunregeling en door den Staat der Nederlanden tot uiting komt, meen ik hiermee duidelijk te hebben aangetoond. Weshalve ik mij veroorloof Uwe Excellentie te vragen, of het aangehaalde grondwetsartikel geldig is voor Nederlandsche agrariërs minus de Noord- Hollandsche tuinbouwers." Zoo heb ik geschreven, en ik dacht bij me zelf, het er knapjes te hebben afgebracht. Toen ik het echter 'n vriend voorlas, zei deze heel goed, doch 't begin deugt niet en 't slot ook niet. Alkmaar Aan Haytema's kunstmesthandel N.V. te Alkmaar is „opgedragen de levering van 900.000 kilogram slakkenmeel voor den Wieringermeer polder. Plaatselijk Kiiewws Oudkarspel. Wielersport,. Onze sportclub „O. G." welke zoo langzamer hand populair begint te worden, organiseerde jl. Zondagmorgen een koppel tijdrit, waarvoor groote belangstelling bestond. De regeling was, dank zij de medewerking van eenige personen, hiervoor uitgenoodigd, goed vejzorgd. Een woord van dank is hiervoor zeer zeker op z'n plaats en wij; bevelen ons beleefd aan voor een volgende keer. Ook het in grooten getale opgekomen publiek toonde in alle opzich ten zijn belangstelling en medewerking voor de Wielersport. Ei* werd met een tamelijk snel tempo gereden en een gemiddelde bereikt van 34.5 kilometer p. uurI Al heel spoedig ontstond een felle kamp tus schen de koppels LangedijkKossen en Van Zijl Jongsma, die elkaar steeds de eerste plaats be twistten. ,Wij mochten zelfs constateeren dat er gereden werd met een seconde verschil, dan de een. dan de ander in voorsprong. Door pech geraakte het koppelRenaudI-Cos even op den achtergrond, hetgeen op dit traject niet meer in te halen viel. De uitslag van deze tijd-koppelrace van 47 kilometer is als volgt; 1Koppel Van ZijlJongsma tijd 1 u. 21 m. 25 sec. 2. Koppel LangedijkKossen tijd 1 u- 21 m. 28 sec. - 3. Koppel Benaud(Kps, tijd 1 uur 23 min. De prijs voor <le snelste ronde werd gewonnen door het koppel Van ZijlJongsma in den tijd van 7 min. '48 seconden. Wij kunnen wederom met groot genoegen' op deze welgeslaagde koppel tijdrace terugzien en roepen O. G. van harte tot weerzien toe. Noordscharwoude. De raad dezer gemeente komt morgen Woens dagavond acht uur n.t. in vergadering bijeen. Noordscharwoude. Gevonden voorwerpen: Een zoo goed als nieuw heerenrijwiel. Een damestasch met als inhoud een r.k. kerk boek. 1 Nadere inlichtingen verstrekt de gemeente politie.

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 1