Kameroverzicht Ons Weekpraatje In Rotterdam wordt op het oogenblik een heel belangrijke kwestie eindelijk eens uitgevochten en met spanning zien we den uitslag tegemoet. Kijk r's aan, we weten allemaal we}, dat het een slechte tijd is, dat er in ons land een paar honderdduizend menschen zonder werk loopen en dat de industrie alle zeilen moet bijspannen om haar bedrijfs- scheepje varende en het personeel nog zooveel mo gelijk aan het werk te houden, maar dat alles mag intusschen toch geen aanleiding worden om ter sluiks belangrijke sociale omwentelingen te vol voeren en het welzijn der nog werkende arbeiders in de waagschaal te stellen. In het onderhavige geval gaat het om zeer be langrijke zaken. Hier moet de vraag worden opge lost: mag men personeel, dat acht uren gewerkt heeft, nog tien minuten in het bedrijf houden, als om den boel schoon te laten vegen, of moet dat vegen binnen die acht uren gebeuren? Men begrijpt hoeveel stof zulk een kwestie kan doen opwaaien. Daar komt de arbeidsinspectie aan te pas, de poli tie. ja met zoo'n zaak staat of valt de arbeids gelegenheid van 160 menschen. 't Zou natuurlijk zonde en jammer wezen, als wéér 160 menschen het werkloozenleger kwamen vergrooten, maar zelfs zulke dreiging mag toch geen aanleiding zijn om in verboden tijd te laten stoffen. De arbeidsinspectie scheen het geval nog te willen tolereeren, maar te Rotterdam heeft de politie gelukkig nog weinig genoeg omhanden om ook de arbeidsinspectie, als dat noodig is, op haar nummer te kunnen zetten, en wet en gebod te doen handhaven. Ter verduidelijking van de kwestie waar het om gaat, drukken we hierbij het betreffende dagblad- bericht nog eens af. Rotterdam, 26 Juni. De directeur van de con fectiefabriek Hartogs en Co. aan de Keerweerlaan heeft Vrijdagmiddag als protest tegen het optreden van eenige politieagenten, die wilden toezien op de naleving van de Arbeidswet, zijn fabriek gesloten. Ongeveer 160 arbeidsters zijn hierdoor tijdelijk zon der werk gekomen. Van de arbeidsinspectie had de directie verlof gekregen om tot tien minuten na het stilzetten der machines den vloer e laten vegen. Eenige agenten, die kwamen controleeren, maakten hiertegen bezwaar, waarop de directeur verzocht proces-verbaal tegen hem op te maken. De politie wenschte dit niet te doen, doch liet de toegangen tot de fabriek bewaken, terwijl medegedeeld werd, dat geen der arbeidsters de fabriek mocht verlaten, alvorens zij gehoord waren. Vrijdag werd wederom door de agenten controle gehouden. Ditmaal wenschten zij te weten, wat het personeel in het schaftuur deed. De directeurwendde zich tot de arbeidsinspectie en later tot verschillende politiechefs, doch geen der tot het nemen van maat regelen bevoegde personen kon hij te spreken krij gen. Hij liet toen maar de deuren van zijn fabriek sluiten. De heer Hartogs heeft thans bij den minis ter van Justitie zijn beklag ingediend. Het heeft ons hart waarlijk goed gedaan, dat de Rotterdamsche politie, welke nog altijd den dader van den moord in den Blij dorperpolder niet heeft kunnen ontdekken, noch andere moordzaken kon ontraadselen, eindelijk met zoo'n succes tegen die vloerenvegerij in besloten tijd heeft weten op te tre- den. Die meisjes staan nu tenminste op straat en kunnen derhalve nog in besloten noch in onbesloten tijd eenige stof meer doen opwaaien. Als dat noodig is, zal de Rotterdamsche politie daar zelf wel voor zorgen. Nóg eens: de tijd is broerd, maar een werkgever moet weten, dat de politie er zeker niet is om het een mensch gemakkelijk te maken. Quod licet Jovi, non licet bovi. (Wat aan Jupiter geoorloofd is, maar daarom een os nog niet doen.) Wat een poli- tioneelen Jupiter is toegelaten, zoo zouden we vrij willen vertalen, mag daarom een os van een werk gever zich nog niet veroorloven. Tien minuten stof fen, nadat de machines zijn stopgezet, mag niet. Als de machines stil staan, de fabriekspoorten laten sluiten, en het personeel van 160 leden stuk voor stuk over het vegen hooren, mag wél, mits de politie het doet. Het is tegenwoordig geen pretje om zaken te doen en een bedrijf te exploiteeren. Uit Spanje werd dezer dagen bericht, dat de eigenaar van een groote fabreik zijn bedrijf aan het personeel had over gedragen, waarbij hij bedong, dat hij zelf tegen salaris in dienst kon blijven. Als de fa. Hartogs en Co haar zaak eens aan de Rotterdamsche politie cadeau deed? Is het geen idéé? Maar laat ze vooruitbetaling van eigen salaris voor een jaar of tien bedingen. We hebben voors hands meer vertrouwen in de Sherlock-Holmes- kwaliteiten der Rotterdamsche poliie dan in der- zelver zakentalenten en we zijn dan ook bang, dat de bedrijfsresltaten spoedig tot een staking van alle betalingen zou leiden. Binnenlandsch Overzicht De Tweede Kamer op recès. De Uni versiteitsfeesten te Amsterdam. Ne men we deel aan de Wereldtentoonstel ling te Chicago? De leerplichtige leef tijd. Onder- en bovengrondsche goud zoekers. Als men onzen volksvertegenwoordigers breedspro - kigheid verwijt, dan ontkennen .ze, dat ze aan politieke reclame doen, het is de zorg voor 's lands belang, welke hun activiteit prikkelt. Als Juli in zicht komt echter, wordt de woordenstroom plots afge damd met vacanteplannen en weten onze parle mentariërs te zwijgen in alle talen om het uur van scheiden van het Binnenhof zooveel mogelijk te verhaasten. Belangrrijke wetsontwerpen kunnen dan ineens in razend tempa worden afgedaan. Vóórdat de slagers hun advertentie tegen de crisis- varkenswet goe den wel hadden opgesteld, had de Tweede Kamer het ontwerp al afgedaan. Regeering en Kamer hebben een moeilijk zittings jaar beëindigd, waarin heel wat tot stand kwam om onzen landbouw en onze veeteelt in crisismoeilijk heden te steunen. Een loonende productie is nu ver zekerd van bieten, tarwe, aardappelen en van zui velproducten, wat alles van groote beteekenis is voor de bewoners van kleigronden, terwijl nu ook eindelijk de kroon op het werk is gezet door aan neming van de crisis-varkenswet, welke in het bij zonder den boeren op de lichte gronden ten goede komt. Dezen waren bovendien reeds een weinig ge holpen met den steun, verleend aan de pluimvee teelt. Hopen we nu maar, dat alle getroffen maat reegelen tesamen inderdaad een gunstiger beeld zul len scheppen van den economischen toestand op het platteland. In Amsterdam heeft men van de week eens alle zorgen opzij gezet om prettig feëst te vieren, zóó prettig, da zelfs het meest roerige deel van de hoofdstedelijke werkloozen hun dagelijksche demon straties vergaten te ensceneeren. De stedelijke uni versiteit vierde haar 300-jarig bestaan en deswege waren de schoone Amsterdamsche grachten geiliu- mineerd, beschenen zoeklichten de ranke torens, werden grootsche spelen opgevoerd, optochten ge houden, kinderfestijnen georganiseerd. In een plech tige Senaatszitting zijn vertegenwoordigers van uni versiteiten uit alle windstreken de Amsterdammers komen complimenteeren. Burgemeester, Dr. de Vlugt, pres. curator van de gemeentelijke universiteit, kreeg hooge binnen- en buitenlandsche onderschei dingen en ook over de Amsterdamsche Dii Minores viel een malsch regentje van schitterende „medal- lekies met linten". Een beeld van Hildo Krop, voor stellende „De Bezinning", aangeboden door de stu denten, werd onthuld. De regeering zegde toe, dat zij twee beelden zou schenken, te plaatsen aan den ingang van de universiteit, voorstellende de eerste twee professoren, Vossius en Barlaeus. Aan een in drukwekkend Senaatsdiner zaten Prins Hendrik aan en eenige ministers. Een fakkeloptocht trok door de stad. En de professoren hadden van hun resp. ega's verlof afgebedeld om nog eens een echten, ouder - wetschen kroegjool te mogen meemaken; het experiment schijnt zonder ongelukken volvoerd te zijn. Die en gene in den lande blijkt nog wel wat in zijn spaarpot te hebben. De regeering heeft in de huidige tijdsomstandigheden geen rechtvaardiging kunnen vinden om officieel deel te nemen aan de Wereldtentoonstelling 1933 te Chicago. Industrieelen en zakenlieden zullen nu, moreel gesteund door de regeering, de deelname van ons land financieren, waarvoor fondsen tot een kapitaal van 750.000, be- noodigd zijn en, naar de berichten luiden, ook be schikbaar zullen worden gesteld. De architect, die ons paviljoen te Vincennes ontwierp, heeft ook voor Chicago een gebouw ontworpen, hetwelk 900 M2 expositieruimte zal bevatten en in oud-Javaanschen stijl zal worden opgetrokken. Voor sommige moeders zal het wel een strop wezen, dat uit bezuinigingsoverwegingen de leef tijdsgrens voor toelating tot de lagere school, bij Koninklijk Besluit is verlaagd. Voor het komende leerjaar zullen alleen kinderen worden aangenomen, welke vóór 16 Juli e.k. ten minste 5 jaar en 9 maan den oud zijn. In '34 en '35 worden alléén kinderen aangenomen welke den leeftijd van 0 jaar vóór den IC Juni hebben bereikt. De Duitsche schatgravers in Zaandam hebben uit groote diepte „sporen van goud" uit den Zaanschen bodem opgehoord, sporen, waaraan sommige twij felaars luchtjes van Duitsche verlakkerij meen en te ruiken. Het is intusschen niet bekend, of vele domme Hollanders zich hebben laten verleiden om goed Nederlandsch geld te steken in deze fantastische Duitsche goudgraverij. Met meer succes hebben in Utrecht onbekende goudzoekers het terrein van 's Rijks Munt onder zocht. Ze vonden 1640 gouden tientjes. De politie zou nu graag naam en adres dezer goudzoekers kennen, alsmede de plaats, waar ze den schat ver borgen hebben. Als ze madame Sylvia eens in tran ce bracht Vreest geen examen! want er is een middel dat U kalm houdt en waardoor Uw geest helder blijft. Mijnhardt's Zenuwtabletten behoeden U voor zenuwachtigheid. Ze zijn verkrijgbaar in kokers van 75 ct. bij Apoth. en Drogisten. Buiienlandsch Overzicht Vacantietijd. Lausanne en Geneve. L<e politieke spanning in Dhitschland. Die confereerende heeren in Lausanne en Gene ve snakken naar hun vacantie, al moet het ook in de conferentiesteden niet slechtje toeven zijn. Man zou ze hun verzetje kunnen- gunnen, maar verdiend helrben ze het allerminst; Een be kend staatsman constateerde van de week,1, dat men in Lausanne zoowel als in! Geneve precies zoover was als op den eersten oonferentiedag. Henderson denkt er dan ook maar over om die ontwapeningsengelen een poosje naar huis te la ten gaan. Het lijkt ons niet) -eens de slechtste oplossing, mits ze beloven, dat ze met Novem ber terugkomen. Wie dan leeft, dan zorgt., In Lausanne is in ernst de idee geopperd, de conferentie permanent te verklaren, maar intus schen ook naar huis te gaan. Ein het lijkt ons ook 'hier fiiet eens de slechtste oplossing, als men alle herstelproblemen haar eigen dood maar liet sterven. 1 MacDpnald doet intusschen nog wanhopige po gingen om eenige concrete resultaten te berei ken, waartoe hij eenige saipensprekingen tusschen von Papen en Herriot heeft geleid. De eerste echter bleef definitieve schrapping van alle her stelschulden eischen, terwijl de laatste vasthield aan den Pranschen eisch van een slotbetaling. Het is/duidelijk genoeg gebleken, meende von Papen, dat herstelbetalingen niet alleen het Druit sche economische leven ontwrichten, maar de economische orde over heel de wereld verstoren. Wat Duitschland doen wil, dat is, bijdragen met andere staten in een fonds tot steun aan crediet behoevende landen, om op deze wijze mee te wer ken aan het economisch wereldherstel. Dat von Papen en Herriot zoo nu en dan een dagje naar hun eigen hoofdstad terugkeeren, be gunstigt de besprekingen niet. Telkens 'na terug keer in Geneve blijkt de stemming iets verstijfd waarschijnlijk tengevolge van de openbare mee ning in de landen. i MacDonald zal nu vermoedelijk' nog een be middelingsvoorstel wagen aan te bieden. Het zal de laatste kans voor een oplossing in Lausan ne zijn. In Duitschland duurt de geweldige politieke spanning voort. De sociaal .democraten dreigen met de stichting van een Marxistisch afweer- front tegen Nationaal- Socialistisch geweld. Tus schen de uiterst linksehe en rechtsche groepen hebben in verschillende steden herhaaldelijk bot singen plaats, waarbij dooden vallen. De Beiersche regeering schijnt in geen geval bereid om zich naar de wenschen 'der rijksregee ring, door de Nazi's aan deze ingegeven, ter za ke de opheffing van het uniformverbod te schik ken. Van de steeds grootere verwijdering tus schen rijksregeering en Beieren schijnen de mo narchisten in Zuid Duitschland te willen profi- teeren om kroonprins Ruprecht ten troon te ver heffen, daarmede de monarchie in Beieren her stellend. Mag men sommige berichten gelooven dan 'iou het met de voorbereiding daartoe reeds ver gevorder dzijn en zou ook het Beiersche kabinet met de plannen acooord gaan. Indien de gebeurtenissen inderdaad zoo'n loop nemen, zou het wel eigenaardig geacht moeten worden, dat de monarchie in Beieren zou zijn hersteld, niet door een actie van Hitleranen o'f andere rechtsche groepen, maar juist door een reactie van de middenpartijen tegen machtsaan matiging van Hitlerianen en conservatieve me destanders van dezen. In Amerika houdt men zich drukj bezig met de candidaatstelling voor het presidentschap. De huidige president Hoover zal zeer zeker weer de candidaat der republikeinen zijn. De democraten stellen Roosevelt, gouverneur van den staat New York. Het droogleggingspro"bleem houdt de gees ten in beide kampen verdeeld. Het proces 'tegen den scheepsreeder Curtis heeft 'de belangstelling voor het Lindberg-mystet rie weer wakker geroepen. In sTjecho Slowakije heeft, zich weer eens iemand als moordenaar van het kind aangemeld. Vermoedelijk heeft men hier weer met een .waanzinnige te doen. TWEED Ei KAMER. Op vacantie. Nog heel wat afgedaan. Ook de cri- sis-varkenswet aangenomen. Ware het niet, dat de Eerste Kamer nog bij- j een moet komen om haar sanctie te geven aan I de laatste crisismaatregelen der regeering, dan j zou ook de schrijver van de Kamerkroniek zijn vacantiekoffers kunnen pakken, om z-ich tot I half September in een dolce far niënte te storten maar nu houden de Senaat en onder ons ge zegd nog enkele andere kleine bezigheden ons nog even aan onze bureaustoel gebonden; In deze voorloopige slotkroniek valt overi gens maar betrekkelijk weinig samen te vatten, omdat de vacantievloed een geweldige eb in het politieke spraakwater van het Binnenhof heeft veroorzaakt. Voor de interpellatie Wijnkoop over de loonen van het spoorwegpersoneel had niemand eenige belangstelling omdat het personeel het intus schen eens was geworden, zij het een beetje ge forceerd met haar directie. Een motie van den interpellant werd niet ondersteund en kwam dus ook niet in behandeling. - Contingenteeringsmaatregelen van rijwielban den, porselein, sanitair aardewerk, muur- en wand tegels, werden goedgekeurd. Die heer Hermans r.k. had nog verder gaande maatregelen ge- wenscht. In de Maastrichtsche aardewerkindus trie was het aantal arbeiders teruggeloopen, naar hij meedeelde van 7000 tot 2300. Een wetsontwerp tot steun aan onze groote scheepvaartmaatschappijen door de oprichting v. een financieringsmaatschappij, werd eveneens vlot aanvaard. Het ontwerp laat de getroffen regeling tot 1940 van kracht. Tegenover regeeringssteun komt omvangrijke regeeringsbemoeiing te staan. Die heer van de Waerde s.d. wenschte, dat de re geling ook na 1940 nog zal nawerken opdat dan niet door het ongebreidelde winstbejag; der scheepvaartmaatschappijen een chaos zal ontstaan als de tegenwoordige. De tuinders in Westfriesland kregen ook nog hun zeven ton renteloos voorschot, als aanvul ling van reeds genomen regeeringsmaatregelen {oebedeeld. Een en ander dank zij de vlotte sa menwerking tusschen regeering en kamer, welke op denzelfden dag hun stukken wisselden Be- lagnhebbenden kennen de bijzonderhedein- der rege ling wel. Memoreeren we alleen, dat volgens de memorie van toelichting zoowel voor de bereke ning van het levensonderhoud van de tuinders als van hun volwassen arbeiders, ten hoogste 12 gulden per week mag worden gefixeerd. Wiel mag de tuinder een hooger loon uitbetalen, maar practisch verwacht men geen hooger loonen dan het genoemde bedrag. De minister merkte ernstig op, dat het getal boekdeelen spreekt en een in druk geeft van de verminderde opbrengst van het land en tuinbouwbedrijf. Het bevat een les voor vele ontevredenen. De crisis varkenswet ondervond betrekkelijk weinig oppositie. In enkele woorden gaven! ver schillende leden blijk van hun instemming. Het was eigenlijk alleen de heer Kortenhorst r.k. die het voor de slagers opnam. Eqn motie van hem om de slagers in de varkensoentrale te doen ver tegenwoordigen werd verworpen met 3739 stem men., (Ef werd natuurlijk ook de noodzaak be treurd, dat de consumenten de kosten der regeling zouden moeten betalen, maar de minister meen de dat de prijzen tten hoogste met vier cent per pond zouden worden bezwaard. Een motie v. der Sluis s.d. om uit de staatskas credieten aan de varkensoentrale te verstrekken werd met 53 23 stemmen s.d. en v.d., verworpen. Op voorstel van den heer Lockefeer r.k. zullen de huisslachtingen buiten de regeling worden ge houden. Het ontwerp zelf, dat niet de genade der socialisten kon verwerven, werd aangenomen met 5026 stemmen. Wordt de Nationale Industrie ook gesteund door het rijk. Plaatselijk Nieuws NOORDSCHARWOUDE. Onze plaatsgenoot, de heer J. Schuffelen, deed met gunstig gevolg examen voor Broederonderwijzer te NOORDSCHARWOUDE. Vergadering van de O. L. School op Maandag 27 Juni, 's avonds 8 uur in „Concordia". Aanwezig waren 12 personen. Voorzitter, hoofd der school, opent de vergadering met een woord van welkom. Hierna worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. In plaats van de aftredende commissieleden de H.H. Tuyn, Bleek en K. Wagenaar Wzn. worden bij le stemming gekozen de heeren J. Heidema, P. Swa- ger en A. Boot, die hun benoeming aannemen. Hierna werden de lijsten uitgereikt en daarbij de hoop uitgesproken, dat weer voldoende geteekend zal worden om het feest op gewone wijze te kun nen vieren. Het reisplan werd in 't algemeen besproken. De grooteren zullen naar den Haag gaan, waar o.a. de Indische tentoonstelling zal worden bezichtigd. De kleinen naar Bergen, Schoorl, Egmond, Alkmaar. De verdere regeling zal op de e.v. vergadering van de Commissie worden opgedragen. Een der aanwezigen drong er op aan, maatrege len te treffen om het bestormen der bussen (door niet-schoolkinderen) te voorkomen. Dit is inder daad zeer hinderlijk. De Commissie zal hieraan haar aandacht schenken. De e. v. vergadering werd bepaald op Dinsdag 8 Juli. Hierna volgde sluiting met dank voor de aange name besprekingen. ZUIDSCHARWOUDE In de gehouden vergadering van de schoolfeest commissie werd herkozen de heer J. Schoenmaker. In de plaats van den heer J. du Burck (niet her kiesbaar) werd gekozen de heer J. Renaud. Deze heeft echter voor de benoeming bedank} en werd in zijn plaats, tevens als voorzitter, gekozen de heer N. Erkamp. Als nieuwe leden werden gekozen de heeren C. de Ruiter, G. Koeman en Jb. Heneweer. De heer J. du Burck, die een lange reeks van jaren als bestuurslid en als voorzitter heeft zitting gehad, had voor het vele werk dat hij alszoodanig heeft verricht eenige zeer erkentelijke woorden in ontvangst te nemen. De rekening van den penningmeester gaf een ont vangst aan van f31862.-— en een uitgaaf van f 28.595, met dus een batig saldo van f 32.655. Spoedig zal een inteekenlijst den burgerij worden aange boden, en hoewel de tijdsomstandigheden mismoe dig zijn, hoopt men toch dat de lijsten een resultaat zullen opleveren, dat de schoolkinderen weer van een heerlijk uitstapje zullen kunnen profiteeren. Een vraag, die eigenlijk geen vraag behoorde te wezen. Het steunen van de nationale industrie door het Rijk moest zóó vanzelf spreken, dat er geen aanleiding moest zijn om anders te denken. Het jaarverslag van de Kon. Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen leert ons anders; het schil dert ons, dat deze nationale onderneming, die voor Vlissingen, voor Zeeland, voor geheel Nederland van zoo groote beteekenis is, niet in staat werd gesteld, mede te dingen naar de levering van bruggen voor het Rijk. Het klinkt bijkans ongelooflijk. Immers, de Staat is rechtstreeks belanghebbende bij den bloei der nationale industrie. Doordat de Staat in de gelegen heid is, een groot deel van de winsten op te strij ken, verkeert hij tot zekere hoogte in de positie van een grootaandeelhouders of stillen vennoot. Wat hij als werkgever bij zulk een industrie laat ver dienen, vloeit voor een deel rechtstreeks in zijn zak terug. Uit deze overweging zou men mogen verwachten, dat het Rijk met zijn orders de nationale industrie zou steunen. Deze verwachting schijnt zoo natuur lijk, ware het niet, dat de departementen over het algemeen niet verder kijken dan de departementale neus lang is. Het kan departement A geen zier sche len of departement B veel of weinig inkomsten uit de industrie trekt. Het belangrijkste voor A is om met de op zijn begrooting toegestane bedragen te kunnen aanschaffen wat het noodig heeft en liefst zoo billijk mogelijk. Of dit voor een ander depar tement laat staan voor zoo iets onbeteekenends als een particulier bedrijf nutig of schadelijk is, raakt de koude departementale kleeren niet. Maar er zijn noge andere belangen bij dit vraag stuk betrokken. De Staat moge ^terk de gevolgen ondervinden van het feit, dat het kwijnen van de industrie de werkloosheid vermeerdert, hij moge daardoor tot groote uitgaven gedwongen worden maar zorg voor werkloosheid behoort onder de partement IJ en intersseert dus de ambtenaren die aan departement X de bestellingen voorbe reiden, niet in het allergeringste. Moge het geval van „de Schelde" een zoodanige openbare meening verwekken, dat een behoorlijke preventieve werking kan worden verkregen. Een te groote winkelstand Het schijnt een algemeen kwaad te zijn in ons land, dat er te veel winkeliers zijn, met name in de groote steden. Een kwaad zóó groot en zoo ernstig, dat vele Middenstandsvraagstukken niet tot oplos sing kunnen worden gebracht, zoolang niet dit ééne op afdoende wijze verholpen is. Dit kwaad heeft in de eerste plaats tengevolge een algemeene verzwakking van den winkelstand. Het moge waar zijn, dat de goede winkelier de be hoefte bij het publiek weet op te wekken, zoodat van een teveel van goed-georganiseerde midden- standsbedrijven nimmer sprake kan zijn daar waar één winkel een loonend bestaan oplevert, kun nen er twee te dicht in elkanders nabijheid niet dan een kwijnend leven hebben. Soms dwingt de con currentie nog tot prijsverlaging, die niet werd op geheven door grooteren omzet, en dikwijls loopt het dan op den ondergang van een van beide, soms van beide winkels uit. Maar bovendien is deze versnippenring, die tot onmiddellijk gevolg heeft een vergrooting van di/ onkosten, uit algemeen oogpunt, een sociaal nadeel De goede winklier die weet te bezuinigen op zijn onkosten door een doelmatiger inrichtjng van zijn bedrijf, dient daarmede zijn eigen belahg en tevens dat van de gemeenschap. Doch een opvoering van de onkosten wegens een te groot aantal tusschen- personen is schadelijk. Voor alle partijen zoowel voor de consumenten als voor de producenten. De oorzaken van het kwaad zijn gemakkelijker aan te geven dan weg te nemen. Onbekend met de eischen, die het vak stelt, begint menigeen een win kei in de hoop wel te zullen slagen. Een heel en kelen keer gelukt het, in den regel loopt het echter spoedig op een groote mislukking uit. Velerlei maatregelen worden genoemd, welke het roekeloos opzetten van winkels kunnen tegengaan, men wil zich niet bepalen tot het waarschuwen van degenen, die zonder voldoende kapitaal of vak kennis een bedrijf beginnen, doch sommigen ver langen zelfs overheidsvoorschriften inzake mini- mum-eischen, waaraan de winkel moet voldoen. Het is duidelijk dat dit slechts een incidenteele be strijding van de gevolgen van het kwaad is, doch de' oorzaken niet wegneemt. ''En waar deze oorzaken liggen in de algemeene maatschappelijke omstandigheden, zal men dit pro bleem ook in algemeenen zin moeten behandelen. Het is ook niet de winkelstand alleen, waar men een overcompleet aantreft. INGEZONDEN Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. OUDKARSPEL, Juni 1932. Mijnheer de Redakteur, Ieder denkend mensch zal zich in den tegenwoor- digen tijd wel eens afvragen, waar gaan wij heen? Verschillende gemeenten kunnen geen of weinig steun meer geven. Lage arbeidsloonen moeten steeds weer verlaagd worden, (zie de voorwaarden, gesteld door den minister bij het verstrekken bij het tweede gedeelte van het renteloos voorschot) terwijl huis huur, verschillende dagelijksche benoodigdheden enz. weinig of niets in prijs verminderen, ja, enkele ar tikelen den laatsten tijd kunstmatig weer omhoog worden gedreven. Zakenmenschen krijgen steeds meer klanten, die enkel op crediet kunnen koopen. Een algeheele verarming van den werkenden stand zal hiervan het gevolg zijn. En onwillekeurig vraagt men zich af, wat zal uit dezen toestand geboren worden? Zullen de menschen overloopen naar het communisme of zullen zij zich vastgrijpen aan het fascisme? Sommigen verwachten in de toekomst heil van de arnachie, terwijl velen de oogen nog naar boven richten en vandaar op redding wachten. Niemand weet een uitweg uit deze wanhopige chaos. Of zal het weer op een oorlog moeten uit- loopen? Den laatsten tijd wordt als voorbeeld ook veel de Sovjet-Unie genoemd. Hierover wordt echter zoo verschillend geschreven en gesproken, dat onwille keurig het verlangen bij ons opkomt om met eigen oogen te gaan zien, wat er in dat onmetelijke Rijk op land- en tuinbouwgebied plaats vindt, welke maatregelen daar genomen zijn om tot een men- schelijk bestaan te komen. Het Europeesche Boerencomité heeft dan ook be sloten een delegatie van boëren naar Sovjet-Rusland af te vaardigen, waaraan ook door een vijftal boe ren uit ons land kan worden deelgenomen. Deze afgevaardigden moeten uit verschillende streken van ons land komen. Door het provinciaal bestuur uit het Ned. Boeren-Comité is ondergeteekende can didaat gesteld voor de tuinbouwstreek uit N. Hol land. Er bestaat echter gelegenheid om op verga deringen andere candidaten naar voren te brengen, terwijl nog andere voorbereidende maatregelen noodzakelijk zijn. Diegene, die iets gevoelen voor de idee van deze delegatie worden a.s. Zaterdag avond in de gelegenheid gesteld hierover een be spreking te houden bij ondergeteekende. C.

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 4