De Twee Kleinzoons. Binnenland. door den heer Bakker een andere houding*1 wordt mrt^en^oord^an^dank^voor^efaangTn^mtf^8 kantoorh^ude^f °ri6 iS h6fr Ór?ot i0 ^aar als Naar wlJ vernemen zijn drie koks verhoord ovêr aangenomen en hij het voorstel van B. en W. gaat sprekingen aangename be- kantoorhouder in deze gemeente werkzaam, en heeft het aannemen van steekpenningen bij leverantie ..re- ny zien in dien tijd doen kenne als een plichts verlaten. Spr. verwacht niet dat een wethouder zijn wetenschap over het crisiscomité aan het col lege van B. en W. gaat onthouden en zegt tegen een der leden van het comité ga maar door, dat komt wel in orde Onder deze omstandigheden kan ik alleen stemmen voor het voorstel van B. en W. De heer Bakker antwoordt dat deze kwestie uit voerig in B. en W. is besproken. Door een van de vooraanstaande leden va nhet comité is hem ge vraagd een vergadering te beleggen, omdat er geen geld genoeg aanwezig was, maar door mij is ge antwoord liever de komst van den burgemeester af te wachten. Doo: mij is daaraan toegevoegd, dat wanneer men iets tekort mocht komen de raad wel zal willen bijspringen. De heer Zaagman. Nu komt de aap uit den mouw Het voorstel van den heer de Boer wordt hierna in stemming gebracht en verworpen met alleen de heeren de Boer, Bommer en Bakker voor. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aangeno men met de heeren Bommer en de Boer tegen. De laatste heeft bezwaar tegen de bepaling dat dit de laatste subsidie zal zijn. Thans komen de voorstellen van B. en W. in behandeling. Onbewoonbaar verklaring van het perceel wijk A r.o. 91 eigenaar de heer S. Evers. De voorzitter zegt, dat de eigenaar niet heeft vol daan aan de aanschrijving van B. en W. weshalve het college adviseert deze woning onbewoonbaar te verklaren, waarmede de raad accoord gaat. Wijziging van de verordening op de winkelslui tingswet. De voorzitter deelt mede, dat de minister van Eco nomische zaken en Arbeid bezwaar maakt tegen 't tijdvak 1 April1 October, waarin een later slui tingsuur en wel van 9 uur zal worden toegestaan. Dit latere sluitingsuur kan alleen worden toegestaan worden gedurende den wettelijken zomertijd of ge durende hoogstens vier maanden. Burgemeester .en wethouders hebben hierin aan leiding gevonden een nieuwe verordening te ont werpen, waarbij tevens rekening is gehouden met de kermissen, zoodat zij voorstellen de verordening van 6 April jl. in te trekken. Naar aanleiding van een onderhoud indertijd gehouden met voorzitter en secretaris van het bestuur der Winkeliers-ver- eeniging stellen burgemeester en Wethouders voor gebruik te maken van de bevoegdheid, neergelegd in art. 9 punt 3 der Winkelsluitingswet, om buiten de verordening nog twaalf dagen aan te wijzen, waarop het sluitingsuur van 9 uur niet zal gelden, t.w. 15 tot en met 19 Augustus en 19 tot en met 23 September 1932, nam. 11 uur en op 20 Augustus en 24 September 1932 nam. 12 uur, zijnde de weken onmiddellijk voorafgaande aan de kermissen Zonder eenige discussie goedgevonden. Wijziging van de verordening regelende het heffen van vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in het klein Dit betreft een redactiewijziging, zoodat ook de societeitsvergunning in de verordening wordt opge nomen. Wordt goedgevonden. Wijziging van de gemeentebegrooting dienst jaar 1931 Deze wijziging wordt goedgekeurd op eenbedrag van f 4874. Rondvraag. Door den heer de Boer wordt gewezen op het feit, dat de nieuwe huizen die in den Laanweg worden gebouwd en in de gemeente Oudkarspel staan door de post van Heerhugowoard worden besteld, waar door de bewoners wel wat last ondervinden. Spr vraagt of het niet mogelijk is dat ook deze woningen in de postbestelling van Oudkarspel worden opgeno men. Op een aan den voorzitter verstrekte mededeeling antwoordt deze, dat de menschen dit zelf kunnen verzoeken en dat het dan ook wordt toegestaan. Door den heer Eecen wordt gevraagd hoe het staat met de kanaalplannen. De voorz. antwoordt dat hiervan nog niets na ders bekend is. De heer Bommer vraagt of het niet mogelijk zou zijn ten bate van het crisiscomité een vermake lijkheidsbelasting te heffen. De voorzitter antwoordt dat dit niet over de ver ordening kan loopen. Wel kan worden toegestaan het houden van een collecte. De heer Eecen zegt, dat men zich ook kan ver staan met vereenigingen om 10 cent ten behoeve van het comité op ieder kaartje te heffen. De voorzitter doet nog de toezegging dat men ten volle 'op zijn medewerking kan rekenen. Tot slot doet Z. E. A. nog mededeeling dat de waarschuwingsborden op den dijk zijn aangebracht en daar werkelijk in een gevoelde behoefte voorzien FEUILLETON 46) Dat was alles en het was verder onmogelijk nog eenig ander teeken te ontdekken. Maar was hét niet reeds genoeg, om te weten, waar hij met het inwinnen van de gewenschte inlichtingen beginnen kon? Dat eene bijna geheel complete woord was Santiago, en deze stad, dat wist hij, lag in de re publiek Chili. Maar wat beteekenden de beginlet ters Ar? „in Ar" zou hoogstwaarschijnlijk „in Araukanischen Gebied" kunnen beduiden, en het met „Co" aanvangende woord zou, al weer heel waarschijnlijk, de in het zuiden van Chili aan de Biobio gelegen stad Concepcion kunnen zijn. Nu geloofde hij hierdoor, in verband ook met het geen Vrouw Bergfeld aan hem achter het Mauzo- leum had verteld, met eenige zekerheid het vol gende te kunnen vaststellen: Mariannes grootmoeder was in Santiago, in de republiek Chili, geboren en van Duitsche ouders, na welker dood zij spoedig wees geworden was. Zij moest naar de stad Con cepcion vertrokken zijn, waar zij in dienst der Gra vin Constance was getreden, die juist met haar gemaal van een groote reis in Araukanien, die zij tezamen in heerenkleeding hadden gemaakt, was teruggekomen. Zij was ziek teruggekeerd. Hier was kort daarop zijn vader geboren. Een vol jaar had den zijn grootouders hier gewoon en waren daar op naar Europa vertrokken. In Concepcion was, al vorens zij de reis in Araukanien hadden onderno men, het huwelijk gesloten. Het geheele, bij het geld zich bevindende epistel, was vermoedelijk een bio grafie van Vrouw Bergfelder en bevatte bovendien het zelfverwijt, een persoonlijke aanklacht, waar mede zij haar door geld bezwaard doch later ont waakt geweten wenschte te ontlasten. Wellicht had de schrijfster een zekere rust gezocht en ook gevon den, door datgene, wat zij, door een eed gebonden, niet durfde te zeggen, aan het papier toe te ver trouwen en openbaar te maken. Of zij, terwijl zij dit had geschreven, toen reeds krankzinnig was geweest of dit later was geworden, was niet meer vast te stellen. Heinrich voelde zich gelukkig deze gewichtige Plaatselijk Nieuws BROEK OP LANGENDIJK. Nieuwe aansluitingen. 21 D. KLOOSTERBOER, Sint Pancras. 129 VROEGOP Fa. A., Groetenexp., Firmant J. Deutekom A 83, Noordscharwoude. 233 VROEGOP Fa. A., Groentenexp., Firmant G. Deutekom, Handelskade 2, Noordscharwoude. BROEK OP LANGENDIJK. POSTERIJEN. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor te Broek op Langendijk en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Juni 1932 ingelegd 10398,66, terugbetaald ƒ9034.61. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1889. —NOORDSCHARWOUDE. getrouw en nauwgezet ambtenaar, maar ook als een man. die velen terwille is, daar waar zulks niet in strijd komt met zijn dienstvoorschriften. Dat men den heer Groot als zoodanig waardeert, is wel gebleken, uit de bloemen die hem gezon den werden, de vele brieven en kaartjes die de ju bilaris mocht ontvangen en de cadeuax, die hem uit waardeering werden overhandigd. Het was een dag, die door hem zeker niet licht zal worden vergeten. NOORDSCHARWOUDE. Gisteren herdacht de heer K. G. Reindersr, ge- meente-secetaris van de gemeente Noordscharwoude den dag dat hij als zoodanig in deze gemeente werd benoemd. Ook hier ontbrak het den jubilaris niet aan de noodige felicitaties, bloemen en wat dies meer zij. En dit alles sprak en mocht ook spreken van een groote waardeering voor een ambtenaar, die in de gemeente hoog staat aangeschreven, en daar waar hij kan hulp en bijstand verleend. Niets was en is hem te veel, en de gemeente mag zich zeker gelukkig prijzen in het bezit te zijn van een plichtsgetrouw ambtenaar, zooals de heer K G. Reinders zich heeft doen kennen. Hierbij is komen vast te staan, dat zij zich hebben laten verleiden gelden van leveranciers aan te ne men, terwijl tevens bleek, dat zij meermalen rijks levensmiddelen voor eigen consumptie meer naar huis namen. De knoeierijen moeten zich over eenige jaren uit strekken. Nieuwstijdingen NOORD-HOLLANDSCHE LEVENSVERZEKERING My. N.V. VAN 1891, ALKMAAR. In de gisteavond gehouden j aarlij ksche algemeene vergadering werd verslag uitgebracht over het 41e boekjaar. Hiervan ontleenen wij het volgende: Het aantal polissen klom met 4965 tot 194.683. Het verzekerd bedrag steeg van f28.228.894.— tot f 29.372.914.—. Aan premie werd ontvangen f 1.304. f 29.372.914.— Aan premie werd ontvangen f 1.304.877.— (v. j. f 1.120.204). J Aan rente en huur f200.528.745 (v. j. f 179.118.— Betaald werd aan uitkeeringen (457.918(v i f407.512.—). De premie-reserve, berekend op dezelfde grond slagen als voorheen, steeg van f3.636.460.— tot f 3.999.452.—. De balans vertoont de volgende activa. Obligo aandeelhouders f225.000; vaste eigendom men f605.178.14; hypotheken f 1.857.636; effecten beurswaarde 31-12-31; obligaties hoogsten pari Het vocaal en instrumentaal concert op Zaterdag kinderen na 9 Juli a.s. Zooals reeds uit de aangeplakte biljetten is geble ken wordt Zaterdag 9 Juli a.s. het door ons aange kondigde vocaal en instrumentaal concert gegeven op de muziektent achter de openbare lagere school op de muziektent. Aan dit concert zullen medewerken de vijf plaat selijke zang- en muziekvereenigingen. Wij zullen ze hier n og eens noemen. De Chr. Zangvereeniging „Soli Deo Gloria" De Zangvereeniging „Crescendo" De R. K. Zangvereeniging „St. Caecilia." Het R.K. Fanfarecorps „Genot door Kunst." Het Harmoniegezelschap „Excelsior." Wanneer men nu weet dat de zangvereeniging „Crescendo" en het r.k. fanfarecorps pas met lau weren bekroond uit verschillende wedstrijden zijn weergekeerd, dan weet men ook dat op dien avond zeer, en zeer veel moois staat te wachten. Moeten wa het harmoniegezelschap nog noemen en wijzen op zijn prestaties op het oogenblik en in het verleden? Het mag overbodig heeten, omdat het algemeen bekend moet zijn. Het is toch niet voor niet dat men de zang en muziekvereenigingen van den Langendijk vreest op wedstrijden. Het programma bevat een keur van nummers, die de aanwezigen van het begin tot het einde zul len en moeten boeien. Ten gerieve van het publiek heeft men de teksten der liederen latane drukken, zoodat men op den avond van het concert, deze programma's voor een zeer klein bedrag kan bekomen. Wij weten ook dat dit gemeenschappelijk concert met zeer veel ernst en met niet minder animo is voorbereid, zoodat men er zeker van kan zijn een avond van kunstgenot te smaken. Wij willen het muziek- en zanglievend publiek nogmaals opwekken, toch vooral dezen Zaterdag avond vrij te houden, om aan dit concert een bezoek te kunnen brengen. Nog liever zullen de vereenigingen zien, dat men nog verder gaat, en bekenden en vrienden gaat uit- noodigen om te komen naar Noordscharwoude om van dit mooie mee te genieten. Laten de verwachtingen van de vereenigingen niet tevergeefs hoog gespannen zijn. VAN EEN HOOIWAGEN GEVALLEN. Te Lage Zwaluwe is de 50 jarige W van Geel uit - Galishoek van een wagen met hooi gevallen De 895.917.56; Aandeelen zusteronderneming f 10.402.50; man werd met een gebroken nekwervel opgenomen Pe™eente" en polderleeningen f81.408.71; polisbe en overleed spoedig. Hij laat een vrouw met elf leenlngen f278.284.45; bloote eigendommen f72.306; ONVERANTWOORDELIJK AUTOMOBILIST. Op den Bwjsch e^ Steen wee* te Reek"?* ter hnnert «.apibaai i zou.uuu; statutaire van café Van der Hoogen e|gn auto uVtHertogen! f bij verzekering f 5.500; Premie- bosch tegen een hooiwagen gereden, De bestuurder van den hooiwagen liep een hevig bloedende wonde op en klaagde over p-n in de borst De bestuurder van de auto reed na de aanrijding door, doch ongeveer 500 meter verder botste hij tegen een andere auto. Beide wagens werden ver pletterd. Persoonlijke ongelukken deden zich bij dit tweede ongeluk niet voor. i (Handelsblad). I NOORDSCHARWOUDE. Gisteren herdacht de heer Groot, kantoorhouder bij de Posterijen alhier den dag, waarop hij voor twaalf en een half jaar aan de Posterijen werd ver bonden. vondst gedaan te hebben. Het bericht van de hoogst ernstige ziekte van de waanzinnige vrouw had hem zeer getroffen. Het was stellig niet onmogelijk, dat zij zou sterven en hij had haar nog zoo gaarne voor dien tijd gesproken. Wellicht dat zij, wanneer hij haar deze namen noemde, zich beter en vollediger zou kunnen herinneren wat geschied was en hem daarna verder kon inlichten. Maar zou dit nog niet kunnen, bestond de mogelijkheid niet haar nog eens te spreken en het liefst alleen? Hij ging na de muziekles naar Albert en vroeg hem, of het hem aangenaam zou zijn, wanneer hij Marianne het gevraagde boek bracht om zich dan tegelijk omtrent den toestand van haar grootmoe der op de hoogte ie kunnen stellen. „Wanneer de ziekte van langen duur is," zoo voegde hij aan zijn vraag toe, „of wanneer deze zeer gevaarlijk is, dan moet toch het jonge meisje van haar taak worden ontheven en naar andere hulp worden uitgezien." „Ik zou u recht dankbaar zijn, wanneer u dat zoudt willen doen, Heinrich. Aan een eventueel ge vaar voor Marianne heb ik heelemaal niet gedacht. U zou mij werkelijk een dienst bewijzen, wanneer u onmiddelijk heenging, om er u van te overtuigen. Daar in den boekenkast vindt u Lessing. „Nu begin ik zelf ook al te intrigeeren," zoo sprak hij in zich zelf, „zelfs tegen dezen vriendelijken en openhartigen knaap, om mijn doel te bereiken. O, het is hard dit te moeten doen! Maar het moet, hoe zwaar het mij ook valt." Het was hem aangenaam te weten, dat de hout vester niet thuis was. Langenheim lag een klein uur verwijderd, hij kon nog niet terug zijn. In de houtvesterswoning aangekomen, ging hij direct naar de deur rechts en klopte aan. Marianne riep: Bin nen!" en Heinrich trad de kamer binnen. Graaf Albert," zoo zeide hij, „zendt u het boek en verzoekt u mij te willen toestaan den toestand van uw grootmoeder eens te onderzoeken, opdat u, ingeval haar ziekte gevaar voor u mocht ople veren, door een ziekenverpleegster zou kunnen wor den vervangen." ,0, wil Albert vriendelijk uit mijn naam bedan ken," antwoordde het jonge meisje, „hij is steeds zoo bezorgd voor mij ik geloof intusschen niet dat het een gevaarlijke ziekte is en ik wil haar gaarne verder verplegen. Grootmoeder is thans veel onrustiger geworden, zij spreekt soms heel luid en duidelijk, ziet met groote oogen de kamer rond alsof zij wat zoekt, en roept voortdurend: „Waar is Con stance? „Beste juffrouw," zeide hij, terwijl hij zich een weinig verder van het ouderwetsche ledikant ver- SIERADEN, BANKPAPIER EN GOUDGELD GESTOLEN. De Duitschers, die te Nijmegen hebben ingebroken ook te Arnhem hun slag geslagen. I Wij hebben gemeld, dat de politie te nijmegen i twee Duitschers, n.l. de 23-jarige F. en de 27-jarige S., beiden uit Annaberg in Saksen heeft gearres- teerd, die op heeterdaad betrapt werden bij een inbraak in een villa aan den Graafschenweg te Nijmegen. Toen de politie schoot namen zij de vlucht, maar liepen in de armen van twee andere politiemannen die hen arresteerden. Gebleken is thans, dat dezelfde Duitschers zich i eveneens hebben schuldig gemaakt aan een dief stal, die in Arnhem aan den Kemperbergerweg heeft plaats gehad in de nacht van Zondag op Maandag. Bij dezen laatsten inbraak zijn ontvreemd drie gouden heerenhorloges, een doosje met 30 goud stukken, n.l. Zwitsersche-, Fransche-, Belgische en Engelsche muntstukken, enkele gouden tientjes en vijfgulden stukjes. Voorts drie gouden zegelringen, een parabellum-revolver en een bedrag van onge veer 2000 francs aan Belgisch en Fransch bankpa pier en eenige Zwitsersche, Duitsche en Italiaan- sche munten. Het grootste gedeelte van het ont vreemde was in het bezit dier beide Duitschers. Zij zijn naar Arnhem overgebarcht en in het huis van bewaring ingesloten. vruchtgebruiken f6.094; Deposito's f60.000; Gede- poneerd bij Herv. Mij en f 100.174.62; Kassa f 6.830.40; Girorekening f36.341.28; loopende rente en huur f 63.038.94; saldi bij agenten f 117.049. Di verse debiteuren f42.732.42; Inventaris f9.860.45; 1 Meubilair f4.079.17 en de volgende passiva: maat schappelijk kapitaal f250.000; Statutaire reserve reser ve f 3.999.452. Gereserveerde uitkeeringen f 13.440.78. Gedeponeerd door Herv Mij f38.724.585. Saldi ban kiers f94.825.855. Diverse crediteuren f23.319.81; onafgehaald dividend f743.25. Dividend en tantiè mes en -belasting f 0011.—. Borgstelling agenten f 24.320.31. Gereserveerde afsluitprovis£e f 8.429.16. Saldo f 66.90. De verlies- en winstberekening geeft de volgende cijfers onder debet: Premie-reserve No. 1931 f 3.999.452. Uitkeeringen f 384.082.556. Afkoop f73.835.59. Onkosten f419.650.885. Verlies op beleg- 1 gingen f414.613.26, op valuta f9.153.27. Rente f 2.584.36. Toevoeging stat. reserve f 1000.Divi- j dend tantièmes en -belasting f 6011.—, Saldo f 66.90, onder credit onverdeelde winst vorig boekjaar f424.63, premie reserve 1930: f3.636.460, Premie eigen rekening f 1.230.541.605, Rente f 175.128.085, (nett) f 25.400.96, Poliskosten f 1520.39. Winst uitge lote obligaties f 538.28. Provisie hypotheken f 1923.30. Diversen f 12.57, Extra-reserves f 238.500. Na algeheele afschrijving van het verlies op ef fecten en toevoeging aan de statutaire reserve, res teert voor H. H. Aandeelhouders een dividend van 13V2 pet. (aandeelen le serie 20 pet.). Tot commissaris werd herbenoemd de heer P. A. de Lange. WEER KNOEIERIJEN TE BREDA. Drie koks verhoord. Onze correspondent te Beda meldt: Te Breda blijken thans wederom malversaties bij het garnizoen te zijn geschied. wij derde, aangezien de zieke de gordijnen verder openschoof om beter in de kamer te kunnen rond zien, „ik kan heel goed met zieken omgaan en heb dan ook menigen nacht aan een ziekbed gewaakt wanneer u lust heeft, een kwartier naar het slot te gaan, dan wil ik gaaarne hier blijven om u even af te lossen. Wanneer de zieke onrustig zou wor den, zou u voorloopig hier moeten blijven en haar niet kunnen verlaten. Ook mijn jonge meester zal u stellig gaarne een oogenblik zien en spreken." „Ik vind het heel vriendelijk van u aangeboden, en ik deed het ook wel gaarne, maar ik mag niet toestaan, dat u zich zooveel moeite Het is voor mij heelemaaal geen moeite, ik ben zoo zeer daaraan gewend Nu goed, ik neem uw aanbod in vriendelijken dank aan. Vader is stellig den geheelen dag niet thuis, anders zou hij mij gaarne eens een uur aflossen, want de oude Lene is voor ziekenverpleeg ster heelemaal niet geschikt en is bovendien half doof. U heeft gelijk, ik zou anders wellicht geen minuut van hier kunnen en voorts ben ik heel nieuwsgierig hoe het Albert is gelukt, de oude Gravin van zienswijze te doen veranderen ik sla uw voorstel niet af." Zij zette een stroohoed op haar blonde haar en met een „adieu, tot straks, ik ben spoedig weer terug," verdween zij door de deur. Heinrich trad thans, alleen met de zieke, zoo ver de kamer in, dat zij hem moest zien. Zij zag hem dan ook onmiddellijk, staarde hem een oogenblik aan en knikte meermalen bevredi gend met het hoofd. „Ken je mij, Mary?" vroeg hij. „Ik heb u verwacht," antwoordde zij, terwijl een lachje om haaar lippen speelde. „Ik wist, dat u komen zoudt om mij vergiffenis te schenken. Welk een genade des Hemels, dat ik u in de laatste oogenblikken van mijn leven nog eenmaal zien kan!" „Je zult niet sterven, je zult wel spoedig weer gezond worden!" „Neen, neen, ik voel, dat het spoedig met mij ten einde loopt. Ach, ik heb zwaar gezondigd. Maar zij sprak zoo lang met mij en het kistje met het blinkende, verleidelijke geld stond op de tafel. Ik denk nog met ontzetting en huivering aan dit oogenblik terug. In de groote nevenzaal stond het lijk van Graaf Anselm op een hooge katafalk. Hoe wist zij mijn gèweten tot zwijgen te brengen! Ik heb heel lang gedraald. „Zij was niet zijn gemalin", zeide zij tot mij. „Was je er dan bij aaanwezig toen zij huwden?" Neen, antwoordde ik, madr zij ALG. ONDERL. MIJ. TOT VERZEKING VAN PAARDEN EN RUNDVEE. Dinsdag, den 28sten Juni j.l„ werd in het Hotel des Pays Bas te Utrecht, de jaarlij ksche Algemeene Vergadering gehouden van „Groningen", Alg. On derlinge Mij. tot verzekering van Paarden en Rund vee, in 1903 opgericht te Groningen, van 1 Mei 1921 af gevestigd te Utrecht. De directeur, de heer F. F. Leopold, brengt ver slag uit over het afgeloopen jaar 1931. Er werden 556 schaden uitbetaald, tot een totaal bedrag van f 132.257.80. De reserve der Mij. bedroeg per 31 December f 157.334.26. Blijkens het rapport van de Commissie, tot nazien der rekening en van den Accountant, den heer A. Versteege, werd de administratie in orde bevonden. De aftredende Commissarissen werden herkozen. hebben het mij beiden verteld, toen ik bij haar in dienst trad, zij waren toen voor een jaar terug getrouwd. „Zij hebben je de onwaarheid gezegd om hun zondige verhouding voor de wereld met een schijn van waarheid te omhullen. Zij waren niet gehuwd, mijn gade heeft mij dit kort voor zijn dood openhartig verklaard en bekend." „Ik wist, dat zij op dit oogenblik loog en niet tegenstaande zeide mijn sluimerend geweten mij, dat, wanneer de Graaf dit zelf had bekend, het toch wel waar zou zijn." Zij greep Heinrich's hand en hem vragend aan ziende, zeide zij: „Niet waar, Constance, u waart voor God en de wet met hem verbonden?" „Dat was ik," antwoordde Heinrich. „Nu, zoo ben ik door haar op de meest listige manier bedrogen, thans wil ik u dan alles ver tellen!" Met gespannen aandacht en kloppende slapen stond de kleinzoon van haar, die de waanzinnige voor haar meesteres aanzag, voor de stervenssponde van een boetvaardige zondares, om zoo mogelijk geen woord van hare bekentenis te verliezen. De zieke vertelde verder: „Er is een zoon," zeide de oude Gravin, „een zoon uit dit onecht huwelijk geboren, die geen rechten kan doen gelden op de nalatenschap. Maar hij kon wellicht later aanspraak trachten te maken op zijn vermeende rechten en ons onaangenaam heden en openlijke ergernis bereiden, hij zou zich kunnen laten verleiden, daartoe door slechte men schen en raadgevers aangezet, het oord op te sporen, waar mijn gemaal met deze Constance langen tijd in Amerika heeft geleefd en door om- kooping een huwelijkscontract trachten machtig te worden in Amerika is voor geld alles te krijgen, Daarom wil ik niet, dat deze zoon te weten zal komen, in welke staat Graaf Anselm zijn geliefde heeft gevonden en een jaar lang met haar ge woond heeft, ja, hij moet zelfs niet weten in welke staat deze stad is gelegen. Jij bent de eenige, die uitgezonderd de kamerdienaar, de namen van staat en oord kent. Ook de kamerdienaar weet, dat nim mer een echtelijk huwelijk is gesloten en zal dus zwijgen. De duizend thaler, die daar op tafel lig gen, behooren jou, wanneer je met een heilige eed wilt zweren, die namen aan geen mensch te ver raden. Zeg, dat je die vergeten hebt, of noem an dere, of noem steden desnoods, die heelemaal niet bestaan. Bovendien zal je zieke, voor zijn dienst ongeschikt geworden man zijn betrekking als hout vester behouden en ik wil hem zelfs een hulp daar bij geven. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 5