Uit den Omtrek SPORT EN WEDSTRIJDEN Brief uit het Buitenland Binnenland. Nieuwstijdingen Radio Programma's WOENSDAG 6 JULI V. A. R. A. HILVERSUM Vm. 6.45 Lichaamsoef. 7.30 Lichaamsoef. 8.00 Tijdsein 8.01 Gramofoonmuziek 9.00 Am- sterdamsch Solisten-Kwintet 10.00 V. P. R. O. Morgenwijding 10.15 Uitz. v. d. Arbeider in de Continubedrijven 12.00 Tijdsein 12.01 VARA- Septet 1.45 verzorging zender 2.15 onze keuken 3.00 voor de kinderen 5.30 VARA-septet 6.40 Mr. A. J. Herzberg. Het Zionisme 7.00 orgelspel door Joh. Jong 7.20 A. M. de Jong vertelt over zijn Roemeenschen Reis 7.40 Orgelspel (vervolg) 8.00 Hoorspel 8.45 VARA-orkest 9.30 Uitz. v. d. Algemeenen Ned. Bond van Handels- en Kan toorbedienden 9.45 VARA-orkest (vervolg) 10.30 Vaz Dias 10.45 VARA-orkest 1130 Gramofoon muziek 12.00 Tijdsein en Sluiting. N. C. R. V. HUIZEN. Vm 8 00 Tijdsein. Schriftlezing 8.15 Morgen concert - 10.00 Tijdsein. 10.00 Zang door het N C R V-dameskoor 10.30 Korte ziekendienst 1100 Harmoniumbespeling 12.00 Politieberichten 12.15 Middagconcert 2.00 verzorgen zender 2 30 Lezen vaan Chr. lectuur 3.00 Het „Deutsche Trio" 5.00 Tijdsein. Kinderuurtje 6.00 Tijdsein De mondaccordeonclub „Excelsior", Hilversum 7.00 Declamatie door H. Klos 7.30 Politieberichten 7.45 Ned. Chr. Persbureaaü 8.00 Tijdsein 8 00 Uitzending van den Bidstond in de Geref. Kerk aan de Hooigracht te Leiden, op den vooravond van de jaarvergadering vn de Vereen, voor Hooger On- derwijs op Geref. Gronodslaga 9.00 Piano-recital 9.50 Vaz Dias 10.15 Gramofoonmuziek DONDERDAG 7 JULI. A. V. R. O. HILVERSUM V.m. 8.00 Tijdsein 8.01 Gramofoonmuziek 10.00 Tijdsein. Morgenwijding 10.15 Gramofoon muziek 10.30 Het Trio Rentmeester 11.15 Cau serie 11 45 Concert 12.30 Gramofoonmuziek 1.30 Het Trio „Zapiavo" 2.15 verzorgen zender 2 30 Gramofoonmuziek 3.00 Ziekenuur 4.00 Aansluiting met het Physiologisch Laboratorium, Amsterdam 5.00 Het AVRO-kamerorkest 6.30 Sportpraatje 7.00 Het AVRO-kamerorkest 7 30 Vacantiegangers attentie 8.00 Tijdsein 3.01 Gramofoonmuziek 8.15 Derde AVRO-Concert -- 10 30 Vaz Dias 10.45 Gramofoonmuziek 11.00 Aansluiting met Hotel-Caafé-Restaurant Pavilion „Victoria" te Scheveningen 12.00 Tijdsein en Sluiting. K. R. O. HUIZEN. V.m. 8.00 Morgenconcert 11.00 Gramofooumu- zlek11.30 Godsdienstig halfuurtje 12.00 Tijd sein 12.01 Politieberichten 12.15 Het KRO- Orkest. N. C. R. V. HUIZEN. Vm 10 00 Tijdsein 10.00 Gramofoonmuziek 10.15 Korte ziekendienst 10.45 Gramofoonmuziek 200 Tijdsein 2.00 Cursus fraaie handwerken 3.00 Vrouwenhaalfuurtje 3.30 Verzorging zen der 4.00 Tijdsein 4.00 Ziekenuurtje 5.00 Cur sus Hndenarbeid 5.45 John's Accordeon-Duo 6 45 Cursus knippen en Stof versieren 7.00 Tijd sein 7.00 Gramofoonmuziek 7.10 J. A. J. Jan sen Manenschijn 7.30 Politieberichten 7.45 Ned Chr Persbureau 8.00 Tijdsein 8.00 Dames koor „Cantemus", te 's-Gravenhage 9.00 Ir. M. C. JUbk -10 00 Vaz Dias valt terug op de geheele gemeente, en het is wel eigenaardig, hoe het gemeenschapsgevoel door de zang wordt ontwikkeld en banden nog nauwer worden aangehaald. !Em dam komen ons tevens de dichtregels in de geddachten, op het behaalde succes en op het a.s. concert van toepassing: ¥o man singt setzt man sich ruhig nieder, Böse Menschen haben beine Lieder. Het is niet meer een gelooven, maar een weten, dat Zaterdagavond zal worden genoten van hoog staande en beschavende kunst. Laat men, indachtig aan de Diuitsche dicht regelen Zaterdagavond het concert bijwonen, en de vereenigingen zullen daarin zien een, hulde en waardeering voor geleverde prestaties. BROEK OP LANGENDIJK. Dinsdagmorgen kwam de bouwer Klaver te Heer- hugowaard uit de veiling met zijn vletje aardappe len en werd door een uit andere richting komende motorschuit van den vrachtvaarder Kuiper te Omval aangevaren, met het gevolg dat het vaartuig van eerstgenoemde kantelde en 1500 kg. aardappelen verloren gingen. Voor de betrokkene een leelijke schadepost. BROEK OP LANGENDIJK. Naaar we vernemen zal het Chr. Fanfarecorps alhier, bij mooi weer, Woensdag a.s., des avonds, een concert geven op het water bij de veiling. Zuidscliarwaude. Het dagelijksch bestuur van het crisiscomité placht, zo odikwijls dit noodig was, het geheele comité te doen vergaderen. Verslag van de werk zaamheden van het JD1. B. wordt dan uitgebracht de toestand bezien en per geheel comité de ver schillende aanvragen behandeld en naar beste weten worden de beschikbare middelen onder de daarvoor in aanmerking komende menschen gedis tribueerd. Zoo geschiedde dit ook gisteravond. Dte voorz. de heer St. de Boer Kz., gaf ook nu weer een resu mé van het comitewerk der laatste dagen en bracht een woord van dank aan het gemeentebe stuur en aan allen die hebben bijgedragen om het werk van het comité zoo goed mogelijk te doen slagen. Komende tot den tegenwoordigen toe stand meent de voorzitter dat deze nu een zeer gunstiger beeld draagt. Hoewel verre van roos kleurig kan toch geconstateerd worden dat de menschen in ,,de vangst,' zijn. Ook de werkloozen zijn nagenoeg allen weer aan den arbeid. Het wil het bestuur voorkomen dat het comité wel in tact blijft, maar overigens zgn. op non-activi teit gaat. Uit de besprekingen bleek evenwel, dat; niet bedoeld was, dat het comité werkloos; zou blij ven, want, immers het is te verwachten dat in den nazomer de toestand zich waarschijnlijkf in ongnstigen zin zal wijzigen. Men weet niet waar voor men nog komt te staan. De meening van het comité is dus, kort samengevat, dat de mo gelijkheid van sterke bezuiniging nu aanwezig is en dat eventueel het comité weer wat ruimer zal kunnen functionneeren. Ook de in uitzicht gestelde volgende credietverleening was niet zbh der invloed op dit besluit. Wat de momenteele distributie betrefi werd besloten om nog boonen en spek te verstrekken, wijl (z|ijdie brood ontvangen, hiervan nog een week zullen profiteeren. Hierna constateerde de voorz. met genoegen, dat men over de distribueering tevreden zijn kan Deze heeft zich in een algemeen goedvinden mo gen verheugen. Onze moeite, zeide hij, achten wij hiermede ruimschoots bcïaald en dankte in hartelijke woorden het. comité voor het vele werk dat door het .bestuur verricht is, zeide den heer G. Bekker hartelijk dank, waarna de voorz. de samenkomst sloot. Zuidscharwoude. Het aantal werkloozen dat nog stempelt, is hier tot 3 gedaald. Prijsvraag Historisch Genootschap „Oud West Friesland. Een groot succes voor Jasper en Muitje van, Suntebankeris. Wij vernemen dat aan onze medewerkers „Jas per en Meraitje van Suntebankeris" (de heer en mevr. Groot—Hagenaar) de eerste prijs is toege kend voor hun als antwoord op bovengenoemde prijsvraag ingezonden driebedrijvig Westfriesch Tooneelspel „Zen dag was kommen". Voor deze jonge Westfriesche schrijvers voorwaar een groot succes, gezien het groott aantal inzendingen, en het feit dat aan het ingezondene hooge eischen werden gesteld. 1 Wij komen hier t.z.t. nader, op terug. VOETBAL—WEDSTRIJD. Chr. V. V. Zwaluwen Combinatie I—II— Bergen II. 2—5. Vrijdagavond j.l. speelde bovengenoemde elftallen een vriendschappelijken wedstrijd. De zwaluwen be gonnen met 8 man (wat niet meer moge voorvallen) daarna elf. Met een zwakke voorhoede, waarvan de linksbuiten, M. Visser, het beste was, doch geen bal goed verkreeg, was de stand met rust 31 in 't voordeel van Bergen II. De eer-redding der Zwalu- wen, redde de middenvoor, W, Koonstra. Doch bij geluk, want menig goed geplaatste bal, miste hij. Na rust eenige wederzijdsche aanvallen, corners, welke niet opleveren. Vlak daarna verkrijgt Bergen II 41. Ongeveer een kwartier voor het einde schiet de linksbuiten een schitterend schot op ongeveer 30 M. in 't doel 4^2. Dan krijgt Bergen II haar 5e kans. Weet een doel punt, door de onzekere zenuwachtige houding van den Zwaluwenkeeper, aan hun score toe te voegen. 52 in 't voordeel van Bergen II. Met welke stand het einde kwam. stèkènd('~Strtrechtvaardigeheel onpartijdig Bergen II speelde in zeer snel tempo. Samenspel goed. Doch schoten slecht. Alleen de linkshav mag geen trucen uithalen, o.a. haken, en wat te bruut men den mond wezen. Van de Zwaluwen speelde het backspel, n.l. P. Leien, Jb. Mantel en goede partij. Vooral laatst ge- nooemde. De spil was slecht, slechts eenige ballen heeft hij geraak. Paul met zijn eendengang mag zich wel eens trainen in 't hard loopen. Gebroeders Groen Jz., respectievelijk linkshav en rechtbinnen waren matig. Kouwen mist bijna geen bal, schiet goed, doch moet niet te bang zijn. Tenslotte de keeper, W. Wagenaar Jbz., is geen geboren voet baller. Ook op welke plaats men hem zet in 't veld, hij past niet In 't elftal. Het Is beter dat hij maar vlaggeman is langs de lijn. MADAME WIL KIEZEN HOE FRANSCHE DAMES STRIJDEN VOOR HET VROUWENKIESRECHT. (door onzen correspondent.) De publieke tribunes van den Franschen Senaat zijn in deze dagen dicht bezet met vrouwen en wel, waar het meeste op gelet wordt, met elegante vrou wen. Dat Is een gunst, die dit college van oudere heeren zelden te beurt valt. Zij is hieruit te ver klaren, dat de senatoren er na veel uitstel nog maar steeds niet toe kunnen komen, hun ja of hun neen uit te spreken over het vele maanden gevallen be sluit van de volksvertegenwoordiging, om aan de vrouwen het kiesrecht toe te kennen voor het par lement. De Senaat moet dus een beslissing nemen die, hoe zij ook uitvalt, van grooter invloed zal zijn op het lot van het land. Van de drie groote mogendheden, die in hun po litieke ontwikkeling met elkaar wedijveren Frank rijk, Engeland en Duitschland Is Frankijrk de eenige, die na den oorlog niet het vrouwenkiesrecht heeft ingevoerd. Engeland moest toegeven, onder den druk der zeer krachtige beweging, de openbare orde en rust verstorende suffragettebeweging en in Duitschland kwam het vrouwenkiesrecht als een nevenverschijnsel van de Novemberrevolutie, omdat het een oud programpunt van de sociiaal-democra- ten was, maar net omdat er zoo vurig voor gestre den was. In Frankrijk, waar er vrijwel geen vrouwenbewe ging bestond, beschouwde men het voortduren van den ouden toestand, dat slechts mannen het kies recht uitoefenen, als iets vanzelfsprekends. Wij ver melden zoo uitdrukkelijk, dat bijna uitsluitend ele gante vrouwen te zien zijn op de publieke tribunes van den Senaat, omdat dit een gevolg is van het verschijnsel, dat in Frankrijk de vrouwenbeweging practisch beperkt is tot de welgestelde intellectu- eelen. De vrouwen uit het volk zijn er niet door gegrepen. Zij hebben andere zorgen, die haar nader liggen. Voor haar komt het er allereerst op aan, dat de wre- kelijk drukkende ongelijkheid tusschen man en de vrouw in hun burgerlijke rechtspositie uit den weg wordt geruimd. De rechtspositie der Fransche vrouw berust nl. nog op de verouderde Code Napoléon van 1804. De Fransche revolutie is echter bij uitstek een revolutie voor en door de mannen geweest Voor de vrouwen gaf zij niet de minste verbetering en eeni ge voorvechters van de politieke gelijkstelling van man en vrouw hebben haar actie met den dood on der de guillotine moeten bekoopen. De bepalingen van de Code Napoléon komen in den kern der zaak er op neer, dat de getrouwde vrouw absoluut afhankelijk moet zijn van haar man In gezelischap bemerkt men daar niets van. Daai ls de vrouw meesteres doch in zaken en ver mogenskwesties is zij aan handen en voeten gebon den Haar man beschikt over haar vermogen en over het geld, dat zij verdient wat juist in den wer kerden stand tot misstanden voert. Onder de wel- gestelden beschermen de vrouwen zich nl. door een notarieel huwelijkscontract tegen mogelijke wilie- ^Om nu aan zeer gegronde klachten hierover tege moet te komen, heeft het kabinet Herriot dezer da en een wetsontwerp ingediend, over de capacite rivile (burgerlijke gelijkstelling) der vrouwen, dat ongetwijfeld door volksvertegenwoordiging en Se- naac zal worden aangenomen. De politieke gelijkstel ling der vrouw door toekenning van het vrouwen kiesrecht stuit echter juist bij de aan het bewind zijnde radicaal socialistische partij op een stillen, doch hardnekkigen tegenstand. De aanneming van de wet bereffende het vrouwen kiesrecht door de volksvertegenwoordiging, was dan ook een verrassing. Zij vond plaats tijdens de laatste zitting, voordat de kamer uiteenging, en overrom pelde zoowel de voor- als tegenstanders. De tegen standers zijn er voornamelijk bezorgd over, dat de geestelijkheid wellicht meer invloed heeft op de vrouwen dan op de mannen en dat de macht van de neutrale school zal verdwijnen of een concordaat met den H. Stoel wordt gesloten. Juist aan ae lin kerzijde, waar men zich niet los kan maken van de vrees voor een heerschappij der clericalen, bestaat daarom de grootste afkeer tegen het vrouwenkies recht. Toch zal de radicaal-socialistische partij, wanneer alle middelen om uitstel te verkrijgen verbruikt zijn, zich gedwongen zien om dit punt van het de mocratisch program in de willigen. Dit zal zelfs binnen afzienbaren tijd geeburen. Het vrouwenkies recht. dat thans ook in Spanje is ingevoerd, zal zon der twijfel ook in Frankrijk zijn intocht houden. En dat er genoeg welbespraakte vrouwen zijn, die een rol kunnen spelen in de volksvertegenwoordiging heeft men reeds lang bemerkt bij den Barreau en bij de volksbijeenkomsten. Er zijn in Parijs vele wel bespraakte en op politiek gebied eerzuchtige vrou welijke advocaten. Wie wijlen madame Sévèrine wel eens heeft hooren spreken, zal het onwillekeurig betreurd hebben, daft een zoo meesleepend spreek ster niet werkzaam kon zijn in het parlement. Interessant ls ook de opvatting over het vrou werkiesrecht, die men in het half-Fransche en aan Frankrijk grenzende België huldigt. Daar heeft men de vrouwen het kiesrecht voor de gemeente- en pro vinciale raden gegeven om haar bij wijze van spre ken op te voeden voor het kiesrecht voor het parle ment. Hiervoor mogen tot dusver slechts twee cate- gerieën van vrouwen stemmen, nl. zij, die in den oorlog een echtgenoot of zoon verloren hebben en zij, die tijdens de bezetting door een Duitschen krijgsraad wegens een politieke kwestie veroordeeld zijn. Het aantal dezer kiezeressen bedraagt onge veer 25000. De Belgische socialist Camille Huymans heeft de volgende gedachte ontwikkeld. In de landen, waar mannen en vrouwen met betrekking tot het kies recht gelijkgesteld zijn, zal onvermijdelijk eenmaal een oogenblik komen, dat de vrouwen begrijpen, dat zij slechts gespannen worden voor een politiek van mannen en dat haar belangen als vrouw tekort komen. Dan zullen zij bedenken, dat zij in aantal de mannen overtreffen en dat zij slechts een vrou wenpartij behoeven te vormen om de meerdrheid in het parlement te verkrijgen. De mannelijke meerdrheid zal daartegen natuurlijk in verzet ko men en het parlement ten val brengen. Daarom stelt Huysmans voor, afzonderlijke parlementen voor man nen en vrouwen dus een tweekamerstelsel, volgens de geslachten en te bepalen, dat een wet slechts geldig is, wanneer zij door beide kamers afzonderlijk is aangenomen. Hoe fantastisch dit ook klinkt, het aiu5°iijtv, uai/ mmoht V»oof t. in de toekomstige ontwikkeling der politiek. INGEZONDEN Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redakteur! Beleefd verzoek om plaatsing in uw blad van het volgende, bij voorbaat mijn dank. In het raadsverslag van Oudkarspel, waarin over het te verwachten tweede renteloos voorschot werd werd gesproken, werd door den burgemeester gezegd, dat diegene, die de eerste keer gehad hebben ook nu weer zullen krijgen, zoodat de anderen die nu ook willen aanvragen, weer voor het hoofd zullen worden gestooten. Nu vraag ik mij af, begrijpen de heeren die daar over te beslissen hebben wel goed wat dit zeggen wil? De positie van de menschen die de eerste keer afgewezen zijn is nadien toch ook zoo verslecht. Ten eerste had men toen kool in voorraad waar van gehoopt werd dat zij nog geld zouden opbren gen. Die hoop is'den bodem ingeslagen, zooals ge noegzaam bekend mag worden geacht, zoodat de afgewezene tweemaal niets hadden, geen geld en geen voorschot. Daar zijn er ook onder die geen landhuur konden betalen, en geen kunstmest meer kunnen betalen. En waar moeten die menschen het nu vandaan halen als zij maar weer weggestuurd worden? Die de eerste keer gehad hebben, konden er pacht en kunstmest van betalen en hebben dat ook gedaan. Die zitten dus zonder schuld, en krijgen nu weer hulp, terwijl het andere gedeelte met schuld en zonder hulp blijft zitten. Gaat dat goed, en is dat de bedoeling van den minister geweest? De heer Eecen zegt In het raadsverslag niet te gelooven dat het crediet ooit terug betaald zal wor den, en toch zal het er weer moeten komen, en zal dus door den middenstand en andere burgers opge bracht moeten worden. Maar dan mag men met het geven van crediet wel voorzichtig zijn, en beden ken dat diegene die niets heeft, ook niets terug kan geven, en de gemeente daardoor diep in de put komt. En nu zit men op de aardappelen te wachten, waarvan én de opbrengst én de prijs zoo is dat men zich afvraagt waar moet het heen. Moeten die men schen nu maar weer niet geholpen worden? Mogen zij, wanneer de toestand eenmaal weer normaal wordt alleen mee betalen aan de wederopbouw der gemeente? Maar is het nu niet treurig, dat het ééne deel der burgerij twee maal geholpen wordt, en het andere deel niet één keer. Is dat niet een bevoor rechting van de één boven den ander? Er wordt gezegd, die eigen land heeft red zich wel. Op welke manier wordt dat bedoeld? Die eigen land heeft behoefd geen pacht te betalen, maar wel lasten die lang niet voor de poes zijn. Een uitstel van betaling der lasten wordt niet, of voor heel kort gegeven, terwijl op de pacht uit stel van betaling, en In de meeste gevallen nog reductie op de pachtsom wordt gegeven. Zijn die gene die pachten dan zooveel meer op hulp aange wezen? Van eigen land hebben de producten even min geld opgebracht als van gepacht land. Dus als nu deze keer ook de menschen die vorige keer afge wezen werden, nu ook geholpen werden, waren hei den partijen gebaad daar het voor die menschen nu ook begint te knijpen. Met dank voor de plaatsing. EEN BURGER VAN OUDKARSPEL. NOORD-HOLLANDSCHE ZANGERSBOND. Het zangconcours te IJmuiden. Onder geweldige belangstelling en schitterend zomerweeris Zondag 3 Juli het jaarlijksche con- cour v. d. Noord-Hollandsche Zangersbond gesloten. De jury, bestaande uit de toonkunstenaars P. Ver sloot, Amsterdam, Sam Vlessing, IJmuiden, Olivier Koop, Overveen, deed de volgende uitspraak: Volledig overzicht le dag. J 3e afd. B., gemengde koren, onbekroond: Excel sior, den Oever Weeringen, 231 pt„ 3 pr.; Gem. Koor, Nieuwe Niedorp, 3.10 pt., le pr.. 3 Afd. A. Maannenkoren onbekroond: De Kenne- mer Zangers, IJmuiden, 309 pt., le pr. 3 Afd A. Gem. koren bekroond. St. Thercsia, We- vershoof 288 pt., 2e prijs; Zanag en Vriendschp 2, Beemster, 267 pt., 2e prijs; Oostwoud, Oostwoud, 281 pt., 2e pr. 2e Afd Dameskooren bekroond; Crescendo, Noord- scharwoude, 374'/-.. pt., le prijs; Harmonie, Heiloo, 342 pt., le prijs. 2e Afd. Gem. koren bekroond. Crescendo. Noord- scharwoude 351 pt., le prijs; Zang en Vriendschap, Weeringen, 275 pt., 2e prijs; Vami, Warmenhuizen, 331 pt., le prijs; Polyhymnia, IJmuiden, 299 pt., 2e Prie Afd. Damerkoren, bekroond. Oosthuizen, Oost hulzen 260, 2e prijs. 2e Dag, 3e afdeeling Dameskoren, onbekroond; Excelsior, Dirkshoven, 296 pt., 2e prijs: Zanglust, Callantsoog, 278 pt., 2e, prijs. 3e afdeeling A. Dameskoren bekroond St. Caecilia Noord-Schermer 312V2 pt., le prijs. 3e afd. A Gem. koren, bekroond: Zang en Vriend schap, Eenigenburg, 299 pt., 2e prijs; Crescenda, Stompetoren, 289 pt., 2e prijs; Kunst na Arbeid Schagerbrug 298 pt., 2e pr.; Zanglust, Berkhout, 276 punten, 2e prijs. 2e afd. Gem. koren, bekroond. Kunst en Vriend schap, St. Maarten, 3121/2 pt., le prijs; T.A.V.E.N.U. Medemblik, 279 pt., 2e prijs. le Afd. Gem. koren, bekroond. Harmonie, Heiloo, 3191/- pt., le prijs: Zang en Vriendschap O. Knollen dam, 339 pt„ le prijs; St. Caecilia, Noordscharwoude, 385'/2 le prijs; IJmuider a Capella koor, IJmuiden 327Va pt. le prijs; Oefening Kweek Kunst, Andijk (O) 2G71/2 pt., 2e prijs; Kon. Vereeniging, Bergen, Bergen, 238 pt., le prijs; Gem. koor, Zuidscharwoude 301 pt.' le prijs. In den eerewedstrijd kampten de 6 eerste prijs winnende koren en de 2e dag 8. Uitslagen als volgt: Gem. koof, Nieuwe Niedorp 157 pt., „De Kennemer Zangers", IJmuiden, 149 pt., „Crescendo;', Noord scharwoude, (Gem. Koor), 164 pt., „Varia", War menhuizen, 155 pt., 2e dag, „St. Caecilia", Noord scharwoude 156 pt., „Kunst en Vriendschap St. Maarten 156 pt.,; „Harmonie", Heiloo, 176 pt., Zang en Vriendschap", St. Maarten 156 pt., „Harmonie", Heilo 176 pt.„ „Zang en Vriendschap", O. Knollen dam 163 pt., ,St. Caecilia" Noord-scharwoude, (Gem koor') 195 pt., IJmuiden a Capella koor, 175 pt., Koor van Bergen, 143 pt., Gem. koor Zuid-Scharwoude, 163 pt D, le ©ereprijs verwierf „St. Caecilia", noord scharwoude, directeur J. M. Alkmaar, 2e eereprijs „Crescendo", Noordscharwoude, directeur W. Hespe, 3e eereprijs „Harmonie", Heiloo, directeur J. M. Alkmaar. Be gestolen gouden tientjes. Zooals wij eenigen tijd gele'den meldden, zijn er uit de Rijksmunt te Utrecht 1646 pas ge in unet gouden tientjes gestolen. Dieze muntstuk ken vertoonen een zoogenaamde haarscheur, loo- peinde van de letter K_ van het woord Kjoningiu door de Farèl naar den rand van de beeldzijde en ook een haarscheur, loopende van de eerste letter in het woord „koninkrijk' dóór; de parel naar den rand aan de muntzijde. Autobus leeggeroofd., Lveensmidctolcjn on versnaperingen van sehoolkLn- deren gestolen. Zaterdag was te IJmuiden een autobus gear riveerd met schoolkinderen, die zich aan het strand eenigen tijd amuseerden. Toen de leiders weer bij de bussen terugkeerden, kwamen ze tot de onaangename ontdekking, dat ongenoode gasten een der wagens geheel hadden leeggeroofd Levensmiddelen, kleine versnaperingen voor de kinderen, alsmede eenige kleine persoonlijke be zittingen' waren verdwenen, hoewel de deuren van den auto goed afgesloten waren geweest. Ile politie heeft de zaak in handen en is de bel hamels reeds op het spoor. Werkloosheid in April. Bijlna 57000 slachtoffers. Het totaal aantal personen, van wie de werk loosheid is nagegaan, bedroeg in April 1932 bij na 570.000 w.o. 558.000 leden van werklozen kassen. Het aantal werkloozen onder hen be droeg rond 142.700, w.o. 141.500 leden van werk loozenkassen. 1 Op 30 Juni stonden bij de gemeentelijke ar beidsbeurs te den Haag ingeschreven 15.961 werk loozen, waaronder volgens eigen opgave werk loos 15.757, tegen 15186 op 31 Mei jl. en 7203 op 30 Juni van het vorige jaar. Het aantal ingeschrevenen vermeerderde dus sedert 31 Mei jl. met 5.li procent, terwijl het 121.6 procent hooger was dan op 30 Juni van het vorig jaar. Tegen eem iluiint gebotst. Nadat Zaterdagmiddag te Egmond aan Zee het zweefvliegkamp van de Koninklijke Nederland- sche vereeniging voor Luchtvaart officieel was geopend, zou de instructeur van het kamp de hr. 'Wendling, leeraar in het zweefvliegen te Stutt gart een demonstratie geven. Rondom de start plaats op twee duintoppen had zich veel u- bliek verzameld. Nadat de heer Wendling vlot gestart was en in '©en sierlijke bocht noordwaarts zweefde, wil de hij keeren. Dit lukte hem goed, maar toen hij landwaarts wilde zwéven botste zijn toestel te gen het duin. Die neus drongl teen halve meter in het zand. .De linkervleugel brak doormidden terwijl de rechtervleugel zwaar beschadigd werd De heer W. bleef ongedeerd. Naar wij vernemen is het ongeval toe te schrijven aan de onbekendheid van den aviateur met het terrein. Tegen de duinhelling namelijk,

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 2