KREET OM HULP flNieuwsblad y. Holl. Noorderkwartier .^«1S No 80 telefoon INTERCOMMUNAAL no. sa. ZATERDAG 16 JULI 1932 41e Jaargang r°°°ey^.d...-I Hilam: Fim» I. H. IE1ZEB. - iididear 1.1IEIZEH. - lual Msctowmili. West-Friesche gedachten in het West-Friesch dialect Waarschuwende Cijfers i a nieuwe i u L4NGERMER COURANT Er gaat een luide, doordringende kreet om hulp tot de Regeering des lands op uit Noordhollands tuinbouwstreek. In massa-vergadering kwam deze week de L. T. B. in Haarlem bijeen. Zoo groot, ongedacht groot was de opkomst, dat de grootste zaal ter stede moest gehuurd om de massa menschen te bergen. Men stelle zich voor, het dorp Obdam alleen leverde on geveer negentig meeting-gangers. Een extra motor wagen met aanhangwaggon liep voor deze groep. Uit de Streek kwamen zoovelen op, dat het in leggen van een extra trein noodig werd geacht. De Streeker-tuinbouwers, alsook collega's uit liet Westland, Kennemerland en Roelofarendsveen heb ben hun hart eens gelucht. Men nam geen blad voor den mond. De R. K. Kamerleden, ter varga- dering aanwezig hebben de gelegenheid gehad, de geestesgesteldheid der N.-H.'sche tuinbouwers te proeven. En ook hebben wij kunnen vernemen van den bitteren nood in vele gezinnen al aanwezig. Alle onder ons uit den treure bekende argumenten, zijn daar nog eens met klem en kracht aangevoerd. Wel nimmer te voren is uit den mond der wor stelende en zjnkende menschen zelf zoö overtuigend de onhoudbaarheid van den tegenwoordigen toe stand geschetst. De kalme, bezadigde nooit of nim mer in het openbaar sprekende tuinbouwer werd op eenmaal welsprekend. Want hij sprak met den gloed der overtuiging, hij wist daar voor collega's voor kamerleden en door middels van de aanwezige pers ook voor het publiek te spreken in het belang van zijn stervend bedrijf, voor het levensbelang van vrouw en kind. En met de bijeenkomst in Haarlem is de actie niet dood. Gisteren en heden hadden publieke vergaderingen plaats te Grootebroek, Hoogkarspel, Hem, Wijdenes en Medemblik. Nu komen allen ter vergadering, 't zal stampvol wezen in elke bijeenkomst. Hoe hoog moet de nood wel geklommen zijn! En na deze samenkomst zal een algemeene Lan delijke samenkomst in Den Haag gehouden worden, indien er niet spoedig helpend wordt opgetreden. Men schreeuwt om gelijkheid van behandeling. Akkerbouwers, veehouders, varkenshouders worden krachtig gesteund. De tuinbouw zal zonder steun en hulp voor het allergrootste deel te gronde gaan. En dat weet de massa der tuinders. Zoo lang, zoo precies is de vorm, zoo bij uitstek geduldig is uiterst correct verzocht, dringend gevraagd. Doch hulp bleef uit. Terwijl de tarwebouwers een zeer ruimen steun ontvingen, ongeacht hun positie, terwijl de vee houders reeds f2.25 per koe zich zagen toegedeeld, ongeacht of de betreffende keuterboer dan kapi taalkrachtige fokker in-'t-groot was, kreeg alleen de niet-meer-verder-kunnende-tuinder, die bij nie mand meer terecht kon, een credlet, na verloop van tijd terug te geven. Rijke veehouders haalden even per auto hun koeien toeslag even aan 't raadhuis. Zij kregen geen krijgsartikelen te hooren, behoefden géén opgave te doen omtrent hun financieele positie. Zij kre gen zonder meer. En straks zooveel toeslag per kg. melk. Die toeslag zal straks ook nog de tuinbouwer, in dien hij althans nog boter van 80 cent per pond kan koopen, mee hebben te betalen. Ook hij eet nu inlandsche tarwe van f 12.het vierde deel van zijn brood bestaat uit op ons eigen bodem verbouwde grondstof. Zoo mag hij straks, zoo nog mogelijk, ook duurder vleesch kunne koo pen. Doch de rekening van tarwe, boter en varkens- vleesch kon straks de diverse centrales wel eens tegenvallen. Ja, al eten ze straks geen natuurboter meer, dan nog zal de tuinbouwer zijn penningske aan zijn col- lega-agrariers, de veehouder betalen. Want ook de Margarine wordt belast. Men roept nu om hulp, dringend hier en daar zelfs reeds dringend. Reeds hoort men uit voorheen zoo bezadigden mond: toen we beleefd vroegen, in den I vorm bleven, stuurde men ons met een kluitje in 't riet. Men sprak in Den Haag mooie woorden, en zei te deelen in ons leed en tot hulp bereid te zijn. Doch deed niets. 't Zal nu anders gaan. Ons geduld is ten einde. Dat is de toon, die in tal van kringen over- heerscht. Zoo en niet anders wordt gedacht en gesproken. Nou, 'die meneer maakte zen aigen nag puur kwaad ei, datte der een Woenesdegeivend zoo'n klain zootje mense wazze, datte wai deer met de roodbuisies weest benne, en hai vond et hier een onwais durrep. Eln as je ok gien inboor ling van Suntebankeris benne, den is et ok on wais, maar ik pn Meraitje hadde et wel docht. Maar et was pou iemaalj stelt, en ze konne et niet meer uitstelle. Aars was et een Dontlerdeg- eivend wel weest, pieskien was er den wel meer Vollek kommen. Et spait men allien om de ar- reme mense, en om de roodbuisies, want die had- de der puur uitsloufd. En/' die komme vanzelf' nooit meer in Suntebankeris. Et was voor Me raitje we] goed datte der ni.et zooveul wazze, want nou hoefde ge nieti zoo te skreeuwen. Want ze heb et puur op er geluid opheden en ze was ok een Woenesdegeivend er al laat van., want ze was eerst nag efkes bai peet Ma weest. Die weet allegaar van die ouwerwisse reidjes. Wai hewwe al ders teugen mekaar zaid, as wai Peet Ma en oom Krelis wa«ze deide we de bou- werai an kant, en den gong peet Ma op de koe markt staan met kiespainpoeiers en oom Krelis met de toeter om et volk bai mekaar te skreeu wen. Nou,, ze heb Meraitj.e wat zenuwegoed ge ven en een fleske kruien voor de koud. want zenuwe en de koud, deer komt alles deur vanzelf, 't Is prim, pk heb er ok voor de gel.aikigaid ers van snoept. Ja, ien lepel rozemerain ien lepel bitterklaver, wat setroen pn suiker. En dat doet ze den doormekaar hussele en ien kompie van drinke. Maar der zit nag wat deur en dat ben pk vergeten dus ek zou et maar niet perbeere hs ek jollie was. En: voor main was et ok wel goed».dat er piet veul vollek was, want men skoen was stik. Ja, dat komt, ik heb nag van die petienes zei pk maar zegge, met zok hille- stiek dertusschen. En pou zag ek een Dingesdag datte ze puur stik wazze an de bovenkant. Nou wete jolle wel, datte wai nou ok in Sunteban keris dat blaadje kraige van de winkeliers en are neringdoende. Nou deer staat den aldeur in te lezen, dat je alles an de Langedaik koupe moete en alles an de Langedaik make leite moete. Die mense hewwe wel Vat gelaik zaie we teu gen mekaar, azze ze den ok maar gien vaiftien cente voor een potje mosterd neme, wat in stad acht cente kost, .want we benne gien pensioen- gaste van Bergen. Afain ik zaide teugen Me raitje, weet je wat zaid ek', leit ek dfe skoen nou hier ders make 1-eite. Meskied is et nou wel niet meer zoo verlegen duur as vleden jaar, want toe hew ek er tabak van kregen. Ein den zei ik veneivend jou evelasten skoentjes metien yerhallevezole leite. Nou, das best men knecht, doen. dat zaide M6raitje, dus ik nam de tred an, en nei de skoenmaker. Je moste d,ie skoene ef kes annaaie, as je woue, zaid ek, en toe wou ek zegge, den zei ek veneivend, nag een paar brenge, maar dat was gieniensen noodig. Want hai keek men over zen bril heel bedenkelijk an, en toe zaid ie, nei, dat doen ek niet, want je benne nooit'bai men, en gaan nou ok maar nei een aar, én gendag. Zoodat ek maar zegge wul, datte ze hier in Suntebankeris nag gien honger hewwe, want die man moet toch van de bou wers ete, en die geve em werk, d,us die moete toch zeker nag een achterdeurtje hewwe. En deer om docht et crisiscomite ok" zeker, we hewwe jolle niet noodig. Afain, murregen een paar nuwe skoene uit Alkmaar en nooit meer nei een skoen ftiaker hiervandaan vanzelf. Want een are keer mochte ze me der hillegaar uitgooie. Dat krant je vind ek aars wel leuk, maar ien ding is er wat main en Meraitje heel slecht zint. Heel slecht Dat is die zwarte laist" zei ek maar zegge weer de wanbetalers" opstane. Want wie is er een wanbetaler? En hoe wordt een mensch soms een ?wanbetaler:?En weer is de grens tusken een wanbetaler en gien wanbetaler? Wie maakt dat j uit? En wie zei zegge, of een winkelier of een are leverancier, die een hekel an je kregen heb, j je gien hak zette ken, door je op die zwarte laist te plakken? En ben der gien winkeliers die er zoo leuk slag vanj hewwe, om je eerst een 1 groote laist in der boekje an te smeren, en as de mense den der an vast zitte, en der komt i teugenspoed, zei den die zwarte laist niet al te gauw op de prope komme? Voor ien die al van te voren uitmaakt heb, ik koup maar ik betaal toch niet, geven gien twuntig zwarte laiste, en ik vind den de winkelier een stommerd, as ie meskien om zen concurrent een vlieg of te van gen zukke lui toch verkoupt. En voor die are, mense, ik bedoel voor mense, die wel wulle, maar niet kenne, weet ik wel are reidjes. Wul je et wete Skraif men den maar, maar niet in de krant, want ik heb een hekel an ingezonden stukke. Voor ét grootste deel worre die skre- ven om zien te leiten, hoe mooi je skraive kenne, en hoe een groote baas of ,je benne. As ik baas van de krant was, konne ze van main zooveul ifisture azzeze woue, maar teugen betaling. Dien was et gauw over. Ja, ik .ben zoomaar wat pik- kelig veneivend. D'at komt dpnk ek datte we de heele dag an et kruisebaien plukken weest hew we, want we hadde der jerubel veul, maar die belle pikke zoo, vanzelf. Afain een are keer ben ik wel weer ders in een zachtzinnige stemming zei ek maar zegge. Til der maar niet zoo zweer an hoor. Jasper bedoelt et wel goed, al komt et er wel ers een beetje pkeef en krom uit. En liege doet ie nooit, en wat ie zait kan ie be- waize. j Nou, wel te rusten. De groete ok van Meraitje, JASPER Suntebankeris. - Wat de nationale verdediging omvat en kost Wij lezen in het Handelsblad" De geheele wereld in den greep van de eco nomische malaise, snakt naar uitkomst om haar vleugelen weer te kunnen uitslaan; en gelegen heid te krijgen de welvaart te doen terugkeeren. ■Een der middelen daartoe is verlichting van de lasten van de bewapening, zoodat de volken de hoop kopsterden, dat de Geneve eenige flinke stappen in die richting zouden worden gedaa n. In Februari wekten de debatten ter ontwape ningsconferentie' 3e verwachting, dat werkelijk iets tot stand zou kunnen komen. Maar al spoe dig bleek dat men te vroeg gejuicht had. toen op de theoretische betuigingen van goodwill" de praktijk moest volgen om het verlangen naar bewapeningsbeperking in daden om te zetten, werd het duidelijk, dat het onderlinge wantrou wen bij de meeste regeeringen nog altijd te groot en te overheerschend was, om te durven overgaan tot beperking 'der nationale weermiddelen. Het resultaat van al die maanden overleg wordt thans bijeengebracht in een waarschijnlijk! niets zeggende resolutie zonder eenige bindende kracht of vaststelling van een grondslag, waar op kan worden voortgebouwd en daarna gaan de delgeaties huistoe,om waarschijnlijk niet voor Januari te Geneve terug te keeren. Een flnike vacantie dus, die een schoone ge legenheid-biedt ^.n de leden der delegaties om zich nog eens te bezinnen op de vitale beteekenis voor de wereld van de taak, die op bun schou- drs rust. Wellicht, dat zij daarbij dan als leiddraad dc speciale editie ter hand nemen van het ,,An- nuaire Militaire" onlangs door den Volkenbonds raad uitgegeven en waarin, toegelicht door uit voerige staten en tabellen, te lezen staat wat de belastingbetalende bevolking de nationale ver dediging kost en hoe diep deze in de meeste landen (het overzicht geldt 62 mogendheden) in het economische en sociale leven ingrijpt. In zonderheid een, in haar soberheid welsprekende grafiek aan het slot van het boekwerk, welke in een zestal stijgende lijnen de toenemende uitga ven in de geheele wereld voor de landsverdedi-, ging in beeld brengt, is bij uitstek geschikt om te doen zien hoe snel de thans gevolgde weg naar den afgrond leidt bedroegen de werelduitgaven voor miliaire en maritieme doeleinden in 1925 nog 3.497.000.000 dollar zoo is dit bedrag in '30 reeds, gestegen tot 4.128.000.000 dollar Cijfers om van te duizelen doch nochtans praat men te Geneve maar verder, doet niets en saboteert om allerlei politieke overwegingen, en onder den invloed van intriges van slechts hun eigen belang in het oog houdende groepen, wat er nog aan moedige denkbeelden ter tafel wordt gebracht, waardoor krachtige bezuiniging zou kunnen worden verkregen. Het Annuaire beteekent in zijn objectief over zicht van den huidigen stand van den gewapendpn vrede nogmaals een ernstige waarschuwing, die een klemmend argument is voor afdoende maat regelen te Geneve. Voorloopig echter is daarvan helaas nog niets te bemerken. Niettegenstaande alle schoone redevoeringen en verzekeringen Van bereidwilligheid tot be reidwilligheid tot beperking der bewapening gaat deze rustig voort, zoodat het volgende Annu aire wel weer een aanmerkelijke stijging in beeld zal moeten brengen. Plaatselijk Nieuws Oud karspel. Eeju waarschuwing. Reeds meerdere malen zijn wij in ons blad in de gelegenheid geweest, te wijzen,- op Je bepa ling, voorkomende in de algemeene politieverorj dening, waarbij het aan fietsrijders verboden is met meer dan twee personen naast elkander te rijden. Steeds is de verordening zeer soepel toegepast en werden overtreders gewaarschuwd in de ver wcahting, dat men aan een vriendelijk gegeven wenk gevolg zou geven. De uitkomst heeft echter anders bewezen. Het euvel is van dien aard, dat voetgangers er meerdere malen de last van ondervinden, zoo dat tenslotte wel strenger moest worden opgetre den en tegen overtreders in de jongste dagen pro ces verbaal is opgemaakt. Dit zijn ook nare gevolgen, maar hieraan kun nen de wielrijders ontkomen, door met niet meer dan twee personen zich langs den weg voort te bewegen. In hun welbegrepen eigenbelang, meenden wij deze weggebruikers nog eens op de verbodsbe paling en de gevolgen van overtreding te moeten wijzetn, omdat" het ons bekend is -geworden, dat het met het waarschuwen uit is, en de politie onverbiddelijk tot het opmaken van proces ver baal zal overgaan zoo het feit wordt geconsta teerd. v i i Men houde d.us terdege rekening met deze mededeeling. Uit den Omtrek Tragisch ongeval. ."Woensdag 11. werd het achtjarig knaapje H. de P. wonende op het Noord te Schagen vermist Ongerust georden gingen d,e ouders opw zoek naar hun zoontje, terwijl ook buren ijverig mee- zochten. Overal werd geinformeerd maar zonder resultaat. Op de Laan aangekomen deelde iemand mede om ongeveer vijf uur een ventje daar ,te hebben zien visschen en ook' kort daarna even verder eenig watergeborrel te hebben opgemerkt, Gedacht werd toen aan onderduikende eenden, terwijl men er verder .geen aand,acht aan had geschonken. De moeder kreeg toep doodelijk ont steld de ontzettende gedachte dat haar kind daar moest liggen. Politie werd gewaarschuwd en spoe dig was rijks- an gemeentepolitie aasiwezig. Even verderop was een hengelstok drijvende gevonden Het was toen reeds half negen in den avond. Bij het eerste uitgooien van de dreg even voor bij de stoomwasscherij d,e Lelie werd het ventje opgehaald. Pr. Nanninga was onmiddellijk' ter plaatse doch kon helaas slechts den dood cön- stateeren. j Men begrijpt de radeloosheid der ouders. B» deelneming van het publiek, dat talrijk aanwezig was, was algemeen. Het lijkje werd per brancard naar de ouder lijke woning vervoerd. Nhl. Dagbld. Ernstige mishandeling te Schagen. Donderdagmorgen heeft de werkman B., den landbouwer P. D. de Graaf, wonende aan de Groeneweg te 'Schagen, alwaar hij als werkmap in dienst is, ernstig mishandeld. De knecht was bezig het hooi in de boerderij op te bergen en na een kleine ruzie verwijderde dc boer zich van de deel, om* het paard voor den wagen te spannen. Die knecht sprong toen plotseling van den hooiberg en viel zijn patroon van achteren 'met een hooivork aan. Mij wilde hem hiermede een slag op het hoofd, geven. De boer wist den slag gedeeltelijk te pareeren, doch liep niettemin 'een ernstige wonde aan het hoofd op, benevens aan den arm, waarmede hij den slag had afgeweerd. De man kwam te vallen en hierop stak de knecht zijn baas met de hooi vork door mond. en wangen en nagelde den man aan den grond. Op het gegil kwamen de vrouw en vader van den boer toeloopep, en wisten den knecht de hooivork af te nemen en de boer te ontzetten. Br. Schmidt te Sint Maartensbrug was spoedig 'ter plaatse en heeft den getroffene verbonden. De boer die bij de mishandeling eeni ge kiezen heeft verloren ligt met een vreeselijk gezwollen hoofd fen eenrdito arm te bed. De wonden moeten wegens gevaar voor infectie voor loopig open blijven. De dader, gehuwd en vader van drie kinderen heeft zich bij de politie aan- gemled. Alkm. Crt. Aanvoer: ...ien: sct^i-cche mr' jen 1.202.80; schoolmevo^f 8 n" 3.403.90; drielingen 1.70—9 0.601.50; 2700 kg gele i- Woemkool 150—3.10:

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 1