Binnenlandsch Overzicht Nieuwe moeilijkheden voor onze boter- export? Hulp aan de mijnindustrie. I)e ambtenaren wijzen salarisver laging af. Japansch worstelen in den Rotterdamschen raad. Een nieuwe Bezem. De 4-daagsche afstandmar- marsch. Noodweer te land en ter zee. Een ernstig geval van voedsel vergiftiging in Indië. Het schijnt, dat onze boter-export naar Duitsch- land weer met nieuwe moeilijkheden wordt be dreigd. De industrieelen en agrariërs zijn het in Duitschland met elkaar eens geworden over nieuwe regelingen van den invoer van boter en deswege zullen op het einde van deze week vermoedelijk nieuwe onderhandelingen door Berlijn met onze regeering worden geopend. De nieuwe plannen moeten slechts voor Denemarken voordeelen bren gen. Ten opzichte van dat land hadden we een min of meer gunstige positie, doordat de invoer van boter uit Denemarken in Duitschland met een extra- va lutatoeslag van 36 M. werd belast. Het schijnt, dat die toeslag zal komen te vervallen, waardoor het mogelijk wordt, dat Denemarken ons met haar valutaprijzen van de Duitsche markt zal verdrin gen. De Limburgsche mijnwerkers, die in grooten ge tale met ontslag worden bedreigd, hebben blijkbaar niet vergeefs een beroep op de regeering gedaan. Uit Den Haag wordt althans bericht, dat r»en er beschermingsmaatregelen voor onze industrie over weegt. Het staat evenwel nog niet vast, welke richt lijnen daarbij zullen gelden. Noemden we reeds eerder in ons Overzient ae wijzen waarop de Centrale van vereeniginger. van Rijkspersoneel de budgetaire moeilijkheden van den staat overwonnen wilde zien (o.a. een 2 pet. heffing op de vermogens en een natuurlijke personeelsin krimping door stopzetting gedurende drie jaar van nieuwe aanstellingen), thans heeft bedoelde orga nisatie ronduit aan de regeering bericht, dat ae salarisvoorstellen der commissie-Weiter voor de ambtenaren onaannemelijk zijn en dat de Centrale haar eigen voorstellen, hiervoren genoemd, in de aandacht der regeering aanbeveelt. De volbloed-communist Reuderink en de semi- bolsjewiek Van Burink, beiden lid van den Rotter damschen Raad, hebben het Dinsdag j.l. noodig ge vonden om van hun Russische manieren te laten blijken door een partijtje Japansch worstelen in de vergaderzaal van een voornaam N.ederlandsch be stuurscollege. 't Klinkt vanwege het internationaal karakter van het gebeurde, heel voornaam, maar in werkelijkheid was het toch niet anders dan een intreurig, ordinair gedoe. Een bepaalde aanleiding was er niet. De eene communist tergde den ander om zijn gebrek aan lef, wat dien ander niet op zich liet zitten. De edelachtbaren grepen elkaar aan, worstelden over stoelen en banken heen en hun col lega's raadsleden, bijgestaan door stadhuisboden, konden de worstelenden slechts met moeite van el kaar sleuren. De volbloed communist bleek toen een gezwollen aangezicht te hebben, een blauw oog en een serie bloedige schrammen, 't Is wel verheffend! Enfin, zoolang ze alleen elkaar nog maar aftuigen zijn dergelijke communistische excessen nog niet het érgste voor de samenleving. De broedermin is niet alleen in het communistische kamp ver te zoeken, ook de Nederlandsche fas cisten verdragen elkaar slecht. De zóóveelste scheu ring heeft zich onder ben voltrokken. De roerige heer Baars en 16 andere gezagsdragers zijn uit de leiding hunner fascistische organisatie gestooten en mét hen een paar honderd leden. Als reden werd genoemd, dat de uitgestooten groep in de party dictatuur van het proletariaat" had gevestigd, waarmee men niet langer wat van doen wilde heb ben Deswege moesten de arbeiders-fascisten er uit! Ook omdat ze zoo'n ordinaire propaganda voerden, o.a. door het uitlokken van relletjes (Overschie) met communisten. De uitgestootenen hebben zich aanstonds in een nieuwe, eenig-ware fascistische organisatie vereenigd, en ook zij geven nu een week blad uit met een bezem in den kop. Twee bezems zijn trouwens volstrekt noodig, al was het maar alleen om het eigen fascistische straatje te vegen. Nijmegen beleeft weer glorie om den bekenden 4-daagschen afsiandsmarsch. Maandagochtend zijn de dames en heeren, 2257 in getal, aan de tippel gegaan. Het weer viel niet mee, maar ze hielden meerendeels goed vol. Neen het weer is volstrekt niet meegevallen van de week'. Onweer en hagel hebben en daar heel wat schade aangericht. Als gevolg van de hagelverwoes- tingen in lapwijk bij Hoogezand, moest zelfs een comité in het leven worden geroepen om de ge- traffen tuinders te helpen. Een Deensch zeil jacht liep vast op een plaat bij Ameland. De vijf opvarenden hebben hachelijke oogenblikken beleefd, maar dappere redders van onze kust hebben ze in veiligheid gebracht. Op Java is een ernstig geval van voedselvergifti ging voorgekomen. In Tjilatjap zijn n.l. 200 men- schen ziek geworden én 23 personen zijn er gestor ven door het gebruik van tempe-boengkil, d.z. koe ken van gekookte soja-boontjes, opzettelijk met schimmel bedekt om ze gemakkelijker verteerbaar te maken. Men zegt, dat de bevolking dit surrogaat slechts nuttigt in slechten tijd, als er geen geld is voor beter voedsel. Het zou hier dus een ernstig symptoom gelden van dreigend voedselgebrek, als gevolg van de wereldcrisis, welke ook Indië ten zeerste teistert'. koopen met 's Rijks financieele middelen. Die mé neer is 63 jaar oud, eigenlijk een leeftijd om stil te gaan leven, maar daar hebben we niet mee te maken. Als die meneer zich op 63-jarigen leeftijd 1 nog de drukte van een vrouw op den hals wil halen, dan moet-ie dat zelf weten. Deze Rijksambtenaar, wedr., 63 jaar, „wenscht huwelijk aan te gaan met wed. of juffrouw". We schrokken even van de schrille tegenstelling, welke hier geschapen werd tusschen een juffrouw en een weduwe, maar die schrik werd al dra vergeten door een schok van veel ernstiger aard. Een man van 63 jaar kan nu eenmaal niet pronken dat begre pen we met zijn slanke verschijning en meestal ook niet met zijn jeugdig uiterlijk. Hij moet wijzen op andere attractie. Deze Rijksambtenaar noemde ter aanbeveling zijn „degelijk, zacht karakter", maar hij begreep blijkbaar, dat een moderne vrouw zulks niet zooveel interesseert. En daarom vestigde hij de aandacht op iets meer concreets, meer zakelijks. „Bij overlijden zoo annonceerde hij recht op pensioen". Hier werden gegadigden dus lekker ge maakt, niet op den mooien man, maar op den dooien man! Ieder zijn smaak! i Nu hebben we totaal geen verstand van onze Rijks- pensioenregelen, maar we nemen aan, dat een in den dienst vergrijsde ambtenaar dat wél heeft. De offerte zal dus wel serieus zijn. Dan echter vinden we de zaak eenvoudig een, schandaal. Is het mogelijk, zoo vragen we ons af, dat een oude Rijksambtenaar van 63 jaar, die dus nog hoogstens 2 jaar voor ons aller welzijn te werken heeft en daarvoor wordt betaald met het gold .j van het Rijk zich nog een vrouwtje koopt om zijn laatste levensjaren nog een beetje te laten opvroo- 1 ij ken? Zoo'n oude deugniet kan zich met een vrouw i van 20 jaar assumeeren, die dan binnenkort voor misschien 40—50 jaar een pensioen krijgt van laten we r's veronderstéllen 1000 pop per jaar. j Is dat alles inderdaad mogelijk? Moet het Rijk wer- kelijk zulke ouwe-heeren-grap met een halve ton j subsidieeren, wanneer een Rijksambtenaar zulks j verkiest? Waren we lid van de Staten Generaal, we zou- 1 den aanstonds schriftelijke vragen richten tot den j minister en een briefje om inlichtingen zenden aan de commissie-Weiter. Thans kunnen we slechts af- j 1 wachten tot de heer Braat zich om informaties tot ons wendt. Voor hem houden we de uitgeknipte ad- vertentie in bewaring. Hij kan ze van ons krijgen voor het goede doel, als-ie tenminste geen onge- trouwde dochters heeft, die er misbruik van zouden kunnen maken. Ons Weekpraatje We dragen het in ons leven nu eenmaal als een last mede, dat we véél kranten hebben te lezen, eiken dag maar weer opnieuw, groote en kleine, van dichtbij en van verre. Het zal dus wel geen sensatie wekken, als we hier onthullen, dat we van al die lectuur ook wel eens een stukje overslaan. Inderdaad, dat gebeurt. Maar wat we ook ongelezen laten nooit of te nimmer slaan we de lectuur over van een huwelijksadvertentie. Zeker, we zijn al ge trouwd, maar jaAl heeft iemand nen zilveren sieraad, blijft het voor hem dan geen gfenot om te kijken naar uitgestalde juweelen, al kan hij ze niet koopen en al kwelt hem de aanblik misschien te vens? Voor ons is het altijd een openbaring, te be merken, dat er hier in ons land zooveel naar het huwelijk smachtende vrouwen rondloopen, allemaal nu citeeren we uit de advertenties slanke verschijningen, knap van gezicht, degelijk en aan genaam en zacht van karakter, jeugdig uiterlijk, huishoudelijk van aard, in het bezit van eigen home en eenig inkomen. Zóó schijnen ze er bij hoopjes te zijn en tóch zijn we indertijd zoo blind geweest om.... Enfin, laten we er over zwijgen, gedane zaken nemen geen keer. Verwonderlijk is, dat er in deze omstandigheden ook nog wel eens een man schijnt te wezen, die in plaats van gebruik te maken van een der boven bedoelde offerten zelf een advertentie opgeeft ,om gegadigden voor de huwelijksgemeenschap op te roepen. Of ja, vreemd is het ook weer niet. Het huwelijk is voor velen een handelsonderneming gé worden en een pientere koopman vergewist zich nu eenmaal met alle middelen, dat hij voor zijn goede geld Inderdaad het allerbeste krijgt, wat de markt biedt. Een koop is een koop. Er zijh dan ook volstrekt geen bezwaren behal ve dan ouderwetsche móreele tegen de moderne huwelijksaffaires in te brengen, zoolang de men- schen hun handeltje drijven met d'r eigen geld en van het gemeenschapsvermogen afblijven. Omdat dat laatste niet het geval was, werden we dezer dagen onaangenaam getroffen door de annonce van een Rijksambtenaar, die een vrouw wensch te te Plaatselijk M ieuws OUDKARSPEL. Dinsdagavond half negen vergaderde de afdeeling van den Neutralen Bond van Boeren, Land- en Tuinbouwers ten huize van den heer C. Vis, alhier. Een 50-tal leden was aanwezig. De voorzitter, de heer K. Kaan, opende de ver gadering met een hartelijk woord van welkom, er op wijzende, dat het bestuur, gezien den toestand in den tuinbouw, dew enschelijkheid heeft gevoeld, deze vergadering bijeen te roepen. De tijd om actie te voeren is op het oogenblik rijp. We moeten nu bespreken wat ons te doen staat. Het gaat niet goed, nog slechter, dan de ergste pessimist het ver leden jaar heeft gedacht. We zijn allen dit voorjaar weer naar den akker gegaan om te bewerken in de hoop, toch nog een stukje brood te kunnen verdie nen, doch deze hoop is den bodem reeds weer inge slagen. Spr. wijst op de aardappelziekte, zoodat door het U.G.B. geen labels meer worden verstrekt en op de 50 pet. invoerrechten, die de Engelsche regeering op de aardappelen heeft gelegd. Spr. zelde, dat.de tijd was genaderd, dat de onderlinge veeten ver geten moesten worden en dat men buiten het geloof om, als één man voor elkanders belangen moest opkomen. Spr. heeft den indruk gekregen, ook op de audiëntie bij den Minister, dat we niet veel hoop moeten hebben, dat er veel voor ons zal worden ge daan. We zullen ons zelf dienen te helpen. Elk per soonlijk kunnen we ons niet meer helpen, misschien dat we schouder aan schouder staande nog iets kun nen bereiken. Er wordt gezegd, dat er moet worden versoberd. Dat doen we ook wel. Men houdt vanzelf wel op als men steeds geld uitgeeft en niet ont vangt. Spr. ziet geen licht in den toestand Als men ziet, wat er wordt gedaan voor de andere nood lijdende bedrijven, voelt men de stiefmoederlijke behandeleing. De tuinders hebben weinig vrienden in' den nood. Er zal actie moeten worden gevoerd voor het behoud van het veege lijf. Alles zal naar beneden gaan en eens zal er weer een tijd komen, dat de bouwerij een broodje geeft. Dan komt er weeer opleving. Maar wie zal dezen tijd meemaken? Er is slechts één middel. Allen ons uiterste best doen om de organisatie zoo veel mogelijk te steu nen. De actie moet niet plaatselijk zijn doch lande lijk. Het zal echter een harde strijd worden. Als we het door massaaal demonstreeren niet kunnen ha len, zullen we onze macht moeten toonen. De leden moeten het echter niet op de.besturen laten aanloopen, ze moeten de idee hebben *we zitten in een vakbond". De koopkracht van het buitenland wordt ook hoe_ langer hoe slechter en straks zal de uitvoer prac- tisch onmogelijk worden. Geen moeite moet ons te groot zijn en spr. doet een beroep om de leden om toch vooral mee te werken. (Applaus). De notulen worden hierna door den secretaris, den heer C. Borst Pz., voorgelezen en onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. MEDEDEELINGEN. HET 2e MILLIOEN EN DE AUDIëNTIE BIJ DEN MINISTER. De voorzitter deelde mede, dat het tweede mil- lioen gauw zal komen. Daar moeten we ons niet te veel van voorstellen, want het moet over zooveel schijven loopen. Spr. wijst op het buitengewoon onaangename, dat dit zoo lang moet duren en her innert aan de aorlogsjaren, toen voor ons ook zeer belangrijke besluiten in een paar dagen voor elkaar waren. Ze denken daar nog maar steeds „Die boe ren slikkert het nog wel zoo." Verder deelde voorzitter mede, dat, alvorens op audiëntie is gegaan bij den Minister, een vergade ring is gehouden met vertegenwoordigers van den tuinbouw uit Noord- en Zuid-Hollaftd, om zoo mo gelijk een lijn te trekken. Men was daar van mee ning, dat voor Noord-Holland een uitzondering moest worden gemaakt, daar het in het Westland wel slecht is, doch het is daar hog maar kort slecht. Men was het ook eens, dat een algemeene steun regeling moest worden ingesteld. Doch dit zal niet eerder kunnen worden behandeld,, dan September, daar de Tweede Kamer met vacantie is. De Minister was niet over te halen, de Kamerleden voor dit voor ons zoo belangrijke punt van de vacantie terug te roepen. De uitzondering voor Noord-Holland zal dan zijn, dat wordt aangevraagd met terugwerkende kracht. Als de Minister het had kunnen doen zegt spr., hadden we het al gehad, doch men moet niet ver geten, dat de Minister op een post staat en er zajn er meer. De steunregeling zal niet op een hoog peil staan, zoodat er een broodje aan kan worden ver diend. We zijn gewend aan welstand, doch gaan een anderen tijd tegemoet. De goederen kunnen we niet duurder maken, dus moeten de kosten ver minderd worden. De bedoeling is verder, dat boeren, die van een andere steunregeling trekken, geen kool mogen telen. De vraag werd echter gesteld, waar het geld vandaan moest komen. De vergadering was van meening, dat dit moest komen van een crisis belasting of een gedwongen leening. Het geld zal moeten komen uit den hoek waar het zit. De heer W. Jonker wilde het kapitaal in de doode hand belasten, doch voorz. antwoordde, dat de an deren daar bezwaren tegen hadden. De heer C. Borst Pz., vroeg zich af, of de Netr. Bond op den goeden weg is. Spr. betwijfelde het. Het kapitaal hoopt zich al meer en meer op ten koste van den kleinen man. Het kapitalistisch stel sel moet worden bestreden. Dg middelen die nu wor den aangewend, als renteloos crediet enz. zijn slechts kwakzalversmiddelen. Spr. merkte op, dat het op de solidariteit der menschen aankomt. Als aanstonds een opkomende tijd komt, worden degenen, die het hebben kunnen uithouden, de dupe, want die wor den aangepakt. De tuinders moeten solidair blijven en niet koopen als iets voor dergelijke schuld wordt verkocht. De laksheid moet worden afgeschud. De voorzitter zeide, dat de tuinders op dezelfde voet wenschten te worden behandeld als de andere ondernemingen welke worden geesteund, zooals banken en stoomvaartmaatschappijen. Spr. is van meening, dat deze crisis alleen internationaal kan worden opgelost. Als er geen geld voor steün is, moet er straks geld zijn voor arm voogdij, want de tuinders gaan daar straks allen naar toe. De heer K. Manneveld merkte op, dat de solida- riteit veel te wenschen overlaat. De rede van Colijn te Alkmaar werd met applaus beloond. Is dat nu wat? Voorzitter zeide, dat men er rekening mee moest houden, dat die menschen ook een maag hebben en als die begint te spreken, gaat de natuur boven het geloof. Daar zijn we al dicht aan toe. De heer C. Borst Pz. vroeg of het programma van het Boera#comité nu niet beter was dan het programma van die Chr. en R.K. De voorzitter antwoorde, dat samenwerking met hel; Boerencomité niet kon, omdat dit comité geen statuten heeft met de Koninklijke goedkeuring. De heer Maars wilde he afwachten tot Septem ber en als dan geen resultaat ins bereikt, aanslui ten bij het Boerencomité. De heer Manneveld wenschte krappe actie. De voorzitter verwacht meer succes als de L.T.B. actie begint te voeren inplaats van de linksche kant. De heer A. Bakker meende, dat men langs wet- telijken weg het meeste kon bereiken. De heer K. Manneveld vroeg nog hoe het moest als de gelden van het crediet zijn toegezegd. Moeten we dan briefjes telkenen, dat de leverancier zooveel en een andere zooveel kan halen? De heer G. IJff geloofde niet, dat dit behoefde. Spr is van meening, dat het gemeentebestuur ver plicht is alles aan den tuinder uit te keeren. Spr. gaf in overweging dit voorloopig nog aan te zien en als we nul op het request krijgen op ons verzoek om alles voor levensonderhoud te mogen gebruiken, kunnen we altijd nog een anderen weg inslaan. Na nog eenige bespreking sloot de voorzitter de j vergadering, nogmaals een beroep doend op da me- dewerking der leden. OUDKARSPEL. Naar wij vernemen is door B. en W. dezer ge meente toestemming verleent voor het houden van een collecte ten behoeve van de uitzending van een tuinder uit deze Provincie met de bekende delegatie naar Rusland. Ir. ons verslag over de gehouden verg Wering, waarin het. doel van deze delegatie werd uiteengezet, was de naam van den gekozene weggevallen. Op deze vergadering werd als lid dezer delegatie geko zen de heer C. Borst Pz. uit deze Gemeente. OUDKARSPEL. Bij den heer D. Quax, Diepsmeer, gemeente Oud- 1 karspel, is komen aanvliegen een postduif gemerkt 3-28-A 7205. Uit den Omtrek Olficiëele opening van een eigen gebouw van de afdeeling Alkmaar van het Witte Kruis. i De afdeeling Alkmaar van het Witte Kruis zal op den dag van 29 Juli a.s. een heugelijke en bui tengewone belangrijke gebeurtenis beleven. Reeds lang werd de wensch gekoesterd om eer eigen gebouw te bezitten en thans zal deze in ver vulling gaan. ■Ir 1875 is opgericht de Prov. Noord-Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis". In 1889 volgde de stichting van de afdeeling Alkmaar met 90 leden, waarvan verschillende woon den in de omliggende plaatsen. De opening van het bodhuis aan het Kweeren- pad vond plaats in 1892, dat in 1914 gedeeltelijk verbrandde. Onmiddellijk werd de herbouw begonnen en in 1930 volgde een belangrijke uitbreiding. Door het hoofdbestuur werd in 1894 overgegaan tot de stichting van ontsmettingsoven te Alkmaar, terwijl in 1921 een geheele nieuwe oven werd ge bouwd. In 1921 werd het magazijn van verplegingsarti kelen ingericht op den zolder van den ontsmettings oven. Het aantal leden bedroeg In 1920 1191 leden, in 1921 3027, in 1924 4000. In 1929 werd herdacht het 40-jarig bestaan der afdeeling die toen 5700 leden telde en de grootste afdeeling van Noord-Hooiland was. Het bezit aan verplegingsartikelen had toen een waarde van f 16.500, waaronder 110 ledikanten. Op dit tijdstip bedraagt het aantal leden 6200 met een bezit aan verplegingsartikelen van f 18750. Op 6 Januari van dit jaar is met den nieuwbouw van het eigen gebouw begonnen en thans zal het op Crijdag 29 Juli a.s., des namiddags om 3 uur, officieel woredn geo.pend door den Eere-voorzitter der Noord-Hollaandsche Vereeniging vn het Witte Kruis, Jhr. Mr. Dr. A. Roëll,, Commissaris der Ko ningin in de provincie Noord-Holland. Dank zij de groote stuwkracht van de heeren Dr. J. H.'Pameijer en H. W. Frese, resp. Voorzitter en secretaris-penningmeester is thans een pracht ge bouw verrezen onder architectuur van den heer D. Saai en uitgevoerd door den heer Bruin te Oudorp. Voor belangstellenden is de gelegenheid tot be zichtiging opengesteld op 30 en 31 Juli en 1 Aug. van 2 tot 5 uur en wel op vertoon van de contri- butiekaart 1932. Het gebouw bevindt zich in het centrum der stad en wel in de Gasthuisstraat. SINT PANCRAS. De Tuinbouwvereeniging „De Tuinbouw" verga derde 's avonds 26 Juli in het café van den heer Bouwstra, onder leiding van den heer C. Klooster boer. Aanwezig 125 leden. Qpderwerp: Stopzetten der veiling. De voorzitter opent met de' volgende woorden. Geachte vergadering, ik heet u allen welkom. Naar aanleiding van een genomen besluit van onze zustervereeniging „De Toekomst" heeft uw bestuur gémèend deze buitengewone ledenvergadering te beleggen. Zooals de omroeper heeft bekend gemaakt zal als punt van behandeling gelden: -Stopzetten der veiling! Vergadering er zal iets moeten gebeuren, zoo toch kan het niet langer doorgaan. Hetgeen door ons geproduceerd wordt brengt be slist geen behoorlijk uurloon op, d.w.z. bemesting, pacht, rente, belasting enz. zuiver verlies. Wij wachten helaas op behoorlijke steun. Hoewel er vele adressen aan den Minister zijn gericht en zeker niet minder audiënties zijn ver leend, heeft zijne Excellentie nu zelfs verschillende bondsbestuursleden uitgenoodigd - om hem mede te deelen dat er iets aanhangig is gemaakt. Wat zal het zijn? Wanneer eenig resultaat? Wij wachten tót Mijneheeren zoo dadelijk zal het punt ter be spreking worden gebracht, een ieder zal zich hier over kunnen uitspreken. Ik hoop echter.van op zakelijke wijze. Het voeren van partij politiek, in menig opzicht de kanker in het maatschappelijk leven, zal ik met uw goedkeuring beletten. Met den wensch dat een eder bij de besprekin gen de betamelijkheid in acht zal nemen en een spoedig uitzicht op betere tijden open ik deze bij eenkomst. De heer C. Duif Sr., vraagt wat het doel is om de'veiling te sluiten. De Voorzitter meent, dat dan goed duidelijk wordt gemaakt hoe nijpend de toestand is. De heer Jb. Kooy ziet geen heil in het stopzetten wat zouden b.v. menschen moeten met nog wel gevraagde producten. Kool en aardappelen zijn waardeloos, doch nog heel wat andere producten als bloemkool enz. brengt behoorlijke prijzen óp. De consument zou even goed betrekken. Voorzitter: Onze producten worden thans afge nomen door consumenten ver beneden productie prijs. Vele consumenten konden veel meer betalen zon der dat zij het aan den lijve gevoelden. De heer Jb. Wagenaar Sr. is om principieele re denen al tegen stopzetten. Zou het niet verregaande roekeloosheid zijn om alles stop te zetten, dat zou nog weer een regee- ringsbemoeiing worden hoe meer hoe sléchter. Wij zouden de producten op het land moeten laten rotten, het is een staking, ik keur dit sterk af. Er moet nog meer op steun worden aangedron? gen wordt gezegd, doch waar moet moet het geld vandaan komen. De boeren hebben ook toeslag, doch moeten zooveel betalen dat het niets baat. Voorzitter: Er is wel geld! Hebt u niet onlangs het rekensommetje gelezen, de toeslag op melk, bieten, tarwe enz., er zijn boeren die hun toeslag geven aan het crisis comité, doch hier is bij velen hooge nood. De heer E. Biersteker is wel voor stopzetting doch de minimum prijzen, welke thans gelden, tnoemt spr. een bespotting, deze moeten worden verhoogd en van regeeringswege worden bijgepast. De heer Hoogland zegt, toen voor 3 weken terug de aardappelprijzen f2.20 waren, heb ik gezegd, kunnen we hier niets aan doen, doch er is al zoo veel gedaan zonder resultaat. Als voorbeeld zou ik kunnen noemen de f 1.00 toe slag op de winterkool, steeds werd hoop gegeven doch na 7, zegge 7 maanden is dit verworpen, waar om niet b.v. in Januari al. De zieke aardappelen van vorig jaar, de besturen hebben veel werk gedaan, doch hierover is zelfs nooit antwoord ontvangen. 't Is of de regeering den toestand niet begrijpt. Ik heb den heer S. de Boer opgebeld over stop zetten, daar is toen een vergadereing voor belegd door de Prov. Comm., gevolg weer audiëntie, zn zoo gaan we maar door, doch als de veiling wordt stopgezet zal dit moeten als in „de Toekomst" met bijna algemeene stemmen, anders heeft het geen waarde, er moet wel een krachtig middel worden gebruikt doch wat! De Minister zegt, in September komt de Tweede Kamer weer bij elkaar, dan nog Eerste Kamer enz. en onz eproducten zijn met dien tijd weg. In den tuinibouw heerscht nood, schreiende nood en de kamer gaat, voor dat er iets is gedaan, met vacantie, dit gaat alle perken te buiten. De voedselvoorziening zal door het stopzetten niet in gevaar komen, doch iets zal het toch berei ken, de bekendheid der nooden. (Applaus). De heer J. Wagenaar Czn., kan zich voorstellen dat de stemming onder velen verbitterd is. De productie-- kosten kunnen worden verkregen, bakker, kruidenier enz. kunnen niet meer worden betaald, daardoor worden bittere woorden geuit, tegenover de regeering. In een gehouden vergadering van den L. T. B. te Haarlem zijn ook de woorden geuit. Doch om dat middel te gebruiken zou the ge vaarlijk zijn, dit is staking, waar niets mee is te bereiken, het is slecht dat is waar, doch de absolute catasrofe zal wel komen, dat is wel hét allerlaatste middel, ik ben het volkomen met den heer Hoog land eens over de laksheid der regeering. Er zullen slagen vallen, felle slagen, de tuin bouw staat ver op achter bij den landbouw, bkh uniièvöaoijpuouaze nshenod ersa|hrdlucmwyp De heer Valstar heeft zoo terdege- gezegd dat de landbouw beter georganiseerd is, dan de tuinbouw. Een studie commissie had moeten worden be noemd dit is tot heden nooit gebeurd. B.v. op de aardappelen zou een heffing moeten plaats vinden, pl.m. 700 millioen Kg. aardappelen worden jaarlijks geconsumeerd, met 3 cent per Kg. zou dit 21 millioen bedragen, dit was voor de tuinder meer dan voldoende. Wanneer steun komt zal dit op de producten moeten komen. De heer Hoogland is de meening van Wagenaar niet toegedaan en zegt indien alles uit de produc ten wordt gehaald zal de kleine man dit moeten betalen het moet gezocht worden bij het grootkapi taal inkomen boven 5 mil, daar kan alles mee ge dekt worden, niet arbeider of Middenstander, er is ook in Haarlem gesproken over crisisbelasting. De heer de Vries: Over den algemeenen toestand hoeft niet meer te worden gesproken, eerst noemde men het malaise, toen crisis, en nu is het een ho- pelooze toestand, ik hoor stemmen opgaan wélke om principieele redenen niet willen staken. In de groote textielindustrie is door iedere gezind heid gestaakt. Wij zitten thans reeds 3.jaar in de grootste ar moede. Het nationaal vermogen is 10 milliard, 1 pea heffing en 100 millioen is beschikbaar, de hardste werkers hebben thans de slechtste inkomens, zoo veel eerder stop zooveel beter. De heer C. de Jong, wil niet meer werken met woorden doch met daden, de regeering moet thans duidelijk gemaakt worden tot hiertoe en niet ver der, er had een fondsvorming moeten zijn, doch dit is er niet, het kan hu niet anders, wij betalen ons dagelij ksch brood met 2 ct. per brood voor belasting voor ons wordt niets gedaan, wij moeten niet bi] de kladden blijven zitten doch onze tanden laten zien. De voorzitter is van meening, dat indien salaris sen en pensioenen werden verlaagd van de hopge ambtenaren er geld in overvloed was. Het voorstel wordt in stemming gebracht, de uitslag was 75 voor 30 tegen 23 blanco. Over het al of niet adhaesie betuigen ontstond een uitgebreide discussie, het bestuur werd vanuit de vergadering gezegd, heeft gezegd, het moet met bijna algemeene stemmen, anders heeft dit- geen waarde. Tenslotte werd besloten om bericht te zenden naar „De Toekomst", geen adhaesie betuiging, doch al leen de uitslag der stemming. Hierna sluiting. Buitenland Een hagelsteen ter grootte van can soepboril. Uit Biglen in hel Em'menthal (Zwitserland) is bij een hevige hagelbui een zeldzaam natuurver schijnsel waargenomen. Er is namelijk ©en buiten gewoon groote hagelsfeen gevallen' mèf een ■dikte van drie cm. en eon (ünyang van een soep bord. Hij sloeg een gat in den bodem en was eerst drie dagen later geheel gesmolten. Het ge wicht is waarschijnlijk- nfeer dan een kilo geweest ,13© oppervlakte was ruw en stekelig door een groot aantal ijskristallen, doch de hagelsteen zag er niet uit of hij- uit verschillende korrels was samengegroeid. Van de hagelkorrels, die nader hand vielen, overtrof er geen de grootte vtfo een walnoot.

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 4