NIEUWE HET NUT DER BEPROEVING Hike Breijer's Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 80 ZATERDAG 30 JULI 1932 41e Jaargang Gemeenteraad Koedijk. QPfiuisyiiiiG Speciaal Korsetten - Magazijn Het Rapport-Weiter TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. SS. imEDIJKM COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT OLNSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprijs: per 3 maanden Ll>. llitmrt: firma I. II. KIM Mactem I. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. AD VERTENTIEN VaD 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Wat zou het toch heerlijk1 zijn, als het eens el- ken dag mooi weer was.' Zoo iets doms zeggen we allen wel eens onicler de bekoring van stralend weertje, maar het zou al heel ongeluk kig wezen, als onze wensch werd vervuld. Als het iederen dag even mooi weer zou zijn, dan zouden we er geleidelijk minder van genieten. Als het mooie gewoon wordt is het niet mooi meer. Mooi kan alleen zijn, wat in schoonheid uitsteekt boven iets anders. Alsl de zon weken achtereen schijnt, .dan heeft ze bijna geen Wko ring meer voor ons. De warmte, welke eerst zoo weldadig -was, begint afmattend te worden. Eerst als het een paar dagen geregend heeft of een storm heeft gewoed, dan begroeten we de zon weer met blijdschap bij haar terugkeer. Dan moge de temperatuur niet eens zoo mild wezen, als we die voor den regen of voor den storm hebben gekend, toch bezien^ we dan den dag als den°stralendsten, dien we in, het seizoen moch ten beleven. De schoonheid ervan wordt voor een groot deel bepaald door den uitval der ver gelijking. Gezondheid is .een kostbare schat, welke we nooit willen missen, maar welke we ook niet op haar volle waarde weten te waardeeren, als we ze niu en dan niet eens missen moesten. Als we op het ziekbed neerliggen en gekweld worden door pijn en smart, dan begrijpen we het van ons zelf niet, dat we van onze gezondheid voor heen niet meer genoten en we er ons zoo weinig rekenschap van gaven, dat we een kostelijk be zit met ons meedroegen. Als we weer beter zjijn, zoo i!|einen we ons dan voor, zullen wij ons onze gezondheid bewust doen zijn en ons de ellende van krankheid scherper herinneren. Eenige dagen doen we dat, maar betrekkelijk gauw wordt gezondheid al weer een sleur. Een mensch heeft behoefte aan perioden van lichamelijk ongemak om gezondheid op goeden prijs te kunnen stellen. Het klinkt misschien vreemd, maar onderne mingen, welke altijd even vlot gaan, zouden ons op den duur geen voldoening schenken. Een mensch moet met tegenslagen te kampen heb ben om zijn energie levendig te kunnen houden en over de resultaten, als die eindelijk weer zijn bewerkt, genoegen te kunnen smaken. Wij zouden onze vergelijkingen nog veel ver der kunnen doorvoeren, want de lijn van al wat goed. en waardeerbaar is, moet op tijd eens onderbroken worden om ons bewustzijn te scher pen. 1 1 We willen met dat al niet beweren, dat elke beproeving met blijdschap moet worden aanvaard en doorstaan, wel met geduld en onderwerping, De beproeving kan te zwaar zijn -en op zich zelf is ze nooit te begeeren. We moetenVe aanvaarden als middel, dat tot juiste waardeering leidt van wat normaal ons deel kan zijn. Over beproevingen mogen we in geen geval hard oordeelen, want ze zijn tenslotte onmisbaar in het leven, gelijk regen en storm in de natuur, het duister aan den hemel, een bocht in den weg. Vrijdagmiddag 3 uur, vergaderde de Raad van bovengenoemde geme ente in voltallige zitting, onder vr zitterschap van den edelachtbaren heer W. C. Ninaber. Burgemeester. Secretaris, de heer Sloof. De Voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom en hoopt, dat de besprekingen in het belang der gemeente zullen zijn. MEDEDEELINGEN. Dat van heeren Gedeputeerde Staten goedgekeurd zijn terugontvangen de wijziging der begrooting voor 1931, het besluit tot het aangaan eener geld- leening groot f8.544.02 en de gemeentebegrooting en begrooting van het electriciteitsbedrijf voor '32. De notulen der vorige vergadering, die ter inzage zijn gelegd, worden zonder op of aanmerking goed gekeurd. Dat van dit College mededeeling is ontvangen dat de rente van de onder garantie van de provincie en de gemeente over 1930 verstrekte credleten over het jaar 1-932 voor rekening der province zal wor den genomen indien de gemeente, voor zoover hun aandeel in de garantie betreft, een zelfde gedrags lijn volgen. Dat van den Minister van Economische Zaken en Arbeid Is ingekomen een schrijven betreffende een tweede uitkeering van rentelooze voorschotten en B. en W. zich in verband met dit schrijven hebben gewend tot heeren Ged. Staten met verzoek om de gemeente zoo mogelijk te hèlpen. INGEKOMEN STUKKEN. Van B. en W. van Jisp verzoek om adhaesie te betuigen aan een adres van den raad dier gem. aan heeren Ged. Staten, houdende verzoek om- maatregelen te treffen voor steunverleening aan veehouders, pluimveehouders enz. en verlaging van tarieven van het Prov. Eleetr. en Waterleidingbe drijf. B. en W. stellen voor adhaesie te betuigen. De heer MULDER is er niet tegen, mits dit is eene steunregeling zonder meer. Doch mocht zulks over ambtenaren, dan is spreker er wel tegen, omdat er reeds ambtenaren genoeg zijn. Spreker is sterk voor de verlaging van bovenge noemde tarieven. Overeenkomstig het voorstel wordt aldus besloten. Van de Wed. D. Vader verzoek ontheffing honden belasting en van de Wed. C. Klomp verzoek plaat sing in de 2e klasse voor de hondenbelasting. B. en W. stellen voor deze verzoeken in te willigen. Aldus wordt besloten. Van de afdeeling Koedijk van den Ned. Bond van Arbeiders in het Landb.-, Tuinb.- en Zuivelbedrijf verzoek: le te willen bevorderen dat arbeiders uit andere gemeenten worden geweerd, zoolang er nog werklooze arbeiders in de gemeente zijn; 2e te wil len bevorderen tewerkstelling bij de werkverschaf fing en invoering steunregeling. Naaar analeiding van dit punt stelt de voorzitter voor, zij het dan ook gedeeltelijk, om punt d der agenda hierbij aan te sluiten. Dit punt luidt: Van de afdeeling der S.D.A.P. verzoek maatre gelen te nemen in verband met de stopzetting der werkverschaffing. De VOORZITTER deelt mede, dat het Gemeente bestuur niet bevoegd is om aangaande het laatste gedeelte van het verzoek een bindend besluit te nemen. Voorts merkt Z.E.A. op, naar aanleiding van het ingezonden verzoek, dat de tuinders, die steun ontvangen, zulks op schuldbekentenis verkrijgen. Wat betreft het verzoek, genoemd onder c der agenda, deelt Z.E.A. mede, dat door B. en W. hierin reeds is vooruitgezien, zij het dan ook betreffende het plan van den vorigen burgemeester. Ditbetreft de werkzaamheden aan den Reekerdijk in verband met een aan te leggen weg van het kanaal naar Aartswoud. Echter 'zal het Hoogheemraadschap hier aan den stoot moeten geven, ofschoon de minister bereid is, hieraan subsidie te verleenen. Wat betreft de steunregeling deelt Z.E.A. mede, dat reeds in begin Juli een verzoek is gericht aan den betrokken minister, doch is hierop nog geen antwoord ontvangen. Naar aanleiding hiervan deelt de heer Hart mede, dat het niet de bedoeling van het verzoekschrift is om een bindend besluit te nemen, doch wordt ver zocht om de medewerking van den raad. De VOORZITTER antwoordt hierop, dat er reke ning mee zal worden gehouden met het verzoek, doch is het niet mogelijk dwingend op te treden tegen werkgevers. De heer Hart acht het wenschelijk, dat spoedig mogelijk een onderhoud wordt aangevraagd met het Hoogheemraadschap en mèt of te wachten, wat er van dien kant zal komen. Er moet wat gebeuren, want de nood is hoog, hiervan getuigt de groote publieke belangstelling van deze vergadering. Spreker wijst erop, dat de aanleg van den weg is afgestuit op het bestuur van Geestmerambacht, doch acht spreker hdt gewenscht, dat de betrokken gemeentebesturen worden bijeengeroepen ter be spreking van het plan om dit te verwezenlijken. Trots de bewering van den heer Kooiman, zal de kosten na dezen tijd van malaise kunnen worden betaald, wil genoemd bestuur er niet in toestemmen, terwijl dit toch een arbeidsveld is voor de werkloo- zen. VOORZITTER zegt toe, om alle voorbereidende maatregelen te treffen, om tot verwezenlijking van dit plan te komen, ondanks Z.E.A. dit voor de eerste hoort. De heer Mulder zegt, dat het alleen gaat om de starre houding van het bestuur van het ambacht. De heer HART is van meening dat, gezien de hui dige omstandigheden, demeeningvanvoornoemdbe- dige omstandigheden, de meening van voornoemd bestuur weieens gewijzigd kan zijn. Vervolgens vraagt de heer MULDER, hoe of het staat met de steunregeling. De VOORZITTER herhaalt zijn antwoord, zooals dit hierboven is omschreven. De heer MULDER vraagt, wat er gedaan moet worden. De VOORZITER antwoordt, dat als het antwoord van den Minister te lang wegblijft er alle middelen ten dienste staan om antwoord te vragen en zal zulks ook geschieden. De heer MULDER blijft aandringen op spoed. De VOORZITTER zegt toe om zoo spoedig moge lijk in verbinding te treden met regeering. Op een vraag van den heer MULDER of het reeds genoemde werk nogal belangrijk is, antwoord de Voorzitter bevestigend. Uit de hierop volgende be spreking blijkt, dat de steunregeling zal worden gehandhaafd en zal dienen te worden afgewacht of het Rijk hieraan izal bijdragen of dat deze voor rekening van de gemeente komt. Van B. en W.: Aanbieding rekeningen over 1931 en voorstel benoeming commissie voor onderzoek dier rekeningen. B. en W. stellen als gewoonte voor alle leden van den Raad behalve de wethouders, als zoodanig te benoemen. Aldus wordt besloten. Voorstel aanvulling reglement armbestuur (uit breiding van het aantal leden met 1 lid. Aldus wordt besloten. De VOORZITTER deelt mede, dat deze vaststel ling wordt voorgesteld in overleg met den Algem. Ned. Politiebond. Aldus wordt besloten. Voorstel aanvulling verordening op de heffing van leges: (heffing van recht voor bouwvergunning, hinderwetvergunning, vent- en muziekvergunning.) I Na eenige discussie wordt besloten de heffing van vent- en muziekvergunning niet toe te passen, echter met de restrictie, dat de secretaris niet al te ruim is met het aantal te geven vergunningen. Voorstel om den Burgemeester te machtigen op poldervergaderingen zijn stem uit te brengen en tot bijwoning dier vergaderingen. Aldus wbrdt besloten. B. en W. stellen voor om den voorzitter alszoo- danig te benoemen. Uit de hierop gehouden stemming blijkt, dat de voorzitter met algemeene stemmen is benoemd. Z.E. Achtbaren dankt voor het in hem gestelde vertrou wen. Aanbieding wijziging begrooting 1932. Volgens de voorgestelde wijziging wordt aldus be sloten. Nog is ingekomen een verzoek van D. Klomp om de alleen-verkoop te mogen hebben van consump- te-ijs B. en W. stellen voor dit verzoek in te willigen. Aldus wordt besloten. Niets meer aan de orde zijnde volgt sluiting. Buitengewone Mient 17 Alkmaar Tel. 526 EXTRA LAGE PRIJZEN, Gorsetten BuikbandGorsetten Buikbanden Bustehouders enz. Alle courante goederen 10 pCt. korting a contant. digers van dergelijke belangengroepen zitten, is er een sterke hand vereischt om verbetering te ver- krijgen. i De gemeenteraden passen zich in het algemeen te traag aan bij de veranderde conjunctuur. De par tijen, die van bezuiniging weinig moeten hebben, schilderen de snoodheid van de Regeering in de zwartste kleuren af, en andere van elke men mocht verwachten, dat ze haar best zouden doen om noo- dige en billijke maatregelen te treffen, ontbreekt het aan moed en zij verschuilen zich daarom gaarne achter de Regeering. De vrees, de stemmen der min der ontwikkelde kiezers te verliezen, overheerscht. De Commissie-Weiter had de opdracht, binnen zoo kort mogelijken termijn zoodanige voorstellen te doen als in verband met de noodzakelijkheid van een blijvende aanzienlijke verlaging van het peil der Rijksuitgaven dienstig zullen zijn te achten. Het rapport der commissie is thans verschenen, en naar gemeld wordt heeft de regeering het daarin neergelegde aanvaard. In het rapport wodt het bedrag, waarmede de begrooting voor 1933 zou moeten worden verminderd om te komen tot een althans wat den gewonen dienst betreft, sluitende begrooting, becijferd op rond f 100 millioen. Gezien het feit, dat in de latere jaren het uitgavenpeil sterker is gestegen dan het volksinkomen, terwijl het belastbaar inkomen in de naaste toekomst met 30 tot 50 pet. zal blijken te zijn gedaald, acht de Commissie de mogelijkheid geenszins uitgesloten, dat deze besparingsvoorstellen nog slechts een eer ste schrede zullen vormen op den moeilijken weg der budgetverlaging, die spoedig door een tweeden stap van niet minder verre strekking gevolgd zal moeten orden. Inderdaad, wij gaan een moeilijken tijd tegemoet. Met de finantiën van het Rijk ziet het er slecht uit met de gemeentefinanciën over het algemeen ge nomen nog slechter. Daarbij algemeene malaise en eensteeds grooter wordende werkloosheid. Steeds meerdere, bevolkingsgroepen kloppen aan om steun uit de Rijkskas en met zekerheid kan worden gezegd, dat het verstrekken van dien steun steeds moeilijker zal wórden, omdat die kas meer dan leeg is. Wil niet alles spaak loopen, dan is het noodig, dat de uitgaven niet duurzaam uitgaan boven de inkomsten. In theorie is men het daarover eens, maar in de practijk is het meestal zoo, dat machtige partijen al het mogelijke doen, om de uitgaven van Riik en Gemeente omhoog te brengen, terwijl de inkomsten mceijijk of in het geheel niet vermeer^ derd kurmen Karden. Maar nauwelijks is het rap- port-Welter gepubliceerd, of er wordt al moord en brand geroepen over de bezuiniging, overal worden demonstraties aangekondigd. Op zoo'n manier, als de halve Volksvertegenwoor diging zich reeds bij voorbaat verzet tegen de be zuinigingsplannen, staat de regeering voor een bijna onmogelijke taak. Als we ons niet vergissen, gaat onze Regeering een moeilijken tijd tegemoet. De inkomsten van de schatkist geen steeds meer bergafwaarts. Ingrijpende maatregelen moeten worden genomen om de begrooting sluitend te krijgen. Er zijn altijd partijen, die meer haar eng partij belang willen dienen, dan dat zij mee willen wer ken, het algemeen belang te bevorderen. En als ten slotte door haar schuld de wagen in het moeras zit, móteten anderen komen om hem er weer uit te halen, waarvoor ze dan nog met ondank worden beloond. Eén zondebok blijft tenslotte altijd nog over: het kapitalistische stelsel. Zij, die een ineenstorting wenschen, realiseeren zich meestal allerminst, wat dit zeggen wif- en dat zij dan wel mee onder de puinhoopen begraven zoude» worden. De vroegere bezuinigingscommissie bleek nog lang niet ver genoeg te zijn gegaan. Tijdelijke maatre gelen blijken onvoldoende; we moeten blijvend naar een lager niveau. Nu tracht ieder, zooveel mogelijk te behouden wat hij heeft en daarvoor motieven aan te voeren meestal het aanwijzen van een nog meer bevoor rechte salarisgroep e.d., het handhaven van billijke verhoudingen, de vraag wie tenslotte de lasten draagt, is van minder belang. Daar er in onze vertegenwoordigende lichamen vele vertegenwoor- Burgerlijke Stand (Ingeschreven over de maand Juli 1932.) Gemeente Zuidscharwoude. GEBOREN: Cornells, zoon van Johannes Broers en van Johanna Schouten. Petronella dochtervan Arie Weel en van Maria Broersen. Catharina Jo hanna. dochter van Willem Zoon en van Wilhel- mina Bergen. Jo, zoon van Jacob -Berkhout en Aloisia Brunovsky. Maria Geertruida, dochter van Pieter Kraakman en van Alida Bruin. OVERLEDEN: Klaas de Geus, oud 92 jaar, weduw naar van Neeltje Oudes. GEHUWD: geene. ONDERTROUWD: geene. Hoogfreqnentietoestel „Vios." Plaatsten wij in ons vorig nr. eene waarschu wing, overgenomen uit het Maandblad tegen de Kwakzalverij, omtrent de ondeugdelijkheid de zer iij den handel gebrachte toestellen, het Hoog frequentietoestel ,,Vios" schijnt hierop eena uit zondering te maken. Wij ontvingen inzage van een deskundig rap port, dat wij met betrekking tot de deugdelijk heid van genoemd fabrikaat gaarne in zijn ge heel overnemen. Het door mij onderzochte hoogfrequent,ietoe- stel ,,Vios" is in elk opzicht geschikt gebleken bij de behandeling van daarvoor in aanmerking komende ziekten. Het wordt bij vakkuhdige be handeling niet warm en geeft voldoende sterk te voor de èischen, die men aan dergelijke klei ne toestellen kan stellen. Het is een van de toe stellen, die voor huisgebruik 'kunnen worden aanbevolen. w.g. Dtr. H. W. REICH Arts'. 's-üravenhage, 6 Mei 1932. Bezuidenhout 37.

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 1