NIEUWE S Hike Breijer's Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No !)2 ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1932 41e Jaargang Nederiandsch fabrikaat Arpad Moldovan OPRUIMING Speciaal Ccrsetten - Magazijn DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmen tspr ij s per 3 maanden 1.15. üitnavfi: firma I. H. KEIZER. Radacteur I. H, KEIZER. - Bureel Koordscharwoude. AD VERTENTIEN Van 1—5 regels 75 cent; eiue regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Of men vrijhandelaar is, dan wel protectionist, in de huidige omstandigheden, nu de afzet van onze nationale producten in het buitenland kunst matig wordt belemmerd, is iedere Nederlander, om wille van het behoud van de nog bestaande werk gelegenheid binnen onze grenzen, gehouden om de producten van eigen bodem te prefereeren, als buitengewone afwijkingen in kwaliteit of prijs daartoe geen beletsel zijn. Als men van bepaalde cijfers kennis krijgt, staat men erover verbaasd, voor welke kapitalen we hier nog aan goederen uit het buitenland betrekken, terwijl dezelfde artikelen van zelfde hoedanigheid en ongeveer gelijken prijs, hier worden gebrabriceerd. „Koopt Nederlandsch Fabrikaat!" zoo wordt ons eiken dag voorgehouden. Het is een leuze, welke door het volk wordt verstaan en begrepen, terwijl ze toch maar betrekkelijk weinig resultaat afwerpt. De consumenten zijn over het algemeen wel van goeden wiille, maar „Jaarlijks wordt voor 40 mllioen gulden aan bui- tenlandsch papier in Nederland verbruikt. Schept aan Nederlanders werk zoo wordt geadverteerd door uitsluitend Nederlandsch papier te eischen." Inderdaad, als we er nu eens allemaal op gingen letten, dat men ons uitsluitend het goede Neder- landsche papier in handen stopt, waarvoor geen enkel aan ons wordt gevraagd, wat een leed en ellende zouden we daarmmee niet voor landgenooten kunnen lenigen, die nu werkloos en wanhopig rond- loopen. We zouden allen tesamen een ordertje plaat sen van 40 millioen, zonder dat het ons iets kostte. Honderden werkloozen zouden aan den slag komen. Wat zouden we dat allemaal graag willen, en tóch Onze mijnarbeiders krijgen ontslag bij 500 tege lijk, omdat men onze kolen uit het buitenland weert en wij de Lamme Goedzaken blijven om nu eens ministerieele woorden te bezigen deson danks onze haarden en kachels en de ovens van onze fabrieken met het bifitenlandische product blijven opstoken. Vijf honderd, neen, veel méér Nederlandsche mijnwerkers smeeken ons: gebruikt toch Nederlandsche kolen; het product is goed en niet duur. We willen aan die verzoeken wel voldoen maar Het papier, waarop we dit artikel schreven, heb ben we van onder tot boven bekeken en betast, we hebben naar een watermerk gezocht, we hebben het papier gescheurd, gebroken en geproefd, maar we weten nog niet, of het van Nederlandsch, dan wel van buitenlandsch fabrikaat is. Onze kolenboer verkoopt ons geregeld anthraciet. We hebben hem in den vorigen winter eens ge vraagd, of het Hollandsche anthraciet was en toen knikte hij met veel nadruk. Onlangs echter liet hij uit zijn mond vallen, dat hij uitsluitend Belgische anthraciet verkocht. Dezer dagen lazen we een advertentie voor kin dermeel. „Gebruikt ons kindermeel," zoo lazen we, „dan steunt u de Nederlandsche industrie." Het fabrikaat heetteneen, we maken hier geen gra tis reclame, volstaan we er dus mee, te vermelden dat het Nederlandsche fabrikaat met vier Engelsche woorden moest worden aangeduid. We stonden voor de keus om, of een ander merk te koopen, of onze vrouw met het kindermeisje en de kruidenier op Engelsche les te sturen. Hollandsche sigaretten zijn slechts onder Engel sche benamingen te bekomen. Fijne etenswaren hebben Engelsche of Fransche merken. I Maar Russische lucifers b.v. worden hier onder Nederlandsche merknamen en met een plaatje van Dorus Rijkers op het doosje, verkocht. Geen reclame voor het Nederlandsche fabrikaat kan ons iets verder brengen, als Nederlandsche producten niet van een bepaald, wettelijk beschermd merkteeken worden voorzien en voor zoover zulk merkteeken, als op steenkolen, niet is aan te bren gen bij verkoop van ongemerkte producten de oorsprong niet wordt gegarandeerd. Het moet even goed strafbaar zijn, als iemand ons artikelen levert •van anderen dan door ons aangegeven oorsprong, dan wanneer de verkooper ons zou misleiden om trent de kwaliteit. Ie klasse: Je prijs G. Mettes 233 punten. 2e j prijs C. Langedijk 220 punten. 2ie klasse: ie prijs F. Muileboom 240 punten, 2e prijs W. Kraakman 223 punten. 3e nriis P. Goet, 108 punten. 3e klasse: le prijs J. du Burck 162 punten. 2e prijs Jb. Goudsblom 160 punten. 3e prijs W. Kuin 150 punten. O u:l karspel. De in de kolfbaan van ..Het Huis de Brede- rode" gehouden kolfwedstrijd heeft tot uitslag: Eerste klassi»: P. Molenaar Zuidscharwoude 267 punten. Hoogste serie 58 punten. Tweede klasse: O. Goed Nieuwe Nfedorp 211 punten. P. Gelder Oudkarspel 197' punten. P. Kat Noordscharwoude 194 punten en P. Goet Zuidscharwoude 137 punten. Hoogste serie P. Gelder Oudkarspel 49 punten. Derde klasse C. Plakman Oudkarspel 191 punten, S. Timmerman te Noordscharwoude 147 punten. Hoogste serie S. Plakman Oudkarspel 48 pt. Oudkarspel. Wij willen nog eens wijzen op de groote de monstraties, die morgenmiddag op het Dl.T.S. terrein door de Landelijke Rijvereenigingen Oud kasrpel en Westfriesland" zullen worden ge hou den op uitnoodiging van do in deze gemeente gevestigde vereeniging V.V.V.V.V. D|e aanlog is bepaald op; namiddags half 3 zomertijd, en de entree bedraagt 25 eent voor vol wassenen en 10 oent voor kinderen. Dte leden van de uitschrijvende vereeniging héb ben vrij entree. Programma's zijn op het terrein^,verkrijgbaar. gondel bevindt, ligt het reservoir met 2700 kubieke meter waterstof, waarmee de ballon voor een zesde deel zal worden gevuld. Het gas weegt 250 kg. het reservoir 35000 kg. De gondel wordt op een houten slede van den hangar over rails naar de balans gebracht. Aan den draag- ring van den gondel werden 32 dunne kabels be vestigd, die voor het opstijgen worden losgemaakt, waarna 170 man den ballon nog met 16 touwen vasthouden, totdat de opstijging begint met een snelheid van ongeveer twee meter per seconde. Het publiek zal van 6 uur namiddags af op het terrein worden toegelaten tegen 1 frank per persoon tot dekking van de kosten van den ordedienst, welk bedrag wordt teruggegeven indien Riccard niet mocht opstijgen. Het eventueel batig saldo zal te algemeenen nutte worden besteed. Wegens gevaar voor ontploffing en voor het hin deren van de bemanning is het fotografeeren met kunstlicht verboden. Er wordt een beroep gedaan op de toeschouwers om de afzetting niet te verbreken, daar anders de start niet zal doorgaan. ('koléra woedt in Mandsjoerije. Uit Mandsjoerije komen berichten binnen, dat op verschillende plaatsen cholera zou zijn uitge broken wpardoor duizenden mensehen om het leven gekomen zouden zijn. Volgens berichten uit Charbin heeft het Ja- pansche opperbevel de gevechten bij Oharbin te gen de t roepen van generaal Ma Tsjang dj ar», wegens het uitbreken van de cholera epidemie ge staakt. Noordh. D'gbl. zijn voor bandieten. Deze week: werd tussehen GGoch. en Geldern een smokkelaarsbende over vallen door bandieten die in hinderlaag lagen en hen met revolvers en lichtbakken bestookten. De smokkelaars sloegen op de vlucht en lieten den buit in handen der bandieten die notabene con tact hadden met den aanvoerder der smokkje- 1 aars bende. De smokkelaars deden aangifte bij politie, die later en de dieven en de smokkelaars arresteerde. Binnenland Fotegraphisch-Atelier Plaatselijk Nieuws Zuidscharwoude. Uitslag kolfwedstrijd. Die uitslag van den gehouden kolfwedstrijd in de kolfbaan van den heer Di. Rijper te Zuid scharwoude luidt als volgt: Nieuwe Niedorp Einde Augustus wordt het filiaal te Noordscharwoude opgeheven. Gedurende de maand Augustus is het filiaal nog geopend - - - 's Woensdags van 1-7 uui n.m. [n.tj 's Zondags van 10—1 uur (n.tj Na 31 Augustus uitslui tend te Nieuwe Niedorp Buitenland DE OPSTIJGING VAN PICCARD. Zorgvuldige voorbereiding1. In een persconferentie over de stratosfeervlucht van Piccard heeft Oyerste Gerbei, voorzitter van de Oost-Zwitsersche Luchtvaartveieeniging de vol gende bijzonderheden medegedeeld,over de plannen van Piccard: Zoodra het besluit om naar de atmosfeer op te stijgen genomen is, zal het omhulsd van den ballon van Schlieren naar Dübendorf worden getranspor teerd. De toebereidselen voor het vijllen zullen onge veer 2 uur in beslag nemen. Prof. Piccard zal zelf het ventielen de lijn waar mee dit kan worden opgetrokken lanbrengen, om dat er alles aan gelegen is, dat leze onderdeelen feilloos functionneeren. 's Namiddigs 5 uur zal de gondel op de plaats van de opstiging worden ge bracht. Om 8 uur 's avonds zal dm, als het weer gunstig is, met het vullen worden begonnen, waar mede ongeveer veertig minuten ganoeid zijn. Om streeks middernacht zal de gevuld; ballon naar de gondel worden gebracht, en waarihijnlijk zal Pic card 's morgens om 5 uur opstijgei. Daar de vorige opstijging te Augsburg met moei lijkheden gepaard ging, zal ditmal de ballon ge ankerd worden aan een z.g. Toledolalans. belast met ongeveer 6000 kilo lood. Daardoor kan nauwkeurig worden gewogen of de ballon te icht of te zwaar is, zoodat de stijgkracht berekendjen geregeld kan worden. Voor den hangar van de Suissat, waarin zich de DE UITVOER VAN EIEREN. Nieuwe bepalingen. Met ingang van 15 dezer treden een aantal bepa lingen in werking ten aanzien van den uitvoer van kippen- en eendeneieren. Aan deze bepalingen Is het volgende ontleend Als kantoren, waarlangs de uitvoer is toegestaan, worden aangewezen alle voor den uitvoer van goe deren te water, per spoor, per tram of door de lucht opengestelde kantoren der invoerrechten en voots die te Nieuweschans, Ter Apel-grens, Coevorden, Glanerbrug e.a. Ten aanzien van de controle wordt bepaald, dat aanvragen schriftelijk moeten worden gezonden aan den Rijkspluimveeteeltconsulent, directeur van het Rijksinstituut voor pluimveeteelt, te Beekbergen, die verplicht is zoo spoedig mogelijk, nadat de kosten van de controle aan hem zijn betaald, de aanvra gen te behandelen. De kosten bedragen tien cent per honderd eieren, met een minimum van f IS, Nieuwstijdingen Buitengewone Mien! 17 Alkmaar Tel. 526 EXTRA LAGE PRIJZEN. Gorsetfen Buikbandoorsetten Buikbanden Bustehouders enz. Alle courante goederen 10 pCt. korting a contant. 5§k Onveiligheid in Gelde, rseh grensgebied Roofoverval in een trein». Inbraken, diefstallen en roofovervallen zijn aan de orde van den dag in het Diuitseh Geldersch grensgebied. Een brutaal staaltje werd Donder dag uitgehaald in den trein NijmegenKleef. Toen de trein Bedburg bij Kleef gepasseerd was drong eien gemaskerde jonge bandiet den coupe binnen waarin een dame gezeten was met eenige medepassagiers. Hij dreigde de dame met een revolver, greep daarop naar haar) tasch, waarin een flink bedrag aan geld en sprong daarop uit den in volle vaart zijnden trein. Onmiddellijk werd aan de noodrem getrokken en een onder zoek langs de lijn ingesteld. Van den treinban- Idiet, die in de aangrenzende 'bosschen was ge vlucht werd evenwel geen spoor meer ontdekt. Bern drama? Moeder en haar kind vermist. De commissaris van politie te Heerlen vraagt opsporing van A. M. Schmidtz, 32 jaar oud„ eebtgenoote van Wilhelmus Hermans, wonende Guido Gezellestraat 23 te Heerlen. De vrouw verliet de woning Dinsdagmorgen 11' uur en is tot heden nog niet teruggekeerd. Zij is in hooge mate zenuwachtig. Zij nam haar zoontje van zes jaar mede. Er wordt een, ongeluk vermoed. Het signalement is als volgt, de vrouw is lang 1.65 meter, lichtblond polkahaar, bleek® gelaats kleur, grijze gabardine mantel, .groene japon, bruine zijden kousen, bruine schoenen en bruine hoed. Die jongen was gekleed in een groene blou se, zwart fluweelen broekje, lage zwarte schoe nen en bruine slobkousen. Arme kleine. Te Alphen aan den Rijn werd Woensdagavond het driejarig zoontje van den veehouder A. de Jong vermist. Toen men ging zoeken zag een knecht het jongetje in een sloot bij de woning liggen. Hoewel onmiddellijk geneeskundige hulp werd ingeroepen, was het jongetje reeds overle- Vrouw» doodgestoken. De dader acht jaren achter slot Het gerechtshof te den Haag veroordeelde gis ter L. van 't Zj. tot acht jaren gevangenisstraf, met afttrek van zeven maanden en drie weken voorarrest. Verdachte had terecht gestaan ter zake van doodslag, gepleegd op de vrouw, waar mee hij samenleefde en die hij in een café aan de SSchieidamschedijk te Rotterdam met een ander had aangetroffen. t Mislukte diefstal van dynamiet In de magazijnen van de Nievelsteiner zandd- groeve, onder den rook van Kerkrade gelegen, is een der laatste nachten ingebroken met het doel dynamiet te stelen. Die ijzeren munitiekast kon gedeeltelijk worden geopend met breek ijzers en valsche sleutels. Woor zoover nagegaan kon worden zijn geen springstoffen vermist, zoo dat vermoed wordt, dat de dieven gestoord zijn en op de vlucht werden gedreven. Doodsbedreiging in stadhuis. Smokkelaar overvallen. Woensdag verscheen in het stadhuis te Maas tricht D1., die onder het uiten van velerhande Zelfs smokkelaars blijken niet veilig, meer te bedreigingen ,,er een wilde vermoorden." Begrij-

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 1