13 it '32 Tuinbouw buiten de pachtwetten BloembolSenveiling Buitenland Uit den Omtrek SINT PANCRAS. Donderdag 11 Augustus vergaderde het comité Reis Ouden van Dagen in het café van den heer De voorzitter, de heer G. Booy Az., heette inzon derheid het nieuwe bestuurslid, den heer Snel, welkom. De burgers welke het mogelijk hebben gemaakt om de oudjes een genoegelijke dag te bezorgen, kunnen wij van deze plaats danken voor hun gave. De penningmeester deelde mede dat f 130.65 bij elkaar was gebracht, hierbij komen nog eenige ♦na gekomen gelden, degenen dien og niet hebben afge dragen, en dit nog van plan zijnn, kunnen dit althans nog doen bij den heer Van Kampen, als mede de oudjes welke nog mochten besluiten om toch de reis mee te maken, kunnen zich ook nog aanmelden. Ook is door de neringdoenden ruimschoots in na- tura toegezegd zoodat alles kan doorgaan. Thans komt de bespreking waar de reis naar toe zal zijn, de heer Van Kampen stelt voor om naar Den Haag en Scheveningen de roete nemen, b.v. pleisteren te Haarlem, het panorama van Oud- Scheveningen in Den Haag te bezoeken enz. De heer Hart docht per boot naar Amsterdam en dan naar Artis. De reductie echter die de firma Kok, Tuinman en Wilken voor de oudjes geven, maken het reizen per bus veruit het voordeeligst, en er moet op de klein tjes worden gepast. Tenslotte wordt na eenige bespreking besloten om naar den Haag en Scheveningen te gaan. De dag werd bepaald op Donderdag 18 Augustus. De oudjes zullen zooveel mogelijk bij hun woning worden afgehaaald. Om 8 uur (n.t.) zal vanaf de Witte Kerk worden geladen en om 9 uur (n.t.) officieelen afrit. De wenschelijkheid wordt nog uitgesproken dat vroeger naar huis komen wel gewenscht is. het vorig jaar was dit veel te laat. Hiermede zal rekening worden gehouden. Met den wensch dat de oudjes wederom een ge noeglijke dag mogen hebben sluit voorzitter te ver gadering. De drie Centrale Landbouworganisaties, t.w. de Christ. Boeren- en Tuindersbond in Nederland, het Kon. Ned. Landbouw-Comité en de Kath. Ned. Boeren- en Tuinderbond hebben aan den minister van Justitie een adres doen toekomen, waarin zij wijzen op een vonnis van den Kantonrechter te Haarlem, die zich onbevoegd verklaarde om kennis te nemen van een verzoekschrift, ingediend door een pachter ten einde op grond van de bepalingen van de Crisispachtwet 1932 gedeeltelijke ontheffing te bekomen van de betaling van pacht. Deze onbe voegdverklaring doet de kantonrechter steunen op de bewering, dat de Crisispachtwet 1932 uitsluitend toepasselijk zou zijn op pachtcontracten van land bouwbedrijven (met inbegrip van de daaraan „ver knochte" veehouderijbedrijven, maar niet op die van tuinbouwbedrij ven Het behoeft geen betoog, zeggen adressanten, dat deze opvatting van den kantonrechter onhoudbaar is. Immers het woord „landbouw" is een verzamel naam en omvat in het algemeen alles wat betrek king heeft op de bewerking van den bodem met het doel om er vruchten van te oogsten. In dien zin wordt het woord „landbouw" steeds opgevat, als men spreekt van een minister van Landbouw, een directie van den Landbouw, enz., terwijl ook onder wetten als de Hooger Landbouwonderwijswet, de Landbcuwuitvoerwet enz. de tuinbuw en de andere speciale takken van bodemexploitatie begrepen zijn. Er blijkt ook uit niets, dat de initiatiefnemer, het lid der Tweede Kamer Ebels, of degenen, die bij de schriftelijke en mondelinge behandeling van het wetsontwerp in de beide Kamers der Staten-Gene- raal zich hebben uitgesproken de bedoeling hebben gehad de pachtcontracten, gesloten voor tuinbouw bedrijven, uit te sluiten. Terwijl nu de stelling van den Kantonrechter uit Haarlem wel is waar ten eenenmale onhoudbaar is, zullen desniettemin de zaken, welke met betrekking tot de Crisispachtwet 1932 bij den Kantonrechter te Haaarlem annhangig worden gemaakt, zeer aan zienlijke vertraging ondervinden, hetgeen zeker niet in het belang der desbetreffende pachters en ver pachters. Daarenboven bestaat de mogelijkheid, dat de zonderlinge opvatting van den Kantonrechter te Haarlem bij andere Kantonrechters navolging vindt en dat derhalve ook bij andere kantongerechten de toepassing der wet vertraagd wordt. Adressanten vragen daarom den minister zijn meeening bekend te maken .en ter kennis van de Kantonrechters te brengen. VAN DE LANGEDIJKER GROENTECENTRALE OP VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1932. Vooi; de derde bloembollenveiling was weer een groote aanvoer. Meer Darwinsoorten werden aange voerd. Er was weinig kooplust. Van slechts enkele soorten konden de groote maten den prijs handhaven. Kweekers worden verzocht de bollen goed uitge zocht te leveren. Kooplieden de ledige manden spoe dig terug te zenden. Aanvoer ruim 3.000. 000 stuks. Wij noteerden als volgt: La Tulipe Noir La Reine La Reine Max Rose la Reine Queen Flora Anton Roozen Rijzende Zon Orange King L'Esperance Calypso Le Ntore Albino Herman Schleger La Merveille Eltorador Roi d'Islande William Copland Bartigon Coul. Cardinal Cram. Brillant Brillant Star Murillo Theeroos Peach Blossom Mr. van den Hoef aan ziekenhuizen, die niet onder staatstoezcht staah en voor wie de sweepstakes eveneens werden geor ganiseerd, is tot nog toe niets uitgekeerd. De mi nister verricht de utkeerngen op adves van een ingestelde commissie. De ziekenhuizne, die tot nog toe van uitkeering verstoken bleven, doen daarover hun ernstig beklag. De reden, waarom de Iersche regeering de gelden I vasthoudt, zijn niet bekend. Flamingo Due de Berlin Enchantres Van der Neer Kon. der Nederlanden Rose Luisante Pride of Haarlem Electra Inglese Yellow Prosperity Rose Grisdelin Mon Tresor Bouton d'Or Prins von Oostenrijk Gele Prins Generaal de Wet Mr. van Tubbergen Prof. Rouwenhof City of Haarlem Clara Butt William Pitt Baron de Latonay Prinses Elisabeth Inglese Pink Farnecombe Sanders Orange Nassau Ibis Rev. Ewbank Faust Afler Glans Diana Scarlet Due Varara Grand Due Proserpine Witte Due Max Artus Mad. Frylinck Mad Krelage L'Aurona Fred. Moore Witte Zwaan Couronne d'Or Zwanenburg Centenaire Miss Ellen Wilmoth Moonlight The Sultan Gretchen EEN RAPPORT DAT WEL BEVORDERLIJK IS OM TOENADERING IN HET VERRE OOSTEN TE BEVORDEREN. JAPAN WORDT SCHULDIG BEVONDEN AAN EEN OORLOG DDIE GEEN OORLOG WAS. f 1.15 0.75—1 75 ƒ3.— ƒ1.20 ƒ0.40 ƒ0.35 I ƒ1.10—1.30 j ƒ0.65—0.80 i De overstroomingen in Zuid Mandsjoerije nemen ƒ0.95 j een steeds grooteren omvang aan. De overstroom- f 0 35 j de strook tusschen Charbin en Tsjangtsjoen heeft f 0.40 i een breedte van meer dan 80 kilometer. Tsjangtsjoen i.95 i staat geheel onder water en is van de buitenwereld ƒ1.102.40 j afgesneden.. Het water staat op sommige plaatsen 1.30 j IOmeter hoog. Aangezien de te velde staande oogst ƒ2.70 nog niet was binnengehaald, is ook de materieele ƒ1—; schade zeer groot. ƒ0.35—1.50 0.30—0.90 o ƒ0.40—1.75 I ƒ0.60—!.— ƒ0.40—0.95 0.30—1.75 ƒ0.60—1.75 1 1.66—2.75 i ƒ0.95—2.15 ƒ0.90—1.90 i ƒ0.30—1.50 ƒ0.40—1.05 l 0.20^0.30 I ƒ0.40—1.05 J 0.10—0.35 ƒ0.55—0.90 ƒ0.300.90 Uit Washington wordt aan de „Prager Presse 1.30—1.55 geseind, dat daar ter stede uit betrouwbare bron ver 0.451.35 nomen wordt, dat het voorloopige rapport der Vol- ƒ0.851.20 kenbondscommissie-Lytton, welke in Mandsjoerije 0.300.90 een onderzoek heeft ingesteld, een vernietigende ver 1.2.10 j oordeeling over Japan uitspreekt, dat wordt be- 1.45 j s^jiuldigd van een vooraf beraamden militairen aan- 0.65—1.55 j val op China. Indien het eindrapport der commissie ƒ0.551.30 met het voorloopige overeenstemt, komt Japan er 1.301.5C j slecht af. Het voorloopige rapport heeft Japan op 1 vijftien afzonderlijke punten schuldig verklaard, 1 waarvan de volgende de voornaamste zijn: 1. De Japansche militairen hebben het uitbreken van het militaire conflict op 19 September van het vorige jaar opzettelijk uitgelokt. i 2. Twee Japansche officieren van den generalen staf zijn reeds begin September naar Tokio gereisd om met dezen de bijzonderheden van het optreden in Mandsjoerije te bespreken. 3. De Japansche operatieplannen zijn reeds vroe ger vastgesteld. De troepen waren er van verwittigd dat de nacht van 18 op 19 September het tijdstip van het militaire optreden zou zijn. Het is de commissie van onderzoek niet moge- ƒ0.30 I lijk gebleken, onomstootelijk vast te stellen of de ƒ0.65—1.30 Japansche bewering, dat China zou hebben ge- ƒ4.20 I tracht de spoorbrug buiten Moekden in de lucht 1.60—1.75 te doen vliegen, op feiten berusten. ƒ2.10 5. Japan had zich reeds verzoend met de gc- 1.30 dachte van een mogelijke breuk met Rusland, had ƒ0.30—0.85 I «eze breuk zelfs gewenscht, tot het incident te ƒ0.40 Sjanghai daarvan de aandacht afleidde. j 6. Het incident te Sjanghai is klaarblijkelijk een ongelukkg toeval geweest. 7. De autonome Mandsjoerijnsche regeering is louter een regeering van stroomannen die Mand sjoerije tegen zijn wil door Japan is opgedrongen. 3. De Mandsjoerijnsche troepen gevoelen geen trouw aan deze regeering. Japan heeft in de Mand- sjperijnsche regeering uitsluitend Japansche onder ƒ2.danen en Japansch gezinde Chineezen onderge- ƒ0.650.70 i bracht, van wie velen onbekwaam zijn. j 'Tot den burgemeester zeide spr.: „we kennen jé streken." De heer van der Ven drong er op aan, dat de bur gemeester zich zou verantwoorden over een declara tie, die hij door de wethouders wilde laten teekenen betreffende verteringen tijdens twee dienstreizen per auto. „Er zijn," aldus spr., „geen verteringen gemaakt, dat is oneerlijk, de burgemeester is een dief." De voorzitter: „Herhaal dat eens buiten de verga dering." De heer van der Ven: ,Het is genoeg dat ik het heir zeg." De voorzitter stelde voor het lid van der Ven uit de vergadering te verwijderen. Dit voorstel werd met algemeene stemmen verwor pen. De voorzitter: „Ik moet mij dus laten beleedigen" Ik sluit de vergadering." Nadat de heer van der Ven pertinent verklaard heeft zijn woorden niet te willen intrekken wordt de vergadering onder protesten gesloten. ITALIAANSCHE ONDERSCHEIDING VOOR NE- DERLANDSCHE ZEELIEDEN. Ter herinnering aande redding van de opvarenden van de „Mfalda." De koning van Italië heeft drie zilveren en 12 bronzen medailles doen toekomen aan de officie ren en de bemanning van het Nederlandsche schip „Alhena" die zich onderscheidde bij de redding van de schipbreukelingen bij het vergaan van het Italiaansche stoomschip „Mafalda" op 25 October 1927. De minister van marine heeft aan de kapitein van de „Alhena" den heer Moolenaar een zilveren en aan den radio-telegrafist den heer Wentzel, een bronzen herinneringsmedaille doen toekomen. 1.50—1.75 0.90—0.95 0.40—1.25 ƒ0.35—1.35 f 0.40—1.50 ƒ0.90 ƒ0.45—1.20 0.75—0.80 0.50—1.30 ƒ1.60 i ƒ0.50 1 0.25—1.15 ƒ1.65 ƒ0.55 I ƒ0.80 ƒ0.70 ƒ0.30—0.90 1.50—1.55 ƒ1.95 2.10—2.50 0.45—0.90 ƒ1.30 Berichten overgenomen uit het „Handeslblad" FELLE BRAND TE ASTEN. Gistermorgen brak brand uit in de kapitale boer derij van den landbouwer Jos. v. d. Boonen te Asten N. B. In een oogenblik stond het geheele complex in lichte laaie. Het woonhuis met inboedel de schuur met pas ingehaalden oogst en de stallen waarin een aantal varkens en kalveren gingen geheel in de vlammen verloren. Ook de aangrenzende vier woningen vatten vlam Het huis van den heer van Enkel brandde geheel uit. Bij de drie andere perceelen kon men het vuur bijtijds blusschen. Al het verbrandde was verzekerd. Het ontstaan van den brand is nog niet bekend. Te Steggerda is het boerderijtje van J. L. de Vries, afgebrand. De brandweer kon niets uitrichten we gens gebrek aan water. Ook de inboedel werd een prooi der vlammen. Verzekering dekt de schade. 0.35—0.60 ONGUNSTIGE WENDING IN LANCASHIRE. Algemeene staking geadviseerd. Reuter meldt uit Manchester dat de Algemeene Raad van den Bond van Wevers heeft besloten tot algemeene staking in het weefbedrijf te adviseeren. Het besluit is het gevolg van het afbreken der on- derhanadelingen met de patroons over de loonsver laging en het weer in dienst nemen der ontslagen arbeiders. De Algemeene Raad adviseert eveneens om, alvo rens het stakingsbesluit uit te voeren, poging te doenden steun te verkrijgen van den Centralen Raad Textielfederatie in de noordelijke graafschappen, die Maandag te Blackburn bijeenkomt. Een algemeene staking der wevers in de katoen nijverheid van Lancashire zou bij een kwart ihil- lioen arbeiders treffen en een stopzeting van de spinnerijen kunnen veroorzaken, waardoor bijkans eenzelfde aantal arbeders zou worden getroffen. Woning te Oosterwolde uitgebrand. i Te Oosterwolde is de woning van mej. Tadema zoo goed als uitgebrand. Aan antiek meubilair is l vrij wat schade toegebracht., die door verzekering wordt gedekt. Huis te Oss afgebrand. Door onbekende oorzaak brak brand uit in de woning van den heer W. van Vlijmen aan den Berg- hemsche Weg te Oss. Met groote moeite konden de bewoners man, vrouw en engen kinderen zich in nachtgewaad redden. Het huis brandde tot den grond toe af. De inboedel en de landbouwinventaris gingen verloren. Verzekering dekt de schade. Breeder Bionche Queen Breeder Godit Parfait Darwin Blauwe Joost van den Vnodel Wit Fen Brillant Frans Hals Hud James Marnix van St. Aldegonde Queen of the Pink Ph, de Communes Inglese Seanlet ƒ0.50—0.75 ƒ0.55 I ff» 60 r 0.70 0.70 1.05 ƒ0.50 f 0.50 1.30—2.— ƒ0.70—0.95 ƒ1.1.05 EEN GRAPPIGE VERGISSING. Naar de Evenng Standaard meldt, is de firma Tootal, Broadhurst Lee Ltd. te Manchester er in geslaagd, onkreukbaar katoen te vervaardigen. Tot dusver hebben katoenen en kunstzijden damesklee- ren het groote bezwaar, dat zij zoo licht kreukelen. Na veertien jaar zoekens heeft de firmaeindelijk ee nmiddel gevondenu om aan het kreuken een einde te maken. Men heeft ontdekt, dat het aan brengen van een „synthetisch condensatieproduct" in de katoendraad of in de kunstzijdedraad aan die draden eigenschappen geeft, die met die van wol overeenstemmen. Het condensatieproduct verhoogt het gewicht van de stoffen, doch is goedkooper dan de stoffen zelf en gemakkelijk aan te brengen. Er zijn al onkreukbare „katoentjes" en „kunstzij dj es" in den handel. Het procédé is in Engeland en een 20-tal andere landen gepatenteerd. Een correspondentiebureau, dat van bovenstaand bericht kennis had gekregen, meldt ons, dat er een middel is gevonden om katoen te ontvetten. Het schijnt voor „cotton without creases" (katoen zon der kreukels) „cotton wihout greases", (katoen zon der veten) gelezen te hebben. DE IERSCHE REGEERING HOUDT EEN DEEL VAN HET SWEEPSTAKE-GELD VAST. De Engelsche bladen melden dat de regeering van den Ierschen Vrijstaat een bedrag van 1.250.000 pond sterling, afkomstig van de drie jongste sweep stakes en bestemd voor de Iersche ziekenhuizen, te wier behoeve deze sweepstakes werden georganiseerd, heeft vastgehouden. Dit geld ligt bij de Iersche bank onder toezicht van den minister v. Openbare Gezondheid. Tot nog toe s een gedeelte van de op brengst n.l. 33 1/3 pet., alleen utgekeerd aan zie kenhuizen, die staan onder toezicht van den Staat; Wethouders verbranden inschrijvingsbiljetten van ee(n aanbesteding en worden geschorst'. jBle gemeenteraad van Broek Sittard heeft, al- Mand? joerije te omhelzen en Japans aanspraken dus de Limburger Koerier, ia zijn jongste ver gadering besloten tot schorsing van twee wet houders, die, toen de uitslag van de aanbesteding van eenig verfwerk niet naar hun zin was uit gevallen, ,de ingekomen inschrijvingsbiljetten zou den hebben verbrand. Zij hadden de papieren in de kachel gestopt en aangestoken. JJaarna hadden zij' oneerbiedig met rachttermen tegen den burgemeester ge roepen, kom maar hier dan ziet ge ze branden. WIE VOLGT? De geruchten, die herhaaldelijk in verband met het Mandsjoerijnsche conflict de ronde hebben ge daan, nl. dat Japan het voornemen koestert uit den Volkenbond te treden, herleven weder in ver band met de jongste rede van Stimson, De diplo matieke medewerker van de „Daily Tel." verzekert, dat de waarschijnlijke uittreding van Japan zoo wel te Geneve als in diplomatieke kringen weer groote zorg baart. Tokio zou er nl. geen twijfel aan hebben gelaten, dat Japan den Volkenbond inder daad den rug zal toekeeren, indien deze zi ch ge neigd toont de doctrine Stimson in verband met Mandsjoerije te omhelzen in dat gebied te betwisten. De bezorgdheid te Geneve is vergroot door de ver onderstelde mogelijkheid dat het heengaan van Japan twee andere permanente leden van den raad, met name Duitschland en Italië zou kunnen bewegen, dit voorbeeld te volgen. Zooals men weet hebben deze twee mogendheden openlijk hun on tevredenheid betuigd over het jongste werk van Geneve, in het bijzonder in verband met de ontwa pening. De Groote Fascistische Raad dringt erop aan, dat de kwestie van het uittreden van Italië spoedg onder het oog wordt gezien, terwijl Ber lijn met nadruk heeft verklaard, dat tenzij Duitsch- 0 land zijn eisch ingewilligd krijgt, wat betreft het beginsel van bewapeningsgelijkheid, het niet meer VaWhm riiwrplnliitfoe zal deelnemen aan de ontwapenngsconferentie. rnp Wat het uittreden van Japan, Duitschland en Ita- Te Rotterdam blijken den laateten tijd vele He uit den Volkenbond voor dezen zou beteekenen, vaische rijwielplaatjes in omloop te zijn. som- behoeft geen nader betoog. mi ge vaische plaatjes bleken zelfs in het bezit te zijn van personen, die niet beter wisten, of zij hadden aan de officieele verkoopplaatsen, een echt plaatje gekocht. Dit mysterie van de vaische j en de vaische echte plaatjes zal waarschijnlijk i worden opgelost door de arrestatie van twee broers, die mede verdacht worden schuldig te zijn aan de talrijke ontvreemdingen van rijwiel I plaatjes van rijwielen die onbeheerd, staan. Ge- i middeld ontvangt de politie per dag tien aangif- Heescf d'SCUSSleS m den gemeenteraad van ten y;m v€rmissingen van dergelijke plaatjes H,et bovengenoemde tweetal, dat thans ge- De verhouding tusschen den burgemeester van arresteerd is, had in zijn woning op Feijenoord Heesch(N.B.) en den gemeenteraad laat alles te vaische rijwielplaatjes in voorraad Materialen wenschen over. Er gaat welhaast geen raadsvergade eil werktuigen voor de vervaardiging daarvan zijn ring voorbij, zonder dat het tot onverkwikkelijke hmi „„„AA A incidenten komt. Zoo ook in de vergadering van deze week. Tij dens de rondvraag uitte de he"er Fleskens zijn mis noegen over het in orde brengen van het zg. ker misterrein. Zoo het er thans bij ligt is het een schandaal aldus de spr. Wethouder van der Stappen merkte op naar aan leiding hiervan, dat het werk op andere wijze is uitgevoerd dan door den raad besloten werd, De voorzitter zeide, dat Ged. Staten goedkeuring hebben onthouden aan de door den raad gevoteer de uitgaven. Wethouder van der Stappen „Dat is een gevolg van dwarsdrijverij van den burgeemester." De heer van der Heyden zou gaarne willen weten of er overleg gepleegd is in het college van B. en W. Nieuwstijdingen in hun woning in beslag genomen. Die twee ge'- broeders resp. 30 en 29 jaar oud, zijn in bewa ring gesteld. Door gassen bedwelmd. In clen nacht van Woensdag op Donderdag werd een chauffeur uit Scheveningen die met zijn auto te Botterdam reed, onwel in zijn wa gen. Hij kon dezen tot staan brengen doch viel flauw bij het verlaten van den wagen. De man, die door het toedienen van zuurstof kon worden bijgebracht, bleek door gassen uit den motor be dwelmd te zijn geraakt.

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 3