De gesproken krant Geheimen van het Roode Kremlin. Nieuwstijdingen iniging door niet te verspillen AUTOBUS VERONGELUKT IN HET BEIERSCHE „OBERLAND". Nlot ver van Carmisch is een autobus ten gevolge van een defect aan de stuurinrichting in een talud geraakt. Van de zeven inzittenden werd een per soon gedood, terwijl de overigen min of meer ern stig werden gewond. In het overstroomde gebied van Mantsjoerije is thans ook nog cholera uitgebroken, die zich in Char- bin met beangstigende snelheid uitbreidt. Een groot aantal personen is reeds overleden. De levensmid delen voorziening voor de bevolking kan uiterst moeilijk worden geregeld en de Japanners hebben zich genoodzaakt gezien o.a. de zoutvoorziening te distribueeren. AARDBEVING IN TURKIJE. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat een krach tige aardbeving in het plaatsje Wabije nabij Smyrna groote schade heeft aangericht. Een 100-tal huzen werd geheel vernield. INGEZONDEN (Buiten Verantwoording der Redactie) Waarde Redactie, Vergun mij een plaatsje in uw veelgelezen blad, bij voorbaat mijn dank. Ik wilde n.l. gaarne mijnheer A. T. antwoorden inzake zijn ingezonden stukje, geteekend mijnheer X en de 22000 rijkaards. Ja, mijnheer A. T., uw be wering is juist, de opgaven van die hooge inkomens zijn van 1929. Hier heb u het goede lijstje. Studeer dat maar eerst even in. 1930—1931: 22030 menschen m. een ink. v. 10.000— 20.000 gld. 5570 menschen m. een ink. v. 20.00030.000 gld. 5496 menschen m. een ink. v. 30.000100.000 gld. 913 menschen m. een Ink. v. 100.000 en daarboven Ik zou zoo zeggen mijnheer A. T., dat ziet er nog niet zoo slecht uit. Maar stel u gerust, bij die laatste 913 behoor ik niet hoor! Ik zou ook werkelijk niet weten, wat ik er mee doen moest. Evenmin als ik het van die menschen, die het wel hebben, begrijp. Want verdienen en verteren in een jaar kan nie mand dat. En wat zij er mee uitvoeren begrijp ik dan ook nooit. Mijnheer A. T., dat steekt bij de arbeiders, en vooral bij de werklooze arbeiders, wel zeer schril af. Nu zullen we maar niet beginnen te schrijven wat het Vorstelijk Huis zoo jaarlijks kost, want ik vrees dat ik dan van de Red. te veel verg wat be treft de plaatsruimte. U schrijft ook nog iets over het rapport Weiter. Nu dat rapport heb ik oök niet in mijn bezit. 't Komt mij echter voor, dat de commissie Weiter niet van boven, maar van onder af wil beginnen te sloopen, maar dan bestaat de kans dat men het dak op zijn neus krijgt. Maar dat zullen wij met September nog wel eens zien. Nu kan ik nog wel twee of vier bladen vol krassen, maar het schrij ven gaat mij niet zoo best af. Nu doe ik u een voor stel. U belegt een openbare vergadering en u noodigt mij uit voor een debat. Plaats en onderwerp laat ik aan u over. Al wilt gij bijv. nemen „Hooge inko mens of Sociaal Vogelgeschrei", waar gij het im mers zoo druk over heb. U zult mij dat toch zeker niet weigeren, u zoo een geleerde en ik een arme arbeider. Mijnheer A. T. waar ik geroepen wordt zal ik er zijn hoor, onverschillig wat ik er van terecht breng. In afwachting dus. Waarde Red. mijn naam is niet A. T. of Mijnheer X. Maar uw getrouwe lezer Om eiken schijn van partijdigheid te vermeiden plaatsen wij dit stukje met weglating van een paar onvriendelijke woorden, die den goeden toon zouden, schaden. RED. HET BEZUINIGINGSRAPPORT WELTER. Protest van het R. K. Overheidspersoneel. De vereenigde hoofdbesturen van de organisaties bij de R. K. Centrale van Burgerlijk Overheidsper soneel en het Nederlandschc Werkliedenverbond hebben gisteren te Utrecht, nadat twee inleidingen over het rapport Weiter waren gehouden, 'n reso lutie aangenomen, waarin afkeuring wordt uitge sproken over de sterk eenzijdige samenstelling van de commissie-Weiter. Voorts wordt in deze resolutie gezegd, dat de omstandigheden, waaronder de ge meenschap gebukt gaat, zich nog te weinig hadden gestabiliseerd om reeds nu te besluiten tot maat regelen van definitieven aard. Tevens was men van oordeel, dat ook eventueel te nemen tijdelijke maat regelen niet aanzijdig behooren te drukken op het overheidsppersoneel en de minst draagkrachtigen, zooals het geval zou zijn bij uitvoering van de door de commissie-Weiter voorgestelde maatregelen, zoo dat men tenslotte constateerde, dat de voorstellen der commissie, voor zoover zij de salarissen en de rechtspositie van het overheidspersoneel betreffen, onaanvaardbaar moeten worden geacht en al het mogelijke gedaan dient te worden om uitvoering te voorkomen. Ben rare methode. Een 42-jarige los werkman zonder vaste woon plaats, iemanld, de een goede iopvoeding heeft genoten; doch langzamerhand aan lager wal is geraakt en reeds ©enige vonnissen achter den rug heeft was tem einde raad om in zijjn onder-* houd te voorzien. Hij heeft nu echter een zonderlinge manier gevolgd, welke tot op heden slechts zelden in toepassing wordt gebracht. Na een doosje lucifer te hebben gekocht is hij daarmede naar een garage gegaan, war hij zich van benzine voorzag. Daarop wandelde hij de boschjes van Poot in. [Een partij denmenboomen koos hij uit om zijn voornemen tot brandstichting uit te voeren. Na den bodem rondom de boomen; met benzine be sprenkeld te hebben stak hij de boomen in brand. .Diadelijk daarop ging hij weg en alarmeerde de politie. Een agent vond. den man rustig ge zeten op de plaats des misdrijfs. Hij meldde zich dadelijk als de dader aan en werd meegenomen naar het politiebureau (Handelsblad.) Van Weernen naaf Zteuwsch Vlaanderen te voet Bij een landbouwer onder de gemeente Axel arriveerde dezer dagen een jongen^ die te voet van Weenon daarheen was gekomen om werk te zoekenDe knaap was op 2 Mei jl. uit Wieenen. vertrokken en ma veel avonturen en moeilijk- I heden beleefd te hebben eindelijk,, na ruim drie maanden zwerven alhier aangekomen. Vrbeger bij de uitzending van Oöstenrijksche kinderen had alhier reeds een zusje van hem ver-j toefd. Zij had hem van de Zeeuwsch Vlaamsche gastvrijheid verteld, wat bij hemi het plan had doen rijpen om naar Nederland te komen. Het klinkt belachelijk om over een lucifer en een speld te spreken bij noodzaak tot bezuiging, omdat de inkomsten gedaald zijn beneden het peil der ge wone uitgaven. En toch is het aantal onnoodig ver streken lucifers en verloren gegane spelden in menig gezin zoo groot, dat het in een jaar een sommetje van beteekenis vormt. Het woord bezuinigen heeft een leelijken klank gekregen, men denkt daarbij aan bekrimpen op het noodige, aan nood en gebrek dus, en menigeen wordt het slachtoffer van zulke bezuiniging. Maar ook in het groote huishouden van den Staat zou heel wat bezuinigd kunnen worden, door zuinig te zijn en niet te verspillen. Met name geldt dit bij het onderwijs, waar zoo dikwijls leermiddelen wor den aangevraagd zonder dringende noodzaak. Zoo behoeft niet in iedere klas een globe te staan. Op deze wijze zou heel wat te besparen zijn. Men moet niet bezuinigen door te schrappen met het domme, ook niet met het harde, maar wel met het zuinige potlood. Maar men vergeet in allerlei overheids lichamen, dat vele centen een gulden en vele gul dens een ton en een millioen maken. Met die wijs heid, en het zuinige potlood om haar te dienen, zou men de financieele moeilijkheden wel niet kun- I nen wegnemen, maar wel aanzienlijk verminderen, Uit de Pers „De „Avondpost" becritiseert in een hoofdartikel de benoeming van personen, die in Indië een loop baan achter den rug hebben of gepensionneerden in belangrijke posities hier te lande. Het blad noemt drie gevallen, de benoeming van een gepensionneer den kolonel der artillerie tot directeur van het niet- militaire luchtvaartbedrijf te Soesterberg, die tot burgemeester van Enschede van den oud-officier der genie, oud-Indischman Th. Rückert en die tot burgemeester van Stedum van den oud-majoor der infanterie G. Kuyper. Laatstgenoemde, zoo vervolgt de „Avondpost" is een zoon van dr. A. Kuyper. Hij heeft meenen wij om gezondheidsredenen den militairen' dienst moeten verlaten en is nu plotse ling tot burgemeester gebombardeerd. Deze benoe minggen keurt het Haagsche blad af. En het wijst er met nadruk op, hoe in dit systeem een bevoor rechting ligt van militairen en oud-militairen. Het omgekeerde kan noot plaats hebben: een „burger" heeft uiteraard nimmer kans om, als zijn functie hem niet langer bevalt of hij wil eens een promotie in andere richting maken, op een militairen post te worden benoemd. Maar een officier of oud-officier wordt herhaaldelijk, met voorbijgaan van anderen, in goede burgerlijke betrekkingen aangesteld. Is dit in normale omstandigheden al een fout, in den te gen woordigen tijd groeite die fout tot een onrecht jegens hen, die hun carrière in de burgerlijke lijn hebben gezocht. Vrouwen in de politiek va«i| de Sovjet republiek Ben gebeiln gehouden aanslag op het leven van Stal iln. door dr. J. Sameljew. Rusland, de unie der socialistische Spvjet repu blieken wordt door de West Europeanen en door I hun politici en diplomaten steeds beschouwd als j de Sphinx die onaangenaam groot en donker, j dreigend op de loer ligt! in het oosten van ons werelddeel, wachtende op het gunstige oogenblik om zijn prooi» te bemachtigen. Het is den machthebbers van het Roode Krem- lin zeer zeker gelukt, zich in een geheimzinnig j waas te hullen, waardoor de buitenstaander, mag en onduidelijk, slechts de buitenste omtrekken der dingen vermag te aanschouwen, zoodat de j reusachtige moeite, Üie Rusland zich geeft op economisch, cultureel en militair gebied en de uiterlijke gevolgen daarvan, dikwijls voor de buitenwereld verborgen blijft. Wat komen wij bv. te weten van de staatkundi ge moeilijkheden die zich ook thans nog in de unie der socialistische sovjet republieken voor doen Wel hooren wij, dat een zeker aantal anti re volutionairen doodgeschoten is, van hun misda den, hun geheime bonden of revolutionaire plan nen hooren wij niets of slechts dan, wanneer de volksleiders het om tactische redenen noodig oor- deelen een of ander proces openlijk te behandelen Dlan worden radio, de film en zeker niet het minst de pers ervoor gespannen en dan krijgt de wereld een reusachtig tooneelspel1 te hooren, te zien of te lezen,,, al naarmate het den heer-i schers goeddunkt. Die ware achtergrond over het doen en laten der politieke onderwereld blijft echter geheim. Z'Zelfs de buitenlandsche correspondenten kun nen of durven deze toestanden niet wereldkundig maken, willen zij niet de risico loopen den een- of anderen dag uit den weg te worden geruimd, zooals o.a. Paul Scheffer in 1930. Het is niet onmogelijk dat door deze politiek in het buitenland de meening gevestigd wordt, fdat de binnenlandsche politiek stabiel is en er geen sprake is van politieke intriges of geknoei achter de schermen, noch minder van politieke moorden in het rijk der roode heerschers. In het belang der sovjets zelve is het echter noodig deze opvatting te corrigeeren, daar in Rusland niet minder dan in andere landen staat kundige meeningsverschillen zijn en dat men even goed in dit land als elders politieke avonturiers aantreft, die door geheime machten betaald wor den, voor wie geen middel te laag is om het doel te bereiken, onverschillig of dit door bommen, gifgas o fpistool geschiedt. Voorbeelden Bewijzen Nog niet zoo heel lang geleden ontplofte in een der kleedkamers van het Heverhold Theater in M°skou een bom, die de daarin aanwezige too- neelspeelster Anja Slpiridowna lettterlijk in stuk scheurde. i D|e dader? Naar men zegt een jonge officier van het roode leger, ©en onbekende, die het land van deze duivelin wilde bevrijden, en voor dit feit weixl doodgeschoten en bij de wallen van een der forten in het schemerige licht van den komenden dag begraven werd. Waarom hij zulks deed? Anja Spiridowna was een buitengewoon mooie en begaafde, maar tevens een wreede vrouw. ZiZij was de vriendin van den almachtige der geheime politie, den hoofdcommissaris Boerowski. Vurige voorstandster als zij was van de ,,Elx" Russische vakterm voor onteigening had zij dezen man, die aanklager, rechter en beul te gelijk was geheel en al in haar macht. Het was haar als het ware een wellust, haar vriend dood vonnissen te doen onderteekenen en! de terecht stellingen bij te wonen. Hierdoor moesten dui zenden slachtoffers vallen, totdat deze onbe kende jonge man wraak nam. Gelukkig zijn er ook namen te noemen van vrouwen, die in het algemeen belang hebben weten te werken. Noemen wij slechts Lariana, de gewezen vrouw van Woroschilows, den minister van oorlog en opvolger van Trotzky. Z,Zij toch stelde alles in het werk om de Rus sische sportvereenigingen op hooger' peil te bren gen. Voor de arbeidende vropwen der groote steden richtte zij vacantiehuizen opv Politieke- en ontwikkelingscursuseen werden door haar ge leid en huishoudscholen en kindertehuizen naar Europeesch voorbeeld ingericht. 'Berst toen Woroschilows onder den druk van den rooden Tsaar Stalin, wiens eigenlijke naam Dlsjoegawili is, het roode vrouwenleger wilde op richten, heeft zij zich van hem laten scheiden, wat begrijpelijkerwijze haar invloed zeer deed ver minderen. Ook mevrouw Loenartschansky heeft veel in het belang der vrouwen gedaan. Zij toch was de echtgenoot© van den commissaris of het hoofd der volksontwikkeling, een buitengewoon ele gante en moderne vrouw, die bij velen niet zeer gezien was, hoewel zij blijwken heeft gegeven een warm voelend hart te hebben. Niet alleen dat zij ij veide voor meerdere rechten der vrouwen en voor zuigelingenzorg, maar krachtig was de strijd dien zij gevoerd heeft, in het belang der tooneel- speelsters, die zij vaak van lichamelijk en moreel verval gered heeft. Door haar stoere werken zijn er voor deze vrouwen betere toestanden ontstaan en wist zij te bewerken, dat de tooneel en film directies contracten afsloten, die in het belang waren der tooneelspeelsters. Een andere bekende figuur, die voor de rechten der vrouw heeft gestreden, is de bekende mevrouw Stoendoff. Deze kreeg verschil van meening met de hooge hoeren van het Kremlin, die vonden, dat zij wel wat te ver ging en haar daarom verbannen hebben naar een klein plaatsjet in de omgeving van Omsk waar zij de leiding eener school kreeg. Tof: slot willen wij niet nalaten nog een andere vrouw te noemen, aan wie het bijna gelut is het tegenwoordige Rusland en de hedendaagsche Russische politiek in een geheelandere richting te leiden. Die geheimzinnige Jekatrina, de aanslag pleegster op het leven van Sltalin. Hoe zij Stalin, de als een monnik levende dictator eigenlijk gekend heeft, welk politiek doe] zij zich voor oogen stelde, welke menschen achter haar stonden, daarvan is niets bekend ge worden. 'Doch hetgeen volgt is een historisch feit. In M©i 1929 vervoegden zich drie officieren van het roode leger aan het Kremlin, noemden he't wachtwoord en werden toegelaten. Ook de vertrouwensbeambten van den geheimen poli tiedienst, die steeds op wacht stonden voor Sita- lin"s werkkamer, groot, zwijgzaam en ongenaak baar, lieten hen passeeren, toen zij een door den rooden Tsaar onderteekend legimitatiebewijs lie ten 2i en. Twee minuten later verlieten zij de kamer en verdwenen uit het paleis zonder eenig spoor achter te laten. Toen de wacht later in Stalin'^ kamer kwam, lag deze, door het schot ,van een geruischloos pistool slechts licht verwond, over zijn schrijftafel gebogen en riep, hysterisch Je katrina. Deze aanslag op Stalin die overigens niet de ©enige is„ i^tot dusverre verzwegen. Zelfs in Rusalnd weet men, uitgezonderd een kleine van ingewijden, er niets van af. Nooit heeft men kunnen ontdekken, wie de eigenlijke daders waren, zooveel is er echter uit gelekt, dat zich onder de drie officieren de ge heimzinnige Jekatrina bevond, een vrouw, die tot dusver nooit met Stalin samen was gezien. Haar beide helpers zijn ontkomen, zij zelf is reeds lang begraven in de aarde van het onmete lijk groote land, veroordeeld en terechtgesteld, zonder verhoor, zonder onderzoek. Stalin zal ze ker wel gegronde redenen hebben, om te zorgen, dat over dezen aanslag gezwegen wordt. (Door een bij zonderen correspondent) MOSKOU, JUNI 1932. Elke regeering heeft contact met de massa noodig en zeker een regeering, die wordt uitgeoefend in naam van het proletariaat. Het sovjet-bestuur heeft al dadelijk gebruik gemaakt van de pers als het beste- middel om dit contact tot stand te brengen. Dit middel zou elders ook afdoende zijn, doch in Rusland is het slechts in., beperkte mate bruikbaar. Het land is zoo groot het omvat een zesde ge deelte van alle land op aarde dat het niet inten sief beinvloed kan worden door de verspreiding van gedrukte en zelfs wanneer men dit doel bereikte ten koste van reusachtige uitgaven, dan zou men toch nog stuiten op de omstandigheid, dat buiten de groote steden 50 a 60 pet. der bevolking analfa beet is en de kranten, enz. niet kan lezen. De inten sieve betrijding van het analfabetisme kan in dien toestand niet zoo snel verandering brengen, dat het sovjet-bestuur daarop kan wachten, vooral onder de tegenwoordige omstandigheden. Er moest een snel ler manier worden gevonden om het contact tot stand te brengen tusschen de regeering in Moskou en de bevolking op het platteland, die zich voor een deel in de meest afgelegen streken van het reusachtige rijk bevinden. Het beste middel was de draadloos verspreide gesproken krant. Niet zoo eentonig als men denkt. Wij zijn door onzen omroep niet verwend op het gebied van het gesproken woord. Men zou bijna denken, dat de eentonige stroom van woorden, waarop wij worden vergast, niet door menschen, maar door spreekautomaten werden voortgebracht. Velen zetten dan ook onherroepelijk den luidspreker af, wanneer de muziek zwijgt en er iemand begint te spreken. En geen West-Europeaan kan het zich begrijpen, dat zoo'n radiokrant, die van a tot z wordt voorgelezen, luisteraars kan trekken. Wij waren dan ook zeer sceptisch gestemd, toen het uur aanbrak, waarop men daarmee zou beginnen. Doch het is heel anders, dan mmen zou denken. „Hier Moskou. Wij geven thans de arbeiderskrant'.' Een andere stem, een dreunende bas, roept: „Ern stige stakingsonlusten in Amerikaansche kolenmij nen". Dat is de „kop". Vervolgens deelt een hooge vrouwestem mede: ,In den Amerikaanschen staat Penssylvanië zijn gisteren ernstige onlusten onder de arbeiders uitgebroken. In Pittsburg hebben En dan plotseling midden in het bericht weer de bas: „Twaalf dooden en vijftig gevonden". Vervol gens gaat het artikel weer door en worden er bij zonderheden en beweegredenen medegedeeld. De acoustisch opgemaakte krant. Dat is de „acoustisch opgemaakte" radiokrant. De man met de bas leest de koppen en de tusschen- koppen. De sopraan leest de berichten zelf voor. De financieele berichten en het feuilleton doen ons kennis maken met nog andere stemmen: zij zijn weer in andere letters gezet, zou men kunnen zeg gen. Ook daar zijn de koppen acoustisch aangege ven. Dat is een echte radiokrant en niet maar een oplezen van berichten. En men trekt onwillekeurig een parallel: onze kranten zouden zonder opschrif ten, zonder lijnen, zonder opmaking ook niet aan trekkelijk zijn. De sensatie van den dag en de kleine diefstallen moet men op het eerste gezicht duidelijk van elkaar kunnen onderscheiden. Bij de eerste kranten was het niet het geval en ook de omroep heeft natuurlijk van voren af aan moeten beginnen. Doch waarom kon men nu, na zooveel jaren, niet geleerd hebben, wat de Russen wèl weten? Waarom zijn alleen de Russen ertoe in staat geweest, de middelen om contact met en invloed op de massa te verkrijgen, waarop de pers berust, wan het bedrukte papier los te maken en logisch aan te passen aan de eischen van den omroep? „Gowörit Moskwa. Er bestaat niet maar één radiokrant in Rusland, er zijn er verscheidene. Zooals bij ons een boer een ander soort krant verlangt dan een arbeider, zoo heeft men ook in Rusland verschillende riadiokran- ten voor verschillende deelen van het volk: de ar beiders, de soldaten van het roode leger, de jeugd, de vrouwen en de boeren. Eiken dag op hetzelfde uur kan men luisteren naar „zijn krant. En aangezien deze nieuwe journalistiek zoo buitengewoon inte ressant en met kennis van zaken wordt samenge steld, luistert men naar deze kranten niet alleen op het platteland, waar gedrukte kranten niet zoo snel en gemakkelijk kunnen komen, maar ook in de groote steden en zelfs in de hoofdstad Moskou. Van Archangelsk aan de IJszee tot Tiflis aan de Perzi sche grens en tot aan den Oeral loopt een, zij het ook primitief kabelnet, dat de woorden der gespro ken krant naar 30 Russisch-Europeesche zenders brengt, welke ze weer uitzenden naar de ontvangers der diverse luisteraarsgemeenschappen, die men in ■elk dorp van dit uitgestrekte gebied vindt. En de andere zenders, die niet bij het kabelnet zijn aan gesloten, nemen den tekst op gramofoonplaten op, voegen er plaatselijke berichten aan toe en zenden dat alles weer uit. Op deze wijze werken een 25-tal zenders tusschen Chaborowsk aan de Amoer, Wla- diwostok, Tasjkent en het Middelsiberische Tomsk: „Gorowit Moskwa", hier spreekt Moskou, dat hoort men overal, direct of indirect. Geen pers ter wereld heeft zooveel invloed als deze radio-journalistiek. En de chef van den persdienst in het mooie, nieuwe volkscommissariaat aan de Twerskaja heeft een grootere journalistieke macht dan William Randolph Hearst, de machtige figuur van de wereld der ge drukte krant, wiens opvattingen lijnrecht staan tegenover die, welke worden gepropageerd door de geweldige journalistieke organisatie in het van de sovjets.

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 5