Tuinliefhebbers OnsGourantenverhaal Pluimveeteelt Allerlei Dit is een andere naam voor rationalisatie, deze is althans een zeer voornaam onderdeel van een wetenschappelijke bedrijfsorganisatie. Rationalisa tie in het aanwenden van de meest doelmatige werk methoden en werktuigen, waardoor de productie vermeerderd en goedkooper gemaakt wordt. Op een internationaal congres, aan deze bedrijfsorganisatie gewijd, heeft Dr. H. Colijn gesproken over het be zwaar tegen de rationalisatie, dat zij de werkloos heid in de hand werkt. Hij toonde de beteekenis der overproductie aan. Zij is ontstaan uit een teveel aan arbeidskrachten, en hier en daar ook uit een teveel aan producten. Maar dat wil niet zeggen, dat wij de goederen, die vervaardigd zouden kun nen worden als de fabrieken weer geopend werden, niet noodig hebben. Het geldt wellicht voor bepaalde producten, maar in het algemeen hebben de men- schen die goederen bitter noodig. Zij worden thans niet vervaardigd, omdat onze maatschappij zoo ver armd is, dat zij de noodige koopkracht mist om zich de goederen te verschaffen. Dat is de reden, waar om fabriek en plantage gesloten blijven. De wel vaart wordt niet bepaald door de hoeveelheid goe deren, die beschikbaar is, maar door de hoeveelheid, die binnen het bereik van het volk kan worden ge bracht. De maatschappij kan niet meer consumee- ren, dan ze kan betalen. Door de productiemethoden te verbeteren, vergroot men de werkelijke koop kracht. Lagere productiekosten wil in dit geval niet zeggen laagere loonen en minder koopkracht. In dien voor dezelfde koopkracht meer goederen zouden kunnen worden verkregen, dan zou er grootere wel vaart ontstaan, ook in onze verarmde maatschappij. Wetenschappelijke bedrijfsorganisatie mag ook van de staatshuishouding geëischt worden; deze heeft de grootst mogelijke bezuiniging noodig. Dit is een merkwaardige beschouwing. Dr. Colijn heeft gewoonlijk iets van beteekenis te zeggen, men moet dit erkennen, ook al is men het niet met hem eens. In zijn beschouwing ligt eigenlijk geen weer legging van de stelling, dat rationalisatie de werk loosheid vergroot. Tegen deze strekking der rationa lisatie kan slechts verdere verkorting van den ar beidsduur helpen, zou men zeggen. Maar juist is de opmerking, dat door dit stelsel de producten goed kooper worden, ook met behoud van hetzelfde loon en dezelfde winst, en dus de welvaart van geheel de maatschappij er door gediend wordt. Ook al heeft men in cijfers niet meer inkomen, door de rationa lisatie krijgt dit meer waarde; men kan er meer voor krijgen, de koopkracht neemt dus toe. De verhooging der productie door de meerdere koopkracht en vraag zal eenigszins het gevolg der rationalisatie, het overbodig maken van werkkrach ten, temperen. Het kwaad is dus minder groot dan menigeen vreest. Maar bovenal het voordeel der rationalisatie weegt ruimschoots tegen het nadeel op. DE MAAND AUGUSTUS. In den Moestuin. In den moestuin raakt het meeste -werk zoo zoetjes aan gedaan, buiten het oogsten natuur lijk, waaraan men zich thans volap te buiten kan gaan. Boerenkool kan nog wel worden uitgeplant. Het najaar is vaak wel nat in onze omgeving, maar toch zacht en daarom kan die uitgezette boerenkool nog tot heele struiken groeien. Peterselie zaaien we voor wintergebruik nog in potten. Half- Augustus zaaien we winterrapen ep veldsla (lgram per M2.)winterspinazie (20 gram per M2.)radijs en harfstknolletjes zaaien we mede nog of weer. Kropsla kan nog worden uitigeplant. Andijve en bleekselderie kunnen worden opgebon den, als we reeds goed volgroeide planten hebben. Ook kardoen kan worden gebleekt; we nemen de grootste planten, binden die tesamen en maken ze vast aan een stok, welken we ernaast in den grond steken. Van nu geoogste peterselie en selderie kan men nu het groen voor later gebruik drogen. In den Siertuin. Palmboompjes (Buxus) moeten nu reeds gesnoeid; er kan thans mede stek van worden gesneden, waartoe we takjes nemen van 12 a 15 c.M.; de stek ken worden voorloopig tegen de zon beschermd. We zaaien reeds volop voor het nieuwe jaar, voor namelijk bloemgewassen als Muurbloemen, Vergeet- me-nietjes, violen e.d. We kunnen onder glas zaaien, maar ook in den open grond gaat het heel goed. De bolletjes van Sneeuwklokjes en Aconiatjes doen we in den grond. Pelargoniums (Geraniums) kunnen nog worden gestekt, maar men doe het nu spoedig; de stekken wortelen gemakkelijk in zanderigen grond. PATSY LOOPT TE IJSBEREN. Door ELME CAUTHORPE. De prettigste tijd uit het leven van Patsy Franklin waren de jaren met Jimmy Shields bij de bier brouwerijen van Clark. Dat waren mooie jaren, jaren van trouwe vriendschap, van een weeksalaris en van bier. In die dagen leerde Patsy beseffen dat het leven onder sommige omstandigheden een groot aantal goede zijden heeft. Helaas, het bleef niet zoo! De Clark's bedrijven gingen achteruit en zoowel Patsy als Jimmy verloren hun baantje. Op een regenachtigen Juni-dag namen de beide trouwe vrienden afscheid van elkaar op het groene pleintje nabij Stanfield-bridge. Het ging gepaard met veel handdrukken, met een aantal raadgevin gen en beste wenschen in dezen geest; „Nou dan, sterkte hoor Jim" en „je zal zien, meneer Franklin binnen een maand directeeur van het een of ander". Ze deden allebei zenuwachtig en zeker driemaal namen ze definitief voor het laatst afscheid. Jimmy ging naar een oud-tante in Southampton, die kennissen had bij den telefoondienst, die hem misschien helpen konden. De vaste-plant-viool (Viola Cornuta) kan in deze maand door scheuren worden vermenigvuldigd. De Dahlia,'s bloeien volop. De uitgebloeide bloe men moeten geregeld worden verwijderd; de knop pen blijve men uitdunnen. Meestal ziet men drie knoppen bijeen alleen de middelste moet men laten doorgroeien; de bloemen worden dan veel grooter. Hebben we last van oorwurmen in de Dahlia's, wat heel veel het geval is, dan kunnen we dit ongedierte vangen door op de stokken wat ledige bloempotten met droge houtwol te hangen, de oorwormen kruipen er des nachts in en dan kunnen we des morgens vroeg deze parasieten ver zamelen en vernietigen, b.v. door ze in een emmer of pan met v/ater te gooien, waarin mede wat pe troleum is gedaan. Oorwormen kunnen de mooiste bloemen van Dahlia's in één dag doorvreten. In den fruittuin. In den fruittuin rijpen nu heel wat vruchten. Die vroege soorten moeten we ter dege in het oog hou den, want vroeg fruit gaat heel spoedig tot bederf over. Men plukke de vruchten altijd met de volle hand; nooit moet men ze afslaan of -schudden. Perziken plukken we vol-rijp; appelen en peren worden het lekkerst, als we ze tegen rijp plukken en ze dan nog wat laten narijpen. Afgedragen frambozen worden afgesneden, opdat het nieuwe hout, dat het volgend jaar moet dragen, zich beter zal kunnen ontwikkelen. Als we vruchtboomen hebben, welke niet voldoen, dan doen we het best om ter hunner vervanging nu de kweekerijen te bezoeken en onze keus te bepalen, want alleen in de groeiperiode der boomen kan men zien, of ze gezond zijn en sterk. Kamerplanten. Kamerplanten halen we tegen het einde dezer maand, voor zoover we ze dan buiten hebben ge plaatst, weer naar binnen. We plaatsen ze dan eerst nog in een goed verlichte en geluchte serre, opdat de overgang zoo weinig mogelijk schade zal doen. Nog is het tijd om zich een paar bollen van den Herfststijloos te verschaffen. Deze bol staat meer bekend als de „droogbloeier". We plaatsen den Herfsttijloos gewoon in het kozijn van een venster; een potje of glas, noch aarde zijn er voor noodig. Na een poosje komt een schitterend bosje bloemen veel gelijkend op crocusjes, uit den bol. Na den bloei snijden we de bloemen af en we graven den bol dan buiten in. Spoedig ontwikkelt zich wat blad boven den grond, dat in het voorjaar welig (en niet mooi) gaat uitschieten. In het begin van den zomer sterft dat blad af; we graven den bol, welke zich dan wel eens verdubbeld blijkt te hebben, op en plaatsen ze dan omstreeks Augustus maar weer voor het venster. D|ei eerste legt De pluimveeteelt ïs in enkele tientallen jaren enorm vooruit gegaan. Omstreeks den jare 1900 zal de gemiddelde jaarproductie der hoenderd zeker niet. boven de 80 eieren zijn uitgegaan, ter- vijl het thans op goed geleide bedrijven niet moei lijk meer is om tot een gemiddelde te komen, dat hoven het cijfer van 150 ligt. Over het algemeen gemiddelde, dus voor onzen heelen pluimveesta pel geldënde behoeft men nog geen al te hoog gestemde illusie te koesteren, het gaat zeker rog niet boven de 120 uit. Diat komt, omdat het nog zoo heel moeilijk is om vastgeroeste vooroord eelen weg te nemen. Menschen van ou- derwetschan stempel kunnen hardnekkig aan tra diiioneele vormen vast houden. Ze kunnen je bv. vragen, waarom breede en platte zitstokken noodig zijn en dan knikken.' zé op het gegeven antwoord instemmend en begrijpend, maar als je later toevallig eens in hun hokken kijkt, dan zie je er toch weer de ronde, pas aangebrachte stokken. Och ja, heet het dan excuseerenjd, we zijn dat- nou zoo eenmaal gewoon en vroeger, toen deden ze het toch' altijd zoo. Vroeger, ja, heel vroeger legde een kip net als andere vogels, in de natuur, een twee of drie stellen eieren voor bebroeding. Dat was, een, twee of drie maal circa 13 eieren per jaar. Door fokkunst en mo derne verzorgings en voedermethoden, hebben we de productie geleidelijk kunnen opvoeren. Vroe ger kenden de menschen de nadeelen niet valn de ronde zitstokken, maar nu we het uit proefne mingen, wetenschappelijk geleid, weten, ddat men door de ronde zitstokken bij! de jonge hennen ver groeide borstbeenderen kweekt en men de dieren door platte en breede zitstokken een rustiger! slaap verschaft, doordat er des nachts geen even wichtsoeefningen meer behoeven te 'houden op hun wankel zitje, nu we 'dat' alles weten, waarom zouden we dan zoo eigenwijs zijn om de beesten Patsy bleef in Londen met een paar stevige han den, wat overgespaard geld, de moeite van het noe men niet waard en moederziel alleen. Hij had geen tante in Southampton en geen om in Stoke on Trent. Niets! Dus zwierf hij maar wat rond, at wat in een goedkoop restaurant en das de cauranten op de leestafel door om de beste advertenuties er uit te visschèn, maar zonder succes. Na een week rondtrekken, kreeg hij een baantje als bordenwasscher, dat niet winstgevend mocht worden genoemd. Het liep Patsy bovendien niet mee. In de meeste gevallen worden bordenwasschers en krantenjongens later millionair. Patsy bleek tot de uitzonderingen te behooren. Daar hij het record borden breken op zijn naam bracht, wenschte men van zijn diensten niet langer meer gebruik te maken. Weer zwierf Patsy Franklin langs de wegen en al somberder werd het hem te moede. Hij wilde maar dat Jimmy er bij was. Al waren ze dan beiden zonder werk, ze zouden tenminste elkander kunnen troosten. Van alle rampen was nog de grootste, dat hij zoo troosteloos alleen op de wereld rondzwierf. Twee weken lang werkte Patsy toen bij een garage hetgeen daaruit bestond, dat hij het grootste deel van den dag op zijn rug onder een auto lag. Hij was vervolgens een week vrachtrijder, drie dagen kellner, een dag-of tien taxi-chauffeur, z Toen was hij zóó sentimenteel geworden, dat hij bij iedere brug bleef stilstaan en steeds verder over de brugleuning ging hangen In het eerst placht hij nog wel eens kernachtig zijn meeningsverschil met den gang van zaken uit nog langer te kwellen en, ons zelve ,te benadeelen, f I Onder minder terzake kundige pluimveehou- der» kan ook zoo hardnekkigl en onuitroeibaar het vooroordeel geroest zitten, dati men de jon j ge ehnnen niet. eer voor December, liefst niet j voor Januari aan den leg moet brengen. Anders vallen ze toch nog in den rui, heet het. In werkelijkheid geldt dat alleen voor de jon ge hennen, welke haar productie nog in het af- loopenüe seizoen beginnen, in deze maand bv. of in het begin van September, of in het begin van October, is zeer profijtelijk. De jonge hennen, die dan gaan leggen, kunnen in Januari in een lichten rui vallen, maar dat is dan slechts een halsrui, welke in circa drie weken verloopt. Meestentijds leggen de hennen en even goed om door. Men ebdenke bovendien het volgende. De eer ste 2025 eieren van een jonge kip zijn klein van stuk. Doordat de eierprijs van November tot Januari het hoogste is, hebben die kleine pullen- eieren dan ook haar waarde. Begint de leg echter in Januari, dan worden de kleine eieren geprodu ceerd in een tijd wa.arin de markt met eieren van normale grootte reeds wordt overvoerd. De klei ne eitjes hebben dan zoo goed als geen handels waarde en de eieren van grooter formaat worden door de jonge kippen dan eerst tegen April ge produceerd, d.i. wanneer de marktprijs tot be neden kostprijs is gedaald. Men voere de jonge hennen daarom thans krachtig, opdat ze op tijd, d.i. omstreeks het be gin van October aan den leg komen. Men wacht te vooral niet met het verstrekken van voldoen- de porties goed meelvoer, tot de leg is begonnen onder motto, dat ze het voor dien tijd niet noo dig hebben. Dan zijn we te laat. Voor een straffe productie is het noodig, dat het hoenderlichaam door een eiwitrijke voedering in een prima leg- conditie wordt gebracht. Ken paar uitzonderingen. Naar het Emgelsch van Lauwrence du Garde. Er zijn verscheidene menschen, met wie ik mijn vacantie niet zou willen doorbrengen en daar het vacantieseizoen weer aangebroken is, heb ik een lijst van hen en hun gebreken opgemaakt. Mijn lijst is heel eenvoudig, beknopt en zakelijk en ik draag haar op aan ieder, die een gezellige zo- rnervacantie wil hebben. [Pen «eerste ga ik niet naar het strand met Den man, die blijft volhouden, dat het water warmer is, dan het er uit ziet. De man, die blijft volhouden, dat de zee kal mer is dan ze eruit ziet. Den man, jdie dweept met zwemmen voor het ontbijt. Den man, Idie acht uren per dag vissehende en niets vangende op het einde der pier door brengt en van mij verwacht, dat ik zien zal of hij beet heeft. Den man, die nooit de pier opgaat. Den man, die precies weet, hoe je een ligstoel moet uitzetten, als ik er mee bezig ben. Den man, waarmede alle aardige meisjes mede lijden hebben. Dan heb je het platteland. Een vacantie op het 'land is verbazend vredig en rustig en zoo al meer, maar ik weiger absoluut haar door te brengen met: Dien man, die de zon wil zien opkomen over de heuvels. Den man, die per dag een dertig kilometer wil loopen. Den man, die denkt, dafj iedere inlander iets karakteristieks heeft. Den man, die zingt onideri het wandelen. Den man, die op den top van ieder ding wil klimmen, waar geen uitzicht is. Den man, die kortere wegen: weet. Den man, die verzot is het leven der dieren gade te slaan. Den man, die „een beetje van het boeren af weet" Den man, die zegt dat er een bordje, „verboden toegang'" staat. Den iman, die bang is dat je dan toch door loopt. te drukken. De kernachtigheid maakte echter plaats voor wijsgeerige berusting in zijn lot. De eenige waarde die het 'leven nog had te bieden waren de herinneringen aan de glorierijke dagen met Jimmy Shields. Langzaam maar zeker viel Patsy aan de wan hoop ten prooi, steeds zwaarmoediger beschouwde hij de toekomst. Het mocht een toeval heeten, dat de ontmoeting met Reading in een café plaats had en niet ergens bij de Theems op het oogenblik, dat Patsy op het punt stond zijn triest bestaan te be ëindigen. Al Reading was een mislukte bofcs-kampioen, die eigenaar was van Reading's reizend circus. „Toont U de Mier en de menschelijke Orang-Oetan en wat daar tusschen ligt." De directeur deelde mede, dat Noordster, een van de beide ijsberen, plotseling gestervon was. Voor twee gulden per dag kon Patsy zich in Noordster's huid stoppen en de rol van ijsbeer spelen. Patsy nam het aan. Vrijdagavond was de eerste voorstelling. Vrijdagmiddag maakte Patsy kennis met meneer Joznah Steel, die een sterken kerel noodig had om hem op een expeditie naar Afrika te vergezellen. Alles vrij en een salaris van 40 gulden in de week. Joznah Steel moest nog een paar andere gegadigden spreken. Hij zou dien avond meer van zich laten hooren, maar het was zoo goed dis zeker dat Patsy de baan kreeg. I Hoe het kwam doet niet ter zake, maar een kwar tier te laat kwam Patsy in de stallen van het circus. I Zijn nummer was al aan den gang. De andere ijsbeer, Zuidpool, liet zich reeds bewonderen. Met moeite kroop Patsy in de huid van Noordster. Den man, (die „niet gelooft dat de stier zoo erg gevaarlijk is." Dito van den hond. Dien man, die erop staat de inlanders aan te spreken in iets, waarvan hij' denkt, dat het 't plaatselijke dialect is. Den man, die kan „kaartlezen." Den man, die nooit door een insect gestoken wordt. Ik hou'd erg veel van kampeeren. Geef mij een aardig stukje terrein bij een beekje, met wat schaduwrijke boomen aan den windkant en een boerderij bij een bocht, een, goede tent en goed weer en je kunt je hotels en kuuroorden houden Maar ik wil niet gaan kampeeren met: Den man, die verderop een beter j>lekje wet. Den mar„ die den weg niet kan vinden naar den drinkwaterput. v Den man, die graag zelf wil koken, maar het niet kan. Den man. die gekampeerd heeft in ieder we relddeel. Dten man, die nog nooit gekampeerd heeft. Den man, die kan slapen op een stuk gegolfd plaatijzer. Den man, die droomt dat er een leeuw in de tent zit. Den man, idie petroleum in de Primus doet. Den man, die erover denkt een hotel 'op te zoeken, telkens als het een beetje regent. Oud worden? Waarin bestaat blijvende jeugd In het diepst van haai- wezen, waar zij abso luut eerlijk met zichzelf moet zijn, vreest ie dere vrouw ervoor om oud te worden. Velen denken aan vermindering van uiterlijk schoon, het grootste deel vreest de hulpelooze afhankelijkheid, die maar al te vaak de ouder dom kenmerkt en die voor vele ouder wordende vrouwen een ware nachtmerrie wordt. Het ouder worden is nu eenmaal een onver biddelijk feit en juist doordat onafwendbare is de gedachte eraan zoo weinig welkom. Toch kunnen wij er zelve heel veel aan doen om ons niet oud te gevoelen, indien wij maar zorgen dat ons innerlijk leven jong blijft en wij belang blijven stellen in hetgeen in onze omge ving en daarbuiten geschiedt. Om ook uiterlijk zoo lang mogelijk op peil te blijven is het meeste aan te raden het volgen van een eenvoudige, gezonde levenswijze, waarbij de noodige zorg aan den inwendigen zoowel als aan den uitwendigen mensch besteed wondt. Het eerste bereiken wij door een eenvoudig di eet, waarbij vooral veel vruchten en groenten gegeten worden, die de ophooping van overtol lige onbruikbare weefsels voorkomen, het laat ste door geregelde lichaamsverzorging en wan delen. Verder is noodig een rustig leven, dat wil niet zeggen een werkloos leven, maar een leven, waarbij wij tijdig ter ruste gaan en niet avond aan avond pretjes najagen, want het voortdurend laat naar bed gaan wreekt zich door een ver moeid en verwelkt uiterlijk. Belangstelling in het leven moet blijven be staan, zooals wij reeds eerder zeiden. Met de rij pe ervaring, die wij in de achter ons liggende jaren hebben opgedaan, moeten- wij het aan onze zorgen toevertrouwde geslacht kunnen steunen en zoo noodig opheffen. Een zeker niet minder belangrijke factor om niet oud te worden is de belangstelling in de jeugd rondom ons. Wij moeten trachten ons in te leven in hun jeugdigen en geesbdriftigen kijk op het leven en het niet dwingen nu juist, onze meening en ziens wijze te doelen. Laten wij hen dus tot op zekere hoogte. Ook zij willen zelfstandig zien, ondervinden' en han delen, evenals wij dat in onze jeugd deden en laten wij trachten zooveel mogelijk hun vertrouwen te Tenslotte nog dit, ontwikkel zooveel mogelijk uw gevoel voor humor. Hpbben wij dit reeds vanaf onze jeugd gedaan, dan behoeven wij niet bang te zijn voor een verouderde levensopvatting Humor geeft lichte vleugels aan, de meest al- ledaagsche ondervindingen en neemt het angel- tje weg, dat ons vaak blijft steken en zeer doen na ondervonden verdriet of miskenning. Humor neemt de bitterheid uit het leven weg en houdt Zou die andere me niets doen? Vroeg hij een beetje opgewonden. Mak als een lammetje, verzekerde een stal knecht. Op handen en voeten stapte Patsy de ijsbeer het circus binnen. Een vervaarlijk gebrom kwam hem tegemoet. Patsy oordeelde het gewenscht ook een teeken van leven te geven. Zijn tactiek zou zijn, zoo ver mogelijk uit de buurt van Zuidpool te blijven. Die tactiek faalde. Zuidpool had nauwelijk den ander in de gaten of hij kwam op hem af. Patsy dacht er over weg te loopen, maar had wel eens gehoord dat doodstil blijven zitten in zoo'n geval het beste was. De ijsbeer kwam naderbij, snuffelde aan Patsy's huid, aan zijn pootige beenen, aan zijn kop. Toen heel zacht, hoorde Patsy den ijsbeer zeg gen: Hoe is naam, collega? Bij den baard van den ouden Methusalem, zei de ijsbeer Patsy, ik laat me villen, als dat Jimmy Shields niet is. Zoowaar ik een ijsbeer ben, jubelde Jimmy zachtjes, daar hebben we Patsy Franklin. Tezamen hieven ze een zóó vervaarlijk gebrom aan, dat de tent dreigde in te storten. En daarna gingen Noordster en Zuidpool op hun achterste poo- ten staan en omhelsden elkaar. Het publiek klapte zich de handen stuk. In de stallen wachtte de natuuronderzoeker Joznah Steel. Hij klopte Patsy op den schouder. Ik engageer U voor mijn expeditie. Alles vrü en veertig gulden in de week. Dank U, zei Patsy vriendelijk, ik blijf hier.

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 6