De economische toestand ven ons land Radio Programma's WOENSDAG 17 AUGUSTUS V. A. R. A. HILVVERSUM. V.m. 6.45 lichaamsoef. 7.30 lichaamsoef. 8.00 tijdsein 8.01 gramofoonmuziek 10.00 morgen wijding V.P.R.O. 10.15 uitzending voor de arbei ders in de continubedrijven 11.00 R.V.U. Cursus Knutselen in het gezin 11.30 VARA-klein-orkest 12.00 tijdsein 12.01 VARA-septet 12.30 orgelspel door Joh. Jong 1.00 VARA-septet I.45 verzorgen zender 2.15 VARA-septet 3.00 Voor de kinderen 5.30 VARA-septet 6.30 R. V. U. Cursus: „Hoe Amsterdam een wereldstad werd" 7.00 VARA-klein-orkest 7.45 „Het Behang". Spel van kleine menschen 8.00 uitzending voor den Algemeenen Ned. Bond van Handels- en Kan toorbedienden 8.20 Cosi fan Tutte. Opera in drie acten 9.40 Voordracht door Adolf Bouwmeester 10.40 VARA-klein-orkest 11.00 Vaz Dias II.15 VARA-klein-orkest 11.55 gramofoonmuziek 12.00 tijdsein en sluiting. N. C. R. V. HUIZEN. V.m. 8.00 tijdsein 8.00 schriftlezen 8.15 mor genconcert 10.00 tijdsein 10.00 zang door het N.C.R.V.-Dameskoor 10.30 korte ziekendienst 11.00 tijdsein 11.00 Harmoniumbespeling 12.00 politieberichten 12.15 middagconcert 2.00 ver zorging zender 2.30 lezen chr. lectuur 3.00 tijd sein 3.00 piano-recital 3.25 liederen-recital 4.35 vervolg piano-recital 5.00 tijdsein 5.00 kinderuurtje 6.00 tijdsein 6.00 chr. liederen uurtje 7.00 tijdsein 7.00 Onderwijsfonds voor de Binnenvaart 7.30 politieberichten 7.45 pers berichten van het Ned. chr. persbureau 8.00 tijd sein 8.00 de Amsterd. Orkestvereeniging 9.00 stafkapiteine M. Ligtvoet van het Leger des Heils 10.00 Persberichten van Vaz Dias 10.30 Gra- mofoonplaten. DONDERDAG 18 AUGUSTUS. A. V. R. O. HILVERSUM. V.m. 8.00 tijdsein 8.01 gramofoonmuziek 10.00 tijdsein 10.01 morgenwijding 10.15 gra- mofoonmmuziek 10.30 solistenconcert 11.00 gramofoonmuziek 11.30 vervolg solistenconcert 12.01 tijdsein 12.01 lunchmuziek 2.15 ver zorgen zender 2.30 voordracht 3.00 gramofoon muziek 4.00 ziekenuur 5.00 Kovacs Lajos 6.30 sportpraatje 7.00 AVRO-Opera-uitzending 9.15 gramofoonmuziek 9.30 The Comedian Har monists 10.15 Vaz Dias 10.30 aansluiting met „palais de Danse" te Scheveningen 11.30 gramo foonmuziek 12.00 tijdsein sluiting. K. R. O. HUIZEN. V.m. 8.00 morgenconcert 11.00 gramofoonmu ziek 11.30 Godsdienstig halfuurtje 12.00 tijd sein 12.01 politieberichten 12.15 KRO-orkest. N. C. R. V. HUIZEN. V.m. 10.00 tijdsein 10.00 gramofoonmuziek 10.15 korte ziekendienst 10.45 gramofoonmuziek 2.00 tijdsein 2.00 gramofoonmuziek 3.30 tijdsein 4.00 ziekenuur 5.00 tijdsein 5.00 cur sus handenarbeid voor de jeugd 5.45 chr. Gem. Zangvereen. „De Lofstem" te Montfoort 6.45 cur sus knippen en stof versieren 7.00 tijdsein 7.00 Ds. J. I. van Schaick 7.30 politieberichten 7.45 persberichten van het Ned. Chr. persbureau 8.00 tijdsein 8.00 Beiaardconcert op den Stadstoren te Enschede 9.00 J. Hollander 9.30 Haarlemsch's Strijktrio 10.30 Vaz Dias 10.40 gramofoonpla- ten. i Het verschil bij de Spoorwegen is grooter ni. fll.2 tegen f13.8 millioen, doordien zoowel het i reizigers- als het goederenvervoer tteruglie p. Wederom daalde het indexcijfer voor de groot handelprijzen met een punt en staat thans geno teerd op 78. (1913 is 100.) j Het indexcijfer van de kosten' van levenson derhoud bleef vrijwel ongewijzigd. D' e steenkolenproductie nam in Juni weer toe en bedroeg toen 1.07 tegen 1.1 millioen in Juni 1931. He afgegeven stroom door de electriciteitsfa- brieken daalde in Juni vrij sterk nl. van 152 tot 139 millioen K. Wh. Terwijl bij dezen tak van nijverheid steeds een stijging viel te constateeren is de productie thans beneden die van verleden jaar gebleven. Pte scheepsbouw gaat nog steeds achteruit. De zeevisscherij staat er heel slecht voor. Het oedrag der gehouden aanbestedingen, voor al van woningbouw, nam toe. Het aantal faillissementen blijft vrij hoog. De werkloosheid was in Mei meer dan tweemaal zoo groot als verleden jaar. H et aantal werkstakingen en uitsluitingen is vrijwel hetzelfde als dat van 1931. In Juni werd met den bouw van 2389. woningen aangevangen tegen 4735 in Juni 1931. Zooals reeds werd opgemerkt, zullen de vol gende maanden te zien geven of de conjunctuur zich verbetert. Verwacht mag worden, dat dit langzaam geschiedt, hetgeen overigens voor een gezonde ontwikkeling te verkiezen is boven een verbetering bij groote sprongen. liet lijk van den vader is later op den middag J door beambten van een politieboot uit de hoofd- I stad opgehaald. De vrouw van den brugwachter !die door het geschreeuw van van alle kanten toe geschoten personen gewaarschuwd was, naar den steiger was komen loopen, heeft man en kind voor haar oogen zien verdrinken. Geheel overstuur werd zij bij buren binnengebracht. De familie Kroon was woonachtig in dep grooten LJpolder bij de Hembrug. Het wordt meer en meer duidelijk zoo lezen wij in het ,,Nmbld. v. h. Hoorden" dat er kente ring komt in de conjunctuur. Reeds gedurende verschillende dagen vertoonen de beurzen van Europa en Amerika een tendenz om zich te ver beteren. Van hoe grooten invloed im deze de psycho logische factor is, blijkt wel uit het feit, dat de ze verbetering uitsluitend steunt op een groo ter worden van vertrouwen in den internationa len politieken toestand. Allereerst is daar het feit, dat in verschillende landen het verzet tegen het steeds hooger op trekken der tariefmuren ernstiger wordt. Ven der schijnt mede van invloed te zijn het vertrou wen in de tegenwoordige Dnitsche regeering om den bninenlandschen toestand meester te worden. De prikkelbaarheid van de^ beurzen blijkt ook, doordien men onmiddellijk- op de ongunstige fei ten reageert zooals bv. de teleurstellende rede van Hoover die zich tegen de schrapping van de oorlogsschulden verklaarde. El- bestaat echter reden aan te nemen, dat zelfs de president van de grootste republiek een gezond making van den internationalen toestand niet kan tegenhouden ook al zouden daarvoor zeker on middellijke finantieele offers van die republiek ge vergd worden Wat ons land betreft, hebben wij nog slechts de beschikking over gegevens tot en met Juni behoudens enkele cijfers over Juli. Het is der-< halve niet te verwonderen, dat deze gegevens nog weinig hoopvol zijn. De invoer en uitvoer ondergingen) in Juni eenige stijging. Of daaruit mag worden ge-conr cludeerd dat in Mei het laagste punt was bereikt zal eerst in de komende maanden kunnen blijken Het zeescheepvaartverkeer, vooral dat te Rot terdam nam in Juni toe en bereikte het hoogste cijfer tot dusver in dit jaar gehaald, maar is toch nog ongeveer 25 procent beneden het verkeer van verleden jaar. In het bijzonder blijkt de tom- nienmaat van de schepen, vertrokken na lading te hebben ingenomen, te zijn toegenomen; In het grensverkeer langs rivieren en kanalen kwam nog geen verandering. Daarentegen) nam de binnenscheepvaart toe. Die ontvangsten van Posterijen, Telegrafie en Telefonie bedroegen in Juni f G.2Q millioen te gen f6.36 millioen in Juni 1931. Nieuwstijdingen OHBEWaAKTEi 'OVERWEG Een 'der onbewaakte overwegen, onder aèn roox den rook van Utrecht heefti Zaterdagavond een slachtoffer geëischt. De zoon van den veehouder O. van L. van het Blauwe Huis stond voor den) onbewaakten over weg in den Meereveldschen weg op "het voorbij rijden van den goederentrein t& wachten. Adh- ter hem stond een jonge man ook per fiets met een hengel in de hand te wachten. Toen de goe derentrein was gepasseerd ging de zoon van v. L. met zijn fiets oven de spoorlijn. Toen hij al een eindje was weggereden, keek) hij nog eens om om te zien waar 3e jonge man bleef, toen hij tot zijn grooten schrik dezen nog juist voor de locomotief van een uit de richting 2en Bosch komenden sneltrein zag trachten terug te draaien. De ongelukkige weifl echter door den Trein ge grepen en onmiddellijk gedood. Die fiets werd totaal vernield en de stukken vlogen ver in het irond, een gedeelte van het) frame werd nog een eind weegs meegesleurd. V De machinist van den 'trein had het ongeval bemerkt en bracht den trein tot stilstand en zette hem vervolgens achteruit. Het 'dooHelijk slachtoffer werd" in den trein gedfagen en naar Utrecht vervoerd' en vervolgens naar het hoofd bureau van politie aan het Paardenveld gebracht. Uit op het slachtoffer gevonden papieren breek het de 22-jarige E. v. 'N., wonend aan den Meerveldschen weg (gemeente Bunnik) te zijn. De ouders van het slachtoffer waren intus- schen al ongerust over het lang wegblijven van hun zoon geworden, die was gaan visschen en om streeks 7 uuTr thuis zou zijn. Toen zij vernamen, dat op den onbewaakten overwegt in hun nabij heid een jongeman was gedood) nam hun onge rustheid nog meer toe. D|e vader kon enkele stukjes goed die langs de spoorlijn nog werden gevonden, van de broek van zijn zoon, afkomstig, herkennen en uit de eveneens gevonden hengel- lat tot zijn grooten schrikt en ontsteltenis vrij zeker constateeren, dat zijn zoon het slachtof fer was geworden, totdat de Utrechtsche po litie wat later in den avond hem inderdaad de droeve werkelijkheid kwam mededeelen. Daar de zoon van C|. van L. voldoenden tijd heeft gehad om den spoorweg over te steken,t is het niet onmogelijk, da het slachtoffer op den overweg op zijn fiets is gestapt en met zijn zijn hengel in dit rijwiel is verward geraakt en helaas te laat den aankomende^ sneltrein heeft bemerkt. tragisch ONGEVAL BIJ de HEmBRUG. In de onmiddellijke nabijheid van de Hem brug is Zaterdagmiddag te half drie een tra gisch ongeluk geschied, waarbij een vader, bij een poging om zijn zoontje te redden, met den knaap is verdronken. Op genoemden tijd begaf de jongen, Peter Kroon genaamd, zich met een neefje op het vlak bij de brug aan den zuidkant gelegen aanleg- steigertje. Door niet opgehelderde oorzaak geraak te de jongen plotseling te water. Op het hulp geroep van het neefje en van anderen, die het ongeval zagen gebeuren, kwam de vader van den drenkeling, de 38-jarige A. Kroon, die brugV wachter was van de Hembrug toegesneld. Of schoon hij niet kon zwemmen bedacht hij zich geen oogenblik, #och sprong zijn kind van den steiger na. Helaas mocht deze heldhaftige poging niet baten, het kind en de man verdwenen in de diepte. Wel werd kort daarop nog "hulp gmeboden door een fietser uit Zaandam, lid van de reddings brigade aan den noordwal passeerende, Dadelijk nadat hij gehoord had wat er was geschied, be gaf hij zich te water en slaagde er in na eenige oogenblikken te hebben rondgezwommen, het kind te vinden en naar den wal te brengen. Het perso neel van een te Amsterdam gealarmeerden auto van den G. G. en G. D'. heeft nog igeruimen tijid getracht de levensgeesten van den knaap op te wekken, doch deze pogingen mochten niet baten Zondagmorgen deed ©en fietser, die tusschen 5 en 6 uur «door de Sarphatistraat nabij het Wees perstation te Amsterdam had gereden, bij de po litie aangifte, dat hij toevallig bij den juweliers winkel van Iden heer A. Polak, Sarphatistraat 69 een ruit beschadigd had) gezien. Al voorbij komend was zijn oog gevallen op de etalage van den heer Polak en toen bemerkte de fietser dat een ruil was beschadigd. Hij/ belde de firma "dp en waarschuwde den broeder van den heer Polak, die zeil momenteel in het" buitenland vertoeft. De zijruit bleek vernield te zijn zoowel als het rasterwerk. De zijruit werd door een rasterwerk beschermd, maar dieven hebben kans gezien, zoo wel door ruit als metaal rasterwerk heen te ko- 'men. Zoo bereikten zij de etalage waar veel van hun gading lag. De Sarphatistraat bij het Weesperplein) heeft daar ter plaatse ook in den nacht van Zaterdag op Zondag en Zondagochtends verkeer. Het feit Idat door den dief of dieven enkele voorwerpen van meer dan duizend gulden onaangeroerd zijjn gelaten, zóu er dan ook op wijzen, dat er haastig gewerkt moest worden. De gebogeu zijruit werd gekozen omdat aan de straat vooraan de etalage door een zwaar rolluik is afgesloten. Er moeten een aantal met brillanten bezette sieraden, alsmede zilverwerk verdwenen zijn. 'maar een inventarisatie kon nog niet worden op gemaakt wegens afwezigheid van den heer Polak. Be wervelstorm van jl. Vrijdag. De weerkundige medewerker van hetf 'Vader land schrijft: Vrijdag heeft zich in den namiddag een merk waardig verschijnsel voorgedaan. Tegen hvalf 3 stak een krachtige zuidwestelijke wind op, die zulke groote stofwolken opjoeg, dat het verge zicht als door een nevel verduisterd was. Elaar- bij waren de lucht en het vergezicht opvallend geelachtig getint. Na ©en kwartier ging1 de wind wat liggen en was de stofwolk voorbij, maar het kluurde we] een uur voordat" het kleine oproer in de atmosfeer gestild was. Het was wel te verwachten, dat' de plotselinge hitte op eenige ordeverstoring in den dampkring zou uitloopen. Omstreeks den middag was de ther mometer' nagenoeg tot 30 graden Q. gestegen. Aan den zuidelijken hemel nam de bewolking gaandeweg toe. Reeds den vorigen avond waren wolken zichtbaar geweest die op een zich ont wikkelenden onweerstoestand wezen. In den nacht had zich een onweersbuitje in de buurt ontlast ook in het Gooi maar de voortdu rende stijging van de temperatuur wees erop, dat nog meer storing te verwachten was. Trou wens in geheel Z.W. Europa had zich een on- weersgebied ontwikkeld, dat nog verrassingen beloofde. Hier nam tegen twee uur de hemel in het Zi. en W. een bijzonder dreigend karakter aan. Een scherp begrensde wolkenlaag, waarboven typi sche kopjes uitstaken, deed den inval van een koelen luchtstroom vermoeden, die dan ook kort daarna doorkw amen de stof van den drogen grond hoog opjoeg. In korten tijd daalde de ther mometer bijna elf graden, het beste bewijs, dat wij inderdaad te maken hebben gehad met een met kracht invallenden koelen luchtstroom, die de warme lucht naar boven drukte. Tengevolge hiervan ontwikkelde zich een zware bewolking en kwam het tot de vorming van kleine verspreide onweersbuien, die hier en daar veel regen hebben gegeven. Zandwolken boven, Rotterdam. Boven Rotterdam kwam de bui tusschen 2 uur en half drie. Die wind had van terreinen in de buitenwijken van de stad zand opgezogen. In de heele stad zag de lucht grijzig geel van zand, dat door den wind meegedragen werd. Hjet zand verhief zich tot kolommen en werd door den wind opgezogen. Hetzelfde verschijnsel deed zich voor op het Land van Hoboken dat in deze dagen een geliefkoosde speelplaats is voor kinderen. Tenten en andere luchtige bouwsels werden meegesleurd Üe lucht in. Het wervelende zand veroorzaakte onder de kinderen groote consternatie. Ongeluk ken van ernstigen aard zijn hier en elders in de stad niet voorgevallen. Hier en daar is een boom omgewaaid, elders is een ruit ingewaaid en ver- Ider zijn een aantal zonneschermen afgerukt. Die Rotterdamsche straten waren, toen de windsjoo ten uitgewoed waren, overdekt met een laagje zand, dat uit de luchtj was neergedwarreld. V e «stoorde s tratn'dgefaoegens Ook op Scheveningen, waar duizenden op het strand en in zee waren, was het korten tijd zwaar weer. H;et Volksbad was echter eenigen tijd van tevoren tijdelijk gseloten toen men de bui had zien aankomen. Tengevolge van den wind was Ide zee nl. gaan trekken." Die bui veroorzaakte groote schrik en ontsteltenis. Op het stille strand, gingen eenige tientallen tenten de lucht in, ter wijl op het strand voor den boulevard de hoos het zand zoo deed opwervelen, dat men enkele minuten niets kon zien. Er ontstond-een ware run naar veiliger oortien. Verschrikte ouders sleepten huilende kinderen, den boulevard op om in de galerij beschutting -te zoeken. Allerlei voor werpen werden daarbij achtergelaten. -c Pp bevel van de badmeesters moest de zee ont ruimd worden. Boven het Westland. Ook het Westland is door, den windhoos be zocht. Op tal van plaatsen is door het stukwani- en van het glas groote scha/de aangericht. Te 's-Gravenzande werden bij een kweeker dertig ruiten vernield. Te Naaldwijk ging bij den heer P. een tiental ruiten aan scherven. Die ijzeren verbindingsstukken van de ruiten werden» als ijzerdraad verbogen. Te 's-Gravenzande woei een fietsrijder in een sloot. Die man kon zich zelf redden. Het was zoo donker, dat de automobilis ten de lichten moesten aansteken. ALCOHOL EN ARBEID In een radio-toeapraak in Sovjet-Rusland wees een spreker onlangs op d eschade die het alcohol gebruik doet aan de arbeidsprestaties. Als bewijs haalde hij het geval aan van de fabriek Colo- mensky bij Moskou, waar 17500 arbeiders aan het werk zijn met het vervaardigen van spoorwegmate riaal. De fabriek bestaat uit twee afdeelingen, waar van de poructie afzonderlijk wordt berekend. De eene afdeeling bevat de werklieden die sterk drin ken. De andere bestaat uit matige arbeiders, waar van slechts een minderheid alcohol gebruikt. Aan het einde des jaars heeft men geconstateerd dat de afdeeling der aan den drank verslaafde arbeiders een verlies aanwees van 45000 werkuren in verge lijking met die der nuchtere werklieden. Die tijd zou voldoende zijn voor het vervaardigen van 28 spoorwagens. Govangenife blijft met «ijin hoofd tusschen de tra lies hangen, Het fraaie zomerweer heeft waarschijnlijk ver lokkelijk gewerkt op een der gratis verpleegden in het huis van bewaring te Maastricht. Derhal ve besloot hij van kosthuis te veranderen, wrong zich door een tralieraam doch moest ervaren, dat zijn hoofd noch voor-, noch achteruit kon, Goede raad was duur, met de vrijheid in zicht leed de uitbreker een tantaluskwelling. Zelfs de omwonenden namen meewarig aan zijn leed deel, zij het met zekeren nagst, totdat eindelijk de smid A. wonende aan de Tongersche straat, ver scheen en de tralies doorveilde. Natuurlijk was aan de binnenzijde eerst voor zorgvuldige be waking van het slachtoffer gezorgd. PANTSERAUTO AANGEHOUDEN. Gisternacht hadden de ambtenaren W. Bolier (voorheen Vlachtwedde) en B. J. de Laat (voorheen Nieuweschans) thans te Goirle gestationneerd, het geluk, een gepantserde smokkelauto staande te hou den, door er niet minder dan tien karabijnkogels op af te vuren, waardoor beide voorbanden leeglie pen. Bij onderzoek bleek er niet minder dan 3 balen suiker in de auto aanwezig te zijn. Auto en suiker werden in beslag genomen en opgebracht naar het kantoor te Tilburg. De smokkelaars zijn uit den aard der zaak verbaliseerd. DUITSCHE PROEFBALLON BEREIKT EEN HOOGTE VAN 28.000 METER. De jonge Duitsche geleerde, prof. Regener, is er in geslaagd de kosmische stralen te meten tot op een hoogte van 28.000 M. Daarbij is, naar uit Stuttgart gemeld wordt, gebleken, dat, tegen de ver wachtingen in, de verhooging van de intensiviteit van de kosmische stralen boven de 12000 M. merk baar vermindert. Zijn automatisch werkende toestellen waren be vestigd aan een ballon, waarmee hij reeds eerdej proeven heeft genomen doch die eerst gisteren met succes tot op 28.000 meter hoogte is gestegen: Te voren waren boven 12.000 meter nooit behoorlijke resultaten verkregen. Met veertien fotografische platen kon het verloop van de kosmische stralen tusschen een hogte van 12 en 25 K.M. nauwkeurig vastgesteld worden. Zooals men zich herinneren zal, heeft prof. Pic- .card bij zijn eerste opstijging in de stratosfeer me tingen verricht op 16 K.M. hoogte. Plaatselijk Nieuws Zinidseharwonidie. De afdeeling Zuidscharwoude van den Neu tralen Bond van Boeren, Land- en Tuinbouwers vergaderde ten lokale van den heer T. Schoen maker. De voorzitter, de heer Jn. Klingeier, zelde o.m. bij de opening, dat het in Rezen Tijd verga- (defen een gevolg is van den noodtoestand. De heer Jb. Kramer releveerde het verhandelde in de algemeene vergadering den 6den Augustus in ,,de Unie' te Alkmaar gehouden. Uitvoerig besprak hij het besluit van de op 24 Augustus a.s. te houden demonstratie, en bracht hier een woord van hartelijken dank aan het hoofdbestuur voor het vele werk dat het in deze dagen in onsf aller belang meende te moeten doen. Het besluit der algemeene vergadering om 75 cent extra heffing voor onkostenbestrijding, werd eveneens door hem belicht en door de vergadering goedgekeurd. Die voorzitter zegde den verslaggever dank' en ging hierna nog eens in het kort den noodtoestand na. Hij wees op de waardeloosheid der producten van deze dagen en- hoopte dat men straks als éen man zal optrekken om te demonstreer en. Op een desbetreffende vraag antwoordde de voorzitter, dat een demonstratieve betooging nu juist niet naar den Haag behoeft te geschieden, omdat de te houden demonstratie evenzeer, zoo men hoopt, elders effect zal sorteeren. De heer Jac. de Geus verklaarde zich bereid om voor hen, die niet kunnen fietsen, zijn motor boot beschikbaar te stellen. Medeedgeeld werd dat Donderdag a.s. een open

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 2