Menschelijke Schoonmaak Baad Warmenhuizen Hike Breijer's Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1932 41e Jaargang OTluva: firm 1. II. KIM - BeJactflor I. H. KEIZEB. - \im\ Hoordscbarwoude. Weekagenda Binnenland. OPRUIMING Speciaal Corsetten - Magazijn Mient 17 Alkmaar Tel. 526 EX IRA LAtit PRIJZEN. Corsetten Buikbandcorsetten Buikbanden Bustehouders enz. N O 95 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. NIEUWE DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprljs: per 3 maanden f 1.18. AD VERTENTEEN Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS VAAR PI A4T«RfT|MTr 21 Augustus: Groote Nationale Atletiekwedstrijden op het D. T. S.-terrein te Oudkarspel. Aan vang 2 uur (N.T.). 22 Augustus: 's avonds 8 uur (N.T.) tooneeluitvoe- ring door de Toneelvereen. „Jong Leven" met „Hoera, 't is een Jongen". (Spel in 3 bedr.). Miss Holland 1932 is zwaar teleurgesteld. Niettegenstaande ze de knapste werd verklaard van 'de Nederlandsche meisjesjeugd. En niette genstaande dat ze verloofd is en ook haar ver loofde haar, in zijn enthousiasme over haar schoonheid, geraden had om aan den schoonheids kamp mee te doen. Ze mocht naar Belgie omt ér met de schoon heidsuitverkorenen van andere naties mee te Idingen naar den titel van Miss Universe. Ze werd er gefeteerd en in de heerlijkste oorden van ver maak rondgeleid. Ze werd bewonderd) en veraf good. En toch waren de georganiseerde festiviteiten nog niet 'ten einde, of miss Holland verlangde naar huls, naar rust,, nactr wnvutia. z.e was ge heel en al ontgoocheld, ze had dingen gezien en meegemaakt, waardoor deze 19-jarige zich ge noopt voelde, om, eenmaal weer thuis, de andere ■meisjes te waarschuwen tegen de schoonheids- concoursen. Dit verloop van zaken verwonderd ons niet. Miss Holland was pas 19 jaar en dat excuseert veel, zoo niet alles. Zij had nog gebrek aan in zicht en ervaring, maar de ouders en Se orga nisatoren van zulke wedstrijden hadden toch wij zer moeten zijn. Zeker, die organisatoren staan in dienst van de reclame, met dit soort wed strijden beoogd. Ze vatten hun taak zakelijk op, maar zakelijkheid kent toch ook grenzen. Wel hebben we het allang verleerd om in zakelijkheid de grenzen van het bestaan van anderen te ae- geeren. Het zij zoo, maar het moet toch zelfs voor den tegenwooiidigen tijd, nog altijd als schandelijk worden aangemerkt, als ziel en karak ter van onwetende slachtoffers mede geofferd worden aan het winstbejag, dan wel de ijdel- heiü van zekere ondernemers. En dat gebeurt toch in schoonheidswedstrijden. We willen nog even afzien van de te misprij zen middelen, waarmede schoonheidskoninginnen elkaar trachten voor te komen in den sehoon- heidswedstrijd. We willen nog afzien van het verleidelijke om zich middels eigen, schoonheid de gunst te verzekeren van de machtige orga nisatoren, die de begeerde lauwereni onder hun berusting hebben. We willen nog afzien van de gevaren, welke de jonge meisjes bedreigen van zekere elementen uit een rijke en geblaseerde schare van nietsdoeners, die tob een vrij gapen naar de lichamelijke rijkdommen van jonge meis jes worden opgeroepen. Van dat alles willen we nog zwijgen om met nadruk te wijzen op de ontwijding van licha melijke schoonheid, welke plaats vindt- door een openbare demenstratie en van en door de pre- tentie van het zich schoon" willen weten. j Schoonheid is een gave, een schier goddelijke gave. In de schoonste der menschen heeft de Schepper het meest nabije gelegd van het beeld, 1 dat Hij naar eigen Wezen ontworpen had. De menschelijke lichamelijke schoonheid echter kan haar volle waarde enkel bezitten in harmonie met hooge geestelijke waarden. Een kunstenaar kan een menschel ijk beeld scheppen, dat in uiter lijke schoonheid uitgaat boven het mooiste le vende model, maar het blijft daarbij toch altijd achter door gemis aan bezieling. Er zijn deugden, welke uiterlijke menschelij ke schoonheid verhoogen. Er zijn gebreken, wel ke het schoone onaantrekkelijk maen Een blo zende schoonheid bekoort, een bewuste schoon heid stoot af. Schoonheid, welke zich aan vreemde beoordeeling intuitief onttrekt, wordt gezocht als een begeerenswaardig doel. Schoon heid, welke zich opdringt, wordt' vermeden. fck^ioonheid is een juweel, dat haar glans ver liest, 'als het. bestraald wordt door het kunst licht van de publieke belangstelling. Donderdagmiddag vergaderde de raad- dezer gemeente in een spoedeischende vergadering, Be voorzitter, de heer Noletj opende de ver gadering, waarna de notulen onveranderd wor den vastgesteld. Ingekomen stukken. E:en schrijven Burge meester en wethouders van Alkmaar betreffende de opheffing van de arrondissementsrechtbank al daar, waarin verzocht wordt een verzoekschrift aan den minister van Justitie te sturen, waarin op wordt aangedrongen de rechtbank te hand haven. Voorgesteld wordt een schrijven aan den mi nister te richten. Be voorzitter^ze^t,^ dat alle bezuinigingen, die Spr. oordeelt dat "men zich niet "tegen ëen be zuinigingsmaatregel mag verzetten, als men daar niets tegenover kan stellen. Spr.'si grootste be zwaar is dit, dat de opheffing der rechtbank .ge paard gaat met de opheffing van een cultureel centrum. Spr. stelt voor den minister te advi- seeren de rechtbaük van Haarlemt op te heffen en over te plaatsen naar Alkmaar welk voorstel spr. nader toelicht. De heer Slot zegt dat Alkmaar uit hoofde van zijn centrale liggeng, de aangewezen plaats is voor een rechtbank. Die heer Molenaar is ook van meening, dat 'Alk maar meer een centrum is 'dan Haarlem. Spr. kan het plan tot opheffing geen bezuiniging noemen wat spr. nader aantoonde. Besloten werd aan den minister een adres te zenden in den geest, door den voorzitter voor gesteld. - Voorstel tot vaststelling raadsbesluit inzake cr ediet verleening Ingevolge schrijven van den minister van Eco nomische zaken en arbeid, moet opnieuw een. raadsbesluit genomen worden, waarbij burge meester en wetthouders worden gemachtigd) een renteloos crediet van ten hoogste 20.0ÖÖ gulden te vevleenen ten behoeve van noodlijdende tuin ders. Zonder discussie en hoofdelijke stemming aan genomen. Vaststelling besluit tot het aangaan van een geldleening. De benoodigde gelden voor het ver- leenen van tuinderscredieten ad 20.000 gulden, zullen door de provincie aan de gemeente worden verstrekt.t Voorgesteld wordt te besluiten tot het aan gaan van een geldleening groot! 20.000 gulden met de provincie Noordholland. De heer Mink vindt de rente die berekend i wordt, zijnde 5.5 procent wel wat hoog. Ook de heer Slot vindt dit niet billijk. Op stel van den heer Slot werd besloten Gedepu- j teerde t-Saten te verzoeken dezelfde rente te wil- j len berekenen als welke Ged. Staten moeten betalen, daar dit bok toegezegd was. Hierna werd het voorstel van B. en W. zonder hoof- j i- r..-,riririne aangenomen. Nadere vaststelling van de verordening op de winaelsluiting. In verband met een schrijven j van den minister van Economische zaken en Ar- beid wordt voorgesteld de verordening op de winkelsluiting nader te wijzigen. De voorzitter leest den desbetreffenden brief voor. Tevens was er een schrijven ingekomen van de Bi.K. Middenstandsvereeniging de Hanze en, een adres van Samenwerking, welke laatste met verzoek de wet zoo in toepassing te brengen als reeds was voorgenomen. Zij kan zich niet ver eenigen met den wensch var* de Hanze, om tot algeheele Zondagsluiting over te gaan. De voorzitter stelt in verband hiermede voor, de wét, zooals de minitser die voorstelt, van toepassing te verklaren. De heer Slot zegt, dat het allereerste besluit van den raad, hetwelk met algemeene stemmen was aangenomen, een algeheele Zondagsluiting inhield, behoudens dan de uitzonderingen. Nu zijn er echter sinds dien tijd verschillende stroo mingen ontstaan, waarom spr. het maar het beste .vindt de winkelwet zoo toe te passen als de minister dit voorstelt. De heer Molenaar gaat in het kort na, wat er om dit punt van dei winkelsluitingswet te doen is geweest. Spr. acht het als gevolg daarvan, maar het beste alles van zich af te schudden en de wet maar toe te passen. B<e heer Dekker had een bestuurslid van de Hanze gesproken, die verklaarde zich bij de volledige toepassing van de wet neer te leggen. Zonder hoofdelijke stemming werd besloten tot ^algeheele toepassing der wet. Alleen voor melkventen werd een uitzonde ring gemaakt. Het wordt toegestaan van 15 Mei ,tot 15 October, op Zondag tot des middags 12 juur met melk te venten. Ingekomen was een verslag van de Noorder Stoomtram, waarin medegedeeld werd, dat er 2.5 procent dividend werd uitgekeerd. Ingekomen wsa een verzoek van mej. Slij- kerman om ontslag als onderwijzeres in nuttige handwerken, hetwelk eervol werd verleend. In 3e vacature mej. SJijkerman werd mej. Krom Senoemd. Bij de rondvraag vroeg de heer Slot wijziging der politieverordening inzake het ieder, jaar voor voor een bepaalden tijd vasthouden van eenden wat mett het oog op het beveiligen van den erw- JDjl JJQlitje treedt^ dit niet. Spr. vroeg de verordening zoo te wij zigen, dat de politie na het geven van de eerste waarschuwing, bij niet voldoen daaraan het recht heeft de eenden te schieten. Die heer Molenaar had nog nooit klachten over loskopende eenden vernomen, doch dit jaar blijkt dit anders te zijn. Spr. vindt het voorstel van den heer Slot wel een zeer drastischen maatregel en vraagt of er geen andere maatregel genomen kan worden. De voorzitter vindt dit voorstel ook wel wat- kras. 1 De heer Slot verklaart dit voorstel zeer on gaarne te doen, daar het hem tegenstaat eenden dood te laten schieten, doch hij wenscht dit voor stel slechts in hardnekkige gevallen toegepast te zien. De losloopende eenden brengen aan de erwten soms groote schade toe. Die heer Dekker veronderstelt, dat een derge lijke verordening slechts zelden toegepast zal be hoeven te worden, daar zij waarschijnlijk preven tief zal werken. D>e voorzitter voelt wel wat voor het voorstel De heer Slot zegt, dat het voor. de eigenaren der eenden toch hetzelfde blijft of de eenden ge vangen, dan wel geschoten worden, want als de politie de eenden vangt, komen de eigenaren die toch niet terughalen uit vrees voor de hooge boete. B.e voorzitter zegt toe het voorstel van den heer [Sjlot in overweging te nemen en nader uit te werken. Hierna sluit de voorzitter de vergaderi ng. Noordholl. Dbld. REGEERINGSHULP VOOR DE BOLLENTEELT? een heffing per R.R. binnen een aantal jaren weer terug moeten worden betaald. Deze heffing zou vla het belastingbiljet moeten plaats vinden. Tevens bevat het voorstel verschillende bepalin gen inzake door de Regeering wettelijk vast te stel len maatregelen inzake de bloembollen productie Dit voorstel, geboren uit den nood der tijden, schijnt ons van zeldzaam ingrijpenden aard. De ge volgen, alsmede de „haken en oogen" zijn niet te overzien. Moeilijk is zeker te zeggen hoe het in deze tijden wel moet, maar dat het voorstel-Sassenheim door het bloembollenvak eensgezind zal worden aan vaard, gelooven wij allerminst, gezien de beper kende productie-bepalingen, welke wettelijk wor den opgelegd. Trouwens, het Hoofdbestuur der Alg. Vereeniging Is ook allerminst eenstemmig over dit voorstel, dat, zal het kunnen worden aanvaard de algemeene instemming van het vak zal moeten heb ben. Buitengewone Alle courante goederen 10 pCt. korting a contant. Plaatselijk Nieuws Ouilkarspcl. afscheid. Het Hoofdbestuur der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur heeft de afdeelingen opgeroe pen tot een buitengewone algemeene vergadering op 1 September a.s. De agenda bevat een nauwkeurig uitgewerkt voor stel der afdeeling Sassenheim ter saneering van het bloembollenvak door bestrijding van de overproduc- tie en het tegengaan van dit kwaad in de toekomst, met daaraan verbonden een regeling tot steun hi i de onmiddellijke behoeften van noodlijdende kwee- |J jf rjgjj (jftlffgK kers. De hoofdgedachte van het voorstel is dat de Re geering een rentelos crediet verstrekt, maximum 2ll2 millioen gulden, voor welk bedrag een groot aan tal bloembollen worden opgekocht en vernietigd, welk bedrag op deze wijze dan tevens hen zou steu nen, welke door onmacht om al hun bloembollen uit te planten, deze toch moesten vernietigen. Het door de Regeering verstrekte crediet zou door Donderdag jl. vond het afscheid plaats van Jen heer A. Wonder als Directeur van de N.V. Hollandsche Brandwaarborg Maatschappij, naar aanleiding van het feit, 'dat genoemde Maat schappij met ingang van .1 Jnauari jl. is over genomen door de Noord Hpllandsche Brand waarborg Maatschappij. Be heer Wonder, die gedurende) 17 jaren de functie van Directeur heeft vervuld, mocht zich verheugen in aller achting. Dra agenten der N. V., die deze jaren met den scheidenden Directeur hebben samengewerkt, hadden het plan gevormd om een huldeblijk aan te bieden, hetgeen jl. Don derdag plaats had. Namens de commissie uit de agenten werden vele hartelijke woorden gesproken alsook na mens de mede-commissarissen. Behalve eenige zeer fraaie bloemstukken, wer den den heer Wonder eenige* cadeaux van hl ij - venden aard overhandigd, o.a. een prachtig schil derij en een luidspreker. Nadat door den heer Wonder woorden van dank waren gesproken, vereénigden de aanwezi gen zich aan het afscheidsdiner, waarna men nog eenigen tijd in gezellig samenzijn bijeen bleef. Het was voor den heer Wonder een dag, die hem nog lang in dankbare herinnering zal heggen Simt Pamcras. Het tweede gedeelte van het rcgecringscnediet Vrijdag heeft in deze gemeente de uitbetaling plaats gehad van het tweede) gedeelte van hot regeeri ngscrediet

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 1