ij 20 oog. '32 Na de vacantie Uii den Omtrek Visschersvereeniging afd. Geestmer-Ambacht De meesten onzer hebben hun vacantie nu zoetjes aan weer genoten. Dat geldt zoowel voor degenen, die dure reizen hebben gemaakt in binnen- of buitenland, dan wel voor hen, die zich met meer eenvoudige ontspan ning tevreden hebben moeten stellen. Een vacantie wordt altijd gewaardeerd, ze heeft het aroma van het ongekende. Voor één zaak jnoeten we oppassen, n.l. dat we niet ontevreden worden door de noodzaak, dat we naar ons normaio werk of tot den sleurgang van het leven moeten terugkeeren. Wat heerlijk is als een bijzondere ont spanning, als een afwisseling, zou het aantrekke lijke grootendeels verliezen, wanneer het een dage lij ksche ervaring werd. Wij geven of gaven geld uit voor het bezien van een streek, voor welke de menschen, dfe er sinds jaar en dag wonen, geen oog imeer hebben. Het zou ons op den duur óók zoo vergaan, als we in de plaats van die menschen werden gesteld. Wie een jaar op een kantoorkruk heeft gezeten, vindt het wandelen heerlijk, maar een postbode vindt het genot van het loopen mis schien onnaspeurlijk. Mopperen we daarom niet, dat onze vacantie ten einde is gekomen, want deze vacantie en volgende vacanties zouden zonder waardeering blijven, als ze niet werden voorbereid en gevolgd door de dage lij ksche inspanning van het leven. Arbeid en levenszorg vormen den inhoud van ons bestaan; de rest is aanvulling. Een goed mensch aanvaardt de plichten van het leven met evenveel pleizier als de genietingen. Zoo'n mensch is ook een gelukkig mensch en we moeten allen zóó trachten te zijn. Voor oppervlak kige wezens zijn alle genietingen gedaan op het moment, dat ze zijn beleefd, voor de verstandi- gen onder ons werken ze nog langen tijd na. Wie weer met lust aan den arbeid tijgt, zal in korte stonden van rust nog vaak herinnerd worden aan de kleine belevenissen uit zijn vacantie. Een landschap zal hij herzien, aan kennissen zal hij herdenken, de conclusies van overpeinzingen zul len hem weer voor den geest komen. Nog nauwe lijks zullen de herinneringen zijn verteerd, of de geest zal zijn vervuld van nieuwe plannen en ge richt zijn op nieuwe doelstellingen. Bracht de vacantie rust en afwisseling, krachten bovendien voor nieuwen arbeid, die nieuwe arbeid zal worden veredeld door herinneringen en veraan genaamd door de perspectieven van toekoemende ontspanning. Gaan we dus met frisschen moed aan den slag. Eten kan nooit smakelijker zijn dan op een moment, dat we honger kregen; een bad is slechts verfris- schend, als .we ons hebben vermoeid en bestoft; een nieuwe vacantie kan haar volle bekoring weer pas krijgen na ingespannen arbeid en het doorstaan van nieuwe zorgen. SINT MAARTEN. Onder leiding van den heer C. Groet Az., verga derde Maandagavond de afd. Sint Maarten der Boerenbond ten huize van den heer Zwakman al- toer, ter bespreking demonstratie optocht op Woens dag 24 Augustus aari staande te Alkmaar met als doel om hiermede de regeering tot spoed voor tuin bouwhulp aan te zetten, Deze demonstratie gedachte is uitgegaan van den Boerenbond. Bij opening drukt voorzitter zijn spijt uit, dat slechts enkelen aan den oproep-voor dezen avond gehoor hebben gegeven en ..egt dat de strijd voor lotsverbetering in breeden kring moet. gevoerd wor den. Door den voorzitter en den heer Breed zijn eenige kopstukken van den Neutralen bond opgezocht en bij uitleg en bespreking van dit doel vond dit in gang bij deze heeren zoodat van dien kant alle medewerking wordt verwacht. Voorts is een schrijven gezonden aan andere afdee- lingen zoodat ook deze met het streven op de hoog te zijn gebracht. Op verzoek van voorzitter deelde de heer P.-Breed mede, welke resultaten de gevoerde besprekingen met de besturen van den Neutralen bond hadden opgeleverd en volgens dezen was dit meegevallen en had hij heht aangevoeld dat reeds de eerste over winning was beaald. Een 18-tal leuzen, waarvoor zal worden gestreden en welke op banieren in de stad zullen worden mee gedragen, waren opgemaakt zoodat hierdoor doel en streven aan den volke bekend zou worden ge maakt. Voorts deelde spreker mede, dat door den Neu tralen bond Zondag aanstaande in Concordia ver gaderd zal worden om een programma van steun op te maken en zoo mogelijk eene welke niet evenals den landbouw - en zuivelsteun op een volksbeiasting zal uitloopen. Voorts deelde voorzitter mede dat deze actie zijn beslag moet hebben voor September aanstaande zoodat bij heropening der Staten Generaal men al daar op de hoogte is van het streven der bonden. Besloten werd om Woensdag aanstaande ahen naar Alkmaar te trekken om mede te demonstreeren en de hoop was, daar heel Westfriesland hieraan mede zal doen, dat het indruk zal maken en de overheid doordrongen zal worden van den ernst der tijden en hierdoor eindelijk de maatregelen ter verzach ting van den toestand zal nemen. Lukt dit niet, dan was men algemeen van mee ning dat krasse maatregelen zullen moeten worden genomen. Na deze esloot voorzitle: de vergadering. SINT PANCRAS. Woensdagmiddag vergaderde in het vergader lokaal van de Bijzondere School de stemgerechtigde Ingelanden van de Banne Sint Pancras onder lei ding van den heer A. Wagenaar. Onderwerp: Overdracht van het onderhoud van den Bovenweg. De heer M. Duif vroeg direct na opening der ver gadering het woord, en gaf zijn ontstemming te kennen over de convocaat, deze was volgens den heer Duif zoo slecht opgesteld, dat velen niet naar de vergadering zijn gekomen, omdat ze niet weten waar het om gaat Hierop ageerde de secretaris, de heer J. ten Hoeve, daar dit toch hem het meeste raakte, als samen steller der convocaat. Deze luidde als volgt: De Banne St. Pancras draagt aan het Hoogheem- I raadschap Noord Hollandsch Noorderkwartier over j den onderhoudsplicht van den Bovenweg te Sint j Pancras, zooals deze plicht van ouds op de Banne rustte. I Zij neemt op zich de verplichting, om een jaar- I lijksche contributie te betalen aan N. H Noorder kwartier ten bedrage van 60 pet. van de som die het Hoogheemraadschap, in overleg met het Bestuur der Banne bij die overdracht zal vaststellen, als een vaste jaarlij ksche schadeloosstelling. De duidelijk liet, volgens den heer Ten Hoeve, niets te wenschen over. De heer Duif echter hield vol dat er geen onder houd doch vernieuwing moest staan, dan zouden veel ingelanden naar hier zijn gekomen om daar tegen te protesteeren, het is geld wegsmijten en dat is in dezen tijd niet gewenscht. De heer Jn. Wagenaar Sr. wenschte de straat in eigen beheer te houden. Volgens berekening echter zou dit nog duurder uitkomen, dan overgave. Verschillende sprekers voeren nog het woord over het voor en tegen der overname. Tenslotte het voorstel in stemming gebracht wordt met 14 voor, 6 tegen en 1 blanco besloten om den weg over te doen en 60 pet. bijdrage te verleenen aan het H. H. Hierna sluiting. Plaatselijk üieuws NOORDSCHARWOUDE. Donderdag jl. werd door ons harmoniegezelschap „Excelsior" het aangekondigde conceit feegeven in den muziek tuin achter de openbare lagere school te Noordscharwoude. Het mooiste zomerweer dat men maar wenschen kon begunstigde dezen avnd. zoodat men alle goeds van dezen avond mocht verwachten. De zeer en zeer weinige aanwezigen hebben va.i dit goeds naar hartelust genoten, maar voor het gezelschap is deze avond een teleurstelling geweest omdat men zoo bitter en bitter weinig belang stelling koestert voor de concerten. Het vormde wel een schrille tegenstelling met het gemeenschappelijk concert, en men mag'het ons niet kwalijk nemen, jyanneer wij daar uit conclu- deeren, dat men meer voelt voor eigen vereeniging dan voor mooie muziek in het algemeen. Wij kunnen heusch niet begrijpen, waarom zoo- velen zeggen .liefhebbers van muziek en zang" te zijn, wanneer men op mooie en hoogstaande con certen, zooals deze toch ^Excelsior" worden gegeven door afwezigheid schittert. Men kan hierdoor bijna niet nalaten aan het gezel schap te adviseeren om in het vervolg de concèrten maar achterwege te laten, wanneer wij niet wis ten, dat, zoo men hierop in zou gaan, de echte muziek liefhebbers zouden worden gedupeerd. Maar om nog eens op het concert terug te komen. Er werd een bijzonder rijk afwisselende avond ge geven. Het eene muzieknr. was nog mooier dan het andere en wij mogen niet nalaten „Excelsior" en directeur te complimenteeren met hetgeen zij Don derdagavond hebben laten hooren. Wijvoor ons honen nog vele malen te mogen genie ten van deze werkelijk mooie vertolking, zooals „Excelsior" het kan. Mogen ook de anderen nog eens lust en liefde gevoelen om meer belangstelling te toonen, maar te vens waardeering voor al het goede dat door onze harmonievereeniging wordt geboden. —OUDKARSPEL. Gisteravond hield de V.V.V.V.V. haar laatste vooroereidenae vergadering voor de groote nationale athietiexwedstrijden die Zondag aanstaande zulien worgen genouoen en den inzet vormen van de ker mis. Het zal een middag worden, overladen met sport kracht en vlugheid. De iuncties zyn verdeeld, het terrein wordt heden middag onder toezicnt van den voorzitter van den N.H.a.b. en een lid van de T. C. in orde georaent zooaat Oudkarspei dus thans gereed is om ue veie deelnemers(sters) op waardige wijze te ontvangen. Alles is gedaan om een "goed en vlot verloop te waarborgen, en wanneer nu ook het publiés komt, kunnen ue organisatoren tevreden zijn. De tevredenneiasbetuigingen van het publiek kun nen natuurnjkniet eerder worden verwacht of men moet gezien neoben, maar wij voor ons nebben ue overtuiging, dat deze in rijke mate zullen woruen ontvangen. Om xz uur wordt een wegwedstrijd gehouden, een weustrijd die zeker in net oranupunt der publie ue belangstelling zal staan. De roüte van ueze ongeveer 3 km. langen weg is: start care Jansen, uoor JNoordscnarwouue langs de veiling, over ue ringvaart, langs uen dijk, over oe Roskambrug, langs ue Spoorstraat en weer naar het cate van Jansen. Zeer bekende ioopers hebben voor dezen wedsrijd ingeschreven, zoooat menig spannend oogenbnk mag worden verwacht. Wij wilien echter aan de vele lienol rrzaea, Wij willen eenter aan de vele belangstellenden, die zich zeker langs den weg zullen scnaren, toen nog even dringend verzoeken vooral den weg vrij te houuen en nun medewerking te verleeenen, dat de weg wordt vrij gehouden en de Ioopers niet kunnen worden gehinderd. Daarna wordt om twee uur een aanvang gemaakt met de wedstrijden op het terrein, waar men zich zeker langs de lijnen zal scharen om de verrichtin gen van de dames en heeen athleten te volgen. Zooals wij reeds Donderdag schreven beloven ook hier zeer scherpe strijdoogenblikken te komen daar de bekende figuren elkander zeker geen kamp zullen geven. Het is een rijk verzorgd programma, vol afwisse ling. Er zal genoten worden. Maar ook voor deze middagwedstrijden willen wij nog een verzoek doen aan de bezoekers. Laat men er rekening mede houden, dat men van aJle zijden de verschillende nummers goed kan vel gen, zoodat men zich niet over de afscheiding be geeft, dit niet alleen om de deelnemers niet te hin deren maar ook om zich zelf niet aan gevaar bloot te stellen, Zulks vooral in verband met de num mers speerwerpen en discuswerpen. Het meest mag deze waarschuwing gelden voor hen die zich met kinderen naar het wedstrijdterrein be geven. Na afloop vindt de prijsuitreiking plaats in hei- lokaal van het Huis de Brederode. Maandagsavonds optreden van de tooneelvereeni- ging Jong Leven met het kluchtspel in drie bedrijven „Hoera, 't is een jongen." De opvoering vindt plaats in de tooneelzaal van het Huis de Brederode. Dinsdag middag zal de noodige zorg worden be steed aan de wedstrijden voor de schoolkinderen uit de gemeente Oudkarspel en voor zoover deze in Noordscharwoude de r.k. jongens en meisjesschool bezekoen. Laten de ouders nu ook eens belangstelling too nen voor de wedstrijden van hun kinderen en niet alleen de kinderen met de commissie op het terrein I doen zijn. i Hoe menigmaal kijken de kinderen niet tever- I geefs uit naar vader of moeder-of die hun pres taties wel volgen. Het gaat immers voor het kind. Maar wanneer wij nu zoo in het kort de wedstrij den van de V.V.V.V.V. hebben besproken, wij willen toch ook nog wijzen op een inrichting die stand plaats heeft gekozen op de kermis en wel de Cen traal Bioscoop, naast de tooneelzaal van den heer C. Vis. Deze onderneming komt Zondag met een bij zonder filmwerk „Wilde Orchideëen", waarin men kan genieten van opwindende jachttafereelen, en veel mooie natuuropnamen. Een film die niet alleen gezien mag worden maar een bezoek ten volle waard is. Dinsdag wordt als hoofdnummer gegeven .Om 't kind" waarin de gevierde filmster Greta Garbo haar Zoo ziet men dat er al meta al van veel, zeer veel te genieten valt, Het weer voorspelt ale goeds, zoodat men een ge zellige kermis mag verwachten. Een gezellige, ordelijke en rustige kermis. Vergadering van de Visschersvereeniging afd. Geestmer-Ambacht op Donderdag 18 Augustus 1932 des namiddags 2 uur in het café van den heer K. de Hart te Oudkarspel. Aanwezig 25 leden alsmede de heeren van Baaren en Hart, resp. inspecteur en opzichter der Vissehe- rijen en de heer Rood, rijksveldwachter. De voorzitter, de heer E. Vlug deelt mede, dat het niet de gewoonte is om in het midden van den zo mer te vergaderen, maar het geldt thans een bij zonder onderwerp, waarover het bestuur het niet eens is. Daarom is deze vergadering belegd om het oordeel van de leden te vernemen. Spreker hoopt dat de besprekingen vlot en rus tig zullen verloopen. Met een woord van welkom aan alle aanwezigen verklaart spreker de vergadt- ting voor geopend. Bespreking grondelzegen. In bespreking wordt gebracht of heht gewenscht is, dat er met de grondelzegen gevischt mag worden in de zomermaanden. De voorzitter zegt, dat de laatste 34 jaren er een overbevissching is met fuiken. Meermalen is in de vergaderingen de wenschelijkheid besproken om gelegenheid te geven om met den grondelzegen in de zomermaanden te visschen. Dit zal in zekere mate het overdreven visschen met fuiken ontlasten. Voor eenige jaren is er plm. 800 pond grondel uitgezet met regeeringssteun en steeds is de grondel meer en meer merkbaar. Ofschoon de grondel beter in den winter kan worden gevischt is deze juist in den zomer het meeste waard. In verband hiermede heeft het bestuur tevens een onderhoudgehad met den inspecteur en opzichter betreffende het pachetn van het vischwater der ge meente Warmenhuizen. De overeenkomst is tegen Nieuwjaar opgezegd en moet er dus een nieuw contract worden gemaakt. De heher van Baaren heeft tevens verklaard, dat hij bereid is den minister voor te stellen voor het Ambacht een uitzondering- te maken en bij wijze van proef het visschen met den grondelzegen voor een korten tijd toe te staan. Blijkt het echter dat er teveel wordt vernield of dat er teveel liefhebbers zijn, dan kan er altijd nog een einde aan worden gemaakt, Spreker opent hierover de discussies. Door eenige leden wordt naar voren gebracht dat met de fijne zegen vele kleine vischjes ver moord zullen worden en er dus veel vernield zal worden. Ue voorzitter merkt op, dat het visschen met den grondelzegen ook betreft de bliek en de alver. Vooral de laatste soort is in den winter niets waard en wordt juist nu gevraagd. Wat betreft het vis schen met den zegen, merkt spreker op, dat een goede visscher met een goed net niets zal vernielen maar men moet er ook den tijd voor nemen. De fuiken zijn een nog veel grooter moordwerktuig, daarom is er veel te zeggen voor het visschen met den grondelzegen. Spreker merkt op, dat bovenstaande de meening is van een gedeelte van het bestuur. De heer van Baaren zegt, dat er destijds grondel is uitgezet met steun van de regeering. Dat is dus v/el een bewijs dat men hier prijs stelt op de grondel en in den polder is die er al aardig. Doch het is toch niet de bedoeling om ze in het wa ter te laten. Daarom komt nog de vraag, waarom zal de kans niet worden gegeven om de menschen wat extra's te laten verdienen. Nergens wordt zoo ontzettend met fuiken gevischt als hier, terwijl die veel meer vernielen. Bij wijze van proef zal er een maand met den grondelzegen worden gevischt en zullen de vergunningen hiervoor persoonlijk zijn Echter worden deze onmiddellijk ingetrokken in dien niet aan de voorwaarden wordt voldaan. Er zal ook strenge controle worden uitgeoefend en zullen er niet meer dan ten hoogste 6 vergun ningen worden uitgereikt. Hierop ontspint zich een langdurige niettemin' levendige gedachten wisseling, waarbij de voor- en tegenstanders ruimschoots in de gelegenheid wor den gesteld hun standpunt uiteen te zetten. Tenslotte stelt de heer Berkhout voor, om deze proef wel toe te passen, doch alleen voor grondel en alver en mag degene, die een zoodanige ver gunning heeft ook geen andere soorten visch in zijn schuit hebben. De heer van Baarèn wijst erop dat hem door den minister is opgedragen, om een onderzoek in te stellen of het visschen met den grondelzegen loo- nend is of niet. Tenslotte wordt op voorstel van den inspecteur met allen voor besloten de proef te nemen gedurende 3 weken en wel 2 dagen per week. Rondvraag. De heer R de Vries vraagt meer politietoezicht op de Zondagen, daar door hengelaars veel fuiken worden gelicht. Sspeker wil een hengelverbod op Zondag invoeren. De voorzitter zegt, dat dit laatste absoluut onmo gelijk is. De heer van Baaren zegt, dat er vele gemeenten zijn, die het vischwater verpachten doch bij een hengelverbod zullen die het hengelrecht blijven be houden en dan zal de toeloop van hengelaars nog veel grooter zijn en dat is juist het gevaar, dat er aan verbonden is. Tevens wordt nog door een der leden opgemerkt dat er ondanks het besluit van de vereeniging er nog altijd leden zijn die hun fuiken des morgens laten staan. Besloten wordt om het volgende jaar de bepaling op de vergunning te vermelden, dat bij niet nale ven der voorwaarden de vergunning onvoorwaarde lijk wordt ingetrokken. Eveneens zullen degenen, die dit jaar misbruik ervan maken, het volgend jaar geen vergunning ontvangen. De heer Rood, rijksveldwachter deelt mede, dat degenen die de fuiken laten staan verbaliseerd wor den, daar in de vergunning tot uitdrukking komt, dat er een bepaalde tijd voor staat. Blijven de fuiken staan, dan vischt men zonder vergunning. Wat betreft het lichten der fuiken, merkt de heer Rood op, dat dit in de week veel meer geschied dan op de Zondagen. Steeds wordt maar gerekend op de politie, echter van medewerking van de zijde der leden is absoluut geen sprake. De heer van Baaren deelt mede, dat hij een onderhoud heeft gehad met den burgemeester van Warmenhuizen betreffende het pachten van het wa ter te Warmenhuizen. Het is alleen de bedoeling dat er een nieuw contract wordt gemaakt, dus behoudt de vereeniging het water. Alleen blijft de uitgifte van hengelvergunningen aan de gemeente en zullen er geen vergunningen worden gegeven voor den snoekhengel. Spreker wijst er nog op, dat men na het consta- teeren van het laten staan van fuiken zich heeft te wenden tot den rijksveldwachter, waarna proces verbaal volgt. De voorzitter memoreert dat er een proef is ge nomen met een kunstmatige snoekbrpederij en die vrijwel is gelukt. De kosten zijn alleen aan water ƒ90 geweest. Deze proef heeft veel toezicht en onderhoud ver- eischt, waarmede de heer Glas was belast, die dan ook onafgebroken werk eraan heeft gehad om de proef te doen slagen. Spreker stelt voor .om den heer Glas hiervoor een vergoeding te geven van 25. Met allen voor wordt dit voorstel aangenomen. De heer de Vries klaagt over he loopen op de kaai door de hengelaars. De heer Rood zegt toe proces verbaal te zullen opmaken. Niets meer aan de ordez ijnde volgt sluiting. De aanvoer van vroeg esoorten begint sterk te verminderen. Darwinsoorten waren laag in prijs. Voor soorten als Copland, Bartigon. Sanders, Pitt, voorheen gewilde soorten was weinig belangstel ling. Ook vroege soorten waren iets lager. Volgende week wordt de laatste veiling van lever bare gehouden. Aanvoer ruim 2.000.000 stuks. We noteeren als volgt: Gele crocus Crocus Gladdore Herodiade Theeroos William Copland Generaal de Wet Rose Luisante Pride of Haarlem Rev. Ew bank La Reine La Reine Max Rose la Reine Ibis Bartigon Sieraad van Flora Gern. Spatulata Clio Clara Butt Baron de Latonage Scarlet Due Due de Berlin Witte Due Max Fred Moore Peach Blossom Couleur Cardinal Allard Pierson Inglescomb Yellow Brillant Star Cram. Brillant Murillo Albino After Glaus Fame combe Sanders Rijzende zon Gretchen Witte Zwaan Zwanenburg Electra Pr. Elisabeth Mad. Krelage Prof. Rouwenhof Will. Pitt Vuurbaak Azalia La Tulipe Noir The Sultan Ph. de Commines Waterloo Mad. Butterfly Prince of Orange Chanle de Cynge Mr. Stanley Artur Negno Roi d'lslande Prosperity Pr. van Oostenrijk Centenaire Colchium A major Breeder Lodewijk IV Breeder Feu Andert Pink Beauty ƒ0.10 ƒ0.40 ƒ1.10 ƒ0.75—2.25 0.20—1.20 0.95—1.45 ƒ0.65—1,15 0.10—0.40 0.20—0.95 ƒ0.40—1.90 1.35—2.— 0.6-5 1,15—1.55 0.20—0.85 0.20—0.80 ƒ1.15 0.20—0.65 0.25—1.10 0.25—1 05 ƒ0.30—0.75 0.80—1.05 ƒ1.30 ƒ0.30 1.05—2.55 ƒ0.55—1.05 ƒ1.70 0.55—1.30 ƒ0.85 0.30—0.50 ƒ0.30—1.85 1.85 0.75 ƒ0.45—1.05 ƒ1.30 0.40—0.70 1.20—1.85 2.05—2.45 1.30—1.75 0.25—1.35 ƒ0.30—1.30 ƒ1.15 ƒ0.35—0.90 ƒ0.30—1.75 ƒ0.75—0.90 ƒ1.25 1.05—1.25 ƒ0.35 0.70 ƒ1.00 ƒ6.60 ƒ1.20 0.65 ƒ0.30 ƒ0.25 0.65 ƒ0.60 ƒ0.60 1.45—1.55 0.30—0.75 ƒ.1.90 ƒ0.70 ƒ0.700.8& 0.75—1.60

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 3