„De goeie ouwe tijd' Uit den Omtrek Handleiding gratis tenlandschen handel en de hoeveelheid goud in een land bepaalt, in hoeverre dit aan den wereldhandel kan deelnemen. Naarmate er dus goud aan de cir culatie onttrokken wordt, schrompelt ook de wereld handel ineen. Deze heeft dan ook slechts de helft van den omvang van 1929. De voornaamste reden van de opeenhooping van goud in de schatkisten van Frankrijk en Amerika ligt echter in de oorlogs schulden en herstelbetalingen, die alle andere lan den, maar het meest Duitschland, hebben verormd Die armoede kon door credieten ln den vorm van' buitenlandsche leeningen wel tijdelijk worden'ver bloemd, doch toen het vertrouwen in de crediet- waardigheid deze landen, m.a.w. in hun kans op economische opleving, begon te verminderen, mede door de toenemende verhooging der tariefmuren ging ook dit niet meer, vooral omdat als gevolg van den slechten economischen toestand met name in Duitschland ook de politieke toestand te wenschen begon over te laten. Eerst werden er geen nieuwe credièten meer verleend, toen werden bestaande credieten ingetrokken en als gevolg van een en ander werd de verdeeling van den goudvoorraad der- wereld nog ongelijker en de koopkracht nog ge- ringer. Door de oorlogsschulden en herstelbetalingen te schrappen, en den goudvoorraad der wereld gelijk matiger te verdeelen door credieten van de goud- bezittende landen aan de overige, zou men dus veel - kunnen verbeteren. Werkverschaffing op interna tionale basis en een internationale emigratiepoli- tiek kunnen slechte hulpmddelen zijn om de werk loosheid te bestrijden; zij tasten het kwaad niet in den wortel aan. Doch al deze dingen zijn on denkbaar bij het antagonisme, dat er thans nog tusschen de verschillende staten bestaat. De poli tici op de internationale conferenties zijn gebonden door de verkeerd geleide meeningen van het volk dat zij vertegenwoordigen en dat zij de harde waar heid niet in haar vollen omvang durven mede te deelen, uit vrees daarvan zelf den terugslag te on dervinden en hun plaats te zien innemen door min der verzoeningsgezinde politici, die de internationale verhoudingen nog meer zullen verslechteren. En aan den anderen kant beteekent elke mislukte con ferentie winst voor de oproerige, zelfs revolutionaire elementen. Zullen de staatslieden er dp het laatste moment toch nog in slagen, een uitweg te vinden? —SINT MAARTEN. Gevonden voorwerpen 3 zichtkolven. Inlichtingenter secretarie SINT PANCRAS. De ouden van dagen hebben wederom hun reisje achter den rug, begunstigd door wel even te warm weer werd de reis aangevangen met twee bussen van de Firma Kok, Tuinman en Wilken. Drie-en-vijftig oudjes namen aan den reis deel. Allereerst werd gepleisterd te Haarlem in de Bier kan, waar de inwendige mensch werd versterkt, met koffie en koek. Daarna weer ingestapt en naar Den Haag, weer de sierkan opgezocht, een kist met bananen, kren tenbroodjes enz. medegesleept doch het bleek dat geen plaats genoeg was voor het gezelschap, inge stapt en doorgereden naar Scheveningen ging het beter, een der oudjes zei reeds hoogst voldaan, al zie ik vandaag niets meer, ik ben al meer dan te vreden. Toen voor 14 dagen terug de menschen zeiden, de reis zal niet kunnen gaan (ik had mijn- zilver al gepoetst) viel mij dit niet mee, doch nu genieten wij zooveel dat dit de teleurstelling van toen weer ruimschoots vergoed. Als bijzonderheid kan nog worden vermeldt dat in het drukke verkeer een der commissieleden fun geerde als verkeersagent, en bij het oversteken eener straat het heele verkeer werd stopgezet en de oudjes konden dustig oversteken. De politie, welke even verder stond zag dit lachend aan en groette beleefd het betrokken commissielid. Op den terugreis - werd doorgegaan tot Velsen, waar wederom werd gepleisterd en van de medege nomen lekkernijen en brood werd genoten. Hier bracht een commissielid dank aan de oudjes voor het welslagen der reis, ook werden bedankt de burgerij van Sint Pancras, die door geldelijke bij drage deze reis hebben mogelijk gemaakt. Alsmede de winkeliers, bakkers, slagers enz. die ook zoo ruimschoots van alles in natura hebben ge geven. Te half negen kwamen de oudjes hoogst voldaan thuis en hun algemeene afscheidsgroet was, we zul len hopen van volgend jaar weer zoo'n gezelligen Nieuwstijdingen Meun win noodlijdende tuinbouwers. Een mededeeling vaat den minister. Van den minister van Economische zaken en Arbeid is bij de comm. uit de 50 W, Friesche gemeentebesturen een schrijven binnengekomen waarin wordt medegedeeld dat met den grootst ïnogelijken spoed de mogelijkheid tot het nemen van maatregelen tot hulpverleening aan de nood lijdende tuinbouwers wordt overwogen. B© toe stand van de bedrijven, zooals; die zich in den, jongsten tijd heeft ontwikkeld, heeft daarbij de speciale aandacht der regeering. Autobus met veerpont gezonken Geen persoon,lij|io ongelukken. Donderdag is tijdens het overzetten, van een groote autobus uit, Amersfoort de veerpont over het zijkanaa.l F van het Noordzeekanaal gezon ken. Gelukkig had men ie inzittenden van de bus, voordat zij op het pont ging, laten uitstap pen om over de voetbrug het kanaal over te steken. Ook de chauffeur en de pontschipper konden worden gered, zoodat bij dit ongeval geen mensch en levens te betreuren zijn. Van de autobus, welke nog rechtstandig op de pont staat, steekt nog een gedeelte van de kap boven water. Ontsnapte gevangene poogt uit een trein te Ontvluchten. Een uit de Belgische strafgevangenis ontsnap te Pool werd door de marechaussee te Roosen daal aangehouden. De man werd naar de mare chausseekazerne overgebracht, maar daar hij geen papieren bij zich had, om 8.18 uur op den trein naar België gezet. JDe mam scheen hierin niet veel zin te hebben en, nauwelijks had de trein het station verlaten of de man opende het por tier en wilde uit den trein springen. De men schen wilden hém Weer naar binnen trekken,t (daar d etrein reeds zooveel vaart, had, dat hij er schijnbaar niet uit durlde to springen. Hierop was hij blijkbaar niet gesteld, want hij verweerde zich hevig. De passagiers trokken aan de nood rem en toen de trein vaart, mindphde slaagde de Pool erin op den grond te springen en snelde over de lijn en een, sloot de Padhuisstraat in. Hierin verdween hij itr een; de«r gangen, kwam in de tuinen erachter 'terecht,' waadde door de Watermolenbeek, waarna hij op de boulevard Antwerpia regelrecht in de armen van een poli- tie-agent liep. Na den nacht, in het politiebureau te hebben doorgebracht is hij' ophieuw op den, trein naar Belgie gezet Buitenland DE STRATOSFEERTOCHT VAN PROF. PICCARD. DE LANDING. Het bericht van de nadering van den ballon van Piccard verspreidde zich snel door het gebied van het Garda-meer. Duizenden volgden met levendige belangstelling den langzamen voortgang van het gevaarte. Nadat Piccard om 2 uur, zooals gezegd aanmerkelijk in hoogte gedaald was, bewoog hij zich 2^2 uur lang over Desenzano. Daarna zette hij koers naar Fastilione della Stiviere. Te 5 uur 10 min. landde de ballon vlot te Caval- laro di Monzambano in de Italiaansche provincie Mantua. Cavallaro di Monzambano ligt op drie kg. van Volta Mantovana, ongeveer 15 km. ten zuidwesten van het Gardameer. Het terrein, waarop de ballon gedaald is, is heuvelachtig en is slechts enkele kilo meters ten noordoosten van de luchtlijn Mantua- Brescia gelegen. De omgeving heeft nog histori sche beteekenis: in Juni 1859 werd hier de veldslag geleverd waarin Franzen en Piemonteezen de Oos tenrijkers versloegen. De instrumenten in den gondel hebben goed ge werkt, doch over de technische en wetenschappelijke resultaten zijn nog geen nadere bijzonderheden be kend. Toen de gondel boven den grond zweefde werden de moedige luchtvaarders door de toegestroomde menigte met groote geestdrift begroet. Nadat de landing geschied was, wijdden prof. Piccard en zijn assistent ir. Cosijns, met behulp van manschappen van het vliegercorps allereerst hun zorg aan het omhulsel van den ballon en de instrumenten aan boord van het toestel, wat nog al tijd in beslag nam. Wanneer Piccard's aanwezigheid op de landings plaats niet meer noodig is, zal hjj eenige dagen te Desenzano de gast zijn van de Italiaansche vlieger officieren. Naar uit Desenzano nog gemeld wordt, heeft prof. Piccard den tocht uitstekend doorstaan. Het Itali aansche ministerie van luchtvaart, dat van te voren over de mogelijkheid van een landing in het gebied van Mantua was ingelicht, had aan officieren en soldaten van de luchtvaarafdeeling bevel gegeven, zich gereed te houden. DE RADIO-VERBINDING. Sedert 11.40 gisterochtend is de radio-zender van Prof. Piccard niet meer gehoord geworden. Slechts gedurende de morgenuren heeft ir. Cosijns in gere gelde verbinding gestaan met Zwitsersche, Duitsche en Oostenrijksche radio-stations. Radio-amateurs is het niet mogen gelukken verbinding met den ballon te krijgen. Of 't verbreken van de radio-verbinding een ge volg is geweest van een storing zal nog moeten blijken. EEN ONDERHOUD MET PROF. PICCARD. Een hoogte van 17.000 M. bereikt. Prof. Piccard verklaarde kort na zijn landing in een onderhoud met een vertegenwoordiger van Uni ted Press, zoo lezen wij in de „Tel.", dat hij een hoogte heeft bereikt van 17.000 meter. Hij had met moeilijkheden te kampen gehad in verband met de hevige koude dietn den gondel heerschte. Eén oogen blik vreesden de luchtvaarders zelfs, dat zij door zouden vriezen. Over de resultaten van zijn tocht betoonde Pic card zich overigens ten hoogste voldaan. Hij heeft waarnemingen verricht, welke, naar hij gelooft, van groote waarde zullen blijken. Voornamelijk had hij zich geconcentreerd op het bestudeeren der cosmi- sche stralen. Zijn onderzoekingen werden, naar hij verklaarde, door ideaal weer begunstigd Bij de landing werd de metalen gondel eenigs- zins ingedeukt, doch men gelooft niettemin, dat alle instrumenten onbeschadigd zijn gebleven. Zij zijn echter nog niet nagezien. Ook het omhulsel van den ballon werd licht beschadigd, als gevolg van het feit, dat Piccard bij de daling te snel gas had laten ontsnappen. Het verschil in temperatuur tusschen de ijskoude lucht in den gondel en de smoorhitte van Italië was zoo groot, dat de beide luchtvaarders enkele oogen- blikken er door bevangen werden. Piccard zocht even de schaduw op van een nabijstaanden boom, doch reeds na enkele oogenblikken was hij geheel uitgerust. Kolonel Bernasconi, commandant van de lucht- vaartschool te Desenzano, was de eerste, die Piccard bij de landing de hand drukte. Bernasconi bood den professor aan, den ballon met vrachtauto's naar het vliegkamp te doen overbrengen, welk aanbod door Piccard werd aanvaard. Een van de eerste handelin gen van den geleerde was, een telegram te zenden aan zijn echtgenoote, om zijn behouden landing te melden. HET VERVOER VAN GONDEL EN BALLON. De vliegeroverste Bernasconi, commandant van het ln de nabijheid gelegen militaire vliegveld, zorgde, dat zeer spoedig een groote vrachtauto uit Desenzano ter plaatse was, waarop gondel en om hulsel vervoerd konden worden. Professor Piccard en zijn metgezel hielpen persoonlijk mee bij het op vouwen en opladen van dit omhulsel, waarna zij, toen dit werk tegen 8 uur was beëindigd, het trans port begeleidden naar Desenzano. De gondel werd daar onder bescherming gesteld van de militaire vliegers. Professor Piccard heeft nog medegedeeld, dat hij en zijn assistent reeds een telegram met geluk- wensch van den Belgischen koning hadden ont vangen. De luchtvaarders waren zeer vermoeid en konden nog geen volledig verslag van hun tocht geven. Prof. Piccard vertelde nog, dat hij gedurende zijn vlucht -lage temperaturen had aangetroffen. Pas kort vóór de landing was de temperatuur tót boven nul weer gestegen. Over het resultaat van zijn onderzoekingen in de stratosfeer kon prof. Piccard nog geen mededeelin- gen doen\ aangezien de instrumenten eerst onder zocht moeten worden. Direct na aankomst in zijn hotel te Desenzano trok professor Piccard zich in zijn apartement te rug,. aangezien hij vurig naar rust verlangde. REEDS EEN DERDE STRATOSFEERTOCHT AANGEKONDIGD. De te Rome verschijnende „Messagero" meldt, dat prof. Piccard heeft aangekondigd, dat hij voor nemens is een derde vlucht in de stratosfeer te ma ken en wel ergens aan den oever van den Hudson- baai in Canada in de nabijheid van de Pool. Tal van vraagstukken zullen kunnen worden opgelost waanneer vstgesteld zal kunnen worden, aan welken invloed de cosmische stralen bloot staan op de plaatsen, waar de magnetische stroomingen de stra tosfeer raken. MOEILIJKHEDEN BIJ DE LANDING. Volgens een bericht ln hetzelfde blad ging de landing van den gondel met eenige moeilijkheden gepaard. Op de plaats, waar de gondel neerkwam, bevonden zich 5 boeren, die in looppas op den bal lon toeliepen. Piccard en zijn metgezel wierpen tou wen uit, die de boeren trachtten te grijpen. Toen een plotselinge windstoot de ballon Iets omhoog duwde, lieten de boeren, uit angst mee omhoog ge trokken te worden, de touwen los, waarna de bal lon op 50 m. hoogte kwam. Bij de tweede poging om te landen, was de botsing met de aarde zoo hevig, dat de omstanders het ergste vreesden vor den gondel, tot dat Piccard en zijn metgezel uit den gondel stapten. Van keukenmeisje tot opera-ster. Benige dagen geleden stierf te Parijs' in den ouderdom van 57 jaar Marie Delna, wier naam vroeger heel bekend was. Als operaster is er heel veel over haar gesproken. Ze gold als een der beste zangeressen ter wereld. Marie Eelna, die eigenlijk Marie Ledant heette begon haar fantastische loopbaan als. eenvoudig keukenmeisje. Ze Werkte in een Parijsch rstau- rant toen de schilder Baudoim haar op zekeren, dag in de keuken hoorde| zingen. Hij liet haar bij zich komen en vroegf of zij er lust in had. zangeres te worden. Marie Delna vond dat direct goed, verliet onmiddellijk haar betrekking en kreeg toen op kosten van den schilder zangles. IJe leeraar was over de stem en de vorderingen, van zijn leerling zeer tevreden. Ben jaar later stond Marie Delna al op het tooneel van de Opéra Oomique. In het begin kreeg zij natuurlijk al- klein erollen doch niet lang daarna werd ze een gevierde ster. De kunstenares kreeg groote sa larissen, haar geluk scheen vzolmaakt. Ze kon zich iedere luxe veroorloven; aan haar eischen werd direct voldaan, want zij was de groote ster. Alle groote Europeesche theaters vochten om haar, t Even snel als zij beroemd) en rijk geworden was, vergat men haar ook weer. Haar spaarpen ningen waren spoedig verteerd, nieuw geld kwam niet binnen. Marie Delna stierf vergeten en een za&m. Eenige dagen herinnerde men zich de groo te zangeres weer ,doch nu is ze voorgoed ver geten. j(Uit de Vrije Wesffriesé") AVe zijn gewend de goeie ouwe tijd" te ver heerlijken ten koste van den tijd waarin wij leven, zegt de „Maas- en Seheldebode,," AVe klagen over de afval en Godsverzaking, over de brute negatie van de Zondagviering,! over de ruwe zeden enz. enz. En dan wordt er overr geklaagd, dat de Overheid zich zoo slap aanstelt, alles maar toelaat en haar roeping verzaakt. Inderdaad is er veel te klagen. Maar men denke niet, dat het iri vroegere tijden zoo heel veel beter was. •AFe -zullen hierover eens een beschouwing over nemen over de wijze, waarop onze brave vaderen leefden in het bloeitijdperk van het Calvinisme. Men leze slechts het volgende, dat historie- getrouw is: Be dag des Hoeren werd hier te lande in de XFIIe eeuw op de schrikkelijkste en onbe- schaamste wijze in het openbaar ontheiligd. Bit was reeds zoo in. het laatste kwart van de XVIe eeuw, maar toen was het nog de cri sis der jeugd, die de Gereformeerde Kerk door maakte. De ruwe zeden konden1 niet met een slag verzacht, de nawerking van de Röom- sche gebruiken kon niet op eenmaal gestuit worden. Maai» in den bloeitijd) van het Cal vinisme was dat een ander geval. Men wist toen zooveel beter en het was niet te ver ontschuldigen, dat met de handhaving van de zuivere leer niet gepaard ging een hoog hou den en eerbiedigen van 's Hjeeren geboden, voor al op 't gebied van de heiliging van den Zon dag. AVe kunnen ons tegenwoordig van de toestanden, die er toen .heerschten* schier geen denkbeeld vormen. Er werd des Zondags op strekt gespeeld, gedobbeld, gekaatst, muziek gemaakt. In de herbergen werd gedronken en gedanst. Er werd in de jvinkels en op straat gekocht en verkocht, de .molens maalden, de werkplaatsen dreunden van het hameren en kloppen. Op de markten hadden verkoopingen plaats van visch en vleesch, beestenmarkten werden er gehouden, de schutterijen hielden haar oefeningen kortom buiten de Kerk wist men haast niet dat het Zondag was. AFel werden er door de Overheid plakkaten uitge vaardigd tegen de profanatie" van den Sab bath-, maar men hield er de hand niet aan, ze werden telkens overtreden 'en gedurig ver nieuwd en in plaats van haar eigen plakkaten, te hanjdhaven, ging de Overheid zelf dikwijls voor in iiet ontheiligen van den Zondag. Ein als het zoo in het openbaar toeging, behoeft men niet te vragen wat er binnenshuis al niet gebeurde. Baarbij komt, dat de schouten en hun rakkers voor al dat kwaad dikwijls de oogen sloten en er niet afkeerig van waren, om zich te laten, omkoopen om het opleggen van straf - straffen na te laten. Als we dit lezen, dan moeten wij dankbaar ge tuigen, dat onze Zondagsviering toch heel wat stichtelijker is. Er is n*r""*\minste scheiding merkbaar tusschen de wereld en de geloovigen. In orthodoxe streken heeft de Sabbatheiliging een stempel gezet op het publieke leven. Natuurlijk werd er in de dagen van den opbloei van het Calvinisme wel tegen de goddelooze praktijken opgetreden. AFie kennis heeft aan de oude schrijvers ,bv. een Tieelinck, een Voetius,' een Arogelius, Borstius, Lyduis en vele anderen,, weet. dat ze schier in alle preeken verschrikkelijk te keer gingen tegen- de goddelooze praktijken in hun dagen. Maar we twijfelen er aan of het veel geholpen heeft. In ieder geval is er geen reden ,,de goede oude tijd tegen den tijd dien wij beleven uit te spelen. Schaften van schoonheid sluimeren in uw huid Gelaatsmassage met Purol wekt ze tot nieuw leven. Een handleiding voor gelaatsmassage ontvangt U gratis bij koop van Purol (doos 30 cent, tube 80 ct.). Alleen bij Apoth. en Drogisten. CORRESPONDENTIE. Wij'ontvingen opnieuw een ingezonden stuk van den heer P. de Boer, van Zuidscharwoude. Hoewel wij zijn stuk nauwkeurig hebben gelezen, komt het ons echter voor, dat het geen doel treft dit te plaatsen, omdat het als antwoord op het artikel van den heer A. Troost geen nieuwe gezichtspunten opent. Het „hoor en wederhoor" is in de meeste gevallen goed, door wrijving van gedachten enz. Maar, wanneer een onderwerp reeds van vele zijden is bezien, dan heeft het o.l. geen nut er verder over te praten. Men kan ook van het goede te veel krij gen, en in dit geval zouden wij bijna van het kwade willen spreken. Men houde het ons dus ten goede, dat wij ge noemd stuk terzijde leggen. REDACTIE. Het voorstel der commissie-AVclter tot opheffing va|n de Arronjlisscments-Rieclitbank te Alkmaar Bezwaren van de Kamer van Koophandel. In verband met het feit, dat in het zooge naamde rapport AFelter in overweging wordt ge geven de Arrondissementsrechtbank te Alkmaar op te heffen, veroorlooft de Kamer zich hare bezwaren tegen dit voornemen kenbaar te maken Naar de meening der Kameri is de gemeente Alkmaar door haar centrale ligging en gunstige verkeersverbindingen aangewezen als zetel eener rechtbank. Deze stad is voor de justitiabelen en alle personen in dit arrondissement, die de recht bank, hare ambtenaren en organen, als President Officier van Justitie, Politierechter, Kinderreoh ter, Beehtereommissarissen, Griffier, Griffie en Parket, enz. hebben te bezoeken, te weten advo caten, procureurs, procedeerende partijen, ge tuigen, deskundigen en tal van| andere te com- pareeren personen, o.a. terzake van echtschei dingcomparities, familieverhooren, faillissements aanvragen, enz., voorts politieambtenaren en be ambten, verdachten in strafzaken, te beëedigen personen enz., gemakkelijk te bereiken. Eveneens kunnen de te Alkmaar standplaats hebbende, ge rechtelijke ambtenaren en beambten, die voor dienstzaken eenige andere plaats van het arron dissement hebben te bezoeken, zulks, gemakkelij en over het algemeen zonder veel tijdverlies en kosten doen. Opheffing der rechtbank te Alkmaar en de daar mede samenhangende Lndeeling van ons uitge strekt en dichtbevolkt arrondissement die o. a. de grootste kaasmarkt ter wereld binnen zijn poorten heeft en waar circa 14.000 handelszaken in het handelsregister staan ingeschreven bij een of meer andere arrondissementen; zal leiden, voor de justitiabelen en de tallooze, verder hier voor bedoelde personen van bijna het geheele ar- rondissement Alkmaar, immers van de gemeente Alkmaar en omgeving, alsook van het geheel ge bied ten westen, tem noorden en ten oosten daar van, tot groot ongerief, grooter tijdverzuim en meerdere kosten; voor het rijk tot meerdere' reis- en verblijft kosten van justitie- en politieambtenaren, en be ambten, tot meerdere kosten van reis-, verblijft en tijdverzuimvergoeding aan getuigen en, des kundigen en tot meerdere transportkosten van verdachten en veroordeelden; alsmede gelet op den omvang van de werkzaam heden der Alkmaarsche rechtbank, waarbij reke ning moet worden gehouden met de te verwach ten toeneming, wegens het meer en meer in cul tuur komen en bevolkt worden van den AFje- ringermeerpolder. I voor het rijk allicht tevens tot kosten wegens noodzakelijke uitbreiding van het aantal rechter-

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 5