UW ADRES!! Voor alle drukwerken van de eenvoudigste tot de modernste uitvoering is Uw adres de DRUKKERIJ te Hoord-Scharwoude Pluimveeteelt lij ke ambtenaren en beambten der andere recht banken, die met de werkzaamheden onzer recht bank zouden worden belast. En wellicht ook tot kosten wegens noodzakelijke uitbreiding verbou wing of inrichting wijziging der gebouwen dier andere rechtbanken. Overigens is toch, volgens het oordeel der Kamer, een grondige bekendheid met het rechts gebied en diens bevolking een rechtbank voor haar oordeel en beslissingen vaak dienstig en nut tig. Vestiging der rechtbank zooveel mogelijk in het centrum van haar gebied en temidden dier bevolking is ook daarom van veel belang. Ons district zal bij toevoeging aan een of meer andere arrondissementen een uithoek daarvan wor den. Lang niet denkbeeldig is 't, dat meer en meer personen, die kunnen getuigen of inlichtingen kun nen geven, zich daarvan, teneinde ongerief en fi- nantieel nadeel te ontgaan, zoo mogelijk zullen ont houden, natuurlijk tot schade voor de rechtsbedee- ling. De opheffing der Rechtbank zal, zooals vanzelf spreekt, in het bijzonder aan de gemeente Alkmaar nadeel toebrengen; immers de stad zal aan betee- kenis verliezen en schade lijden; vertrek van rech terlijke ambtenaren en beambten, alsook zeker wel van een deel der balie, sterke afneming van bezoek aan de stad, enz., terwijl met de verdwijning der rechtbank zeker tevens het huis van bewaring zal worden opgeheven, wat eveneens tengevolge zal hebben vertrek van ambtenaren en beambten uit de stad en schade voor groot- en klein-handelaars. Juist in een moeilijke periode, waarin eer een sti mulans voor het bedrijfsleven noodig is. Resumeerende komt de Kamer tot de conclusie, dat de voorgesteld opheffing der Arrondissements rechtbank te Alkmaar haar ongewenscht toeschijnt, omdat daaruit waarschijnlijk geen belangrijke voor deden kunnen voortspruiten. Alhoewel dit nog niet is aangetoond, bestaat de mogelijkheid dat hét Rijk door deze opheffing een luttel bedrag minder* zal moeten uintgeven, maar de vraag rijst tevens, of die mindere uitgave van het Rijk gerechtvaardigd is wanneer zeer veler belanger, waaronder die van de 14.000 in het Handelsregister te Alkmaar en Hoorn ingeschreven zijnde handelszaken, daardoor bena deeld zullen kunnen worden? DE KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIE KEN VOOR HLLANDSNOORDERKWARTIER De Voorzitter; (w.g.) S. W. ARNTZ. De Secretaris: (w.g.) D. J. SCHEFFEL. Emrvredsters en vecrenpluksters. Ecieren vree ten en veeren plukken; zijn de meest gevreesde ondeugden van het kippenvolkje. zelf al zegt, dat geen enkele methode tot be- Er bestaan velerlei remedies tegen, wat op zich srijding van het kwaad afdoend^ Is, want dan zouden we met deze alleen kunnen volstaan. Veeren pluksters?? vraagt de een. ,,Een stuk rauw spek in de ren hangen, luidt zijn gelijk gegeven advies. Een ander "zweert bij het gebruik van snavelringen voor de overtreedsters. Een (derde geeft den slechten raad om de kippen met petroleum te besmeren. Een vierde is zoo ver standig om op de verdiensten van veerenpluksters te wijzen als soepkippen. Tegen het eieren vreten gebruikt men speciale legnesten, waarin eventueele eieren buiten het bereik der kippen rollen, maar de hoenders ma ken van dergelijke nesten niet gaarne gebruik. Men vult uitgeblazen eieren met mosterd of creoline. Enzoovoorts. Elk der genoemde middelen kan in een be paald geval wel eens baat geven, maar als regel is tegen de bovengenoemde onhebbelijke gewoon ten van het kippenvolkje weinig anders en be ters te doen dan de delinquenten naar den soep pot te verwijzen. Spoed is daarbij een groot voor dee], want ondeugden worden door de kippen heel gauw van elkaar overgenomen. Slaagt men er dadelijk in om de eerste overtreedsters te be trappen en uit den toom te nemen, dan voor komt men vee] narigheid. Tenslotte bedenke men vooral, dat ook hief het voorkomen veel beter en gemakkelijker is, dan het genezen. Straks, als de jonge hennen den leg gaan aanvangen, kunnen ze gemakkelijk tot eiervreetsters worden. Een kip is' even nieuws gierig als dom aan dat laatste herinnert een bekend spreekwoord. Als een jonge hen haar eer ste ei heeft geproduceerd, vindt, ze dat blijk baar een wonderbaar iets. Ze bekijkt haar eigen product met veel interesse en probeert wat ze er al zoo mee kan doen. Allereerst schijnt ze te willen nagaan, of ze het ding uit het nest kan krabbenLukt dat, dan valt het stuk, de kip proeft van den inhoud en krijgt deir smaak ervan te pakken. Een andere liefhebberij is om de eerste eieren met snavelhouwen te bewerken. De gevolgen daarvan kunnen al even noodlottig zijn. Ve e ki pe" houders brengen te laat d i- wanneer de leg reeds is begonnen, de steenen eieren in de legnesten. Dat moet al weken voordien gebeu ren. Zoodra de jonge hennen in de nesten gaan scharrelen zien ze dan die steenen eieren. Natuur lijk krabben ze die dingen met het strooisel en al naar buiten en ze bepikken de eieren van alle kanten. De kippenhouder brengt alles maar weer geduldig op haar plaats terug, telkens opnieuw, totdat de kippen nieuwsgierigheid is bevredigd en het strooisel met- de steenen eieren ter plaatse worden gelaten. De kip heeft eindelijk geleerd, Idat er met die dingen niets te beginnen is en als j ze dan haar eerste echte ei heeft gelegd, kijkt 1 ze er ook niet meer naar om. I Zorg voorts voor een voldoend aantal leg- nseten, anders geeft dat vechterijen om een plaatsje met stuktreden der eieren en eier- vreten als gevolg. Een nest per drie hoenders is een vereischte. Controleer vooral in de periode van den aan vang van den leg, geregeld de nesten, want in het begin werkt de kalkafscheiding in het hoender lichaam dikwijls nog onvoldoende, waardoor de zoogenaamde windeieren worden gelegd, welke gemakkelijk stuk getreden unnen worden. En geef steeds voldoende kalk en schelpen. ■Wat het veeren plukken betreft, deze ondeugd kan ontstaan door onvoldoende dierlijke vetten in het meelvoer. Koop daarvan vooral een goed en bekend fabrikaat. Wanneer kippen onvol doende dierlijke eiwitten krijgen, dan zijn ze belust op het druppelt-e bloed, dat met de ge plukte veer meekomt. Meestentijds ontstaat echter het veeren pluk- ken uit verveling. Wanneer de ruimte in de hok- i ken te klein of de loop tochtig en nat is, in welk geval de dieren te zeer op elkaa rgedrongen zitten, gaan ze elkanders pakje uit verveling bepikken. Houdt ze dus vooral1 bezig door een deel van het hardvoer in een dik en droog krab- bed van zand, kort geknipt stroo, kaf, turf- tnoml, bladeren of enkele dezer stoffen tezamen onder te harken. Laat ze springen naar een bos je groenvoer, geef ze eens een klein korstje brood voor het bezit waarvan ze elkaar naloopen, breng afwisseling in het leven van kippen, wel ke op bejferkte ruimte worden gehouden. En als ee ruitijd er is, hark dan regelmatig de uitgevallen veeren bijeen om ze te verwijderen want het oppikken dier veeren kan ook al aan leiding worden tot veeren plukken. ALLE BEGIN IS MOEILIJK. In de laatste week van November ontmoette ik mijn ouden vriend Jacobse weer eens. Hoewel ik Jacobse altijd voor een handigen kerel hield, scheen hij er nog niet in geslaagd, een nieuwen werk kring te vinden. Ik liep toen ook „zonder". Een paar maanden kan ik het nog uitzingen, zei Jacobse. Daarmee steeg hij weer in mijn bewondering, want ik zag geen kans meer, om het zelfde van een paar weken te zeggen. Kerel, zei m'n vriend plotseling, waarom zouden wij tweeën geen detectives worden? Ik scheen hem eenigszins onderzoekend te heb ben aangekeken (Jacobse kon vroeger soms al zoo raar doen), want hij klopte me geruststellend op den schouder, stak toen zijn arm door den mijnen, en al oploopende legde hij me z'n plannen uit. Kijk-es, begon hij, ik heb er al lang mee rondgeloopen. Het is doodeenvoudig, maar nie mand is er voor te vinden en alléén gaat 't niet. Ja, maarzei ik. Laat me nu eerst even uitspreken. Om te be ginnen: we huren een kantoorlokaal, onze schrijf- bureau's slepen we er heen, we hebbén nog wel een paar oude clubfauteuils en een paar tafeltjes, we koopen een kist sigaren, we nemen een telefoon aansluiting Ja, maar, begon ik weer, zou je niet liever met iemand anders waarom nu juist met mij? Man schei uit! riep Jacobse verontwaar digd, jij bent voor mij d e aangewezen persoon Jij hebt gummizooien onder je schoenen! Jij rookt een pijp! Jij hebt een smal gezicht scherpzinnig zou ik haast zsggen. J ij kunt met vuurwapenen omgaan! (Ik ben met Jacobse in dienst geweest). We koopen ieder een paar sous-pieds en een bol hoed en een revolver; we laten een degelijk koperen of granieten bord maken voor naast de voordeur en als er dan nog geld over is, koopen we een tweedehandsch wagentje We zouden het natuurlijk in den beginne ook eerst met de tram kunnen probeeren, zei hij, toen hij zag, hoe m'n gezicht betrok. Nu, vroeg hij, wat zeg je er van? Ik zei niets. Toen begon Jacobse mij een drukke practijk te beloven, met gouden bergen in het verschiet. Niettegenstaande het mij duidelijk werd, dat ik m'n laatste contanten aan Jacobse's speurders manie zou verspelen, nam ik toch z'n „aanbod" aan. Hiertoe werd ik mede niet weinig geleid door de dikke portefeuilles en den 8-cylinder wagen, die hij me voorspiegelde. Begin December waren we op een eerste étage geïnstalleerd. Het had tamelijk lang geduurd, voor we geslaagd waren met ons „hoofdkwartier", zooals m'n compagnon het noemde. Jacobse had er op ge staan, dat de deur van matglas was met het woord „Privé", en ook moest er een kleiner vertrekje aan wezig zijn, want volgens Jacobse zou eentoestand zonder „wachtkamer" onhoudbaar worden. In het midden van ons „privé" stonden de club fauteuils en het kleine tafeltje met de kist sigaren. Aan den kapstok hingen onze bolhoeden! De tele foon zou morgen komen! De schrijfmachine stond op een laag tafeltje bij het raam! Ook onze wacht kamer maakte een goeden indruk. Toen Jacobse de spreuk „Time is Money" had opgehangen, vond hij haar zelfs „echt Engelsch" uitzien. Beneden naast de groote voordeur hing het ko peren bord met de woorden: Bereidwillig had ik aangeboden den „Co" te zijn; Jouw naam leent er zich trouwens niet toe om verengelscht te worden, had Jackson gezegd. 's Morgens om negen uur had m'n vriend de voor deur ontsloten, en daarmee „de zaak" geopend. Dien morgen bepaalden we ons er toe, achter het bureau zittende, herhaalde malen de advertentie te te lezen, die Jackson aan alle groote dagbladen had opgegeven. Onze strijd tegen de misdaad kon een aanvang nemen! Toen ik 's middags, volgens afspraak om twee uur, ons kantoor weer binnenstapte, was m'n col lega nog niet aanwezig. Eindelijk tegen drieën kwam hij opdagen. Direct zag ik aan z'n „ondoorgronde lijk" gezicht, dat er iets bizonders was. Op m'n vraag, of hij in het uur dat-ie overtijd was, soms den man gearresteerd had, die de crisis had ge pleegd, ging hij niet in. Noteer even, zei hij autoritair, z'n jas uit trekkende. Een manspersoon van omstreeks der tig jaar Wat is daarmee? vroeg ik verbaasd. Voor ons misdadigers-archief natuurlijk! antwoordde Jackson, mij aankijkende met een blik die me zei, hoe geweldig ik weer, niettegenstaande m'n gummi-zooien, m'n bolhoed, m'n pijp enz., in i m'n speurders-gaven tekortschoot. Schrijf op! Een manspersoon van omstreeks dertig jaar, bleeke gelaatskleur, blauw-grijze oogen, 1 donkerblond haar, lang plus minus één meter tach- tich; gekleed in: grijs colbert-costuum, donker- blauwe garbadine regenjas, lage bruine schoenen; rookt Engelsche sigaretten Waarschijnlijk een zakkenroller, lichtte hij me in, toen-ie zag, dat ik weer nieuwsgierig van m'n vel papier opkeek. Ik stond met 'n op de tram toen ik hier naar toe kwam; ik vertrouwde 'm al niet, want hij botste zoo verdacht tegen iedereen op. Ik ben net zoover meegereden, tot-ie uitstapte. -Heb je 'm nog „geschaduwd"? vroeg ik, blij een goede beurt te maken met 'n vakterm. Ja, dat wel; een klein eindje; maar toen scheen-ie iets dóór te krijgen, want in éénkeer was- ie verdwenen! Zou je er nog niet bijzetten, hoe laat het was? Geen kwaad idee; het was toenlaat-es kijkenverhip, waar is m'n horloge? Mijn collega, de groote Jackson, vermiste sinds het achterbalcon van lijn 4: zijn horloge, de brow ning uit z'n achterzak, en een stel handboeien uit zijn overjas. Wenken in dagen van warmte. Nu hel zoo langzamerhand opt een hittegolje begint te gelijken, achten wij, zegt ,,de Tel." het lang niet overbodig, eenige goede wenken met het oog op de warmte te geven. Overbodig is het bijna te zeggen, dat men zich in dagen als thans vooral zeer luchtig moet klecden. Natuurlijk behoeven wij dat niet nog eens den vrouwen en meisjes op het hart te druk ken, maar ook het sterke geslacht zorge er voor nu te dikke en te zware kleedingstuken maar een tijdje op te bergen. Veel baden en wasschen is bijzonder goed. Meer "dan ooit bestede men aandacht} aan voetverzor ging. Zij die zwemmen kunnen nemen thanjs de gelegenheid waar. In huis, kantoor en werkplaats moet dag en nacht steeds gezorgd worden voor zeer goede ventilatie. -i Matigheid is nu meer dan ooit aan te bevelen bij hef gebruik van spijzen en dranken. Onze huis vrouwen dienen goed te waken voor eventueel bederf van etenswaren. Ter voorkoming van darmstoornissen, etc. is het zeer sterk af te raden spijzen, welke een dag of soms korter overgestaan hebben, nog te doen nuttigen. Zeer- verkeerd in het bijzonder is het o.a. soep en melk van den vorigen dag te gebruiken. Spijzen welke in de ijskast ge staan hebben zijn soms bij hitte nog wel aan be derf onderhevig. Iets drinken in de warmte is vooral niet af te keuren mits dit al weer niet overmatig gedaan wordt. Groote voorzichtigheid is uiteraard aan te bevelen ten opzichte van het gebruik van al coholische dranken. Het algemeen advies kan luiden, iedereen blij ve zooveel mogelijk in zijn (doen en laten in kantoor, werkplaats en huis. Wandelen in de luwte en in de avonduren is goed. Gezonde en niet óverdreven sportbeoefening kan heelemaal geen kwaad Meestal eet men des zomers geen zwaren kost Aanbevelenswaardig is het, vooral nu al te vette spijzen niet te gebruiken Zuigelingen. Speciaal de aandacht willen wij nog hier vesti gen op de zuigelingen verzorging. Moeders moeten haar baby's vooral luchtig klecden. Men late de kleintjes bv. maar in een flanelletje in de wieg spartelen. Te zwaar toe dekken kan nu zelfs levensgevaarlijk voor de zuigelingen zijn. De zomerhitte veroorzaakt vaak zuigelingen sterfte. Zorgt dat uw vertrekken koel blijven. Laat uw kamers goed doorwaaien. Kleedt de zuigeling luchtig en houdt het li chaam en hoofdje koel. De negen nieuwe wereldwonderen. De zeven wereldwonderen waren: le de pyramid en en de sfinx. 2e de hangende tuinen van Semiramis. 3e het graf van Mausoleus in Klein Azie. 4e de tempel van Diiana te Ephesus. 5e de kokssus van Rhodes., 6e het beeld van Zeus in het dal van Olympia door Phidias vervaardigd. 7e de vuurtoren van Alexandrie. Al deze wonderen zijn verloren gegaan met uit zondering van de pyramiden en de sfinx. Thans heeft een Amerikaansch tijdschrift aan een honderdtal bekende persoonlijkheden in Ame rika de vraag gericht, wat zij op het gebied van toegepaste wetenschap voor de zeven wereldwon deren van onzen tijd houden. En nu zij'n er niet zeven, ni#-ir negen wereldwonderen vastgesteld, en wel de volgende: le de ontdekking van de bacteriën en de toe passing der- bacteriologie' voor het welzijn van het mensct.dom. 2c de vooruil gang van de wetenschap wat be treft den bouw der materie en de onderzoekingen op het gebied der uitstralingen. 3e de toename van hét gebruik der electriciteit als licht, kracht en'in het verkeer. ■6e de constructie van machines met inwendig verbrandingsproces (motoren.) öe de moderne methoden toegepast bij den, bouw van huizen, fabrieken enz. met metaal en cement. 8e de moderne metallurgie. 7e het conserveeren van voedingsmiddelen met moderne emthoden. 8e het vliegwezen. 9e het radiowezen. - Wanneer men nog van het! tiende wonder in dezen tijd mag spreken, danj zou het dit zijn: Terwijl de zeven wonderen der Oudheid vrijwel door den tijd verloren gingen, zijn de wonderen, der moderne toegepaste wetenschappen niet van den tijd afhankelijk. Zij kunnen langer duren en zich verder ontwikkelen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 6