Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 96 telefoon intercommunaal no. bx.DINSDAG 23 AUGUSTUS 1932 41e Jaargang Uitgave: firma I. H. KEJZEB. - Redacteur I. H. KEIZER. IBureel Noordscharwoude. Weekagenda Oil Ëuifenlandsch Overzicht Binnenlandsch Overzicht „Zij" Creme NIEUWE S LAIGED1JKE1 COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. AbonnmentsprlJ s per S maanden 1.15. AD VERTE NT IEN Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. 26 Augustus: Vergadering bloembollencultuur, des avonds 7 uur (o.t.) in het Café „Marktzlcht", te Broek op Langendijk. IV. Zoo juist las ik het avondblad van het „Handels blad". De resultaten van de conferentie van Ottawa stonden er in vermeld. De Dominions hebben het zoover weten te krijgen, dat een wetsontwerp aan Engelsche Lager- en Hoogerhuis zal worden aan geboden, beoogende een invoerrecht te heffen op boter van roijd f 13.per 100 K.G., op kaas 15 pet. van de waarde, op eieren 43 cents per 120 eieren, wegende ten hoogste 6.3 K.G., voo\ zwaardere eieren 75 ets bij een gewicht van meer dan 7.65 K.G. per 120 stuks. Voor 'melkproducten zullen eveneens tarieven worden vastgesteld. Dit geldt voor alle artikelen niet uit Engelsche koloniën afkomstig. Bovendien krijgt Canada vrijheid van invoerrecht voor den invoer in Engeland van 127 millioen K.G. Canadeesche bacon en ham; Zuid-Afrika, Australië, Nieuw Zeeland. Canada en Zuid Rhodesia mogen vrij en frank onbeperkte hoeveelheden boter, kaas en eieren in Engeland invoeren. Pas nog werden de invoerrechten op tuinbouw producten gepubliceerd. Nu worden onze voornaam ste agrarische uitvoerproducten, varkensvleesch, bo ter, kaas en eieren belast. De heer Roselaar, die kort geleden schreef, „alles wijst op systematisch, plan matige voortbrenging," zal toch zeker nu wel tot de cqnclusie komen, na al de verscherpte maat regelen tegen onze export, die onze productie in ernstige mate bereigen, maar te hebben geschre ven, dan hij nu verantwoorden kan. Echter kon hij dat niet weten, dat is waar. Een juiste kijk op de mentaliteit der volkeren heeft hij blijkbaar niet. Precies het tegengestelde van zijn beweren ge schiedt keer op keer. In mijn derde artikel schetste ik de industriëele en agrarische ontwikkeling in Duitschland, voor onze land- en tuinbouw van zoo buitengewoon be lang. Thans stel ik me voor, in vogelvlucht de toestan den ten onzent op land- en tuinbouwgebied na te gaan, ten einde zoo mogelijk te komen tot verkla ring van den huidigen, jammerlijken toestand. Wie zich-tot bestudeering van het heden stelt, en zich afvraagt, hoe zich de toestanden zoo ernstig kon den ontwikkelen, staat voor een complex van vra gen. 't Lijkt een doolhof, een niet te ontwarren knoop. Is er eenige lijn van oorzaak en gevolg te ontdekken? Bij mijn beschouwingen over de Nederlandsche toestanden ga ik uit van hetzelfde standpunt, inge nomen bij de bespreking van den internationalen toestand. Daar meen ik, dat naast andere fac toren, in de financieele ontwrichting der hoofdoor zaak van de wereldellende te zien. Is het in ons land anders? Uit den aard der zaak is er tusschen Engeland, Duitschland eenerzijds en ons land aan de andere zijde verschil op te merken. Financieel geknakt kwamen zoowel overwinnaars en overwonnenen uit den oorlog. Oogenschijnlijk maakten de neutralen een gunstige uitzondering. Immers vloeiden schat ten gedurende den oorlog ons land binnen. Opper vlakkige naturen meenden, dat ons land financieel en economisch sterk stond, om na den wereldkrijg, in den internationalen wetkamp mee te loopen. Dat ook dit slechts zeer ten deele voor ons land geldt, is reeds in 1919 op overtuigende wijze door Professor Mr. Dr. Ant. v. Gijn in zijn bekende arti kelen reeks in de Haagsche Post aangetoond. De wereldverarming heeft veel grooter omvang aangenomen, dan de massa wel beseft. Deze arti kelen zouden, al te zeer uitdijen, door hier, aan de hand van Prof. v. Gijn, aan te toonen, waarin die verarming dan wel bestaat. Het behoeft m.i. ook niet, we zien het ook zonder het woord te geven aan geleerden. En toch wil men er niet aan en doet men precies als of er aan niets en niemendal gebrek is. De heer Roselaar gaat zelfs zoo ver, n.l. inkorting van arbeidsduur te bepleiten en bouw van dure kassen aan te bevelen, want't lijkt wel iets op een peroratie van een verkiezingsspeech de arbeiders willen versche groenten, ook als de koude grond die niet geeft. Breng ontwikkeling bij, schep nieuwe behoeften, dan komt de welvaart vanzelf. V. Gijn, Pierson, Colijn e.a. grootmeesters der eco nomie, om van Adam Smith en diens tijdgenooten maar te zwijgen, leeren heel wat anders. Geen ont wikkeling, geen behoefte is op zich zelf in staat iets voort te brengen. Wel is ontwikkeling aan de productie dienstbaar, als zij de wijze van voort brenging vereenvoudigd, verbetert. En 't is juist nu de hoogste tijd, zich te gewennen aan soberder leven, wijl de productie dusdanig achter is, dan veel minder ter verbetering aanwezig blijkt, dan de massa kan verbruiken. Reeds eerder wees ik op den schijn van het tegendeel. Bepaald nuttig is de studie der moderne voort brenging, die naar v. Gijn in navolging van een Oostenrijksche geleerde opmerkt, over een lange reeks van jaren verloopt. Wij teren op de arbeids- vrucht .van een spaarzaam voorgeslacht. Wat men opmerkt omtrent de zooveel groote voortbrenging door toepassing van de machine in den land- en tuinbouw, is voor ons land slechts zeer ten deele juist. De zeer beperkte omvang van de bedrijven, die naar de laatste bedrijf stelling nog bewees, nog verderen voortgang heeft gemaakt, laat de machine slechts beperkte mogelijkheden. Ook op dit terrein waren nog tal van opmerkin gen te maken, doch ik mag niet te breedvoerig wor den. i Toch wil ik nog op een zeer merkwaardige uit- spraak van Prof. v. Gijn wijzen. Na te hebben aan- getoond* dft het prijspeil "na de oorlogsjaren voor alle goederen wel moest dalen, bij gebrek aan koop- kracht van de massa, stelt hij de vraag aan de orde, wat er gebeuren zal, als in ons land de arbei- I ders geen afstand willen doen van looneischen. Men houde in het oog, dat Prof. v. Gijn deze dingen neerschreef in Maart 1919. Met bijna profe- tischen blik zag hij de toestanden van heden voor zich. Luister maar. Of de prijzen moeten naar beneden, wat slechts kan bij veel lagere loonen, of honderd duizenden zullen moeten ophouden allerlei artikelen te be trekken, die zij vóór den oorlog betrokken, en in den oorlog vaak voortgingen te gebruiken, al waren de prijzen buitensporig. En dan is zeer groote werk loosheid het onvermijdelijk gevolg. De arbeiders, die werk houden, zullen het dan goed blijven heb ben, maar honderd duizenden anderen zullen niets verdienen, en door werkloosheidsfondsen of liefda digheid moeten onderhouden worden. Wat weer meebrengt verhooging van belastingen, met als gevolg vermindering van verteringen van de belas tingbetalers, of nog meer leenen door den Staat, dat is nog meer kapitaalvernietiging, in elk geval nog meer werkloosheid." Ik vraag, heeft Prof. v. Gijn hier niet overduidelijk den gang van zaken, die we nu zien, ons voorgehou den? Nog één citaat van dezën geleerde, ook in 1919 geschreven. „Als de arbeiders door hun leiders en door poli tici, die hun gaarne naar den mond praten, onvol doende voorgelicht omtrent den werkelijken toe stand en de gevolgen daarvan, weigeren zich aan de gewijzigde toestanden aan te passen, dan is er van groote werkloosheid en de daaruit voort vloeiende verdere ellende en ontzenuwing bij hon derd duizenden maar èèn stap naar het Bolsje wisme. Dan zullen sterke verarming en ellende algemeen worden en eerst als de hartstochten uitgeraasd zijn, zullen sterke persoonlijkheden de leiding kunnen nemen, om de doodelijk vermoeide volkeren van uit een veel lager dal van armoede en verdwenen wel vaart dan waarin zij nu thans nog zijn, weder te brengen op het stijgende vlak, waarop zij na tien tallen, ja -wellicht nog meer jaren, tot zoo iets als de oude welvaart kunnen worden teruggevoerd." Nu zijn de boeren en de tuinbouwers, alsmede de land- en tuinbouwarbeiders reeds afgedaald tot een welvaartspeil, dat veel op pauperisme begint te gelijken. Hoe staat het er met onze steedsche bevolking bij? (Wordt vervolgd). De hitte in het buitenland. Die poli tieke toestand in Duitschland. Nieuw land ontjdekt. Die tocht van prof. Pic- card. Van hier en daar. Hebben we hier al te klagen gehad over do hitte in de afgeloopen week, in Duitschland, Frankrijk en Engeland was het hier en daar nog erger gestald. Die thermometer wees er enkele [malen 100 graden F. in de schaduw. Ook Zon dag jl. was het ini Berlijn nog zeer benauwd,/ D© menschen zochten hun heil in de nabijge legen bosschen of ze trokken naar de meren/ waar ze verkwikking zochten in het water. - Helaas eischten de meren een cijns van 12dooden. De politieke toestand in Duitschland is nog nvaar weinig opgehelderd. Die Pruisische Land dag' is tegen 1 [September bijeengeroepen, maar er is tusschen Centrum en de partij der Nat. |3oe. nog geen contact geweest. H|et staat 'dus te voorzien, dat op genoemden datum nog geen parlementair kabinet in Duitschland kan wor den gekozen. De rijksdag komt; reeds twee da gen vroeger bijeen. Uitlatingen vanj von Papen hebben het ons wat duidelijker gemaakt, wat 'hier staat te gebeuren. Zoo, goed als zeker zal aanstonds een motie van wantrouwen tegen het kabinet von Papen worden aangenomen, maar nu staat het tevens vast, dat de regeering aan 'zul ke uitspraak van den rijksdag geen consequenties voor zich zal verbinden. Von Papen is, naar hij verklaart bereid om zijn plaats in te ruimen voor een parlementair kabinet, maar zoolang dat niet kan worden gevormd,, blijft hij bij ge mis aan een opvolger. Du redeneering klinkt heel eenvoudig, en ook wel een tikje logisch, onbegrijpelijk is alleen, hoe een kabinet, dat zich niet wil laten wegsturen lan rqegerenTijdelijk kan von Papen het, door middel van noodverordeningen zonder medewer king van den rijksdag stellen, maar die noodver ordeningen moeten binnen zekeren tijd door den Rijksdag worden goedgekeurd. Eerst de tijd xan ons leeren hoe von Papen zich de oplossing, van deze moeilijkheid heeft ingedacht. De Britsche. rijksconferentie te Ottowa is ge ëindigd. officieel zijn resultaten bereikt, welke aller tevredenheid inhielden. Naar indi- vidueele uitlatingen te oordeelen echter, is de Betoonde instemming wel een jeetje, geforceerd. Met Ierland is in het geheel geen eindaccoord tot stand gekomen. De Zuid, Afrikaansche ver tegenwoordiger heeft te kennen gegeven dat vele vrome wenschen wenschen zijn gebleven. Cana da is tevreden ,maar niet voldaan. Om de be langen van Qanada ging het voor een groot deel Dit 'dominion wenschte op de Britsche markt beschermd te worden tegen Russische mededin ging Russische dumping. Aan Canada zijn tenslottevoorkeursrechten verleend voor zuivel producten, appelen, spek, vee en graan. Die han delsovereenkomst tusschen Engeland en Rusland zal vermoedelijk worden opgezegd, maar tevens üjoor een nieuwe, overeenkomst worden vervangen, wat anders is dan Canada wilde. Wie meenen mocht dat in dezen tijd van vlieg tuigen en luchtschepen niets meer te ontdekken zou vallen, heeft zich vergist. De Russen zoeken sinds jaar en dag ijverig de Poolzee af en thans is een expeditie erin geslaagd, om een geheele archipel van eilanden en eilandjes te ontdekken, waarvan het bestaan nog nimmer gekend was. De nieuwe landaanwinst der Russen; is een on verwachte rijkdom, welke voorloopig nog wel geen rente zal afwerpen. Prof. Piccard is de vorige week Donderdag toch nog onverwacht opgestegen en hij heeft met zijn assistent een all espris geslaagden tocht in de stratosfeer gemaakt. Die landing geschied de vlot in Noord Italië. Die wetenschappelijke uitkomsten kunnen voorloopig nog nret, worden vastgesteld. Die Engelsche vliegenier Mollison heeft met succes de helft van zijn retourvlucht Eüropa- Amerika volbracht. Hij was te vermoeid om dadelijk weerom te gaan. Vermoedelijk' zal hij eerst een acht dagen in Amerika vertoeven. Oostenrijk dat zoo pas een groot staatsman verloor in den persoon van mgr. Seipel, kreeg nu weer het afsterven te betreuren van den ge wezen bondskanselier dr. J. Schober. Hij heeft zich groote verdiensten verworven bij' de finan- tieele saneering van Oostenrijk. Die overledene was een heftige tegenstander van het jongste leeningsprotoool, dat dezer dagen trouwens door den Oostenrijkschen senaat werd afgewezen,, na in den Bondsraad met de kleinst mogelijke meer derheid te zijn aanvaard. Het voorstel komt door dezen gang van zaken weer in den Bondsraad ter behandeling terug. Daar zal dr. Schober dan intusschen vervangen zijn door een voorstander van het protocol. President Hoover heeft zich reeds eerder een voorstander verklaard van de vijfdaagsche werk week als middel om de crisisgevolgen voor de arbeiders minder drukkend te maken. Hij heeft thans een wetsvoorstel in den geest aangekon digd. In November worden de presidentsver kiezingen gehouden. In Russisch Kaukasie nabij de Perzische grens heeft Zaterdag jl. een aardbeving gewoed, waar bij 150 menschen het leven lieten. Clivitas Ruraemundensis. Hitte en slachtoffers. Steun in natura aan de werkloozen? Naar overeenstem ming tusschen regeering en bouwvakken. Die nood dep Westfriesche tuinders. Tegen wantoestanden in de huisindustrie Sport en allerlei. Roermond jubelt in een achtdaagsch festijn over haar 700-jarig bestaan der stad. De berden king is jl. Vrijdag begonnen en de feesten zullen- culmineeren in de officieele opening^door prin ses Juliana van het nieuwe gemeentelijk muse- ym op heden Einsdag. Het museum zal officieel genaamd zijn dr. Cuypers museum. Het 'bestaat uit de voormalige woning van wijlen den grooten bouwmeester dr. Cfuypers, een van Roermond's grootste zonen. Speciaal in diens; werkkamer is een schat van voorwerpen aan den schepper van 's Rijks museum herinnerend, bijeen gebracht. In den tuin verrees een nieuw gebouw als schil derijen museum. Daar zijn tal' .van schilderijen ondergebracht van een anderen Roermondenaar, JHenry Luyten. D|e jubelende stad heeft ook een jubileumtentoonstelling ingericht, waar op industrieel-, lanjdbouw- en zuivelgebied heel wat merkwaardigs te bewonderen valt. Voorts wordt er een winkelweek gehouden. De Roermonde naars laten zich niet gauw» uit het veld slaan, als ze kans krijgen om een fuifje te organiseereni Zoo beletten thans de crisisomstandigheden ze niet om algemeen aan de feestvreugde deel te nemen. D'e put besturen" Roermond is sinds eeuwen onderverdeeld in wijken, welke, naa, r'de ligging van putten of pompen worden bepaald hebben ieder hun wijk keurig versierd. Een mooien/f warmen zomer weten we al len op hoogen prijs te stellen, maar ook nu weer «4s bewaarheid dat men van het goede teveel kan krijgen. De aanhoudende hitte werd schier on dragelijk, zoodat de intussehen ingetreden afkoe ling zeer welkom was. Op Zaterdag en Zondag heeft de hitte nog vele slachtoffers geëischt. Op In bosch en duin, Op hei en strand: De huid wel bruin, Maar niet verbrand! het land kwamen verschillende menschen door zonnesteek'om. Ook in dë stSitteTelen"slachtoffers Van ontstellenden aard was het' aantal verdrin- kingsgevallen. In den TJssel bij Velp verdronken 3 jongemenschen. In de Maas een dame bij Alem en een heer hij Maaseyck.. J3ij Oosterbeek een da me in den Rijn. In zee verdronken jongelui bij Ciastricum, Zandvo.ort en IJmuiden. Een verloofa paar, zich vermakende in een roeibootje, ver dronk bij Nijmegen, doordat het bootje overva ren werd. Het is een greep uit de vele berichteiy omtrent hitte-ongevallen. De hoogste temperatuur is jl. Vrijdag bereikt Zaterdag kwam er eenige werking in de lucht. Zondag viel de eerste regen. Mensch, dier en plant herademden. Db regeering heeft middels een speciale com missie, waarvan de oud minister van oorlog, de heer Lambooy, thans burgemeester van Hilver sum voorzitter is, een onderzoek geopend naar de mogelijkheid om de geldelijke ondersteuning van werkloozen geheel of gedeeltelijk te vervangen door uitkeeringen in natura. D|atf nieuwtje zal met gemengde gevoelens worden vernomen. Die nieuwe ondersteuningsvorm, naar welken de re geering thans zoekt, herinnert bedenkelijk aan een oude me,thode van helpen[~door middel van bonnetjes voor brood, boonen enz. Toch is het begrijpelijk dat de regeering, welke de rijksmid delen steeds verder ziet terugvloeien en daarte genover de kosten van allerlei steun ziet stij gen, middelen overweegt om met den steun aan de eene groep tevens een andere te helpen. Werk loozen bv. zouden zeer goéd geholpen kunnen worden met de verstrekking van kostelijke. land bouwproducten welke door noodlijdende tuinbou wers als waardeloos bij den mest worden gewor pen. Het overleg van de regeering met de ver tegenwoordigers uit de bouwvakken, schijnt tov resultaten te zullen leiden. Die bouwvakarbeiders hebben zich bereid verklaard om' met een verla ging van de loonen. neergelegd in de collectieve overeenkomst, 'genoegen te nemen, mits drie voorwaarden werden vervuld, tw. vergrooting van de werkgelegenheid, hulp voor de werkloo- zenkassen en opname van de bouwvakarbeiders in de rijkssteunregelingen. Die regeering aanvaard de die voorwaarden en thans wordt tusschen partijen, onderhandeld over de nieuwi te stellen loonnormen. De Westfriesche tuinders vormen een, der meest noodlijdende groepen onzer samenleving, Zij zijn het karigst en minst afdoende geholpen Ze hebben dringende vertoogen tot de regeering gericht, waarop minister Verschuur thans heeft gereageerd met de verklaring, dat' de regeering middelen beraamt om met den meest mogelijken spoed de noodlijdende tuinders ter hulp te ko men. Naarmate we de Septembermaand naderen be gint er trouwens meer meer, leven te komen in de politieke brouwerij. Een wetsontwerp) is af-

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 1