Raad Zuidscharwoude rrs. e«„Trsi De Provinciale Commissie uit de Veilingen in Noord-Holland Rubriek van den Arbeid Buitengewone Algemeene vergadering VAN DE PROVINCIALE COMMISSIE UIT DE VEILINGEN IN NOORD-HOLLAND OP DINSDAG 23 AUG. 1932, NAM. 2 UUR IN DE TOONEELZAAL VAN „HET GULDEN VLIES", KOORSTRAAT, TE ALKMAAR Onder de talrijke aanwezigen Aerken wij op de heeren A. W. Michels en D. Kooiman, leden vari Ged. Staten, F. V. Valstar en Mr. L. Niemoller, resp. voorzitter en secretaris van het Centraal- Bureau, Ir Rietsema, rijks tuinbouw consulent S. Brugman, Eerevoorzitter van den Noordermarkt- bond. OPENING. De Voorzitter, de heer P. Slot A.Pzn., opent de vergadering met een woord van welkom aan het bestuur, de afgevaardigden der aangesloten afdee- lingen en de gasten. Spreker deelt mede, dat er bericht van verhin dering is ingekomen van den heer Hazeloop. Voort zegt spreker, dat deze extra-algemeene vergadering is belegd, in verband met de gehouden besprekingen op de jaarvergadering op 29 Dec 3.1-, naar aanleiding van het voorstel van den Noor- dermarkjtbond, om te komen tot fondsvorming, ten dienste voor de uitbetaling van producten, die den minimumprijs niet halen Het bestuur heeft deze zaak m studie genomen en komt thans met een definitief voorstel. In verband hiermede alsmede van een schrijven van Ged. Staten heeft het bestuur een rondschrij ven gericht aan alle afdeelingen en is thans deze vergadering belegd. Hadden wij gehoopt, aldus spr., dat deze verga dering onder gunstiger omstandigheden zou worden gehouden, helaas, de toestand is nog slechter ge worden. De hoofdproducten worden aan de markt gebracht, doch zijn onverkoopbaar en kan van een noodlijdend bestaan worden gesproken. Des te meer verdriet het ons, dat het thans het 4e jaar is, dat de uitkomsten zeer slecht zijn. Nog moeilijker is deze zaak en betreuren wij het ten zeerste dat deze van Regeeringswege zoo weinig wordt begrepen en zoo weinig daadwerkelijke hulp wordt gegeven. Wel is waar is er steun verleend voor een bepaalde streek gedeeltelijke steun ver leend en het is verre van ons dat te versmaden, doch'wij vergeten niet dat het alleen betrof een zeker gedeelte uit dat zeker gedeelte der Provincie. Ofschoon wij dit apprecieeren, betreuren wy het, dat de Regeering niet verder is gegaan. Wij hebben de cijfers opgevraagd van-de verschillende vei lingen en ofschoon alle nog niet zijn ingekomen, kunnen wij met zekerheid zeggen, dat de omzetten van 1 Januari tot 1 Augustus van dit jaar onrust barend slecht zijn, zelfs zoo dat de secretaris der Prov. Commisie de meening heeft geuit, dat zoo er geen flinke en vlugge opleving komt zal het totaal cijfer op 8 millioen blijven. De omzetten van de vorige jaren bedragen in 1928 25 millioen gulden; 1929 22 millioen gulden; 1930 18 millioen gulden; 1931 13 millioen gulden; 1932 8 millioen gulden. Dergelijke cijfers spreken een duidelijke taal. Als wij zien dat er in de tuinbouwdorpen massa s werkloozen zijn, terwijl er voorheen in den zomer, in den drukken tijd, steeds een groote vraag was naar werkkrachten, thans ziet men ze bij troepjes langs de straat loopen. Als men reist van Alkmaar naar Hoorn, en men ziet naar rechts en links, dan valt te constateeren, dat er eene massa landerijen is, die vervuild en verwaarloosd zijn, omdat het geld ontbreekt. Het teekent den toestand zeer scehrp. Wij hadden gehoopt, dat deze vergadering over bodig zou zijn geweest, omdat wij hoopten op defi nitieve hulp van Regeeringswege. Tevens hadden wij gehoopt, dat, gezien wat ons bestuur heeft gedaan in woord en beeld, Wij reeds veel verder waren geweest. Wij, nemen aan, dat het in alle bedrijven zeer slecht is, maar toch is de tuin- bouw in Noord-Holland het diepst getroffen. Dit allen zijn zeer moeilijke uitingen, doch wij hopen alsnog dat er in de toekomst een lichtpunt zal zijn en dat onze bedrijven nog niet tot het einde gedoemd zijn. Hoe moeilijk en hoe ontmoedigend de tijden ook zijn, toch moeten wij niet by de pakken neerzitten. Wij moeten trachten de tijden door te worstelen en onze bedrijven in stand te houden met behulp van de regeering. Met de beste wenschen voor de toekomst en met verwijzing naar de te houden rede van den heer Valstar, waardoor spreker niet dieper op deze zaak zal ingaan, eindigt spreker. MEDEDEELINGEN. De voorzitter deelt mede, dat tot secretaris van de Prov. Commmissie is gekozen, de heer P. Klant. Ofschoon de afdeelingen in het voorjaar schrifte lijk hiervan in kennis zijn gesteld, stelt spreker den heer Klant aan de vergadering voor. Spreker feliciteert den nieuwbenoemden en hoopt, dat hij in lengte van jaren de administratie zal voeren en dat hij de organisatie met raad en daad zal bijstaan. Voorts deelt spreker mede dat er voor de be trokken veilingen een 100kg. zilveruien beschikbaar zijn, welke betrokken zijn uit Italië door bemidde ling van Prof. Brigandi. Gegadigden kunnen zich opgeven by het be- Naar aanleiding van eene conferentie voor deze alsmede nog andere organisaties met Minister Ver schuur op 16 Juli j.l. deelt spreker mede, dat hier over niets kan worden uitgelaten. Echter is spreker's persoonlijke meening, dat Z. Ecx. absoluut op de hoogte is met de tuinders toestanden en met veel kracht de zaak aanpakt. Spreker heeft de overtuiging dat er eene steun regeling aanstaande is. Voorstel van het bestuur om een fonds te vor men, dat moet dienen om daaruit een uitkeermg te doen voor aan de veilingen aangevoerde produc ten, die den minimumprijs niet kunnen opbrengen. Het Bestuur stelt voor dat de veilingen met ingang van 1 Sept. a.s. maandelijks 1/2 pet. van het om- zetbedrag voor de vorming van bedoeld fonds zullen afdragen aan de Prov. Commissie. De voor dit doel afgedragen gelden worden afzonderlijk gehouden van de overige gelden der vereeniging; de daarvan te kweeken rente komt eveneens ten bate van het f°ToelichtingZooals bekend is, overweegt het Col lege van Ged. Staten van Noordholland de instel ling van een in- en verkoopbureau van tuinbouw producten, hetwelk, voor zooveel daartoe door een bijdrage uit de provinciale kas in staat gesteld, de door Ged. Staten aangewezen soorten van tuinbouw producten, die aan de veilingen de te bepalen mini mumprijzen niet opbrengen, tegen die minimum prijzen zal overnemen, teneinde die producten zoo mogelijk te distribueeren als menschelijk voedsel, daar, waar een tekort bestaat, dan wel als vee voeder mocht, door Ged. Staten de bepaling gemaakt wor den dat de zoogenaamde onverkoopbare producten slechts aan die veilingen zullen worden overgeno men alwaar van de belanghebbenden ten mmste 1/2 pet van den Veilingomzet ten behoeve van een fonds als bovènbedoeld geheven wordt. Gezien dit standpunt van het. College van Ged. Staten meent het Bestuur niati- langer met de vorming van bedoeld fonds te mogen wachten en stelt voor met ingang van 1 September a.s. voor dit doel 1/2 pet. van den veilingomzet te heffen. Naar aanleiding hiervan deelt de voorzitter mede dat er een rondschrijven is géricht aan de aange sloten afdeelingen en de antwoorden, hierop inge komen, loopen zeer uiteen, om te komen tot uit- betaling van de producten, die de minimumprijzen niet halen, is geld noodig en moet hier alle moeite voor worden gedaan. Het is voor Ged. Staten van groot belang, als door het particulier initiatief tot vorming wordt overgegaan. Het is ook niet de bedoeling om het fonds direct aan te spreken, doch het is voor de toekomst en voor die producten, die geen waarde De heer Schoenmaker (Wevershoof) zegt, dat de afdeeling er wel voor is, mits men van een kwartje een gulden terug krijgt, maar nu het zoo lang duurt is zij er tegen. De heer Rustenburg (Opperdoes) zegt dat zyn afdeeilng tegen het voorstel ageert, omdat zy tegen het principe is van in- en verkoopbureau, dat heel wat ambtenaren noodig zal hebben en er dan voor de tuinders weinig zal overschieten. Ook is de afdeeling tegen verhooging van het veilingspercen- tage en meent, dat producten, die den minimum prijs niet halen, moeten worden vernietigd, mdien de handelspolitiek van Duitschland niet verandert. De heer De Vries (Medemblik) vraagt wanneer de uitbetaling zal ingaan en welke artikelen er onder zullen vallen. Spreker geeft in overweging ook de resteerende aardappelen er bij te betrekken. De heer Hoogland (Sint Pancras) acht het niet juist dat door Ged. Staten de voorwaarden worden gesteld, dat de tuinders eerst zelf geld moeten geven, waardoor dat College met andermans ge id werkt. Ook vindt spreker het niet goed, dat de bou wers moeten betalen voor andere producten. Daarbij nog, dat als het fonds niet van terugwerkende kracht is, dan zal het de bouwers niet uit de put h6De0 Voorzitter merkt op, dat het niet gaat om het in- en verkoopbureau maar om het half pro cent Spr. is het eens met den laatsten spreker, dat het niet uit de put helpt, maar niettegenstaande dat gaat het thans uitsluitend over het half pro cent marktgeld. Al zal er hulp komen, dan zal het gaan door middel van verschillende maatregelen. De heer S de Boer Kzn., (Langed. Groentecen trale) zegt, dat de L. G. C. het bestuursvoorstel zeej toejuicht, ofschoon de maatregel wel wat laat is. In den zomer is er buitengewoon veel verwaarloosd was de voorgestelde regeling er drie maanden eer der geweest, dan was er veel mooier werk ver richt. De producten komen niet meer aan de vei ling maar zij blijven op de akkers. Het voorstel is voor de toekomst zeker toe te juichen, maar het is van ganscher harte te hopen, dat de Regeering ook voor dit jaar zal helpen, evenals de Provincie directe hulp zal verleenen. Spreker deelt mede dat op de algemeene vergadering der L. G. C. besloten is het bestuursvoorstel te steunen, doch is er by gezegd, dat er een provinciale kas zal worden ge- V°Dedheer De Groot zegt, eene bespreking te neb ben gehad met verschillende afdeelingen der war moezerij en is er gezegd, dat de minimumpryzen eigenlijk vuilnisbelt prijzen zijn-Ook is gezegd dat het fonds moet worden beheerd door de verschil lende groepen der veilingen, die ongeveer dezelfae producten beoogen. Niettemin zijn velen bevreesd om in eigen vereeniging te komen met het v°^rst.e} van het half procent, juist, omdat het m dezen tijd worden zij gaarne hiertoe in de gelegenheid gesteld De heer Bakker (Obdam) zegt, dat, naar aanlei den afgelost of zooveel meert als door de tufri- De heer uaxxer wocuuu/ ders eventueel zal worden terugbetaald. B. en ding van de thans gehouden besprekmgen de at- w hebbéh bij den inhoud van dit- schrijven uit- voèrig sta pta. van .«M. M gegeven om er een dubbeltje voor terug te ont- hét-eigenlijk geen zm had om maar een gedeelte vangen Spreker vraagt nu de toezegging van het van de benoodigde gelden ftlsi geldleenmg op te Bestuur om de minimumprijzen te verhoogen nemen Er.moet rond f9000,- worden uitgao De heer Mak (Alkmaar) zegt,met de^«MaLlende voornaamste argument om geen rugknjgt Het fonds dient eerst gevormd om later 0(ning op te nemen is gelegen m de omstandig- te kunnen uitbetalen. Het offer daarvoor is er en hekl van d6n stand der gem-eentefinaneien. Id blijft er .Hplr nd' fle dezeabnormale tijden is het mogelijk, dat de af»:" i Sta* va» da kas aoodanig kunne» worde») Veel beloven en weinig geven, dat naar hulp zou moeten worden omgezien, om Doet een gek in vreugde leven" 1 1 i.-w ||jg| Door dezen maatregel zal ae eerste stap worden gezet in de richting van de vorming van een fonds 'waaruit, bij groote daling van de veilingpryzen, uitkeeringen gedaan kunnen worden aan de tuin ders, wier producten een bepaalden prijs niet op brengen. Het College van Ged. Staten is van meening, dat de vorenbedoelde maatregel door de Provincie in elk geval niet genomen kan worden, indien niet ook door de belanghebbenden in dezelfde rich ting iets gedaan wordt. Daarom zal, indien het tot de instelling van een in- en verkoopbureau van tuinbouwproducten vanwege de Provincie komen De heer Jac. Groen Azn. (Zuidscharwoude) wenscht een ieder op het hart te drukken da, het er om gaat dat het herhaaldelyk voorkomtdat de producten 2 soms 3 dagen onder de klok dooi gaan, maar toch niet van de markt verdwynem Het gevolg daarvan is, dat die producten dag m, dag uit de nrijzen bederven. Namens den Noordermarktbond, deelt speker me de dat het de bedoeling is, dat de fondsvorming voorloopig aan iedere veiling wordt overgelaten De heer Leijen (Winkel) vraagt of ook het fruit er onder valt, want voor deze afdeeling is dit liet belangrijkste, daar de groenten zeer miniem zyn. De heer Bakker (Berkhout) acht het huidige moment niet gunstig om het marktgeld te verhoo gen, daar de menschen het geld noodig hebben om brood te koopen. Spreker meent, dat ook de stroom van producten, die niet aan de minimum prijzen toekomen, zoo groot zal worden, dat net fonds spoedig zal zijn verslonden. De heer Glas (Broek op Langendijk) is van mee ning, dat eene verhooging van marktgeld het un de hand verkoopen zal bevorderen Spreker vraagt of het niet mogelijk is om het geld, dat de Prov. Commissie bezit, ervoor te gebruiken De heer P. Slot (Warmenhuizen) deelt mede, dat zijn afdeeling de meening is toegedaan, dat de tuinders zelf moeten beginnen om iets van hoo„er- hand te verkrijgen. Volgens berekening kost het half procent voor een ieder slechts eenige stuivers Wordt het voorstel aangenomen, zoo zal dit van hoogerhand zeer geapprecieerd worden en zullen Ged. Staten daardoor dieper in de zak tasten. De Voorzitter zegt, dat de tuinders recht hebben op hulp en steun naar aanleiding wat zy hebben gedaan in de oorlogsjaren. Het komt echter aan op het particulier initiatief en zal dit zoowel voor het Rijk als voor de Provincie een uanwijzmg zyn welk pad moet worden bewandeld. Als echter de minimumpryzen moeten worden uitbetaald, zal er een kas moeten zijn, echter bezitten wy nievol doende om die te kunnen vormen Wel kunnen wy er iets bijbrengen door het half procent. Het is de bedoeling om de producten, die den minimum prijs niet kunnen halen, van de markt weg te nemen. Deze zullen worden geplaatst m inrichtin gen van socialen aard met dien verstande, dat de inrichtingen die het wel kunnen betalen er niet voor in aanmerking komen. Voorts merkt spreker op, dat, nu allen staan aan den vooravond van de fondsvorming men nu niet tegen elkaar moet opbieden, maar de beslis sing omtrent de verdeeling der gelden laten aan het Provinciaal bestuur. Wordt dit niet gedaan, dan is dit een bewijs, dat men daarin te wemig vertrouwen stelt. Als de fondsvorming is aange vangen, dan zal pas later worden behandeld, hoe de verdeeling zal zijn. Dit Matste komt nu niet aan de orde. De opmerking, dat het nu de tyd niet is om tot fondsvorming over te gaan maar de gel den der Prov. Commissie er voor beschikbaar te stellen, is niet mogelijk omdat uit de rente van dit fonds zooveel wordt bestreden. Ook is er niets tgen, dat het fruit, als dat in dezelfde conditie verkeert als andere producten, ook onder de fondsvorming valt. De heer Bakker oefent critiek uit op het gezegde van den voorzitter, alsdat de regeerhig alle aan dacht schenkt aan den toestand in den tuinbouw, want de regeering doet niets. Het zal spreker daar om benieuwen, wat of de regeering naast de fonds vorming zal leggen, mede met het oog op wat de bouwers gedurende de oorlogsjaren hebben gedaan. De heer Jong (Groetebroek) deelt mede, dat de afdeeling zeer sympathiek tegenover het voorstel staat en meent dat door de uitbetaling der mini mumprijzen de bouwers toch nog iets terug krygeu Spreker geeft de vergadering in overweging om tot fondsvorming over te gaan. De heer Schoenmaker stelt de vraag, nu de H.H. Gedeputeerden aanwezig zijn, waarom er altyd zoo lang wordt overwogen. De tuinders kunnen geen dag meer wachten. Doet een gex in vieugue i».»» Spreker stelt de vraag, wat of de tumdeis kan j worden gegeven, als de fondsvorming met Septem- ^Spreker is er ook sterk voor dat de producten met vuilnisbeltprijzen moeten worden onttrokken van de veiling, maar niet moeten worden gegeven aan de genoemde instellingen, want dan worden de buiken gevuld, van hen, die ons moeten behalen. Daarom is spreker tegen een in- en verkoopbureau. Spreker acht het hoogstbezwaarlijk, dat er de fondsvorming tot stand komt zonder dat den tuin ders er iets tegenover wordt aangeboden. De heer Michels, lid van Ged. Staten, komt niet klem er tegenop, dat er niets wordt gedaan want door de Prov. en Regeering is toch geld beschikbaar gesteld. Maar één ding moet niet worden vergelen, en dal is dat de tuinders tot op heden nog geen enkele goede maatregel hebben getroffen voor eene steunuitkeering. Daarbij komt, dat de Provincie hare bron van inkomsten moeten putten uit de opcenten der Inkomstenbelasting en komt zy weer terug bij de tuinders. Het terrein is dus wel zeer beperkt en is hetgeen door de Provincie kan worden uitgekeerd eveneens beperkt. Het zal echter een groot succes zyn indien deze vergadering tot eene fondsvorming kan besluiten. Heit geld daarvoor blijft toch het eigendom der organisatie. Het Ryk en de Provincie zullen in de allereerste plaats moe ten helpen, maar het is noodig, dat de tuinders zelf een ruggesteun hebben aan een sterke reserve om niet direct bij de Overheid te moeten aanklop- ken. Het in- en verkoopbureau zal de producten slechts daar plaatsen, waar de handel toch niet komt. Het allergrootste voordeel is, dat de bewuste producten de marktprijzen niet meer zullen be derven. Ook heeft de Provincie niets gesteld om trent de regeling, mits er maar een besluit komt;, waaruit blijkt, dat men de handen uit de mouwen steekt. Nu is de vraag gesteld, wanneer de Pro vincie begint. In verband hiermede is het van groot belang dat het Rijk helpt en al zijn de minimum prijzen laag, toch is het bedrag dat de Provincie, kan uitkeeren lang niet voldoende. Op de confe rentie met de Commissie-Zaalberg hebben wy den indruk gekregen, dat de Minister krachtig zal in grijpen en het nog slechts eene kwestie is van. een P3De heer Kooiman, lid van de Ged. Staten, deelt mede, dat op de conferentie met de heer Ruys de Beerenbrouck gebleken is, dat er gewacht wordt op het navolgend belangrijk punt. Door de vervui ling van het land, zou de Regeering het besluit dat de Provincie zou steunen, kunnen vernietigen. Echter is het gelukt om den heer Ruys de Bee renbrouck tot andere gedachten te brengen. Hieruit voelt een ieder, dat ook Ged. Staten worden ge dwongen om weieens te wachten. Spreker dringt aan op een steun in den rug die van deze vergade ring kan uitgaan. De voorzitter dankt de beide laatste sprekers voor hetgeen door hen is naar voren gebracht. De heer Mak, (Alkmaar) stelt voor dat iedere veiling het geld zelf zal beheeren onder toezicht van de Prov. Commissie. Doch iedere vereeniging zal eerst in eigen kring moeten bespreken om het half procent toe te staan. Hierna wordt in beginsel besloten om tot fonds vorming over te gaan. Hierbij zij opgemerkt dat iedere veiling zal kun nen profiteeren van den Regeeringssteun, mits wordt besloten de verdere uitwerking van het voor stel in handen van het bestuur te stellen. Swanu vail Uü ^uv/unuiy *ivu. 4 idat naar hulp zou moeten worden omgezien, om de kaspositie te? versterken. Het eerste voor schot ad f9000,is ook uit de gewone middelen betaald, ook de koopsom van het land en, Ide steun regeling voor tuinders en arbeiders. Het zou kunnen zijn, dat binnen een jaar geen geldschie ter zou te vinden zijn, zoodat wij ons tot 'het Rijk zouden moeten wenden. Hé huishouding! van de gemeente zou dan niet op de gewone wijze wor den gevoerd. Het lijkt B. en W. daarom beter nu alle be- noodigde gelden van de Provincie te vroagen. Er is altijd gelegenheid, zoo de financien het toe laten af te lossen. M-cht men later in de nood zakelijkheid komen ,te moeten- leenen, dan zou de rentestandaard allicht hooger zijn of was er heelemaal geen geldschieter te vinden. He voorzitter herinnerde aan een, andere ge meente, die in dezelfde omstandigheid verviel. Moet men tenslotte bij het Rijk aankloppen, dan worden allerlei bzwarnd voorwaardn gstLd, bv. extra belastingen. Om zich op de hoogte te stel den of het geheele bedrag bij de Provincie kan worden verkregen, is spr. naar Haarlem ge weest en de mededeelingert daar waren van dien -aard, dat het bedrag" zal worden verstrekt, iSpoed' zal dan worden gemaakt, dat dit besluit wordt opgezonden, zoodat de gelden spoedig kun nen worden uitbetaald. jNa een Opmerking over den rentevoet door den heei^ Kramer wordt het voorstel van B. en WV om 9000 gulden oD dd geonemde voorwaarden bij de Provincie te leenen zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Be voorzitter deélde mede, dat a.s. Vrijdag d<?- uitbetaling van de rentelooze voorschotten het. 2de. millioen, zal worden uitbetaald, _cn dat dit 1 procent minder zal bedragen dan bij de eerste uitkeering, welk bedrag afgehouden wordt voor eventueels grensgevallen. B. en W. stelden voör,i een steunregeling voor werklooze transportarbeiders vast te stellen, daar de gemeente Broek op Langendijk bezwaar Imaakt, de uitkeeringen onzer werklooze arbei ders bij de transport via de gemeente te doen, zoo als dat tot nu toe plaats vond, ook door de ge meente Noördscharwoude. Baar om stelden B, en iW voor een zelfstandige steunregeling voor deze gemeente vast te stellen. Be uitkeeringen zullen zijngeorganiseerde uitgetrokken gehuw de en ongehuwde kostwinners ontvangen 10 gul den per week met een toeslag van 75 oent voor ieder gezinslid boven de twee personen. Ongeor ganiseerden 9 gulden met denzelfden toeslag. Kostwinners 7 gulden per week. Verder ont- vangen de werkloozen 1 gulden per week huur toeslag voor huren van meer dan .3 gulden per week. Nadat de heer Kramer had voorgesteld, den minister in kennis te stellen van de weigering van Broek op Langendijk, volgde sluiting. Rede van den heer F. V. Valstar, Voorzitter Van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen, over den nood in den Noordhollandschen tuinbouw. Deze rede wordt opgenomen in ons volgend num mer. RONDVRAAG. Door eenige leden wordt nog even ingegaan op de gehouden rede. De heer Valstar beantwoordt de diverse sprekers. Voorts worden nog eenige zaken van huishoude- lijken aard besproken en wordt de volgende motie aangenomen: De Algemeene Vergadering van den Provincialen Bond van Tuinbouwveilingen in Noord-Holland te Alkmaar bijeen, gehoord de discussies, van oordeel dat het voor het in stand houden van den bodem en ter bestrijding van de werkloosheid noodzakelyk is, dat alle werkzaamheden in de land- en tuin bouwbedrijven regelmatig voortgaat; dat in deze tijden vele tuinders niet in staat zijn, de loonen', daarvoor benoodigd op te brengen; acht het daarom onvermijdelijk dat de Overheid op deze loonene bij wijze van werkverschaffing een redelijke toeslag geeft; dringt er bij de Regeering ernstig op aan, dat zy haar standpunt, dat deze toeslagen ontoelaatbaar zijn, spoedig tijdelijk herziet; besluit deze motie te zenden aan Z.Exc. den Minister van Economische Zaken en Arbeid en aan Ged. Staten van Noord-Holland; en gaat over tot de orde van den dag. Hierna sluiting. Spoedeischende vergadering van den Raad de zer gemeente, op BjnsÜag 23 Augustus, des na middags 2 uur. i Be voorzitter opent met een woord van wel kom en deelde mede, dat de heer Groen bericht van verhindering heeft gezonden. Be notulen worden tot de volgende vergade ring aangehouden. Hierna verzocht de voorzitter den leden van hun zetels op te staan en Meelde mede, het treu rige bericht te hebben ontvangen, dat het oud lid van den Raad, de heer T;. Kostelijk, is WERKTIJDVERKORTING II. De vorige keer werd er op gewezen, dat in het gelijkelijk verdeelen van de beschikbare hoeveel heid werk aan het aantal aanwezige arbeiders, iets svmpathieks zit. Men moet echter, afgezien van de principieele bezwaren, de moeilijkheden wel dege lijk onder het oog zien. Het is gemakkelijk gezegd de beschikbare hoeveelheid werk te verdeelen, maar het zal de vraag zijn of dat maar zoo zonder meer mogelijk is. De werkloosheid toch heerscht m lang niet alle bedrijven even sterk en nu kan men wel zeggen dat b.v. de arbeiders in een chocoladefa briek slechts 40 uur mogen werken, doch wanneer er geen voldoende werkloozen zyn in dat bedryf kan men maar niet zoo werkloozen uit een ander bedryf b.v. de metaalindustrie, daar te werk stellen. Wie wél eens getracht heeft om werkloozen uit een bepaald bedrijf geschikt te maken voor andere werkzaamheden, weet dat dit op schier onoverko melijke moeilijkheden stuit, vooral wanneer eenige vakbekwaamheid vereischt wordt. Zelfs in eenzelfde bedrijf zullen verschillende groepen van arbeiders in verschillende mate werkloos zyn en de arbeiders zijn nu eenmaal geen machines, die men maar overal heen kan brengen en die dan maar aangezet behoeven te worden om het gevraagde werk te Met welke moeilijkheden men daardoor m verband met huisvesting enz. te doen zou hebben laat zich alleen begrijpen wanneer men zich dieper in dit probleem in denkt. Ook is het zeer de vraagvormen maar direct de .machines heeft om al deze arbei ders werk te verschaffen. Een zeer belangrijk bezwaar is ook nog deBéloo- ning. Zou men tot een evenredige loonsverlaging overgaan, dan zou dit voor de arbeiders die thans nog 48 uur werken en die dan b.v. op 40 uur ko men, een verlaging beteekenen van ongeveer 17 pet. Men kan nu wel redeneeren, dat zy dit maar voor het algemeen belang over moeten hebben doen men moet hun er toch eerst van overtuigen dat dit in het algemeen belang is en dat zal met zo gemakkelijk gaan. Er wordt nu wel eensi voorge steld, om dan de tegenwoordige werkloozenuitkee ringen als bijslag op de loonen te gevenDearbe- ders zouden dan een veel geringere verlaging kry gen en in plaats van werkloosheid zou dan iedereen werken. Ook dit lijkt echter veel momer dan het m werkeliikheid is. Immers hoe zou deze toeslag gegeven moeten worden en welke rechten zou gegeven moeten woraen en weme lid van den rtaau, xie neei- j.,. n.Overheid, die dan per slot van rekening een aire overleden. Ook na zijn vestiging te Alkmaar beiang bij het be^ijfslevem heeft>^aarwor mo was het gemeentebestuur meermalen in nauwe ^verk^gen.^Z^u .^^werkgeve^ aanraking met den oevrledene. Immers, als voor toeslag van de Overheid aan de arbeiders moeten zittcr van de Bann© werden vele onderwerpen uit,betalen? Dan zou dit gelijkstaan met een sub met hem tezamen behandeld. Steeds is gebleken, sidieering van de loonarbeiders ten koste van a dat de samenwerking tusschen gemeente en Banne overige.Surgery. Dit 1S echter^ d 0°^® „P fegy een goed was en een aangename verhouding bestond, in^ ^f^^Vérdiensten enz. thans reeds op Zijn heengaan wordt ook door ons zeer betreurd. egn ye€l juistere wijze verwezenlijkt en men zou Zijn assche ruste in vrede. zekér zoowel principieel als practisch de groos i ni - L „l rlo TT/ivi n«o r€Il. ■xrfl .1 schrijven van Ged. Staten over het in de vorige A'Ues by elkaar is een wettelijke verkorting va» vergadering genomen besluit, om voor de uit- den arbeidstijd door de Overheid zeker nie KtJhvg ,ter u- .^-üerserediete.n f4000.- van de verkiezen boven het huidige Provincie te moge» «tva«gen. Dete f4000, - nkunnen worlddeii verkregen in den vorm \an doen dit al naar de noodzakelijkheid dit medebrengt icu t een geldleening onder verschillende voorwaarden. en ]junnen, wanneer de omstandigheden het ve De voorzitter antwoordt dat er misschien ernstige rente zal &1, pet bedragen en te beginnen oorlooven steeds wederom tot een andere regem mot 1938 moet elk ja*r oe» vijfüeode doel teor- „vergaan.

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 4