Buitenlandse!» Overzicht Binnenlandse!» Overzicht Bloembollenveiling gehouden, waarbij ook nog gelegenheid is om le verbare in te brengen. Verzocht wordt geen plangoed beneden'z. 7 in te brengen. Aangevoerd waren 1.700.000 stuks We noteerden als volgt: Vijf doodvonnissen voor politieke mis drijven in Buitschland. Heftige be roering in de gelederen der Nazi's. Oostenrijk aanvaardt het leeningsproto col. De LJzer-bedevaart. Allerlei. Op den negenden A ugustus, des avonds 12 uur is in Buitschland de noodverordening in wer- king getreden tegen de politieke terreur. Zware straft* n, zelfs de doodstraf, werden er in uit zicht gesteld tegen politieke misdrijven. Dienzelf den nacht te hal! drie drong in Opper Silezie een aantal Nazi's de woning binnen van een commu nist. De kerels waren onder den invloed van drank. Ze sleepten den communist uit zijn bed, mishandelden hem en slachtten hem af onder de oogen van zijn vrouw. Tegen vijf der daders werd deze week door een Bijzonder gerechtshof het doodvonnis uitgesproken. Daarover nu zijn de <N|,azi s heftig verontwaardigd. Hitier en an dere leiders i,ebben telegrammen van sympathie aan de veroordeelden gezonden. Ze hebben von Papen en de andere ministers voor moordenaars uitgemaakt en in zeer dreigende taal geëischt, dat het vonnis zou worden herzien. Het vonnis van Beuthen, aldus genaamd naar de plaats, waai het gerechtshof was gezeteld, heeft het la ken tusscben von Papen en Hitier doorgesneden, waardoor de eerste meer geisoleerd staat dan ooit. Voor von Papen pleit, dat hij zich geens zins door de Nazi s laat intimideeren, maar in een proclamatie scherp stelling heeft genomen tegen de nationaal socialisten en hun hetze. Hij heeft de vonnissen van Beuthen als rechtvaardig ge kenschetst. De regeering, aldus de proclamatie, zal de voorschriften van het recht onpartijdig uitvoeren en zij zal niet dulden dat zich de een ot andere purti: tegen haar maatregelen verzei De proclaim 1 ie moet in alle bladen worden op genomen, de bladen waarin dat niet gebeurt, zul len v.orüen verboden. Toch zal von Papen omwille van de rust in het land wel gehouden zijn om in zijn functie van rijkskanselier of Pruisisch regeeringscom- kussaris gratie te verleenen aan de veroordeelden, temeer omdat liet vonnis van Beuthen zoo'n scherpe tegenstelling vormt met een bijna gelijk tijdige uitspraak van een ander bijzonder gerechts hof, w aarbij tenige rijksbanierleden werden ver oordeeld wegens het dooden van twee nationaal socialisten. De hoogste straf was; hier vier jaar tuchthuis. In elk geval is de beslissing voor von Papen een moeilijke zaak. Als straks doodvonnissen we gens politieke misdrijven jegens communisten wor den uitgesproken, zal hij niet anders kunnen han delen dan hij nu zal doen jegens de veroordeelde Nazi's. Die nat. soc. Pruisische Landdagconferentie heeft zich ook met de zaak bemoeid. Die Pruisi sche Landdag zou eerst ojp 31 Augustus beijen komen. Bte datum is op verzoek van het Cen trum vervroegd op 29 Augustus,, omdat op 30 en 31 Augustus in Éssen de katholieke Band dag wordt gehouden. Besprekingen tusschen Centrum en Nazi's over de verkiezing van een Pruisisch premier, hebben nog niet tot een resultaat geleid. Be besprekin gen worden heden voortgezet. Be volgende week is voor Buitschland zeer belangrijk. Rijksdag en Pruisische Landdag komen dan elk' in vergade ring bijeen. Be Oostenrijksch© nationale raad heeft ten slotte met 8280 stemmen het leeningsprotocol definitief aanvaardt. Die hernieuwde aanvaarding was noodig geworden door de afwijzing van het protocol door den bondsraad d.i. door den Se naat Be Vlaamsche Ijzerbedevaart trekt jaar op jaar meer belangstelling. Op Zondag jl. zijn er 200.000 Vlamingen opgetrokken naar Dixmui- den om er de in den wereldorloog gevallen Vla mingen te herdenken. Een zevental gesneuvelde Vlaamsche strijders, om hun gaven van geest en hart bijzonder vereerd, zijn uit hun graven opgedolven en bijgezet aan den voet van het massale IJzermonument, hetwelk boven Vlaan deren de spreuk verheft Alles voor Vlaanderen Vlaanderen voor Christus Nooit meer Oorlog." Be Ijzerbedevaarten hadden een extremistisch, Vlaamsch nationaal, anti Belgisch karakter. Nu de deelname van jaar tot jaar zoo toenam, hebben ook de Vlaamsche minimalisten, voorstan ders van een zich zelf besturend Vlaanderen bin ner. Belgisch staatsverband, zich met deze jaar- lijksche demonstraties ingelaten, o.a. de groep van Ciauwelaert ©n plaatsen op de eer© tribune bezet. Zij hopen daarmede het extremistisch ka rak ter ana de beweging t© ontnemen. In Lancashire Engeland dreigt nog steeds de geweldige textielstaking. Be loco-bur gemeester van Lancashire poogt nu, nog op het laatste momrut door zijn bemiddeling het mach tige loonconflict te voorkomen. In Britsch Indie zijn de partijen heelemaal niet gesticht over de Engelsen© voorstellen, tot oplossing van de minderheidsproblcmen bij even tueel zelfbestuur. Be Hindoesche meerderheid beschuldigt de Britsehe regeering ervan, dat ze door bescherming van de Mohammedaansche en andere minderheden de tegenstellingen wenscht te verscherpen, teneinde het zelfbestuur verre te houden. De Mohammedanen zijn minder ontevre den, maar ook zij zijn niet voldaan. Iris Imperator Lelies Umbulatum After Glouw Mr. Moon La Precieuze Ibis Duchesse de Parma Crimson Queen Mr. Stanley Victor d'Oliviera Prosperty Scarlet Due King of the Yellow Inglescombe Yellow Inglescombe Pink Prins van Oranje Fred.Moore Europa Couronne d'Or La Noir Feu Ardent Feu Brillant Cram. Brillant Brillant Star Murillo Theeroos Peach Blossom La Reine La Reine Max Rose Precose Rose Luisante Rose Gris de Lin Bartigon Pride of Haarjem Farnecombe Sanders Prinses Elisabeth William Copland W'lliam Pitt Zwanenburg Gretchen Clara Butt Witte Zwaan Ph. de Commines Prins van Oostenrijk Couleur Cardinal Flamingo Prinses Juliana voor de microfoon. Een anti oorlogscongres. Het drama te Putbroek. Gemengd. ZZoo tegen dat de verjaardag van H. M- de Koningin nadert, begint ook de politieke belang stelling in ons land op te leven. Van sommige gemeenten lezen we reeds de begrootingscijfers In Amsterdam bv. hebben B. en W. tot een aan merkelijke belastingverhooging moeten advisee- ren om de begrooting sluitend te maken en de indiening van wetsontwerpen wijst erop, dat we een nieuw, dezen keer zeer moeilijk en zor gelijk parlementair jaar tegemoet gaan Voor de faites en gestes van de koninklijke familie en de daden der r egeering heeft' men weer oog en oor. Het jw as daarom voor velen een welkom gebeu ren, dat zij de stem onzer kroonprinses nog eens middels de radio konden beluisteren. Prinses Ju liana heeft het zevende eeuwfeest van Roer monds bestaan als stad willen opluisteren door de inwijding van Roermonds gemeentelijk museum, dat de nagedachtenis bedoelt te eeren van onzen grooten bouwmeester en Roermonds roemruch- ten zoon, architect Cuypers, die aan het land zul ke grootsche bouwwerken als rijksmuseum en de Beurs te Amsterdam schonk. Annex aan het Cuypermuseum zijn eenige lokaliteiten ingericht voor de expositie van kostbare schilderijen. Be openingsrede, van Prinses Juliana is per radio verbreid. In tegenstelling met het buitenland, heeft on- D T ze koninklijke familie zich langen tijd van het atonaye gebruik der nieuwste technische vindingen, wel- Madame Krelage ke een wijd contact mogelijk maken, verwijderd La Merveille gehouden. Maar sedert bij de plechtige installatie Dream van Prinses Juliana als doctor honores causa der Leidsche universiteit, de stem onzer Lands vrouwe voor het eerst in de huiskamers heeft op geklonken is van de microfoon een veelvuldiger gebruik gemaakt om het directe contact tusschen hel koningshuis en het volk te onderhouden. Ve len zijr. benieuwd of dit jaar nu ook de Troon rede radiografisch zal worden verbreid. Het vo rige jaar mochten we, voor het eerst, alleen oen ooggetuige verslag van de aanhangende plechtig heden beluisteren. Be radio doet vele vrome wenschen in vervul ling gaan. We zijn er zelfs veel nader door bij het verre Indie gebracht. Op Dinsdag van deze week werd in Batavia het van Heutz monument onthuld welke plechtigheid door onze Neder- landsche zenders werd gerebayeerd. We hebben hier duidelijk het geroezemoes van stemmen der in Batavia verzamelde menigte verstaan. We hebben de muziek aangehoord, de uitgesproken redevoeringen hebben we woord voor woord kun nen volgen. In Amsterdam zal binnenkort een internatio naal anti oorlogscongres worden gehouden. Het doel is mooi en goed jammer, dat goede doel stellingen zoo vaak misbruikt worden voor het bereiken van politieke winst. Het Amsterdam- sche congres heeft sterke communistische tenden sen en communisten zijn maar eenzijdige, meer dan anti miTitairisten. D© Nederlandsche. regee ring is niet van plan om het communistische spel te Invorderen. Ze weigert om de noodige visa te evrsirekken op de paspoorten der buitenlandsche vertegenwoordigers, die zulke visa als gevolg van oetreffende internationale overeenkomsten be hoeven. De Doiitsche communiste Clara Zetkin zal het congres misschien oenen. Ze komt er voor over uit Moskou. Na Amsterdam zou ze naar Berlijn gaan, waar ze als 'oudste lid van den rijksdag, de eerste zitting op Dinsdag a.s. wenscht te presideeren. Ondanks haar hoogen, ouderdom en zeer wankele gezondheid. Het srtoopersdrama van Putbroek, in de bossehen van welke gemeente vier jonge mannen lafhartig werden neergeschoten is van de week in hooger beroep voor het Bossche gerechtshof behandeld. Tot nieuwe gezichtspunten heeft het niet geleid. Be proc. gen. heeft tegen de ver dachten een jachtopziener en diens zoon, resp. 15 en 4 'jaar gevangenisstraf geëischt. Bij de eerste behandeling was de eisch: levenslang en 12 1 jaar, de uitspraak 12 jaar en 8 jaar. Als de verdachten schuldig zijn, mag de nieuwe eisch mild. worden geheeten. egen den eigenaar der bossehen, jhr. van Aef- 1 ferden is in een deel der pers in de laatste we ken braaf geroddeld. Voor het gerechtshof als getuige opgeroepen en verschenen, werd hij af doende gerehabiliteerd. De koningin heeft zich door de agitatie van zekere roerige elementen in de hoofdstad niet laten weerhouden om tot het jaarlijkseh bezoek aan Amsterdam te besluiten. In de tweede week van September zal zij in het Paleis op den Dam vertoeven. 0.05—0.64 0.80—0.90 ƒ0.45 ƒ1.05 ƒ0.80 1.70—2.00 1.35 ƒ0.80 0.45 ƒ0.80 ƒ0.50 ƒ0.35 ƒ2.10 0.80—1.25 ƒ1.20 ƒ1.35 0.35—0.85 ƒ0.15 ƒ1.95 ƒ1.20 ƒ0.75 0.75—1.40 0.25—0.50 ƒ0.55—0.70 0.45—1.80 1.00—1.50 0.95—1.60 0.35—1.75 2.05 ƒ1.30 0.45—1.15 ƒ0.15—0.75 0.20—0.55 ƒ0.20—0.35 0.45l.Gb ƒ0.03—1.4Ü 0.20—1.25 0.35—1.40 2.15—2.40 0.30—0.45 0.200.70 0.45—1.80 ƒ0.65 0.65—2.10 1.15—1.75 0.65—1.35 0.35—0.50 0.25—0.60 0.60—0.70 ƒ1.05 0.1O—0.75 het zeggen wil wanneer de vrouw gaat demenstree- ren voor de belangen van haar gezin. Daarom is het zoo'n heerlijke daad dat zij de pioniers zullen zijn onder de vrouwen Het is een heerlijke gedachte dat uit de gezich ten hier straalt de ernst van den strijd. Laat de regeering het weten dat het ernst is onder de tuinders. Laten wij onze idealen hoog houden. Er kunnen nog meer crises komen, maar het idealisme van onze zelfstandigheid kan men ons niet ont nemen. Daarom demonstreeren wij om als vrije, nuttige werkers de toekomst tegen te gaan Waakt voor uw ondergang. vereenigt u tot macht. (Applaus. De volgende spreker is de heer N. Kaan van Oud karspel, die zijn onderwerp in drie gedeelten be handeld en wel „Des trijd van den tuinbouw voor heen" „de strijd van het oogenblik" en „de strijd van straks.' Wij weten, zegt spr. hoe het vroeger ging. Men behartigde zijn zaken naar beste weten enwas voor 100 procent verzekerd van een sober bestaan. Daarmede was de tuinbouwer tevreden. De strijd van het oogenblik is nog maar een be gin. Op het oogenblik zijn er 2000 eenvoudigen bij eikander, die willen getuigen van den slechten be drijf stoestand. Op het oogenblik wordtmet angst en verlangen uit gezien naar de beslissing.van de 100 E. A. die over het wel en wee van den tuinbouw zullenbeslissen. Men is daar nog veel te weinig doordrongen van den noodtoestand. Zooals wij reeds in ons nummer van Donderdag meldden demonsireinien deleden van den Neutra len Bond van Boeren. Laad- en Tuinouwers in den Muziekt'ie Alkmaar op v\ -gmiddag na Lr eerst een groeisel. w,\s gehouden. Aan deze ie »e-d - L niet-leden en arbeiders. Meeting en demonstratie kunnen volkomen ge slaagd heeten. Door een aantal van tusschen de 2500 en 3000 personen werd hieraan deelgenomen. Het geheel stond onder leiding van den heer Schermer van Hoogwoud. Deze opende de meeting wijzende op den ernst van de meeting en de beteeknis van dezen dag Na een krachtig openingswoord waarbij spreker zeide, dat op spoed bij de regeering moest worden aangedrongen en de regeering moest begrijpen dat de tuinbouw het recht had zich te verdedigen, werd deze meeting voor geopend verklaard en werd aan den heer P. Hart van Koedijk het woord gegeven die zou behandelen het onderwerp „Waarom de monstreeren wij." De spreker begon met erop te wijzen, dat men by elkander gekomen is om elkander op te beuren en het is de armoede die de zucht heeft, doen ont staan naar verlossing. Wij willen niet gevoerd wor den naar de paupers en paria's. Dan stelt spreker de vraag hoe hetkomt, dat de plattelanderszoo moeilijk bij elkander te krijgen zijn? en antwoord daarop „omdat men den strijd voor de land- en tuinbouwers niet noodig achtte. Steeds hebben wij onzebed rijven opgevoerd en koesterden wij de gedachte dat voor ons het ge luk was weggelegd. Maar thans is er een tijd gekomen die ons tot andere gedachten brengt. Het voeren van strijd is waken voor onzen on- VAN DE LANGEDIJKER GROENTE CENTRALE OP VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1932. Heden werd de laatste veiling van leverbare ge houden. De aanvoer bestond hoofdzakelijk uit Dar- winsoorten. Dat de beste partijen reeds geruimd zijn bleek uit de gringe hoeveelheid groote bollen. Deze werden voor uiterst lage prijzen verkocht. Volgende week wordt een vieiling van plantgoed Wij willen voor de droefheid en smart van het heden vreugde in ons leven. De aarde is ons door den Schepper gegeven om er van te leven. Demaand September is voor ons de maand, waar naar wordt uitgezien. Dan zal men aan ons den ken. Maar eerst moest men met vacantie. Met Sep tember zal in overweging genomen geworden ons hulp te verleenen met terugwerkende kracht. Wanneer wij den afgeloopen zomer nagaan, dan is het overal ellende geweest en nog moet de mi nister overwegen een hulp te verleenen van terug werkende kracht. Daarom deiponstreeren wij. Wij moeten dezen eisch stellen aan den minister en hij zal moeten zeggen: „er zal door den Ne- derlandschen tuinbouw geen honger worden gele den." Watwij willen: „Voor ploegen en zaaien geen hon ger maaien. De toekomst zal ons leeren wat de credieten zijn wanneer er weder een opgaande lijn in de bedrijven komt. Daarom stellen wij de leuze „Ga rantieprijzen" voor alle producten om ons een weg te banen voor de toekomst. Ermoet geenlauwh eid en onverschilligheid zijn, wij moeten onze macht vergrooten en als de regeeiir.g deze maatregelen niet wil dan moeten wij ons onze macht bewust worden, dan is het aan ons of wij de regeering nog langer zullen dulden. Dan moeten wij ontwaken. Er heerscht verarming van den grond, hetgeen beteekent verarming van het land. Wij willen ver rijking van den grond. Dat is onze vaderlandsliefde. En wanneer er dan gevraagd wordt of er wel geld is voor de tuinders, dan vraag ik: is er dan wel geld voor de vernietiging van de menschheid en niet voor opbouw? Voor droefheid en smart wil len wij vreugde. Daarom moet er een crisisbelasting komen op hen die niet lijden van den crisis. Is het dan niet waar. dat men elkanders lasten moet dragen? Is het niet een christenplicht te zor gen voor de lijdende menschheid. Dat is een daad van waarachtig menschzijn. Thans staan wij aan het begin van de actie en is het een zoeken en tasten. Maar blijf'rustig en vast aaneengesloten bij elkander. De inzet is goed ge weest en heeft verre onze verwachting overtroffen. Het heeft mij goed gedaan dat zooveel vrouwen in ons midden zijn, Wij weten maar al te goed wat Dat het tot heden kon komt omdat men gespaard had, maar thans zijn de reserves opgeteerd Door onze voormannen uit de organisatie van de veilingen is de regeering gewezen op den slechten toestand in den tuinbouw, maar zij vonden geen gehoor en werden met een kluitje in het riet gestuurd. En nu wachten wij in bange vreeze. De regeering weet dat er actie komt onder de tuinbou wers en hen de oogen opengaan. Men weet dat de tuinbouw ontwaakt. Wij beginnen den ondcrlingen band te gevoelen maar ook dat er ietsg edaan moet worden Wij zijn het allen eens over het recht van den tuinbouw, dat hij recht heeft op steun van de re geering. En dat recht wordt gebaseerd op goede gronden. In de allereerstep laats op de werklust onder de tuinders om hun producten te telen. Men heeft het aantal arbeiders ingekrompen en vrouw en kinderen helpen thans mede om 'het hoofd boven water te houden. De steunvraag is gerechtvaardigd door de billij ke eischen. Het crediet moet beschouwd worden als een blok aan het been. Mocht er een kentering komen dan zullen zeker de bedragen teruggevorderd worden. Dan gaat spreker na de verhouding tusschen de stad en het platteland. Dat men zoo weinig van de hulp verwacht, komt omdat er nog nooit iets gekomen is. Maar wij kunnen niet meer zonder steun of de tuinbouw ligt voor 80 procent voor de vlakte. Willen wij iets bereiken, dan moet dit door een groote macht en die macht moeten wij organiseeren Voor ongeorganiseerden is de regeering niet bang. De garantieprijzen moeten voldoendezijn om onze verplichtingen nate kunnen komen met een beschei den levenspeil. Wij kunnen het niet met een middenweg doen. Het moet zoo worden, dat de tuinder zijn brood verdient met werken. De regeering is met den toestand bekend en het staat aan haar en de volksvertegenwoordigers ervoor te zorgen dat de tuinbouw de plaats krijgt waarop hij recht heeft. Maar wij moeten nog verder, veel verder. Wanneer wij bestaan den heeft de tuinbouw nog niet waarop hij recht heeft. De tuinbouwers zijn ook menschen. Waarom heeft een tuinder geen recht op sociale bemoeiingen? Is hij anders dan den arbeider? Alles moet afgedwongen worden door macht en organisatie. Er moet met ons gerekend worden. Wanneer wij ons de plaats bewust worden, waar op wij recht hebben, dan zijn wij reeds een flinke stap in de goede richting. Wij hebben onze plichten vervult, maar hebben daardoor onze rechten verworven. Wij hebben een scherp wapen. Wij regeeren de magen. Maar dit wapen moeten wij alleen han- teeren, wanneer men ons onze rechten onthoudt. Wanneer wij een van zin zijn, dan kunnen wij on ze macht vergrooten. Maar wij moeten onze macht vergrooten en de maatschappij overtuigen van ons recht. In de toekomst moeten wij werken voor onze verdere rechten. Daartoe moet ieder medewerken. Met ons kleine menschen zal gerekend worden, wanneer wij schouder aan schouder staan. Dat zij aan u, dat zij aan mij. (Applaus.) Dan komt de heer Veltrop voor de verzamelden, die spreekt over het onderwerp „Zuilen wij ons nog langer laten afslachten?' Deze vangt aan, me te zeggen, dat hij zal spreken over het feit, dat ons tezamen heeft gebracht in den muziektuin, om den schreeuwenden nood tot uiting te brengen. De verwoesting van het bedrijf is de verwoesting van het gezin. En wat nu gebeuren gaat maakt dat de verwoes ting nog geweldiger, nog feller van gevolgen zal zijn. Daarom wehsch ik de vraag onder de oogen te zien, hoe wij worden afgeslacht. De afslachting is reeds begonnen in de mobilisa tiejaren, toen de tuinbouw een periode van wel vaart meemaakte. Toen werd door de regeering in het bedrijfsleven ingegrepen eo moest een zeker percentage van de winst worden afgestaan om het Ned, volk voor nood en ellende te behoeden. Daarna kwam de oorlogswinstbelasting als 2de beknotting van de reserve. Toen moesten wij offers brengen aan den Ned. staat en is het een logische gedachte dat de Ned. Staat zijn schuld tegenover ons kwam inlossen, nu het bedrijfsleven is vastgeloopen. In den tuinbouw zijn ellende en armoede aan het woord. Men zou verwachten, nu de kansen gekeerd zijn, dat de regeering bereid zou zijn ons terug tc betalen in volle christen besef en men- schenplicht. Maar niets van dit alles. De credie ten zijn een schande instede een vervulling van de plicht der regeering. Be regeering heeft immoreel gehandeld met de credieten. Wij hebben onzen naam moeten zet ten dat we de credieten terug zouden betalen, terwijl men wist dat wij het niet konden doen. (Applaus.) Be regeering verleidde u om be-drie gers en leugenaars te zijn. (Applaus, geroep: juist). Dit is het wat wij niet kunnen dulden als eer bare en trouwe werkers. D|e regeering heeft be wust den eersten stap gedaan voor dingen, die wij niet kunnen nakomen. Wij hebben kunnen constateeren dat de regee ring met den tuinbouw in haar maag zit en er geen weg mee weet. Wij hebben geconstateerd

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 3