NIEUWE 8 THEE Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier DlÏeïjaardagmillluiip flltcl6D Illusie. No 99 ™=foon intercommunaal no. 58. DÏNSD AG 30 AUGUSTUS 1932 41 e Jaargang; 1>e bede. feutalitext CMetal lyeKhd^qbaoJt. DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprljs: pev 3 maanden f 1.15. Uitgave: Firms J. H. KEIZER. H. KEIZER. .Bureel Noordscharwoude. ADVERTENTIEN' Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS Een feestviering tot 'herdenking, Hat Koningin Wilhelmina wederom een jaar over 'Nederland heeft mogen regeeren, behoeft geen verklaring. Zij is zóózeer in waarheid' He Landsvrouwe, zöc innig verbonden aan ons na'tiotiaal besef, Jat de -blijheid van ons volk om het bezit van deze Souvereïne in Haar volle levens- 5r. -Md*- jiXacnt, een vanzexxheid is. Een ontbinding in alle factoren, welke 'tezamen leiden tot dit ge voel van aanhankelijkheid, van' dankbare waar- Heering, zou de, beteekenis van 'het geheel ver zwakken. Waarom op 'den voorgrond'te stellen He inwerking op ons gemoed van de historische herinneringen aan Haar roemrijke voorvaderen en het Hoorluchte Oranje-geslacht; de bekoring der persoonlijke waardigheid en gratie, of de waardeering voor de da§elijksche toewijding aam de volkszaak? Waarom te ontleden onzean eer bied voor Haar zelfverloochening en moed; onze erkenning, Hat Zij ons allen- een voorbeeld is in ernst en levensopvatting en door een sober heid, die toch nimmer het vorstelijke schaadde en ons juist in deze benarde tijden de gedwongen zelfbeperking zooveel lichter maakt; ons besef, dat Zij het is, diet bovenal den Ned-erlandschen naam hoog houdt in de| wereld Al die eigenr schappen, het' karakter en "het leven dezer waar lijk Vorstelijke Vrouw, doen tezamen voor oms levend worden het beeld der Koningin, en wij kunnen niet zeggen om welke eigenschappen Zij - ons het liefst is. Beter is het dan ook, al deze motieven te doen samenvloeien tot' een, glanzend geheel van dankbaar bewustzijn en dezen dag te aanvaarden, zooals onze kinderen dit doen, die liefde voor het Vaderland en voor 'de Koningin gevoelen als eenzelfde gedachte en zich verblij den in het nationaal gebeuren. Theorieën over de waarde van het koning-, schap missen beteekenis, zoolang geen critiek He waarde kan aantasten van deze JKoningin,, die-, naar welken regeeringsvorm ook, voor ons steeds zal zijn ons Staatshoofd bij uitnemend heid, en die ons blijvend den waarborg biedt, dat ook in deze en komende tijden van wisselende politieke stroomingen onze gedachten, zich vrij zullen kunnen uitleven en de grondslagen van ons volksbestaan niet zullen worden aangetast. Lat weten wij, en dat verwachten wij van onze Koningin, en vooral daarom dragen! wij den wenseh voor Haar behoud en Haar geluk in het hart. Daarin ligt geen overschattingt van Haar invloed op .pns staatkundig leven, die intusschen veel gewichtiger is dan veelal) wordt vermoed, want elk Kabinet, hoezeer zelf [verantwoorde lijk, moet het oordeel inwinnen van de Kroon en de juistheid van elk voorgenomen plan recht vaardigen. Wanneer het gezag der Kroon in han den is van een wijs; staatshoofd met "hooge op vatting van zedelijkheid en recht, een toetssteen voor de diepere belangen der natie,. Han is de invloed daarvan werkdadig, en is "iet Koning schap voor ons geen mystiek begrip, waaruit macht en gezag van zeiven uitstralen, doch wis selt zijn beteekenis, en daarmede onze eerbied en wa.ardeering, naar de persoon, die de taak vervult. Daarom is Koningin Wilhelmina voor ons het gelukkigste voorbeeld der monarchie en daarom kunnen wij in volkomen oprechtheid van hart en verstand den wenseh uitspreken, dat Zij moge regeeren tot in lengte van dagen, en. voor ons moge blijven het symbool van eenheid, saam- hoorigheid en rustige kracht. Aan H. M- de Koningin onze eerbiedige en dankbare gelukwenschen op dit feest van- Ne derland. VI. t Meerdere deskundigen hebben gepoogd de ver arming te plattenlande in cijfers vast te leggen. De reeds eerder in deze artikelenreeks genoem de dr. K'napp komt tot het volgende resultaat ,,,Op grond van de indexcijfers voor akkerbouw en veeteelprodueten in October 1931, welke op de basis van de periode 19241929 gelijk aan 100 is gesteld, en nu gedaald zijn op 58, becijferen wij een waardevermindering van onze bodempro- ductie van tenminste 250 millioen gulden. Daar ongeveer- twee derde van onze bod-emproductie dient voor eigen gebruik, is uit het berekende bedrag af te leiden, dat het N-ederlandsche volk thans zeker 150 millioen gulden minder voor zijn voedingsmiddelen van eigen bodem betaalt. Het gemiddelde loon van den landarbeider is thans 30 cent per uur. Hiet loön van ongeschool de arbeiders in de steden bedraagt zeker 55 ets. per uur. Brengt men nu het landloon gelijk aan dat in de steden, dan zou daarmee weer een bedrag van 250 millioen guldein gemoeid zijn. Bovengenoemde cijfers sluiten zich zeer goed aan bij die. welke de heer Sjmid in zijn brochu re ,,de Landbouwcrisis, onze sociale po-litiek em het vrijhandelsbeginsel" berekent voor den, toe stand in -September 1930. Dteze schrijver komt tot de slotsom, dat voor die maand de waardever mindering van onze bodemproductie 150 mil lioen gulden bedroeg, het NederlÉndsche volk 116 millioen gulden voordeel genoot en de land arbeiders ten opzichte van het stedelijk loonpeil lpO millioen gulden te kort' kwamen. Nu zijn tal van bedrijfsbenoodigdheden in prijs gedaald. Verminderen' we die alle' met 25 pro cent, dan kan ook een autoriteit als- de tegen woordige hoogleeraar aan de landbouwhoogeschool prof, Minderhoud zich er mede vereenigen." (Dr. Knapp Wereldontwrichting en Wereld herstel, pag. 184185.) Het eindresultaat van bovengenoemde schrij vers is derhalve, dat, wil men onze landbouwendo bevolking recht Hoen, het Nederlandsche volk een som van tenminste 3.pt> millioen gulden heeft op te brengen. Als men een en ander goed gevolgd heeft, ligt ook hier de gedragslijn uitgestippeld, door onze regeering ten bate van. onzen; bodemcultuur te volgen. Als dan ook gepoogd wordt, de rege-ering te bewegen, garantieprijzen voor de bodemproduc ten te verkrijgen, vraagt de georganiseerde bo demcultuur niets meer of minder dan. haar recht. Wel zal het prijspeil in de steden op den duur moeten dalen, doch de land- en, tuinbouw zout den doodgebloed zijn, voor het normaal niveau tusschen land- en stadsloonen was bereikt. Men verlieze echter niet uit- het oog, dat de positie van onzen- tuinbouw ongunstiger is, dan die van landbouw en veeteelt, aangezien op geen stukken na twee derde van onze tuinbouwpro- ductie in het binnenland wordt verbruikt. Doordat de tuinbouw veel meer op export is aangewezen -dan de andere genoemde takken van cultuur, vallen ook in den tuinbouw de zwaar ste klappen. En hier koinj ik inu vanzelf op de vooruitzichten in den tuinbouw, een uiterst moei lijk onderwerp. Echter wordt het mij wel erg gemakkelijk gemaakt, waar de heer Valstar, de voorzitter van het Centraal Bureau dit onder werp op de jl. gehouden buitengewone verga dering van de Provinciale Commissie uit de tuin bouwveilingen in Noordholland, heeft behandeld. M«t diens betoog ben ik het geheel eens, op merkelijk is wel, dat de heer Valstar met geen woord rept van de moeilijkheden, di-e de heer lie s' la-a-r ziet. i Laatstgenoemde zou ik aanraden, zich .eens in verbinding te stellen met den heer De Vries, van ISiint P^icras, de schrijver van het ingezon den stuk in dit- blad van jl. Zaterdag. Verbeeld u, dat d-e heer Rooselaar in alle ernst tegen den heer de Vries zei; ,>ja, ik weet, jullie hebben het benauwd, en ik geloof ook wel, dat je niet weet, hoe ge uw akkers dit voorjaar zult kunnen bestellen. Maar ondanks alles is -de toekomst aan de tomaat en de fijne zaadteelt. Zou de heer de Vries aan dien raad ook maar iets hebben? Waar moet het kapitaal voor kassenbouw van daan komen Wie leent onzen tuinbouwers-uf druk Diaar komt nog bij, dat wel geen terzake kun- digen den raad zal durven geven, zgn. koude kassen te bouwen. Verwarmde kassen vorderen zooveel meer kapitaal. •ukuvtin U cLocjelijiuJ dx2 ÉkxkLjckafxfxen. ofudvu|fi \XKrt. den. fuuikleaieA. jaLAezdi VevneicLen, Ook Itv kaliumdó Het is heel goedkoop, tirades neer te schrijven als deze: d-e arbeiders wenschen dit product en meerdere luxe etc., doch er dient toch een zake lijke mogelijkheid aanwezig te zijn. Wie ziet die Die tegenwoordige tomatenprijzen an-imeeren toch zeker niemand tot kassenbouw. En wat de fijne zaadteelt betreft, daar zijn de resultaten geheel afhankelijk van exportmoge lijkheden. Als men nu weet dat in vergelijking op dit terrein van voor 1914 en thans, tal van lan den hebben opgehouden de fijne zaden te betrek ken, xk noem, Rusland, de Balkanstaten, Oosten rijk en Hongarije, om van andere thans weinig koopende, wijl verarmde landen niet te spreken, -en de tarieven maar ni-et te noemen, dan krijgt men eenig denkbeeld, op welke waarde dit advies is te stellen. Het wacht alles op wereldherstel en is nu nog toekomstmuziek, wel aardig om aan te hooren, maar practisch waardeloos. Houden we ons maar aan het nuchtere, wer kelijke leven en stellen we ons van deskundige adviezen maar niet al te veel voor, Mag ik in dit verband op iets wijzen? Dit voorjaar hebben Gedeputeerde Staten v. Noordholland een commissie van deskundigen be noemd, onder presidium van naar ik meen prof. Minderhoud, teneinde rapport uit te brengen over de toestanden in onzen tuinbouw en teveins mid delen aan te wijzen, Cc in die te verbeteren. Maanden zijn sinds verloopen. Geen rapport is nog verschenen. Als de practische tuinbouwer zijn teeltplan zo-u willen inrichten naar het te verwachten rapport, kon hij wel eens bedrogen uitkomen. Waarmee ik maar zeggen wil, dat ais regel de deskundigen zeer minitieus feiten regis- treeren, precies po-gen aan te geven; welke in vloeden op het resultaat hebben ingewerkt, doch dit alles heeft dit gro-ota bezwaar, dat dit on derzoek het verleden betreft en geen enkele richt lijn aangeeft voor toekomstig handelen. En waar men zich wel aan toekomstverwachting waagde en ook advies gaf, bleek maar al te vaak, dat de werkelijkheid later eeif geheel ander beeld verto-onde, dan werd voorzien. De toestanden laten zich niet. maken, zij 'groei en. In de bodemcultuur hebben we met organische en geen mechanische productie van doen. Dit lijkt wel uiterst troosteloos, doch is het in wezen niet. Want onze tuinbouwstand is zelf veel beter dan wie ook in staat mogelijkheden te zien, zich aan te passen aan gewijzigde cultures en cultuurme thoden. Wie het van deskundigen alleen verwacht, onderschat de uitnemende kracht van d-e maat schappij zelf. Wordt vervolgd. Plaatselijk ^ieaaws Dpmstfllixig vara het Postkantoor te Broek op I an ::dijk en ie Hulppa tkant r n te Oudkarspel Noordsrita-rwoud?» Zpidsehaiwoude en -flint Pan- eras op 31 Augustus 1932'. Op den verjaardag van H.M- de Koningin (31 Augustus) zijn de kantoren voor den Postdienst alleen opengesteld van 814 uur. Voorts zijn de kantoren- op. dien dag gesloten voor de behandeling van: Postwissels, met uitzondering van telegrafische Postbewijzen. Kwitantiën. i Belasting. Postcheque- en Girodienst, behalve voor het aannemen van stortingen waarvan spoedbehand-e- ling of spoedbericht wordt gevraagd en het uit betalen van cheques, waarvan de van het Giro kantoor ontvangen adviezen zijn voorzien van de aanteebening ,,spoedbehandeling" alsmede voor de uitgifte van Pasmunt. 31 Augustus. Koninginnedag. Paardensport te Broek op Lang indijk Zooals wij reeds eerder mededeelden wordt ter viering van den verjaardag van H.M. de Konin gin 1-e Broek op Langendijk een Ruitermiddag r/ehouden, waaraan medewerking wordt verleend -door de Landelijke Rijvereenigingen ,,Langedijk en Omstrek-en" en ,,Heilo." Het programma bevat vele mooief en interes sante nummers, welke zeker niet zullen nalaten de onverdeelde belangstelling van de aanwezigen die zeker in groot;-n getale aanwezig zullen zijn te trekken. Zooals men zal weten is de ruitersport een sport, die op het oogénbük allerwege serieus wordt beoefend, en wordt aan het paard de plaats teruggegeven, die het langen tijd heeft moeten afstaan. In de gemeente Broek op Langendijk .staat dus eeai zeer mooie middag te wachten, en wij kunnen aan de hand van opgedane ondervinding, ©en ie der aanraden, dezen ruitermiddag bij te wonen. Die demonstranten verdienen het volkomen. Vermelden wij tevens nog dat medewerking wordt verleend door het plaatselijk fanfarecorps ,,Advendo" onder leiding van den heer van Kal- ker van Hoorn. Die entree "behoeft geen beletself te zijn, daar deze zeer laag is gesteld. De demonstraties worden gehouden op het .Buitenland."

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 1