Hike Breijer's Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1932 41e Jaarerang Arpad Moldovan Buitenland Speciaal Corsetten - Magazijn Binnenland. No 101 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 31. NIEUWE courant DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG - en ZATERDAG. Abonnmen tspr IJ s per 3 maanden 1.15. Hom: Firma I, 8. KEIZER. - Redacteur 1.8. KEIZER. |8ureel Haurdscharwaude. ADVERTENTIEN Van I5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Dezer dagen vernamen we een merkwaardig geval. Het heeft zich niet in onze omgeving, maar elders voorgedaan; we staan echter voor de Juist heid der feiten volkomen in. Een paar schilders-compagnons werkten al vele jaren voor een anderen middenstander. Onlangs moesten ze weer prijs opgeven voor het opschil deren van enkele huizen, ze hoorden er later j niets meer van. Plots echter ontdekten ze, dat een j schildersknecht met de uitvoering van het werk bezig was, niet voor zijn patroon echter, want die i knecht was werkloos. Een nader onderzoek wees zelfs uit, dat de bedoelde persoon steuntrekkende was van de gemeente, maar niettemin dagelijks was blijven stempelen en even zoo vroolijk zijn steungelden was blijven opstrijken, toen hij aan de uitvoering van het nieuw-aangenomen werk bezig was. Dat werk had hij gekregen, omdat hij het goeökooper had aangeboden dan de schilders patroons. Natuurlijk is er nu een einde gekomen aan 'smans experimenten; de politie heeft zich zelfs met het geval gemoeid. Feiten als boven doen zich méér voor, al blijven het gelukkig nog uitzonderingen. Wél echter zien we het thans vaak gebeuren, dat werklooze gezellen zich tijdelijk als eigen baasje gaan opwerpen en tegen concurreerenden prijs bepaalde werken aannemen. Dat is een euvel gewordeh, waarvan de maatschappelijke gevolgen voelbaar zijn. In de pers komen vele klachten over dien misstand tot uiting. Een misstand geldt het hier inderdaad. Tenslotte is een ieder vrij om zich als patroon te gaan vestigen, maar dan dient hij alle consequenties daarvan te aanvaarden. Wanneer een werklooze zoo nu en dan, als hij de kans krijgt, een werk aan neemt en straks, als het gedaan is, zich weer voor steun kan melden, dan voert hij een oneerlijke concurrentie. Een gevestigde patroon kan zich niej voor werkloozenuitkeering melden. Hij moet in zijn prijzen alle bedrijfsrisico's en bedrijfskosten verre- i kenen en dat behoeft een werklooze niet. Het is ook een algemeen arbeidersbelang, dat werkloozen de patroons niet gaan onderkruipen, j Zij drijven de patroons er anders toe om hun prij- zen eveneens te drukken en daarvan wordt het personeel de dupe. De loonstandaard wordt aldus met geweld omlaag gevoerd. Middenstanders in de eerste plaats moesten uit een welbegrepen eigenbelang het nalaten om op de bovengeschetste wijze, werken „op een koopje te laten uitvoeren. Middenstanders voeren in dezen tijd toch al een heel moeilijken strijd om het be staan. Zouden ze dan ook nog elkaar het werk uit de handen moeten gaan slaan? Een gelegenheids-patroon, een scharrelbaasje, kan nu eenmaal goedkooper werken, omdat hij niet als gevestigde patroon, garant moet blijven voor de kwaliteit van zijn gebruikte materialen, noch voor de kwaliteit van de uitvoering. Hij heeft geen bedrijfskosten. De „steun" staat achter hem voor hulp in den slechten tijd. Hij heeft geen kos ten voor sociale voorzorg ten behoeve van zijn per- ^Alf een werklooze met zijn goedkoope offerte de prijzenmarkt bederft, dan staat daar geen enkel voordeel tegenover. De man heeft zich zelf arbei verzekerd tegen een schamel loon en hij drijft daarmee een gezel de straat op, die nog een e hoorlijk inkomen verdiende. Middenstanders, iedereen trouwens, die aldus werken op een koopje laten uitvoeren, zijn schuldig aan een verdere verslechtering van den algemeenen toestand. Zij ontnemen de bestaansmogelijkheid aan andere middenstanders, wier reputatie steeds een waarborg was voor goed werk, en zij verslechteren de positie der arbeiders, die een betrekkelijke wel vaart moeten kennen, wil het ook den middenstan der goed gaan. Nieuwstijdingen Felle brand te Bleiswijk. i Hofstede, woning, drie hooibergen en een schuur in de asch. Kwaadwillig heid in het spel? Gisteravond heeft in de gemeente Bleiswijk een groote brand gewoed op de hoeve ,,Grijpestijn' Omstreeks tien uur is de brand ontdekt door twee veldwachters die in de buurt surveilleerden Kort tevoren waren zij nog voorbij de hoeve gekomen maar toen was er. geen onraad te be merken. I I Na eenigen tijd échter stond ook de derde hooi berg, die tusschen de beide woonhuizen van de familie Vreugdenhil is gelegen, in lichte laaie. Die plaats is zoo ingedeeld, dat in het midden drie groote hooibergen staan aan de linkerzijde van den Hoekeindschen Weg ligt links de wo ning van J. Vreugdenhil en rechts de woning van den wethouder van Bleiswijk' den heer M. Vreugdenhil. Die heer J. Vreugdenhil bevond zich in zijn woning en wilde juist naar bed gaan, toen hij gealarmeerd werd voor brand. Dé hooibergen stonden toen reeds in vlammen en in allerijl heeft men nog geprobeerd van het huisraad te redden wat er te redden viel. Die woning echter had nog een rieten dak, zoodat de vonken, die door een sterken westen wind over het dak heen wer den gedreven, die ook weldra deden ontbranden. De woning stond dan ook binnen korten tijd in vlammen. Kwaadwilligheid vermoed. 'Op het terrein van den brand hebben wij een onderhoud gehad met den burgemeester van Bleiswijk, die het blusschingswerk leidde en die ons omtrent de oorzaak van den brand wist me de te deelen, dat mem «'tl stp.rlre vPTirlenkirur had van kwaadwilligheid. Hij herinnerde eraan, dat verleden winter in het dorp ook verscheidene brandstichtingen zijn gepleegd, waarvoor even wel een man is aangehouden, die eenigen tijd geleden door de rechtbank te Rotterdam is ver oordeeld. De brand trok een geweldige belangstelling uit den omtrek, zij was dan ook reeds kort buiten Botterdam te zien. Die geheele lucht was rood gekleurd en ©en ware vonkenregen dreef over de weilanden. Omstreeks elf uur was de geheele woning van M. Vreugdenhil in de vlammen opgegaan. Het dak was ingestort en nog slechts de voor gevel stond. De hooibergen brandden lustig door en ook de schuur, gelegen achter de woning van J. Vreugdenhil was geheel uitgebrand. [Mén wist het woonhuis van M. Vreugdenhil te sparen, hoewel dit uit den aard der zaak groo te waterschade had opgeloopen. Hanjdelsblad. Zies stroopers tegen een agent. JDe politieman werd bewusteloos gesla gen. Die daders zijn gearresteerd. (Te Sehaesberg was Donderdag een agent van politie in de Strythagerbosschen op surveillance toen hij ©enige schoten hoorde vallen. Direct be gaf hij zich naar de plek vanwaar deze schoten kwamen en daar zag hij zes mannen die waar schijnlijk aan het stroopen waren. De mannen liepen weg waarop hij een revolverschot op den grond richtte. Het gelukte hem! vervolgens een der manenn, die uit Kaalheide afkomstig was, gevangen te nemen. Toen hij dezen naar zijd naam vroeg, weigerde de man; zijn naam op te geven en pleegde vervolgens verzat. Terwijl de agent met den man bezig was, naderde ©en zoon Dieze sloeg met ©en steen den agent op het hoofd wiaardoor deze bewusteloos geraakte. Toen de agent bijkwam waren de mannen verdwenen. Het gelukte echter de politie daar het geen onbeken den waren, de mannen spoedig*, in Kaalheide te arresteeren. (Handelsblad. tegen inwilliging van het verzoek,, omdat vol gens hem de Zondag op het strand ontheiligd wordt. I Dé burgemeester (staatk. gexef.\ bestreed de ze meening. Het ging volgens hem niet aan, zulk een standpunt in te nemen. Ook op Zon dagen moet hulp worden verleend aan men sehen, die in nood verekeren, al zijn z© langs een zondigen weg in dien nood geraakt. Toch staakten over het voorstel van B. en W. de stemmen zoadat de zaak in de volgende vergadering weer aan de orde komt. (Handelsblad.) Fotographisch-Atelier Nieuwe Niedorp Speciaal adres voor artistieke foto's, kunst drukken en vergrootingen van buitengewone kwaliteit Geopend Dagelijks, ook 's Zondags den geheelen dag j Gratie voor de vijf Nazi's. Door ©en beslissing van het Pruisische Staats ministerie is de doodstraf, waartoe de bijzon dere rechtbank van Beuthen vijf nazi's veoor- deeld heeft, in levenslange tuchthuisstraf veran derd. (Handelsblad.) ties. Zoowel de costumes alsi de decors zijn tot in het uiterste verzorgd. Watf zien wij al niet op het gebied van acrobatiek, muziek, snelteeke- Wen, goocheltoeren, zang, enz. enz. Het uitgebreide programma vangt aan met het optreden van de Miler Brothers,, twee komische acrobaten, die aan de trapeze een groote behen digheid aan den dag leggen. The Hawkcouts, 2 dames en 1 heer die op het gebied der acrobatiek ons doen sidderen. Iets nieuws voor ons is het optreden van Rplf Hpl- bein, parodist-caricaturist. Op een wit doek tee kent hij in sneltempo een kachel, een vogeltje, een manskop, enz. enz. Dtoch de clou ervan is, dat alles onmiddellijk in beweging komt. Buitengewoon. Dan kunnen we een blik werpen in de moder ne magie. Dir. Claligari bezit een groote dosis behendigheid op het gebied der goochelkunst. Onverklaarbaar is het geheimzinnig kabinet. Een prachtig nummer is het optreden van la M arena, de serpentinedanseres. Prachtig zijn de lichteffecten. Dolvermakelijk is de scene op de boerderij door The Niotna's, waarbij aan het slot de boer dwars door zijn vrouw heenspringt. Vervolgens is het The Cocktail' Band, be staande uit 1 dame en 2 boeren, die op meester lijke wijze de accordeons bespelen. Moeten wij nog zeggen, dat de charmante zan gers van het Nederlandsche lied, Tholen en van Lier ,in Alkmaar en omstreken zoo welbekend, ook nu weer een daverend applaus hebben geoogst Zooals wij van hen gewoon zijn was him optre den weer subliem. De zeer korte pauzes werden veraangenaamd door een uitstekend orkestje. Een eminent programma, dat deze dagen vol le zalen trekt. Het publiek keert enthousiast huiswaarts, het ïSdprogramma dat in de puntjes is VèrzorgS, verdient alle lof. Dlrama Niet redden op Zondag In den gemeenteraad van Zoutelande kwam aan de orde een verzoek van Vreemdelingen- verkeer om een bijdrage in de kosten van aan- In de Hoeksche boschjes te Hoek van Holland schaffing van reddingsmiddelen. B. en W. stel- Disehen van de iStahlhelm. Wij lzeen in het Handelsblad" Tijdens een persconferentie te Berlijn heeft de tweede bondsleider van de Stahlhelm Dusterberg een rede gehouden, waarin hij, na het doel van de iStahlhelm te hebben uiteengezet, o.a. zei- de: Thans, nu Diuitschland in twee partijen is gesplitst,' welke vijandig tegenover elkaar staan, nu in Duitschland geen dag voorbijgaat, waarop niet Duitschers elkaar bestrijden, thans roept de iStahlhelm op den 13en Fromtsoldaten- dag tot (de natie: Duitsch bloed is nu genoeg vergoten. Het keizerlijk woord: ik ken geen partijen, ik ken slechts Duitschers, heeft ook thans, evenals in Juli 1914, zijn waarheid en die- Wij verheugen ons, dat deze opvatting in zake de noodzakelijkheid eener presidentsregee- ring 'bewaarheid is geworden. Reeds eenige jaren geleden eischte de Sitahlhelm, in verband met de verdeeldheid onder de partijen en de daardoor veroorzaakte onmacht van den rijksdag om ar beid te verrichten, versterking van de macht van den rijkspresident. Thans is dit denkbeeld verwezenlijkt. Die toestand in Duitschland is zoo ernstig, Idat het thans de taak van alle Duitschers is zich aaneengesloten achter deze regeering te plaatsen, om, wat de binnenlandsche politiek betreft, al lereerst de groote werkloosheid en de daaruit voortspruitende geestelijke ellende te verminde ren en tegenover het buitenland met versterk te kracht voor Duitschlands rechten te strijden. Het verdrag van Versailles zal en moet ver anderd worden. In nauw verband hiermede staat de eisch van de Sitahlhelm inzake gelijkgerech tigdheid en verhooging van de weermacht. Uit Hen Omtrek Alkmaar. Gulden Vlies. Faveur in het Gulden Vlies. Nu, deze naam garandeert ©en avond, vol afwisseling, kunst en genot. Het is een aaneenschakeling; van attrac- Mient 17 Alkmaar Iel. 526 Vertrouwd adres voor: goedpassende Buikbanden Elastieken Kousen Rechthouders en Rechthouder- Corsetten Zaalberg «ver de Zuide rzcewcrken. F Vertegenwoordiger van het ,,Vad." heeft een onderhoud gehad met den heer Zaalberg, die aftreedt als directeur generaal vanj den arbeid. Wij ontleenen er het volgende aan: (Wat denkt u van de Zuiderzeewerken? Acht u ze veilig? Acht u ze economisch verani woord? Het antwoord luidde: Technisch acht ik het werk veilig, want de berekening van prof. Lo- rentz heeft nog hergens gefaald. Economisch acht ik het onverantwoordelijk. Ik heb nooit iets met de Zuiderzeewerken te doen willen heb

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 1