NIEUWE S THEE "Wit Voorzienigheid Hike Breijer's Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier lening ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1932 41e Jaargang Speciaal Corsetten - Magazijn No 104 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. it. DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmen tspri] s dp' 1 -n-iandm f 1.15. Uitaave: firms I. H. KEIZER. Redacteur I. H. KEIZER. (Bureel Noordscharwoude. ADVERTENTIEN: Van I5 regels 15 cent; elke regel meer 15 cent GPfWTF IFTTERS NAAR PLAATSRUIMTE. jet is niet speciaal over de goddelijke Voorzie- heid, dat we het in dit artikeltje wilden hebben, leent ook dat onderwerp zich zeer goed voor ie aandachtige beschouwing. Denk er b.v. maar is aan, hoezeer het wezen der hemelsche Voor- aigheid wordt misverstaan. De menschen doen ns al hun best om elkander Uit de put te helpen als het ongeluk dan werkelijk is gebeurd, slaan omstanders de handen ineen om uit te roe- „Hoe is zoo iets mogelijk, als er toch een tende Voorzienigheid is!" De redeneering is zoo'n beetje gelijk aan die van fatalist, die zich onder de tram werpt onder motto, dat God niet toelaat, dat iemand vóór tijd sterft. Hit de handen van een aardschen goochelaar kan n hartenaas in ontvangst nemen, terwijl dan j sr blijkt, dat het schoppen-vrouw is, welke men ischen de vingers geklemd houdt. De Voorzienig- ld is reëeler; Zij laat toe, dat de mensch het krijgt toebedeeld, dat hij tart; met hocus-pocus t Zij zich niet in. Dfschoon het godsdienstig bewustzijn in onze jen niet buitengewoon sterk is, leven de meesten maar op los, als hadden ze zulk een bovenmatig trouwen in een Albestiering, dat daarmee elk ort aan eigen verantwoordelijkheid-gevoel vol- j men is gedekt. De meest roekelooze handelingen, i arvoor elk verstandig mensch zijn hart vast j adt, worden begaan en als het misloopt, staan schuldigen verstomd en verslagen, als geld het meest onmogelijke verrassing. Eet lijkt, alsof de menschheid totaal vergeten dat ze zich éérst en vooral, op eigen voorzienig- id moet richten. Ofschoon er armoe en ellende adorn is, zien we b.v. nog steeds, hoe velen, die werk en inkomsten hebben, hun geld op bras- ade of op zeer onverstandige, ondoordachte wijze geven. Staan dan straks de inkomsten onver- ichts stop en de lui worden niet gauw genoeg liolpen, dansmalen ze op de voorzienigheid n het gemeentebestuur, of van het Rijk en ze rguizen de hemelsche Voorzienigheid, welke zulke estanden toelaat. Maar dat ze allereerst in eigen crzienigheid zijn tekort geschoten, daarvan zijn zich geenszins bewust. We zouden zoo kunnen voortgaan met het geven vele voorbeelden. In sommige kranten lazen we dezer dagen een ts, gericht tegen de moordenaars van den weg. it suist en snort maar langs dorp en stad ette het in dat vers en rijdt alles maar onder- tboven, zonder dat ze er zich iets van aantrekken, ibewogen, zoo werd er verder gerijmd, staan ze de lijken hunner slachtoffers, vaders en moeders sschien van zóóveel kinderen. „Moordenaars", lemde de rijmelaar die moderne snelheidsmaniak- Was alles hard gezegd en ook overdreven, dunk We gelooven de menschen niet zóó slecht, dat uit onverschilligheid hun medemenschen dooden daarna nog met cynisch, gelaat aan dezen baar stan. We zijn er integendeel van overtuigd, dat lke lieden met ontzetting geslagen zijn en er laat alles voor over zouden hebben, als ze het [schrikkelijke nog ongedaan; zouden, kunnen ïken. Het is hun eigen voorzienigheid, welke gefaald eft. of liever, ze hebben heelemaal geen eigen urzienigheid gehad. De menschheid van tegen- »rdig laat zich drijven op eigen ompulsen met lichtvaardig ,,'t zal-wel-goed-gaan". We zijn onze verantwoordelijkheid te weinig bewust; denken niet vooraf aan de mogelijke gevolgen wat we ondernemen; we zijn roekeloos en licht- »ig. In het actieve èn in het passieve. 'an onze kinderen dulden we alias en laten we te toe, onderwijl we elke opkomende bedenking ïvagen met een ,,'t-zal-wel-losloopen". We be an de grootste onvoorzichtigheden in het leven een lichtzinnige uitroep van „Ben-je-mal?" degenen, die ons waarschuwen. We kijken niet Sr vooruit, omdat we het willen vermijden, dat verstand ons zou terughouden van iets, dat we atne ondernemen. Su als het dan gebeurd is, als het verkeerd is aan met onze kinderen, of als we zelfeen onge- opliepen of vreemde slachtoffers hebben ge- 'akt, of als we in andere zorg en ellende zijn kakt, dan staan we verslagen en onthutst enkelen schudden dan misprijzend het hoofd, !t begrijpend „als er dan toch een God be- - hoe zulke dingen mogelijk zijn! buitenland Ernstig mijnongeluk in. Frankrijk, Gisteren is op ;de mijn, Amele II te WitteLs- heim nabij Mulhouse een ernstig ongeluk ge beurd. Vijf mijnwerkers waren bezig met het graven van een nieuwe schacht^ toen plotseling een aardlaag van .circa 15 kubieke m. losliet en naar beneden kwam. Alle vijf werden onder de aaidmassa begraven. Een reddingsbrigade slaag de er pas na eenige uren in, de lichamen der on- ongelukkigen van onder de aarde te voorschijn te halen. Twee waren overleden, de overige drie moesten zwaar gewond naar een ziekenhuis wor den overgebracht. l (Handelsblad.); - Fiiiltschlands streven naar gelijkgerechtigdheid 'Hoe Elngelands artwoord op Frankrijks vraag vermoedelijk zou luiden. De Londensehe berichtgever van de ,,Elcho de Paris" meent, naar Reuter meldt, dat het ant woord der Eingelsche regeering op Frankrijks vraag naar de houding van Engeland inzake den Dmitschen eisch tot gelijkgerechtigdheid, de volgende vier punten zal behelzen: 1. Buitschland verkrijgt principieele gelijk gerechtigdheid. 2. De regeering te Berlijn moett zich verbin den daarvan geen gebruik te maken om haar be wapening op te voeren. i 3. Er zal een algemeen accoord gesloten wor den inzake het vraagstuk der veiligheid. 4. De vroegere geallieerden jLn de eerste plaats Frankrijk, moeten zich verplichten tot zekere ontwapeningsmaatregelen in den geest van, Hoo vers ontwapeningsplan. Zoowel de Londensehe correspondent als de buitenlandsche politieke berichtgever van ge noemd blad protesteeren tegen deze punten die naar hun meening op niets anders zouden uitloo- pen dan op een verzwakking van het Fransche leger. (Handelsblad.) Nieuwstijdingen URNEN IN HET WITTEVEEN GEVONDEN. Te Witteveen kwamen, naar wij vernemen, bij het spitten door arbeiders een aantal urnen te voor schijn. Deze urnen zijn een belangrijke vondst, want deze dateeren waarschijnlijk uit het begin onzer jaartelling. Een deskundig onderzoek werd inge steld en gebleken is, dat men hier te doen heefc met een brandplaats benevens kerkhof. Na dze ontdek king heeft men het werk onmiddellijk stop gezet en het terrein afgezet. Spoedig hoopt men onder deskundige leiding van Dr. Van Giffen het onder zoek voort te zetten. OVERAL VERKDIJCiBAAR Uiteraard trok deze brand, waarvan het be richt zich onmiddellijk verspreidde op dit uur veel bleangstelling. De politie hield het publiek, dat wellicht gehoopt had op een groeten brand, waarvoor alle factoren feitelijk aanwezig waren, op een eerbiedigen afstand. Het nablusschingswerk hield overigens langer op dan het blusschen van den brand zelf. (Handelsblad.) Brand in ©em etalage. Gisteravond even voor half elf werden 'de voor bijgangers op het drukke kruispunt Wagenstraat G-roote Marktstraat te den Haag opgeschrikt door luid glasgerinkel. Onmiddellijk daarop zag men een groote vlam slaan uit een der etalages; van het nieuwe gebouw van de Firma Peek en Cloppenburg, dat eenige maanden geleden geopend is, recht tegenover de Bijenkorf en naast het nieuwe gebouw van het Warenhuis. Onmdidellijk waarschuwde men de brandweer Deze was in weinige oogenblikken met een mo torspuit van den post Rijswijkscheweg aanwezig Even later kwam nog een, motorspuit van het hoofdbureau aan de Laan Oopus van Catttenburgh Voorts kwam de chef van de brandweer hoofdin specteur de Ridder. Die brandweer greep het vuur, dat hevig in de tweede etalage naast den ingang aan de Groote Marktstraat woedde, dadelijk krachtig aan, met twee stralen op de waterleiding. Dank zij dit iin grijpen kon het vuur beperkt wórden tot deze etalage, waar sportkleeding was uitgestald. Die brandweer verwijderde reeds dadelijk de was figuren, die zeer brandbaar materiaal opleveren. Van al hun glorie ontdaan stonden ze druipend op straat in gezelschap van een paar automobie len en een stopbord. De schade beperkte zich voornamelijk tot de etalage, waarin de brand uitgebroken was, terwijl ook de' derde etalage haast den ingang eenige schade kreeg. De oorzaak van den brand moet gezocht wor den in een defect aan de reclameverlichting. Mient 17 Alkmaar Tel. 526 Vertrouwd adres voor: goedpassende Buikbanden Elastieken Kousen Rechthouders en Rechthouder- COMMISSARIS DER KONINGIN IN ZEELAND GEWOND. De correspondent van het „Handelsblad" te Roo sendaal telefoneerde gisteravond: Hedenmiddag om ongeveer halfvier is op de Wouwschebaan nabij „Het oude Anker", aan oen zijweg naar Kruisland een auto-ongeluk gebeurd, waarbij o.m. de commissaris der koningin in de provincie Zeeland, Jhr. mr. J. W. Quarles van Uf- ford, het slachtoffer is geworden. De auto, waarin ook gezeten waren de echtge noote, de moeder en een zuster van den heer Quar les, botste tegen een schuur aan en werd zwaar beschadigd. De dames liepen min of meer ernstige verwondingen op. Alle inzittenden zijn in het ziekenhuis te Roosen daal ter verpleging opgenomen. Hoe het ongeluk gebeurde. Nader werden ons de volgende bijzonderheden ge meld: Gistermiddagna den lunch was de heer Quarles van Ufford met zijn echtgenoote, zijn moeder en zijn zuster per auto uit Middelburg vertrokken op weg naar Den Haag. De heer Quarles bestuurde den wagen. Toen de auto voorbij Wouw op het kruis punt van den Rijksweg naar Roosendaal en den weg naar Kruisland was gekomen, begon de wagen plotseling te slingeren, vloog eerst naar den linker kant van den weg, daarna naar rechts en botste toen tegen schuur van den heer Van Iersel op. De slag was, ondanks de matige vaart waarmede ge reden werd, hevig. De carrosserie kwam scheef op de assen te staan, de ruiten werden ingedrukt en het portier totaal vernield. Voorbijgangers en enkele omwonenden schoten toe en bevrijdden de inzittenden uit hun benarde positie. Dr. J. M. A. Hillemans uit Roosendaal was spoedig ter plaatse. Alle inzittenden bleken verwondingen te hebben opgeloopen. De moeder van den com missaris was er wel het ergste aan toe; met een zware hersenschudding werd zij opgenomen. De echtgenoote van den heer Quarles had een been gebroken, terwijl diens zuster slechts enkele ont vellingen had opgeloopen. De heer Quarles had een diepe hoofdwonde be komen. Onmiddellijk werden de gewonden in de auto van dr. Hillemans en in die van den heer Theeuwes uit Gilzen-Rijen, die juist passeerde, gedragen en naar het R.K. Charitasziekenhuis te Roosendaal overge bracht waar z ij ter verpleging werden opgenomen. Onder leiding van den opperwachtmeester Clau sen heeft de Koninklijke Marechaussee uit Roosen daal onmiddellijk een onderzoek ingesteld. Men vermoedt, dat de auto is geslipt, doch eenige ze kerheid omtrent de oorzaak van het ongeval kon de heer Quarles zelf ook niet geven. Zooals gezegd was de auto plotseling gaan slingeren en van den weg geraakt. Toen wij gisteravond laat naar den toestand der slachtoffers informeerden, vernamen wij, dat de verwondingen van den heer Quarles geen reden tot ongerustheid gaven; de commissaris zal eenigen tijd in het ziekenhuis moeten verblijven. Ook de echtgenoote van den heer Quarles en diens moe der maakten het, de omstandigheden in aanmerking genomen, redelijk wel. De indruk te middelburg. Onze correspondent te Middelburg meldde ons, dat het ongeval in de Zeeuwsche hoofdstad diepen indruk heeft gemaakt. Jhr. Quarles, die in de mor-

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 1