i Ml Mil 10 Sep}. Een mê woerd Oenooil in den Middenstand Bloembollenveiling Uit den Omtrek Er was eens Maar waarom een verhaaltje te verzinnen, wan neer datgene wat men er mee wil verduidelijken, geheel binnen het gezicht ligt van ieders dagelijk- sche waarneming? „Bezuiniging" is het harde woord, dat thans door den nood gedwongen wordt gesproken door elke groep, ja elk gezin. Waar de inkomens snel dalen, moet het harde woord „bezuiniging" iederen dag worden herhaald, drukt het de levensstemming. Geen wonder, dat men thans denzelfden eisch, dien der sombere tijdsomstandigheden aan het parti culiere leven stellen, ook de overheid van Staat en Gemeente voorhoudt. Dat is begrijpelijk niet alleen, maar noodzakelijk tevens, nu zulk een aan merkelijk gedeelte van eigen inkomen afgezonderd moet worden voor de huishouding van Staat en Gemeente, dat anders de eigen huishouding van den particulier juist in deze tijden meer dan ooit te stade zou komen. Vandaar dat de kreet om „bezuiniging" geen leus is (helaas), maar de noodkreet van een geheel ge slacht, dat ernstig in zijn bestaansvoorwaarden wordt getroffen. De kreet is algemeen, maar de groote vraag is wanneer en hoe men tot de daad zelve zal komen. Een huisvader, die aan het einde van het jaar bemerkt, dat hij moet komen tot vermindering van het huishoudelijk budget en op allerlei kleine uitgaven van zijn gezin gaat vitten, kan men wei nig succes en veel ergernis voorspellen. Een betere methoude is deze: het getal der uitstapjes ver minderen, onnoodige uitgaven geheel afschaffen, e.d. Dat is stijl. Hetzelfde geldt ten aanzien van de uitgaven van Staat en Gemeente. Ook hierbij ont moet men de mopperende, vittende bezuinigers, die het niet tot een „stijl" weten te brengen. Het dringt niet tot hen doo-, dat overheidsuitgaven gevolgen zijn van wetten en maatregelen, waarvan de uitvoering in handen is van het uitvoerend ge zag. En nu kan men lang en breed twisten over de vraag, of het uitvoerend gezag daarbij te kwistig te werk gaat of niet. Zeker zal het altijd wel goedkooper kunnen dan het thans wordt gedaan. Maar de hoofdoorzaak van de uitgaven ligt niet in de uitvoering, maar ligt in de wetten en besluien, die dezé noodzakelijk maken. En nu is er maar één methode mogelijk: wil men bezuinigen, dan dient men te veranderen de wetten, die de uitgaven veroorzaken, en overeenstemming te verkrijgen over de inkrimping of opheffing van de werkingssfeer van die wetten, welke het overgroote deel vragen van onze uitgaven. Om maar eens te blijven bij onze Staatsuitgaven: de vele millioenen voor het lager onderwijs, voor de administratie van de so ciale verzekeringen. Wil men in ernst hierop be zuinigen, dan zal men het niet kunnen zonder wets wijziging. Is het onderwijs te duur, dan moeten of de ouders meer betalen of de salarissen verminde ren. Drukt de administratie der sociale verzekerin gen te zwaar, een ander systeem alleen kan den Staat ontlasten van de kosten. Met deze voor beelden wordt geen keuze gedaan, doch wordt slechts bedoeld te wijzen op de noodzakelijkheid van het hebben van „stijl" in de bezuiniging. Het beprut- telen van enkele verschijnselen is tijdverlies en on verantwoordelijk gedoe, wanneer het Nederlandsche volk zoo boven zijn krachten is belast. Wie de aandacht aafleidt van wat de hoofdzaak is: bezuini ging in stijl, helpt mede om het vaderland in economische ellende ten onder te doen gaan. Over de heerschende crisis, de huidige malaise behoeven we stellig niet meer uit te weiden, en zeker niet over wat de slechte tijdsomstandigheden voor land en volk beteekenen. Wij allen zijn er van overtuigd, dat voor alle groepen der bevolking de Het is begrijpelijk, dat maatregelen zijn genomen toestand verre van rooskleurig is. tot steun van land- en tuinbouw, veeteelt, scheep vaart, enz. Maar aan den middenstand, die nog niet zoo hecht georganiseerd is, heeft bijna nog nie mand gedacht. Hoezeer ook de middenstand ge vangen zit in den greep der malaise, is gebleken uit het telegram, dat door den georganiseerden mid denstand werd gezonden aan de regeering, en uit de noodkreten, die door den handeldrijvenden en klein-industrieelen in een verarmd gebied als Twente worden geslaakt. Inderdaad zal niemand ontkennen, dat er over het algemeen te weinig rekening gehouden wordt met den middenstand. Maar niet alleen wordt praktisch geen enkele maatregel getroffen, die rechtstreeks in het belang van deze groep van nijveren strekt, neen, de middenstand wordt zelfs getroffen door wettelijke maatregelen en Ko ninklijke besluiten, die vele middenstandsbedrijven eenvoudig met den grond gelijk maken! Wij doelen in de eerste plaats op de bittere klachten over het winkelsluitingswee. De ellenddige conjunctuur werd geen motief geacht om de in voering op te schorten van maatregelen, die zoo zeer tegen de belangen van den middenstand in- druischen. De gevolgen van deze dwangwet zijn ten hemel, schreiend. Tal van kleinere winkeliers, die toch reeds de grootste moeite hadden om het hoofd boven water te houden, zijn thans in betalings moeilijkheden gekomen. En hoe krijgt de eerbied voor de wet een knauw door de wijze, waarop zij op allerlei wijze ontdoken wordt; men denke slechts aan de automaten-kwesties. Thans zitten wij met deze onnoodige, onsociale wet, die in dezen crisistijd dubbel schadelijk is. In de tweede plaats wijzen wij op de Drankwet, die tal van exploitanten den ondergang brengt. Een groot deel van buitengewone maatschappelijke beteekenis is ongetwijfeld de bestrijding van het drankmisbruik, maar wie heeft nog de illusie, dat dit door de wet ook maar eenisgzins verminderen zou evenmin als de Drankwet van 1904 daartoe in staat is geweest. In dt opzicht is de wet een klein middel voor een groot doel maar tevens een belemmering voor neringdoenden om verder in hun onderhoud te voorzien. Menschen, die vroeger bij droegen in personeele belasting, vergunningsrecht, inkomstenbelasting, worden nu aan armenzorg overgegeven! Wij leven thans waarlijk niet in een tijd, om aan de schatkist van Rijk en gemeenten belangrijke in komsten te ontnemen en tegelijk steuntrekkende burgers te kweeken! Langzaam, te langzaam is het besef van den ernst der gebeurtenissen en van de dreiging der gevaren doorgedrongen. Wij zullen als volk nog veel moeten lijden, maar maatregelen, die één bepaalden stand in zijn werkzaamheid be letten, kunnen dat lijden voor het geheel slechts verzwaren en verlengen. Gelukkig beschikt de ge middelde Nederlander over voldoende kalmte en nuchterheid en gezond verstand om, voordat het te laat is, van koers te veranderen als tij en wind omslaan en om den loods van boord te zetten, die volgens een verouderde zeilaan wij zing of op niet- 4 Goedkeuring rekening van het Burgerlijk Arm bestuur over 1931. 5. Intrekking raadsbesluit van 6 April 1932 tot vaststelling van een verordening, regelende de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging van den gemeenteveldwachter en opnieuw vaststelling van deze verordening. 6. Vergoeding aan den gemeente-opzichter voor het dagelijksch toezicht op de werkverschaffing aan werkloozen. VAN DE LANGEDIJKER GROENTE-CENTRALE OP VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1932. De aanvoer van plantgoed was beneden de ver wachting, terwijl de prijzen ook niet meevielen. Voor Copland en Clara Butt was geheel geen 'vraag. Voor best plantgoed van goede soorten is nog wel belangstelling. Aanvoer van goede soorten is volgen de week wel gewenscht. Leverbare werden vlug verkocht. Aanvoer leverbare 350.000 stuks. We noteerden voor plantgoed per kilogram: Inglescomb Yellow ƒ0.12—0.14 Flamingo ƒ0.14 Duchesse de Parma 0.05—0.19 Farnecombe Sanders ƒ0.12 La Reine ƒ0.06 William Copland ƒ0.07 Couronne d'Or - - - ƒ0.25 Vuurbaak 0.07 Inglescomb Pink ƒ0.05 William Pitt ƒ0.07—0.18 Witte Pottebakker ƒ0.13 Misterie of India ƒ0.12 Cramoisie Brillant ƒ0.05 LEVERBARE. Inglescombe Yellow ƒ0.90—1.50 Inglescombe Pink ƒ0.65 Sieraad van Flora ƒ0.25—0.55 Witte Zwaan ƒ1.70 Le Notre 1- William Copland 0.151. Farnecombe Sanders 0.40—0.65 Prins van Oostenrijk ƒ0.80—1.20 {Iele Prins ƒ0.90—1.45 Vuurbaak 1- frids of Haarlem ƒ0.150.25 Bartigon 0.25—0.50 Murillo ƒ0.50—1.60 La Reine 0.55—0.60 Mr. van der Hoef ƒ1.35 Victor d'Oliviera ƒ0.40—0.75 Clara Butt 0.10—0.25 Couronne d'Or ƒ1.40 Keizerskroon ƒ1.60 Chryselona ƒ1.25 Rubra Mose Flamingo 1-05 Iris Imperator ƒ0.11—0.20 NOORDSCHARWOUDE. GECOMBINEERD OPTREDEN VAN IIET HARMO NIEGEZELSCHAP „EXECELSIOR" EN DE DAMES GYMNASTIEK-VEREENIGING „HYGIEA." De getrouwe bezoekers van de concerten van I het harmoniegezelschap „Excelsior" staat volgende 'week Donderdagavond een bijzondere avond te j wachten. Dan zal niet alleen door het genoemde muziek- I gezelschap een concert worden gegeven, maar te- j yens zullen de dames van de dames-gymnastiek- vereeniging „Hygiéa" demonstreeren met vrije- en knotsoefeningen terwijl tevens een ballet zal worden gegeven. Tijdens het eerste nummer, dat gespeeld wordt door het harmoniegezelschap marcheeren de da- I hies op, na afloop waarvan de gymnastiekvereni ging haar kunnen zal vertoonen. I Zoo gaat het het geheele programma door, wis selen muziek en sport elkander op aangename wijze Maar behalve dat deze oefeningen zullen wor den gegeven met pianobegeleiding, worden deze ook uitgevoerd met^ begeleiding van het harmoniegezel schap, hetgeen zeker niet zal nalaten het effect te verhoogen. Maar op iets zeer bijzonders meenen wij toch in het bijzonder de aandacht te mogen vestigen en dat is wel het ballet, dat op het einde van het Het ballet en de oefeningen zijn ingestudeerd door den heer K. Boot, en wie hem alreeds eerder dat dus waarlijk iets bijzonders staat te wachten. Om een mooi en schitterend effect te verkrijgen worden twee schijnwerpers opgesteld, die tijdens de uitvoering van deze oefeningen het geheel zul len belichten. Ondanks de moeite en zorgen, die men zich voor dit programma moet getroosten wordt de en- trée niet verhoogd en blijft gehandhaafd op 25 cent inclusief belasting. En de opkomst van het publiek? Men stelle de vereenigingen niet teleur, die toch waarlijk alles doen, om een mooie avond te organiseeren. Men houde zijn Donderdagavond voor het bezoeken van dezen concert- en sportavond vrij. Plaatselijk OUDKARSPEL. Vergadering van den gemeenteraad op Dinsdag 13 September 1932, des nam. 8 uur (n.t.). Agenda. 1. Vaststelling notulen van de vergadering van 29 Juli 1932. 2. Mededeelingen. 3. Ingekomen stukken. a. Verslag van de Commissie van Vakonderricht aan het gemeentelijk politiepersoneel in Noord- Holland, cursu<= 19311932. b. Proces-verbaal van kasopname bij den ge meente-ontvanger. c. Verslag van het Provinciaal Waterleidingbe drijf van Noord-Holland over 1931. d. Adres van bewoners van den Laanweg, onder deze gemeente, houdende verzoek om uitbreiding der straatverlichting; het branden van de lantaarns gedurende den zelfden tijd als in de kom van de gemeente en uitbreiding van den reinigingsdienst tot hun perceelen; e. Aanbieding gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1933. f. De begrooting voor het Burgerlijk Armbestuur voor het dienstjaar 1933. 4. Voorstellen van B. en W. betreffende: 1. Voorloopige vaststelling van de gemeente-re kening over 1931. 2. Goedkeuring balans, winst- en verliesrekening, gasfabriek over 1931. 3. Goedkeuring balans, winst- en verliesreke ning, electriciteitsbedrijf over 1931. NOORDSCHARWOUDE. DE FLORALIA-TENTOONSTELLING. De Flaraliatentoonsteling georganiseerd door de damesclub „W.O.L." behoort al weder tot het verle den en wij zouden willen beginnen met te zeggen, dat de dames met de meeste voldoening op het werk en de tentoonstelling mogen terug zien. De belangstelling was zeer goed te noemen, de medewerking perfect, en de waardeering die men van verschillende zijden hoorde uiten, meer dan verdiend. Er was voor een keurige regeling zorg gedragen, alles had een vlot verloop, het optreden van de Zangvereeniging „Crescendo" viel zeer in den smaak en de gramofoonmuziek, fn de zaal ten gehoore gebracht door een luidspreker, en aangelegd door het technisch bureau van den heer D. Schui- temaker gaf een vróolijke en gezellige afwisseling voor hen, die door hun functie in de zaal moesten vertoeven niet alleen, maar die daar als belang stellenden eenige uren bleven toeven. Wij schreven op de tentoonstelling na de sluiting terug te komen, met de bedoeling om dit ook eens meer in het bijzonder te mogenzeggen, zoodat dit niet in het eerder gegeven verslag verloren zou gaan. Eere wien eere toekomt. Er werden ongeveer 600 plantjes aan kinderen en grooten uitgereikt, en al Is dit aantal niet zoo groot als het vorige jaar, voor een groot deel, zoo niet geheel moet de schuld hiervan gegeven wor den aan het bijzonder slechte weer op den dag van de uitreiking der ,Floralia"-plantjes. Het tentoongestelde gaf een beeld van zorg en het mag zeer verheugend worden genoemd, dat hierdoor de ambitie bij de kinderen en bij de ou deren wordt opgewekt, om door zorg van een klein plantje een mooie plant te zien groeien. Wij althans hopen dat de dames van „W.O.L." nog menigmaal het initiatief zullen nemen, on. dergelijke tentoonstellingen te organiseeren, want dergelijk streven mag zeker een werk van groote opvoedkundige waarde worden genoemd. Ook tro khet vooral onze aandacht, hoe geheel anders de inrichting en opstelling van het geheel was. Het pyramidaal opmaken geeft altijd een mooi gezicht. En zeker zullen de dames er het volgend jaar weer iets anders van maken, bv. met rotspartijen hetgeen zeer zeker vooral aan de cactusafdeeling ten goede zal komen. Maar, warempel, wij behoeven toch niets te zeg gen hoe of het volgend jaar eventueel gedaan zou kunnen worden. Dat mag toch gerust aan den smaak van de dames worden overgelaten. Wij verheugen ons van harte in de toenmende belangstelling en waardeering voor dit mooie werk en hopen dat het volgend jaar nog veel en veel meer hun plantenkennis zullen verrijken, door een plantje van de „Floralia"-vereeniging in ontvangst te nemen en hun best te doen, dat onder hun zorgen, deze plantjes zich zullen ontwikkelen tot werkelijke sieraden voor woonkamer en tentoon stelling. Men kan het eens opgevatte werk van de da mesclub „W.O.L." niet genoeg steunen. Maar ook mogen wij niet nalaten nogmaals een woord van hulde te brengen aan de firma Hols- muller van Alkmaar, die zoo belangeloos haar me de werking verleende, en zeker niet weinig heeft bijgedragen tot het scheppen van de gezellige sfeer, die er in de tentoonstellingsazal heerschte. SINT MAARTEN. Onder begunstiging van mooi weer is alhier de plaatselijke kermis gevierd. Evenals in ons buurt- dorpje Valkoog was ook hier de slechte tijd goed waar te nemen. Het was stil. Voor den Maandag was maar liefst in de beide café's gelegenheid tot ontspanning daar in café „Rust en Lust" de plaatselijke tooneelvereeniging optrad en in café „De Tuinbouw" was het de alom bekend staande Daantje. Het spreekt vanzelf dat zij die zich den gang naar „Den Tuinbouw" hadden uitgezocht, volop hebben genoten, daar het optreden van Daan dit steeds waarborgt. Maar ook in „Rust en Lust" werd door het gebo- dene genoten, daar deze jonge kamer, welke haar eerste uitvoering gaf, beslist goed uit den hoek is gekomen, opgevoerd werd het tooneelstuk de groote nul" een spel in drie bedrijven hetwelk nu direct niet een, wat je noemt, gemakkelijk stuk is Maar zoo gezegd, het heeft voldoening gegeven en dit strekt tot reclame voor een volgende opvoering Evenals voorgaande jaren, werden alhier weer kinder- en volksspelen gehouden hetwelk de mid dagen leven gaf en de menschen weer wat ont spanning. Maandag werd door de jongens van 6—8 jaar prijs-koekhappen gehouden waar als prijswin naars uitkwamen: le^ir. G. Courius; 2e pr. J. Hoog land en 3e pr. W. Roüdes. Meisjes 6—8 jaar, houtjesrapen: le pr. K. Lou- rens; 2e pr. R. Koning; 5e N. Brak. Meisjes 9—13 jaar, bal op een bordje: te pr. A. Bijpost; 2e pr K. Kaag; 3e pr. A. v. d. Vliet. Jongens 9—13 jaar, laarzen races: le pr. K Ham man; 2e pr. B. Kaag; 3e pr. W. v. d. Steen Dinsdag voor ouderen, rijden met flesch op krui wagen. Van de 36 deelnemers kwamen als winnaars uit: le pr. A. Roos; 2e pr. H. Mienes Pzn.; 3e pr K de Roo; 4e pr. C. Koning Jzn. Dames, muilenraces: le pr. T. Brander, 2e pr. J. Kroon Bijpost; 3e pr. G. Dirkmaat-Konlng en 4e pr. T. Visser. Voor deze wedstrijd waren 43 deel neemsters. Voorts een gezellig dansje tot laat in den nacht en zoo was de kermis weer ten einde. EENIGENBURG. Ook onze hospes heeft er voor gezorgd dat met de kermis voor hen, die lust hiertoe gevoelen, een genoegelijke avond is te bekomen. Door haar is n.l. de goed bekend staande tooneelvereeniging gean nexeerd, welke op zal treden met het Indische too neelstuk „De Kribbebijter". Wanneer dit goed wordt gespeeld, waar wij niet aan twijfelen, beloofd dit werkelijk een mooie avond. SINT PANCRAS. Onze gemeente begint onveilig te worden, dit on dervond Donderdagavond een bezoeker van het café Bouwstra. Zijn rijwiel, wat onbeheerd voor het café stond werd in een minimum van tijd van de electrische lantaarn ontdaan, reflector, dinamo, alles was ver dwenen, toen de bezoeker buiten kwam, men zij gewaarschuwd en zette geen onbeheerd staande rijwielen des 's avonds buiten. nieuwstijdingen GRIEVEND WOORDEN VOOR EEN VERDACHTE. De heer Hermans had den minister van Jus titie eenige vragen gesteld naar aanleiding van het feit, dat bij de behandeling voor het Haagsche Gerechtshof „de overval in de Incassobank aan den Goudschen Singel te Rotterdam" de president den verdachte in deze zaak zou hebben toegevoegd ,Nu sta je hier, alsof je geen tien kunt tellen, je moest je schamen, je hebt je heele leven be dorven. Je lijkt wel gek, of liever was het dat maar. Dat zou beter voor je zijn." En even later: „Je bent een domme lummel." Minister Donner heeft daarop geantwoord, dat de voorzitter van de' strfakamer van het gerechts hof te 's-Gravenhage, zooals bij navraag bleek bij de behandeling der bedoelde strafzaak inderdaad deze woorden althans woorden van gelijke strek king gebezigd heeft. De omstandigheden waaronder deze uiting plaats vond, waren de vodlgende: de strafzaak betrof een ernstig, met groote brutaliteit gepleegd en door den verdachte erkend misdrijf. Bij het verhoor ter terechtzitting was nagenoeg geen woord uit den verdachte te krijgen. Op alle door den president tot hem gerichte vragen, ook omtrent het motief van het misdrijf, gaf verdachte geen of een fluiste rend, onverstaanbaar antwoord. Waar eoo opmer kelijke tegenstelling bestond tusschen het gedurfd optreden van den verdachte, die den overval ver richtte met twee revolvers in de handen en de volkomen futlooze houding op de zitting, heeft de voorzitter hem forsch toegesproken, om aldus in de passieve houding van verdachte eenige veran dering te brengen. Het geven van wenken aan de met rechtspraak belaste rechterlijke ambtenaren litg niet op den weg van ondergeteekende. Daarom onthoudt hij zich beter van het uitspreken van een oordeel. Slechts moge hij aanteekenen, dat hij voor zijn gevoel het twijfelpunt minder ligt in de vraag, of de uiting onnoodig grievend voor den verdachte was., dan wel of zij voldoende waardig en mede in verband daarmede, voor het doel geschikt was. AVONTUURLIJK JONGMENSCH. Een avontuurlijk jongmensch de 14-jarige C. P. uit Leimuiden, heeft in het begin van deze week aan de politie van vier gemeenten heel wat last bezorgd. Na Zondag van huis, waar hij zijn vader in het boerenbedrijf werkzaam was, te zijn weggeloopen, werd hij, naar de „N. R. Crt." meldt, Maandag middag door de politie te Woarden aan gehouden, die hem naar zijn woonplaats terug bracht. Intusschen had hij zich reeds aan eenige diefstallen schuldig gemaakt. Maandagavond trok hij opnieuw de wijde wereld in, ditmaal in het bezit van een inderhaast gestolen fiets, een be drag van f 18 dat hij zijn vader ontvreemd had, een soldatenjas van zijn jas en een regenscherm van zijn zuster. Aldus uitgrust trok hij naar Al phen waar hij des avonds om half twaalf nog een kaartje kocht naar Utrecht. Juist toen hij vertrok ken was werd de politie in deze gemeente van zijn verdwijnen in kennis gesteld. Men telefoneerde naar Utrecht, en daar werd bij aankomst van den trein het jongmensch in soldatenjas aangehou den. Op het politiebureau vertelde hij, genoeg te hebben van het boerenbedrijf en op weg te zijn naar Soesterberg, waar hij als vlieger in dienst hoopte te reden. Hij werd op transport gesteld naar Alphen, waar de politie hem Dinsdagmiddag overnam. Onder voorwendsel dat in de buurt van Leimuiden een vliegtuig was gedaald, welks be stuurder zich voor hem interesseerde, slaagde men erin hem goedschiks in een autobus naar deze gemeente te krijgen, waar hij door den burge meester in ontvangst werd genomen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 3