I J a,. s p.sfïs°wirze?^ i de m Binnenland. jurk met wit kraagje en zwarte hoed. Zij heeft relaties te Utrecht, Rembrandtkade 52, te 's-Gra venhage, Vogel kersstraat 46 en te Amerongen, Rusthuis verpleegsters. I Ongeval bij het lasschen. Donderdag kwam een lasscher die in de sme derij van de carrosseriefabriek van de Eirma den Ouden en Domburg te Woerden aan het werk was, met de vlam van een laschijzer te dicht in de nabijheid van een vat carbid. Het gevolg hiervan was, dat een ontploffing ontstond en de man den afsluitdeksel van het vat tegen het hoofd kreeg. Hij sloeg achterover en bleef bwewusteloos liggen. Ook zijn kleeren hadden in middels vlam gevat doch ijlings ttoegeschoten personeel mocht erin slagen de vlammen spoedig te dooven. Nadat de eerste geneeskundige hulp door dr. van der Giessen verleend was, werd het slachtoffer in bewusteloozen toestand naar het r.k. ziekenhuis overgebracht. Men vreest voor zijn leven. Graf uit steentijdperk gevonden; Tie Eext heeft bij het slechten van een heu vel de heer G. Easing een oud graf gevondenj ter lengte van 2.5 m. en breed een m. H: et graf lag onder het bodemniveau. D|e heu vel dateert uit het steentijdperk. Aan dr. van Giffen in Groningen is vain deze vondst bericht gezonden. (Handelsblad.) ning der salarisregeling voor burgemeesters en ont vangers in deze provincie. Daar Amsterdam en Haarlem buiten deze rege ling vallen, heeft de herziening dus geen betrek king op de salarissen en ontvangers van deze bmde gemeenten. ting, wat betreft Gemeentelijke, Particuliere en Coöperatieve Radio.Centrales. Den laatsten ttijd hoort men nu hier dan daar, dat er pogingen worden aangewend om het abon nementsgeld bij de Radio-distributiei-inrichtingen dat vrijwel algemeen f0.50 pek week of f2.— per maand bedraagt, verlaagd te krijgen tot f 0.25 per week of fl per maand. Deze acties wor- Te Rotterdam heeft de Hollandsche Maatschappij ïrtihT wd& meest Hnksche van Landbouw haar algemeene vergadering gehou- R n 'f j bij het hun jammer genoeg soms den, welke in verband met de tijdsomstandigheden gelukt de meer be'zadigde elementen mee te krij zeer druk was bezocht. ~~1 J GUNSTIGE UITWERKING VOOR DEN LANDBOUW. Don Haag Hier wordt door de Gemeentelijke Telefoon geëxploiteerd. Wanneer een aan sluiting van de telefoon aanwezig is, wordt een abonnementsgeld van f 18 per jaar ge heven. Is er geen telefoonaansluiting aan wezig dan betaalt men f30.—* per jaar. Verder moet e]ke abonné zich. een verster- ber aanschaffen, die op ongeveer f55. komt. 1 j - Leiden heeft verder haar aangeslotenen mede- gen en gevoerd in volkomen overeenstemming gedeeld, dat, wanneer zij een derde programma zal Maatschappij. In deze reder werd een overzicht Ti- i L gegeven van het resultaat van de verschillende cri sismaatregelen, welke in het belang van den land bouw door de Regeering zijn getroffen. De bietensteunwet heeft niet gebracht, wat er van verwacht werd. De stijgende suikerprijzen doen echter niettemin een meer loonende bietenteelt ver wachten. Algemeene voldoening heeft de Tarwewet gebracht. Alleen betreurt spr. de jongste maatre gelen, volgens welke een gedeelte dezer tarwe ook op de vrije markt komt. Het maalpercentage had veilig 25 pet. op een eenigszins hooger percentage kun nen worden gebracht. Wat de Crisiszuivel- en de Crisisvarkenswet be- 50 per jaar zullen worden verhoogd en indien men 4 programma's wenscht, het abonnements geld met f 13.verhoogd zal worden. Terwijl er in Leiden reeds een 2300 aangeslotenen zijn op de netten der gemeentelijke radiodistributie, en er verder weer f 100.000 beschikbaar1 gesteld is om een jaar lang alle benoodigde werkzaamhe- Blijde gebeurtenis in em rattenval. In het dorp Kapelle Zuid Reveland woont een smid, die zich o.a. toelegtj op het vervaardigen van rattenvallen. Om aan zijn buurman die nog al eens bezoek van ratten kreeg, de deugdelijk beid van zijn fabrikaat te bewijzen, stond hij dezen een val in bruikleen af. D| en anderen morgen zat inderdaad) een groo te rat in de val. Dte smid weer versterkt in zijn opinie over de voortreffelijkheid van zijn val len, nam triomfantelijk val en rat in bezit en liet ze aan ieder, die in zijn smederij kwam, zien Enkele uren later, vertelt de Telegraaf zag de smid echter tot zijn groote verwondering, dat er niet een, maar tien ratten in de val zaten/ Moeder rat had pegen jongen ter wereld gebracht Die belangstelling werd nu nog grooter. de rattenfamilie kreeg een plaatsje voor het raam van den smid. De onder voorzitterschap van ir. N. G. de Voogt te Amsterdam gehouden vergadering van den Ver- eenigingsraad der Centrale van Hoogere Rijks ambtenaren heeft met groote meerderheid elke ver dere salariskorting van de hand gewezen. Met algemeene stemmen was de vergadering van oordeel, dat de bijzondere korting op de bezoldiging der ongehuwde ambtenaren onrechtvaardig is, en door een belasting van alle ongehuwden vervangen dient te worden. De door de commissie-Weiter voorgestelde „me chanische" afvloeiing van ambtenaren vond geen instemming. Gewezen werd op het in sociaal opzicht ongewenschte van een maatregel, die talrijke ar beidskrachten zal brengen op de reeds hopeloos overvoerde arbeidsmarkt, terwijl de functionneering van den openbaren dienst ongetwijfeld schade zal lijden. Men drong erop aan, dat de afvloeiing strikt volgens de in het Ambtenarenreglement gestelde regelen zal plaats vinden. (Handelsblad). CONSUMPTIE-MELK. Binnenkort onder de CrSsiiszuiveLwtet Zeer binnenkort is, volgens „Het Handelsblad", een maatregel te verwachten, waarbij ook de con- sumptiemelk binnen de werkingssfeer der Crisis- zuivelwet zal worden getrokken. Indien het blad wel is ingelicht zullen er leveringsdistricten worden in gesteld en minimumprijzen worden vastgesteld. voor het heilige" doel, de door hen tot actie opgezweepte abonne's geen middel te vies vin den en er slechts gedacht wordt aan het, zoo mogelijk ,nog verder ontredderen van onze te genwoordige samenleving, want.... in troebel wa ter is het immers goed visschen. o Terwijl het abonnementsgeld, dat door de par- ^611 verrichten, bleek toch dit bedrag niet vol- ticuliere exploitanten van Radio Centrales, zoo- doende om in hetzelfde tempo te kunnen door- wel als door de Gemeentelijke radiodistributie be &aan- drijven gevraagd wordt, vastgelegd is na nauw- Verder moet niet vergeten worden dat bij o-e- - keurige calculatie en verder de tarieven van de meentelijke exploitatie van een radio-centrale ge- gehad vóór htt lnwerkingTrefef daaraannril? ^Peratieve Mo Centrales zich voor de volle woon]ijk de aanwezige directie van het gem. elS zen zijn dientengevolge omhoog gegaan. procent regelen naar de werkelijke kosten triciteits- of Telefoonbedrijf, zonder noemens- Ook van de Crisispachtwet wordt een gunstige van. "eze bedrijven komen de comité's van actie waardige extra vergoeding hiervoor te genieten, uitwerking verwacht. nooit met berekeningen of bewijzen die duidelijk leiding (en de geheele rompslomp) krijgt over zouden kunnen maken dat een verlaging ge- dit volkomen aparte bedrijf. Evenzoo kunnen wenscht en mogelijk is. Men zegt eenvoudig: °°k de afdeelingen boekhouding en incasso er Jullie hebben al zoolang twee kwartjes per wel eventjes bij nemen wat er alzoo aan die ra- week gehad het kan nou welereis met éen kwar- dio-centrale vast zit. tje to®." Leze salarissen komen dan echter niet te druk- Laten wij echter eens beginnen met onder de ^ei1 °P dit bedrijf. De ambtenaren waren er im- loupe te nemen de tarieven en voorwaarden die f06.1"3 t°ch reeds, zoo goed als zij ook reeds ge bij de gemeentelijke radiodistributie inrichtin- huisvest >.\aren, waarvoor dus ook niets gere gen gelden. Bij de beoordeeling van onze buitenlandsche han delspolitiek diene men er rekening mede te hou denden, datalle landen trachten zooveel mogelijk in eigen voedselvoorzoening te voorzien. Duitsch- land met zijn agrarische politiek is daarvan een voorbeeld. Maar hetzelfde kan gezegd worden van Frankrijk en de andere landen en de conferentie van Ottowa heeft voor de Vereenigde Staten, wat de landbouw-exporteerende landen betreft, funste be palingen voorgesteld. Wij staan nog, aldus dr. Lovink, voor moeilijker tijden dan wij bij de voorjaarsvergadering door maakten, maar met Gods hulp hopen wij ook deze tijden door eendrachtige samenwerking te boven te komen. Wij zien dan het volgende: Hierop Beiten! Poeders en tabletten zijn alléén echt, als de verpakking voorzien is van den naam Mijnhardt. Let bij het koopen daar speciaal op, want dit alleen garandeert U de echtheid. Gemeente 's-Hertogenbosch Arnhem Dordrecht Hilversum Leiden Groningen Rotterdam Utrecht Aansluit Abonnments- Aant. kosten geld progr. 17.50 was tot voor kort 4 1.50p. m. is nu verhoogd tot ƒ2. 17.50 2.p. maand 3 „.15.00 „2.p. maand 4 16.— 2.— p. maand 2 15.— 17.50 17.50 15.— „2.p. maand 2.50 p. maand 2.50 p. maand kend behoeft te worden, terwijl voor het inrich ten van de Centrale en magazijnen altijd nog wel een kamertje vrij te maken is, dat er was en dus niets kost. Precario, voor het overspannen der straten behoeft niet betaald te worden en zoo worden kosten, die bij den particulieren exploi tant zeer zwaar wegen, hier teruggebracht tot nihil. Ondanks dat, zijn de tarieven en voorwaar den voor aansluiting hier in het algemeen hooger dan bij particuliere bedrijven in dergelijke groo- tere gemeenten. Laten wij nu de coöperatieve radio-eentrales eens nader beschouwen. In Amsterdam vinden wij er 13, te weten; Buitenland Naam der Coöperatie. Aan sluit kosten Abb. Aantal per aanjeslo. week op 1 Juli Opmerkingen Orkaan teistert de Oostkust dier, Vereen. Silatrn Naar wij in het Handelsblad lezen, heeft een storm gewoed over de oostkust van de Vereen. Staten van kaap Hatteras tot New York City In de buurt van New York heeft de wind die de kracht van een orkaan had, tallooze boomen ontworteld. Een schip werd door den vreeselij- ben stormwind naar de Bermuda's gedreven, een speelbal van de woeste elementen. Omtrent den orkaan, die aan de Amerikaan- sche oostkust van de Antillen tot Maine heeft gewoed, meldt Reuter pog, dat vooral het ei land Noord Abaco (Bahama's) ernstig is geteis terd. Slechts weinige huizen zijn daar overeind gebleven, zeven personen werden gedood en velen gewond, er heerscht gebrek aan levensmiddelen en water. Aan d« kust van Nieuw Elngeland is de wind pog steeds niet gaan liggen. Regeling na herziening van de salarissen van het provinciaal personeeL De Haarlemsche correspondent van het „Han delsblad" meldt: In het begin van dit jaar hebben G. S. van Noord- Holland zich tot de besturen der gemeenten in deze provincie (uitgezonderd Amsterdam en Haar lem) gewend met de vraag, te berichten hoe het standpunt van het gemeentebestuur is t.o.v. een eventueele verlaging van de salarissen van Burge meester, secretaris en ontvanger in verband met de verlaging van salarissen en loonen van gemeente- personeel. Het antwoord is zeer uiteenloopend, sommige ge meentebesturen achten een korting, als op de sa larissen van het Rijkspersoneel toegepast, juist, andere meenen dat een verlaging moet worden toe gepast overeenkomstig die van het personeel in de gemeente, weer anderen achten een vermindering der salarissen niet gewenscht. Ged. Staten stellen zich, naar wij vernemen, op het standpunt, dat ook op deie salarissen korting moet worden toegepast; in welken vorm zal nader worden vastgesteld. Echter meenen Ged. Staten dat tot dezen maatregel eerst kan worden overgegaan, als ook de salarissen en loonen van het provinciale personeel in Noord-Holland een korting hebben ondergaan. Daarom is thans aan het Georganiseerd Overleg van het provinciaal personeel een voorstel tot salariswijziging voorgelegd. Als het Georganiseerd Overleg zich met dit voor stel vereenigt, is spoedig te verwachten een nerzie- ZET U SCHRAP! In moeilijke tijden, als de bcdrijfsuit- komsten slecht zijn, kan moedeloosheid den ondernemer besluipen. Dan komt de verleiding om de handen in den schoot te leggen en zich in gelatenheid over te geven aan de ongunst van het lot. Begrijpelijk is het wél, maar een hou ding die den beraden zakenman past, is het niet! Hier kunnen slechts helpen: volharding en grootere activi teit. Wie zich gewonnen geeft, telt niet meer mee. De malaise zal eenmaal en wellicht spoedig afnemen. Ook op den langen Poolnacht volgt de dageraad. Opdat het werk uwer handen niet in den mist der vergetelheid verdwijne: zet u schrap, blijf in de running, laat u gel den, doe van u spreken. Dus: ADVERTEER IN DE g g „NIEUWE LANGEDIJKER COURANT" Algemeene afdoende publiciteit voor deze streek. 1. Bewonersverg. Olympia Geen 2. Radio Stichting Amsterdam Zuid ƒ7.50 2 Gentr. Ie Mesdagstraat 2e. Trompenburgstraat 3. Radio Stichting De Dageraad 2 Centr. Ie. Burgem. Tellegenstraat „7.50 2e. Herculesstraat 4. Stichting de Chr. R. C. Columbus „6. 5. Stichting Radio Rochdale 4 Centr. Ie Beitelmanplein 5. 2e. Mauvestraat 7.50 3e. Hazebroekstraat „7.50 4e. Borgersstrat Geen 6. Stichting Nuttig en Aangenaam (5 Centr.) 7.50 7. Stichting Radio Centr. Het Oosten 4 Centr. Ie Vincent van Gohgstraat „7.50 2e. Fazantenweg 7.50 3e. Nachtegaalstraat „7.50 4e. Krommeniestraat „7.50 8. Stichting Radio Centr. Onder Ons „7.50 9. Stichting Radio Centr. Ons Belang „7.50 10. Stichting Radio Centr. Witte de With7.00 11. Stichting Radio Centr. Zomers Buiten „7.50 12. Stichting Samenwerkende Radio Centrales 5 Centr. Ie Dageraad „7.50 2e. Prot. Woningbouw 7.50 1.75 p.m. 3et Stadionbouw „5.00 4e. Algem. Woningbouw „7.50 5e Zomers Buiten „7.50 13. Woningstichting Patrimonium 4 Centr. Ie Vlietstraat „7.50 2e Rietzangerweg 7.50 3e Sperwerlaan 7.50 4e Zaanstraat „7.50 „0.40 0.25 „0.30 0.20 „0.20 0.15 „0.35 „0.35 0.4O 0.40 „0.40 0.25 0.30 0.25 0.40 „0.40 ƒ0.20 0.40 0.50 0.25 0.50 „0.58 265 Eerste 2 jaar f 0.66 p. w. 361 217 Geëxpl. d. Samenw. R.C. 139 V. n.we abb. eerst te bet. 1ste jaar ƒ0.50 94 weken 0.50 923 U/s jaar „0.50 80 weken. 1742 482 Verhuizen binnen bied gratis Uit deze gegevens blijkt, datj het gemiddelde Per week f45.over 210j aangeslotenen dat abonnementsgeld f0.38 per week bedraagt, ter- maakt per abonné f0.21. De coöperatieve radio- wijl er per centrale ongeveer 210 luisteraars zijn. eentrales vragen van hun leden reeds f0.33. Verder blijkt het hieruit dat het volstrekt niet Wanneer wij hier dus den omslag van f0.21 bij- opgaat om te zeggen, dat de grootste radio- tellen, komen wij tot de slotsom dat een parti- centrale ook het goedkoopst exploiteert (zie o.a. culier f0.54 per week moet ontvangen, wil hij gemeentelijke oentrales) doch er zijn vele fac- op dezelfde wijze exploiteeren als de coöperatieve toren die het bedrag van abonnementsgelden be- radio centrales doen. Denk nu eens aan het bela- nbliciteit B invloeden. Maar weet u wat coöperatief hier beteekent? Die geleidingen zijn aangelegd geworden door de leden van de coöperatieve ralio-centrale. De toet- stellen worden door deze leden (resp. hun echt- genooten) bediend, het geld wordt door hen ge haald, de boekhouding gevoerd, nieuwe aanslui tingen gemaakt afsluitingen verricht, repara ties uitgevoerd, kortom alles, alle werkzaamhe den worden gratis verricht door de leden. Deze f 0.33 per week bestaan dus uitsluitend uit de werkelijke kosten voor materiaal, stroomverbruik onderhoud lampen, precario en toestellen). Hoe zou het nu zijn wanneer in deze centrales "particulieren ©en bestaan zouden moeten vin den'f (Want dit is naast het mooie van coöpera tie het gevaar: wanneer het uitgroeit tof de vorm van: naast onzen achturigen arbeidsdag verder werkzaamheden verrichten," stooten wij daar mede een medemensch het brood uit den mond.) Zou een particulier, die een huis moet huren chjeijke van de, in allen ernst, hier en daarge- stelde eischen, het abonnementsgeld te gaan bren gen op f0.25 per week. Het zal u didelijk zijn waarom geen van de actie-eomité's succes boekte De schuld van deze betreurenswaardige acties ligt echter bij de Omroepvereenigingen, die niet nalieten te beweren, ook weer geheel zonder ©enig bewijs, dat de exploitanten van radio-cent- trlaes met de aan de Omroepvereenigingen ont stolen" muziek schandelijke winsten maakten. Die domme, op relletjes beluste massa liet zich slechts opwarmen en doet nu de rest. Naar wij vreezen zal hieruit voor die omroepvereenigingen een harde les te leeren zijn. Nu kan mij tegengeworpen worden, dat er toch wel een paar exploitanten van radio-oentrales zijn die zeer goed geboerd hebben., Accoord. Er zijn er ook meerdere failliet gegaan, zie o.a. „Han delsbelangen" van 22 dezer. Em verder: u zult toch niet beweren dat het kruideniers bedrijf een goudmijn is. Daarvoor lijden er teveel nette ar- INGEZONDEN om zijn bedrijf op te zetten ©n er tevens in te moede. Toch werkten ©en paar in dit vak zich wonen en die, als werkgever,! zelf zorgen mo.et op tot zeer groote hoogte. Zoo ook een enkel© (Buiten verantwoording der Redactie). A bourne mentsgeldfen bij de Radio-distributie inrichtingen. Geachte Redactie, Gaarne zag ik opname van het onderstaande, waarvoor bij voorbaat mijn beleefden dank. Die Radio-Centrale" schrijft u eenige toelicht- voor zijn ouden dag, niet een bedrag van f 40.- per week mogen verdienen? En als wij dan we ten, dat eiken dag weer de toestellen bediend 'moeten worden van des morgens acht tot des nachts 12 uur, mogen wij hem dan niet toestaan dat hij een van de zeven dagen die de week ons geeft, vrij neemt, zooals elk mensch zijn vrijen dag, gewoonlijk Zondags heeft? Wanneer wij dan rekenen dat hij voor dien dag een plaatsvervanger stellen moet en hij iemand( weet te vinden dia het doen kan en wil voor f 5.dan komen wij op f45.— per week. koek- en beschuitbakker (Zaanstreek). Schoen maf ker (Bata), Suikerwerkfabrikant (Wrigley), var kensslachter (Oss), Worstmaker (Chicago), kort om, overal zult u zien dat enkele harde werkers en krachtige figuren zich boven de massa ver heffen (ook in de politiek), terwijl men dan toch niet mag zeggen, dat juist deze takken zulke schandelijke" winsten mogelijk maakten. HART. EN KULJT,. Oudkarspel, September 1932.

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 5