L J Harmonie „EXCELSIOR CONCERT Nieuwsblad v. Holl.Noorderkwartier Frisch en fraai No 105 DINSDAG 13 SEPTEMBER 1932 41e Jaararang Buitenlandsch Overzicht Binnenlandsch Overzicht TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. SB. DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG - DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprijs: - i>er S maanden f 1.11. NIEUWE DIJKER UitgaveFirn» I. H. KEIZER. Redacteur I. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. ADVERTENT EEN "ar 5 regel» 75 cent; elke regel meer 15 een» .ROOT! LETTERS Ts)(l IVITI Duitschland voor de beslissing. Het Fran sche antwoord op Duitschlands pariteits- eisch. Oorlog in Zuid Aemrika. Vlieg rampen. Allerlei. Maandag dan heeft von Papen zijn program in den Rijksdag uiteengezet, waarvan het voornaamste reeds eerder uit gehouden redevoeringen bekend was geworden en in deze rubriek geschetst. De conferen ties van de partijleiders met den rijkspresident wor den van dag tot dag verschoven, maar heden (Dins dag) zullen die toch voortgang moeten hebben. Vermoedelijk zullen de heeren wel een slag om den arm houden, want Nazi's en Centrum willen een conflict zooveel mogelijk vermijden of verdagen, teneinde geen grond te geven tot ontbinding van den rijksdag. En toch zal het daartoe komen. Betond die zekerheid niet, dan zouden genoemde poepen elkaar misschien wel hebben gevonden, maar nu weigeren ze om zich bloot te geven voor niets. Duitschland staat in deze dagen intusschen voor een belangrijke beslissing. De Fransche minister president Herriot heeft Zon dag ter gelegenheid van de onthulling van een nieuw Marne-monument, een rede gehouden, waarin hij het Fransche enthousiasme voor den vrede verkon digde, maar tevens, doelend op Duitschland, sprak over gevaarlijke betoogingen, welke tot groote be zorgdheid dwingen. Dit goid natuurlijk den Duitschen eisch tot ge lijkgerechtigdheid in bewapening. Op denzelfden dag werd aan de Duitsche regeering het Fransche antwoord op dien eisch overhandigd. Duitschlands verlangen heette het daarin, was in strijd met den geest van het Volkenbondsstatuut, van de Ver dragen en van de Ontwapeningsconferentie. Frank rijk verminderde reeds haar weermacht zoo verluid de verder en zou op dien weg voortgaan. Enge land heeft zich intusschen niet bij het Fransche antwoord willen aansluiten. Kool en geit willende sparen, verklaarde de Engelsche regeering, dat ze zou trachten om de standpunten der Duitsche en Fransche regeering bij elkaar te brengen. Mussolini heeft zich onvoorwaardelijk aan de Duitsche zijde geschaaard in deze kwestie. Duitschland kan geen mogendheid van den tweeden rang worden gehou den is zijn meening. Het wordt meer en meer usance, dat men el kaar uit pacifistische overwegingen niet meer den oorlog verklaart, als zoo'n oorlog uit andere over wegingen wordt ontketend. Bolivia en Paraguay zijn invollen strijd met elkaar om het tusschen- liggende petroleumgebied den Gran Chaco. De ge vechten gingen in de laatste dagen voora.l om het fort Bogueron, dat door beide partijen zoo zijn veroverd. In de hoofdsteden van beide landen wor den dan ook overwinningsfeesten gevierd. Hebben we hetzelfde 18 jaar geleden, niet in Europa gekend? Beide oorlogvoerenden zijnlid van den Vol kenbond. De familie Hutschinson, welke per vliegtuig een reis van Amerika naar Engeland maakte, schijnt in zee omgekomen te zijn. De arme schapen van kinderen, 6 en 8 jaar,i zijn dus mede geslachtofferd aan den sportwaanzin van hun ouders. Het is even zeer een schande dat de overheid dit vliegplan niet heeft tegengegaan. De winnaar van de Europa rondvlucht de Pool Zwirks, is Zondag in zijn land neergestort en met een mede-inzittende omgekomen. In New York ontploften de stoomketels van een veerpont „Observation" Er zijn 42 dooden, allen arbeiders. Tegen den eigenaar wordt een vervolging ingesteld. Gorgoslof, de moordeanra van president Doumer, heeft geen kans meer op gratie. Zijn vonnis wordt vermoedelijk nog deze week voltrokken. In Mandsjoerije hebben bandieten treinen geplun derd, waarbij 100 reizigers werden gedood of gewond. De pacificatie valt den Japanners blijkbaar wel moeilijk. Storm uit het Zuid-Westen. De econo mische toestand. De staking in de scheep vaart. Een nieuwe zender te Huizen. Sport. Dat is nu eenmaal een bezoeking van ons najaar. Herhaalde stormen uit het Zuid-Westen. Zondag heeft het weer flink gespookt en hier en daar is nogal wat schade aangericht. Nabij onze kust werd een Spaansch schip overgeleverd aan de elementen maar op de gegeven noodseinen zijn onze wakkere zeelui aanstonds ter hulp gesneld en ze slaagden er j in om het schip behouden den Nieuwen Waterweg binnen te voeren. Als een verrassend teeken van gunstigen keer, kwam het bericht dat de Philips fabrieken in de afgeloo- pen week weer 500 arbeiders te werk hebben ge steld. Het schijnt, dat de directie van plan is om haar personeel voorloopig nog wekelijks met eenzelf de aantal uit te breiden. Eindhoven weet er trou wens den moed in te houden. Vooruitloopende op de betere toekomst, welke ze wacht, heeft ze de in gebruikstelling mogelijk gemaakt van een nieuw, groot vliegveld, waarmede ze sraks op het interna tionale verkeer hoopt te worden ingeschakeld. De demonstraties, bij gelegenheid van de opening ge geven, zijn door de weersomstandigheden tegen gewerkt, wat leidde tot eenige teleurstelling in de opkomst van het publiek Met de crisisvarkenswet verloopt nog niet alles naar wensch, maar bij alle criïiek mag niet worden vergeten, dat het toch evenzeer aan deze wet is te danken, dat de varkensprijzen op het oogenblik minstens 12 cent doen, tegen 78 cent in den aan vang van den zomer. De menschen gaan zelf de gunstige werking tegen door ineens alle varkens ter markt te brengen, welke ze dezen zomer in af wachting van de wet achterhielden. De aanvoeren zijn daardoor zoo groot, dat de centrale alle dieren onmogelijk kan opkoopen. Ze garandeert daarom niet langer den aankoop van alle varkens, welke haar nal3September worden aangeboden O ver eenigen tijd zal de markt wat de aanvoer betreft wel weer een normaal aanzien krijgen en kan alles weer vlot naar den opzet van de wet verloopen. De staking in de scheepvaart duurt nog voort, zonder dat partijen neiging tot toenadering vertoo- nen. De H. A. L. wil het mislukte experiment met het ss. Rotterdam met de andere schepen op de thuisreis herhalen, hopende op beter succes. Het is nu het ss. Veendam dat order kreeg, om zonder Rotterdam aan te doen, weer via Engeland naar Amerika terug te keeren. De bemanning pleegt ech ter eerst overleg met haar organisatie en het is lang niet zeker, dat ze aan het verlangen der di rectie zal voldoen. Integendeel. Afgaande op de jongste berichten moet een verzet van de zijde der bemanning worden verwacht. Nader vernemen we, dat het schip naar Rotterdam zal komen. Het conflict neemt nu en dan een scherp ka rakter aan. Zoo bv. toen het ss. Dordrecht zee wilde kiezen en een 60-tal stakers aan boord klom om aan de bemanning, welke gemonsterd had, het volvoe ren van haar taak te beletten. Die opzet slaagde aan vankelija. De politie heeft de stakers tenslotte van boord gedreven. De radioluisteraars zijn bij de intrede van het winterseizoen verblijd met een nieuwen krachtigen zonder op Huizen, welke nu in de avonduren op een sterkte van 25 K.W. werkt. De korte golf bezwa ren zijn daarmede grootendeels opgeheven. De nieu we zender is sedert Zaterdag in bedrijf en tot veler tevredenheid. De competities van den N.V.B. zijn Zondag be gonnen. In den strijd om den Zilveren bal heeft Xerxes over Feijenoord gezegevierd na het nemen van beslissende strafschoppen. Te Hilversum werd de dames landenwedstrijd tennis gowennen door de Belgisch ploeg met 74. Onze bokser van Klaveren komt uit Amerika terug zonder ge bokst te hebben. Hij kon het met den Amerikaan- schen menager niet eens worden. Mevrouw Brou wer heeft haar kanaaltocht moeten opgeven wegens ongunstig weer. Tenslotte een enkel stukje justitioneel nieuws. Het Bossche Hóf heeft de verdachten in het Put- broeksche stroopersdrama vader en zoon, weer ver- oordee'd tot resp. 15 en 6 jaar gevangenisstraf. De veroordeelden gaan in cassatie bij den Hoogen Raad. Ook uit andere tuinbouwstreken als Aalsmeer e. a. zullen de menschen opkomen. Van de zijde der Amsterdamsche politie is volle medewerking toegezegd. Het punt van samenkomst zal zijn op het Amstelveld om 12 uur n.t. Vandaar zal de demonstratie beginnen (Optocht van den stoet en de vrachtauto's met producten.) Zoo trekt men gezamenlijk naar het Oosterpark, waar alsdan de meeting plaats vindt. Het hoofdbestuur van den Neutralen bond heeft de besturen der linksche kamerfracties uitgenoodigd voor een onderhoud na afloop der meeting. De toe stand in de Noordhollandschen tuinbouw zal daar OUDKARSPEL Brand. JJ NOORDSCHARWOUDE (Directeur P. PRANGER) op Donderdag 15 September met mede werking van de Damesgym. „Hygiëa" in den muziektuin. Aanvang 8 uur (N.T.) Entree f 0.25 incL belf dan uiteengezet worden in verband met de a.s. behandeling van de steunwetten in de Tweede Ka mer. (Boot en bus zullen dien dag voor uiterst laag tarief de deelnemers vervoeren. Boot vanaf Schoorldam voor 40 cent retour. Per bus van firma Kok, Tuin man en Wilken voor een gulden. Tuinders, schudt laksheid en vooroordeel van u af en demonstreert mede! Plaatselijk Nieuws OUDKARSPEL De groote demonstratie en meeting van den Neu tralen Bond te Amsterdam. De demonstratie en meeting, welke op Zaterdag 17 September te Amsterdam zal worden gehouden, Staat op het oogenblik in het middelpunt der pu blieke belangstelling. Groot is reeds het aantal der genen, die aangezegd hebben mee te zullen dmen- streeren. Het is het gesprek van den dag. —NOORDSCHARWOUDE. Frits Bouwmeester-Ensemble. Het Instituut voor Arbeidersontwikkeling, afdeel. Langedijk, heeft verleden jaar een spaarfonds op gericht, met het doel, om ook hen met de kleinste beurzen, in staat te stellen, te genieten van de Kunst, die in zoo groote verscheidenheid wordt ge geven. Muziek, zang, declamatie, tooneel, enz. Wat het tot dusverre bijna of geheel niet mogelijk om werkelijk goede avonden te organiseeren, (eerste klas beroeps-krachten zijn duur!) door middel van dit spaarfonds is het mogelijk geworden. Waar vele lezers eerder misschien nimmer iets over dit spaarfond^ hebben gehoord, zij medege deeld, dat ieder die daar voor gevoeld, lid kan worden tegen een wekelijksche betaling van 5 cent. Dat dit systeem veel bijval vindt, blijkt wel uit het feit, dat het spaarfonds reeds ruim 340 leden telt. Natuurlijk kan men ieder oogenblik toetreden, maar dan heeft men achterstand, bij de andere spaarders vergeleken, maar dan kan men ook ver zekerd zijn van 3 of meer genotvolle avonden. I Voor dezen winter staat als eerste avond op het j programma, het optreden van het ENSEMBLE FRITS BOUWMEESTER, met een bont programma (dra- j matische en komische een-acters, afgewisseld door voordrachten door Frits Bouwmeester. Dit eerste klas gezelschap zal de bezoekers op Zondag 9 Oc tober ongetwijfeld een genotvollen avond bezorgen. De entree is laag gehouden en wel 75 cent plus bel. voor niet-spaarders. (Voor de spaarders is het nog lager.) iDt spaarfonds is daarom ook van zooveel belang omdat hierdoor de crisisslachtoffers, werkloozen en tuinders, door een wekelijks offer van 5 cent, toch nog eenige avonden van ontspanning kunnen be komen. Hedennacht is afgebrand een woning in eigen dom toebehoorende aan den Heer C. Wagenaar en bewoond door den heer Th. Beenken, die daar een kapperszaak had gevestigd. Om ongeveer half drie werd de vrouw van den heer Beenken wakker, en ontdekte alras dat het boven op den zolder lustig brandde. Oogenblikkelijk werd gezorgd voor een oude vrouw die het achterste gedeelte van dit huis bewoonde, Deze wilde het huis niet verlaten en moest door ingrijpen worden verwijderd. De brandweer van Oudkarspel, die spoedig ter plaatse was, werd verhinderd in het spoedig water geven met een slang op de waterleiding door de omstandigheid, dat de brandkraan, of het liever het afsluitdeksel, zoo vastgeroest zat, dat dit niet anders te verwijderen was dan door dit stuk te slaan. Bij de opening bleek, dat het stroo, dat er ln gedaan was om de vorst te weren, daarin nog aan wezig was, en zich ook daar een roestproces vol trok. als een dauwdrop in de zon wordt uw teitn door het aag6iJjK.scn georuiit van „Zij"-(jreme. In Prijzen van 203045 en 75 cent. Toen eenmaal water kon worden gegeven kon men den brand bedwingen, maar toch xon niet ver hinderd worden, dat niets is overgebleven dan Al leen de muren van het huis. B. en W. vandeze gemeente en verschillende raadsleden waren spoedig op het terrein van den brand aanwezig en Dieven tot dat het gevaar ge weken was. De brandweer mag een woord van hulde in ont vangst nemen voor haar krachtig optreden voor de uitstekende orde en prima afzetting, zoodat de brandweer zich vrij kon bewegen. Er kon niets worden gered, dan alleen wat klee- ren van de oude vrouw, die hedenmorgen uit de overblijfselen van de woning werden gehaald. Om een verkeerde gevolgtrekking te voorkomen, moeten wij nog mededeelen, dat de brandkranen op de Spoorstraat in onderhoud zijn bij en be proefd moeten worden door de gemeente Noord scharwoude, waaraan de gemeente Oudkarspel be taalt. Naar wij vernamen was de inboedel van de oude vrouw niet verzekerd. Wij zouden bijna zeggen, dat bericht van dezen brand moest* worden gedaan aan ons Provinciaal bestuur, omdat nu een flinke ruimte vrij komt voor het doortrekken van den grooten Verkeersweg Oost- West. OUDKARSPEL. Athletiek. Zondag 11 September trok de athletiekvereeniging D.T.S. naar den Helder om met een 10-tal leden aan de aldaar gehouden atletiekwedstrijden deel te nemen. Na in den Helder gearriveerd te zijn, werd om half een met de „race door den Helder" een wedstrijd van 4 kilometer onder stroomenden regen, begon nen. Hieraan namen vier leden van D.T.S. deel, waar van D. Borst en B. Drost een diploma behaalden door den afstand binnen 16 minuten af te leggen. Om half twee begonnen de eigenlijke wedstrijden Aan het nummer hardloopen 100 meter namen J. Klinkert en J. P. Schrieken deel, zij overleefden beiden hun serie, maar zij wisten zich niet in de finale te plaatsen door slecht starten ln de demi finale. Bij het nummer 1500 meter hardloopen nieuwelin gen klaarde het weer op, maar niettemin was de sterke wind nog zeer hinderlijk n dit nummer nam D.T.S. deel met J. Jansen, K. Kooy en Jb. Maakal. J. Jansen wist de tweede en K. Kooy de vierde prijs prijs te behalen, terwijl Jb. Maakal de zesde plaats bezette. Daar dit de eerste wedstrijd was, waaraan D.T.S. deelnam, konden zij zeer tevreden zijn over de behaalde resultaten.

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 1