NIEUWE ,1 N ieuwsbiad y. Holl. Noorderkwartier No 106 DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1932 41e Jaargang Parlementair nieuwjaar Nieuwstijdingen Binnenland Waardelooze groenten naar de mestvaalt TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. SL LAHfiEIUkRI COURANT ygTBSU. -tl limn: liim I, N. «HER. - Redacteur I. H. KIZE». - Bureel Noordscharwoude. ADVERTENTIEN: Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. MP*! Ons Weekpraatje Op den derden Dinsdag in September d.i. den 20en a.s., valt ten onzent het parlementaire Nieuw jaar. De Koningin opent dan officieel de nieuwe zit ting der Staten Generaal en deelt in de traditionee- le Troonrede mede, van welke plannen de regeering voor het komende jaar bezield is en hoe deze het staatsbudget sluitend denkt te maken. En dadelijk daarop gaan onze achtbare volksvertegenwoordigers aan den arbeid, tot heil van de natie. Tal van omstandigheden hebben ertoe geleid, dat de publieke belangstelling In den arbeid der Sta ten Generaal danig is verslapt. Eerstens zijn de groote politieke strijdvragen, welke rond de jongste eeuwwisseling de gemoederen zoo gespannen hiel den, meerendeels opgelost. Er is een reeks van ja ren geweest, waarop Prinsjesdag telkens tot een „Rooden Dinsdag" kon worden omgezet, doordat uit alle hoeken des lands tienduizenden naar den Haag optrokken om er bij de opening van de nieuwe zit ting van ons parlement te demonstreeren voor al gemeen kiesrecht en acht-urigen arbeidsdag. Wat toen vrome wenschen waren is al lang werkelijkheid geworden. Nimmer is het kiesrecht minder gewaar deerd geworden dan nu men het een reeks van ja ren „algemeen" bezit. De acht-urendag heeft zoo wel de aantrekkelijkheid voor den een, als de af schuw van den ander verloren, sedert we hébben kunnen ervaren, dat door bekorting van den ar beidsdag de wereld niet is vergaan. Men spreekt nu al over een 6- of 7-urigen arbeidsdag en een vijfdaagsche werkweek, zonder dat men daarom rood of roze behoeft te zijn. Men zou zich met elke oplossing willen verzoenen, welke tot een juistere arbeidsverdeeling voert. Leidde de vervulling van de genoemde politieke en sociale eischen al tot verminderde belangstelling in den parlementairen arbeid, die onderwijspacih- catie bracht rust, rust in den strijd van ethische politiek. Ze werd echter tevens oorzaak, dat de band welke de kerkelijke partijen in de coalitie samen hield, min of meer ontspannen werd. Het afstemmen van het gezantschap bij het Vaticaan werd aanlei ding dat de katholieken onder den band uit kro pen en een eigen afgezonderd plaatsje opzochten al worden de lonkjes nog wel verstaan, welke de gescheidenen elkaar ook thans nog van tijd tot tijd toewerpen. Met dat al: door het verbreken van de coalitie en dóór de politieke onmogelijkheid om voorshands tot een andere machtsgroepeering te komen, is al wéér veel aantrekkelijks althans veel spannends uit de politieke arena verdwenen. De gevechten, leest verkiezingen, wekken niet zoo'n interesse meer, om dat het verrassende element, vroeger aan iederen uitsla® verbonden, nu is uitgeschakeld. Tenslotte heeft de versnippering in de politiek, de commercialiseering van het kamerlidmaatschap, de publieke belangstelling nog verder vervaagd. En daarom, als straks het parlementaire nieuw jaar wordt ingeluid, dan mag in Den Haag al eenige aandacht hebben voor den minderen of meer deren luister van den stoet, waarin de Koningin naar het Binnenhof optrekt, de inhoud van de Troonrede en het program van de regeering wek ken er al even weinig interesse als elders. De amb tenaar is nieuwsgierig naar wat omtrent eventueele salariskortingen zal worden gezegd en sommige weikloozen ballen hun vuist al vast, voor het geval van een besnoeiing op de uitkeeringen zal worden gesproken, maar voor de rest, .d.i. voor zoover ons peisoonlijk belang) nielt wordt gemoeid, laat de politiek, de moeilijke bestuurstaak van de regeering ons koud. Dat is zeer te bejammeren en zeker in dezen tijd. We staan zoo gauw klaar met onze critiek. Al wie reden meenen te hebben om te mopperen over de tijdsomstandigheden en dat zijn industrieelen middenstanders boeren tuinders ambte naren arbeiders en werkloozen kortom: een ieder, zij pretendeeren een „recht" op bescher ming door den staat, hulp van de regecring. Wan neer die hulp niet spoedig genoeg afkomt, dan regent het protesten in den Haag. De regeering mag echter van alle mopperaars allereeist verlangen, dat ze tenminste oor en oog hebben voor wat de- regeering doet of nalaten moet. Protesten hebben geen grond, als ze niet rus ten op kennis van zaken. We hebben plicht om den regeeringsarbeid te volgen, opdat we ook beseffen, voor welke moeilijkheden de regeering staat bij haar zware taak om de Nederlandsche volksgemeen schap door een uiterst moeilijken tijd heen te helpen. Daarom raden we: werpt die politieke onverschil ligheid af en volgt straks door middel van beknopte verslagen of overzichten den gang van den parle mentairen arbeid. De waarheid te minnen is op zichzelf een schoo- ne deugd, maar je hebt van die menschen, die de waarheid op de meest onhebbelijke manier na jagen en dezulken zijn doorgaans vervelende kwas ten. Lieden, die heel den dag hun mond vol heb ben over buren of kennissen, mag mejj lastige rod delaars heeten, al zeggen ze geen woord, dat met de waarheid in strijd is. Men moet de waarheid in sommige gevallen kunnen verzwijgen. Als men een zieke gaat opzoeken, en men schrikt een oogenblik van den achteruitgang in zijn toe stand, dan moet men toch bij voorkeur niet opmer ken: „kerel jij zult het wel niet lang meer, ma ken." En als men in een ander geval vooruitgang van den patient meent te kunnen constateeren, dan zou het heel ontactisch wezen om hem bv. toe te spreken met de woorden: ..kijk r's aan. vriend, je ziet er nu oogenschijnlijk wel wat beter uit. maar ik heb toch een ernstig vermoeden, dat je uiterlijk niet in overeenstemming is met je belab- berden toestand." D'r zullen zich meer concrete feiten moeten voordoen, voor ik in een werkelijke beterschap kan gelooven." De bezoeker, die zoo spreekt, meent het misschien heel goed met de waarheid, maar het belang van de zieke telt bij hem vermoedelijk minder. Elke dokter verpleger of huisgenoot zou gerechtigd wezen om zoo'n be zoeker bij zijn kraag te nemen en zacht of des noods mits de zieke er niet door geagiteerd wordt onzacht buiten de deur te zetten. Aan het ziekbed van de maatschappij, lijdende aan „malaise" staat op het oogenblik een blijde schare bezoekers welke innig verheugd is over den opmerkelijken vooruitgang van de patiente, welke van de blijde stemming rondomme nog meer opkik kert dan van alle bittere drankjes, welke ze te slik ken kreeg. Maar nu gaan zich onder de bezoekers de waarheidsjagers dringen, de ongeloovigen, die eerst meer zien moeten voor ze gelooven. ,Die ui terlijke oplevingsverschijnselen" zoo zeggen ze met dorre stem beteekenen op zich zelf nog nietsDe ziekte zit dieperDe men schen maken elkaar misschien maar wat wijs over de beterschap Och, dat die kerels hun mond niet houden, ze zouden alles nog kunnen bederven. Het geloof in de genezing immers, is reeds de halve genezing, vol gens wijlen Coué leidt ze .zelfs to». totale beterschap. Zeker is, dat psychologische factoren herstel kun nen bevorderen of tegenhouden. Het mankeerde de wereld aan vertrouwen in een spoedig herstel. Nu dat vertrouwen weerkeert, moe ten we het toch zien te versterken. Dan komt het werk vanzelf los. Als gevolg van het pessimisme ten opzichte van de toekomst, is de crisis uiterst verzwaard gewoorden. Menschen, die volstrekt niets te lijden hadden, wier positie integendeel als gevolg van de lagere prij zen bij gelijk gebleven inkomen gunstiger was geworden, lieten evenmin iets uitvoeren of ver dienen als de anderen, die er geen middelen meer voor hadden. De algemeene gedachte was: uit deze crisis kan alles voortkomen, de maatschappij kan geheel ten onder gaan, de grootste ellende wacht ons, dus sparen we voor dien kwaden tijd alles wat er te sparen is. Bezuiniging was het parool, ook voor degenen, die een behoorlijk inkomen had den. Thans keert het geloof weer dat de maatschappij herstellende is en in dat vertrouwen zal men weer werk durven gaan uitgeven. Het is trouwens de hoogste tijd, want met de bezuiniging is men gena derd tot de uiterste grens van wijsheid. Men mag al eens een jaartje het opschilderen van zijn huis uitstellen, wie dat jaar op jaar doet, vindt straks zijn dak, zijn kozijnen, kortom al het houtwerk verrot. Dan kan de schilder alleen hem niet meer helpen, maar moet de timmerman er ook bij ko men. Men kan er van op aan, dat er straks als ge volg van te ver doorgevoerde bezuiniging, heel wat extra werk aan den winkel zal komen, dat bij nor maal onderhoud te vermijden ware geweest. Wat we hier omtrent de huizen opmerken, geldt ook voor inboedels, de vulling van kleeren en linnenkasten. Er is vertrouwen noodig in de toekomst om do mensèhen te bewegen het een en ander te laten doen. En het is een schadelijk werk om het optimis me, dat hier en daar valt waar te nemen, te smo ren, zelfs al doet men dat, gedreven door zijn eerlijkste overtuiging. op de mestvaalt zijn gebracht, komen nu de boonen aan de beurt. Verleden week werden aan verschil lende Westlandsche veilingen honderden bakken i dubbele boonen, welke den minimumprijs van 30 ct. per kist niet opbrachten, vernietigd, hoewel in dui zenden behoeftige gezinnen in de groote steden behoefte aan deze groente bestaat. Men kan van den kweeker niet vergen, dat hij zijn product gratis afstaat, vooral niet in een tijd als deze, nu hij toch niet weet, hoe hij zijn bedrijf gaande zal houden. De vervoergelegenheid zou trouwens een hinderpaal zijn. In een enkele Westlandsche gemeente stond het veilingbestuur voorts zoo streng op handhaving van den minimumprijs, dat zelfs geweigerd werd, de voor vernietiging bestemde producten af te staan aan 1 eenige werkloozen, die zich daarvoor hadden aan gemeld. Gelukkig stond het veilingbestuur alleen, want in andere gemeenten was de houding tegen- over werkloozen uit eigen gemeente royaler en bood men de gelegenheid, boonen en andere waardelooze producten aan de veiling af te halen, terwijl ook de tuinders gelegenheid gaven, de groenten op de kwee- kerij te plukken. I Intusschen vraagt men zich bij het aanschouwen van de massa's voor vernietiging bestemde eetwaren af, of geen andere uitweg te vinden zou zijn, waar mede eventueel kweeker en werkloozen' gebaat wa- j ren. De kweeker ontvangt liever den minimumprijs j voor zijn product, dan genoodzaakt te zijn dit, na geld te hebben uitgegeven voor zaad en arbeid, als waardeloos weg te gooien. Anderzijds zouden vele behoeftige stedelingen gebaat worden bij het ver- I strekken van een maal groente per dag. Vooral in gezinnen, waar de werkloosheid maanden achter een heerscht, zou een dergelijke tegemoetkoming van belang kunnen zijn. Indien het dus mogelijk bleek een regeling te treffen tusschen de veilingen en Maatschappelijk Hulpbetoon of liefdadigheids instellingen, zouden twee partijen-, welke door den nood der tijden in kommervolle omstandigheden kwamen, zijn gediend. De kweeker zou dan zijn minimumprijs ontvangen, terwijl de behoeftigen aan voldoende groente geholpen werden. Voor zoover ons bij informatie bekend is, zullen de tuinbouwautoriteiten en de veillngbesturen aan een dergelijke regeling zeker alle mogelijke mede werking verleenen, indien ook uit de steden de wensch wordt kenbaar gemaakt, om tot een orga nisatie te komen, welke deze aangelegenheid tot practische uitvoering kan brengen. In het belang van den tuinbouw en van vele behoeftige gezinnen is het zeker gewenscht, dat de autoriteiten aan één en ander de noodige aandacht besteden. Als er er gens op krachtdadige wijze hulp kan worden ver leend, is het zeker wel op dit gebied. bedoeld bericht zouden aan bedoelde regimenten Van de lichting 1933 geen dienstplichtigen worden toe gewezen. Thans deelt men van bevoegde zijde aan de „N. Arnh. Crt." mede, dat, blijkens de „Indeelingsbe- schikking 1933", gevoegd bij de dezer dagen versche nen legerorders, aan bedoelde regimenten wel dienst- plichtigen van 1933 moeten worden toegewe*n tot j eenzelfde aantal als vorige jaren. Hieruit kan worden afgeleid, dat inzake de ophef- fing der regimenten infanterie nog geen beslissing ls genomen, hoewel van andere zijde wordt volgehou den, dat genoemde regimenten zullen verdwijnen. DRUK BEZOEK AAN DE JAARBEURS Nadat de eerste dagen de 27ste Koninklijke Neder landsche Jaarbeurs het aantal bezoekers ongeveer gelijk was aan dat der vorige najaarsbeurs, steeg de volgende dagen het aantal boven dat der corres- pondeerende dagen der vorige najaarsbeurs uit, te weten Donderdag 8 September met 16 pet., Vrijdag 9 September met 13.6 pet., Zaterdag 10 Septemberf met 28.8 pet. Maandag 12 September met 12 pet. en Dinsdag 13 September met 20.6 pet. Is geen betere bestemming mogelijk? Na de waardelooze tomaten, welke In het West- land met duizenden bakken tegelijk als waardeloos In het rapport-Weiter werd aangekondigd een ver laging van den steun aan werkloozen. In verband hiermede heeft minister Ruys de Beerenbrouck thans met de wethouders voor maatschappelijke steun van de vier groote gemeenten op het departement in Den Haag een bespreking gehad, ten einde de steun regeling te herzien. De plannen der regeering ko men hierop neer) dat de extra-toeslag voor werkende kinderen van fl.00 voor 't eerste en 50 cent voor elk volgend werkend kind in de toekomst zullen ver vallen. Ook zou worden ingetrokken de bepaling, dat de eerste 5 gulden van de verdiensten van de vrouw van een gesteunde met kinderen niet in mindering werden gebracht. De minister wenscht verder den huurtoeslag meer niform geregeld te zien, n.l. een toeslag van 2/3 van hetgeen de huur meer bedraagt dan f 3.50 per week tot een maximum van f 3. Ten aanzien van de uitgetrokken werkloozen wil de minister na een termijn van een jaar onder steuning, een lager tarief toepassen en invoering van dubbel-uitgetrokkenen, welke dan per echtpaar f 12.50 zullen ontvangen en f 1.35 per kind boven deze twee personen. Omtrent deze verlagingen van den werkloozensteun is nog geen definitieve beslissing genomen en wor den nadere besprekingen met de gemeentebesturen gevoerd, welke hierover nog advies moeten uitbren gen. Bij de oorspronkelijke algemeene regeling was be paald, dat de werklooze arbeiders na een bepaalden tijd werden afgevoerd en dus van de steunregeling bij Maatschappelijk Hulpbetoon kwamen. Voor na genoeg alle gemeenten is deze bepaling afgeschaft. De vier gemeenten hebben nu verzocht die afschaf fing ook voor haar te doen gelden. Het Rijk is daar toe slechts bereid onder de voorwaarde, dat ook de groote gemaanten het stelsel van de dubbel-uit getrokkenen aanvaarden. OPHEFFING VAN REGIMENTEN INFANTERIE? Enkele dagen geleden meldde de „Limb. Koer." de opheffing van zes regimenten infanterie. Volgens ROTTERDAMSCIIE INBREKERS TE SCHIEDAM. Op heeterdaad betrapt. Vrijdagnacht om 12 uur kwam de heer L. Mel- chers, wonende aan de Penninglaan, te Schiedam, thuis. Hij zag twee fietsen voor het hek van zijn woning staan en, onraad vermoedende, ging hij naar üpn politiepost aan de Francois Haverschmidtlaan, waar enkele agenten van politie onmiddellijk op onderzoek gingen. In de woning van den heer M. was echter niets te vinden, waarop de agenten hun onderzoek voortzetten in de belendends prr- ceejcn. Zij kwamen daarbij in den tuin van de wo ning van notaris Hoek, die tijdelijk afwezig is en ontdekten, dat de deur van de garage open stond, i terwijl uit de deur, welke toegang geeft tot de keu- ken, een ruit was verwijderd. De agenten drongen I de keuken binnen en vonden daar twee mannen, i den 25-jarigen v. D. en den 19-jarigen de L., beiden I uit Rotterdam. Zij werden gearresteerd en gevan- I 1-t lijk naar het hoofdbureau van politie gebracht. I Op hen werden vier rijwielbelastingplaatjes gevon den. De politie meent een goeden slag geslagen te heb ben en zal een minutieus onderzoek instellen, omdat deze inbraak waarschijnlijk in verband staat met verschillende andere inbraken te Schiedam. Zoo isr o.rrL Donderdagnacht ingebroken in de lioekfabriek van de firma van der Steen, aan de Overschieschestraat. De daders konden echter niets van hun gading vinden en hebben zich tevreden gesteld met het medenemen van een rijwielbelas- tingplaatje. 's Avonds tevoren had de dienstbode van mej. Wennecker, wonende aan den Singel, wier tuin uitkomt aan den achterkant op de Overschiesche straat, een man in den tuin zien loopen, terwijl zij in de Overschieschestraat een anderen man zag staan, die op den uitkijk stond. De mannen, die waarschijnlijk bemerkten, dat zij ontdekt waren, namen de vlucht. De dienstbode deed eerst den anderen dag bij de politie aangifte van het geval, daar zij 's avonds niet meer op straat durfde. ZWEMMENDE INBREKERS. Zij hadden een brandkast opengebroken. Een oplettend politieagent van het bureau Jonas Daniël Meyerplein te Amsterdam, die Zaterdagmor gen om vijf uur de surveillance had in de Valken burgerstraat, hoorde in het gebouw der N.V. Petro- lifère een verdacht geluid, aldus de „Tel.". Hij waar schuwde een collega, die in de buurt de ronde deed. Toen zij een onderzoek zouden instellen, schoten twee personen uit het gebouw. Geen uitweg ziende, sprongen zij te water in de Uilenburgergracht en zwommen naar de overzijde, waar de Rapenburger svraat is gelegen De agenten losten, om de zwem mers tot terugkeeren te* dwingen eenige schoten, doch dit hielp niet. De Inbrekers weten wel, dat de politie in zulke gevallen uitsluitend In de lucht schiet Vermoeid en buiten adem klom het tweetal op een erfje van de Rapenburgerstraat. Ook daar gin gen de agenten heen. Doch de inbrekers bemerkten, dat het erfje afgesloten was en dat zij in de val zaten. Spoedig was het tweetal dat druipnat was opgebracht naar het politiebureau, waar zij in dren- kelingspakken gestoken werden. Bij fouilleering vond de politie een bedrag van f21.Het bleek afkom stig uit de brandkast die op het kantoor stond en die zij nabij het slot hadden opengehakt. Het ge bouw waren zij binnengedrongen door een dakkapel. De moeite en de inspanning van de mannen, die geen onbekenden van de politie zijn, is dus ver- geefsch geweest. In den laten avond van Zondag werd de politie- hulp ingeroepen bij 'n ernstige steek- en vechtpartij ten huize van W. te Geesteren, onder de gemeente Tubbergen. Het bleek, dat verschillende personen steekwonden hadden opgeloopen, aldus de „Msb.". G. W. had een diepen dolksteek aan den hals en de slagader was geraakt; den oude W. waren eenige pezen in zijn linkeronderarm doorgesneden, terwijl zekere R. uit Langeveen, die ook op „visite" was, een tweetal steekwonden in het hoofd en twee in den rug opliep. Zekere K. uit Tubbergen was ern stig aan zijn duim verwond, deze hing er bij. Al de gewonden zijn per auto naar het ziekenhuis te Al melo overgebracht, waar zij zijn verbonden. S., die in arrest is gesteld werd aan een scherp verhoor onderworpen, alsmede zekere K., omtrent wien be zwarende verklaringen waren afgelegd. De oorzaak van deze steekpartij was minnenijd en gebruik van sterken drank. Een mes is in beslag genomen. In de woning van W. zijn vier ruiten vernield.

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 1