Buitenland Buiteniandsch Overzicht Radio Programma's VRIJDAG 16 SEPTEMBER. A. V. R. O. HILVERSUM. 12.00 Tijdsein 12.01 Het AVRO-Klein-orkest 2.00 Gramofoonmuziek 2.30 Aansluiting met het „West-end" Theater te Den Haag 3.00 Het AVRO Kamerorkest 4.00 Sluiting. V. A. R. A. HILVERSUM V.m. 6.45 Lichaamsoef. 7.30 Lichaamsoef. 8.00 Tijdsein 8.01 Gramofoonmuziek 10.15 Voor dracht door Janny van 'Oogen 10.30 Trio John Brookhouse MacCarthy 11.00 Kwartiertje voor den bond van Sociaal Dem. Vrouwenclubs 11.15 Trio John Brookhouse MacCarthy 12.00 Sluiting 4.00 Tijdsein 4.30 na Schooltijd 5.00 VARA-orkest 6.00 Onthouders Radio-Comité 6.15 Orgelspel door Joh. Jong 0.45 Voordracht door Janny van Oogen 7.00 VARA-Orkest 11.00 Gramofoon muziek 1.00 Tijdsein en sluiting. V. P. R. O. HILVERSUM. V.m. 10.00 Morgenwijding. N.m. 8.00 Tijdsein Catechisatie: Nieuwere Kerkgeschiedenis 8.30 Concert 9.00 Cursus 9.30 Concert 10.00 Pers berichten van het Vrijz. Godsd. Persbureau 10.05 Vaz Dias 10.15 Cursus 10.45 Gramofoonmuziek N. C. R. V. HUIZEN. V.m. 8.00 Tijdsein. Schriftlezing 8.15 Gramofoon muziek 10.30 Tijdsein 10.30 korte ziekendienst 11 «0 Concert 12.00 Politieberichten 12.15 Concert 1.00 Vervolg-Concert 2.00 Verzorging zender 2.30 Concert 4.30 Gramofoonmuziek 5.00 Tijdsein. Praatje voor jeugdige postzegelverza melaars 5.30 Halfuurtje voor jeugdige amateur fotografen 6.00 Tijdsein 6.00 H. J. Stein- voort 6.30 Bezoek van den radio-dokter 7.00 A J. Herwig: „Bloembollen in den tuin 7.30 Po litieberichten 7.45 Gramofoonmuziek 8.00 Tijd sein 8.00 De Haarlemsche Orkestvereeniging 9.00 Prof. Dr. H. B. Dorgelo 9.30 Vervolg-Concert 10.00 Vaz Dias 10.30 Gramofoonmuziek. ZATERDAG 17 SEPTEMBER. VJLRA. HILVERSUM. V.m. 6.45 Lichaamsoef. 7.30 Lichaamsoef. 8.00 Tijdsein 8.01 Gramofoonmuziek VPRO 10.00 morgenwijding 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de Continubedrijven 12.00 Het John Brook house MacCarthy Trio 2.00 Verzorging zender 2.15 Cooperatie-kwartiertje 2.30 Gramofoonmu ziek 3.00 Arbeidssport 3.15 Volksliederen 3.30 Uit de roode jeugdbeweging 3.45 Volkslie deren 4.00 Trio Loe Cohen 4.45 SDAP-kwar- tiertje 5.00 Trio Loe Cohen 5.30 Friesch uurtje 6.30 Kinderuurtje 7.30 Gramofoonmuziek 7.45 Toespraak door A. de Vries 7.55 Herhaling van S.O.S.-berichten 8.00 Zaterdagavond-Pro gramma 10.45 Vaz Dias 11.00 Gramofoonmuziek K. R. O. HUIZEN. V.m. 8.00 Morgenconcert 9.00 Het KRO-Kunst- ensemble 10.00 Plechtige Hoogmis met „Veni Creator" in de kerk van den H. Jozef (Heuvel) te Tilburg 11.00 Gramofoonmuziek 11.30 Gods dienstig halfuurtje 12.00 Tijdsein 12.01 Poli tieberichten 12.15 Het KRO-Septet 2.00 Ver zorging zender 2.30 kinderuurtje 4.00 Gramo foonmuziek 4.30 Mevr. H. Cuppens-Geurs 4.45 De Stafmuziek 5.30 Sportpraatje 5.45 Vervolg concert 6.30 Weekoverzicht 6.40 Gramofoon muziek 7.10 Dr. O. Dr'essen 7.30 Politieberich ten 7.45 Gramofoonmuziek 8.00 KRO-Salon- orkest 8.30 Microfoon-vertelsel 8.45 Vaz Dias 9.00 De strijd met 't verleden 10.00 Het KRO- Trio 11.00 Gramofoonmuziek. PESTRATTEN AAN BOORD? Geheimzinnige rattensterfte op de „Waterland". Vrijdagavond is, naar de „Tel." meldt, te Amster dam gearriveerd het vrachtstoomschip „Waterland" van den Kon. Hollandschen Lloyd. Dit vaartuig was geladen met lijnzaad en eenige stukgoederen van Zuld-Amerika naar Hamburg gestoomd. Bij de los sing werden in laatstgenoemde havenplaats vijf en vijftig doode ratten (mus rattus of scheepsrat) ge vonden. Sterfgevallen op zulk een groote schaal duiden -dikwijls op een pest-epidemie onder het rattenvolk en vandaar dat de autoriteiten op haar hoede waren. Nadat het schip geheel leeg was werd hette Hamburg vanwege den Gezondheidsdienst aldaar voorloopig behandeld. Gebleken was, dat zich onder de équipage geen ziektegevallen hadden voor gedaan en daarom werd de „Waterland" vrijgege ven. .De Amsterdamsche Gezondheidsdienst ontving uit Hamburg bericht, zoodat ook daar maatregelen ge nomen konden worden. Vrijdagnacht bevond de „Waterland" zich aan 't emplacement van den Kon. Holl. Lloyd en werd een onderzoek ingesteld door den directeur van dezen dienst, den heer L. Heyermans en door den leider van de afdeeling Volksgezondheid van dien dienst, dr. H. Peeters. Bij de bemanning werden ook hier geen verdachte symptomen opgemerkt. Zooals gebruikelijk is, werd van ieder lid naam en adres genoteerd, ten einde in geval van nood dadelijk opsporing te kunnen ver richten. De verdenking, dat de doode exemplaren die in liet ruim gevonden werden, aan pest waren gestor ven, is hier vrij sterk. De cadavers der gesneuvel den zijn voor onderzoek opgezonden naar 't labora torium van prof. van Loghem. De „Waterland" blijft voorloopig ter plaatse liggen; de trossen zijn, om het verkeer der ratten tusschen schip en land en omgekeerd te beletten, van de z.g. „rattenschil- den" voorzien. Ten spoedigste zal afdoende gassing met blauw zuurgas (cyclon B) plaats vinden. Eenige maanden geleden deed een Spaansch schip de Amsterdamsche haven aan. waarbij even eens gestorven ratten in de ruimen werden aange troffen. Het onderzoek maakte uit, dat de exempla- ïen aan de pestziekte gestorven waren. JEUGDIGE DIEVEN TE HAARLEM. Ze verborgen hun buit in een kuil. Op aanwijzing van de politie te Bloemendaal zijn, naar de „Msb." meldt, door de Haarlemsche recher che twee leerling-drukkers aangehouden, beiden 15 jaar oud. Zij bekenden eenigen tijd geleden te heb ben ingebroken in het clubhuis van de Haarlemsche Lawntennisclub en voort uit een auto een tasch met instrumenten te hebben ontvreemd, die door een politiehond in het Kenaupark is opgespoord. Verder hebben zij uit verschillende auto's handschoenen, een koffer met sponsen, nog een tasch met instru menten en een zak suiker gestolen, terwijl zij een reiszak, een vulpenhouder en een dynamo uit eenige rijwieltasschen hadden gekaapt. Deze voorwerpen hadden de jongens verborgen op verschillende plaatsen in de stad, maar grootendeels in een kuil aan den Zeeweg te Bloemendaal. Daar heeft de politie ze gevonden. De jeugdige dieven zijn voor verder onderzoek aan de politie te Bloemendaal overgegeven, omdat zij zich daar eveneens aan verschillende diefstallen hebben schuldig gemaakt. Op den openingsmiddag der Eindhovensche Vlieg- week zijn er met de K.L.M.-vliegtuigen 411 betalen de passagiers de lucht in geweest; bovendien nog 100 passagiers, aan wie een vlucht was aangeboden, zoo o.a. aan oudjes van dagen van 7596 jaar, aldus meldt de „Msb.". Minister Reymer vroeg na afloop aan den oud sten Eindhovenaar Pietje van den Broek, een kras sen man van 96 jaar, die nog geen enkel lichaams- of geestergebrek heeft en die gekleed was in zijn trouwpak en de medaille voor 40 jaren trouwen dienst op de borst, hoe hem het vliegen bevallen was. 't Is me niet meegevallen, antwoordde Pietje aan den minister: 't Ging me niet hoog genoegd, niet vlug genoeg en 't duurde te kort; ge kondt er niks drinken en die „snotneuzen" van 76 jaar gin gen ook allemaal mee; ik had veel liever gevlogen met die jonge boerenmeiden van de Brabantsche koffietafel! Aan de 67-jarige dochter van Pietje van den Broek vroeg de minister, die veel plezier in het geval had, of ze getrouwd was: „Neen, antwoordde ze, ik heb nooit kans gehad; maar als ik nog eens kans zou krijgen, zou ik er'nog eens over denken!" EEN LANDGOED GEPLUNDERD. Ter gelegenheid van het 12V2-jarig ambtsjubileum van den burgemeester van Montfoort, den heer J. B. Kemme, gingen een groot aantal gemeentenaren, met auto's naar de omgeving DoornHuis ter Heide om het benoodigde „groen" te gaan halen voor de versiering van hun woonstee. Voor het weg nemen van hei vroeg en verkreeg men toestemmin, doch daartoe bepaalde men zich niet; sparretakken etc. werden zonder vorm van proces afgehakt en opge laden en daarmee werd 's avonds de stad versierd, die dan ook spoedig een algeheele gedaanteverwisse ling onderging, zoo meldt de „Ned". Donderdagmorgen barstte evenwel de bom los en wel door de komst van een tweetal houtvesters uit Doorn in dienstbetrekking bij jhr. de Beaufort. Direct stelden dezen zich in verbinding met den Rijksveldwachter Vsser en deden tekst en uitleg, m.a.w. aangifte van diefstal van sparreboomen ten nadeele van Jhr. de B. Een grondig onderzoek had tengevolge, dat een 5-tal personen voorloopig in verzekerde bewaring werden gesteld en aan een verhoor onderworpen. Dit verwekte groote opschudding onder het pu bliek, dat in drommen naar het politiebureau trok en een afwachtende houding aannam. Daar verschillende personen geruimen tijd in het cachot bleven opgesloten, begonnen de wachtenden onrustig te worden en al spoedig werden bedreigin gen geuit, gericht aan het adres van den Rijksveld wachter.. Ook de gemeenteveldwachters van Montfoort en Wileskop verschenen op het appèl en na het onder zoek werden allen weer vrijgelaten, onder oorver- doovend gejuich van het publiek De rijksveldwachter werd evenwel geassisteerd door zijn collega's naar huis gebracht, daar gevreesd werd, dat tot handtas telijkheden zou worden overgegaan. Het verdere van den avond had een zeer rustig verloop. Dit muisje zal evenwel nog een groot staartje hebben. ONTVOERING VAN DRIE KINDEREN UIT EEN WEESHUIS TE BLOEMENDAAL. De vader wordt verdacht. Seder eenige maanden reeds houdt de kinder politie zich bezig met de opsporing van drie kinderen die in Juni uit een inrichting te Bloemendaal ont voerd zijn, aldus de „Msb." Het zijn de drie kinderen Elisabeth, Reina en Hendrik van Ingen, oud resp. 16, 15 en 11 jaar. Zij zijn uit een gezin, waarvan de moeder is overleden. De vader, die tevens voogd is, had hen aanvankelijk uit eigen beweging in het Hervormde Weeshuis te Amsterdam geplaatst-. Na eenigen tijd eischte de vader de kinderen te rug, waartoe hij natuurlijk het recht had. De Voog dijraad echter meende redenen te hebben om aan te nemen, dat de kinderen bij den vader in een ver keerde omgeving zouden komen en stelde bij den Officier van Justitie een ontzeggings-procedure in. In afwachting van de beslissing bepaalde de officier van Justitie, dat de kinderen voorloopig onder de hoede van het Herv. Weeshuis zouden blijven. Ten einde ze niet te veel met den vader in contact te laten komen, werden de kinderen ondergebracht in een dependence van deze inrichtig te Bloemendaal. Intusschen werd de ontzeggingsprocedure toege wezen, waardoor de kinderen definitief onder de zorg van het Herv. Weesuis kwamen. Toen deze toestand reeds eenigen tijd zijn beslag had, kwam de vader op 18 juli per auto zijn kin deren in het gesticht te Bloemendaal bezoeken. Sindsdien zijn ze niet meer teruggezien zoodat men het vermoeden heeft, dat de vader er door een trucje in geslaagd is de kinderen met zich in de auto te ontvoeren. De Voogdijraad heeft de zaak in handen van de Kinderpolitie gegeven. De noodige huiszoekingen zijn gedaan en de vader is verhoord, doch hij houdt vol niets van de ontvoering noch van de verblijfplaats zijner kinderen af te weten. Hij ontkent zelfs, dat hij de kinderen op den bewusten dag bezicht heeft. Verschillende getuigen uit het gesticht herkennen hem evenwel pertinent. De kinderpolitie vermoedt, dat de kinderen naar het buitenland zijn gebracht; zij blijven echter on vindbaar. In verband hiermede heeft de kinderpolitie zich nu tot de pers gewend, met het verzoek de signale menten van de ontvoerden bekend te maken. Deze luiden: Signalement van Elisabeth: flink postuur, knap uiterlijk, gezonde kleur, donkerblond haar, grijs blauwe oogen. Van Reina: groot voor leeftijd, donker uiterlijk, zwarth aar, donkere oogen, bleeke gelaatskleur. Van Hendrik: klein voor leeftijd, tenger postuur, zwart haar, donkere oogen, gezonde kleur. ELDORADO VOOR JOURNALISTEN. De raad der gemeente Nieuwleusen heeft de ge- meentebegrooting conform de voorstellen van B. en W. vastgesteld, zonder dat een der leden een kik heeft gegeven. EEN WINDHOOS TEISTERT DIEVER. Belangrijke schade aan woningen. Tijdens het slechte weer der laatste dagen is te Diiever een wndhoos gepasseerd, welke heel wat schade heeft aangericht. In Oldendiever ging de hoos rakelings langs de korenmolen van den heer Jansen, vernielde een gedeelte van de stelling als mede een gedeelte van het dak van de woning. De woing van J. Kruid werd vervolgens geheel vernield. Alleen het woonvertrek bleef eentgszins in tact. Toen moesten de woningen aan den weg naar Dieverbrug het ontgelden. De huizen en schuren van Moes, Figeland, Bolding, Andree en Bennen liepen allen min of meer schade op. De een verloor een schoorsteen, andere hadden groote gaten in het dak. De schatgravers te Zaandam hebben hun pogingen om de verborgen schat op te graven opgegeven, na daaraan drie of vijf maand te hebben georbeid. Van dag zijn zij begonnen de kuil, waarin twee stevige damwanden zijn geheid, en die reeds tot een diepte van bijna 9 meter is uitgegraven, weer dicht te ma ken. Men begint nu elkander de schuld van de mis lukking te geven. Madame Sylvia schijnt den gebrs. Henning te verwijten, dat zij niet de goede plaats hebben aangewezen. Ergens zal het wel aan liggen. De mogelijkheid is ook niet uitgesloten, dat de oude kaperkapitein verzuimd heeft zijn gouden dukaten daar te begraven. Gistermiddag is de 48-jarige houwer N. J. Her mans in de ondergrondsche werken van de Staats mijn „Emma" onder vallend gesteente geraakt en gedood. De getroffene was gehuwd en vader van 10 kinderen. Vergiftigilngs geval te Vreeland? Opzet im het spel? Een. rtezer (dagen werd iemand te Vreeland plotseling ofiwel meldt het ^Handelsblad.' Op geneeskundig advies werd de man naar het ziekenhuis te Utrecht overgebracht. Zijn toestand was tamelijk ernstig. Intusschen heeft de justi tie een onderzoek bevolen, daar het ziektegeval wees op vergiftiging. Elen onderzoek in zijn woning werd ingesteld en de gemeente- en rijks politie legden beslag op een hoeveelheid boter, terwijl een leeg doosje, waarin rattenvergift ge- aeten had, meegenomen werd. Vermoed wordt, dat het rattenvergift door de boter is gedaan. Na een uitgebreid onderzoek werden gisteren aangehouden de 22-jarige echtgenoote van het slachtoffer die te Weesp bij haar ouders woonde en de ongeveer 50-jarige schoonmoeder" van de man. Beiden zijn gevankelijk naar Vreeland over gebracht, waar zij na een verhoor zijn opgesloten Beide vrouwen worden verdacht bij afwezigheid van den man het huis te zijn ingegaan om daar het vergift door de boter te doen. Het parket uit Utrecht kwami ter plaatse om een uitgebreid onderzoek in te stellen. Gorgoelof, de moordenaar van den Franschen pre sident Dommer terechtgesteld. „Rusland, Rusland, o mijn vaderland" waren zijn laatste woorden. Gisterochtend om 5.52 uur is de moordenaar van president Döumer, Gorgoelof op de binnen plaats van de Santé gevangenis terechtgesteld. Een groote menigte nieuwsgierigen had zich naar de gevangenis begeven, doch de politie zorgde voor een uitstekende afzetting. Alleen zij, dié ambtshalve de terechtstelling bij moesten wonen werden nabij het schavot, toegelaten. Alle ande deren werden op minstens 400 meter afstand ge houden. 'Bé guillotine was op de gebruikelijke wijze in den nacht opgesteld. Gorgoelof werd op zijn laatste oogenblik bij gestaan door een Grieksch katholieken geeste lijke. Hij stierf zonder zijn vrouw nog eens te hebben gezien. Hij verzocht (derhalve de bewakers die hem niaar bet schavot leidden, zijn vrouw mede te (ieelen dat hij haar steeds had jjemind en dat zij het kind, dat zij binnen enkele weken verwacht, goed moest opvoeden. Gorgoelof, die in de cel van de ter dood veroordeelden sliep, werd ge wekt door een vertegenwoordiger van het open baar ministerie, vergezeld door eenigei justitie ambtenaren. Op officieele wijze werd hem medegedeeld, dat zijn verzoek om gratie was afgewezen. Vervolgens werd de kraag van zijn hemd afgesneden en werd hij voorbereid op zijn laatste gang. Hij weigerde de traditioneel© sigaret doch dronk de twee glazen rum die men hem aan bood. Vervolgens omarmde hij den Griekschen pope en besteeg het schavot. Nog eenmaal richtte hij zich op in zijn volle lengte en riep: Rusland, Rusland, o mijn vaderland." Dit waren zijn laatste woorden. i Incidenten hebben bij de terechtstelling niet plaats gehad. Omtrent de wijze waarop Gorgoelof den dood is ingegaan, wordt nog nader gemeld, dat Gor goelof zijn vrouw vergiffenis vroeg. Hij hoopte dat hun t-oekomstig kind een jon gen zou 2ijn, die zijn ideeën zou hebben, ook 'dokter zou worden, maar bovenal geen bolsje wist. Het hoofd van den terechtgestelde is naar de Ecole des Medicins gestuurd om) nader te wor den onderzocht. 1 (Mevrouw Gorgoelof heeft het stoffelijk over schot van haar man opgeëischt, hetgeen zal wor den toegestaan, zooals in dergelijke gevallen ge bruikelijk is. inzake'den D'uitschen eisch van gelijkgerechtigd heia ten aanzien van de bewapening. Natuurlijk hehmidt de Eingelscbe regeering zich het recht voor om in te grijpen, wanneer zich in de ko mende 48 uur belangrijke wijzigingen in de si tuatie voltrekken. Te Londen wordt momenteel gepoogd een compromis te vinden tusschen den Buitschen eisch en de door Frankrijk gewensch- te practische waarborgen, dat zijn vroegere vijand zich niet opnieuw zal bewapenen. Voorts moet worden beslist op welke wijze de Eingelsche voorstellen aan de andere betrokken mogendheden zullen worden voorgelegd, nl. of zulks moet ge schieden langs den gebruikelijken diplomatieken weg of door middel van een conferentie. De door den stilstand in de DluitschFransche onderhan delingen ontstane situatie wordt tamelijk gevaar lijk geacht. De Engelsche regeering heeft Frank rijk voorgesteld de op 21 September a.s. vastge stelde bijeenkomst Van het algemeen bureau der ontwapeningsconferentie uit te stellen teneinde mogelijk te maken, dat Diuitschland later aan deze zitting deelneemt. Te Parijs wilde mem hier van echter niets weten, zooidat' de bijeenkomst waarschijnlijk zal doorgaan zonder deelneming v. Diuitschland. In Engelsche kringen wordt ver klaard, dat de Volkenbondsraad niet <le geschik te instantie is voor het voeren van onderhandelin gen. Die beste instantie om de onderhandelingen oovrt te zetten acht men een bijeenkomst van vretegenwoordigers van Eingeland, Frankrijk, Diuitschland, Italië, Amerika en misschien ook Belgie. Etageland heeft ongeveer dezelfde op vatting als Mussolini, dat de stand der Diuitsche bewapening moet worden benaderd door de ont wapening van de andere mogendheden. Weer een enorme brand. In de villa Rendena te Triëst is een groote brand uitgebroken. Door den hevigen wind breid de het vuur zich sterk uit en tastte vijftig hui zen aan, die geheel in de aseh gelegd werden. Aardschokken in Ned. Indie. Een officieel telegram van den gouverneur van Amboina naar Buitenzorg meldt, dat in de om geving van de negorij Tenga 'Tengah aan de oostkust van het schiereiland Hitoe, eiland Am- bon, vele grondscheuren en aardverschuivingen werden geconstateerd. In deze negorij werd ern stige materieele schade aangericht. Er deden zich echter geen persoonlijke ongelukken voor. Ook van de naburige eilanden komen berichten binnen omtrent aangerichte schade. .Terwijl op 11 September lichtere schokken bij tusschenpo- zen werden gevoeld werd 12 September een lich te schok gevoeld in Tolehoe. Vele woningen, een school en een moskee werden grootendeels ver- De overstroomingen in Japan. Ruim tweeduizend woningen vernield Omtrent de overstroomingem op het Japansche eiland Hokkaido, waardoor tal van steden en dorpen zijn overstroomd, wordt nader gemeld, dat meer dan tweeduizend huizen door het wa ter zijn vernield, terwijl voor zoover tot nu toe bekend is, 23 personen zijn verdronken. Spoorwegramp in Oran Zuid-Afrika, Reuter stelde het B,Handelsblad" op de hoog te van de ontvangst van een Havasberieht, dat melding maakt van een treinongeluk; in het de partement Oran in Algerije, waarbij1 vijftig per sonen zouden zijn gedood en tachtig gewond. Gisternamiddag is in die buurt van T'iemeen een trein in een afgrond gestort,, die 510 officieren, onderfoficieren en manschappen van het Fransche vreemdelingenlegioen van Sidibel-Abbes naar Oedzjda vervoerde. Oorzaak van de ramp zou zijn dat- de spoordijk door hevigen regenval ver zakt zou zijn. Dinitscblanjd's eisch tot gelijkgerechtigdheid. Engeland's houding. Die diplomatieke medewerker van de ,,aily Te legraph' meldt, dat de Engelsche regeering voor het einde van d«ze week geen stappen zal doen Het experiment met de Grondwet van Weimar is geëindigd. Gorgoelof te rechtgesteld. Gandhi krijgt een nieuw gebit, maar gaat in hongerstaking. Opstand en oorlog in Zuid-Amerika. Mandsjoekwo door Japan erkend. De vliegende familie gered. De ontbinding van den Duitschen Rijksdag op Maandag j.l. kwam, voor wat den tijd betreft, nog zeer onverwacht. De regeering had natuurlijk de indiening van voorstellen tot opheffing van de jongse noodverordening en van moties van wan trouwen verwacht, maar ze had er niet op gerekend, dat die voorstellen in stemming zouden komen, zon der dat de Rijksdag er in den breede over zou heb ben beraadslaagd. Slechts de verdaging van de zit ting met een half uur op voorstel van de Nat. Soc., die daarmee onbewust de regeering hebben ge red maakte het mogelijk, dat von Papen nog op tijd met het besluit tot ontbinding van den Rijks dag kon komen, vóór de beslissende stemming plaats had. Rijksdagvoorzitter Göhring liet die stemming nog wél doorgaan, z.g. omdat de kanselier geen recht zou hebben om de agenda te verstoren, als een stemming begonnen was, maar achteraf was een ieder het er over eens, dat de voorzitter hier had misgetast. Een poging van hem om de ontbinding onwettig te verklaren, leidde tot niets en hij heeft er dan ook van af gezien om de Rijksdag opnieuw bijeen te roepen. De regeering heeft trouwens ver klaard, dat ze een samenkomst van den ontbonden Rijksdag zou hebben verhinderd. Het ontbindingsbesluit is gemotiveerd geworden met de vrees, welke bestond, dat de bijeengekomen Rijksdag de noodverordening van 4 September zou hebben opgeheven. Intusschen is uit de gehouden stemming toch nog

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 2