Verschenen Tijdschriften Nieuwstijdingen OnsCourantenverhaal Vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 13 September, 1932 des avonds 8 uur ten raadhuize onder voorzitterschap van den Edelacht- baren heer A. J. Wijnveldt, burgemeester. Aanwezig allen. Opening. De voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom aan de leden en de vertegenwoordigers der pers. De stemmingen zullen aanvangen bij den heer H. Bakker. Notulen. De notulen van de vorige vergadering dd. 29 Juli 1932, worden zonder op- of aanmerkingen goedge keurd en vastgesteld. Mededeelingen. De voorzitter deelt mede, dat: a. van den minister van Economische Zaken en Arbeid bericht is ingekomen, dat de verordening op de winkelsluiting koninklijk is goedgekeurd. b. van den minister van Binnenlanusche Zaken de mededeehng is ontvangen, dat hij de steunrege ling voor de werklooze tuinbouwarbeiders alsmede voor de werklooze transportarbeiders, tot en met 10 September 1932 heeft verlengd. De voorzitter merkt op, dat de laatstvermelde steunregeling wederom in werking is getreden 29 Au gustus Jl. en dat inmiddels van beide steunregelingen verlenging is aangevraagd. c. dat zich uit de Westfriesche gemeentebesturep een commissie heeft gevormd in verband met#den nood in den tuinbouw, om in het belang van ge meente en tuinbouwer werkzaam te zijn, welke com missie ter bestrijding van de kosten een bijdrage uit de gemeentekas heeft verzocht van 1 cent per inwoner, aan welk verzoek burgemeester en wet houders bereids gevolg hebben gegeven, vertrouwen de, dat de raad hiermede accoord zal gaan. Donderdag a.s. zal te Hoorn een vergadering wor den belegd, waarbij 15 van de ergst getroffen ge meenten vertegenwoordigd zullen zijn, waaronder ook de gemeente Oudkarspel. d. van Gedeputeerde Staten goedgekeurd terug is ontvangen een wijziging van de gemeentebegroo- ting, dienstjaar 1932. e. van Gedeputeerde Staten goedgekeurd is te rug ontvangen een raadsbesluit tot het aangaan eener geldleening, groot f24.645.—. f. dat op 25 Augustus jl. als tweede renteloos voorschot aan noodlijdende tuinders is uitgekeerd 40.664.25, gedeelte van het rijk ƒ28464.97 en van de gemeente ƒ12199.28. Voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen stukken. Verslag van de commissie van Vakonderricht aan het gemeentelijk politiepersoneel in Noordholland, cursus 19311932. Z.E.A. deelt mede, dat dit verslag betrekking heeft op den cursus die door den gemeenteveldwachter is gevolgd. Daar met 1 October a.s. de nieuwe cursus aanvangt, vragen B. en W. machtiging om dezen wederom door den gemeenteveldwachter te laten vol gen. De kosten bedragen plm. 30. Wordt goedgevonden. b. Proces verbaal van kasopname bij den gemeen te-ontvanger. c. verslag van het Provinciaal waterleidingbe drijf van Noordholland over 1931. Blijft voor de leden ter inzage. d. Adres van bewoners van den Laanweg, onder deze gemeente, houdende verzoek om uitbreiding der straatverlichting. Het branden van de straat lantaarns gedurende denzelfden tijd als in de kom der gemeente en uitbreiding van den reinigings dienst tot hun perceelen. Wordt in handen gesteld van B. en W. voor het uitbrengen van een prae-advies. e. Aanbieding gemeentebegrooting voor het dienst jaar 1933. De voorzitter deelt mede, dat de leden tijdig be richt zullen ontvangen, wanneer de begrooting ter inzage wordt gelegd en zal er ruimschoots gelegen heid worden geboden om deze na te gaan. f. De begrooting voor het burgerlijk armbestuur voor het dienstjaar 1933. Deze zal gelijktijdig worden behandeld met de ge meentebegrooting. Na de verzending der agenda is nog ingekomen een verzoek van de tuinbouwvereeniging „de Een dracht" om bij de verhuring van gemeenteland geen borgen te eischen. Z.E.A. merkt op, dat de verhuringen met 1 Januari plaats hebben en is er voor dien tijd nog gelegen heid om hierover besprekingen te houden. Van dezelfde vereeniging is nog een verzoek inge komen om een subsidie van ƒ600.voor dekking van het tekort der poter bewaarplaats. De voorzitter stelt voor dit adres te renvoyeeren naar B. ,en W. om prae-advies. De heer DE BOER merkt op, dat het de schuld van „de Eendracht" is dat dit verzoek zoo laat is gericht tot den raad, niettemin is een spoedige be handeling zeer gewenscht. Daar dit misschien nog wel een maand kan duren, zal dit te laat zijn, want met het inbrengen der poters zal rekening worden gehouden met een eventueele gemeentelijke subsidie Spreker dringt op spoed aan. De VOORZITTER merkt op, dat deze zaak van zeer ingrijpend belang is. Het verzoek aldus Z.E.A., is, zooals het daar ligt, zeer eenvoudig, doch de uit voering is zeer moeilijk. De gevraagde bijdrage van ten hoogste ƒ600, dient ter dekking van een ex ploitatie-tekort eener particuliere vereeniging. Dit is een terrein vol voetangels en klemmen. Ook dient men rekenng te houden, dat een verzoek tijdig moet worden ingediend en dit geval maakt het noodza kelijk, dat B. en W. eerst een prae-advies uitbrengen ten opzichte van een dergelijke behandeling van het verzoek. De heer KOSTELIJK vindt het jammer dat het verzoek zoo laat is ingediend, terwijl er in de ver eeniging al zoo langen tijd geleden over gesproken is geworden. Hierna wordt het voorstel van B. en W. aangeno men. Voorstellen van R. en W. betreffende: 1. Voorloopige vaststelling van de gemeentereke ning over 1931. De VOORZITTER deelt mede betreffende den ge wonen dienst dat de ontvangsten hebben bedragen 69050.4072, de uitgaven 67855.94 alzoo een batig saldo van ƒ1194.4672. Ofschoon dit tamelijk gering is, blijft er nog aan pachten te innen over 1931 een bedrag van 2971.35 De kapitaaldienst sluit in ontvangsten en uitga ven op een bedrag van ƒ36000.Deze rekening is gecontroleerd door de heeren Zaagman, Bommer en Mr. Eecen. Op verzoek van den voorzitter brengt de heer Zaagman namens de commissie van onderzoek ver slag uit en deelt mede, dat alles in volkomen orde is bevonden en adviseert tot voorloopige vaststel ling. De VOORZITTER dankt deze commissie voor haar arbeid en stelt voor om deze rekening voorloopig vast te stellen. Aldus wordt besloten. 2. Goedkeuring balans, winst- en verliesrekening gasfabriek over 1931. Het winstsaldo bedraagt ƒ780.86. Met allen voor wordt tot goedkeuring besloten. 3. Goedkeuring balans, winst- en verliesrekening electriciteitsbedrijf over 1931. Het winstsaldo bedraagt ƒ11242, 83. Als voren. 4. Goedkeuring rekening van het burgerlijk arm bestuur over 1931. De VOORZITTER deelt mede, dat de ontvangsten hebben bedragen 6926,85, de uitgaven daarentegen ƒ7598.81, alzoo een nadeclig saldo van 671.96. Deze rekening is nagezien door de heeren Koste lijk en Rijper en wordt door eerstgenoemde gerappor teerd, dat alles accoord is bevonden, waardoor tot goedkeuring wordt geadviseerd. De VOORZITTER dankt ook deze commissie voor haar werkzaamheden en stelt voor de rekening op bovenvermelde cijfers goed te keuren. Aldus wordt besloten. Intrekking raadsbesluit van 6 April 1932 tot vast stelling van een verordening, regelende de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging van gemeen te-veldwachter en opnieuw vaststelling van deze verordening. Na een breedvoerige toelichting aangaande de ge wijzigde artikelen der verordening, wordt overeen komstig het voorstel van B. en W. besloten. 6. Vergoeding aan den gemeente-opzichter voor het dagelij ksch toezicht op de werkverschaffing aan I de werkloozen. De VOORZITTER deelt mede, dat door B. en W. I wordt voorgesteld aan den heer Jb. Kroon Cz. een vergoeding te geven voor het gehouden toezicht bij de werkverschaffing. In de tweede helft van Januari van dit jaar is de werkverschaffing be gonnen, die geduurd heeft tot ultimo April. Destijds heeft de raad gemeend, dat er toezicht moest zijn, en is hiervoor uitgenoodigd de gemeente-opzichter, die zich bereid verklaarde om de controle op zich te nemen. Op lofwaardige wijze heeft hij zich van deze taak gekweten. Gezien het vele werk, dat de heer Kroon hiermede heeft gehad, stellen B. en W. voor een vergoeding van ƒ200.— te geven. Met allen voor wordt hiertoe besloten. De VOORZITTER dankt de raadsleden voor hun medewerking in dezen, vooral daar het een gratifi catie betreft, die zeer zeker op haar plaats is. Rondvraag. De heer DE BOER memoreert dat door den voor zitter is medegedeeld, dat er a.s. Donderdag een vergadering te Hoorn is van de meest getroffen ge meenten. In verband hiermede, herinnert spreker eraan, dat het nu weer de tijd is, dat de hoog- heemraadschapslasten moeten worden betaald. Dit is voor velen zeer moeilijk en niet alleen voor de tuinders, maar ook voor de landverhuurders, die geen pacht ontvangen. Spreker vindt het een gekke beweging, dat er evengoed grondbelasting als hoog- heemraadschapslasten moeten worden betaald, ter wijl het land niets opbrengt. Het is nu sprekers bedoeling dat algeheele kwijtschelding wordt gege ven aan hen, die geen inkomen hebben. Is zulks niet mogelijk, dan in ieder geval een ruim uitstel van betaling te verleenen. De VOORZITTER zegt niet te weten, wat of er op de bewuste vergadering zal worden behandeld. Er is alleen een uitnoodiging ontvangen ter bijwoning. Als vertegenwoordiger van de regeering zal de hr. Meijer de Vries aanwezig zijn. Meer is er verder niet bekend. Z.E.A. zegt toe, zoo de geelgenheid zich biedt, deze zaak onder de aandacht te zullen brengen van den regeeringsvertegenwoordiger. Mr. EECEN wijst op het feit, dat in deze vergade ring een raadsbesluit is ingetrokken. In verband hiermede memoreert spreker het geno men raadsbesluit ten opzichte van het Westfrie sche kanalenplan, waarvoor een bijdrage is verleend van ƒ600. Spreker deelt mede verschillende personen, o.m. schippers en scheepsbouwers en polderopzichters te hebben gesproken, die zich niet kunnen begrijpen, waarvoor de groote kanalen worden aangelegd. Nu reeds zijn er haast geen vrachten voor booten van 40 en 50 ton, terwijl de kanalen worden aangelegd voor booten van 200 ton. Door deze raad is het voor stel „de nieuwe weg door het Ambacht" afgestemd omdat deze niet langs de Spoorstraat zou komen, Komen de kanalen echter, dan moet de Roskambrug worden vernieuwd. Spreker geeft de leden in overweging om het raadsbesluit der bijdrage van 600 in te trekken en dit geld nuttiger te besteden. De VOORZITTER antwoordt, hierop, dat als één der leden meent, dat een raadsbesluit, dat rijpelijk is overwogen en breedvoerig besproken, moet wor den ingetrokken, zoo heeft hij het recht, dit ver zoek schriftelijk in te dienen bij den raad en wordt door B. en W. hierop prae-advies uitgebracht. Hierna sluiting onder dank. gaven, wees er op dat men daarbij steeds met den zelfden uitgever te doen had. Daardoor leidde het spoor naar een 29-jarigen praktizijn in de Koker straat aldaar, een communist, die reeds herhaal delijk met de justitie in aanraking is geweest aldus de „Tel." Er werd huiszoeking gedaan in zijn woning, waar men hem aantrof. Men vond toen een volldige in stallatie voor het maken van valsche guldens en kwartjes, doch valsch geld kon men niet vinden. Wel ontdekte men een heele partij munten, die in een vergevorderden staat van voorbereiding waren om eens den vorm van kwartjes aan te nemen. Doch kwartjes waren het nog niet. De man ontkende valsch geld te vervaardigen Hij ontkende eveneens ooit valsch geld te hebben uitgegeven en gaf voor de „fabriek" te gebruiken voor het maken van broches. In beslag werden ge nomen o.a. een stel matrijzen en een pers. De man is door de roomijsventers herkend als de klant, die hun lekkernij met een valscnen gulden betaalde. De praktizijn is ingesloten in het hoofdbureau en zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. omslag, zijn aparte kunstpagina's geschoten, met exclusieve foto's van Filmgrootheden. Aan heel klit..nummer zijn blijkbaar kosten noch moeite gespaard. Op den omslag eeni knappe teekening van Greta Gar bo, la divine. „Dip Wandelaar." Zooeven verscheen bij flen uitgever A. G. Stehoon- derbeek te Laren de Septemberaflevering van ,,De Wandelaar" maandblad, gewijd aan natuur studie, natuurbescherming, heemschut, geologie, folklore, buitenleven en toerisme. Het nummer opent weer met een belangrijke primeur, aan Jb. v. d- Peppel is het gelukt het gezinsleven van den zeldzamen wespendief foto grafisch in beeld te brengen. Hij wijdt aan deze gebeurtenis eveneens een beschouwing, terwijl ook A. B. Wigman stil staat bij het interessante gevla. f t i Tine Cpol publiceert ©en artikel over ,,het land zonder boomen en zonder bloemen", waar mee de drooggelegde Zuiderzeegronden worden bedoeld. C|. A. Kruis wijdt uit over de midde len, die den bevers ten dienste staan om zich te beschermen, terwijl Jan P. Strijbos een leuk relaas geeft van een ontmoeting, met een grap pig schooiertje in het Oostzanergat. A. Joman vertelt bijzonderheden over een mrkwaardige plantengroep, de paardenstaarten, ds. A. L. .Broer wijdt een causerie aan de ver andering v,pn Zuiderzee in IJselmeer en Rink© Tolman, de redacteur, verttelt van ontmoetingen die hij in September met allerlei boeiende rup sen had. f i P. v. d. Lijn maakt den lezers duidelijk hoe veel aardige dingen men kan beleven bij het waarnemen van een doodgewone regenbeek. A. C(. de Koek behandelt het vraagstuk der kome ten. G. Duursma zet zijn cactusrubriek voort en P. L. Rusticus vertelt wat er in September in den tuin valt te genieten. Als steeds bevat de kwistig geillustreerde af levering een uitvoerige rubriek ,,Van en voor de lezers" (natuurhistorisch allerlei) waarin van allerlei wordt medegedeeld oveï vogels, vlinders en planten. 1 I De valsch-geldcentrale te Rotterdam is er in ge slaagd een fabriek te ontdekken die in gereedheid was gebracht voor het vervaardigen van valsche guldens en dito kwartjes. Het merkwaardige daar van is, dat men wel de fabriek, doch niet het val sche geld heeft ontdekt. De laatste weken waren voortdurend valsche guldens en kwartjes in omloop gebracht. Eenige roomijsventers hadden aangifte ge daan, dat zij valsche guldens in ontvangst hadden genomen. Het signalement, dat zij van hun klant ,,iP(e Kroniek." i I Eieln interessant filmnummer. Het bekende maandblad ,,Dle Kroniek" belooft in zijn jongste nummer voortaan, meer aandacht te zullen gaan besteden aan. de Film en de re dactie deed deze belofte gepaard^ gaan met een luxueus uitgevoerde editie, die geheel gewijd werd aan de Film en wel aan de nieuwe productie van de Metro Goldwyn Maijer. Bie samenstelling van deze lijvige uitgave, afgewisseld met prach tige foto's van filmfiguren en scenes uit komende •rolprenten, werd verzorgd door Mr. H. M. Merkelbach, den oud-directeur van den Am- sterdamschen Stadsschouwburg. In zijn inleidend artikel, waarin Mr. Merkelbach vertelt wat hem in de Filmproductie van de Metro Goldwyn [Mayer, schetst hij de ruime doorleefd© men- schelijkheid, die uit de meeste Films van deze Amerikaansohe Filmmaatschappij tot den toe schouwer spreekt. i Bit nummer wijkt af van vele andere publica ties over Films en Filmstars, omdat men in deze uitgave van .,de Kroniek" vermeden heeft om met holle standaardwoorden om zich been te gooien. Mr. Merkelbach en zijn medewerkers zijn dieper doorgedrongen tot het wezen van de Fiilmmenschen. Zij geven den lezer een kijk op de innerlijke samenhang tusschen het wezen der Filmartisten en hun scheppingen. Voor wie dit nummer gelezen heeft, is de goede film geen verstrooiing zonder meer, hij zal de Filmbeelden met andere oogen, met diepere belangstelling be kijken gaan. De redactie heeft experts op ieder geoied laten schrijven over die Films, waarover zij met deskundigheid konden vertellen. Zpo heeft de populaire sportreporter Han Hollander de sportfilm ,,The C|hamp" voor zijn rekening genomen. Getroffen heeft ons daarbij de volgen de oprechte tirade: Wanneer men mij gevraagd had dit betrekkelijk simpele gegeven als oogge tuige direct voor de radiof te vertolken, ik zou er niet toe fn staat) geweest zijn. Eten brok in m'n keel ik schaam me niet het te bekennen zou me dit hebben belet. Over een vliegfilm Titanen der Lucht" geeft Hans Martin ©en beknopt oordeel ;i het is ver bluffend wat deze rolprent te zien geeft op het gebied van vliegvaardigheid en vliegtechniek." Ben van Fysselsteyn vertelt over de ,,Zoon van den Radjah." Max Izaaks schrijft als 'redac teur van een sportblad over de sportfilm ,,Tar- zan", waarin de wereldkampioen Johnny Weiss- imuller de hoofdrol speelt. Opmerkelijk is het oordeel van Simon Koster over de typische film figuur M&rie Djressler, waarvan hij zegt, dat hij geen tweede vrouw op de film kent, die een zoo warmen, menschelijken humor heeft als zij, geen tweede vrouw, die het zooi goed verstaat, haar teederheid onder uiterlijke ruwheid te verbergen, en toch. telkens zoo eventjes^ zoo geloofwaardig ongewild" van achter die ruwheid; tevoorschijn te laten komen. Door dit smaakvolle nummer, geheel op kunst I drukpapier gedrukt, gebrocheerd in een zilveren HET CHASSEURTJE. door MARY LAENEN Ze moest het bepaald hebben bedacht Suae, ter wijl ze van kantoor naar huis reed. Het zag er zoo snoezig uit en het kleurde zoo magnifiek bij haar donkergroene mantel. Ze moest het hebben. Vooral nu Karei kwam. Ze was zoo bezig met het hoedje, dat ze bijna een halte tever gereden was. De con ducteur waarschuwde nog tijdig. Ze was een trouw passagiere op deze lijn, viermaal daags denzelfden rit, van huis naar kantoor, van kantoor naar huis. „Wat ben je laat, Suus" begroette moeder haar. „Je weet dat ik het niet prettig vind te wachten met koffiedrinken.' „Ik heb een kleine verontschuldiging," verweerde haar oudste dochter zich, en ze deed enthousiast verhaal over het hoedje, dat bij maison Lisette voor de ramen stond. Ze beschreef de bijzondere kwali teiten en hoe goed het zou staan bij den mantel. „Wat kost het" vroeg Stans. Ze was een jongere editie van Suze, even blond, even slank, en met dezelfde groote blauwe oogen als haar zuster. Maar daarmede waren ongeveer alle punten van overeen komst opgenoemd. Stans was veel nuchterder en resoluter. Ze kon met een paar woorden iemand van den hemel op aarde laten neerploffen. „Ach jij" zei Suze verstoord. Maar dadelijk daarop voelde ze toch de waarde van Stans' épmerking. Het kost 7.50, dat is toch zeker niet duur, wel?" „Nee, dat gaat" beaamde Stans, en in een opwel ling van zusterliefde voegde ze eraan toe: „je mag ook wel eens een nieuwe hebben, je grijze dopje heeft al behoorlijk lang den tand des tijds getrot seerdeh, ja, dat kan wel al is het een beetje rare beeldspraak." „Dus doen" stelde Suze vast. „Ik wed, dat Karei je uit louter trots nog van avond vraagt ergens heen te gaan" veronderstelde Stans. „Je bent niet goed" constateerde -haar zus, maar inwendig deed het haar goed. „Als dat waar is wil ik naar die nieuwe operette in den „Princesse" peinsde ze halfluid. Ze stapte twee haltes eerder uit dan anders en liep nog even langs maison Lisette. De geheele etalage bestond uit die kleine leuke jagershoedjes in aller lei soort en kleur. Maar het chasseurtje in het mid den, het donkergroene met de duifgrijze veertjes en het aparte model won het van al de andere. Zou ze het nu halen of straks als ze uit kantoor kwam. Straks maar, als ze het nu deed had ze er niets dan last van. Op kantoor gekomen speet het haar een beetje dat ze het hoedje niet eerst gekocht had. Ze werd door twee collega's dadelijk naar het alcoof" ge transporteerd, dat door de typistes met vereende krachten tot kleedkamer was getransformeerd, zon der zijn werkelijken naam te verliezen. Daar was de jeugdige Kitty het middelpunt van bewonderende belangstelling. Iedereen prees het zwarte hoedje en Kitty bleef geduldig wachten tot ieder de nieuwe creatie met een woord van lof had vereerd. Ook Suze zei goedig een paar vriendelijke dingen. „Wacht maar tot ik morgen kom binnen wandelen" dacht ze gelukkig. Om vijf uur was ze het eerst van allen weg. Op een drafje liep ze door de drukke binnenstad naar het hoedenmagazijn. Eerst nog even voor heit raam kijken naar het langbegeerde. Haar blikken gingen door de etalage. Het was of de grond plotseling on der haar voeten wegzonk. Het groene chasseurtje was weg. Haastig en verward liep ze den winkel binnen. „Ja een kwartiertje geleden was het verkocht". Of ze eenzelfde hoedje in het magazijn hadden? „Neen, daar konden ze de juffrouw niet aan hel pen. Het was een eenling hè. Maar ze hadden wel een hoedje dat bijna precies hetzelfde was. En be paald even aardig. Zou het even laten zien." Suze liet het zich toonen, paste het even. liet de bedrijvige juffrouw nog stapels hoedjes te voor schijn halen. De toonbank bezweek haast onder den enormen berg chasseurtjes. Maar het eind van het lied was, dat ze zonder hoed den winkel verliet. Dood-öngelukkig kwam ze thuis, veel te laat voor het eten. Nu had ze Karei nog al zoo willen verras sen. Ze voelde zich troosteloos. „Karei is er al, is een paar treinen eerder gekomen vertelde Stans, die haar z.uster in den gang tege moet kwam. „Het is een schat die verloofde van jou, slooft zich uit om een uurtje eerder bij jou te zijn." En het diep ongelukkig© gezicht van haar zuster ziende, „gut kind, wat is er?" „Hetehhoedje was weg,' zei Suze en beet zich op de lip. „Da's beroerd, hè, maar trek het je niet aan. Je geluk hangt immers niet van een hoedje af"' „Dag Suus." „Dag Karei.' „Ik heb wat voor je meegebracht.". Hij wees op een doos. „Maak maar eens open en kijk of het naar je zin is. Het kan geruild worden." Suze lichtte het deksel af. In een -warm holletje van roomig vloeipapier lag daar het: chasseurtje. „O, Karei, hoeeh Ze hield op. Er kwam iets vochtigs in haar oogen. Ze draaide zich om. Karei mocht voor niets ter wereld zien dat ze zich zoo aanstelde. Vlug zette ze het hoedje op, duwde een blond krulletje eruit, stopte er een aan de andere zijde weg, keek in den spiegel. Een room was het. ,En ik had gedacht," zei Karei, „dat we vanavond maar eens naar die nieuwe operette Een man kan onmogelijk spreken alk zijn verloof de hem met alle geweld kussen wil. I

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 4