NIEUWE i Kameroverzicht Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 109 DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1982 41e Jaargransr Een Koninklijk beroep op bet volk. En het Communistisch antwoord. Overzicht IJDEN irste compe- I, hetgeen de wedstrijd hter de elf- lukkigst met in af. D.T.S. r J. Bakhuis t uit: oy H. Kuiper. irheid, maar nden en het ze wedstrijd n goed aan- ing, door de Een schit- iie den Uit- nelle aanval hot van de den keeper iet in, maar liet van het in van Uit- :hiet precies pporters zet ien anderen r Schrieken. bal en deze iurt voor en positie de et nakijken t rechtsbin- Kuiper een geest-keeper il, de links- innen heeft een voet te hiedsrechter ik op, maar zijn dan ook maar na corners van maar deze goed naar iet hard op eper is niet )k klemvast weer in. ceeper free- te maken, tgeestgrens- j en schiet :r niet goed die den bal ker den bal protesteerd. ink aan en oei aan een echtsbinnen ten tweede ze tegen de ug komt en wegwerkt. Uitgeest-bal eeper heeft speler dit st en stomt de scheids- fluit einde, ig tevreden zijn, maar gt toch wel loeten toch wedstrijden kiezen en oorbaar de naerdeur en waar nog :en. voorhoofd je bent er et.Er langzaaam iek en een gezicht, n beval: een breek- pt kereltje, ns, wat jij l. Op het- ringend en u me niet zijn, maar ding en er t plotseling ran terzijde ion ik wil it nog wel da's toch ik al steeds aar 11$ heb u weet ensten nog ct en als u jkheid wilt tend in het zei: TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO, 38. LAAGEDIJKM COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. AbonnmentspriJs: nw maanden f 1.1$. Uitgne: Firma I. N. KEIZER. or Redacteur I. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. ADVERTENTIEN: Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Van jaar tot jaar is de Troonrede van karakter veranderd. Hield ze eerst het jaar-program eener regeering in, soms na nieuw gehouden verkie zingen zelfs een werkrooster voor een vierjarig kabinetsbewind, geleidelijk is het zakelijke doel er uit weggedrongen en vervaagd. Eindelijk, in dit jaar, is het staatsstuk tot een vormelijkheid gewor den, wel niet zonder beteekenis, maar toch als regeeringsprogram zonder belang. Een nabeschouwing over de Troonrede heeft der halve geen zin meer. Om op de hoogte te komen van de plannen der gereegering, moeten we de millioenen-nota afwachten, welke daags na de opening der vereenigde zitting wordt gepubliceerd. De Koningin heeft aan de Volksvertegenwoordi ging voorgehouden, hoe slecht de economische toe stand der wereld is en hoezeer ook ons kleine land onder de gevolgen van de algemeene malaise heeft te lijden. De toon, waarin een en ander geschetst werd, is zelfs pessimistischer dan we hadden ver wacht. De regeering blijkt er nog geenszins van overtuigd, da} de geringe opleving in het bedrijfs leven, welke men hier en daar meent te .bespeuren, reëel is. Ze vreest integendeel, dat nog zwaardere offers van de gemeenschap zullen worden gevraagd. Hare Majesteit heeft een dringend beroep ge daan op heel het volk om te trachten met God's hulp het Schip van Staat in dezen duisteren tijd over de wilde baren heen in veilige haven binnen te voeren. Als in roemrijke tijden onzer geschiedenis zal eendracht noodig zijn om het doel te bereiken. Voor die eendracht wordt vereischt, dat we niet langer letten op hetgeen ops volk verdeelt, maar uitsluitend op hetgeen ons samenhoudt. Dat was een Koninklijke Oproep tot samenwer king om elkander te schragen in den nood, om el kander te helpen en te steunen. En nauwelijks waren die woorden gesproken, of uit twee communistische monden klonk het fel en tartend Weg met de Kroon! Weg met de Koningin! Dat was het antwoord van de zijde der menschen, die zich hebben opgeworpen om de slachtoffers van dezen crisistijd, de werkloozen, te leiden. Ze slaan de hand terug, welke ter hulpe, ter een drachtige samenwerking werd toegestoken. Ze hef fen een beleedigende leuze aan, welke de groote meerderheid van ons volk tegen de borst stuit en ze scharen zich in slagorde om den strijd te forceeren, waar vrede werd gezocht en aangeboden. Deze dwepers zoeken het heil van het volk niet, nóch dat van de arbeiders of werkloozen. Zij haten de crisis niet, nóch de ellende, maar ze zouden al het maatschappelijke kwaad willen verzwaren om hun politieke munt te slaan, hun eigen willekeurig bestuur te vestigen, hun geweld-periode te kunnen inluiden van „Weg-mat-alles", wat niet met eigen inzicht en belang strookt. Van dag tot dag trachten ze de werkloozen onte vreden te maken over de onvoldoende hulp, maar intusschen saboteeren ze elke poging om den ver leenden steun meer doeltreffend te maken en trach ten ze de eendrachtige samenwerking van het volk om boven de ellende uit te komen, te verlammen. Het belang der werkloozen hebben deze men schen nimmer serieus gepoogd te behartigen. Ter wijl die werkloozen, naar communisten voorgeven, zoo schandelijk ondersteund zouden worden, worden extra-treinen met deze slachtoffers vol gestopt, die voor hun schaarsche oenten naar Den Haag moeten rijden om er de idiote en ondoelmatige demonstratie van hun leiders „kracht" bij te zetten. Met het waarschijnlijke gevolg, dat er straks volks vertegenwoordigers zullen opstaan om te betoogen, dat de werkloozen-uitkeeringen klaarblijkelijk wel voor korting vatbaar zijn Het schandelijk incident bij de opening der Sta- ten-Generaal betreuren we ten zeerste, maar een goed ding zal er heit gevolg van zijn. De sluimerende liefde voor ons Vorstenhuis zal bij duizenden van ons volk door de gedane beleediging worden herwekt en die herwekte liefde zal het effect hebben, dat de Koningin zoo begeerde: een herstelde eendracht tusschen alle goedwillende landgenooten. Buifenlandsch Een crisis in het Britsche kabinet? Nieuwe verkiezingen in Duitsehland. Hoover en de Duitse he pariteitseisch. Ghanidi in hongerstaking. Van hier In het Britsche kabinet van nationale concen tratie schijnt het miet geheel en al pais en vree te zijn. De moeilijkheden komen van liberale zij de. Naar men weet is de liberale partij in drie-* en uiteen gevallen. Enkele afgevaardigden on der Lloyd George staan mef Labour in de op positie tegen de regeering. De liberalen onder Simon, in het kabinet vertegenwoordigd, zijn regeeringspartij door dik en dun, maar de libe raler. onder Samuel, die ook deel hebben aan de negeering, blijken nog zooveel van hun oude vrijhandelsliefde te hebben overgehouden, dat ze 'ernstig bezwaar hebben tegen het eindresultaat van Ottowa, d.i. tegende Rijksvoorkeurrechten. Men spreekt er zelfs van dat de uit de regeering zullen treden, maar niet onmogelijk is, dat ze toch nog zullen blijven na een publiek gebaar var ywat Ottowa betreft, wasschen we onze han den in onschuld." Op dia wijze zijn in den laat sten tijd meer kwesties in regeeringsboezem be zworen. President von Hindenburg heeft er zijn goed keuring aan gehecht, dat de nieuwe rijksdagver kiezingen op den 6 Nov. a.s. zullen worden ge houden. Het verluidt, dat de regeering von Pa pen zich met een verkiezingsmanifest tot het Difitscbe volk zal wemelen. Ze( zou een Hinden- burgfront willen scheppen, d.w.z. alle burgerlij ke groepen willen oproepen omf door (steun aan bet presidiaal kabinet von Papen, den Rijkspresi- dent te steunen. Het plan lijkt fantastisch en.... tot mislukking gedoemd. .Vermoedelijk zullen ook in Pruisen wel spoe dig nieuwe verkiezingen worden gehouden. De president van den Landdag, de Nat. Soc. Kerll is bij den Rijkspresident op audiëntie geweest om te protesteeren, dat het instituut van Rijkscom missaris voor Pruisen gehandhaafd blijft' en de Landdag geheel wordt uitgeschakeld. Bij dde au diëntie was ook von Papen aanwezig op wien von Hindenburg zich geheel schijnt te verlaten. Een warme discussie had plaats, maar leverde geen enkel resultaat op. De Nat. iSoc. rekenen op spoedige ontbinding van den Landdag. Voor zooverre de Diuitsche regeering bij het stellen van den pariteitseisch inzake bewapening op Engeland en Amerika had gerekend, is haar deceptie volkomen. Na de Engelsche regeering Leeft thans ook Üe Amerikaansche president te kennén gegeven, dat hij' niet ten behoeve van Diuitschlands wensch tusschenbeide zal komen. Ook hij raadt de D'uitsche regeering aan om de werkzaamheden der ontwapeningsconferentie niet door onthouding te bemoeilijken. Ghandi is op Dinsdag jl. dan toch inderdaad in hongerstaking gegaan om daarmee intrekking af t cdwingen van het door de Eingelsche re geering aan de door de Hindoes zoo verachte er. verdrukte paria's toegedachte kiesrecht. Ghan di vond, deze zaak, naa? hij beweerde, nog be langrijker dan de kwestie van het Indische zelf bestuur. Op het laatste moment echter heeft het congres der Indische nationalisten nog een com promis met de paria's ontworpen, een compromis dat door d egeinteresseerden zou zijn aanvaard en nu ook door Ghandi aannemelijk wordt geacht. Tc verwachten is dus, dat de hongerstaking zal worden opgeheven en Ghandi nog eenig pleizier zal gaan beleven van het nieuw aangemeten en pas geplaatst gebit. Graaf Fravina, de volkenbondscommissaris, d. 'i. bestuurder van Dianzig is plotseling op 49- jarigen leeftijd overleden. Deze, Italiaan was een geziene internationale figuur, die op tactische wijze de vele moeilijkheden tusschen Dianzig en Polen wisto p te lossen. Be Volkenbond zal ver moede lijk eerst een tijdelijken vervangen in zijn plaats stellen. Aan de verkorting van den arbeidstijd wordt thans ook internationaal gewerkt middels con ferenties in Geneve. Het ware te wenschen, dat zooveel spoed zoukunnen wordepj betracht, dat we ook in dezen crisistijd nog eenig nut van een eventueele nieuwe regeling zouden kunnen, trek ken. De Zweedsche regeering is als gevolg Van den verkiezingsnederlaag afgetreden. Een socialist, dus lid der partij, welke de meeste successen boekte, is met da vorming van een nieuw kabinet belast. Zonder medewerking1, van burgerlijke partijen zal hij echter niet kunnen slagen. van protest bemerkte, verdubbelde het de kracht der toejuichingen, waarin elke protestkreet ver loren' ging. De reHetjesm akers hebben dan ook Later op den dag en, elders in de stad hun doel zien te bereiken. Die politie is enkele malen kracht idadjg tegen de herriemakers moeten optreden, waarbij een betooger zeer ernstig werd gewond en ook een agent zwaan letsel bekwam. Al die agitatie heeft moeten dienen om een ei genaardig protest van de communistische kamer leden 'de Visser en Wijnkoop, geuit na voorlezing van de Troonrede door de koningin, kracht bij te zetten. Toen die voorlezing was geschied, heb ben genoemde heeren zich tot een spreekkoor ver- eenigd en iets geroepen, dat volgens sommigen luidd®, ,,Weg met de Kroon, weg met dé konin gin," terwijl de delinquenten zelve hebben ver klaard, dat ze geschreeuwd hebben van Da t is het hongernrogram van R.uys. Weg met'Welter Weg met Ruys." In elk geval was het een wei nig verheffend incident, een beleedigingl van de koningin en Üe illustre traditie der Sitaten-opf-f ningen onwaardig. Een nationalistische demonstra tie vaïi de gezamenlijke burgerlijke partijen waf er hetfantwoord op. Die communistische heeren zijn overigens lee]ijk abluis geweest, als ze geroepen hebben van dat is het hongerprogram van R,uijs" De Troonrede bevatte dezen keer nl. heelemaaL geen program. De Troonrede was een koninklijk woord, met ernst gesproken, over de zware zorgen des tijds en de niet minder zware taak der regeering, met een opwekking tenslotte tot eendracht, om elkaar1 en de natie dooij de crisisgolven heen te helpen. Het is in Üe laatste) jaren gebruik geworden om eerst uit de millioenennota,, welke daags na de opening der staten generaal wordt gepubliceerd te laten concludeeren van welke| plannen de re geering is bezield. Dfe volledige inhoud van die nota dpet den lezer duizelen van. de cijfers en daar om zqrien. we te dezer plaatse volstaan met sleohfj'h#.Voornaamste te releveeren. Het-tekort op den gewonen dienst bedraagt rond 147.5 mil- lioen en wel op een totaal aan uitgaven van bij na 573 millioen. Niettegenstaande de regeering het tekort tot op 22.1 millioen, welke voorloopig ongedekt blijven heeft weggewerkt, heeft ze van de Weiter bezni- niginge fi.ad 102 millioen en slechts tot een be drag van 72.5 millioen overgenomen. De andere •middelen vond ze door nieuwe of verhoogde be- lasingheffing. Door besparing is 57 millioen verkregen, deze besparing heeft de begrootingscijfers van alle de- Men lette wel, het zijn allemaal nog maar voor stellen, maar omtrent de mogelijkheid dat de uiteindelijke beslissing nog wel mee kan vallen, behoeft men zich volstrekt geen; illusie te ma ken. Er zit altijd nog een ongedekt tekort van 22.1 millioen in de begrooting. Laten we over het overiget binnenlandsch ge beuren thans kort zijn. De duitsche regeering blijft maar weinig gevoelig voor onze betooi-. gen, dat we toch zoo'n goede klant van Ger- mania zijn. Onze uitvoer naar Duitschland wordt steeds meer belemmerd en deviezen, welke koop transacties mogelijk moeten maken, worden haast niet beschikbaar gesteld. Thans is de invoer van haring en superfosfaat weer veel zwaarder be last geworden. De tuinders te Broek op Langen- dijk hebben gemeend, dat het nu tijd is voor het nemen van andere maatregelen. Ze hebben een boycotactie voorgesteld van alle producten der Duitsche industrie en zij hopen, dat vele orga nisaties zich bij deze beweging zullen aansluiten. Een paar epidemieën welke hier en daar plaat selijk woeden, beginnen een gevaarlijk' karakter aan te nemen, voornamelijk de kinderverlamming waaraan intusschen ook groote menschen ster veii en dysenterie een beswettelijke diarrhee* Uit Staphorst verluidt, dat ep aan deze laatst© ziekte neht patiënten ter plaatse zijn overleden. Op het gebied van sport schijnt ons land niets bespaard te mogeq.„blijven. JZoo is thans definitief geregeld, dat Amsterdam zich op den 18 Novem ber in een zesdaagsch wielerdelirium zal hebben te storten. Het festijn wordt in het R[AI gebouw georganiseerd. Het nieuwe zittingsjaar. Zdj, die gin gen en zij, die kwamen. Interpellaties aangevraagd. Het presidium in de beide Kamers. Voor Troonrede en millioenen nota< verwijzen we onze lezers naar do rubriek binnenland. Te dezer plaatse behandelen we geen ingekomen stuk ken, maar vatten we discussies! en besluiten sa men. We hopen onze lezers in het nieuwe zitting jaar weer,zoo trouw en beknopt mogelijk parlementen aanzienlijk gedrukt. Het eindcij-fer voor te lichten. Voor den regeeringsarbeid be- bv. van defensie kwam van 96 millioen in het staat op het oogenblik groote belangstelling. Binnenlandsch Overzicht De opening der Staten Generaal. Een communistische betooging. Relletjes in den Haag. Die Millioenen Nota. Een tekort van bijna 148 millioen. Ruim 22 millioen blijft ongedekt. Nieuwe korting van 5 procent op de ambienaarsloonen. Verhoogde en nieu we oelastingen. Een boycotactie tegen Duitsche industrieproducten. Besmet telijke ziekten. Allerlei. Prinsjesdag is voor de Hagenaars weer een heel feest geweest. Het sprookje van de gouden koets blijft de bewoners van de residentie boeien. Het schijnt dat er uit Amsterdam en andere plaatsen vele communistische werkloozen waren overeen gekomen om te demonstreeretn, maar als het pu bliek hier of daar ook maar het minste teefcen van 96 millioen in het vorig jaar op 88.5 thans. Er zal in het leger wor den gereorganiseerd, o.a. door concentratie der opleiding, opheffing der stormscholen en van. de Normaal Schietschool, inkrimping der artillerie kortere herhalingsoefeningen en afschaffing van oefeningen in groot verband. Dia Marinewerf te Hellevoetsluis zal worden gesloten en, het Am- sterdamsche Marine-etablissement zal gedeeltelijk worden opgeheven. Gelden voor nieuwbouw bij marine zijn in sterk gereduceerde mate nog toe gestaan en ook is er nog bijna een millioen uit getrokken voor vlootmanoeuvres in het a.s. jaar welke volgens den minister zeer noodzakelijk zijn Op Buitenlandsehe Zaken is voorts 3 ton be zuinigd. Uit de begrooting van Justitiefdijkt dat 7 rechtbanken moeten verdwijnen en 48 kan tongerechten. De jeugdgevangenis te Zutphen zal niet in gebruik worden genomen. Het minste verschil geeft de begrooting van Waterstaat aan. Wel is ook op dat hoofdstuk sterk bezuinigd, maar. zwaar drukt hier het tekort, dat behaald is op de exploitatie der Spoorwegen, niet minder dan 22 millioen in het laatste jaar. De post slaarissen is met 14.5 millioen vermin derd. In afwijking met de voorstellen in het rap port Weiter wil de regeering de ambtenaarssala rissen niet blijvend verminderen. Zij wil de 3-jari ge korting met degressie ongewijzigd handhaven. Schaiek, r.k. met 83 van de 87 uitgebrachte maar daarnaast nog de aftrek voor pensioenpre- stemmen tot voorzitter gekbzen, de vier overige mie op eigen pensioen met 5 procent verhoogen stemmen werden in blanco uitgebracht. Tweede tot 8 procent. Bovendien zal ze voorstellen doen voorzitter werti de heer J. H. Schaper met 67 om de 3 procent aftrek voor ongehuwden te ver van de 86 stemmen en derde voorzitter mr. Beu- lanÜeren in een 5 procent aftrek. Practisch kos- mer met 71 van 83[ uitgebrachte stemmen, het Bij de eerste zitting van de Tweede Kamer zijn hartelijke woorden gewijd ter nagedachtenis van den heer J. J. O. Ament, deze week overle den op 68-jarigen leeftijd. Hij}.was ksinds 1922 lid der Kamer als r.k. afgevaardigde uit Lim burg. De heer Ament was een gewaardeerd land- bouwspecialist als opvolger van wijlen mr. Heems kerk werd mr. H. A. Lambrink, advocaat te Ut recht, als lid der Tweede Kamer geinstalleerd. In de Eerste Kamer heeft de voorzitter woor den ten afscheid gesproken aan het adres van de heeren van der Lande, Arntz, en Diobbelman, slachtoffchs van het pachtvraagstuk in r.k. krin gen en van mr. Rink, die allen veeljarig zitting hadden in onzen senaat. In de zitting van Woens dag werden 22 van de 24 nieuw of herkozen: Eerste Kamerleden geinstalleerd. Mr. Baron de Vos vanj Steenwijk is door da Koningin weer benoemd tot voorzitter der le Kamer. De president aanvaardde zijn, ambt met een rede en stelde voor omi een adres van antwoord op de Troonrede vast ta stellen. De heer Wi- ba.ut s.d. wilde geacfit worden, daartegen te heb ben gestemd, maar overigens was| de zaak in onde. Die afdeelingeh werden nog getrokken, waar na men voorloopig uiteen ging. In de Tweede Kamer werd mr. J. R- H:. van ten deze regeeringsvoorstellen den ambtenaren net zooveel als de voorstellen van de commissie Wel- Lei eenige verschil is, dat cle regeering de mogelijkheid openlaat op een later herstel der fi- njantieele positie der ambtenaren, omdat) de pre- mieaftrek bij K.B. te wijzaigen is, terwijl de voorstellen Weiter een definitief karakter droegen Uit het reservefonds wil de regeering 18 mil lioen putten. Op de gemeentefondsbelasting zullen opcenten worden geheven van 30 tot) 150 procent, d.w.z. het percentage zal hooger zijn naarmate het in komen grooter is. Die baten bedragen 16 millioen. Op de vermogensbelasting zullen 30 extra op centen worden gelegd, wat 2 millioen in het land je brengt. Eenzelfde aantal opcenten komen op alle in voerrechten en op de bieraccijns. Het geeft 26 millioen tezamen. C De opbrengst van een nieuw te scheppen weel deverteringsbelasting wordt tenslotte op 10 mil lioen begroot. aresidium is in beide Kamers| derhalve onveran derd gebleven. Er werd aanstonds een serie interpellatiesi aan gevraagd. Mevr. de VriesBruins wilde interpelleeren] over de aangekondigde opheffing der rijkskweek school voo rvroedvrouwen te Amsterdam. Een ander wilde interpelleeren over de verlaging der werkloozenuitkeeringen in de vier groote ge meenten des lands. Dp communisten wilden een jdebat ontketenen over de weigering van pas- visa's aan Russen en over een zg. beperking van hel recht tot demonstraeren en betoogen. Over al deze verzoeken heeft de Tweede Kamer op Donderdag beslist. Het zenden van een adres1 van antwoord op de Troonrede is indertijd door de Tweelde Kamer afgeschaft. De heer Wijnkoop di© geen middel om te honen of te agiteeren laat .voorbijgaan, setlde voor om weer zoo'n adres van antwoord op te stellen, maax met' 6220 stemmen werd zijn gedachte afgewezen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 1