DUITSCHLAND EN ONZE TUINBOUW De Millioenennofa. Radio Programma's VRIJDAG 23 SEPTEMBER. A. V. R. O. HILVERSUM. 12.00 Tijdsein 12.01 Het Omroeporkest 2.00 Gramofoonmuziek 2.30 Kovacs Lajos en zijn orkest 4.00 Sluiting. V. A. R. A. HILVVERSUM. V.m. 6.45 Lichaamsoef. 7.30 Lichaamsoef. 8.00 Tijdsein 8.01 Gramofoonmuziek 9.00 Trio Loe Cohen 10.15 Voordracht door Jan Lemaire 10.30 Trio Loe Cohen 11.00 Voordracht door Jan Lemaire 11.15 Trio Loe Cohen 12.00 Slui ting. 4.00 Tijdsein. Orgelspel door John Brook- house MacCarthy 4.30 Gramofoonmuziek 5.00 VARA-Orkest 5.45 Voordracht door Rolien Numan 0.00 Orgelspel door John. Jong 6.30 Mevr. B. Buising van Besouw: „De vredestaak der Katho lieke kerk 6.45 Orgelspel door Joh. Jong 7.00 Toespraak voor het Comité ter behartiging van de algemeene belangen van Overheidspersoneel door W. Luberti 7.15 VARA-orkest 8.00 sluiting 11.00 Gramofoonmuziek 12.00 Tijdsein en slui ting. V. P. R. O. HILVERSUM. V.m. 10.00 Morgenwijding N.m. 8.00 "rijdsein 8.01 Catechisatie: Nieuwe kerkgeschiedenis (XIX) 8.30 concert 9.00 Cursus. „Enkele vraagstukken uit het maatschappelijk leven 9.30 Concert 10.00 Persberichten van het Vrijz. Godsd. Persbureau 10.05 Vaz Dias 10.15 Voordracht uit eigen werk. Uit „Open vensters" 10.45 Gramofoonplatencon- cert. K. R. O. HUIZEN. V.m. 8.00 Morgenconcert 10.00 Gramofoonmu ziek 11.30 Halfuurtje voor Zieken en ouden van dagen 12.00 Tijdsein 12.01 Politieberichten 12.15 1.45 n.m. Het KRO-Quintet 1.45 verzorging zender 2.00 Solistenconcert 5.00 Het KRO- kunstensemble 6.00 Th. Arts: Land- en Tuinbouw- haifuurtje 6.30 Kunst-ensemble 7.10 Causerie door C. Bakker, Commissaris van politie te Amster dam 7.30 Politieberichten 8.05 Het KRO- Salonorkest 9.15 Vaz Dias li.00 Gramofoon muziek. ZATERDAG 24 SEPTEMBER. V. A. R. A. HILVERSUM. V.m. 6.45 Lichaamsoef. 7.30 Lichaamsoef. 8.00 Tijdsein. Gramofoonmuziek 10.00 Morgenwijding V. P. R. O. 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de .Continubedrijven 12.00 Tijdsein. Trio Loe Cohen 2.00 Verzorging zender 2.15 Kwartiertj: voor het. Instituut voor Arbeidesontwikkeling 2.30 Gra- mbfoonmuziek 3.00 Arbeidersport 3.15 Gramo foonmuziek 4.00 Groningsch uurtje 5.00 Op treden van Willem van Iependaal met levensliedjes 5il5 Actueel allerlei uit de arbeidersbeweging -— 5.30 Optreden van Willem top Iependaal 5.45 Literair halfuurtje door A. Mi de Jong .15 Kin deruurtje 7.00—8.00 V. R. O. Avonduitzending 8.00 Vara. Herhaling S.O.S. berichten 8.05 Bonte Avond 11.00 Vaz Dias 11.10 Gramofoonmuziek 12.00 Tijdsein en sluiting. K. R. O. V.m. 8.00 Morgenconcert J1.00 Het KRO-Kunst- ensemble 11.30 Godsdienstig halfuurtje 12.00 Tijdsein 12.01 Politieberichten 12.15 Lunch concert 1.45 verzorging zender 2.00 Gramofoon muziek 2.30 Kinderuurtje 4.00 De Harmonie Nijmeegsch Vrijwilligerskorps f.00 Esperanto- nieuws 5.15 vérvolg concert 6.00 Gramofoon muziek 6.10 Journalistiek overzicht 6.30 Gra mofoonmuziek 7.10 Dr. Alph. Mulders: Missie werk en. ïhissiesteun 7.30 Politieberichten 7.45 Sportpraatje 8.00 Het KRO-orkest 9.00 Micro foon-feuilleton 9.15 Vaz Dias 9.30 Het KRO- orkest 11.00 Gramofoonmuziek. 3e klasse: J. du Burck, le pr. 116 p.; D. Rijper Dzn. 2e pr. 115 p.; Jb. Zijp 3e pr. 109 p. Serieprijs K. Kout, 44 p. ZUIDSCHARW OUDE. Aan den door de damvereeniging „Damlust" uit geschreven nederdlaagwedstrijd, hebben zich tot op heden 7 Vereenigingen opgegeven. De eerste ont moeting heeft in begin October plaats. Reeds a.s. Maandagavond nemen de gewone oefeningen een aanvang. Vooraf echter wordt de rooster bekend gemaakt en dus elk lid zijn nummer in de betref fende klasse aangewezen, en waarbij hij aan den nederlaagwedstrijd moet deelnemen. De heer W. Verkroost zal als leider van meerge- noemden wijdstrijd optreden. Uit den Omtrek Plaatselijk NSeaaws OUDKARSPEL. Gevonden voorwerp: Een kinderportemonnaie. Te bevragen bij Pa Mienes, Boekhandel, Oudkarspel. OUDKARSPEL. Nu de kermis aan de „Luizeknlp" voor de deur staat vestigen wij gaarne de aandach(t op het Centraal Bioscoop Theater, dat gedurende de drie kermisdagen een buitengewoon programma zal af draaien. Noemen wij slechts de grote succes-film „Bet, de Koningin van de Jordaan," een film, die gedurende de Alkmaarsche kermis avond aan avond uitverkochte zalen trok en zelfs 8 dagen werd geprfjbngeerd. Toen reeds hebben wij een uit voerige beschrijving van deze rolprent gegeven, doch niettegenstaande willen wij nog even hierop terugkomen, mede om het feit, dat mevr. Adrienne Solser, evenals te Alkmaar, persoonlijk aanwezig is. Mevrouw Solser expliceert deze film waarvan zij zelf de regie had en waarin zij zelf de hoofdrol vervult. Zoo zien wij „Bet" op het witte doek verschijnen als de rasechte, onvervalschte Jordaansche markt- vischvrouw, die gedurende 25 jaren haar vaste plaats inneemt op de Nieuwmarkt te Amsterdam. Voor die gelegenheid hebben de buren haar stalletje feeste lijk versierd en aangedaan neemt zij de talrijke feli citaties in ontvangst. Dan komt de rit door Amster dam's straten met de „Janplezier" waarin nog net een plaatsje over is voor Bet en tenslotte de brui loft. En als dan Bet met haar ega Hein voor eenige dagen een reisje naar Den Haag en Scheveningen maken, dan brult en giert het publiek om de dol vermakelijke voorvallen, die het echtpaar beleven. Bij de thuiskomst heeft heel de Jordaan zich op gemaakt om Bet en Hein een feestelijke ontvangst te bereiden. Mevrouw Solser zingt haar liedjes met het echte Jordaansche dialect en de aanwezigen genieten dusdanig van haar knallende uitdrukkingen, dat herhaaldelijk een geweldig applaus de zaal doet daveren. Een typisch onvervalscht stuk Hollandsch leven, zoo uit het volle leven gegrepen, waarin de humor op aangrijpende wijze wordt afgewisseld door de meer tragische momenten, want Bet is in stilte de weldoenster van allen die in moeilijkheden verkee- ren. Op meesterlijke wijze maakt Mevr. Solser van deze rolprent een sprekende film dank zij haar veelzijdig talent. Het is dan ook niet te verwon deren, dat haar optreden, in welke plaats ook, een ware triomf is. En zoo zal het ook in Oudkarspel zijn. Voor de kermisdagen is deze film bij uitstek ge schikt om eens gezond en hartelijk te lachen, het geen zeker weieens noodig is in dezen benarde tij dsomstandigheden Wij voorspellen het Centraal Bioscoop Theater een ware stormloop van bezoekers. ZUIDSCHARWOUDE. De uitslag van den gehouden kolfwedstrijd bij den heer P. Kramer, is als volgt: le prijs: P. Goet, 162 punten; 2e prijs P. Mole naar, 156 p.; 3e pr. M. Vlug, 153 p.; 4e pr. P. Lan- gedijk, 147 p. Serieprijs: G. Deutekom, 58 p. ZUIDSCHARWOUDE. De uitslag van den gehouden kolfwedstrijd bij den heer D. Rijper, is als volgt: le klasse: P. Molenaar, 1 epr. 140 p. 2e klasse: T. Muileboom, le pr. 128 p.; W. Kraak man, 2e pr. 127 p.; G. Deutekom, 3e pr., 124 p. KOEDIJK. Maandagmiddag werd door den burgemeester dezer gemeente de alhier gehouden Flora liaten- toonstelling geopend. Spreker memoreerde het nuttige doel deze ver- eeniging n.l. het bevorderen van de uitzending van kinderen naar een vacantiekolonie en sprak den wensch uit dat deze vereeniglng tot groeten bloei zal geraken. Door verschillende leden waren de verstrekte planten in gezonden waaronder zeer mooie exem plaren. Een afzonderlijke stand was ingericht voor de schoolkinderen. Deze inzendingen getuigden van goeden zorg voor de planten. Ook was gelegenheid gegeven voor vrije inzen dingen, waarvan ook gretig gebruik was gemaakt. Maandagmorgen werdd oor de jury vestgesteld welke planten voor een prijs in aanmerking kwa men. De prijzen vielen ten deel aan: Mej. Hartland— Glas voor bladbegonia; Mej. Prins voor Colèus, Fuksia en tevens voor mooiste serie; Mej. Butter- Grin voor Aspirage; Mej. GeusOtto voor Bolbe- gonia; Mej. Butter—Hopman voor Begoni Lumi- nose; Mej. van Twuiver voor Lobelia; Mej. de Maij'erGlas voor waterplant; A. Hart voor Mar griet. Voor de mooiste collectie Cactussen verwierf Mej. Mol een prijs; voor de mooiste plant der vrij in zending Mej. Blom-Groot. Voor de mooiste bouquet D. Klomp. De prijzen van de schoolkinderen vielen ten deel aan: P. Bakker, C. van Twuiver, A. Molenaar en J. P. Molenaar voor Begonia. K. de Kraker, N. Klomp, C. Hartog en R. Pan der voor Fuksia. M. Kramer, F. Raat, A. Raat en A. de Mayer, voor geranium. Dinsdagavond 8 uur had de verloting plaats. Uit geloot werden 26 prijzen. Hoofdprijs, een vulpen viel op no. 253. De tentoonstelling werd bezocht door 186 beta lende bezoekers. In de zaal was aanwezig een ge zellig zitie voor het drinken van een kop thee of koffie voor 10 cent. De thee en koffie, alsmede kop en schotels room en suiker waren gratis beschik baar gesteld doqr de Firma Holsmuller te Alkmaar, die ook zorgde voor personeel en bediening. De aangename stemming in de zaal werd ver hoogd door gramofoonmuziek, waarvoor werd ge zorgd door den heer P. Kok alhier, die eveneens gratis deze afadeeling verzorgde. In de zal was voorts nog aanwezig een bloemen- stand van den heer Ligtenberg uit Oudkarspel en verschillende soorten dahlia's van de firma Groen. Voor een eqtste tentoonstelling in deze tijdsom standigheden kan het Bestuur der Floraliaveree- niging met het bereikte succes tevreden zijn. KOEDIJK. De Zondag, Maandag en Dinsdag in deze ge meente gehouden kermis had een rustig verloop. In de zaal van den heer Groot was een druk be zocht bal, Maandag afgewisseld met prijsdansen, terwijl De Weerdt Maandag en Dinsdag cabaret had. Voor zoover het meer bejaarde publiek betreft was de gedrukte stemming door de tijdsomstandig heden was merkbaar en het bezoek minder dar> an dere jaren. Alkmaar. Gisteren is .te Alkmaar de 51ste Landbouwten toonstelling gehouden, die ondanks de crisis omstandigheden, uitnemend is geslaafd. Dank zij de medewerking van de verschillende veefokvereenigingen en fokkers mogen wij de inzendingen een- 'waar succes noemen. Der tradi tie getrouw had de officieel© opening der tentoon stelling plaats om J 1 uur op het Waagplein. liifcrbi] waren tegenwoordig de burgemeester1 en -secretaris der gemeente alsmede de wethouders en hoofden van bedrijven. De openingsrede werd uitgesproken door den heer D:. J. Govers, voor zitter van de afdeeling Alkmaar van de Holland- sche Maatschappij van Landbouw, gevolgd door a toespraak van den burgemeester,, mr. Wen- li. Nadat door den heer P. Stapel namens het hoofdbestuur nog het woord was gevoerd, werd een rondwandeling over de tentoonstelling gemaakt. benevens de talrijke inzendingen vee was in de Korenbeurs een speciale tentoonstelling georga niseerd van pluimvee, konijnen, bloemen, planten enz. die zeer aantrekkelijk en smaakvol was. De verschillende stands waren keurig ingericht. Op het Hofplein en de Nieuwesloot exposeerden ver schillende firma's ter opluistering. Dies middags werd een kortebaandraverij' ge houden in de Haxddraverslaan waarvoor een 50 tal paarden was ingeschreven. Des avonds werd geconcerteerd op het Hof plein en werd de dag besloten met een schitterend vuurwerk dat werd afgestoken op de Kanaalka de en begrijpelijkerwijze een buitengewoon groot aantal bezoekers trok. Van de in onze omgeving toegekende bekro ningen noemen wij: Beste fijnste, overhouders geen rammen geb. in 1932, 10 st. 2e prijs O, Spaan Koedijk. Vachten van rammen boven een jaar, 4e pr. B. M. Spaan, Sint Pancras. Dolleetiën van vier vachten van eenjarige ooien afk. van éen vaderdier. 3e prijs A. M. raan, Sint Pancras. Drachtige zeugen, geb. na 31 Aug. 1930, doch voor 1 Januari 1932, le prijs P. Borst Heerhu- gowaard, 2e prijs 3. Borst, Heerhugowaard. Jonge Pokvarkens, geb. op of na 1 Jan. 1932 le prijs S. Borst Heerhugowaard. Konijnen ram,, 2e prijs N. Pronk, "Warmen- huizen. Voedster, z. e., vermelding, N. Pronk Wiar- menhuizen. t Fraaiste collectie Dahlia's, groep, lei prijs J. Groen, Sint Pancras. De uitslag van de Kortebaandraverij was: le prijs 300 gulden, Prinses Bertha, 280 m. van gebrs. Konijnenberg, den Hiaag, rijder Ktriij- nenburg. 2e prijs 125 gulden, Rolls Roys, 285 m. van H. D(ragt, rijder B. U. de Jong. 3e prijs 50 gulden, Fanfare, 280 m. van gebrs. Konij nenburg. rijder de Mol. 4e prijs 25 gulden Janet Harvester, 295 m. van H. Taams, rijder Otto Popma. j i .Rijkslandbouwwinterschool te behagen. Bij het op 19 September jl. gehouden toela tingsexamen voor de eerste klas slaagden.: J. Bakker, Heilo, P. Binnenwijzend' te Aker sloot, G' Blaauboer te Kolhorn, J. P. Bruin te Siint Maarten, W. den Engelsen, Wieringer- rneer, K. Kaan Nz. te Wieringerwaard, H, M. Molenaar te Winkel, A. Nobel te Oudesluis, A. Nottelman te Eénigenburg, G. Schoorl te Bur- gerbrug, O. Waiboer Cz. te Anna Paulowna. Tot de tweede klasse werd toegelaten: K. Schenk te Wieringerwaard, terwijl' alsnog werden bevorderd tot de tweede klasse K. Kaan Az. te Sloten en W. Zander te Wageningen. De lessen vangen aan opi Woensdag 28 Sep tember 1932. r i EEN BIJ VELE LANGEDIJKERS BEKENDE FIGUUR BIJ DE POSTERIJEN, GAAT MET PENSIOEN. P. DIK. Pie ter de Post 1 October 1932 zal de heer P. Dik 40 jaren aan de Posterijen zijn verbonden, thans als brieven besteller, terwijl hij op dien datum tevens den dienst met pensioen gaat verlaten. Wanende te Alkmaar, mocht hij sinds eenige jaren de uniform van brievenbesteller dragen, en doet als besteller dienst te Oudkarspel. 40 jaren. Een rijk leven, vol lotswisselingen, vol herinneringen, aangename en droeve. Wat moet hij veel weten te verhalen uit wat in zijn leven is veranderd, verdwenen en verrezen in de gemeenten, door welke hij zijn postkar voerde. Hij toch was de bekende de vertrouwde figuur bij de ouders en bij de kinderen, die thans zelf ouders zijn geworden en menige herinnering aan dagen, die ver achter ons liggen werd opgewekt, wanneer men hem thans per fiets den weg zag afpeddelen, zijn „dienst" verrichtende, zooals hij dit aanstonds 40 jaren heeft gedaan. Dat is één van de veranderingen in zijn „dienst"- l'even. Nog zal menigeen hem zich kunnen voorstellen, zijn postkar voortduwende, met het platte petje op het hoofd, in colbertcostuum, wanneer hij van Alkmaar, door Sint Pancras en den Langendijk ging, de hem toevertrouwde poststukken brengende naar het Station Noordischarwoude. Het was in de dagen, dat de omnibus van Balder nog reed, dat wij als kind meemochten naar Alk maar, een tocht die een sprookjesreis werd wanneer we in Sint Pancras, de fel-roode klaprozen bewon derden, die toen in zoo groote getale de aardwal letjes de afscheidingen tusschen de akkertjes sierden en in hellen gloed zetten. Een vreemde ongekénde plaats maar waarin als eenige bekende figuur dan domineerde: Dik de post. Een figuur, die rust en vertrouwen inboezemde, daar waar hij verscheen. Van verre kon men hem hooren aankomen met zijn rammelende postkar, men kende het geluid uit alle ahdere geluiden zoo goed als men de vrachtwagens kende aan hun geluid. Hoe menigeen zal niet zijn tijd geregeld hebben naar Dik, want hij was een man van de klok. Men wist dat hij 'pm 5 uur in den morgen zijn reis uit Alkmaar te vbet naar het Noordscharwouder Station aanvaardde, maar daarbij wist men ook hoe laat hij moest passeeren. Wanneer wij deze regelen aan dien nauwgezetten ambtenaar wijden, rust af en toe de pende herinneringen komen op ons aanu stormen, en wat wij vergeten waanden, stelt zich als een helder beeld voor ons oogwij zien dan weer de kar met het wapen van de Nederlandsche Posterijen voorop, dat we als kind zoo bewonderden, vooral om de groene kleur die er in voorkwam,nog hoo ren wij het geluid, dat opklonk, wanneer Dik het deksel van zijn kar liet dichtvallen, na zijn veel- zijdigen last te hebben opgenomenen wij wanschten nog éénmaal de postkar te zienher innering aan wat vroeger was. Voorbij is dat alles, de postdienst is anders ge worden, het vervoer gaat anders, en wanneer de jubilaris dit op 1 October nog eens overdenkt, dan zal hij toch ook nog wel eens met weemoed terug denken aan de vroegere jaren, al wenscht hij ze zeker niet terug. Toen moest hij zijn plicht vervullen voor een sala ris van f 9.per week hetgeen niet veel was voor hem en zijn gezin. Hij zal kunnen vertellen over zijn gezond en sterk gestel, waardoor de dagen, dat hij zijn dienst niet kon verrichten, zijn te tellen. Maar hij zal ook met trotsch verhalen van menig bijverdiend dubbeltje door het verkoopen van antiek, en kippen en het maken van schoenen. En wanneer wij dan met hem terugdenken aan de gemoedelijkheid dier jaren, dan is dit ook een van de groote veranderingen, die allen, die hem kennen, met hem hebben meegemaakt, en mogen we gerust zeggen dat de wereld er niet op is voor uit gegaan. 1 October 1932 sluit de heer Dik zijn loopbaan bij de Posterijen af. Gaat hij met pensioen, om zijn verdere levensjaren in rust door te brengen. En wanneer hij dan de balans eens opmaakt over zijn 40 dienstjaren, dan zal de uitkomst niet alleen hem, maar zeker zijn superieuren tot hooge te vredenheid stemmen'. Hij was trouw en nauwgezet in zijn plichtsver vulling. De rust die hij than» gaat zoeken, is niet te vroeg gezocht. Hij was een der Posterijen waardig ambtenaar. Moge hij nog lang zijn welverdiende rust genie4 ten. terugziende op een rijk en welbesteed leven. Onder de rubriek „Boerderij" lezen wij in het „Handelsblad" het volgende: De Augustus-exportwaarde van tuin bouwproducten naar Duitschland ge daald tot 30 pet. van normaal. Kool- export 6 spoorwagons, tegen 500 nor maal. Uit het jongste statistisch materiaal blijkt, dat de 1928 vijftien en in 1929 dertien millioen gulden bedroeg, thans is ineengeschrompeld tot vier drie kwart millioen gulden, dus tot precies het derde deel van v82r de crisis. Gerekend naar gewicht bedroeg de daling niet minder dan de helft! Nog sterker echter was de achteruitgang van onzen tuinbouw-export naar Duitschland, onzen verreweg grootsten afnemer. Naar waarde daalde hij vergeleken bij het laatste „vóór-crisisjaar" 1929 met niet minder dan 70 pet. Dat behoeft dan ook geens zins verwondering te wekken, als men weet, dat het Duitsche invoerrecht b.v. op roode, gele en witte kool resp. bedraagt, 115, 160 en 246 pet. van den veilingprijs! Het is dan ook geen wonder, dat de hoeveelheid sluitkoöl, die normaliter naar Duitschland wordt uitgevoerd ,in Augustus (5 millioen kg., in 1925 zelfs 10 mill, kg,) thans slechts bedroeg.. 58.000 kg., dus rond het honderdste deel van normaal! En dan moet men weten, dat de Duitsche tuin bouw bij zijn regeering aandringt op beperking van den invoer tot 30 pet. voor sluitkool-, bloem en spruitkool, erwten, boonen, uien, augurken en komkommers; verder tot 40 pet. van den invoer van appelen, peren en pruimen, benevens tot 45 pet. van dien van druiven! Goed, het zal wel wat mee vallen, maar wat dan nog? Deviezen-afgifte doet de rest wel,, getuige de vroege aardappelen in Juli Normaal was 4000 wagons, het contingent was 1000 wagons entoch gingen er maar 580 wagons over 4e grens, omdat er niet meer deviezen beschik baar werdgn gesteld! Inderdaad, het laat zich begrijpen, dat de kom- kommer-verdening, die Duitschland zoo juist heeft uitgevaardigd (pl.m. 2 weken geleden) heeft ge werkt als vonken in vaatjes buskruit, die in Broek op Langendijk en in Venlo zijn ontploft, waaruit een anti-Duitsche boycot-actie is geresulteerd. Onze aardappelprijzen. Een lezer schrijft ons: Onlangs vroeg ik aan een handelaar in aard appelen: Waar krijgt ge uw aardappelen vandaan? Het antwoord was van 't eiland Tholen, van St. Anmaland. Nu schrijft me een Zeeuwsche boer: aardappels zijn zoo goed als onverkoopbaar; 70 cent voor een mud en dan mag er niets aan mankeeren. En wat betalen wij? 5, 6 en voor de beste 7 ct. per kg, d.i. f3.50; 4.20 of 4.90 per H.L. Die prijzen zijn voor ons niet te hoog. Maar is 't geen schande, dat de boer met 70 cent afgescheept wordt? H. M. Zeker het verschil tusschen 70 cents en 4 a 5 gulden is groot, ook wanneer men rekening houdt met vracht, bezorgloon, hanadelswinst, enz. Indien de orgnisaties der landbouwers echter de meening waren toegedaan, dat het verschil tusschen hetgeen hun leden (de producenten) voor de aardappelen ontvangen en wat de consument er voor moet be talen, te groot is, dan hadden zij (tenminste als zij haar taak goed zien) al lang een „centraletje" opgericht, een bestel- en verzendhuis als 't ware, benevens een paar advertenties in de dagbladen geplaatst, teneinde de win1|er-aardappelen direct aan het publiek te verkoopen en te verzenden. Aan gezien dit in 't algemeen niet geschied is, hebben de boeren geen recht van klagen. Overigens gelooven wij, dat het publiek wel goede aardappelen kan koopen voor minder dan 4 a 5 gulden per mud. De prijs per kg „aan de kar" (van den groenteboer) is geen al te zuiveie maatstaf; het maakt immers voor den groenteboer groot ver schil, of hij iederen dag een paar kilo of in één keer een paar mud moet brengen. Red. H. Ziehier de hoofden die ons tegenglunderen als een zevenkoppig monster, dat Rijksbegrooting heet, ontleend aan het „Handelsblad". GERAAMDE TEKORT VAN 101 MILLIOEN. ONGEDEKT TEKORT 22 MILLIOEN. 63 MILLIOEN AAN NIEUWE BELASTINGEN. HEFFING VAN 30 TOT 150 OPCENTEN OP DE GEMEENTEFONDSBELASTING. HEFFING VAN 30 EXTRA-OPCENTEN OP DE VERMOGENSBE LASTING. 30 OPCENTEN OP DE INVOERRECH TEN EN OP DEN BIERACCIJNS. VEHOOGING VAN DE BELASTING OP VRACHTAUTO'S EN AUTOBUSSEN. Bte steunregeling voor Jen tuinbouw. Aan het Département van "Economische Zaken en Arbeid is thans de laatste hand gelegd aan een steunregeling voor den tuinbouw over het jaar 1932. Nieuwstijdingen Onrust in de Haagseh© binnenstad. Na afloop van de demonstratieve vergadering in het geoouw voor K. en Wi. in Musis Sacrum en Musica is het op verschillende plaatsen in de bin nenstad tot botsingen met de politie gekomen, zoo schrijft het Handelsblad." Na gewezen te hebben op een vergadering van communisten in het Gebouw voor1 K. en W., waar het zeer rumoerig toeging, wordt verder medegedeeld, dat de betoogers naar1 het Binnen hof trokken. D|e betoogers kregen geen kans vlak bij het Binnenhof te komen. De agenten voerden for- sche charges uit met wapenstok! en sabel. Ste vige klappen werden uitgedeeld en zooals het gewoonlijk gaat zij die niet de minste booze bedoelingen hadden, kregen tikken. O.a. kreeg een journalist op het Plein een klap op den bo venarm. De politie zette de betoogers na, terug door de Korte Poten en de Heerenstraat naar de Hee rengracht waar het nog geruimen tijd rumoe rig bleef. In de Korte Poten hebben de betoogers kans gezien drie groote spiegelruiten te verbrijzelen twee van winkels en een van een lunchroom. Eed agent, die blijkbaar door de betoogers door een ruit was gedrukt, kreeg eenige wonden van glasscherven. j 1 Na dlfe charges op het Plein waren niet alle be toogers terug gegaan naar da Heerengracht. Verscheidene hunner waren door de Lange Poten naar het Spui gegaan, waar zij vergaderden uit Musis Sacrum ontmoetten. Ook daar kwam het tot bottsingen en in de Spuistraat zag de politie zich even genoodzaakt op krachtdadige wijze de orde te handhaven. Het brandpunt bleef voor- loopig echter nog de Heerengracht. Daar heeft een onbekende betooger een ver- beersargent die op zijn postj stond, en niet aan de charges deelnam in de borst gestoken. Die a- gent was zwaar gewond en zijn toestand is zorg wekkend. Andere gewonden. 1 Bij de ongeregeldheden op hetl Spui _is, naar we van de zijde der1 politie vernamen, een 24- jarige schilder afkomstig uit Amsterdam, vrij ernstig in de buik gewond, tengevolge van een revolverschot ,<^at door een rechercheur werd ge lost, toen de man hem met ©en steen te lijf wilde gaan. Die gewonde is naar het gem. zieken huis overgebracht. I Voorts is op de H|eerengracht nog eem politie

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 2