THEE Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier 41e Jaarsrani? Inden dwaaltuin des levens No "2 telefoon iNTEKooMMDNaALno.«i. DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1982 NIEUWE S DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG - en ZATERDAG. Abonnmentsprljs: per X maanden ƒ1.16. llilpave: Firma 1. H. KEIZER. Redacteur 1. H KEIZER. Bureel RoordscHwoude. ADVERTENTHN: Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS Buitenlandsch Overzicht t Reconstructie van het Rritsche kabi net. Ee volkenbonldsvergadering. Een Scandinavisch ontwapeningsplan en een indiscretie daaromtrent. Elen aard beving teistert Griekenland. Eten cy cloon verwoest half portorico. Ghan di en de paria's. Op Woensdagmiddag is de breuk' in het En- gelsche kabinet van nationale concentratie on herstelbaar gebleken. Die vrijhandelaars in de re geering van Mac Donald hebben zich niet kunnen neerleggen bij de resultaten van de rijksoonfe- rentie te Ottowa., waar voor de dominions voor keursrechten wcriien geschapen. Eien oogenblik heeft men nog overwogen om) de indiening den wetsvoorstellen, uit de overeenkomst van, Otto wa voortspruitende, voorloopig nog uit; te stel len, maar tenslotte zagen de leden der regeering algemeen in, dat deze verschuiving der moeilijk heden tot niets zou leiden. Toen zijn Smowdens afgescheidene van de Labour Partij en de libera le Herbert Samuel en Archibald Sinclair heen gegaan. Die Simon liberalen blijven het kabinet voorloopig nog steunen. Mac Djonald zal trachten om zijn kabinet weer zoo spoedig mogelijk aan te vullen, waarbij hij de idee van nationale concentratie wil hooghou den znoder dat hij zich echter strikt aan de par tijverhoudingen wil binden. De volkenbondsveradering is deze week' onder voorzitterschap van de Valera geopend. Er viel een merkbare verwijdering te constateerem tus- schen de Dniitsehe en Fransche ministers afge vaardigden, die elkaar blijkbaar opzettelijk mij lden. Diat heeft de duitsche pariteitseisch gedaan Von Papen heeft overigens deze week nog eens nadrukkelijk verklaard, dat Duitschland geen verhooging van haar bewapeningsniveau verlangt maar ontwapening der anderen volgens dezelfde methodes, die voor Duitschland gelden. Nooit kaji de vrede van Europa bereikt worden zoo ezi hij indien gepoogd wordt om enkele staten te degradeeren tot staten met minder rech ten. In de felle rede welke de Pransche min. pres. Zondag jl. tegen den Duitschen pariteits eisch hield, gewaagde de spr. o.m. over een nieuw en te accepteeren denkbeeld in Volkenbondskrin- gen over een wijze van ontwapening, waaraan de kwestie der veiligheid was vastgekoppeld. Niemand kende nog dat nieuwe denkbeeld, ook de Duitsche regeering niet, welke daaromtrent Raar verwomaering uitsprak. Het blijkt thans, dat FEUILLETON 2) Voordat men den top van de „Gichelhahn" bereikt, komt men nog voorbij het boschwachtershuis Kabel- bach, waarin men bier en andere verfrtsschingen kan krijgen. Ook hier heeft zich het genie van den onsterfelijken dichter vereeuwigd, want het opschrift boven de deur van het huisje: „Freudig trete herein und froh entferne Dich wieder, Ziehst Du als Wand'rer voorbei segne die Pfade Dir Gott!" ontroert, evenals zoovele andere gedichten, welke van Goethe afkomstig zijn. Hier, in de kleine, weinig schreden van het huis verwijderde veranda van natuurhout, zaten den dag na hun aankomst' de advocaat Stern met vrouw en dochter bij een glas melk. Bothner met zijn echtge- noote hadden reeds onderweg kennis met hen ge maakt en nu aan dezelfde tafel plaats genomen. „Hoe lang denkt U hier te blijven, mijnheer de rechter?" vroeg de leeraar, nadat zij over de genoe gens van de badplaats gesproken hadden. „Tot kort voor het einde van de vacantie," ant woordde Stern. „Dan zal uv/ vertrek ongeveer in dezelfden tijd vallen,, wanneer ook wij aan den terugkeer moeten denken. Het begin van de lesuren roept mij weer terug tot mijn ambtsbezigheden. „Als het U goed dunkt, zullen we eikaars gezel schap deelen," zei de advocaat opgewekt. „Ik en mijne dames hebben niemand, bij wien we ons kunnen aansluiten en wij zijn dus uitslui tend op ons zelf aangewezen," De leeraar reikte den ouden heer de hand. „Afgesproken," riep hij, terwijl ook de dames overeenkwamen gedurende het ver blijf op Ilmenau met elkander samen te zijn. Gisteren, heeft u hier wellicht nog oude beken den. naar wij vermoeden tangetroffen, vervolgde de leeraar, wellicht was u deze ontmoeting nog zeer interessant geweest." De rechtsgeleerde luisterde verbaasd toe: „Giste- de Scandinavische landen lie nieuwe gedachte hebben ontworpen en aan de zgn. 8 kleine mogend heden, waaronder Nederland, ter overweging eD onderlinge voorbespreking hebben voorgedragen. Aan de Eransche regeering was er nog geen me- öedeeling van gedaan. Dteze moet er door een in discretie van een der acht kleine mogendheden van op de hoogte zijn gekomen. De wereld ziet iniusschen met levendige interesse naar bijzonder heden van dat nieuwe project uit. Ook in Vol kenbondskringen toont men een levendige be langstelling. Blijkens verschillende gehouden re devoeringen is men er tè Geneve van doordron- gen, datVde Volkenbond de ontwapeningsconfe rentie en de a.s. economische wereldconferentie moet doen slagen, of het prestige van den Vol kenhond zal onherstelbaar hebben geleden. Van de week is intusschen een verloren Volken- bondszoon bij zijn terugkeer in het Volkenbonds paleis met gejuich begroet. Het, was de staat Argentinië, welke zich wtederom in den schoot der naties liet opnemen. Tot voorzitter der eerste dit is de juridische oommissie der Volkenbondsvergadering is benoemd onze mi nister van buitenlandsche zaken Jhr. Beelaerts van Blokland, die daarmede automatisch zitting krijgt in het bureau van de Vjolkenbondsverga dering. Aan Sir Eric Drummond is op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als Volkenbonds secretaris. Het ontslag gaat eerst in op 30 Juni 1933 maar in November aanstaande zal zijn op volger reeds worden aangewezen. De Nederlander inr. Loder is in de plaats van den Belg JDtes- tree benoemd tot lid der Commissie voor Hltel- lectueele samenwerking. Natuurelementen hebben op Dinsdag jl. ge weldige catastrophen anagericht. Op dien dag woedde in Griekenland een aardbeving, welke in het bijzonder het schiereiland Cihalcidice 'leister de. Vijftien dorpen werden geheel verwoest en ex wordt gesproken van 150200 dooden. Zelfs een door 200 gezinnen bewoond eilandje zou in de zee verdwenen zijn, maar daaromtrent zijn de berichten nog niet geheel duidelijk. Terzelfder tijd woedde in Portorico een eiland tegenover de oostkust van Middden Amerika een cycloon, waarbij de hoofdstad San Juan werd verwoest en tientallen kleinere plaatsen het lotj deelden. Ook hier zouden meer dan 200 dooden zijn ge vallen en duizenden gewonden. Die Amerikaan- sche marine is ter hulp gesneld. Aan Ghandi is de Etiropeesche wereld, waar onder de pers, amende honorable verschuldigd. Uit de berichten hier hadden we opgemaakt, dat Ghandi zijn hongerstaking begonnen was uit pro test tegen het door Engeland, aan de Indische paria's, de verstootenen der Hindoesche samen leving verleende stemrecht. Ghandi echter heeft VERKRIJGBAAR ren?" vroeg hij „en is het niet mogelijk deze kenis- making nu te hernieuwen?" „Helaas, neen", antwoord'de Bothner, de perso nen, waarvan ik sprak zijn reeds vanmorgen vroeg vertrokken, en wel zonder van ons afscheid te ne men, ja, zelfs zonder ons in het minst van hun voornemen in kennis te stellen, hoewel wij in het zelfde huis woonden en mijn vrouw een pensions- vriendin van de jonge Mal wine Fau ten berg is. „Is dat haar naam? Zoo informeerde Stern. „Ja, Tautenberg, vader en dochter, de bekende zangeres aan het stadstheater in TDan zal het wel een vergissing zijn, ik ken niemand van dezen naam." „De oude heer zag U gisteren aankomen, herkende U en noemde Uw naam en titel. Misschien herinnert U zich zijn persoon, als ik U zeg, dat de gewaarwor ding U hier te zien, een zeer merkwaardige en oogen- schijnlijk uiterst ontstellenden indruk op beiden maakte. Hieraan schrijf ik ook het plotselinge ver trek van Tautenberg en zijn dochter toe, want er was eerst van hun vertrek geen sprake." „Omdat U bevriend met hen is, vind ik dit ver trek voor dag en dauw wel wat verdacht," merkte de vrouw van den rechter op. „Malwine had nog dezelfden avond het dienst meisje een briefje gegeven met de boodschap, het mij den volgenden morgen te overhandigen", ver telde de vrouw van den leeraar. Het houdt in een afscheidsgroet en de mededeeling, dat tengevolge van een telegram zij plotseling moesten vertrekken". „Dat is inderdaad raadselachtig," zei de oude heer nadenkend, „hoe ik ook peins, ik kan me hun naam niet herinneren." „Zou hun naam wellicht een aangenomene zijn? Zoo wendde de leeraar zich tot zijn vrouw. „In het pension werd het meisje als Malwine Tau tenberg voorgesteld, maar of dit een valsche naam is, weet ik niet. Hun papieren moeten er echter mee overeengestemd hebben, anders zouden zij niet toe gelaten zijn en ook de initialen, op haar waschgoed gemerkt waren dezelfde, als de voorletters van haar naam." „Er blijft ons al niets anders over, als de oplos- sing van dit raadsel aan de toekomst over te laten, „antwoordde de rechter; het blijft evenwel wonder lijk, dat onze aankomst de reden is van zulk een overhaast vertrek onzer vermeende bekenden," „Wilt alleen 'de noodzaak betreurd, dat de Hindoesche kastengeest het noodig maakte om de paria's aan een eigen vertegenwoordiging te helpen. Hij streefde de gelijkberechtigdheid der paria's na, de verzoening der kasten met de verstootenen. Daarin is .hij geslaagd, de Hindoesche kasten hebben, onder den druk van Ghandi's offer een machtiger vertegenwoordiging der paria's aan- vard, dan waartoe de Engelschen hadden beslo ten. Natuurlijk vond de Elngelsehe regeering de nieuwe regeling uitstekend, waarop Ghandi zijn hongerstaking opgaf. Hie^wstijdrngen BEDROG BIJ EEN EIND-EXAMEN? „Het Volk" bericht, dat er verdenkingen van be drog zijn gerezen tegen den rector van het gym nasium te 's-Hertogenbosch, die een bij hem inwo- nenden leerling uit de zesde klasse bij het her examen vooraf zou hebben ingelicht omtrent het geen hem gevraagd zou worden. Naar het blad mee deelt, wordt 'een onderzoek naar de juistheid der beschuldiging ingesteld. U ons nog tot aan de „Gigelhahn" vergezellen?" wendde hij zich thans speciaal tot den leeraar en zijn vrouw. Beiden stemden hiermede in, het gezelschap stond op en begon het weeke bergpad te beklimmen langs een met afgevallen- dennennaalden bestrooiden v/eg. De beide mannen liepen met de oudere dame j vooruit, terwijl de jongere vrouwen volgden. Helene voelde zich tot het jonge vrouwtje van den leeraar aangetrokken. Ook Gertrude keek met welgevallen naar het jonge meisje. Arm in arm liepen zij, op gewekt babbelend onder het donkere dak van de denneboomen voort. In hun gesprekken openbaarde zich het vertrouwen, dat zij elkander schonken; Gertrude had haar nieuwe vriendin haar kleine eenvoudige liefdesgeschiedenis verteld, die eindigde voor het trouwaltaar, en in haar een opmerkzaam toehoordster gevonden, aan die openhartigheid van de jonge vrouw, geloofde deze nu, wederkeerig haar vertrouwen verschuldigd te zijn. „Bent U het eenigste kind uwer vader?" Vroeg de vrouw van den leeraar. „Ik heb nog een broer," antwoordde Helene, maar haar gezellin ontging de lichte zucht niet, die bij deze woorden over haar lippen kwam. „Houdt U dat voor een ongeluk?" vroeg Gertrude schertsend, terwijl zij het meisje onderzoekend aan keek. „Volstrekt niet" antwoordde deze, „in tegendeel, ik houd heel veel van Robert. Maar, ja, het is een treurige geschiedenis. Verbazing en nieuwsgierigheid lagen in de trek ken van haar gezellin te lezen, maar ze vroeg niets, uit bescheidenheied onthield zij zich van de vraag om duidelijker te zijn. Indien Helena haar tot deelgenoote van haar geheim wilde maken, dan zou zij dit ook zonder het haar te vragen doen. Mijn broer studeert, tenminste, dat moet hij doen," ging de dochter van den rechtsgeleerde na een oogenblik voort. Het was de dringende wensch van vader, dat hij de rechtswetenschappen bestudeerde en dit deed Robert, hoewel met tegenzin. Hij hoopte, dat hij mettertijd van deze droge studie zou gaan hou den, maar dat viel hem niet mee. Een onbedwing bare neiging voor het tooneel dringt het ernstige, wetenschappelijk streven opzij en hij kent maar een doel; toneelspeler te worden. „En verzet uw vader zich daartegen?" „Met alle geweld, hoewel Robert al sinds bijna een jaar de hartsroerendste brieven schrijft om vader's toestemming. Al sinds maanden beantwoordt vader deze brieven niet meer, nadat hij hem gedreigd heeft, zich ge heel van hem los te maken, als hij er niet van af ziet; maar Robert is eveneens onhandelbaar, de liefde voor de tooneelkunst is sterker in hem, dan de kinderlijke gehoorzaamheid." Heeft hij talent voor tooneelspelen Ik geloof van wel, tenminste, hij heeft het al met succes ophet tooneel geprobeerd en zijn fouten wil hij door ijverig studeeren onder leiding van een knappen leermeester verbeteren. Wel is waar is hij nu alleen nog op dé geringe financieele ondersteu ning aangewezen, die moeder hem verschaft, daar mijn vader hem niet eerder geld zal sturen, alvo rens hij de zekerheid heeft, dat Robert voor altijd zijn „gril", zooals vader het noemt, laat varen, maar dat is naar alle waarschijnlijkheid een ver- geefsche hoop en de volledige breuk tusschen vader en zoon schijnt onvermijdelijk. Zij waren gedurende het gesprek tamelijk ver achtergebleven; bij een open plek in het bosch ge komen, bemerkten zij pas, dat het gezelschap, een honderd passen van hen verwijderd, was blijven staan, om hen op te wachten. Helene's vader had de hoed afgezet en veegde zich het zweet van het voorhoofd; het ongewone bergklimmen en de warmte bemoeilijkten den gezetten man het voort gaan. Plotseling trad een jong, armzalig gekleed man uit het bosch; een oogenblik aarzelde hij, keek naar alle richtingen om en stapte toen op het gezelschap toe, den beiden heeren een briefje overreikend, waarop met ongeoefende hand de volgende woor den geschreven waren: „Een arme doof-stomme vraagt U om een gift." De bedelaar nam het gege ven geldstuk met een dankbaren hoofdknik aan en verdween met snelle schreden weer tusschen de boomen, in dezelfde richting, vanwaar hij gekomen v/as. Zijn verschijnen en verdwijnen had iets zoo buitengewoon geheimzinnigs, dat de beide mannen elkaar verrast en vragend aankeken, als verwachtte de een van den ander de verklaring van dit zeld zame bezoek. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 1