NIEUWE RELISIEOSE MAALTIJDEN Hike Breijer's Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier lening ZATERDAG t OCTOBER 1932 41e Jaj/rgang West-Friesche gedachten in het West-Friesch dialect zp No 113 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 51. LAWfiËDIJKER COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG - en ZATERDAG. Abonnmentsprljs: ow maanden f 1.18. UitpavB: Firma I. H. KEIZER. - Redacteur 1. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. ADVERTENTIEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS NtAR PT.AATSRFTMTE Het einde van den zomertijd HEDENNACHT. Wij herinneren er aan, dat hedennacht (Zaterdag op Zondag) de Zomertijd eindigt. Men zal dus zijn klokken voor het naar bed gaan een uur moeten terug- of stilzetten. welke meer geëigend is voor de zeer, zéér deftige lieden in onze samenleving. Is het niet Godlasterend, deze schrikwekkende in zinking van het heerlijk geloof in Hem, den Al machtige, die Hemel en aarde heeft geschapen! Ook in zake religie zijn er standskwesties. Er zijn b.v. wel tal van deftige lieden, die als andere gewone menschen in hun godsdienst slechts de waarheid nastreven, maar er zijn ook menschen, wier deftig heid zóó groot is, dat het geloof van het ordinaire volk veel te min voor ze is, waarom ze zich een godsdienst riaar eigen smaak en model laten aan meten. Heelemaal zonder geloof kan een mensch het moeilijk stellen, maar men kan het zich een beetje gemakkelijk maken; 'n godsdienst b.v., waar in men God den mensch laat dienen, is voor som migen wel zoo aantrekkelijk als een dienst der menschen aan hun God zou zijn. Zoo een heel deftige religie is o.a. vervat in „Mazdaznan". Misschien weet de lezer niet wat Mazdaznan is, maar daarover schame hij zich niet, wij weten het óók niet. Van Mazdaznan vernamen we eerst uit een advertentie in een paar Amster- damsche bladen. Mazdaznan bleek een embleem te voeren, dat er erg Oostersch uitziet. De lezer zal het zich wel herinneren, dat er uit het Oosten méér nieuwe religieuze bewegingen tot ons komen. Wat Oostersch is, heeft iets mysterieus een voor Wester- sche begrippen veel onbegrijpelijks. Dat maakt de nieuwe bewegingen aantrekkelijk; je behoeft er niet veel over te prakkezeeren, want je snapt er toch niets van. Van Mazdaznan, zoo bleek ons uit de annonce, is Mr. C. Sypkens te Amersfoort, leider voor Nederland. De Internationale leider is Dr. O. Z. A. Ha'nisch. Geweldig, wat een geheimzinnigs er in zoo'n naam alleen al kan zitten! Dr. O. Z. A. Ha'nisch is op 16, 17 en 18 September te Amsterdam over de Mazdaznan Beweging komen spreken. Alleen voor deftige menschen, want de spreekbeurten werden vervuld in de groote zaal van het Carlton-Hotel. Gedoken in fauteuils kon men zich daar de nieuwe religie uit het Oosten laten aanpassen. „Toegang" zoo luidde de advertentie woordelijk en letterlijk „f 2.00 per keer, f 10.00 voor de 6 keer." 't Ging er, als met de ritten in een stoom-mallemolen, met een couponboekje is het „per keer" goedkooper! Prijs en omgeving vormden dus wel een groote aantrekkelijkheid om zich over Mazdaznan te laten vertellen. Maar tenslotte: een deftig mensch zou juist een maaltijd kunnen hebben, als Dr. O. Z. A. Ha'nisch hem over zijn godsdienst wilde voorlichtpn en dan zou hij er wat voor moeten offeren, mis- schien wel zijn bitteruurtje. Welnu, Mazdaznan komt aan alle deftige bezwaren tegemoet, want hier citeeren we weer uit de annonce „Voor de maaltijden met tafelrede om 12 uur is opgave van te voren aan de zaal gewenscht. Onderwerp van gesprek: „Religieenz." Ons dunkt, er is voor den deftigsten mensch zelfs niet langer reden om een verstokt heiden te blijven, nu hij zich onder het savoureeren van de hors j d'oeuvre stichtelijk kan laten stemmen door een j religieuzen wijze uit het Oosten en onder het genot van parelende champagne de waarde van het ge- loof in zich kan doen opnemen. Neen, zóó iets btedt dat eenvoudige christendom den zéér deftigen burger toch niet. Een schitterende maaltijd in het meest mondaine hotel in den lande, en onderwijl een gezellig babbeltje over religie Dat is heel wat anders dan het sombere geloof der gewone luyden, met die Bijbelsche verhalen over een Laatste Avondmaal, waarin Christus brood nam, het brak en het Zijnen discipelen reikte Wat een geluk, dat ze daar in het verre Oosten toch nog een beetje religie beschikbaar hebben, (Nadruk verboden.) Nou, jollie worre bedankt, want dat boekje, dat ik hewwe wou, over Siuntebankeris en zoo, dat had ik een Diingesdag al. Ik kreeg twei brief- kaarte en nag een aar kwam 't an de deur ver- telle, en zoo hoorlde ik 't van drie kante. Jollie zelle em wel keirne denk. Het was ouwe Jan Otto, de skuitemaker van Koedaik,, die 't had. j Ik skraif maar van ,,oud" want as je zes en zeuventig benne, den ben je niet in de wieg smoord, ei? Maar de oud was nag rap ter bien, I Pen nag zoo gauw als- water. Nou ja, ik most I I vanzelf ers kaike bai em, en hai weunt op een j ailand, want je moete eerst een breggie over. j Nou, hai wist al vani m'n komst of, want z'n buurman, die main skreven had, had em zeker waarskouwd, want hai zaide, zoo, nou jai benne i zeker Jasper en weer is Meraitje Die zei wel I an een koppie zitte, skat ek," zaide ik, maar I (dat was leugen, maar ze was nei de knip gaan, imaar dat wist ik niet) vanzelf. Ze was versko ten van de boomerooiers. Dlie hewwe der een barre brad uitrooid zonder ongelukke, maar bai Jas per most er krek ien door de glaze, vanzelf, Afain, ze konne der eerluk niks an doen, en de skilder verdient er weer wat an. Afain, kom bin den, zaide Jan, en toe hewwe we gezellig een; uurtje zitten te lollepotten. Oplesten kwamme de dikke boeke en de landkaarte derbai, en alle gaar van de geskiedenis. Nou, deer ben ik best in thuis, idat hewwe jollie al wel ders lezen, maar Jan wist 't nag beter. Die vrouw maar koppies tappe en Jan maar prate, en Jasper maar groote segare rouke, zoo was 't zoowat. Ik heb ok nag leerd, hoe je an een raike burgemeister een teer ton van twaalf stuivers voor een daalder an- smere kenne, en ie nag" denkt dat ie een bar koupie heb. Nou, 't boek hew 'k kregen vanzelf en ik weer op huis an. Elen briefie op tafel dat ik most Meraitje maar hale. Nou, m'n lanteeren was stik, dus dat hew 'k niet dein, maar ze was gnap taid thuis. Bar" plat kaike, want ze had mooi koppie dein, en nag efkes op 't teneel zeten, met are frollie van der slag. Want 't was Knipper kermis vanzelf. Ze had voor vader nag een endje sukkelaad mee, dus toe keke der twei plat. Ja, dat boek. Dier stond in te lezen dat de stad Vrone, die ze platbrand hewwe, zoo de mensche vertelle, nooit bestaan heb. Ok stond er in, datte ze hier an, d-e Langedaik heel vroeger an 't klaitrekke en an 't haringvisschen wazze. v anzelf, nou begraip ik ok, weerom we hier op- 'heden zooveul bot vange, en achter 't net visse. Want 't zit er ienmaal in. Ik heb er alweer uit leerd. kl heb us een be klag stuund nei een gaskemissie, maar dat was zeker niet onderdanig genog opsteld, want er was een burgemeister, en die zaide, dat ik had gien eerbied genog voor de Höuge Heere. Pat wazze den de lede van die gaskemissie vanzelf. (Nou. das zeuren, want as er ien eerbied voor 't gezag heb, den is Jasper 't, want as er een pelisie ankomt, zei ik altaid gnap m'n pet ofneme,, er. ik zei nooit vergete ons burgemeister met nu we jaar een kaartje te sturen en den kraig ik er altaid ien werom ok. Dius met 't gezag ben ik 'heele goeie buisies. Dat dochtf ek temainste al taid, maar nou ik dat boekje lezen heb, nei Die skraiver beveelt z'n boek het is van 1713 an, bai de/ Raad van Alkmaar. Eb ik heb 't skoten. As main geskiedenis van Sunte- bankeris klaar is, den zei ek 't eerst hei de Hjeera sture en den zei ik skraive: ,JEklele Grootachtbare Heeren. Beden durf ik de vraimoedighaid nemen, Uwedelgrootachtbaar- flielden toe te eigenen Die geskiedenis van S.unte- bankeris'' voor den Jare 1932'. Het werk is ge ring, in aanmerking Uwer Ejdelgrootachtbaar- heden, maar 't zei groot skainen, indien het, met I derzelver welgevallen wordt begunstigd. Het is de eerste mainer geskiedkundige oefeningen en staat de grondslag te verstrekken van de be- skraiving van een durpke, dat de eer het, onder jÊLe zorg Uwer Edelgrootachtbaarheden, geluk kig en gerust te wezen. Zoo dit wordt aangezien, as een klaine erkentenis van de gunst, daarmede 't Uw Eidelgrootachtbaarheden behaagd heeft mij in den aangevangen arbaid te moedigen, 't zei de verplichting doen aanwassen, 't zei moed ge ve en lust om voort te varen, hem die met een diepe eerbiedighaid waarlijk is, Edele Groot achtbare Heeren, Uwer Edel grootachtbaarheden verplichtste en onderdanigste dienaar Jasper.' Zoo ideed die skraiver ok, en as ik 't zoo doen, valt 't vast in goeie aarde. Maar zonder gekkig- hafd - t skeelt opheden; niet zooveul op clun- terkip. Hewwe jollie 't lezen, hoe ze in de groote blajde over ons durpke skreven hewwe? We mop- pere welders, en -we klamme welders, maar leit een aar 't maar neidoen. Die groete, ok van Meraitje JASP!EjR|. Siuntebankeris. Mient 17 Alkmaar Tel. 526 Vertrouwd adres voor: goedpassende Buikbanden Elastieken Kousen Rechthouders en Rechthouder- Corsetten blad nader vernam, inhouden de Invoering van de /oiledige verlaging der loonen met 10 pet., een, maat regel, dien men, zooals bekend, reeds tegen 1 Juli j 1 had willen treffen. De heer Van Braambeek deelde mede, dat de Nederlandsche Vereeniging op het standpunt staat, dat het spoorwegpersoneel reeds meer dan genoeg Is afgenomen en dat daarom tegen nieuwe pogingen tot loonsverlaging van de zijde dezer organisatie het sterkste verzet is te verwachten. In de kringen der Nederlandsche Vereeniging geeft men zich natuurlijk alleszin rekenschap van de om standigheden, onder den druk waarvan de directie haar voorstel heeft aangekondigd, maar aan den anderen kant oordeelt men, dat de regeerink niet die maatregelen heeft genomen, welke noodig zijn om de uitkomsten van het spoorwegbedrijf te ver beteren. Dit betreft vooral het tolereeren van de In vele gevallen oneerlijke concurrentie der autobussen. Het personeel wil en kan geen nieuwe lasten dra gen. DE GEARRESTEERDE SMOKKELBENDE BIJ VENLO. Een flinke vangst. Omtrent de arrestatie van een smokkelbende bij Venlo deelt de „Msb." mee, dat in den loop der vorige week de beambten verschillende inlichtingen hadden gekregen over een wapensmokkelbedrijf. Dinsdagavond omstreeks half elf werd te Bude- rick bij Dusseldorf een Hollandsche luxe-auto gesig naleerd, waarop de douane eenige verdenking had. Toen de bestuurder van de auto de douaniers be merkte, sprongen alle inzittenden weer in den wa gen en reden vlug weg. De beambten openden direct het vuur op de auto en achtervolgde per auto en motorrijwiel de vluchtelingen. Een der beambten wist tijdens de achtervolging op de treeplank van <fen Nederlandschen wagen te springen en som meerde tot stilstaan, terwijl mij met zijn dienstre volver dreigde. Een der smokkelaars greeg daarop den beambte bij de keel en probeerde hem te wor gen, terwijl de de andere inzittenden hem den dienstrevolver uit de hand sloegen. De overige beambten, die inmiddels de vluchtende auto hadden ingehaald, heropenden met nieuwe hevigheid het vuur, waardoor de bestuurder van den smokkelwagen, de bendeleider S., een schot kreeg juist beneden het hart en ernstig werd getroffen. De auto reed hierdoor tegen een haag langs den weg, waadoor zij tot stilstand kwam. De smokke laars probeerden nog het veld in te luchten, doch werden spoedig door de beambten achterhaald. Tegen S. zijn ongeveer een twintigtal arrestatie bevelen voor diverse smokkelvergrijpen uitgevaar digd. In de auto, die in beslag genomen werd, von den de beambten 100 stuks nieuwe Belgische auto matische pistolen; kaliber 7.65 en 2500 munitiepa tronen van hetzelfde kaliber. Eiem gelukkige familie. Plaatselijk Nieuws No o rd s c li ar wo u de. Naar wij vernemen zal de Noordhollandsche ro Cinema de volgende, week op Zondag 9 Ocotber bij zijn vrouw en de beide zeven- en Negenjarige Die „gelukkige familie" zooals de Amerikaan- sche bladen het vliegende huisgezin; Hutchinson hebben gedoopt is behouden en wel in Etigeland aangekomen. I Pa Hutchinson heeft onmiddellijk verklaard dat de opgedane ervaringen noch bij hem, noch haar Openingsvoorstelling voor het winterseizoen geven in de Roode Leeuw te Zuidscharwoude. Met deze openingsvoorstelling zal de Noord- hollandsche Cinema opnieuw bewijzen, in staat te zijn het allerbeste op het gebied van films te leveren. De hoofdfilm zal zijn „Vadertje Langbeen" (Daddy Long legs.) met Janet Gaynor en War ner Baxter. In het bijprogramma wordt ter ge legenheid van de opening iets bijzonders ge bracht. -i Men lette op de aankondigingen. Bro ek op Langend ijk, In deze gemeente is een, circulaire onder de burgers verspreid, waarin gewezen wordt op de Nationale Collecte voor het Nationaal Crisis- Oomite in de week van 3 tot en met 8 October. "Van het opgehaalde bedrag blijft 9 tiende ge deelte in de gemeente. Wij wekken onze lezers op aan dit goede doel zooveel mogelijk mede te werken. Nieuwstijdingen DE LOONEN BIJ DE SPOORWEGEN. „Het personeel kan green nieuwe verlagringr dragren." Naar aanleiding van het bericht over verdere loonsverlaging bij de Spoorwegen, heeft „Vooruit" een onderhoud gehad met den heer H. J. van Braambeek, secretaris van de Nederlandsche Ver eeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, aan gaande de plannen van de directie welke, zooals het dochtertje® den lust tot vliegen hebben bekoeld. Het gezin blijft even verzot! als vroeger op de vliegmachine. Als zij straks terug zijn in New York, wacht hun daar een. nieuw toestel, waar mede zij onmiddellijk weer de lucht in gaan. Het zoo veelvuldig verblijf boven deze klein mensehelijke wereld schijnt van pa Hutchinson geestelijk nog steeds geen hoogvlieger te heb ben gemaakt, zoo lezen wij in de „Limburger Koerier." Integendeel, hij blijft de met) zichzelf inge nomen, zelfverzekerde waaghals, die op onver antwoordelijke wijze zijn gezin opoffert aan een dolle zucht naar sensatie en reclame. D' e gelukkige familie" noemen de Amerikaan seh-e bladen het viertal, omdat! het steeds zoo gfezellig met alle huisgenooten tezamen, over den aardbol rondvliegt. Hoe men het in geweten ver antwoorden kan niet alleen zichzelf doch boven dien een vrouw en twee kinderen zonder eenige aanleiding en zonder eenig nuttig doel aan een roekelooze Ooeaanvlucht te wagen? is een vraag, die deze bladen angstvallig verzwijgen. Dlragen de Hutchinson's met hun avonturen immers niet in ruime mate bij tot' het verschaffen van de bonte afwisseling in nieuwtjes, waar) de groote massa van bet lezend publiek om' vraagt. Dwazen, die zelf niet beseffen, dat hun verlangen om be kend te worden slechts wordt uitgebuit om botte sensatiezucht te bevredigen. En dat "de vermaardheid, waarvoor zij vroolijk het leven in (de waagschaal stellen, morgen alweer door een nieuwe sensatie verdrongen zal zijn. Het geluk, dat deze „gelukkige familie" vlie gende najaagt, is geenszins te benijlden." (Nrd. Holl. DM.)

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 1