Beulen en Galpmaaltijden Tuinliefhebbers Radio Programma's ZONDAG 2 OCTOBER. A. V. R. O. HILVERSUM. V.m. 12.00 Tijdsein 12.01 Orgelconcert 2.00 AVRO-Mollère-cyclus 2.30 Gramofoonmuziek 3.00 Het omroeporkest 4.30 Gramofoonmuziek 5.00 Sluiting Tijdsein 8.01 Vaz Dias 8.15 Kovacs Lajos 9.15 Gramofoonmuziek 9.45 Het omroeporkest 12.00 Tijdsein en Sluiting. V. A. R. A. HILVVERSUM. V.m. 8.30 Tuinbouwhalfuurtje 9.00 Tijdsein 9.01 Veiligheidskwartiertje 9.15 Orgelspel door Joh. Jong 9.40 Zondagmorgentoespraak door G. J. Zwertbroek. 10.00 Sluiting 5.00 Tijdsein 5.01 Voor de kinderen 0.00 VARA-klein Orkest 6.50 Uitzending voor den Algem. Nederl. Bond van Han dels- en Kantoorbedienden 7.10 VARA-klein- orkest 8.00 Sluiting. V. P. R. O. HILVERSUM. V.m. 10.00 Kerkdienst uit de Ver. v. Vrijzinnig Her vormden, Utrecht. N. C. R. V. HUIZEN. V.m. 8.30 Morgenwijding 5.50 Evangelisatie-uit zending van de studio 5.50 Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk (oude kerk) te Katwijk aan Zee. K. R. O. V.m. 10.00 Hoogmis uit de Parochiekerk van de H. Antonius te Valkenswaard 11.30 Gramofoon muziek 12.00 Het KRO-Sextet 1.40 D. Bont, Godsdienstonderricht voor ouderen 2.10 Boeken en schrijvers 2.30 KRO-orkest 4.00 Ziekenlof uit Bloemendaal 7.45 Pater Prof Dr. Titus Brands- ma O.M.C. 8.10 Voetbaluitslagen van de R.K.F. 8.15 Het Maastritsch Stedelijk orkest 10.40 Epiloog door klein koor. MAANDAG 3 OCTOBER. V. A. R. A. HILVERSUM. V.m. 8.00 Tijdsein. 8.01 Gramofoonmuziek 10.CO Morgenwijding V.P.R.O. 10.15 Voordracht door Rollen Numan 10.30 Gramofoonmuziek 11.45 Voordracht door Rolien Nnman 12.00 Tijd sein 12.01 Trio Favoriet 12.45 Orgelspel door Joh. Jong 1.15 Trio Favoriet 1.45 Verzorging zender 2.15 Trio Favoriet 3.00 Voordracht door Jan Lemaire 3.30 Trio o.l.v. Loe Cohen 4.4C Na schooltijd 5.10 Trio Guaroni 6.40 De cul tuurfilm in Nederland 7.00 Muzikale Babbeltjes 8.00 Uncle Sam tusschen het graan 8.20 VARA -Orkest 9.00 Voordracht door Frans Nienhuys 9.30 VARA-orkest 10.00 Vaz Dias 10.10 VARA- orkest 11.00 Gramofoonmuziek 11.30 Orgelspel door John Brookhouse 12.00 Tijdsein en slu iting N. C. R. V. HUIZEN. V.m. 8.00 Tijdsein. Schriftlezing 8.15 Morgen concert 10.30 Tijdsein. Morgendienst 11.00 Bespeling van het N.C.R.V. Orgel door Jac. Bonset 12.00 Politieberichten 12.15 Concert door een Kwintet 2.00 Uitzending voor scholen 2.35 A. J. Herwig: Rustperioden van Kamerplanten 3.15 Cursus knippen en naaien 3.30 Cursus stofversie- ren en hoedenmaken 3.45 Verzorging zender 4.00 Bijbellezing 5.00 Concert 6.30 Vragenuurtje 7.30 Politieberichten 7.45 Persberichten van het Ned. Chr. Persbureau 8.00 Tijdsein 8.00 Ver tooning van de N.CR.V.-Radio-Film „De klokken luiden" in de groote zaal van den Dierentuin te 's-Gravenhage. 9.15 Vaz dias Na afloop tot 11.30 Gramofoonpiaten DINSDAG 4 OCTOBER. A. V. R. O. HILVERSUM. V.m. 8.00 Tijdsein 8.01 Gramofoonmuziek 9.00 Het AVRO-Kamerorkest 10.01 Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuziek 10.30 Mevr. A. Roersch- Semeyns 11.00 Orgelconcert 12.00 Tijdsein 12.01 Kovacs Lajos 12.45 Gramofoonmuziek 1.15 Kovacs Lajos 2.15 Praatje door mevr. Ida de Leeuw van Rees over de a.r. Knip- en naai cursus 2.30 Gramofoonmuziek 3.30 Uit Café- Rest. „Central", den Haag: Het Russisch Bojaren Ensemble 4.00 Dansmuziek 4.30 Kinderuur 5.30 Het AVRO-klein-orkest 7.00 Gramofoon muziek 7.30 Dr. M. Th. Hillen 8.00 Tijdsein 8.01 Vaz Dias 8.05 Marek Weber en zijn orkest 9.00 Radiotooneel 9.15 Het omroeporkest 9.40 Radiotooneel 9.55 Omroeporkest 11.00 Gra mofoonmuziek 12.00 Tijdsein, Sluiting. K. R. O. HUIZEN. V.m. 8.00 Morgenconcert 9.30 Mis uit het Missie College 11.00 Gramofoonmuziek 11.30 Gods dienstig halfuurtje 12.00 Tijdsein 12.01 Politie berichten 12.15 Het Sextet 1.45 Verzorging zender 2.00 Vrouwenuurtje 3.00 Modecursus door Mevr. H. Cuppens Geurs 4.00 Gramofoon muziek 4.30 The Kro - Boys 5.00 Van vreemde landen en volken 5.20 The Kro- Boys 5.45 Gra mofoonmuziek 6.00 The Kro - Boys 6.10 Cursus Esperanto 7.30 Politieberichten 7.40 Relais met de Studio van de B.B.C. Londen 8.50 Verbonds- kwartiertje 9.00 Vaz Dias 9.15 Hoorspel 9 45 Gramofoonplaten 10.00 Levensinkonsekwen- sie hoorspel 10.15 KRO-orkest 11.15 Gramo foonmuziek. H. I. R. O. HUIZEN. N.m. 6.30 Uitzending voor de Nederlandsche ver- eeniging tot bescherming van dieren W. A. L. Ros-Nieuwenhuysen breed was, maar thans Ongeveer 4 meter breeds is. Den Engelsche schepen, die aan de Oostkust voor zijn gegaan, ontscheepten levensmiddelen en tenten voor de bevolking en nemen zieken en gewonden aan boord. Te Saloniki zijn ongeveer 100 huizen ingestort. Het stadhuis en de gebouwen van politie en van de Ottomaansche bank moesten door de ambtenaren worden ontruimd. Voortdurend komen transporten binnen. Het aantal dakloozen bedraagt thans tegen de 3000. Een vreemd onrustbarend lichtschijnsel steeg Donderdagmorgen vroeg over de kust op en over den Olympus. Buitenland Voor de DE MAAND OCTOBER. IN DEN SIERTUIN. In den siertuin valt in deze maand nog heel wat te doen. Allereerst moeten we waken, dat er geen chaos ontstaat. Nu de dagen korter worden en het weer niet altijd even aanlokkelijk meer is, najaars stormen bovendien soms heel wat planten kunnen doen afknappen, kan oze mooie tuin al gauw in een wildernis ontaarden. We blijven de planten nazien derhalve, welke staan opgebonden, afster vend hout snijden we af, afgevallen bladeren har ken we regelmatig bijeen en door het kort knippen van grasranden, afsteken van paden en bijscheren van heggen, zorgen we, dat we netjes den winter ingaan. We merken de plaatsen waar vaste planten staan en voorzien de Dahlia's, welke straks, als de eerste flinke nachtvorsten zijn geconstateerd, wor den opgenomen, van etlquetten, opdat we in tiet voorjaar weten met welke soorten en kleuren we te doen hebben. Waar we onder het gras bolletjes willen plantoi., als crocusjes, moet dat nu geschieden, ook de andere bollen moeten trouwens den grond in, als de lelies. Stokrozen kunnen ter bestemde plaatse worden uitgeplant op onderlingen afstand van 40 c.M. Voor jaarsplan ten, als Violen, Vergeot-me-nietjes en Ma delieven kan men eveneens reeds op de perken uit zetten, als de plantjes reeds goed ontwikkeld zijn. Men kan er ook mee wachten tot het voorjaar. Gladiolen moeten worden gerooid. Men bewaart ze op een droge, eenigszins warme plaats. Ook knol- begonia's worden opgenomen. Zoo omstreeks de helft van de maand, als strenge nachtvorsten gevreesd moeten worden, kan men ook de Chrysanten nog met kluit uit den tuin opnemen om ze op te potten; in do serre geplaatst, kan men er dan nog lang pleizler van hebben. Pelargonium (geranium)-stekken ontdoen we van de verdorde en vergeelde blaren, waarna we ze in bak of serre brengen. In het boordbed kan men vaste planten nu heel goed overzetten, als dat gewenscht mocht zijn, maar men wachte er niet mee tot het einde van de maand als een spoedige koude-inval moet worden gewacht. Dan late men ze liever staan tot het. voorjaar. Onder glas kunnen we reeds wat Latyrus zaaien om vroeg in de lente sterk ontwikkelde planten te hebben, welke we dan in den open grond uitzetten. Tegen het einde van de maand dekken we reeds de niet winter-harde gewassen in den tuin: blad en turfmolm zijn er het meest geschikt voor. Stam rozen buigen we met den kroon in den grond; tus schen de struikrozen strooien we alleen een ladg blad. IN DEN MOESTUIN. Hier is voorloopig minder te doen. We oogsten er bieten, schorseneeren, wortels, zaaduien kooien, selderie, andijvie enz. Wortelgewassen kunnen we, van het loof ontdaan, in zand inkuilen; uien bewa ren we droog, kool kan men op zolders of in kelders omgekeerd aan touwtjes ophangen. Boonen worden goed nagedroogd, na ze binnen gehaald zijn. We doppen ze eerst in het voorjaar tegen planttijd uit. Rabarber kunnen we thans verplanten; tegen het einde van de maand dekken we ze tegen winter koude. IN DEN FRUITTUIN. Bestel nu aanstonds de fruitboomen, welke men wensch, want November is wel de meest geschikte maand om ze te planten; ze kunnen dan vóór de nieuwe lente weer haarwortels maken. De bodem bereiden we al vast voor door dien los te maken, 2 a 3 steek diep. Als de boomen hetzelfde geldt voor struiken aankomen op een tijdstip, dat we ze niet direct kunnen uitplanten, dan moeten de wortels tegen uitdroging worden beschermd, waar toe we de boomen of struiken tijdelijk inkuilen. Aardbeienbedden worden in deze maand terdege schoongemaakt; alle ranken en het dorre blad wordt verwijderd, waarna we ruigen mest tusschen de planten brengen, het hart echter vrij latende. BOLLEN OP GLAZEN. Zoo spoedig mogelijk zetten we thans de hyacinth bollen op glazen. Deze cultuur is heel eenvoudig, maar toch ondervindt men telkens weer teleurstel ling door het maken van fouten. Men bedenke, dat alleen sterke, de grootste bollen voor het trekken op glazen geschikt zijn. Het water moet zóó hoog staan, dat het slechts een halve centimeter van den on- kant van den bol afblijft. Men plaatse de glazen niet aanstonds in het licht, maar zette ze in een donkere, koele kast of in een kelder met een doos of kist er over heen, totdat het glas geheel door- worteld is; dat duurt bijna twee maanden. Eerst daarna mogen de glazen in een koel vertrek komen, buiten zonlicht. Als de knoppen beginnen te kleu ren, plaatst men de glazen in een verwarmd ver trek en in een zonnig venster. Van tijd tot tijd wordt het verdampte water aangevuld. DE AARDBEVING IN GRIEKENLAND. De nieuwe aardschokken nog heftiger dan de vorige. De nieuwe aardschokken, die van het schier eiland Chalcidice worden gemeld, zijn nog heftiger geweest dan de vorige en hebben nog de huizen, die tot dusver gedeeltelijk waren gespaard, geheel in een doen storten. In de buurt van Apollonia, dat tot dusver nog betrekkelijk gespaard is gebleven, zijn zes dorpen verwoest; 200 huizen zijn hier onbewoon baar geworden. Op vele punten van het schiereiland bespeurde men een plotselinge hitte en een scherpe zwavellucht. Voortdurend hoorde men onderaardsch gerommel. Duidelijk viel waar te nmen, hoe uit zee een enorme golf omhoog rees, die met geweld op de kust uiteenbrak. In de aarde is een lange schuur van 5 mijlen ontstaan, die aanvankelijk twee meter DE: LAATSTE NACHT. In Duitschland stonden in rustige tijden de voor- en tegenstanders van de doodstraf fel tegenover elkaar. Beter gezegd: de tegenstan ders waren van meening, dat de doodstraf wel uitgesproken, maar nimmer voltrokken be hoorde te worden of alleen in een zeer bij-zonder geval. Doch thans is het in uitschland niet meer rustig. Het aantal moorden is gestegen tot een peil,, dat in. lang niet meer bereikt is. Over de oorzaken van dit verschijnsel zullen j wij het thans niet hebben, maar alleen over i de gevolgen. Het is thans zoo geworden, dat J j de menschen zorgen genoeg hebben, zonder dat j zij zich het hoofd breken over het leven en de dood van een misdadiger. Bovendien voelt men in tdeijn als deze de doodstraf aan als een on misbaar middel om de rustige bevolking althans «enigermate te beschermen. Vrees en afgrijzen vormen toch altijd nog wel een kleine rem voor misdadigers, die een voorgenomen moord on- 1 getwijfeld zonder de minste gewetenswroeging zoden itvoeren, wuuanneer zij al van te voren wisten, dat een eventueel uitgesproken dood- j 'vonnis toch niet zou "worden voltrokken. Fm als het weer eens rustiger in het land wordt? j ?Don zal men weer hooren pleiten voor afschaf-,j ?fing van de doodstraf, doen daar zijn wij nog lang niet aan toe. Op het oogenblik zal niemand in dit zwaar geteisterde land ontkennen, dat de guillotine, waarmee de doodvonnissen in E uitschland worden geveld, en de oude beul Gropler te Maagdenburg nog reden van bestaan hebben. Als de teekenen niet' bedriegen, zullen zij den eerstvolgenden tijd zelfs veel te doen krijgen. Het merkwaardigste van de Duitsche statis tieken is, dat in de jaren na den oorlog, toen de acti teitegen de doodstraf het krachtigst was, veel meer doodvonnissen zijn uitgesproken dan voor den oorlog, maar ook veel zvaker gratie is verleend, in welke gevallen het doodvonnis ver anderd werd in levenslange tuchthuisstraf. Het percentage doodvonnissen, dat ook voltrok ken werd, was voor den oorlog ook veel grooter dan den eersten tijd daarna; men was toen van meening, dat een eenmaal uitgeksproken dood vonnis als regel moest worden uitgevoerd, wat dan ook meer dan in de helft der gevallen ge schiedde. De laatste weken is men min of meer tot dit standpunt teruggekeerd om' een andere reden: het hooghouden van het staatsgezag. In Engeland ziet de statistiek er heel anders uit. Zelfs na tientallen jaren zijn de schomme lingen onbeduidend, zoowel wat het aantal dood vonnissen als wat het aantal terechtstellingen betreft. In Frankrijk is het aantal veroordeelingen eveneens constant gebleven, doch het aantal te rechtstellingen is achteruit gegaan. In Duitschland bestaat nog altijd het middel- eeuwsch gebruik van den galgenmaaltijd. Wat het eten en de bezoeken- gedurende de laatste dagen van zijn leven betreft, worden de wen- sehen van den ter dood veroordeelde binnen zeer ruime grenzen vervuld. Dóch langzamerhand heeft er zich ook met betrekking tot het gal- genmaal een zeer sterke ritus gevormd; bijna altija bestaat het uit biefstuk (anders wordt aar. gevangenen alleen gekookt vleesch verstrekt) en een halve flesch wijn; verder krijgt de veroor deelde sigaoren of sigaretten en op den morgen van de terechtstelling een kop zeer sterke koffie. Hoe de ter dood veroordeelden hun laatsten nacht doorbrengen, wordt altijd in het proces- "'verbaal van de terechtstelling vermeld. Het is ontstellend, hoe weinig variatie ier in te vinden is. ,.De delinquent heeft den geheelen nacht on rustig op en neer geloopeni. o' De veroordeelde heeft urenlang geweend en is toen in een zeer onrustigen slaap gevallen." ,,De delinquent ver langde hardnekkig papier en schrijfgerei om^nog een laatste verzoek om gratie te schrijven." Deze laatste uren moeten ontzettend zijn. Die man tusschen de vier wanden van zijn cel weet, dat op de binnenplaats van de gevangenis de gevreesde guillotine reeds wordt opgesteld, dat de beul al onderweg is, dat er geen ontkomen meer mogelijk is. Hij weet, dat het zijn laatste nacht is, zijn laatste morgen, zijn laatste uur. Alleen een Diante zou misschien kunnen be schrijven, wat er in die uren omgaat in een' mensch, die door de wet in haar volle zwaarte wordt getroffen. En dan is het zoover. Die cipier komt binnen met den verdediger van den veroordeelde, den directeur der gevangenis en ee geestelijke. ,,Gaat u mee Nog eenmaal laait de wanhoop op, nog eenmaal een wilde uitbarsting van ont zetting en dan gaat de kleine stoet stil over de trappen en gangen naar de binnetafplaats der gevangenis..... Volgens de Duitsche strafwet mag niemand van buitenaf bij de terechtstelling aanwezig zijn; er i seelfs precies voorgeschreven, wie er bij moeten zijneen vertegenwoordiger der regeering, een beambte van de gevangenis, de ambtenaar, die het proces-verbaal moet opmaken, de ver dediger van den veroordeelde, een geestelijke en twee getuigen van goeden naam als vertegen woordigers van het volk, in welks naam het vonnis uitgesproken en voltrokken wordt. De terechtstelling zelf duurt slechts enkele oogenblikken. De valbijl is aan den broeden kant met kwik gevuld om des te krachtiger neer te vallen. Die beul heeft twee helpers tot zijn be schikking, Deze menschen hebben alleni een an der beroep, want de beul ontvangt behalve een kleine vaste toelage, voor elke terechtstelling 60 Mark, benevens reisgeld, terwijl de beuls- knehten elk niet meer dan 50 Mark krijgenc. Daarvan kan men natuurlijk niet leven; Gropler, de Pruissische beul, heeft te Maagdenburg een wasscherij, terwijl de Breslausche beul Schwiets bijv. een restaurant beheerde. In Berlijn zelf zijn in geen jaren meer dood vonnissen voltrokken. Het kleine kerkhof, waar- o pde ter dood veroordeelden begraven liggen, bij de gevangenis te Plotzensee, ligt verwilderd en verlaten. Men vindt er geen zerken, zelfs geen grafheuvels. Niets doet den onwetende ver moeden, dat hier menschen begraven liggen, die dit met elkaar gemeen hebben, dat zij de ver schrikkingen van den laatsten nacht, van het wachten op den dood, hebben doorgemaakt tot het bitter einde. (Noord-Holl. Digbld." 70 JAAR, DOET EIGEN HUISHOUDING. Maar wordt geholpen. „Negen jaar lang neem ik nu geregeld Kruschen Salts en ik zou het nooit meer willen missen. Ik neem altijd een derde van een theelepel in een kop water, zoo warm als ik het drinken kan. Ik weet nu niet meer wat ongesteldheid of hoofdpijn is. In April word ik 70 jaar en juist doordat ik Kru schen Salts neem ben ik staat om mijn huishoude lijke plichten zelf waar ne nemen. Ik heb mijn buren alle geraden om ook Kruschen Salts te probeeren. Voordat ik met Kruschen Salts begon was ik altijd bij den dokter, maar nu is het niet meer noodig. Vroeger had ik altijd zware migraine en was dan niet in staat om iets te doen. Maar nu is dat alles voorbij, dank zij Kruschen Salts." (Mevr.) J. G. Kruschen houdt de inwendige organen in voort durende werking, zoodat het organisme geregeld van alle verstoppende onzuiverheden gereinigd wordt Daardoor zal zuiver, gezond bloed, verfrischt en vernieuwd door de zes zouten in Kruschen, door Uw aderen stroomen. En het gevolg? Een einde aan alle kwalen en ongesteldheden. Geen hoofdpijn meer, geen vermoeidheid, geen neerslachtigheid, zenuw achtigheid of hardlijvigheid. In plaats van dat alles een heerlijk gevoel van algemeene frischheid en op gewektheid, een jeugdig uiterlijk, in het kort: een algeheele goede gezondheid. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a ƒ0.90 en ƒ1.60 per fla con. (Adv.) Burgerlijke Stand (Ingeschreven over de maand September) Gemeente Zuidscharwoude. Geboren: Olasina Elisabeth, dochter van Ber- nardus Jacobus van der Vliet en Cornelia Ber gen. Resina Catharina, dochter van Antonius Johannes Kraakman en Catharina Maria Kaag. Overleden: Marijtje Eecen, oud 69 jaar, echt- genoote van Jacob de Geus. Getrouwd: Jacob Peters en Grietje Schrijver. Petrus van Straaten en Elisabeth Maria Bom mer. Ondertrouwd: Theodorus Bruin en Maria Jo hanna Jacet. Paulus Wit en Trijntje Reijne. Cornelis Dobber en Cornelia Maria Ochquee. Gemeente Oudkarspel. Geboren: Trijntje dochter van Antoon Appel man en Trijntje Pranger. Ondertrouwd: Cornelis de Waard 22 jaar, ty pograaf te Alkmaar en Eva Christina Bakhuys, 21 jaar. Teunis Jongbloed, dertig jaar, tim merman te Zijpe en Trijntje Wit. Getrouwd: Cornelis de Waard en E:va Christi na Bakhuys. Overleden: Tjakko Sieben Evers 45 jaar. Loop der bevolking over de maand September: Ingekomen: Trijntje Wit van Bergen, naar A 101. Alida de Vries en kind, echtgenoote O. J. Jongsma van Noordscharwoude naar Spoor straat A 18. P. Stoop en gezin van Noord scharwoude naar A 17. A. E. Oudhuis van! Heerhugowaard naar A 64. J. Zwaan van Groote broek naar A 344. P. van Straaten van Harenkarspel naar A 231 en E'. M- Bommer van Ziuidscharwoude naar A 231. Vertrokken: N. Mul wed. J. Jongsma naar Alkmaar, Spoorstraat 21. T„ A. Magielsen naar Zuidscharwoude A 186. - G. Stuurman wed. Keppel naar Heiloo, Westerweg C 198. !E. C. Bakhuys, echtgenoote C. de Waard naar Oudorp, Burgemeester Bosstraat 15. H. Sloots naar Spanbroek E 7. Tj. Kossen naar den Helder, Koningsstraat 105. Predikbeurten Zondag' 2 October. OUDKARSPEL Ned. Herv. Kerk. 's Avonds 7 uur ds. van Dijk. NOORDSCHARWOUDE. Ned. Herv. Kerk. Geen samenkomst. Geref. Kerk. Voormiddags 9.30 voorbereiding H,. A. Nam. 4 uur ds. A. Dragt J.Hz. Evangelisatiegebouw „De Vrede" aan de Langereis. De heer R. Pos van Zaandam. ZUIDSCHARWOUDE. Ned. Herv. Kerk. Voormiddags 10 uur Db. Jellema van Sint Pan- cras. Laatste maal wegens vertrek. BROEK OP LANGENDIJK. Ned. Herv. Kerk. Voormiddags 9.30 uur en nam. 2.30 uur Db. A. Ei. van Baaien. Maandel. collecte. Doopsgezinde Kerk Voormiddags 9.30 uur ds. A. de Jong. Chr. Geref. Kerk. Voormiddags 9.30 uur en nam,' 3 uur ds. J. Drenth. y Geref. Kerk. Voormiddags 9.30 uur en nam., 3 uur ds. J. Bonner. Bed. Heilig Avondmaal en dankzegging Heilig Avondmaal. SINT PANCRAS. Voormidiags 9.30 uur leesdienst. Dtes av. 6.30 uur Ds. Jellema, Afscheid. Collecte kerkvoogdij

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 2