NIEUWE Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Toch lamme goedzak? In den dwaaltuin des levens ,Oe ICerseboom" No 115 DONDERDAG 6 OCTOBER 1982 41e Jaarerang lilgin: Firma 1.1. KEIZER. - Meteor I. MEIZEI. - Boreel Mschirwook FEUILLETON Buitenlandsch Overzicht B OCTOBER, Binneniandsch Overzicht TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. J». LAHGEDIJKER COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG - en ZATERDAG. Abonnmentsprijs: n« 1 miandra f 1.15. ADVERTENTIEN: Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent Toen. minister Verschuur in het jongste voorjaar zijn Clearingswet verdedigde in de Tweede Kamer en intusschen bekend werd, dat economische onder handelingen met de Duitsche regeering voor de zooveelste maal resultaatloos waren gebleven, deed het duizenden in den lande en tientallen in de Kamer buitengewoon goed, dat de minister tegen den grooten, maar onhandelbaren nabuur eindelijk eens een „houding" aannam en te verstaan gaf, dat we hier niet langer de rol van Lamme Goedzak wilden spelen. Waartoe zouden we dat ook! We hielden hier machtige troeven in de hand, onze invoer immers uit Duitschland was altijd reeds aan zienlijker geweest dan onze uitvoer er heen. Ais onze regeering dus tegenover de oosterburen eene eenzijdige deviezenregpling zou toepassen, d.w.z. de betalingen aan Duitsche exporteurs aan willekeu rige banden zou leggen, dan zou de Duitsche indu strie geweldig in de knel raken en de noodige pressie op haar regeering uitoefenen om de economische regelingen met Nederland te herzien. Edoch, het is tot heden bij het groote woord en het fiere gebaar gebleven. De Clearingswet is in de Tweede en Eerste Kamer aangenomen, maar of schoon de Duitschers aan onze land-, tuinbouw- en veeteeltbelangen steeds meerdere schade hebben be rokkend en we hier te lande door steeds strengere Duitsche deviezenregelingen ook geen behoorlijke betaling meer kunnen verkrijgen van wat we dan nog mochten leveren, heeft de regeering nog altijd geen gebruik gemaaakt van de verstrekte bevoegd heid om repressaille-maatregelen te nemen. Minister Verschuur is blijkbaar geschrokken van zijn eigen heldhaftigheid, toen hij daar zoo fier zich op de borst sloeg en het uitriep, dat we onze houding van Lamme Goedzak zouden laten varen. Hij heeft er nog eens ernstig over nagedacht, zooals wij, Nederlanders, altijd ernstig) en heel langdurig over belabberde zaken plegen te peinzen. En hij heeft ingezien, dat vliegen vangen met stroop méér naar onzen nieuw-Hollandschen landaard is, dan te vechten voor z'n recht. En aan de andere zijde van onzen Oostgrens lachen ze in d'r vuistjes. Ze loopen er weer met nieuwe booze plannen rond, contingenteering van alles en nóg wat, op 40 a 50 pet. van den invoer in 1931. Wat de Nederlanders betreft, maakten de Duit schers zich niet ongerust. Die waren en zijn goede vrienden van ze; je kunt over ze loopen! Meer zorg hadden ze over de oude vijanden, de Belgen en Franschen. Met die moesten ze nog goede vrienden zien te worden. Met de Belgen troffen ze reeds een regeling, waarmee men te Brussel aan stonds een accoord kon gaan! Nu zouden de Duit schers ook met de Franschen zien overeen te komen. Dan restte Rome nog, maar daar zou de Berlijn- sche delegatie het laatst heengaan. Het tegenwoor dige Italië is den Duitschers goed gezind, dus waren jegens Rome zooveel égards niet noodig. Maar Mussolini dacht er anders over! Die praat niet eerst over dreigingen, maar hij kondigde een tegen Duitschland gerichte deviezen- regeling af als antwoord op de Duitsche contingen- teeringsplannen. Nu zat Berlijn in last. De onderhandelingscom missie zal niet eerst naar Parijs gaan, maar van Den Haag uit, waar ze de Nederlandsche onderhan delaars aan het omverpraten was, regelrecht naar Rome trekken om er het dreigende gevaar door concessies te bezweren. Zegt ons dat alles nu nóg niets? Het is hoog tijd, dat ook in Den Haag daden worden gesteld tegen over onrechtmatige Duitsche behandeling. Een re- geeringsdaad kan meer en beter effect hebben dan een volks-boycotactie, welke vijandige gevoelens kweekt. Onze land- en tuinbouwers grepen in den nood naar een té scherp zwaard, omdat de regee ring draalt met handelen. 5). In een vreemde plaats, ver van den gewonen dagelijkschen omgang, sluit men zich gemakkelijker aan, knoopt men vlugger vriendschappelijke betrek kingen met geestverwante menschen aan, wanneer zulke bekenden het oponthoud in een vreemde plaats zelf niet hebben leeren kennen. De families Stem en Bothner waren tot elkaar gekomen, sedert het kleine uitstapje hen op de Gichelhahn tezamen gebracht had. GemeenschaD- pelijke wandelingen naar het prachtig gelegen El- gersburg, naar de hoogste menschelijke wonmg van het Thüringer Woud, de z.g. Schücke, of naar Oberhof dat met zijn in den winter vaak geheel in de sneeuw begraven groepjes huizen, de kan van het gebergte kroont, hadden waarlijk een vriend schappelijke verhouding geschapen, die tusschen Helene en Gertrude tot inniger vriendschap had geleid Het jonge meisje vond in de opgewekte weinig oudere echtgenoot van den leeraar, een ware en oprechte vriendin, en Gertrude var haar kant beschouwde den omgang met de dochter van den rechter als een rijkelijke vergo^ing voor de altijd zoo humeurige Malwine. Ook de beide man nen sloten zich in weerwil van het aanmerkelijk verschil in leeftijd bij elkaar aan en waren in hun omgang zeer vertrouwelijk. Het was een sombere zomerdag. Langzaam, maar gestadig daalde de zachte, malsche regen neer en dreef de badgasten onder het beschuttende dak. In het, tot de woning van den rechter behoorend prieel, Het Lyttonrapport. De Mexicaansche regeering en de Katholieke kerk. De Gouverneur-Generaal te Dublin afge treden. Gemengd. Op het oogenblik is het het Lyttonrapport, dat de internationale belangstelling trekt. Naar men weet, keert de conclusie van het rapport zich te gen een zgn. door Japan geprotegeerde onafhan kelijkheid van Mandsjoerije, Ontkend wordt, dat het Japansche militaire ingrijpen gerechtvaardigd was, maar wel wordt toegegeven, dat Japan in Mandsjoerije historische rechten heeft en belangen te verdedigen. Voorts dat de provincie autonoom moet worden, maar onder oppertoezicht van Cihi- na en dat middels nieuwe verdragen aan Japan bijzondere voorrechten kunnen worden geschon ken. De Japanners denken er niet aan om hun po sitie in Mandsjoerije weer op te geven, gelijk ze het in de geschiedenis al twee malen, vooral onder Amerikaansehen druk, hebben moeten doen. Daartegenover staat, dat de Volkenbond de door Japan geschapen situatie niet kan erkennen, zoO- der zijn principes geweld aan te doen. De alge- 'meene verwachting is dan ook,< dat Japan ten slotte uit den Volkenbond zal treden. Ejn de Volkenbond zelve kan daar niet eens rouwig om zijn, want die zal door dat uittreden ten minste zijn figuur hebben gered. Japan zal dan geisoleerd komen te staan, hee lemaal alleen tegenover de Ver. Staten. Het is immers zeker, dat de Amerikanen, het niet zul len dulden dat Japan Mandsjoerije aan zich on derwerpt. Daartoe hebben de Ver. Staten zelf te groote belangen in het Oosten. De Atlantische vloot der Amerikanen vertoeft reeds maanden dreigend in den Stillen Oceaan en nog pas is ia Washington besloten, dat de vloot daar, waar ze in vredestijd niet thuis hoort, voorloopig ook nog zal blijven. Pessimisten voorzien een groo ten Amerikaansch—Japanschen oorlog in af zien- baren tijd. En dan zullen het de Europeesche staten wezen zoo meenet ze die van de prachtgelegenheid gebruik zullen maken. Japan zoekt .voorshands tijd te winnen. Het heeft beloofd, dat het een tegenrapport aan den Volkenbond zal uitbrengen. Groote revoluties zijn altijd met kerkvervol gingen gepaard gegaan. De gewonnen of herwon nen vrijheid werd gewoonlijk tijdelijk bandeloos heid. De rede voelde zich meesteres en achtte zich verheven boven gevoels en geloofskwesties, totdat de rede tot haar enge begrenzing werd geleid. Mexico heeft zich in de laatste jaren aan de dictatuur van militaire dwingelanden en bruten ontworsteld en ook hier is de volksbeweging ge paard gegaan met een overmoedig optreden tegen zaten de bevriende families met een boyl aard beien voor zich, welke heerlijke vrucht de bosschen in Ilmenau in overmatige hoeveelheden leverden. I Hoe zeer hangt de aanblik van ons Kurort van den gunst des hemels af zei de advocaat; „het slechte weer geeft er een somber, bijna droefgeestig aanschijn aan." Het is als het leven van enkele menschen, ant woordde Bothner. „Zoolang de zon van het geluk hem toelacht, toont hij een vriendelijk, vroolijk gelaat, zoo gauw hij echter beproevingen onder vindt zal zijn zwak karakter de droevige stemming ook op zijn gelaat afteekenen. In mijn betrekking vond Ik het steeds interes sant om in de rechtzaal de gelaatsuitdrukkingen van de misdadigers te bestudeeren en hieruit hun karakter te leeren," zei de advocaat, „terwijl velen, nog niet geheel afgestompt door het ongeluk, naar de laagte gedrukt, berouwvol hun misdaad bekennen, is de houding van anderen brutaal, en uitdagend, steeds echter kan men den graad van de verdorvenheid in hun gelaat lezen, dat voor den menschenkenner een getrouw beeld van geest en haUw^omvangrijke praktijk in strafzaken heeft U zonder twijfel veelvuldig stof tot zielkundige studies gegeven antwoordde Bothner. De jurist is hier in dezelfde positie als de arts, slechts heeft de laat ste voor zijn beschouwingen een veel grooter gebied daü En twhzal hij maar zelden in de gelegenheid zijn zulke scherp uitgesproken contrasten op te mer ken, zooals men die zoo dikwijls in de rechtzaal aan treft," bracht de vrouw van den leeraar in net m|j3e'aangeboren misdadiger, de ernstigste aard eener menschelijke dwaling teekent ^h wel bee scherp af tegen de meer onschuldig zwakken de geraffineerde slechtheid naast de argelooze onna denkendheid, die zich tot onvoegzame handelingen liet leiden; de genotzucht naast denJ^f,renh5??? die den ongelukkige er toe dwingt voor zijn honge- godsdiensti n het algemeen en de volkskerk in het bijzonder. Kerken worden onteigend, en aan de katholieke priesters werd de uitoefening van hun ambt belet. Op 30.000 inwoners mocht nog 1 priester dienst doen, maar hij mocht geen gees telijk gewaad dragen, enz. enz. Die paus meende dat in deze omstandigheden bijzondere voor schriften voor de katholieken in Mexico moes ten gelden en in een encycliek schreef het hoofd der katholieke kerk aan de Mexicaansche geloo- vigen dezer dagen de gedragslijn ten opzichte van de regeeringsmaatregelen tegen het katholicisme voor. Diat heeft de gramschap der burgerlijke heerschers verwekt. Zij hebben gedreigd, dat ze alle katholieke kerken in fabrieken, en veroop- plaatsen der arbeiderscooperaties zouden her scheppen. En den pause lijken legaat hebben ze van de week gearresteerd en onder gewapend ge leide over de grenzen gezet. De nieuwe president van Mexico heet generaal Eodriguoz. Et zijn in de geschiedenis mannen met klinkerder naam naar Ganossa gemoeten In Ierland woedt de anti Ehgelsche actie voort Ook die beweging zal in den loop der jaren wel luwen. De tijd slijpt veel scherpe kantjes af. Maar op het oogenblik willen de nieuwe Ier sche machthebbers niets van Londen weten. Het eenige dat Ierland nog officieel, aan Rrittannie bond, was de Kroon, door eén Gouverneur Ge- peraa] in Dublin vertegenwoordigd, de Valera heeft den huidigen functionaris tenslotte we en weg te werken en alleen op zijn voordracht kan de koning ©en opvolger benoemen. Nu verluidt dat Je Iersche regeering zulk een voordracht niet zal opmaken, of daarop alleen den naam zal plaatsen van de Valera. Intusschen zijn tusschen de Engelsche en Iersche regeeringen weer be sprekingen ingeleid. Tenslotte eenig gemengd. Irak; is van de week in den Volkenbond opgenomen, waardoor het minder afhankelijk van Engeland lijkt. De befaamde economische wereldconferentie zal te Londen bijeen komen, vermoedelijk op, 20 Febr. a.s. President Hindenburg heeft per radio bedankt voor de overstelpende blijken van be langstelling bij zijn 85sten verjaardag op Zon dag jl. Hij he-efft beloofd er steeds naar te zul len blijven streven om boven de belangen der par tijen uit het heil des vaderlands en van alle Duit schers te behartigen. In( Griekenland hebben alle partijen den strijd om' den staatsvorm ge staakt en de republiek erkend. 'Onderhandelingen met Duitschland af gesprongen. In Berlijn begrijpt mep er niets van. Herziening der L.O. wet Loonen, prijzen en ander crisisnieuws. Dierendag. Al heeft men in den Haag nog geen daden gesteld tegenover de voortdurende aanslagen der Duitschers op onze landbouwbelangen, toch heeft onze regeering van de week tenminste eens van zich afgebeten. Ze heeft vierkant geweigerd om zelfs maar te rpaten met de Duitschers over hun vergaande contingenteeringsvoorstellen, welke, naar algemeen bekend is, neerkomen op een ver dere vermindering van onzen uitvoer met meer dan de helft, vergeleken bij de verhoudingen in rige kinderen een brood te stelen. De annalen van de misdadigers der justitie le veren een onschatbaar materiaal voor een karakter studie der menschen, die evenwel alleen hun scha duwzijden aanroeren, en dientengevolge niet goed zouden uitvallen. Daar schiet mij een voorval te binnen, dat een sprekend voorbeeld ervan Is, hoe ver lediggang, lichtzinnigheid en genotzucht van het rechte pad kunnen voeren zei Stern, met een zilveren lepel eenige aardbeien uit zijn glas scheppend en ze naar zijn mond brengend. Vertelt 't ons eens, riepen de dames en de leeraar. De advocaat keek een oogenblik peinzend voor zich uit, als wilde hij zijn gedachten verzamelen. Dan begon hij: Het zal ongeveer 30 jaar geleden zijn, toen mij door het gerecht de stukken werden in handen gegeven van Iemand, die van vervalsching van be wijsstukken, verschillende verduisteringen en oplich terijen enz. beschuldigd werd en die mij a's zijn verdediger koos. Ik onderzocht de mij gegeven stuk ken nauwkeurig en was verrast over de geraffi neerdheid, waar de gevangen genomene zijn mis dadig werk bedreven had, vooral toen ik bemerkte, dat mijn cliënt nog een jonge man van nauwelijks 25 jaar was. Hij heette Victor Liebenstein, was de zoon van een rijk fabrikant en had in de zaak van zijn vader het koopmanschap geleerd. Later zond zijn vader hem naar Weenen, Londen en Parijs, waar hij de eerste handelshuizen en de financieele wereld voor zich geopend vond en door zijn impo neerend sympathiek uiterlijk, zoowel als door zijn beschaafde manieren, die hem aangeboren waren, een graag geziene gast werd. Met het doel een mondelinge bespreking te heb ben, bezocht ik Liebenstein in zijn gevangeniscel en was verwonderd, een niet alleen uiterlijk deftig, maar ook een hoog beschaafde jongeman te ont moeten, wien de sombere en treurige omgeving, waarin hij zich bevond, in het geheel niet paste. DUS OOK NAAR CAFé-RESTAURANT LANGESTRAAT T. O. STADHUIS HET MEEST GESORTEERD EN HET BILLIJKST IN PRIJS OM VLUG EN LEKKER TE ETEN B het laatste kwartaal van 1931. Tenslotte kunnen we het niet verhinderen, dat Duitschland contin- genteeringsbepalingen schept, maar men zal te Berlijn thans begrijpen, dat ze met tegenmaatre gelen zullen worden beantwoord, als van een aard zijn gelijk de in den Haag gedane voorstel len. Be duitsche onderhandelaars zijn na het abrupt einde der Haagsche besprekingen aan stonds naar Eome vertrokken om te trachten er de bonze bui van Mussolini te bezweren. Diie wachtte niet af, tot mem in Eome de Duitsche contingenteeringsplannen zou komen mededeelen, maar alleen reeds op het gerucht ervan kondig de hi] een deviezenregeling af, welke de Duitsche uitvoer naar Italië bijna geheel dreigt stop te zetten. Naar uit Berlijn verluidt begrijpt' men niets van onze houding. Wij hebben toch zelf ook al lerlei contingenteeringsbepalingen getroffen, zco zegt men er, waardoor aan den Diuitschen uit voer naar Nederland een schade van 50 millioen Mark werd berokkend.In waarheid hebben wij voor bepaalde artikelen gecontingenteerd op 100 procent. We hebben dus alleen een verhoogden in voer belet. Als de Duitsche invoer hier te lande met 50 millioen is gedaald, dan zal dat het ge volg zijn geweest van de wijze, waarop onze Oosterburen voorttdurend nieuwe aanslagen uit denken op onze landbouwbelangen. De Neder landsche bierbrouwerijen bv. hebben deze week nog aan haar Duitsche leveranciers, bericht, dat ze hun grondstoffen voorloopig van elders zul len betrekken uit protest tegen de invoerbelem- meringen van Duitsche zijde. Zooals gezegd, ko men de nieuwe Duitsche contingenteeringsplan nen neer op een vermindering van den invoer van landbouw, tuinbouw, en zuivelproducten met meer dan de helft, vergeleken met het laatste kwartaal in 1931. Daarbij bedenke men, dat op het genoemde tijdstip de invoer van andere op kunstmatige wijze reeds sterk wasi gedrukt, o.a. door de befaamde deviezenregelingen. Nochtans, in Berlijn blijven ze het onbegrijpelijk vinden dat we ons niet goedmoedig laten afslachten,. Dte Minister van Onderwijs vreest, dat zijn out. werp tot herziening van de L.O. wet niet tijdig genoeg zal zijn behandeld en aangenomen om de ffinantieele voordeelen ervan nog te laten uit- Hij gaf, zooals hij ook tijdens het verhoor gedaan had, zijn misdaad onomwonden toe, en verklaarde, dat hij in Parijs in lichtzinnig gezelschap, en dien tengevolge in schulden geraakt was, en dat hij, daar zijn vader hem verdere geldzendingen weigerde, ten laatste ee n wissel van 10.009 francs met een accept van zijn vader vervalschte en in baar geld omwisselde. Het papier werd door den fabrikant wel is waar ingelost, maar deze wilde verder niets meer van zijn zoon weten. De eerste schrede op het misdadige pad was ge daan en Liebestein was niet sterk genoeg om den gevaarlijken weg weer te verlaten. Aan een gemakkelijk leven gewoon, bezat hij niet de wilskracht, om door eerlijken arbeid in zijn levensonderhoud te voorzien en naar zijn inkomsten te leven. Hij maakte gebruik van zijn voorname relaties om geld te leenen, en toen dit op het laatst niet meer ging vervalschte hij opnieuw zijn vaders hand'teekeningen. Nog voor de onvermijde lijke catastrophe plaats vond, verliet hij Parijs en ging onder een valschen naam naar Londen, waar hij als oplichter op groote schaal begon te leven. Hij hield er equipage en bedienden op na, wist zich tot de voornaamste clubs toegang te verschaf fen en wist ook hier dragers van een aristocratische!! naam op sluwe wijze uittebuiten. Maakte dan niemand der bedrogenen hieraan een einde?" vroeg de leeraar. .Liebenstein verstond de kunst om steeds te rechter tijd te verdwijnen, zoodat de slachtoffers in den regel te laat bemerkten, dat zij bedrogen waren. Uit vrees, zich te compromitteeren, zwegen zij dan liever en verdroegen het geleden verlies. In Weenen eindelijk achterhaalde hem zijn nood lot' hij was reeds tot zakkenroller afgedaald en had op 'zekeren avond in een theater van een heer een portefeuille met een aanzienlijke som bankpapier gestolen. Tot zijn ongeluk bemerkte een dame dit en maakte de politie opmerkzaam, die den dief zonder meer gevangen nam en hem in verzekerde bewaring stelde. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 1