NIEUWE I Hike Breijer's Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier lening No 116 ZATERDAG 8 OCTOBER 1932 41e Jaargranj; Een echte Qostersche Talisman Waar gaat het in Duitschland naar toe MJISEHTJE LANGBEEN Speciaal Gorsstien - Magazijn TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. SB. DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Ahonnmentsprijs: aer S maanden f 1.11. Uitgave: firma 1. H. KEIZER. Redacteur I. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. ADVERTENTIE!*' 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Wanneer de voetbalclub uittrekt om elders tegen een andere club den strijd te gaan aanbinden op het groene veld, dravende achter het bruine mon ster, dan sjouwt de captain of de keeper een of andere lorrigheid mee, bekend als het geluks- poppetje van de club, dat met occulte krachten is bezield, en voor de overwinning kan zorgen. 't Is maar gekheid natuurlijk, maar ja, onze jongens doen het toch en als het dingske r's een keer vergeten zou worden, dan is het maar goed om dat niet aan de andere leden van het elftal te laten merken, want onwillekeurig zou dat hun spel hein- vloeden. Het noodlot, nietwaar? Het zou me niets verwonderen, als er vandaag wat met me gebeurde, nu mijn vrouw vergeten heeft om het zwarte piasje voor de achterruit van mijn auto te hangen. Zoo'n mascotte, och, je went er zoo aan! Maar gelóóven aan zoo iets, neen, daar is natuurlijk geen sprake van.... Je toébt anders wel van die menschen. Jansen en z'n vrouw fo.v. Dat mensch zou nou voor geen geld op Vrijdag onder een ladder durven door- loopen. Idioot gewoon! TenminsteHeb je niet gehoord van dien jongen van Gerritsen? Heeft z'n been gebroken! Maar laat-ie nou vijf minuten to- voren en het was op een Vrijdag onder een ladder doorgeloopen zijn! Ach neen, ik weet wel, dat het niets zegt 't is onzin natuurlijk! maar toch casueel, niet? Casueel, hé? Zulke of dergelijjce praatjes zal de lezer vaak genoeg hebben gehoord. Aan bijgeloof doen we niet in onzen modernen tijd, daarvoor zijn we veel te ontwikkeld. Intellectueel geschoold, heeten we dat met air, terwijl we met een verfijnd gebaar de asch van onze cigaret wegtippen. De cigaret, die misschien gekocht werd om een echt Oostersche talisman rijk te worden. De cigarettenfabrikant, die deze dingen in zijn doosjes doet stoppen, ként zijn wereldje van intellectueel geschoolden* Dik geld besteedt hij om den volke kond' te doen van de „echte Oostersche talisman", in elk doosje zijner cigaretten verstoken, en dus gratis verkrijgbaar. In zijn kostbare annon ces laat hij „tevredenheidsbetuigingen" opnemen van verbruikers, wien reeds een groot geluk te beurt viel, nadat ze een doosje zijner cigaretten hadden gekocht en daarmee de echt Oostersche talisman rijk waren geworden. Een trok de honderd-duizend, een ander een meer bescheiden prijs uit de loterij, een derde deed plots reusachtige zaken, een vierde kreeg „het" meisje De cigarettenfabrikant beziet de zaken goed. Maar de cigaretten verbruikers in het algemeen: de intellectueel geschoolden onzer dagen ze be zien de zaak van hun leven hopeloos verkeerd. Ze doen mal met mascotte en talisman en geluks- poppetje, om de aardigheid, naar ze voorgeven. Maar diep in het binnenste der menschen zit een vaag geloof, bijgeloof, een licht vertrouwen van je- kan-niet-weten in de wonderen en magische kracht van de lorren verborgen. Omdat in het binnenste van ieder mensch huist, wat er in geboren is, wat tot het menschelijk wezen behóórt: het Godsgeloof en Godsvertrouwen, dat velen in moderne waanwijsheid of uit valsche schaamte hebben verwrongen en vervormd tot een mal bijgeloof, een tatalisme, tot onderworpetiheid aan het domme noodlot. Wees eerlijk en waar. Doe niet mee aan die belachelijke dingen, óók niet om de aardigheid, wat een onwaarachtigheid is. Anders doen we immers ook niet mal en dom uit de aardigheid? Schamen we ons niet voor het waarachtige ge loof in- en vertrouwen op God, wat met geen enkele hoogstaande menschelijke kennis of wetenschap in strijd is. DhiitschlandGeen land dat in den laat- sten tijd over de geheele wereld zoozeer de aan dacht op zich heeft doen, vestigen dan Diuitsch- lanid. Een chaotische verwarring op maatschappelijk economisch gebied en op politiek! terrein open baart zich sinds enkele jaren, in die mate, dat) Bezoekt morgenavond in de „Roode Leeuw" te Zuidschamoiids men zich afvraagt: Waar gaat het in Dtoitsch- land naar toe,? Wij staan nu weder voor de verkiezingsstrijd, die de hartstochten der Verschillende en vele par tijen in dit groote 'land,, met zijn ruim vijf mil- lioen werkloozen, weer doet oplaaien. "Eenige voorbeelden: In de laatste dagen hebben reeds eenige malen groepen nationaal socialisten getracht met meer of minder succes verkiezingsvergaderingen van aanhangers van andere partijen te verstoren. Men is algemeen van meening, dat Göbbels, naar be kend de leider van den radicalen vleugel van de N'.S.Di.A.P. de oprichter van deze zgn. terreur- j groepen is. In nationaal-soeialistische kringen verklaart men, volgens Wolff, openlijk, dat deze terreur ten doel heeft onrust bij het publiek te verwek ken en zoo de regeering tot ingrijpen te dwin gen. Wanneer de verkiezingsstrijd in vollen gang was, zou men nog meer van deze terreurgroepen hooren. Het doel zou zijn de verkiezingen voor den Rijksdag te verhinderen. Naar het W.B. van welingelichte zijde ver neemt is de regeering niet van plan zich te bui gen voor de terreur van een enkele partij. Zij doet met nadruk opmerken, dat de noodverorde ning tegen politieke excessen ook hier van toe passing is. Hitier behoudt hoop. Het persbureau van de N.S.D1.A.P. te Munchen deelt mede, dat Hitier te Munchen in verband met de propagandacampagne voor de verkiezin gen, een redevoering heeft gehouden, waarin hij er op wees, dat het nationaal socialisme zulk een omkeer brengt, dat zijn overwinning niet gemak kelijk kan zijn. De nationaal socialistische bewe ging is niet op korten termijn opgebouwd, maar zi] bezit inwendig zoo ontzaglijke capaciteiten, zoodat geen oogneblik aan het resultaat behoeft te worden getwijfeld. Hitier zette uiteen, waarom het program van de regeering von Papen z.i. op niets zal uitloo- pen. Ook moet het program op buitenlandsch politiek gebied van de regeering von Papen vol gens Hitier mislukken. Hitier wees erop, dat de regeering von Papen met haar méthoden Duitsehland in ©en volkomen isolement drijft. Wij zullen om den 6 November strijden, aldus besloot Hitier, alsof daarvan het zijn of niet- zijn van Biuitschland zal afhangen., e slag kan beginnen. Over vier weken zulleni wij ook hier de overwinnaars zijn. Te Berlijn is, een Duitsch-nationale vergadering gehouden, vaarop dr. Hugenberg, de leider van de partij zijn eerste verkiezingsrede heeft gehouden. Dr. Bugenbergver klaarde onder anderen, aat Duitschland op het oogeaiblik, zij het in een ande ren vorm, opnieuw een strijd te voeren had tegen een Young-plaoDat was de strijd om de re.je'mg van de particuliere schulden aan het buitenland, die het op economisch gebied uitgezogen Duitsch land eenvoudig niet meer kan opbrengen. Spr. had het ook over de verhouding tegenover de nationaal-scicialisten, die niet terug konden naar het parlementarisme en zichzelf vernietigen zou den, wanneer zij overzwaaiden naar het zuivjre socialisme. De middenpartijen hebben de geookn gelegenheid niet aangegrepen en hebben daarom hun eigen ondergang en de onbeteekendhe'd van het burgerdom aan zichzelf te wijten. De Duitsch- nationalen zullen t kabinet-Von Papen naar zijn daden beoordeelen .en erkend moet worden dat ten voordeele van het kabinet pleit, dat het tot stand gekomen is zonder zwart-roode medewerking en dat het Pruisen van het Marxisme heeft bevrijd zonder een burgeroorlog te verwekken. Dat de Duitsch-nationalen de regeering Von Papen steunen, he'teekent geen blanco-volmacht. Het gaat om den invloed dien de regeering moet verkrijgen en die punten van haar grogramma, waarmede de partij het eens is en welke door de regeering ook het eerst ten uitvoer zouden worden gebracht. De Duitsch-nationale partij gaat in dezen verkie zingsstrijd haar eigen, duidelijk afgebaanden weg. Tenslotte zeide de Duitsch-nationale leider nog, dat de groet „Hallo Hugenberg!" die zoo'n beetje tot herkenningsgroet van de Duitsch-nationalen was geworden, gewijzigd behoorde tew orden in den strijdkreet „Hallo Deutschland TERUGKEER TOT DE MONARCHIE BEPLEIT. Na Hugenberg sprak de Dultsch-nationaal dr Quaatz, die beweerde, dat de Duitsche nederlaag :n Versailles alleen daarom een dergelijken omvang had kunnen aannemen, omdat de partijen van Wei- mar met den buitenlandsche vijand samenwerkten. Quaatz besloot met het bepleiten van een terug keer tot de monarchie. Er zijn misschien volken waarvoor de republiek een zegen moge zijn, in Duitschland echter was de tijd van een sterke mo narchie de glansperiode van het Duitsdhe volk. Vol gens spr. moest de wederopbouw van Duitschland het laatste en hoogste doel stellen in het herstel van het Hofhehzollernsche keizerschap. Plaatselijk iieuws BROEK OP LANGENDIJK. De- collecte voor het Crisis-Comité heeft opge bracht f 460.—. Hartelijk dank aan gevers en geefsters. NOORDSCHARWOUDE. Op de voordracht voor de benoeming van een onderwijzer aan de U. L. O. School alhier komen voor: 1. L. M. v. d. Bijl te Leiden. 2. K. Thoma te Grootebroek. tijding era j'iibraak bij den voorzitter der Eerste Kamer In den vorigen nacht is ingebroken in de wo tning van mr. baron de Vos van tSeenwijk, voor zittei der Eerste Kamer aan bet Lange Voor hout te den Haag. Die daders zijn aan de ach terzijde van bet huis binnengedrongen. Er wordt niets vermist. Mien! I? Alkmaar Tel. 528 Vcitrouwd adres voor: goedpassende Elastieken Kousen Rechthouders en Rechthouder- Corsetten 33|s schooljongen, die van school gestuurd was Die 4.5-ljarige Frans M-esker,' leerling van de Ambachtschool te Delft en wonende te 's-Graven hage, die op 30 September door den directeur dier school voor straf is weggezonden en daarom niet thuis durfde te komen, is opgespoord. Hij was in gezelschap van een onderweg op- gedanen vriend, en beiden wilden trachten bij de U.F.A. film in Duitschland te konden. De jongen werd op transport naar huis ge steld. Een ongewenschte gast. Hotelhouders opgelet. Einde September jl. logeerde in hotel van Geffen te Heerlen een persoon, voorgevende ge naamd te zijn Friedrieh Reichler,, geb. te Wee- men, 5 September 1905, afkomstig uit Oosten rijk en vertegenwoordiger te zijn van de Mul- hausener Courant. Hij beweerde voor bedoeld el ad een zakenreis te doen in Nederland en ver klaarde aan den hotelhouder momenteel geen geld bij zich te hebben doch een telegrafischen post wissel te verwachten. Dlaar hij een zeer betrouw baren indruk maakte, werd hem logies verleend. Hij maakte tamelijk groote verteringen, zoodat hij den hotelhouder 32 gulden schuldig was, toer. hij vertrok zonder te betalen. Volgens mededeeling van het Oostenrijksche Consulaat te Rotterdam betreft het hier een zeer geraffineerden oplichter die in Oostenrijk en Zwitserland dezelfde praktijken uitoefende en deswege door de politie aldaar wordt gezocht). Die mogelijkheid bestaat, dat hij in andere plaatsen van Nederland eveneens aan bedoeld feit zich zal schuldig maken. Riest, kal santé en seSfbeheersching keeren weer terug na het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten. Glazen: Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Het drama te Putbroek, Het wettig bewijs niet geleverd. Op 24 October zal voor den Hoogen Raad be handeld worden het cassatieberoep van de beide verdachten van de moorden te Echt, de jacht opzieners H. en M- van der E., vader en zoon, o ooor het gerechtshof te 's-Hertogenboseh wegens het voortgezet misdrijf van doodslag en wegens poging daartoe werden veroordeeld tot gevangenisstraffen van 15 en jaar. Naar de H. Crt. verneemt, zal de verdediger mr. Paul Tripels uit Roermonld,, als eerste cas satiemiddel toelichten, idat door de in het ar rest vermelde getuigenverklaringen het wettig bewijs niet is geleverd. Als tweede cassatiemiddel zal de verdediger naar voren brengen, dat vader van der veroordeeld is op een feit, dat hem niet ten laste is gelegd^ aangezien het nimmer de bedoeling van den wetgever is geweest, moord als een verzwaarden doodslag te beschouwen. Naast deze beide cassatiemiddelen zijn er nog eenige van meer formeelen aard, welke betrek king hebben op schending of verkeerde toepas sing van wetsartikelen en op onvolledigheden in het arrest. Zoo neemt het Bossche hof uitdrukkelijk aan dat de kogelwonden in het lijk van W. Kersten veroorzaakt zijn door kogels van het kaliber 9 mm. hetgeen door geen enkele getuige- of deskundige verklaring wordt gestaafd. BisitercSémd Na twintig jaar weergevonden^ Een echtpaar te Southend on sea, waarvan de man een Griek is, vertoefde in 1912 bij 'het uit- (breken van den Balkanoorlog in Athene. Die vrouw was ziek en haar drie maanden oud doch tertje werd aan een kindermeid toevertrouwd. Lis ouders moesten Athene verlaten! met achter Iating van het kind. Zij kwamen in Saloniki en deden daar pogingen om met de verzorgster van het kind in aanraking te komen, wat niet ge lukte. Juen heelen oorlog door zochten zij op den Balkan naar het kind,, zonder het te vin den. Toen de oorlog uit was, keerden zij naar Engeland terug. Zij vergaten echter het verlo ren kind niet. Vier jaar geleden kregen zij eeni ge aanwijzingen en tenslotte is Georgiadis, de man erin geslaagd zijn dochter op te sporen. Zij was in een Servisch weeshuisl terecht gekomen en later geadbpteeïd door .den 'directeur van het postkantoor te Belgrado. Het meisje dat thans dus twintig jaar ouJ is, is nu 'druk bezig Emgelsch te leeren. Haar moeder is een Emgel- sche en "haar vader is al sinds 1907 gena/turali-, seerd Engèlschman. Tn den oorlog! vertoefde hij op den Balkan voor Üen< Engelschen spionnage- dienst.

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 1