TBS 81 Mm 8 08.32 Uit den Omtrek üieuwstijdingen Plaatselijk ^ieuwn Lsvngcrtijk. Op Öe Einsdag gehouden vergadering van den Bestuurdersbond, waar 27 bestuurders aanwezig waren, werd een gtoot gedeelte van de besprekin gen gewijd aan een paar ingekomen circulaires van de Cooperatie-Eaad, waarin werd opgewekt tot een krachtige propaganda-actie voor de plaatselijke coöperatie onder de modern, georga- nise rien. Evenals in de vorige vergadering kwam in verband hiermede weer naar voren de te lange werkweken van sommigen van het personeel. Een schrijven van den L.B.B. dat ruim twee maan den geleden aan het coop. bestuur was verzonden was nog steeds zonder resultaat gebleven. Over het algemeen was men dan ook van gevoelen, dat als de coöperatie zich zoo. weinig aantrekt van de vakbeweging, het dan ook niet noodig is de coöperatie te steunen door bv. een propaganda- actie. Op voorstel van den voorz.., die van oor deel was, dat men juist een propaganda-actie moet steunen, om onzen invloed te versterken, terwijl de toestanden anders van, kwaad tot er ger zouden worden, werd eenstemmig besloten, een zoo krachtig mogelijke actie onder onze le- eidn te voeren, om daardoor te trachten door on zen grooteren invloed, betere arbeidsvoorwaarden te bereiken voor onze kameraden in die coöperatie Betreffende den derden Rooden Dinsdag werld besloten een oproep af te wachten van de Plaat selijke Raad, daar de verwachting werd uitge sproken dat deze een algemeene besturenverga- aering zou beijenroepen om deze groote betooi- ging voor te bereiden. (ffangcdijk. •Woensdag vergaderde de Plaatselijke Raad, in hoofdzaak om de deelname aan de betooging op 8 November in den Haag zoo krachtig moge lijk voor te bereiden. Besloten werd een verga dering uit te schrijven op a.s. Woensdag 12 Oc tober, waar uitgenoodigd zullen worden de be stuursleden van de Partijafdeelingen en van die fdeelingen der vakbeweging aan den Langendijk en Sint Pan eras. Op die vergadering zal dan wor den behandeld de organisatie van deelname aan den Rooden Dinsdag en de mogelijkheid om te komen tot het oprichten van, een A.J.|C|- afdee- ling. In verband met de candidaatstelling voor de Tweede Kamer werd besloten de afdeelingen ern stig in overweging te geven, den heer v.d. Vall als no. 3 te plaatsen. Lie Raad was eenparig van meening, dat een candidaat, speciaal bekend met de Tuindersaangekgenbeden een dringende eisch genoemd moet worden Noordscharwoude. De opgave van deelnemers aan, de Arbeiders- Avondschool loopt al prachtig. Vanaf Zaterdag., tot Woensdagavond hadden zich reeds. 19 deel nemers opgegeven. Voorwaar een prachtig begin Laat men dus niet te lang meer wachten met zich op te geven voor dit practische onderwijs, men zou eens te laat kunnen komen, want het aantal deelnemers is aan een zeker jmaximum gebonden. Men haaste zich dus- Moge het gemeentebestuur van Noordschar- wöude overtuigd zijn van het} nut |eender der gelijke avondschool en het nlstituut een leslo kaal disponibel stellen. SINT PANCRAS. Afscheid Ds. J. Jellema. Zondag 2 October, nam. 6.30 uur, nam Ds. Jellema voor een tjokvolle kerk (waaronder vele belangstel lenden) afscheid wegens het vertrek naar Wou- brugge. Na de opening der dienst weeg de scheidende leeraar in zijn. voorwoord op de plechtigheid van dezen avond. Scheiding tusschen gemeente en lee raar. Het vertrek, geen menschelijke willekeur, maar Godsleiding, Godswil. Wat Hij doet, Heilig, Wijs en goed. Deed opmerken 't verschil bij zijn intrede 71/2 jaar terug, 15 Februari 1925 en nu 2 October 1932. Velen waren bij de intrede aanwezig welke nu bij het afscheid er niet meer zijn, deze zijn en reeds zijn heengegaan, waarvan wij tot onze vaste over tuiging, Gode zij dank, kunnen verzekerd zijn, dat zij een plaats hebben in 't hemelsgebouw. Daar wij dit beleven, mogen we noch bij 't ver leden of heden staan blijven. Maar ook nu prediken het Evangelie Jezus Christus en dien gekruisigt. Vandaar ging spreker over tot zijn afscheidstekst. 1 Thess. 5 24. „Hij, die u roept, is getrouw, die het ook doen zal." In een gloedvolle rede behandelde spr. de volgende indeeling. Ten eerste: De roeping. Ten tweede: Het beloofde. Ten derde: De volbrenging. Spr. zette uiteen den ernst van dit woord. We degene die God roept, maar niet hoort, niet den weg bewandeld. Dat er geschreven staat: „Dat de goddeloozen niet zullen voortbestaan, maar de Rechtvaardige wel zal gaan. De Christen jage naar, 't heilige onberispelijke. Biddende steeds om dit alles. Verzoent door onze Heere Jezus Christus. God is getrouw, volbrenger van zijn eenmaal ge- gesproken woord. Wij wel goede voornemens. Doch het zelfonderzoek bewijst vaak anders. Ontrouw. Vandaar dat wij niet ons zelf moge paaien en gerust stellen, wees spr. op de gemakzucht van hen, die zeggen. Als God mij noodig heeft, roept hij wel, leef maar wat ruimer. Neen, dan zijt ge ongehoor- zaa en God laat je eigen weg gaan. Want wie half God dient en half de wereld, verkoopt zijn ziel aan den duivel. Indien men tot inkeer komt, zal men spreken, God is het geweest, die mijn heil bewerkte, Dies loof ik hem mijn leven lang. Nadat gezongen was Gezang 55 vers 2 en 3, be handelde spreker zijn laatste punt, n.l. de vol brenging. Wees op Gods trouw en de gemeente op haar volharding. En eindigde met de laatste regels van Ps. 138 4 De Heer is zoo getrouw als sterk, Hij zal Zijn werk voor mij volenden. Verlaat niet wat U hand begon, O Levensbrond, wil bijstand zenden. Na het beeindigen van zijn afscheidspreek richtte Ds. Jellema zich eerst tot den burgemeester, den heer Kronenburg. Spr. wees op zijn getrouw kerk bezoek, dat navolging verdient, dat anderen dit moge opmerken. Dankte hem voor zijn vrindschap tijdens zijn verblijf aan zijn gezin steeds betoond. Wees hem op zijn roeping en hoopte dat God hem kracht en wijsheid moge geven voor 't ambt waar voor hij geroepen is. Vooral in deze omstandigheden. Vervolgens richtte spr. het woord tot den consulent, Ds. van Balen, van Broek op Langendijk, dankte voor de samenwerking en hoopte dat zijn consulent schap kort moge zijn, hierna richtte spr. zich tot Ds. Roobol van Egrnond aan Zee, aanwezig als be langstellende. Welke zich beschikbaar had gesteld om eens een predikbeurt te vervullen. Deze werd daarvoor dankgebracht. Hierna het woord tot den Kerkeraad richtende, waar spr. de meeste omgang mee heeft gehad. Bad den kerkeraad Gods zegen toe, opdat hun moeilijk werk vruchten moge afwerpen, en dat het beroe- pingswerit spoedig noge worde bekroon 6. Tot de notabelen, dat zij in deze donkere tijden de financieelen toestand zoo moge leiden, dat Christus kerk in stand moge blijven. Een was er door ongesteldheid afwezig. Spr. hoopte dat hij spoedig volkomen herstelle en weder zijn plaats moge innemen. Tot de catechisanten sprak de scheidende leeraar met ernst en wees op de bange tijd voor hen. Dat de vreeze des Heeren, Het beginsel der wijsheid is. Dat men getrouw de catechisatie's moet bezoeken. Want dat dit medewerkt voor dit en het toekomende leven. En tenslotte tot de gemeente. Spr. dankte voor al de bereidwilligheid tijdens zijn verblijf in deze gemeente aan hem en zijn gezin betoond. Dat zij getrouw moge zijn als gemeente van Christus. Hopende dat de beroepen predikant het beroep aan neemt. Doch alleen zij U (des Heeren wil) ge schiedde. Intusschen richtte spr. zich nog tot den voor zanger en broeder Ploeger, welke 35 jaar dit werk had verricht, wenscht hem Gods zegen toe in zijn verdere jaren. Hierna ging Ds. Jellema voor in Gebed en liet zingen Ps. 138 4. Hierna sprak Ds. Baaien den scheidenden leeraar toe met de volgende woorden. Herinnerde beider komst in Noord-Holland. Col lega Jellema's ziekte en herstel. Wees op de moei lijkheid van de bearbeiding in Noord-Holland. Daar het vaak een ploegen was op rotsen. Maar tevens op de heerlijkheid van 't ambt als predikant. En wij zullen prediken zoolang God ons de krachten geeft. Dat Jellema's arbeid niet tevergeefs moge blijken te zijp, maar eeuwigheidsvruchten moge afwerpen. Spreker zal 't consulentschap aanvaar den ondanks zijn drukke arbeid. Verder richtte spr. zich tot de gemeente en wees andermaal op haar plicht. Tenslotte sprak namens de gemeente, ouderling A. Dekker, diep bewogen den beminden vertrek- kenden leeraar toe. Spr. deelde mede Ds. Jellema's bemindheid, thans teleurstelling wegens het vertrek. Gaarne hadden wij Ds. Jellema nog behouden. In dezen tijd zijn er banden gelegd, Ook geestelijke banden. Spreker hoopte dat men hiernamaals elkander zullen ontmoeten. Toegezongen werd Ps. 121 4. Ds. Jellema dankte nog voor 't gesprokene. En de afscheidsplechtigheid was ten einde. Na afloop was nog gelegenheid familie Jellema de hand ten afscheid te drukken, waar door velen nog gebruik van werd gemaakt. SINT PANCRAS. Door het springen van een waterleidingbuis, ont stond tegenover den winkel van den heer Bus een meertje, wat kalm afvloeide naar een zinkput, steeds vlugger borrelt het water tusschen de straat- steenen door. SINT PANCRAS. Door het hoofdbestuur der Neutralen Bond van Boeren-, Land- en Tuinbouwers is in Krasnapolski te Amsterdam een bespreking gehouden met Mr. P. Oud. Door genoemd kamerlid is toegezegd dat als be kend is dat de steunregeling voor den Tuinbouw in de Kamer aanhangig wordt gemaakt, een con ferentie in den Haag zal worden gehouden met alle fractie lijders. SINT PANCRAS. De snijbloemen kweekers zijn op het oogenblik druk bezig om de Chrisanteums in hun kassen te halen, door de de vroege vorst van het vorig seizoen wordt dit jaar vroeger met dit werk begonnen. De prijzen der bloemen zijn thans goed te noemen. VERKEERSONGEVALLEN. (Berichten uit andere bladen.) AANRIJDING BIJ BENNEBROEK. Vrijdagmorgen is op den Viersprong te Benne- broek een aanrijding geschied. Een besteller van Simon de Wit uit Haarlem wandelde met de fiets aan de hand over het kruispunt heen. Van de rich ting Haarlem kwamen twee achter elkaar rijdende auto's. Door nog onbekende oorzaak pakte de voor ste aiuito de fiets van den man, terwijl de tweede auto hem tegen den grond smakte. Zwaar gewond en bewusteloos werd hij opgenomen en naar het Sint Elisabethsgasthuis te Haarlem vervoerd. VERBLINDE MOTORRIJDER TEGEN KAR GEBOTST. Op den rijksweg Princenhage-Rijsbergen ter hoog te van de boterfabriek is Donderdagavond een doo- de.ijk motorongeluk gebeurd. De 20-jarige M. Daas uit Ginneken reed aldaar op zijn motorfiets toen van tegenovergestelde rich ting een auto naderde, waarvan de lichten verbl n- dend waren. Het gevolg hiervan was, dat de motor rijder in volle vaart tegen een voor hem rijdende boerenkar opbotste. Zwaar gewond werd de man opgenomen en naar het Sint Ignatiusgasthuis te Breda overgebracht, waar hij kort na aankomst is overleden. MOTORFIETS TEGEN EEN WAGEN GESLINGERD. Donderdag is op den nieuwen weg Soestdijk—De B'lt nabij Pijnenburg onder de gemeente Baarn een motorongeluk gebeurd. Om twee uur bevond zich op dezen weg een mo torrijwiel waarop twee inwoners uit Soest gezeten v/aren. Door het springen van een der banden ver loor de bestuurder de macht over het rijwiel, met het gevolg, dat dit al slingerend tegen een meel- wagen terechtkwam. De duo-passagier werd tegen den grond geslagen en bleek zwaar gewond te zijn. In bewusteloozen toe stand werd hij naar de rijskklinieken te Utrecht vervoerd. De bestuurder kwam er met enkele hoofdwonden di. Het motorrijwiel was zwaar beschadigd. AUTO OVERRIJDT EEN KIND. Donderdag is op den rijksweg naar Heerenveen net driejarig zoontje van den heer H. van Zanten te Wolvega, dat op den weg voor de ouderlijke woning aan het spelen was, door een personenauto uit Zutfen aangereden. Het ventje werd bewusteloos opgenomen en is enkele uren na het ongeval aan de verwondingen overleden. BAND VAN EEN MOTORFIETS GESPRONGEN Gistermorgen sprong op Rijksstraatweg tusschen Lex mond en Vianen de voorband van een motorfiets, waardoor het rijwiel over den' kop sloeg, schrijft Let Handeslblad. De bestuurder de heer van Dalen en de came die op duo zat, werden over den weg ge slingerd. De motorrijder werd met een zware her senschudding opgenomen en naar de rijksklinieken te Utrecht overgebracht. De dame had slechts en- keis lichte verwondingen. STILSTAANDE AUTO AANGEREDEN. Donderdagmiddag was op den rijksweg Enschede Hengelo ender de gemeente Lonneker een 33-jarige melkvervoerder bezig met reparaties te verrichten aan zijn defect geraakte vrachtauto. Gedurende zijn bezigheden werd hij aangereden door een andere vrachtauto, bestuurd door iemand uit A lmelo, welke auto in de richting Hengelo reed. De man werd zwaar gewond. In zorgwekkendeu toestand werd hij naar het ziekenhuis Ziekenzorg te Enschede overgebracht, waar hij spoedig na aan komst is overleden. Hij was gehuwd en vader van één kind. BRIEVEN PER VRACHTRIJDER De posterijen staken er een stokje voor. Het is voldoende bekend, dat de postdienset ten plattelande den laatsten tijd aanmerkelijk is ver slechterd schrijft „de Maasbode" Van een vlugge verzending der poststukken is in de meeste gevallen geen sprake meer. Daarom geven verschillende dorps bewoners spoedheidshalve hun brieven bestemd voor adressen in de nabije stad met een vrachtrijder mee. Daar heeft, men de lucht van gekregen en zoo ver schenen V/oensdag te Goes P.T.T.-ambtenaren en hielden verschillende vrachtrijders aan. Menig over treder der Postwet werd verbaliseerd en verscheidene brieven wedden in beslag genomen. DE VELSERBRUG DEFECT. Tengevolge van een defect aan de Velserbrug kon Donderdag, zoo wordt aan het Handelsblad gemeld, het treinverkeer via deze brug niet meer plaats hebben. De reizigers uit Noordholland ten noorden van Beverwijk moesten naar Haarlem reizen via Amsterdam terwijl zij die via Haarlem naar Noord Holland reisden, eveneens hun route over Amster dam moesten nemen. Omtrent de stagnatie verneemt het blad, dat een as uit het electrisch drijfwerk voor de draai-inrtch ting van de brug was gebroken. De brug werd toen met Landkrachit dichtgedraaid. Het defect is echter van korten duur geweest. Pe brug functionneert weer normaal. Het verkeer heeft weinig hinder van de stagnatie ondervonden. INBRAAK. In den nacht van Woensdag op Donderdag is in gebroken in het kantoor van de firma van der Veer te 's-Hertogenbosch, dat men met een bootje door de Binnendieze wist te bereiken. Er wordt ƒ500. alsmede voor een waarde van 100.aan renteze- gels vermist. BRAND TE LEEUWARDEN. Gistermorgen te omstreeks 5 uur ontdekten voor bij gangers dat brand woedde in het sigarenfabri jk- je, toebehoorende aan den heer O. Ebbens aan de Tuinen te Leeuwarden. De brandweer tastte het vuur, dat in de twee verdiepingen hooge fabriek woedde, met zes slangen op de waterleiding aan. De belendende schoenmakerswerkplaats van den heer H. Steeman, waar het vuur naar oversloeg, brandde geheel af. Uitbreiding naar de andere be lendende perceelen waarvoor een oogenblik groot gevaar bestond, wist de brandweer te voorkomen. Bij den heer Steeman gingen verschillende machines benevens een groote part ij schoenen verloren. Ook een 70-tal kanaries verbrandde. Van de fabriek en de schoenmakerswerkplaats is slechts een gedeelte der muren blijven staan. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt door verzekering ge- INBRAAK IN EEN BELASTINGKANTOOR. Toen gistermorgen de werkster van het rijksbe- iastingkaiitoor de Middelharnis haar werk wilde be ginnen ontdekte zij dat er was ingebroken. Bij on derzoek door de politie en den ontvanger bleek, dat een bedrag aan geld van ongeveer ƒ100 was meege nomen en een partij kostelooze rijwielplaatjes. De inbrekers hadden zich toegang verschaft door den ingang van de kolenbergplaats. Daarna is de brand kast verplaatst om meer licht van buiten op dit voorwerp te laten vallen. De brandkast is openge maakt, de buren hebben wel hooren kloppen, doch gezien de rij-ksontvanger meermalen tot 1 uur aan het werk was. schonk men aan dit lawaai geen aan dacht. SCHROEF VERSPEELD. D Deensche kotter E 80 is gisternacht in de ha ven van Nieuwediep binnengekomen met den Duit- schen kotter O.B. op sleep. Deze had op de Noord zee zijn schroef verspeeld en dreef hulpeloos rond. EEN URKER BOTTER GESTRAND. De botter U.K. 86, strandde gisternacht bij zwaren mist 2 kilometer ten noorden van Petten en vroeg om sleepboothulp. Namens de firma Weismuiler begaf zich personeelper auto naar Petten teneinde de-situatie aldaar op te nemen. Deze berichtten dat de botter aldaar voor anker was gegaan en een sleep boot van Ymuiden was vertrokken. Ook de sleepboot Utrecht van de firma Weismui ler te Nieuwediep is ter assistentie vertrokken. GEEN BLANCO STRAFREGISTER. Te Delft heeft een rechercheur aangehouden den 34-jarigen werkman wiens opsporing en aanhouding door verschillende autoriteiten verzocht was, o.m. wegens een zestal rijwieldiefstallen en verduiste ring van een paard en wagen. Hij is ter beschikking van de Haagsche politie gesteld. De man is vroeger ook te Delft aangehouden toen hij gesignaleerd stond wegens een groot aantal rijwieldiefstallen. (Fanatieke tliereu beschermster. Verwondt op den werelddierendag in haar woede een poes. 'Een fanatieke dierenbeschermster heeft den Werelddierendag op bijzondere wijze gevierd. Zij deed dit zeer lawaaiig en ging zelfs zoo ver, dat zij een onschuldig poesje wondde. Dte bedoelde dierenbeschermster, een Duitsche, was bijzonder gebeten op den tandarts den heer Nord, die aan den Oude Scheveningscheweg te den Haag zijn praktijk uitoefent. De heer Nord heeft snl. wel eens het nemen van proeven door tandartsen op honden verdedigd. De Werelddierendag leek onze dierenbescherm ster het beste moment voor een daadwerkelijke demonstratie. Dies begaf zij zich in de vroege morgenuren het 'was eerst halfacht naar den Scheveningscheweg en bomabrdeerde daar de rui ten van den heer Nord met tot dat doel meege brachte steenen. Hinkelend vlogen de scherven, naar alle kanten. Helaas maakte de dieren bescher mende juffrouw een slachtoffer dat zij zeker niet bedoeld had te treffen. Het was nl. het poesje dat zich in de kamer bevond en dat door de scherven tot bloedens toe verwond werd'. De juffrouw had dus in haar fanatisme juist het tegenovergestelde doel bereikt dat zij be oogde. Niettemin was zij verbazend trotseh op haar daad. Opgewekt stapte zij: aldus de Tel. naar de politie om daar van het heldenfeit te ver tellen. Het gerinkel van de ruiten veroorzaakte in het vroege morgenuur een begrijpelijke op schudding bij de omwonenden. B&sitenland MAATREGELEN IN DEN SOVJETHEILSTAAT. „AFSCHAFFING" VAN ALLE GODSDIENSTEN TEGEN 1 MEI 1937. De Russische medewerker van het .Handeslblad" schrijft: Dezen zomer heeft Molatow, de voorzitter van den raad der volkscommissarissen van USSR, verklaard, dat „de goedsdienst tegen 1 Mei 1937 op het grond gebied van USSR tot het verleden zal behooren.. De „Molodoj Awangard" het orgaan van de Al-Rus sische Buitengewone Commissie voor den strijd te gen de godsdiensten, publiceert een uitvoerige uit eenzetting van de „atheïstische pjatiletka." De Sovjet-overheid heeft nl. een vijfjarig plan uit gewerkt ter uitroeiing van alle godsdiensten van al le kerkgenootschappen, onverschillig of zij bereid zijn het sovjetregime te erkennen of niet, aldus art. 1 van het decreet. In het eerste jaarzullen alle godsdienstscholen gesloten w.orden, waaronder de theologische hooge scholen, de katholieke seminaria, de theologische cur sussen der Protestanten. In de groote centra, in de hoofdsteden der republieke,n zullen de kerken van alle godsdiensten het volgend jaar dus tot 1 Mei 1934, gesloten worden. Tegen October 1933 zullen alle geloovigen uit den sovjetdienst ontslagen wor den en zal het drukken van godsdienstige werken verboden zijn evenals het vervaardigen van voorwer pen voor godsdienstig gebruik. In het derde jaar zullen alle geestelijken die wei geren hun betrekkingen op te geven, uit het land gezet worden. In het vierde jaar moeten alle kerken synagogen en bedehuizen aan de staatsorganen overgedragen worden, die er bioscopen, clubs e.d. zullen onder brengen. Dat de sovjetpers in dit geval geheel gezwegen heeft is te verklaren, door de toenemende religio siteit onder de bevolking. Wanneer deze strooming nog sterkei wordt zal de regeering zich misschien genoodzaakt zien, van sommige anti-godsdienstige daden af te zien.

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 3