iieizwsfijdingcn De aandacht waard, f Publieke vermakelijkheden Degenslikkers hun werk en hun truce plichtigheid aan dit .misdrijf, beiden tot zes jaar gevangenisstraf werden veroordeeld. Gelijk bekend gingen beiden in hooger beroep, welke zaak Donder dag 22 September door het Hof behandeld werd, waarna d>e Procureur-Generaal bevestiging van het vonnis der Alkmaarsche rechtbank vorderde. Het Hof heden uitspraak doende, veroordeelde beide verdachten tot vijf jaar gevangenisstraf. Het Hof achtte niet bewezen, dat de vrouw na kalm beraad en rustig overleg heeft gehandeld, zoo dat de voorbedachte rade vervalt. Bij de strafmaat hield het Hof rekening met de verminderde toere keningsvatbaarheid van de vrouw. BOVENTALLIGE LEERKRACHTEN GEHANDHAAFD Naar het „Handelsblad" verneemt, is de regee ring niet voornemens de door de commissie-Weiter voorgestelde bepaling, dat de gemeenten geen boven tallige leerkrachten zullen mogen handhaven, over te nemen. DOOR DEN TREIN GEGREPEN. Het slachtoffer overleden. De 16-jarige zoon van den veehouder G. Z. te Hou ten (bij Utrecht), die Woensdag op een melkwagen gezeten, op een spooroverweg door een goederentrein werd gegrepen en een eind werd medegesleurd, waarbij hem de linkervoet werd afgereden, terwijl hij bovendien nog inwendige kneuzingen opliep, is in den afgeloopen nacht in de Rijksklinieken te Utrecht overlieden. toen mevrouw cfilian Nutusil het huis van No vak passeerde. De dame schrok zoo hevig, dat zij bewustdfoos op straat vief en een hersenschudding kreeg en een verlamming. Zij diende een aan klacht tot schadevergoeding in, die de recht bank haar toewees. Novak moest zijn huis ver- koopen om te kunnen betalen. Nrd. Holl. Dbl. OP STILSTAANDEN AUTO INGEREDEN. Woensdagavond omstreeks tien uur reed te Apel doorn op den Amersfoortschen weg op het nieuwe betonnen gedeelte door de Soerensche bosschen de luxe auto, bestuurd door den heer J. G. Stork uit Hengelo .met groote vaart tegen de stilstaande vrachtauto, eigendom van den expediteur Logten- herg uit Apeldoorn op. Beide auto's werden geheel vernield. Persoonlijke ongelukken kwamen wonder boven wonder niet voor; alleen mevr. S., die naast haar echtgenoot was gezeten, kreeg lichte verwondingen. Het is welhaast onbegrijpelijk, dat de heer S. de stilstaande auto, die van een behoorlijk achterlicht was voorzien, niet heeft opgemerkt. De politie stelt een onderzoek in. VERLAGING PASSAGIERS- EN VRACHTTARIEF NAAR INDIë MET DE K. L. M. In dit verband moet men ook zien de tariefsver lagingen, welke de K. L. M. met ingang van 1 Nov. a.s. op haar Indië-lijn gaat doorvoeren. In de eerste plaats wordt het Passage-tarief voor Amsterdam Batavia teruggebracht van f 2200 tot f 1750, met in begrip van logies en voeding onderweg. De K. L. M. meent met deze tariefsverlaging een ruimer terrein onder het publiek te bestrijken, en daardoor meer passagiers tot zich te trekken. Vooral op het ge- heele traject is het aantal passagiers nog niet erg groot geweest, n.l. 22. In totaal werden echter 144 uitgaande passagiers vervoerd en 162 thuisgaande. Hierbij waren vele reizigers uit Calcutta. Overigens doet de K. L. M. alles om het reizen op de Indië- route aan te wakkeren. Mocht men aanvankelijk 15 kg bagage vrij mee nemen, er is nu bepaald, dat de volgende 15 kg tegen half vrachttarief mogen wor den meegenomen. Bovendien wordt het vrachttarief van f 17.50 per kg, teruggebracht tot f 12.50. Deze laatste verlaging is vooral van beteekemis voor zendingen grooter dan 10 kg, en die dus niet als .postpakket kunnen wor den verzonden. Buitenland Een opzienbarende ontdekking. Een jeugdige Noorsche scheikundige van de- Norsk Hydro Mij. heeft een sensationeele weten schappelijke ontdekking gedaan, door welke het mogelijk wordt gemaakt bij de productie van salpeter zeewater in plaats van, soda Oarbonaat te gebruiken. Deze uitvinding belooft zeer groote economi sche resultaten voor de Norsk {Hydro, welke maatschappij ongeveer 30 jaren lang haar salpe ter productie baseerde op de productie van stik stoff uit de lucht. Thans zal zij «dus ook in staat zijn gebruik te maken van zeewater waardoor aan koop van ruw product in het buitenland weg valt. Die productie van salpeter zal hierdoor dan ook aanzienlijk goedkooper kunnen geschieden. De Norsk Hydro neemt groote geheimhouding in acht over deze uitvinding. Naam van den uitvinder en diens medewerkers worden strikt geheim gehouden. Te Notodden in de provincie Telemark, waar de maatschappij haar fabrieken heeft, zullen proefnemingen volgens de nieuwe methode ge daan worden. In alle deelen der wereld) 'is op deze uitvin ding patent aangevraagd. Nrd. Holl. Dbl. DUITSCHLAND GEHEIME BEWAPENING. De Geneefsche correspondent van de „Daily He rald" weet eenige mededeelingen te doen over den inhoud van de verzameling Fransohe documenten over de z.g. geheime bewapening van Duitschland. Vele mededeelingen uitdeze documenten zouden echter bekende zaken zijn. Zoo wordt o.m. in de do cumenten vermeld, dat de Duitsche Rijksweer oefe ningen houdt met imitatietanks. Hieruit wordt afge leid dat Duitschland dus nog over voorraden werke lijke tanks moet beschikken. Verder wordt in de documenten de klacht geuit, dat de Duitsche politie in zeer hooge mate op mili tairen grondslag is georganiseerd en tezamen met de Rijksweer zoogenaamde „stoottroepen" vormt. De Stahihelm en soortgelijke organsaties wor den beschouwd als een reserve van zeshonderddui zend tamelijk goed geoefende en opgeleide mannen, waarvan wordt aangenomen dat zij over den moder nen militaire uitrusting beschikken. Ongemerkt wordt verder, dat Duitsdhland over voldoende lichte wapenen, zooals machinegeweren en lichte artillerie, die door het Verdrag van Versailles wordt toege staan, beschikt over een leger van achthonderddui zend man te bewapenen. De vliegtuigen der bur gerlijke luchtvaart kunnen terstond in bombarde mentsvliegtuigen veranderd worden. Het weinige toegestane vestinggeschut kan terstond mobiel wor den gemaakt en alle machines voor landbouw-tractie kunnen in tanks worden veranderd. D>e correspondent van de „Daily Herald" weet aan deze mededeelingen toe te voegen, dat Heriot beslo ten heeft van zijn voornemen om de documenten ter onderzoek aan» den Volkenbond voor te leggen, aaf te zien, aangezien zij geen gegevens bevatten die ernstig als grondslag voor een Volkenbonds- onderzoek zouden kunnen dienen. DE EERSTE SNEEUW. 30.000 geboorten minder 'in Rijnland. De Provinciale Vroed vrouwenbond vergaderde in MunchenGladbach. Langdurige besprekingen werden gevoerd over de geboorten. Geconstateerd werd dat de crisis ook van "'invloed 'is geweest op de geboorten. Dr. Herkenrath (Gladbach) en Landraad dr. Muller (Diusseklorf) gaven statis tische dijfers over het geboortecijfer. Vergele ken met 1926 liep het aantal geboorten in 'het afgeloopen jaar met 30000 terug. Hierdoor wordt tevens het bestaan van clen vroed vrouwenstand ernstig bedreigd!. In het Beiersche bergland is de eerste sneeuw ge vallen. Zeer vele plaatsen in het Oberland en de bergstreken zijn in een sneeuwkleed gehuld. In de Allgau is boven de 1300 M. zeer veel sneeuw geval len. In de Ammergauer Bergen zou de sneeuw 30 c.M. dik liggen. Er was eens een man, die in de bin nenlanden ging jagen. Er kwam een verschrikkelijk onweer opzetten, en on middellijk kroop hij in een gat om dek king te zoeken. Doch het noodweer hield urenlang aan, en het water steeg hooger en hooger. Eindelijk bereikte het zelfs het gat, waarin de jager dekking had gezocht. Toen het onwfeer voorbij was kon hij er echter niet uit, wijl het gat onder graven en de uitgang bijna geheel inge stort was. De jager wist dat, indien hij zich niet kon bevrijden, hij den hongerdood zou moeten sterven. In doodsangst trok zijn geheele leven aan zijn geest voorbij. Plotseling herin nerde hij zich, dat hij den laatsten keer vergeten had, zijn advertenties aan ons blad opnieuw op te geven. Deze gedachte maakte hem zóó klein, dat het voor hem niet moeilijk was, door het uiterst kleine gat, dat nog open was, naar buiten te kruipen ADVERTEER IN DE „NIEUWE LANGEDIJKER COURANT Algemeene afdoende publiciteit voor !ze streek. Hemacngcölaf kost 12.000] gulden. Bijna 12.000 guMen 'kostte John T. Novak ftet geblaf van zijn hond. Die "hond sloeg aan, Er waren eens....... Neen, wij vertellen geen sprookje, weten de jongeren er niet van, de ouderen zullen het zich zeker herinneren, dat de toeschouwers in groote verbazing werden gebracht, wanneer op openbare pleinen of in zalen bij gelegenheid van kermissen of belangrijke feesten, een man, gekleed in een kleurig kunstenaarscostuum, rechte of kromme degens inslikte. Levendig wordt in het Handelsblad" omtrent deze kunstenaars" het volgende verhaalt: Sinds onheugelijke jaren zijn mannen, die dol ken, ponjaards messen en sabels door hun mond tot ver in het lichaam laten verdwijnen, geen zeld zaamheid. Op jaarmarkten en kermissen, in the aters en circussen, overal ontmoette men deze vreemdsoortige kunstenaars, die in latere tijden zeldzamer werden en waarvan men hier te lande nog af en toe een enkelen beoefenaar aantreft. In het buitenland komen ze vaker voor. Het is geen zeldzaamheid als men! in Parijs op een der Boulevards een degenslikker op de mat ziet werken, vergezeld van een paar „uitkijk-assistenf ten' die op de komst der politie letten. Hel is nog maar enkele jaren geleden dat een zekere Acostan dit beroep op zijn manier uitoe fende. Hij was een onverschillige kerel, robust en sluw, een mat die op het straatpubliek indruk maakte. Duizenden wandelaars in de buurt van Giulevard M.ont Parnasse wist', hij op hun weg tot nieuwsgierigheid voor zijn werkzaam heden te brengen en vooral in de drukke middag uren wist hij van de aanwezigheid der talrijke nienschen handig gebruik te maken. Met breed gebaar haalde hij midden op de Place de Rennes .plotseling een geweldigen blinkenden officiers sabel uit een van zijm broekspijpen en zwaaide daarmee geweldig door de luchtA waarbij hij door veel geschreeuw, zich dra door een paar honderd toeschouwers omringd zag. „Vrienden", krijschte Acostan, „blijft even staan. Ik zal binnen vijf minuten deze sabel tot aan het gevest doen verdwijnen in mijn slok darm. Ik ben feitelijk tooneelspeler, en u weet het, een goed theaterdirecteur int den entreeprijs vooruit. Daarom astublieft"Fluks ging de breedegschouderde van man tot man, in de lin kervuist de blinkende sabel, in. de rechter zijn grooten, verfomfaaiden flambard. De nieuwsgie rige omstanders offerden hun francs, centime- stukken rammelden in den hoed. De „degenslik ker," speculeerde op de nieuwsgierigheid zijner medemenschen en ze ging als gewoonlijk mét succes gepaard. Het publiek keek naar de sabel en sommigen trilden van Spanning hoe toch zoo traks dat geweldige wapen wel zou wegzakken, dóór den mond van den degenslikker maar Juist dat woord „maar" stond met pijnlijke zekerheid mede Op het programma van den gladja nus. Telkens wanneer hij den bedeltocht met zijn hoed maakte, naderde een dienaar der politie, die het verkeer moest regelen. Natuurlijk verbood de ambtenaar dan tevens een vertooning als pu blieke vermakelijkheid midden op de Place de Rennes. Aoontan toonde zich nu, een goede the ater-exploitant. Hij bood den politieman direct zijn verontschuldigingen aan. Er was immers nog geen overtreding geconstateerd en tot het publiek sprak hij ongeveer als volgt: „geachte aanwezigen, u ziet het. ik heb er absoluut geen I schuld aan, dat deze mijn voorstelling niet kan doorgaan. Niemand zal mij voor een bedrieger aanzien en zooals ieder fatsoenlijk directeur geef I ik het entreegeld voor de niet gegeven voorstel- 1 ling stipt terug." 'Daarna liep de degenslikker weer van man tot mar. Ieder had het recht zijn gegeven bijdrage uit den hoed te nemen en ook nu lukte de truc. leder was zoo welwillend den armen kunstenma ker het geld te schenken en liet het geldstuk rus tig in den ouden hoed liggen. En verder? Op nieuw verdween de sabel in de broekspijp, het geld verdween in den zak! en het publiek ging j lachend of hoofdschuddend verder. Een half uurtje later begon Acostan dan zijn truc elders opnieuw, natuurlijk in een andere drukke straat, maar in elk geval daar, waar de véFkeërspölitié niet te lang op zich liet wach ten. Zeven maanden lang hield de degenslikker dit in Parijs vol, zonder 'dat hij feitelijk zijn be roep behoefde uit te oefenen. Toen kreeg bij een bekeuring en vertrok naar Madrid, maar het re sultaat was daar niet zoo schitterend zoodat hij naar Londen trok om er zijn geluk te beproeven Feitelijk was deze Acostan zoo als; men reeds I zal hebben begrepen, geen degenslikker, doch een j philosoof. Een imitatie kunstenmaker, die spe- culeerde op de nieuwsgierigheid van het publiek. Daar de kunst van degenslikken veel van het lichaam, speciaal van den maagwand eischt, zijn er*velen, die zich op namaakwerk toeeggen. Ook is een geval bekend van een Turk, die met een kameelharig Fezmutsje, gedekt, in druk maakte door zijn £raaie kleeding en gepo- i madeerd hoofd en die in z'ijn schede een klette- renden sabel droeg, 3ie krom was gebogen als eer. halve maan. Dieze Turk toefde in Hamburg tijdens te staking der havenarbeiders. Ik trof hem des avonds in een café. Het was er vol pra tende en lachende lieden, uitsluitend mannen en jongens. Plotseling kawm vanonder een hoekta- fel, die belegd was met hoeden en wandelstokken de Turk Amat. Hij was bijna geheel ontkleed en blootsvoets. Het bleek, dat de man von 'Kopf bis Eusz getatoueerd was. Op elk der dijbeenen een moskee in het midden van den rug ©en for- i scbe adelaar. Tusschen de ribben een panorama links een eekhoorn, rechts een papegaai, enzoov. van Mekka, op de armen dadel- en palmboomen Amat zwaaide met breed gebaar zijn kromme I sabel en hoewel hij trachtte duidelijk te maken dat hij dit wapen zou probeeren in te slikken, was het ons allen een raadsel hoe zulks mogelijk was. 1 Het werktuig werd ons ter onderzoek afge- j staan en ging weldra van. hand tot hand. Het werd met belangstelling door de nieuwsgierige I bekeken en bleek vlijmscherp en een'tweesnijdend zwaard Te zijn. Bedrog of truc scheen hier uit gesloten. Amat lachte, zeker van zijn werk. Behendig als een jonge panter sprong hij op een der groote tafels in het midden van het café rekte zich flink uit, wierp zijn geel hoofd in den nek, greep toen de sabel, liet deze langs de tan den, daarna langzaam en zeker in het keelgat g' ij den. Telkens bij kleine rukjes verdween het staal. Man de vele aanwezigen hoorde men geen kik het was muisstil en een donderend applaus brak los toen de degenslikker zijn sabel weer, lachend en werkelijk gracieus, op de tafel had gedepo neerd'. Ieder gaf natuurlijk zijn penningske en daar na ging Amat, die zich intusschen weer had ge kleed en in een langen, mantel gehuld vriende- lijk lachend en buigend naar buiten, om eenige deuren verder in een buurtcafé zijn kunst te vertoonen. Vele jaren behoorde deze Mohammedaansche degenslikker tot de curiositeiten van het Ham burger avond- en nachtleven, speciaal in het ha venkwartier. Eenige maanden geleden informeer de ik eens naar hem.. Een kellner vertelde dat Amat in een vischrestaurant verleden jaar zich ir. een graat verslikte en aan de gevolgen is ge storven. Als de degenslikkers de wapens werkelijk zou. dc-r. slikken, werd ongetwijfeld in een minimum van tijd het lichaam zoodanig) van binnen ver wond, dat de kunstenaar genoodzaakt zou zijn h t gevaarlijke werk te staken. Het geheim van den degenslkiker bestaat er allereerst in om den drang) tot slikken en bra ken te overwinnen, maar tevens moet hij nauw keurig de draagwijdte van zijn maag kennen. Voorzichtigheid en nauwkeurigheid bij plaat sing, al is het maar op enkele milimeters af stand van den maagwand, is een eisch, waaraan door routine stipt wordt voldaan. De meest beroemde internationale degenslik- ker was Chevalier Clequot, een. Franschman, die met, 14 vlijmscherpe, smalle degens tegelijk werk te. Niemand heeft tot nu toe dit waagstuk uit gevoerd. Wel is dit het geval met het door hem hot eerst vertoonde kunststuk om een horloge - met ketting in te slikken. Het eind van den ketting hield hij tusschen d© tanden vast Als m* het oor tegen de maag legde, hoorde men het horloge tikken. Verschillende slikkunstenaars hebben zich toe- gelegia op het laten verdwijnen van andere voor- werrpen, als levende visschen, kikvorschen en sa lamanders. De concurrentie in het vak bracht hen daar toe. De Italiaan Salandro, die in thea ters en circussen optrad, wist! het zoover te brnegen, dat hij twaalf 'levende kikvorschen in slikte. Een uitgebreid ménu, bestaande uit soep vleesch. groente en dessert, benevensl een flesch rooden wijn, werkte hij direct daarop onder de tonen van het orkest naar binnen. Aan het eind van deze demonstratie, die circa 20 minuten duur de, bracht hij dan in een groote met water gevul- de goudvisschenkom, de twaalf kikker© spring levend weer tevoorschijn, die naarna lustig in het water rondzwdlnmen. Hera Ostria, een buffetjuffrouw uit; Sicilië, oefende zich ter verhooging van de gezelligheid voor haar cafébezoekers in het drie maal per dag uitdrinken van een klein aquarium, waarin zici zestien goudvisschen van 7 cm. lengte bevon den. Na een kwartiertje kwam alles weer achter volgens in 'het aquarium terug. Hera vertelde, dat zij als kind reeds de grootste pret er in had om salamandertjes te zoeken en dan eenige van 'de diertjes mee naar school te nemen. Eens toen de onderwijzer dit bemerkte, heeft ze fluks de salamanders ingeslikt en er geen hinder van on dervonden. Na schooltijd kwamen ze levend te rug. Van dien tijd dateert haaf slikkunst. Natuurlijk hebben deze soort demonstraties ook de belangstelling van artaen opgewekt en herhaaldelijk zijn deze gevallen medisch onder zocht. De dieren gaan rechtstreeks naar de maag. Het inslikken van levende of doode voorwerpen is een proces, dat, als de afkeer van de daad zel ve is overwonnen, feitelijk zeer eenvoudig is. Het terugbrengen der voorwerpen is een zeer bijzondere zaak en lang niet ieder blijkt hiertoe in staat. Het terugbrengen der Spijzen of het zg. „herkauwen" komt meermalen voor, ook) zonder neiging tot braken, en de amphibieën of visch- jesslikkers, die men onderzocht, bleken alle her kauwers te wezen, waarvan sommige virtuozen in het vak. Een bijzonder kunstenaar op slikgebied is Elr- wins, bijgenaamd de levende gasometer"' Als technisch ambtenaar aan een "Duitsche gasfabriek, bemerkte hij'minder vatbaar te zijn voor het uit vloeiende gas van een "lekgeworden buis dan drie van z'ijn collega's, die allen in bewusfeloozen, toestand naar het ziekenhuis moesten worden getransporteerd. "De dokter die hem na het ongeval onderzocht constateerde dat Erwins Iongen en maagwand al zeer zwak op gas reageerden. Als gevolg van de ze diagnose legde hij zich toe op een variete-nr. °p gasgebied en oefende zich zes jaren geregeld. Hij slikte telkens en voorzichtig voorraden gas en na heel wat pogingen wïst hij het zoover te brengen een lamp met slang hieraan te beves tigen. Het gevaarlijke experiment lukte en Erwins vormde daarna als gasslikker en levende gasome ter het eerste varióte-nummer op dit gebied. Om kcolfltofascheiding in de maag te voorkomen, ge bruikte hij eiken dag reeds van den ochtend af acht liter melk, nam zijn middagmaal precies om 12 uur en at, in overleg met zijn arts, ver der niet. Des avonds had hij 2024 liter gas naar bin nen gewerkt. In verband met ruimte en techniek gebruikte hij acetyleengas. Het apparaat voor lichtgas woog zwaarder en verzwolg meer gas dan het acetyleeninstrument. Daarna begon zijn werk, met metalen en gum mislangen die hij uit zijn lichaam aansloot op een gaskooktoestel, gashaard en andere apparaten. Zoo verdeelde hij den gasinhoud van zijn maag met behulp van zijn buikspieren over 2025 mi nuten. Het resultaat was, dat hij strijkijzers voor gebruik gereed maakte, lampen liet branden, spiegeleieren ging bakken enzoovoorts en als het tooneelgordijn naar beneden rolde, -stootte Er wins het laatste gas uit de maag, waarmede hij tevens als slottruc een fraaie 5-armige gaskroon lustig liet branden. Als dan het hoerageroep en applaus was verstomd, reed de gasslikker, opge lucht, vlug naar zijn pension om zich daar wat op te frisschen. En dan verbaast het publiek zich soms nog, dat dergelijke kunstenmakers, die het publiek amuseeren, een vrij groot honorarium opstrijken.

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 5