West-Friesche gedachten in het West-Friesch dialect Binnenland. SPORT EN WEDSTRIJDEN Ons Gourantenverhaal (Nadruk verboden.) Der is ers ientje woest, en die zaide, 'dat' je moe- te van de regeering nooit een gunst anneme, want doervoor moet je je weer heel wat onrecht wel- gevalle leite. Dat zaid ie, toen met die menskes uit het land van Maas en Waal, jollie wete wel„ van die hiep toe ke, die ze hadde, en die ze niet betale konne. Nou, we hewwe hier ok aindelijk wat loswurmt, en ze zegge datte we nou een he ro kraige, dat alliendig voor ons maakt wosdt,, en datte we minimumpraizt kraige zelle. Het is al in Haarlem, dus we skiete al op. Lodewaik,. men skonzeun, die is an et minesterie en die houpt dattie eran komt as ambtenaar, omdat ie aigeluk van vroeger ok nag akkerstedent is. Hoeveul are ambtenare der kommen zelle, wist ie nag niet, maar hai was nou bezig, skreef ie, uit te rekene, hoeveul riem papier ze' al verskre- ven hewwe, over ons, en zonder ons. Maar je aize der wel ders van„ as je denke, hoe je et allegaar weromgeve zelle, die kredietetroep. Et is vanzelf beter as niks, maar je kenne toch niet meegaan met die mense, die zegge, hewwe is hew we en je benne een gnappe jo'en as je et wfeer ve- rom kraige. Dat is praat op zolder, ei. Afain,, et is maar te houpen, datte ze ia de Haag as et zooveer komt, efkes meer .mens as ambtenare benne, den komt et meskien nag wel goed. Deer- om wul ik vanzelf niet zegge, datte ambtenare gien mense benne, o nei want hoe hooger amb tenare, hoe beter mense laikt et wel. As wai een brood stele, of we hewwe bai ongeluk de melkemmer buiten staan leiten, as et net begon te regenen, den moete we voor de Heere kom- ime en we rake in de kas. Vanzelf, en leite we nou zegge dat dat zoo hoort. Maar nou hew ek een verslag lezen van de Eekenkamer, en deer stond in ie lezen, dat er een ambtenaar was, en die had zoowat twei ton achterover drukt. Afain, as je wat doene, moet je et ok maar goed doen;, Nou je zou denke die is vanzelf hardloopend de kast in douwd, achter vier deure. jWelnei, ze hewwe em alliendig in rang achteruitsteld. Hai verdiende honderd en dertig golden in de week, en nou kraigt ie nag vijf en zestig in de week en de rest wordt den gebruikt om die twei ton af te lossen. Arme skeip. Maar deerom ben dat zeker ok wel heel goie mense, want as ik of een aar zok doeneEen mens wordt aars opheden zoomaar wais, as le de krante leze. Al die vreemde woorde. Wie wist er nou vroeger van contingentee- ring, deviezen, conferentieen weet ik al wat meer. En allegaar even lillek. In Geneve of in Lau sanne doene ze bar gnappies kaike, en doene de generaals en de dirrekteure van de kenonnefebrieke over ontwapening prate, en der zelle gien dooie meer valle. Oorlog dat is onzedelijk, bloederig en onbeskaafd, zegge ze. Nou hewwe ze der wat aars op vonden. Nou gane ze contingenteeren. Piet die zaid„Jan, et spait men, men jo'en, maar we hewwe hier zelf kool, jouw rommel hew ek niet meer noodig, gooi ze maar in sloot, of leit ze maar ver rotte. Jan, die altaid zen kool nei Piet brocht, zait: „O, nou, maar main waif zei jouw zaien kouse niet meer dreige." Gert koupt gien speugoed voor de jo'ensies meer bai Teun, en Teun wul Gert es but ter niet meer hewwe. En aars moete ze mekaar boete betale. Ze hewwe allegaar der dam vast met een groot hangslot, en pikkedreid, en nou zitte ze me kaar an te kaiken van de honger en de arremoed. Ze moete der volk allegaar gedaan geve, vanzelf. Telmie zette eze deuza „vreedzame" oorlog den maar eer ders in een „echte" oorlog om. Afain, de diplemate moete wat doen. Der zei nag wel meer achter zitte, maar dut hew ik er van begrepen. Een aar praatje. Hewwe jollie al een Yo-Yo.? Weet je gieniensen nag wat dat is? Dat ben twei wieltjes an een stokkie, en an dat stokkie zit weer een touwtje. Je rolle et touwtje op, en den leit je et viere. En dat koant et wieltje weer nei boven en den begin je weer van voregaid of. Nei, et is niet voor de jo'ensies, wan. in stad doene ze et al legaar al. Ik heb et z:lf zie.i. Groote malde op de fiets, kirrels an d.e tillefoon, as et wat lang duurt, en op de tram. Aanses gane we nei de bouw, de skraper op je reg, en in alle twei haaide een Yo-Yo Ja, as gek zeer deid, wat zou we der d;n een houp pain hewwe. Yo-Yoalweer zoo'n raar woord. Ik heb een kaike op die vreemde woorde kregen, want je kenne der raar wat mee beleve. Ik en Meraitje ben ders in Amsterdam weestetwas nag in de goeia taid.en we dochte, kwan we zei de buk eTS op de leest zette, en ders ete in een kefee, net as de grootelui. Afain, wai zoo'n ding binnen, en we fcrege zoo'n waschlaist, deer stond alles op. Allegaar Duis, vanzelf. En den gaan je maar op de klank of. Leite we dut neme, zaid'ek, wat hier staat dat zei wel bar lekker weze. „Om- melette sucré." stond er. En ek zaide den ok: ,juf ■geef main twei van wat hier staat." Nouet -was gewoon pankoek met suiker en nag gienien sen zoo lekker as Meraitje ze bakt. Nou mense, ek most ers an men (hek gaan. De boome ben dei- uit, maar et is nag een troep voor et huis. Voor een Zundeg most et nag maar klaar. Ik denk dat ek (net maar zoo'n hek maak, as ons wethouder van et postkantoor. De skilder zaide, dat et monumente- zurreg was, zoo'n mooi hek van voomstamme, maar et staat bar gnappies et es is weer ers wai (aars as een aar heb. Moete jollie vandaag nag nei Alkmaar te achtoctoberen? Ik weet et nag niet, maar ik docht, de Lamgedaiker most van de week maar ders de primeur hewwe, zooas ze dat noeme, van et verslag van 8 October. Voor dat alle are krante et hewwe. Maar weer op raim, en heel kort, met waniig woorde. Das de iais van de taid, ophe den. De groete ok van Meraitje, Versierde straten Veel publiek, Buurtcommissies Zenuwziek. Officieel en Eerewijn, Hooge hoeden, Lakschoenpij n. Vuurwerkvreugde, Alles mag En „O, Monah... Heelen dag Begrafenis Is contrast, Zwart en rouwkrlp Niet gepast Eendagsliefde, Samen uit Vrouwaanbidding, Ziengeluid. 9 October Laat uit bed, Alkmaar is weer STIJF EN NET. Buitenland VREDESKLANKEN. VAN 200 TOT 320 MILLIOEN YEN. Officieel wordt medegedeeld, dat het Japansche ministerie van marine het kabinet een ontwerp heeft doen toekomen, waarin wordt geëischt dat de begrooting voor de marine uitgaven in 19331934 worden verhoogd van 200 millioen yen tot 320 mil- lioen yen. Deze verhooging wordt gemotiveerd met een verwijzing naar den politieken toestand. Een deel van het bedrag zal worden besteed voor het uitbreiden van de marineluchtvaart (Handeslblad.) bedragen, die deze maatregelen vergen, hebben al veel critiek uitgelokt. Door deze steunmaatregelen wordt aan de boeren een paar honderd millioen ten koste gelegd. Had men echter den toestand gelaten zooals deze zich ontwikkelde, dan hadden de boeren aan den Nederlandschen consument jaarlijks tien tallen millioenen cadeau moeten geven. Thans is de toestand zoo, dat aan den Nederlandschen consu ment varkensvleesch en zuivel kan worden aange boden tegen een prijs die niet hooger is dan het geen men enkele jaren tevoren moest betalen, ter wijl de boerenstand ook leven kan." VARKENSWET EN HUISSLACHTINGEN. Weer een nieuwe regeling. Er is nu weer een nieuwe regeling voor hulsslach tingen met vrijstelling van accijns. Nu mag men per jaar een varken slachten, wanneer men hoofd van een gezin, waarvan het zuiver inkomen in het be lastingjaar, voorafgaande aan dat waarin het var ken wordt geslacht, niet meerdan f2590 heeft be dragen. Maar verder moet men het varken minstens 4 maanden zélf hebben gemest, gewoon zijn zelf varkens voor gezinsgebruik te mesten (moeilijk voor jonge echtparen) en tenslotte moet men ten tijde van het slachten en drie daarop volgende dagen op eerste aanvrage een acte van vrijstelling overleg gen. Twee varkens per kalenderjaar mogen worden ge slacht, indien het gezin bestaat uit 5 personen, in begrepen en het zuiver inkomen hoogstens f2000 heeft bedragen, enz. Drie varkens mogen worden geslacht, indien het gezin 9 man sterk is, in won enden inbegrepen en het inkomen ten hoogste f 2000 heeft bedragen. Meer dan' 3 varkens mogen alleen geslacht worden door een eigenaar, die de hoedanigheid bezit van zedelijk lichaam of rechtspersoon en geen andere varkens houdt dan voor eigen gebruik. De regeling zal o.i. aanleiding geven tot zonder linge consequenties. Zoo zal b.v. een echtpaar zon der kinderen en f 50 weekloon "een varken mogen slachten, doch een gezin van 12 personen, waar per week slechts f 55 te zamen binhenkomt, mag er géén slachten! Verdienen die 12 menschen f 41 a f50 per week, dan mogen ze één varken slachten en ver- dienenze f40 dan krijgen zij toestemming voor drie slachtingen. Ook kan men zich voorstellen, dat een inwonende meer of minder óók een huisslachting meer of min der beteekent! (Handelsblad) DE ACCIJNS OP VETTEN EN OLIëN. Officieel wordt medegedeeld De wetgevende macht van den staat Vera Cruz heeft een besluit goedgekeurd, waarbij aan alle ka tholieke priesters de burgerrechten worden ontno men en aan de regeering de bevoegdheid wordt verleend terstond alle kerkelijke goederen in bezit te nemen om deze beschikbaar te stellen voor maat schappelijke doeleinden. (Handeslblad.) ZUIDERZEE- STEUNUITKEERIN GEN. Mr. J. E. W. Duys lid der Tweede Kamer heeft den minister van Waterstaat gevraagd: Is het juist dat de visschersvereeniging van Sta voren, Hemelumer-Oldephaert en Noordwolde en Gaasterland op 20 Juni 1932 een schrijve A tot den minister van Waterstaat hebben gericht, waarin op merkingen werden gemaakt over de onverklaarbare wijze en over de onvoldoende wijze, waarop de Zui- derzee-steunuitkeeringen werden toegekend, en "dat daarin werd verozcht, zoo mogelijk binnen 8 dagen antwoord te mogen ontvangen? Is het juist dat pas op 8 September d.a.v. (dus bijna drie maanden later) een schrijven werd ge richt van dep volgenden inhoud: „Het is dezerzijds niet bekend, wie in uw aan gehaald schrijven bedoeld worden met personen, die het bedrijf gingen en die thans een uitkeering ge- nieten, welke hooger is dan of overeenstemt met die, toegekend aan visschers, die hun eens gekozen beioep onmogelijk konden vaarwel zeggen." Het bedrag der geldelijke tegemoetkoming wordt steeds overeenkomstig bij koninklijk besluit daar- voor gestelde regelen bepaald. De minister van Waterstaat: igeteekend) T. Bleeker, secretaris. Vindt de minister hetoirbaar, dat, gegeven de toch al reeds zoo ellendige omstandigheden waarin 1 de Zuiöerzeevisschers verkeeren, men op zijn depar I tement bijna drie maanden besteedt, om een der- gelijk briefje in elkaar te zetten? Is het den minister bekend, dat onder de groote grieven, die tegen den rijksdienst betreffende de Zuiderzee-ultkeeringen aan zajn departement thans i bestaan, een zeer voorname plaats inneemt het feit, dat betrokkenen of vaak in het geheel geen ant- woord ontvangen of pas na maanden eenig bericht krijgen op verzoeken, die zij tot het departement of den rijksdienst richtten? Welke maatregelen is de minister bereid te ne men, dat aan een dergelijke wijze van afhandeling ten spoedigste een einde wordt gemaakt? Suntebankeris. 8 OCTOBER. 8 October Schoone dag Eerepoorten En gevlag. Paarden der Politiemacht, Koop'ren knoopen Eerewacht. I Met ingang van a.s. Zondag worden alle plantaar- i dige en dierlijke vetten onder controle van de Crisis- Zuivel Centrale gebracht. Het vervoer van deze vet ten, zoomede mengsels daarvan, onderling of met olie, zal slechts geoorloofd zijn, indien zij voorzien zijn van de daarvoor vastgestelde banderolle. Deze banderolles worden verstrekt voor verpakking van: 1/4, 1/2, 1, 2 1/2, 5, 10, 12 1/2, 20, 25 en 50 kg voor alle vet, met uitzondering van reuzel, waar voor een speciale banderolle voor verpakkingen van: 1/4, 1/2 en 25 kg verstrekt wordt. Merken (banderolles worden verstrekt voor de volgende gewichten: Voor vetten (g. reuzel)1/4, 1/2, 2 1/2, 5/ 10 en- 25 kg. Voor reuzel: 1/4, 1/2 en 25 kg. Aanvraagformulieren voor* merken (banderolles) en geleid eb iljetten zijn bij de C. Z. C„ Laan van Meerdervoort 84 te 's-Gravenhage, verkrijgbaar. De volgende uitzonderingen zijn toegelaten: 1. Export dezer artikelen; 2. Vervoer naar fabrieken, welke een gebanderol- leerd product vervaardigen; 3. Vervoer naar fabrieken, welke het artikel be hoeven voor vervaardiging van een product, dat niet voor consumptie bestemd is. Vloeibare oliën, zooals katoenolie, grondnotenolie, soyaolie, lijnolie enz. blijven voorshands vrij. In deze drie gevallen moet het vervoer gedekt worden door een geleidebiljet, verkrijgbaar op aan vrage bij de C. Z. C. alwaar men inlichtingen hier omtrent op aanvrage gaarne schriftelijk verstrext. Deze regeling gaat voor den groothandel in op 9 Oct. 1932 en voor den kleinhandel op 16 Oct. 1932. De kleinhandel kan dus nog tot en met Zaterdag 15 Oct. 1932 de voorradige pakjes en bekertjes zonder banderolle uitverkoopen. Geleidebiljetten kunnenaa nstonds wordenaange- vraagd; zooveel mogelijk zullen alle a.s. Zaterdag 8 October voor des middags 3 uur daartoe ingekomen verzoeken worden afgedaan. Deze aanvragen motten schriftelijk worden ingediend. Het „Handelsblad" voegt hieraan toe, dat de slageis geen los gesmolten rundvet en reuzel meer mogen verkoopen, wel rauw, en dat de accijns 35 cent pc kg zal bedragen. Watwo rdt en wat kan er aanstonds nog meer be last worden? WAT KOST DE BOEKENSTEUN? Kortgeleden heeft het Handeslblad een gede tailleerde berekening gegeven van wat bieten-, tar we-, zuivel- en varkenssteun aan ons publiek kosten, nl. per week 33.5 en binnen afzienbaren tijd door steunverhooging en uitbreiding tot tuinbouw 45 millioen gulden. Deze berekening is thans bevestigd door minister Verschuur, di e blijkens het verslag in het orgaan van den Limb. Boeren- en Tuindersbond, („Land en Veel") bij de opening der landbouwtentoonstelling, te Oir schot letterlijk het volgende heeft verklaard: „Vier machtige groote steunmaatregelen om van de andere niet te spreken zijn ingevoerd voor de tarwe- en biëtenbouw, voor de zuivelindus trie en de varkensteelt, om te voorkomen, dat de boerenstand in het moeras zou wegzinken. Die maat regelen moesten genomen worden, niet om aan de boeren een luilekkerland te verzekeren, doch om hen van den ondergang te behoeden. De geweldige JAARWEDDEN HOOGERE GEM. AMBTENAREN Tijdelijke verlaging met 6 pet. voor burgemeesters, Secretarissen en ontvangers in Noord-Holland. Naar de „Telegraaf" verneemt, hebben Ged. Staten van Noord-Holland aan de gemeentebesturen in deze provincie de nieuwe regeling der jaarwedden voor burgemeesters, secretarissen en ontvangers toege zonden. Volgens deze regeling zal gedurende de eerstvol gende drie jaren, zooals wij reeds kort meldden, een tijdelijke verlaging op de jaarwedden van genoemde functionarissen worden toegepast van 6 pet. met dien verstande dat 25 pet. van de jaarwedden tot een maximum van duizend gulden niet voor ver laging in aanmerking komt. Voorts is bepaald, dat indien de betrokken func tionarissen meer functies vervullen, de salarissen zullen worden samengesteld en de korting zal wor den toegepast over het totaal verdiende salaris. Voor de verschillende gemeenten in Noord-Hol land is het zeker van belang dat Gedeputeerden te vens besloten hebben dat op de jaarwedden van bur gemeesters, secretarissen en ontvangers geen pen- sioensverhaal zal worden toegepast. In dit verband zij er aan herinnerd, dat eenigen tijd geleden Gede puteerden aan de gemeentebesturen en gemeentera den hun meedewerking hebben gevraagd over het scheppen van de mogelijkheid om pensioensverhaal op de genoemde functionarissen toe te passen. In verschillende Noord-Hollandsche gemeenten besloot de raad met meerderheid van stemmen Gedeputeer den te adviseeren deze mogelijkheid te openen. Door de thans genomen beslissing van Gedeputeerden wordt de bestaande toestand echter gehandhaafd, n.l. dat burgemeesters, secretarissen en ontvangers premievrij pensioen genieten. SPORTNIEUWS. Vergadering van die Chr. Voetbal Vereen. „Zwalu wen", Dinsdagavond om 8 uur, in de Lunchroom van den heer W. Verhuil. Voorzitter W. Koornstra. Aanwezig waren 17 leden Besloten werd nu men niet meer voetbalde, deze wintermaanden 20 cent per maand per lid te be talen. Dit zou duren tot 15 April 1933. Dan hoopte imen weder wekelijks te voetballen. Indien 2den Kerstdag de weersomstandigheden fhet toelaten, te voetballen tegen één der clubs uit den omtrek o.a. Ursum. (Nader bericht zal wor den gepubliceerd). Verder zal men er voor zorgen dat er betere ballen aangekocht worden. Aan den populairen scheidsrechter, D. de Koning r„ zal nog een doos van 100 Chifwip sigaretten aangeboden worden, uit dankbaarheid voor zijn steeds bewezen diensten, 'boven zijn f 0.50 salaris per wedstrijd. Verder verkiezing had plaats voor een bestuurslid nl. in de vacature van den penningmeester W. Wa genaar Jbz. Daar deze weder naar Frankrijk is ver trokken. De verkiezing had tot resultaat, dat ver kozen werd H. Westra. Welke de benoeming aan vaarde. Niets meer aan de orde zijnde volgt sluiting. DE GOUD-BLONDE KRULLEN. Door DUN. Johan Werner keek van achter zijn krant naar zijn vrouwtje en bedacht dat het leven vol teleur stellingen is. Wanneer iemand zijn oogen in dezelfde richting had gewend, zou hij van deze sombere levensop vatting niets begrepen hebben. Want het lieve ge zichtje van het jeugdige vrouwtje, dat mevrouw Werner heette, zag er vroolijk, zonnig en opgewekt uit. Werner zelf zou het twaalf uur geleden voor on mogelijk hebben gehouden, dat hij zulke trieste ge dachten kon krijgen, want van af het oogenblik dat hij kennis maakte met mejuffr. Annie Versteegh, die hem eerst voor eenige weken de eer aandeed mevr. Werner te worden, tot gisteren toe, was hij er heilig van overtuigd, dat haar gezichtje het lief ste ter wereld was, haar oogen de mooiste waren en niemand zulk prachtig goud-blond haar had als zij. En vanaf gisteren voelde hij zich dood- en dood ongelukkig. En daar was dat prachtige goud-blonde haar schuldig aan. Immers gisteravond was hij met zijn vrouwtje naar een schouwburg geweest, en daar had hem de slag getroffen, welke een eind aan zijn jong geluk maakte. In de pauze n.l. van de foyer naar de zaal terugkeerend, hoorde hij opeens een diepe mannen stem: „Heb je ooit zulk haar gezien?" „Dikwijls! Actrices hebben het vaak! Geverfd, begrijp je?" Verbluft bleef Werner een oogenblik staan, zag den spreker woedend aan en zag daarna naar het gouden kopje vóór hem. En vanaf dat oogenblik was de achterdocht in zijn ziel geslopen. Geen wonder dus, dat hij den volgenden dag zich dood-ongelukkig voelde. Dit was zóó merkbaar, dat Annie, verwonderd over zijn ongewone zwijgzaam heid, bezorgd vroeg: „Wat is er, beste?" Eerst besloten haar maar niets te zeggen, deden hare woorden zijn besluit eensklaps te niet. „Ik geloof, dat jelui vrouwen tot in den grond valsch zijn," gromde hij. Annie keek verstomd, scheen als met stomheid geslagen, dan richtte zij zich op en vroeg, met een kouden glans in de oogen: „Je bedoelt?" „Het is prettig voor een man om te hooren dat zijn vrouw het haar verft." „Wie heeft je dat gezegd?" „Dat komt er niet op aanIedereen kan het trouwens wel zien." Drukkende stilte. Tweemaal leek het of zij iets zeggen wilde. Toen stond zij op. „Ik ga naar boven, Johan." Voor het eerst noemde zij hem Johan en niet Johnny. „Als ik je roep, wil je wel zoo goed zijn boven te komen?" „Ik moet weg," bromde hij. „Als ik je roep, wil je wel komen, hé?" zeide Annie koel, en verdween. Boos wierp hij zich in zijn fauteuil. Boos, omdat hij nieuwe en minder aangename eigenschappen in het karakter van zijn vrouw ontdekte. Hij had tra nen, berouw, en smeekbeden om vergiffenis ver wacht, terwijl zij nu Zijn gedachtengang werd nu onderbroken door een luid: „Johan". En al mopperend ging hij naar oven. Verbaast bleef hij in de slaapkamer staan. Daar stond Annie, in een snoezig ochtendjaponnetje Wat zag ze er betooverend uit. En wat schitterden die krullen in het zonlicht! Hij vergat zijn boosheid en wilde een kus op die gouden krullen drukken. Maar zij was hem te vlug af. „Pas op, ze zijn geverfd!Trek je jas uit Sla je hemdsmouwen op!" Verblufd deed hij wat zij verlangde. Zij nam voor de waschtafel plaats, draaide de Kraan open, en, het hoofd buigend, gelastte zij hem: „Wasch mijn haar!" Hij deed het. „Zoo goed?" vroeg hij, na eenigen tijd ingespan nen werk. „Spoel het uit!Is er eenig verschil in kleur?" „Neen". „Laat het water wegloopen!Maak nieuw zeep sopOh-hik krijg zeep in mijn oogen! Nog tweemaal werd dit herhaald, daarna wond Annie een handdoek om het hoofd en stapte naar den anderen kant van de slaapkamer. Zij gaf hem een drogen handdoek in de handen en liet hem het haar droogwrijven, vervolgens kammen en borstelen. En ten slotte stond zij weer voor hem, haar prachtig, gouden haar in breede golven om het hoofd. „Wel, Johan?" vroeg zij kortaf. Hij stond voor haar, warm en rood, maar niet van zijn ingespannen werk. Vóór zij het kon belet ten, had hij haar in zijn armen gesloten, de gouden krullen met kussen bedekkend. „Het is prachtig;Schitterend!Annie!... Vergeef me! „Oh, Johnny, hoe kon je!Hoe kon je! Snikte zij opeens, zenuwachtig. „Ja, ik ben een bruut, een ellendeling!" riep hij uit. „Kom, liefste, huil nu niet!" Eindelijk zei hij: „Ga nu even weg, Johnny. Ik kom dadelijk beneden." Werner ging en toen Anniet kort daarna beneden kwam,, vond zij een zeer onderworpen echtgenoot.

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 6