NIEUWE Hike Breijer's lening Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 119 ZATERDAG 15 OCTOBER 1932 41e Jaararan» Burenplicht N.H. Ginema Vadert je I Langbeen Uit de» Omtrek nieuwstijdingen Buikbanden Elastieken Kousen Rechthouders en Rechthoudsr- Echt en goed TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. JH. L4MDUKER (OIRAVi DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. AbonnmentsprUs: oer maanden M.1J elke regel meer 15 cent lliri: firma I. II. KIM - BeJacleur I. H Kg[|. Bureel Noordscharwoude. vffriTLSSW Een spreekwoord zegt: een goede buur is beter dan een verre vriend. Als men het zóó verstaat, dat men aan een goeden buur in tijd van nood méér heeft of kan hebben dan aan een verwijderden vriend, dan is dat zeer zeker juist. Een goede buur is onwaardeerbaar en tóchzijn er zoo betrek kelijk weinig goede buren. Vriendschap te onder houden met een vér wonende, is niet moeilijk. Men ontmoet elkaar „bij gelegenheid", meestentijds een vroolijke en prettige gelegenheid, en dan voldoet men elkaar al gauw. Maar buren zien elkaar dage lijks en ze leer en elkander kennen in de onder scheidene omstandigheden des levens, als ze laat zijn opgestaan b.v. of met het verkeerde been uit bed gestapt, als ze kleedjes kloppen of een kwitan- tielooper moeten wegsturen, als de kinderen ruzie met elkaar hebben of de jongste dochter van „d'r naast" eerder aan den man is gekomen dan iemands eigen oudste dochter. Geen twee menschen op de wereld zijn in aard gelijk aan elkaar. Dat weten we allemaal, maar tóen verdragen buren het niet, dat de een anders doet of is dan de ander, loffelijke uitzonderingen daar gelaten. Menschen, die elkaar het leven zouden kunnen veraangenamen, vergallen slechts eikaars genoegens. We kunnen ons dat van anderen nooit begrijpen, alleen in ons speciale geval, met die alleronmogelijkste buren, die wij hebben, is het in derdaad ondoenlijk om als goede buren te verkee- ren. Een tijd geleden werd ergens in ons land een alleen-wonende oude vrouw vermoord. Buren, die des avonds laat thuis kwamen, zagen in de woning van die vrouw nog licht branden, dat bij hun nade ring plots werd uitgedaan. Even later zagen ze een man uit het huls wegsluipen. Ze vonden het vreemd maar de buren bemoeiden zich niet met het oude mensch, dat eenigszins zonderling was. Den vol genden dag bleek de vrouw door een onverlaat te zijn gedood. De vorige week had in Hardenberg een tragische gebeurtenis plaats. Een bejaard echtpaar had per abuis, door bijziendheid van de vrouw, creoline voor een andere drank aangezien en deze gedronken. De gevolgen waren zeer ernstig. De ongelukkigen ver zochten den buren om een dokter te halen, maar „omdat de buren niet goed met de oudjes omgingen," weigerden ze dat. Natuurlijk, de lezer vindt zoo iets vreeselijk, ge méén zelfs! Maar als men die buren eens kon hooren vertel len! Verhalen waarschijnlijk, waarvan de haren des luisteraars ten berge zouden rijzen Goede buurschap wordt niet beschouwd als een menschenplicht jegens elkaar, maar als een gunst, welke verdiend moet worden. We moeten buren echter trachten te waardeeren, zooals ze zijn. Een buur is de toevallige meest- evennaaste van alle menschenkinderen. We mogen niet verlangen, dat die is, en doet, en denkt en handelt als wij. Hoe die buur ook zij, we hebben plichten jegens hem en hij jegens ons, omdat de omstandigheden des levens hem in onze onmiddel lijke nabijheid hebben geplaatst. In bepaalde omstandigheden des levens moeten buren op elkaar kunnen rekenen en daartoe moeten ze elkaar leeren verdragen. Burenplichten zijn zeer voorname menschenplich- ten. Van goede buurschap wordt niet vereischt, dat we heel den dag bij elkaar over den vloer komen en dat de een den ander van alle lief en leed des gezins op de hoogte houdt, maar dat we van elkaar wat door de vingers zien, begrijpende, hoe we allen «en verschillende karakter hebben en voor verschil lende moeilijkheden in het leven staan. Een mensch kan zóó slecht zijn, dat we nooit zijn vriend zouden willen worden, maar als hij naast ons komt wonen of in onmiddellijke nabijheid, dan is hij een onzer buren en hebben we als zoodanig plichten tegenover hem. In nood moet hij op ons kunnen rekenen, als burendienst hem baten kan. Plaatselijk Nieuws Broek op Langend ijk. Dé gehouden collecte voor het Plaatselijk cri sis comité te Broek op Langendijk heeft niet ongeveer 600 gulden opgebracht zooals wij eer der hebben gemeld, doch een bedrag van 460 gulden. Zuiidscharwoude, <Wij vernemen dat het Fanfarecorps Kunst na Arbeid" alhier moest overgaan tot bezuini gingsmaatregelen en besloot de huur van het ter rein, waarop de muziektent is geplaatst op te zeggen en waafschijnlijk zal ook) de muziektent worden verkocht. Verder besloot men het volgend jaar slechts aan éen concours deel te nemen, terwijl ook de contributie verlaagd zal worden. Een en ander ingaande met 1 Januari a.s. Denk er aan hedenavond 8 uur voor het laatst in de Roode Leeuw ZUIDSCHARW OUDE Bte vergiftigingszaak uit,' Naar mr. de Groot de verdediger van I. B. ons heden mededeelde, was hij niet voornemens in cassatie .te gaan, hoewel zijn cliente daaromtrent zich nog niet had uitgesproken. Die verdediger van E. heeft in overleg met zijn cliënt besloten, geen cassatie aan te tee ltenen;. (Noord Holl. Dibd.) door het vermoeden rees dat hij in het kanaal was gevallen. Onmiddellijk werd de politie ge waarschuwd en nadat men eenigen tijd gedrecht had werd het lijk van den jongen opgehaald. De politie onderzoekt thans in hoeverre de werklieden die het puin op den weg hebben ge stort en verzuimden de gevaarlijke plaats te ver lichten voor het gebeurde aansprakelijk moeten worden gesteld. TTwe» wielrijders aangereden. Donderdagavond werilen in de Rumpenerstraat te Brunssum twee fietsers uit Brunssum door een auto tegen den grond, geworpen. De oui^te fibr Awee was Bewusteloos en iSeek een zware persepscliuUfflng gekregen te hebben. Zijn 17- j'arige broer hacf een enkefbreuk Beiden werïsn pèr crekenauto naar het 'hospitaal te Heerlen overgebracht. De beide fietsen waren totaal ver nield. Dé auto, welke dit ongeluk veroorzaakt '•had stopte niet en reed verder. Het nummer was Ochter gezien en genoteerd. E'ven voorbij de tramhalte Brunssum botste de wagen tegen een (paal van het electrisch licht en werd zoo tot stoppen gedwongen. Er bleken drie personen in te zitten van wie echter de chauffeur verdwenen was. Eien van de inzittenden was in het gezicht gewond. De auto bleek toe te behoorén aan een persoon uit Heerlerheide en bestuurd te zijn door een man eveneens uit Heerlerheide. Van zijn wagen gevallen Gistermorgen te omstreeks zes uur reed na bij hot kruispunt op den Rijksweg BredaTil burg de ongeveer 20-jarige zoon van denA landi- bouwer A. van Dongen, wonende te Huiten on der Gilze, met een met paarden -bespannen wa gen die' met varkens was geladen in de richting Breda toen hij plotseling werd aangereden door een vrachtauto. De jongeman viel yan den wa gen, werd met zware wonden overgebracht naar het ziekenhuis te Breda waar hij inmiddels is overleden. OMGELUKKEM (Uit het Handelsblad.) Wielrijder onder Alphen verdronken. Aan den Oostkanaalweg onder de gemeente Al phen aan den Rijn is Donderdagavond een onge luk gebeuid waarvan de vijftienjarige A. G. (Luyben uit Aar 1 anderveen het slachtoffer is ge worden. D|e Oostkanaalweg waaraan zoowel in verband met de nieuwe oeverveidediging van het Aar kanaal als met den aanleg van den nieuwen pro vincialen weg tot Aaidam gewerkt wordt, is reeds sinds eenige maanden voor het verkeer met voertuigen afgesloten. Een gedeelte van den weg is voor wielrijders nog wel berijbaar, doch op ihet gedeelte dat aansluit op den weg naar Aar- lanjierveen wordt voortdurend puin gestort* waardoor de weg onbegaanbaar geworden is. Naar het schijnt zijn hier echter geen waar schuwingsbolden geplaatst en daar elke ver lichting langs dezen weg ontbreekt levert de (toestand ter plaatse vooral des avonds1 gevaar op Diat ondervond allereerst de heer van der Kree- ke, notaris te Aarlanderveen. Toen deze omstreeks zeven uur langs den Oostkanaalweg reed en zoo veel mogelijk het midden van den weg hield om het kanaal te mijden reed hij plotseling te gen een hoop puin op met het gevolg, Jat hij met fiets en al in het kanaal terecht kwam. 'Geluk kig slaagde de notaris efin spoedig vasten grond onder de voeten té krijgen, waardoor het hem mocht gelukken zich zelve op het droge te hel- p n. Do fiets volgde spoedig. Waarschijnlijk ongeveer een kwartier na dit ongeval echter passeerde de vijftienjarige A. G. Duyben, op weg naar zijn woning te Aarlan derveen per fiets dezelfde plaats. Ook hij moet daarbij tegen den puinhoop zijn gereden. Toen hij namelijk des nachts om een uur nog niet thuis was werden zijn ouders ongerust en togen zij op onderzoek uit. Men vond zijn fiets tegen den puinhoop, waar Mient 17 Alkmaar Tel. 526 Vertrouwd adres voor: goedpassende GROOTE BRAND TE VLISSINGEN. In den afgeloopen nacht te één uur werd door de politie te Vlissingen ontdekt, datb rand was uitgebroken op de zolderverdieping van hotel „Al bion". Dit hotel is op het oogenblik gesloten en er was op het moment van het uitbreken van den brand niemand in het gebouw. De brand liet zich aanvankelijk ernstig aanzien en fel sloegen de vlammen uit bet dak. De Vlissingsche brandweer was echter spoedig met een motorspuit ter plaatse. Het vuur werd onmiddellijk krachtig aangepakt en groote massa's water werden in het vuur ge worpen. Binnen korten tijd was de brandweer het vuur meester en was het gevaar voor uitbreiding gewe ken. Reeds had het dak van een aangrenzende wo ning vlam gevat, doch de brandweer wist erger te voorkomen. De bovenverdieping van hotel „Albion" is geheel uitgebrand. In het gebouw is groote schade aangericht, door het vele bluschwater. Een aantal plafonds is ingestort. Het hotelzilver kon in veilig heid worden gebracht. De oorzaak van den brand Is onbekend. De schade wordt door verzekering ge- POGING TOT VERGIFTIGING VAN ZIJN VROUW. De 28-jarige meubelmaker, die naar wij gemeld hebben, de vorige week gearresteerd werd onder verdenking pogingen te hebben gedaan tot vergif tiging van zijn vrouw, heeft gedeeltelijk een beken tenis afgelegd. Hij heeft daarbij toegegeven door middel van gasvergiftiging de vrouw van het leven te willen berooven. Hij legde daartoe een gasslang naar de gemeenschappelijke slaapkamer en had zich cp een nacht om 12 uur uit de slaapkamer verwijderd e.i vervolgens de gaskraan open gezet. Nadat het gas korten tijd in de slaapsamer ge stroomd had, viel de slang, die door een gaatje via het plafond naar de slaapkamer geleid was en niet goed bevestigd bleek, naar beneden, zoo.ciat de man zijn oogmerk niet bereikte. Het onderzoek wordt voortgezet, waarbij de man, naar de „Tel." nog weet te melden, ook reeds gedeel telijk heeft toegegeven gevaarlijke stoffen in het eten en drinken van zijn vrouw te hebben gemengd, o.a. koppen van lucifers. zijn Poeders alleen, wanneer zij de hand- teekening dragen van den fabrikant A. Mijnhardt. Maagpoeders, Hoofdpijnpoeders, Kiespijnpoeders, Hoestpoeders, Wormpoeders, enz. Per poeder 8 ct. Per doos 45 ct. Bij uw drogist. ENSCHEDE'S BANKBILJETTENDRUlCKERIJ. Begin Juli werd de bankbiljettendrukkerij van Joh. Enschede en Zonen's Grafische Inrichting N.V. te Haarlem voorloopig voor den tijd van drie maan den gesloten wegens sterk verminderde circulatie van het papiergeld, zoowel in het Moederland als in de overzeesche gebieden. Ongeveer zeventig leden van het personeel zijn toen in verband met dit be sluit ontslagen, voor zoolang de drukkerij gesloten zou blijven. Die voorloopige vastgestelde termijn is thans verstreken. De Tel. verneemt thans van die directie, dat de bankbiljettendrukkerij met ingang van 17 October a.s. weder op beperkte schaal in bedrijf zal worden gesteld. Hoewel er van eenige opleving in dezen bedrijfstak eigenlijk nog geen sprake is, zijn de werkzaamheden thans weder van dien aard, dat overgegaan kanw orden tot het in het werk stellen van een gedeelte van het destijds ontslagen per- HET GEHEIM VAN HET GARNALENSCHIP. Men zal zich herinneren, dat het te Den Helder gestationneerde douanevaartuig „Zeemeeuw" onder leiding van den belastinginspecteur Plesman vijftig bussen en twintig liter alcohol heeft in beslag ge nomen. De waar zat verborgen In het in de haven liggend schip „Chemica". De eigenaar wist tijdens den overval niet op te helderen, hoed ie bussen daar in het schip gekomen waren. Uit de verhooren, die den vermoedelijken smok kelaars en verschillende getuigen zijn afgenomen, is het vervoer van den alcohol van den uitvoer uit IJmuiden tot den heimelijken wederinvoer met ten Helderschen botter langs Den Helder en de berging in de „Chemica", tot in bijzonderheden geconstru eerd. Zoowel de eigenaar van de „Chemica", als de schipper van den botter en een te Amsterdam wo nende medeplichtige zullen inzake de door hen bij het verhoor afgelegde verklaringen te zijner tijd terecht moeten staan. De inspecteur heeft althans meer dan volddoende gegevens verkregen, om tegen deze drie personen proces-verbaal op te maken. De geheele gesmokkelde voorraad bedroeg twee duizend liter, waarvan men voor den overval door de „Zeemeeuw" kans-zag om des nachts duizend liter naar Amsterdam te vervoeren en clandestien te verhandelen. DOODELIJK ONGELUK BIJ BREDA. Hedenmorgen te 6 uur heeft nabij het kruispunt nabij caf' Jansen op den Rijksweg Breda-Tilburg een ernstig ongeluk plaats gehad. De ongeveer 20- jarige zoon van den landbouwer A van Dongen wonende te Huiten onder Gilze reed met een met oaarden bespannen wagen, die met varkens was geladen in de richting Breda, toen hij werd aange reden door een auto. De jongeman viel van den wagen. Hij werd met ernstige wonden opgenomen en overgebracht naar het ziekenhuis te Breda, waar hij inmiddels is overleden.

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 1