Kameroverzicht Nieuwsblad v. Moll. Noorderkwartier aal No 121 DONDERDAG 20 OCTOBER 1932 41e Jaargang Buitenlandsch Overzicht In den dwaaltuin des levens hpoftfellj- Sint Pan- oken moet is zal wor- le bepalin- og in het t de resul- ren zoodat lit nu weer de eerste strijd, uit- mlust" al- 2—0 2—0 2—0 2—0 0—2 2—0 2—0 2—0 0—2 0—2 2—0 2—0 2—0 2—0 0—2 1—1 0—2 0—2 1—1 0—2 ,1 24.16 meerder- e le klasse ►dam. Deze 1ST. en misluk- die boven- toen onze met veel meer voor lurlijk na- oude ge- ;en Zuid waren de om een of ;hten. Ge niet, maar s op je ge- ent laat Dor op. zijn het stadje, ar in Carl itscher. sheel van me mede, t een uit- ra Dongen voélde èr bovendien :hter in de als hij het gedachte, eed en met setten, dat n een vrij l Clara zou We hadden en geladen schot, het dood neer- Hartmann enen over- g te doen de beenen i vcor eeu- i te maken ,ar tenslot- chting van :n want lijk van de boodschap ie vrij was :issie moest woedende it het bui- Dongen in sei de oude dus reeds en plantte zielsverge- ien ik met illen. Dongen de terwijl hij ïeilspellend ik met een Heeft hij is de zaak sg zich met Hartmann - spoorloos sve Clara zich zelve X. Meege- ch opnieuw n hoed en igelukkigen nde. TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. JX. NIEUWE LANGEDliKEil DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnment8prijs: per 3 maanden Ui. Itilini: finna 1.1. IIIZEB. - Beladen 1.1 KEIZER. duisei IgirHamde. AD VERTENTIEN Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Kabinetscrisis in België, Tsecho Slowaï en Roemenië. Spanje internationaal wa pendepot? De moeilijke Vier-mogend- heden-conferentie. Uitstel der Ontwape ningsconferentie? Russisch-Japansche vriendschap. Donkere wolken pakken zich samen aan den politieken hemel van verschillende kleine Europee- sche staten. Het crisist er geducht De meest opmerkelijke regeeringscrisis is die, welke in België is ontstaan. De jongste gemeente raadsverkiezingen hebben er de ontevredenheid des volks gedemonstreerd tegen de financieele politiek der regeering en tegen de contingenteeringspolitiek, welke het leven in België zoo veel duurder maakte. Ofschoon een katholek-liberale regeering in België het bewind voert, schenen de katholieken het meest verantwoordelijk worden gesteld voor de gevoerde poliitek en dat schijnt aanleiding te zijn geweest voor de liberalen om zich van de katholieken los te maken en toenaderng te zoeken tot de socialisten. De liberale ministers in het kabinet raakten ineens van meening, dat het land over de neuwe fnan- cieele wetten eerst gehoord moest worden. Toen de andere ministers het daarentegen een landsbelang noemden, dat de financieele hervorming en sanee ring zoo spoedig mogelijk werd doorgevoerd, traden de liberale ministers uit het kabinet en werd de premier Renkin gedwongen om het ontslag van het kabinet aan den koning aan te dieden. Het werd aanvaard en verwacht wordt thans, dat een inte rim-kabinet zal optreden, hetwelk tot kamerontbin ding en het uitschrijven van nieuwe verkiezingen zal overgaan. Liberalen en socialisten zoeken elkaar op het oogenblik om een nieuwe regeeringscoalitie in de nieuwe Kamer te vormen. De neuwe coalitie stelt zich voor, een actie tegen het Bijzonder Onder wijs, althans tegen de subsidieering er van, te voe ren. Maar hoe moet het gaan in zake de lands verdediging, waarvoor de liberalen zulke enorme kapitalen beschikbaar willen stellen? In Tsecho-Slowakije is de minister-president Udrzal de uitspraak laten we aan den weiwillen den lezer over afgetreden „wegens gezondheids redenen". Van de gelegenheid zal worden gebruik gemaakt om het kabinet, dat blijkbaar ook niet erg gezond meer was, politiek te georganiseeren. In Roemenië is het kabinet Vajda afgetreden. In dit land dreigt een financieele debacle. Boven dien was er een moeilijkheid met het aanhangige Roemeensch-Russische non-agressiepact. Titulescu, de afgettreden Londensche gezant, was tegen het verdrag. De boerenleider Maniu is thans belast met de vorming van een nieuw kabinet, waarin Titu lescu als minister van buitenlandsche zaken zou worden opgenomen. De Fransche premier Herriot gaat een reis maken naar Spanje, wat tot veel commentaren aanleiding geeft. Verondersteld wordt, dat Herriot een nauwe toenadering tot Spanje gaat zoeken. In het ontwa- FEUILLETON 11) „Wat zullen je collega's, die je toch al trotsch en hooghartig vinden, de hoofden samensteken en zich gichelend en met leedvermaak het nieuwtje vertel len, wat zullen zij wroeten in je verleden en je te genwoordig bestaan en naar middelen zoeken om je te kunnen compromitteeren, wat zal je vriend Nerz „Zwijg, monster!" gilde Malwine, terwijl zij wan kelend naar haar schrijfbureau liep, waaruit zij een rolletje geld nam en het Tautenberg toewierp. Op hetzelfde oogenblik werd de deur geopend en verscheen Robert op den drempel. Hij had het recht onaangemeld binnen te treden, een gunst, die de zangeres zelfs haar vadere nimmer had toege staan. Met één blik had hij de situatie overzien, hij wist, dat vader en dochter op zeer gespannen voet met elkander stonden, en begreep, zichtbaar ontsteld door de opgewondenheid zijner geliefde, dat het tusschen beiden tot een uitbarsting moest zijn gekomen. Bescheidenheidshalve wilde hij zich terugtrekken. „Ik stoor wellicht," zeide hij, weder naar de deur gaande, „over een uur zal ik weder hier zijn." „Blijf, Robert!" riep Malwine hartstochtelijk uit, zich aan zijn borst werpende. „Verlos mij van dezen man!" smeekte zij. De jonge tooneelspeler zag den ouden heer, dan lijn dochter aan, hij wist waarlijk niet, wat hij uit de smeekbede van de zangeres moest opmaken en daarop antwoorden. „Ik ben hier te veel," zoo verbrak Tautenberg eindelijk het pijnlijk stilzwijgen, „sta mij to.,-, dat Ik mij terugtrek." Hij boog voor Robert en verliet het vertrek. „Schoft!" schreeuwde Malwine hem na, terwijl zij den vertrekkenden een blik van diepen haat toewierp. De jonge tooneelspeler maakte zich uit de armen van het jonge meisje los en trad van ontzetting een schrede achteruit. „Malwine! Het is je vader!" zeide hij op verwij tenden toon. Met groote oogen, als begreep zij de woorden van den jongen man niet, zag zij hem eenige seconden lang in het gelaat. Dan riep zij gillend; „Mijn vader, zeg je? Neen hij is mijn vader niet, hij is het niet!" Met de handen voor het gelaat zonk zij zuchtend en schreiend op de lage sofa neder. „Niet je vader?" vroeg de kunstenaar op een toon van grootte verwondering en verrassing. „Wie is deze man dan?" peningsplan, dat in Parijs wordt uitgewerkt, zou voorzien zijn in de instelling van een internatonaal wapen-depot, hetwelk Herriot zich in Spanje had gedacht. Volgens sommigen, omdat Spanje gelbgen is tusschen Frankrijk en de Fransche kolonie Ma rokko in Afrika, zoodat de Franschen een votte ver binding met het depot zouden hebben ende Duitschers er veel moeilijker bij kunnen! Och ja, buurvrouwen en volkeren moeten wat te vertellen hebben van elkaar. Met de vier-mogendhedenconferentie wil het maar niet vlotten. Het gaat hier over den Duitschen pari- teitseisch. Om er over te praten, wil de Fransche regeering niet naar Londen komen, maar wél naar Genève. En de Duitschers willen niet naar Genève, zelfs niet, nadat Mac Donald het ze voor den twee den keer dringend heeft gevraagd. Alles om prestige kwesties! Daaraan moet desnoods het heil van Europa en van den vrede worden geofferd. Mac Do nald zal nu nog eens probeeren om partijen naar Lausanne te krijgen. Als dat ooit mislukt, noudt hij er mee op. Door de Duitsche halsstarrigheid is op het oogen blik elke internationale samensprekng tot misluk king gedoemd. Naar men weet, neeft Duitscniand zich ook al van de Ontwapeningsconferentie terug getrokken en nu begint men de wereld voor te bereiden op een uitstel dier conferentie. In een bericht uit de Ver. Staten heet het, dat het zoo heel dringend is, dat de mogendheden in het voorjaar naar een oplossing van oe wereldcrisis gaan zoeken en twee beiangryke conferenties op netzeilde tijd stip, zoo worat oetoogo, oat gaat niet. ue ontwape ningsconferentie moet oaarom wijken voor ae eco- nomiscne conferentie. Vroeger werd juist betooged, dat oeze laatste tot mislukking zou zijn genoemd, ais niet eerst een accooro omtrent ontwapening was bereikt! De Japansche gezant te Moskou heeft bij zijn terugkeer te tokio veikiaara, oat ue vernoudmg met Rusiand zeer vrienuscnappeujk is geworden, ue Russen gaan accooro met een gezantscnap in Mand- sjoekwo in Moskou en nepoen metde Japanners nieuwe verdragen gesloten in zake visscnerij en petroléumwinmg. En hierprotesteeren de com munisten op last van Móskou tegen de imperiaiis- tsche actie van Japan en (Jnina en Manasjoekwo. schoorsteenen, welke den storm ten offer vielen. Een kwaad ding was het, dat het in de voorafgaande weken zoo geplasregend had, waardoor in stroomen en! polder wateren een hooge waterstand was ont staan. Hier en daar was het gevaar van overstroo ming dan ook zeer ernstig, maar ook die bezoeking wero voorloopig nog van ons afgewend. De Amsterdammers troffen het al heel slecht, dat zijn geworden door voorgenomen verzachting der contingenteeringsmaatregelen. Met de Duitschers hebben bovendien zakelijke besprekingen plaats om te geraken- tot goederenruil, waardoor betaling van wat we naar Duitschland uitvoeren, meer verzekerd zal zn. De toestand liet op dat punt heel wat te wenschen over. l K ----- Rotterdam begint hoe langer hoe meer bekendheid het begin van hun voetgangersweek juist met het te verkrijgen als smokkelcentrum. Vaak werd hier booze weer samenviel, als stormen loeien en het den laatsten tijd verboden in- of doorvoer van nar- water neergutst, is het minder aanlokkelijk om een cotica achterhaald. Deze week is de politie een uit- openluchtschool te gaan bezoeken. Daarom hadden gebreide smokkelhandel in wapens op het spoor j agenten, die het publiek tot ge- gekomen, 9ü pistolen en de noodige munitie wer- ordende voetgangers zouden opvoeden, voorloopig den in beslag genomen. Het is een sinister bedrijf, een gemakkelijke taak. Het schijnt, dat de hoofd- De meeste gesmokkelde wapens gaan naar onze po- stedeiijke politieagenten het als paedagoog goeci „doet". De mensehen vonden het tenminste erg grappig om zich in rechte banen te laten leiden en te leeren, hoe ze een straat zonaer al te veel levens gevaar kunnen oversteken. Men stelle zich overigens van de resultaten niet te veel voor, want, even goed van begrip ais de Amsterdammers zijn, even eigen wijs zijn ze mede. Ze zuilen ais regel slecnts aoen, wat hun op poene van zóóveel boete geboaen is, maar van raadgevingen en vriendelijke ver zoeken zijn ze maar weinig gediend. Het is een ege- nschap, welke ze overigens met de bewoners van veie andere plaatsen gemeen hebben. iets nieuws voor de hoofdstad was de invoering van verkeerslichten op de drukke punten. Een mooi ding voor menscnen, die niet kleurenblind zijn en in Amsterdam wonen. Vreemde bezoekers zullen net vermoedelijk niet zoo gauw Degrijpen, wat er aan de nano is, ais nun in oe nopiostao plotseling geei en gioen voor de oogen woi€t georaaid. Het lot van den beiastingoetaier wordt wel héél zwaar in den tegenwooroigen tijd. Niet alleen de filinneiiiaihiscfi uverzient De Storm. Voetgangersweek in Amster dam. De opcenten op de Gemeentefonds- belasting. Allerlei. Bijna elk najaar brengt een krachtigen storm met zich, maar dezen keer heeft het al zeer geducht ge spannen. Menegeen heeft op Maandag en Dinsdag j.l. zijn hart vastgehouden over het lot van zijn wankel huis of zijn wrakke scheepske. De loods- booten zelfs werden binnengaats gehouden en onze machtige Indië-vaarder, de Van Oidenbarnenvelt, werd ook al om redenen van veiligheid buitensgaats gehouden tot de woedende elementen zich zouden hebben gelegd. Hier en daar heeft een windhoos op het land aanmerkelijke scnade aangericht, zooals te Westerlee bij Winschoten en te Jubbega, maar overi gens waren het slechts boomen en wat wankele ltiek-zwaar-geladen Oosterburen, die er elkanders leven mee bedreigen. Dó bedrijfsradenwet nog aan de-, orde. Hoe werkgevers er over denken en f wat de socialisten ermee willen aan vangen. Wat er nu aan de orde komt Die behandelyig der bedrijfsradenwet werd de ze week voortgezet. Met de algemeen© beschou wingen waren de Dinsdag en, de Woensdag ge moeid, toen eerst kwam men aan de artikels gewijze behandeling. Bij ae aigemeene 'beschouwingen heeft de hr. rijksregeenng denkt aneriei nieuwe fiscaie maat- Mr. a. or tenners t het standpunt der werkgevers reeeieil Ulü. maar OOK fif» r>p.sr.urp.n van 1 uitieengez-et 111 Jb.et bij zond-ex dat, der katnolieke werkgeversorganisaties, waarvan de heer Hor- tennorst een uer leiders is. Bezwaar voor den hr. Jhorxennorst was voornamelijk, dat het ont werp Verschuur overheidsorganen schept, terwijl de werkgevers bedrijfsorganen uit zien zelf wil ien. laten ontstaan en groeien. Amendementen, door hein mgeuiend, veruuideiijken zijn bedoe ling. Ue overheid, zoo meent mr. Kjortenhorst„ nioue zich wiet met de Oprichting .van bedrijfsra- den bemoeien, alleen deze erkennen, als ze uit liet overleg tusschen werkgevers en werknemers organisaties zijn tot stand gekomen. Wé merken op, aat het wetsontwerp de instelling van be- arijlsraaen ook niet loreeert. Artikel 2 bepaalt dat ze worden ingesteld als omstandigheden- daart-oe aanleiding geven."' En dan nog met zon der dat een speciale commissie is gehoord. De katholieke ar ueidersal'gevaardigden Hermans verklaarde zich tegen de amendementen! K,orten regeien uit, maar ook ae oesturen van gemeenten, aoen op aat geoieü nun uiterste oest. in Uenaringen, zoo lazen we van ae week, zijn ae Inwoners zens verbnja met een oeiasting op Dranüverzekering, up üen auur zal „laten branaen, wat Dranüen wil" •- toen voordeeiiger woraen. net bnjkt voorts, dat het aantal gemeenten, waar meer aan öo opcenten op ae gemeenteionasoeiasting woraen geneven, sedert het vorig jaar gestegen is van zwi tot 447. Toen zijn er n<® 101 gemeenten, waar neeiemaal geen opcen- raen geneven. Als ae besturen aerzeive eens 0 van net maken van regtame verstonnen, iksverhuizingen zouaen te aanscho&wen zijn. Laten we nu aanstonds een m^er opwekkend oe- rient doen volgen; Welnu; het scnijnt, dat de spoorwegen spoed betraenten met de vaststelling van goeakoopere tarieven. Het verluidt, aat üe abonnements- en scnoherkaarten voor üe Noorder en Zuiüer groep, met ingang van 1 Januari a.s. reeds in prijs zullen worden verlaagd en wel met 15 pet. Van het bedrijf der P. T. T. is bekend geworden, dat de opbrengsten belangrijk bij de ramingen ten achter zijn gebleven. Om die reden zullen dan ook geen, tariefverlagingen worden voorgesteld, ook niet voor de verleening van busrecht. Op dat laatste was horst en ook de c.h.. afgevaardigde Slotemaker uit handelskringen sterk aangedrongen. ue Bruine deed dat. Hermans naderde bovendien tdofotd" ^^scth^contin- dicht het standpunt der sociaal democraten, ver- .ponncr woi- fj|HAS|jjjfe detügd o.a. door Kupers. Beiden! wenschtem, de instelling van ondernemersraden -en verordenende genteering wat afneemt en dat de export-mogelijk heden naar België, o§.. van visch, wat gunstiger Een siddering doortrilde het lichaam van het meisje, dat daar in haar schoonheid neerzat, met de handen nog voor het gelaat, terwijl zij een vloed van tranen den vrijen loop liet. „Later, Robert, later," trilde het van haar lip pen, „thans nog niet! Laat mij een uur alleen, ik ben zoo moe en ik verlang naar rust." De jonge tooneelspeler nam zijn hoed en reikte het bedroefde meisje zwijgend de hand. Tauten- berg niet Malwine's vader en toch noemde zij hem 1 morgen naar haar toe, zoo? En wat was er gebeurd, dat het meisje zich in u te leeren kennen, zoo'n groote opwinding bevond? Hoofdschuddend schreed Robert de trappen af een donkere wolk verspreidde zich over zijn voorhoofd. Dit was een raadsel, dat alleen Malwine kon oplossen. richte woning van Robert waren binnen getreden; „ik hoop, dat je haar spoedig aan mij zult voor stellen!" De jonge man was eenigszins verrast en een licht rood kleurde zijn gelaat want met geen letter had hij ooit in zijn brieven aan zijn vader dit on derwerp aangeroerd. Alleen aan zijn moeder en zijn zuster had hij er iets van uitgelaten. Natuurlijk, vader," antwoordde Robert, „wij gaan verheugt er zich reeds in „Wat zijn haar ouders en hoe is haar naam?" zoo informeerde de rechter verder. „Zij is als eerste dramatische zangeres aan ons theaterverbonden," antwoordde de jonge kunste naar niet zonder eenige verlegenheid. „Malwine Tautenberg is haar naam, haar moeder is dood, haar vader haar, vader bewoont met zijn doch- IX. 1 ter gemeenschappelijk hetzelfde huis." De laatste woorden had Robert aarzelend, tame- Op het perron van het station te T. liep Robert I lijk onzeker uitgesproken; hij was thans over de Nerz op en neer; hij scheen iemand te verwachten, verhouding, waarin de zangeres tot haar vader want van tijd tot tijd zag hij uit naar de richting stond in het onzekere geraakt, niettegenstaande van welke de naaste trein moest kernen. zij hem overal als haar vader voorstelde. Eindelijk liet zich een langgerekt gefluit hooren 1 „Tautenberg, zeg je?" vroeg de rechter, met de en kort daarop reed de trein langzaam het station binnen. Robert zag opmerkzaam naar de voorbij rijdende coupe's en scheen eindelijk de rechte te hebben gevonden, want hij wuifde levendig met de hand, terwijl hij met zijn blikken den nog in bewe ging zijnden wagen volgde. Een knarsend geluid, een bewijs, dat de trein stopte en weldra openden de conducteurs de deuren der coupe's. Haastig spoedden de reizigers zich naar den uitgang. Mid den tusschen deze lange rij van reizigers stonden twee menschen stil en begroetten elkander op de meest hartelijke wijze: Robert en de rechter Stern, zijn vader. De steeds stijgende roem van den jongen tooneel speler had eindelijk het hart van den halsstarrigen hand over het voorhoofd strijkende, als wilde hij zwakke herinneringen opwekken. „Ik heb mij nooit om jou theaterprinsessen bekommerd, maar deze naam moet mij toch eenmaal in het leven belangrijk zijn voorgekomen!" „Wel mogelijk," zoo meende de tooneelspeler, „maar bezwaarlijk zal het zijn verband te zoeken tusschen dezen naam en dien der u bekende repre- onwel en de heeren moeten het niet euvel duiden, Zij liepen verder en kwamen eindelijk aan de woning van de zangeres. Malwine was door Robert van het voorgenomen bezoek op de hoogte gesieid en ontving den geliefde en diens vaaer in het kleine met veel smaak en elegant ingerichte salon. De schoone zangeres legde den ouden heer al haar innemende beminneiijkneid aan den dag, zoodat de reenter den besten indruk ontving van de uit verkorene van zijn zoon. Een zekere bescheiden terughoudendheid, welke het meisje weiberekenend in acnt nam, liet niet na een gunstig oordeel over Malwine te verwekken; in plaats, zooais hij ver wachtte een eerzuchtige ij dele en trotsche kunste nares te zullen ontmoeten, stond een bescheiden, zeer welopgevoede en geestige jonge dame voor hem. Met groote tevredenheid bemerkte de listige prima donna, dat zij het vooroordeel van den ouden heer tegen haar stand had overwonnen en het sluwe spel had gewonnen; met des te meer zekerheid bleef zij haar rol spelen. „U moet ook den heer Tautenberg leeren kennen, vaaer!" zeide de jonge tooneelspeler opstaande, „ik zal u bij hem aanmelden." „Goed, Robert!" antwoordde de rechter, die door den gunstigen indruk, die Malwine op hem had ge- njaakt, in goede stemming bleek te zijn. „Het is mij aangenaam kennis te manen met de familieleden uit de kunstenaarswereld," zoo wendde hij zich lachend tot Malwine. „Je vader is op zijn kamer?" vroeg Robert. Het meisje knikte. „Maar jammer genoeg, is hij sentant. Den volgenden dag begaven de rechter en Robert zich op weg om het voorgenomen bezoek af te leg gen. Langzaam liepen zij door de straten der volk rijke stad en de jonge man had genoeg te ant woorden op de vragen van zijn vader, die met scherpen blik de omgeving in oogenschouw nam. vader gebroken; hij moest toch eindelijk inzien, dat Alles interesseerde hem in hooge mate. Robert's keuze, wat zijn beroep betrof, uit eene aangeboren neiging voor de tooneelspeelkunst, was ontstaan. Met de grootste vreugde ontdekten de beide vrouwen deze verandering in het inzicht van den zakeljjk denkenden rechter; de levenspositie van den 'jongen man bleek een voor zijn jaren schitterende loopbaan te belooven en tot het geheel slagen van zijn eenmaal gekozen levensrichting stod hem blijkbaar alle gelegenheid open. Hij be antwoordde eindelijk een brief van zijn zoon, waarin wel is waar werd gewezen op de teleurstelling, die hem bereid was, maar welks inhoud toch de eerste Plotseling bleef de rechter staan en zag om naar een opgeschoten jongen, die zoo even de muts diep had afgenomen, terwijl hij hen voorbij liep. Robert had den groet vriendelijk beantwoord. „Alle duivels!" riep de oude heer uit, „dat is de doofstomme slungel, die ons gedurende den laatsten zomer tweemaal in de nabijheid van Ilmenau over vallen heeft!' wanneer zij zich het genoegen moeten ontzeggen en van dit bezoek moeten afzien." „Is hij onwel?" herhaalde de jonge man, „des te meer reden is er voor mij omtrent zijn gezondheid te vergewissen." Hij haastte zich heen te gaan en kwam na korten tijd met de boodschap terug, dat mijnheer Tauten berg binnen weinige minuten in het salon zijner dochter zou verschijnen. Het was Malwine niet mogelijk een zekere angst te bedwingen, die zich van haar meester had ge maakt. Eerst heden, toen haar verloofde zijn vader als de rechter Stern had voorgesteld, had zij erva ren, dat Nerz de aangenomen naam was van Robert als tooneelspeler. De naam van den Rechter wekte de vrees bij haar op, dat deze dezelfde zou kunnen De tooneelspeler lachte. „U meent, de kleine boef, zijn als met wi-en Tautenberg in verbinding had ge die op den weg van Ilmenau naar Arnstadt de paarden met opzet schichtig maakte en dan een aanval had gedaan op het leven van uw reisgenoot? schrede bleek te zijn op den weg der verzoening en Helene schreef mij daarover, maar ditmaal moet eindelijk was daarop de volle toenadering gevolgd. Het was de innige wensch van beiden elkander na de scheiding zoo spoedig mogelijk weer te zien en de rechter besloot er eindelijk toe naar T. te gaan en getuige te zijn van de triomphen, die zijn zoon als tooneelspeler inoogstte. „Je hebt een meisje, naar lk thuis heb gehoord," begon de rechter, nadat zij de behaaglijk inge- vergssen, de jonge man is noch doofstom, noch een misdadiger, integendeel, hij is de bediende van den ouden Tautenberg, die hem reeds als knaap tot zich nam en met hem zeer tevreden staan, want zij herinnerde zich nog zeer goed den indruk, dien de onverwachte verschijning van den Rechter in Ilmenau op haar vader had gemaakt. Op dat onverkwikkelijke moment had zij vluchtig de gelaatstrekken van den rechter Stern gezien, en het daarna gevolgde plotselinge vertrek, had een nadere kennismaking verhinderd; heden zou zij hem niet meer herkend hebben, maar de naam wekte de Hoofdschuddend zag Robert's vader nog steeds herinnering weder bij haar op van het gebeurde, den reeds gepasseerden jongen na; de verklaring echter te laat, om haar vader nog intijds te kunnen van zijn zoon scheen hem niet te kunnen bevredi- 'waarschuwen. Ben- (Wordt vervolgd)

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 1