Brief van Krelis De onveiligheid ten Plattenlande Radio Programma's VRIJDAG 21 OCTOBER. A. V. R. O. HILVERSUM. 12.00 Tijdsein AVRO-klok 12.01 Het AVRO-klein- orkest 2.00 Gramofoonmuziek 2.30 Het AVRO- Kamerorkest 4.00 sluiting. V. A. R. A. HILVVERSUM. V.m. 8.00 Tijdsein 8.01 Gramofoonmuziek 10.15 Voordracht door Carel Rijken 10.30 Gramo foonmuziek 11.15 Onze keuken, door P. J. Kers Jr. 11.45 Voordracht door Carel Rijken 12.00 Slui ting 4.00 Tijdsein 4.01 Gramofoonmuziek 4.40 Na schooltijd 5.20 VARA-Klein-orkest 6.00 Gramofoonmuziek 6.15 Orgelspel door John Brookhouse Mac Carthy 6.40 Verspilling van pro- ductiece krachten 7.00 De Flierefluiters 7.30 VARA-Front 7.35 De Flierefluiters 8.00 Sluiting Gramofoonmuziek 12.00 Tijdsein en sluiting. V. P. R. O. HILVERSUM. V.m. 10.00 morgenwijding N.m. 8.00 Tijdsein 8.01 Cursus, Catechisatie Nieuwere geschiedenis 8.30 Concert 9.00 Cursus. Enkele vraagstukken uit het maatschappelijke arbeidsleven 9.30 Con cert 10.00 Persberichten van het Vrijz. Godsd. Persbureau 10.05 Vaz Dias. 10.15 Philippe C. la Chapelle draagt voor uit „De Kostbare Parel" 10.45 Gramofoonplaten. K. R. O. HUIZEN. V m. 8.00 Morgenconcert 10.00 Gramofoon muziek 11.30 Halfuurtje voor zieken en ouden van dagen 12.00 Politieberichten 12.15 De KRO-boys 1.45 Verzorging zender 2.00 Orgel concert 3.00 Solistenconcert 4.00 Gramofoon muziek 4.30 Solistenconcert 5.30 C. Bakker. „Voetgangers" 5.50 Gramofoonmuziek 6S15 Albert Vogel 6.45 Gramofoonmuziek 7.10 J. Feitsma 7.30Politieberichten 7.45 Gramofoon muziek 8.00 Nederlandsch programma door de Schole Cantorum 11.00 Gramofoonmuziek. ZATERDAG 22 OCTOBER. V. A. R. A. HILVERSUM. V.m. 8.00 Tijdsein. 8.01 Gramofoonmuziek 10.00 V. P. R. O. Morgenwijding 10.15 Uitzending voor de Arbeiders in de Continubedrijven 12.00 VARA-Klein-Orkest 12.45 Backfisch Parade enz. 2.00 Verzorging zender 2.15 Gramofoonmuziek 2.50 Hoe werd ik socialist 3.10 De Flierefluiteis 3.50 Beoefening der Huismuziek 4.30 Coopera- te-kwartiertje 4.50 Orgelspel dor Joh. Jong 5.40 Literair overzicht dor Heiman Poort 6.00 Volksliederen door de zanggroep „De Wielewaal" 6.30 Gramofoonmuziek 7.00 Uitzending voor het platteland 7.30 Orgelspel door John Brookhouse MacCarthy 7.45 VARA-Front 7.50 Orgelspel 7.50 Orgelspel 8.00 Zaterdagavond-programma 10.30 Vaz Dias 11.40 Gramofoonmuziek 12.00 Tijdsein en sluiting. K. R. O. HUIZEN. V.m. 8.00 Morgenconceirt 10.00 Gramofoon muziek 11.30 Godsdienstig halfuurtje 12.00 Tijdsein 12.01 Politieberichten 12.15 De KRO- Boys 1.45 Verzorging zender 2.00 Halfuurtje voor de rijpere jeugd 2.30 Kinderuurtje 4.00 Gramofoonmuziek 4.15 Esperantenieuws 4.30 Het tiende jaarlij ksche congres van den R. K. Nat. Bond van Waschindustrieelen 5.30 Het KRO- Sextet 6.20 Journalistiek weeroverzicht 6.40 Vervolg concert door het KRO-Sextet 7.10 Katho lieke Radio Volksuniversiteit 7.30 Politieberichten 7.45 Sportpraatje van de R.K.F. 8.00 Avond programma 9.15 Vaz Das 11.00 Gramofoon- Ouidkarspel. D|e raad dezer gemeente komt a.s. dinsdag avond 7 uur in openbare vergadering bijeen, ter afdoening van een zeer uitgebreide agenda. dug niet alleen advisee rende bevoegdheden. In te genstelling weer met Hermans wilde Kupers de arbeidsvoorwaarden niet in de bedrijfs- of onder1- nemingsraden besproken zien, daar zulksi de rustige sfeer in deze lichamen zou verstoren. De heer Kupers verdedigde tenslotte ook de op name der consumenten in de raden, naast de werknemers en werkgevers. D|e c.h. afgevaar digde Bakker viel den heer Kupers in dat laat ste opzicht bij. Wijnkoop wam natuurlijjk mor dicus tegen het ontwerp, dat overigens geen on gunstig onthaal vindt in de Kamer al gaat het den een natuurlijk veel te ver den ander niet ver genoeg. Die voornaamste amendementen zijn van Mr. Kortenhorst en van de sociaal democra ten. Het is nog niet te zeggen hoe de minister en de Kamer zelve tegenover de zeer ingrijpende amendementen staan en in hoeverre door aan neming van een deel ervan, het karakter van 'tt ontwerp kan worden hervormd. Daaromtrent krij geil we eerst zekerheid bij de behandeling der artikelen, waarmede intusschen een begin is ge maakt. De Kamer besloot Woensdag nog om na de behandeling van de bedrijfsradenwet de wets ontwerpen te behandelen inzake de enkelvoudige kamers bij de rechtbank, den leeftijdsgrens van de leden der rechterlijke macht ert/ide wijziging, van de voorschriften voor het Openbaar. Mitnfb'l terie. t Daaijna het ontwerp tot tijdelijke heffing' val opc-'enten op alle invoerrechten en op| (d|en accijlns op bier. Plaatselijk Nieuws NOORDSCHARWOUDE. Gevonden voorwerpenEen bril in etui. Inlichtingen verstrekt de gemeente Politie. Oudkarspel. Wij willen liefhebbers van lezen er nog even op wijzen, dat de Nutsbibliotheek! in de consis- toriekamer alhier weder is geopend. Dies Zater dagsmiddags van 3—4 uur bestaat er gelegen heid tc/'t het afhalen of ruilen van_ boeken. j Het leesgeld bedraagt 3 cènt per$ bandI j Noordscharwoude. Naar ons officieel wordt medegedeeld,, wordt morgenmiddag half twee het verbeterde water gemaal van de» poeder ?Geestmer-Ambach.t, ('Oost terdijk en Mol en geer zen) officieel in gebruik ge nomen. 1 j Zooals men zal weten zijn in de plaats van de stoommachine twee Diesselmotoren geplaatst die dan officieel in bedrijf worden gesteld. ZUIDSCHARWOUDE. „VOLKSONDERWIJS." Dinsdagavond vergaderde de afd. Langedijk van de vereeniging „Volksonderwijs" ten lokale van den heer P. Kramer te Zuidscharwoude. In zijn openingswoord zegt de voorz. de heer L. Mallekote gehoopt te hebben, dat een ander op zijn plaats zou zitten. Door het bestuur was tot voorz. gekozen de heer De Graaf, maar deze heeft gemeend daarvoor te moeten bedanken. Dan wijdt spr. eenige aandacht aan het sukje in de Sch. Crt. waarin de meening wordt verkondigd dat de afd. te weinig heeft gedaan tegen het ont werp Terpstra. Spr. is het daar echter niet mee eens. We hebben hier op onze feestvergadering gehad den heer van Meever van Zaandam, die over dit ontwerp een uitvoerige rede heeft gehouden. De motie tegen het ontwerp is behandeld en aangeno men. Wat de schrijver die deze opmerkingen plaatste hiermede heeft bedoeld is mij niet erg duidelijk. Bij het vorige ontwerp 6 jaar geleden werden door de afd. 2 vergaderingen gehouden, die jammerlijk zijn mislukt door slechte opkomst, en dit was het bestuur nog niet vergeten. De afd. zal zeker haar volle aandacht aan het ontwerp Terpstra schenken zoodra de tijd daarvoor gunstig is. Ook worden wel eens opmerkingen geplaatst door hen, die niet op de hoogte zijn, maar wijfzijn zoo actief mogelijk. En evenals zes jaren geleden zullen wij ook nu weder op de bres staan. Hierna worden dooreden heer Janssonius de no tulen van de vorige vergadering gelezen, die zonder op- of aanmerkingen worden goedgekeurd. Naar aanleiding van de notulen vraagt de heer Stoop of in Warmenhuizen nog een afd. van Volks onderwijs is opgericht, waarop de voorz. antwoordt, dat men in die gemeente de tijd op het oogenblik daarvoor niet gunstig achtte. Ingekomen stukken en mededeelingen. Een schrijven is ingekomen over kringvorming door verschillende afdeelingen. De voorz. zegt, dat op een daartoe gehouden ver gadering vertegenwoordigd waren de heeren Jans sonius, C. Bankersen en Mallekote. Als officieel ver tegenwoordiger is later aangewezen de heer Jans sonius, die tevens een tweede vergadering heeft bezocht. Er werd besloten tot oprichting van een kring. De besprekingen droegen nog een voorloopig karakter. Een schrijven van het comité van actie tegen de onderwijsverslechtering neergelegd in het wetsont werp Terpstra, waarin wordt medegedeeld, dat tij dens de aanbieding van de protestmoties, een pro testvergadering in den Haag zal worden gehouden, waarvoor wordt verzocht de tegenwoordigheid van de afdeeling. Door het bestuur is besloten de afd. te doen ver tegenwoordigen waarvoor is aangewezen de heer H. Janssonius. De heer Stoop zegt, dat deze kwestie aanleiding is geweest tot het schrijven in de Sch. Crt. Alle bonden en partijen van de moderne vakbe weging hadden een schrijven ontvangen om Volks onderwijs in zijn actie te steunen, maar hier werd nog nooit een uitnoodiging wn de afdeeling ont vangen. Hierop wordt echter eenigszins verder ingegaan, maar wordt beslist afgewezen het verwijt als zou de afdeeling niet actief genoeg zijn opgetreden. Ten slotte wordt alsnog besloten met de moderne plaat selijke vakbeweging in contact te treden. Men gaat er tevens mede accoord dat de heer Jans sonius als afgevaardigde de protestvergadering gaat Ondkarspel. Morgen Vrijdag zal door den Cbmmissaris der- Koningin een bezoek aan de gemeente worden gebracht, evenals dit het geval is aan de ge meenten Noordscharwoude, Zuidscharwoude, Broek op Langendijk en Sint Pancras. Die Commissaris zal te Oudkarspel zijn onge veer 9 uur, te Noordscharwoude 9.45, te Zuid scharwoude 10.15, te Broek op Langendijk 10.45 en te Sint Pancras ongeveer 11.30 uur. Een schrijven over de Propaganda-film zal door het bestuur nader onder de oogen worden gezien. Volgt de behandeling van den beschrijvings-brief voor de algemeene vergadering welke gehouden zal worden op 5 en 6 November te Haarlem. De vele punten van behandeling geven echter geen aanleiding tot bespreking, en wordt den afge vaardigde vrij mandaat gegeven. Met genoegen werd geconstateerd het feit, dat Volksonderwijs al meer en meer zijn lankmoedige houding laat varen en herinnerd werd aan de woor den van mr. Oud op de vorige algemeene vergade ring die zeide, dat wanneer het zoo door bleef gaan, de overzijde den oorlog zou worden aangedaan. Tot afgevaardigden worden hierna gekozen de hh. H. Janssonius en C. Bankersen, terwijl als hun plaat vervangers zullen optreden de heeren J. Renaud en M. Wagenaar. Aan de orde wordt thans gesteld de benoeming van een bode wegens het bedanken van den heer W. Jongejan. Nadat door den voorz. een uiteenzetting is gege ven wordt de secretaris, de heer C. Bankersen, als zoodanig gekozen, die deze benoeming aanneemt. Bestuursverkiezing ter vervulling van de vacature A. B. Jansen in wiens plaats de vorige vergadering was gekozen mej. N. H. Vos van Zon, die echter door omstandigheden deze benoeming niet kon aanvaar den. Met bijna algemeene stemmen wordt hierna tot vertegenwoordiger van de gemeente Oudkarspel ge kozen de weleerw. Heer Ds. van Dijk. Rondvraag. De voorz. doet mededeeling, dat de Penningmees ter, de heer A. Kist zich door omstandigheden ver plicht heeft gezien, zijn functie als zoodanig te moeten neerleggen. Het spijt ons heel erg, want deze functie was bij hem in zeer goede handen. Aanstonds zullen wij dus een nieuwen Penning meester moeten kiezen, maar namens de vergadering namens de afdeeling wensch ik den heer Kist een woord van dank te brengen voor de accurate ver vulling van zijn werkzaamheden in het belang van onze vereeniging. Nog wordt voorgelezen een schrijven van het Secretariaat van het Centraal Bureau voor Onder- wijsadviezen, waarin tot uiting komt, dat blinde kin deren op een inrichting kunnen worden geplaatst waar het openbaar onderwijs wordt gehuldigd. Voor de gemeenten Broek, Noord- en Zuidschar woude dat daar geen blinde kinderen zijn, terwijl voor de gemeente Oudkarspel door den secretaris zal worden geïnformeerd. De heer Smak spreekt er zijn verwondering over uit den heer Mallekote als voorz. te zien, daar toch een ander was gekozen. De voorz. doet dezelfde mededeeling als bij de ope ning gedaan. Een voorstel van den heer Stoop om de contribu tie in de toekomst bij vooruitbetaling te laten vol doen, zal door het bestuur nader worden behandeld. Evenals een voorstel van denzelfde om in Oudkar spel een propaganda-feestavond te houden in ver band met het geringe aantal leden in die gemeente. De heer Heidsma vraagt of er al plannen zijn gemaakt voor een feestavond, omdat spr. het goed vindt ieder jaar een dergelijke avond te houden. De voorz. antwoordt van niet, maar de vergade ring spreekt als haar oordeel uit, dat het zeer gewenscht is vooral met het oog op de te voeren propaganda. De mogelijkheid om in Oudkarspel een propa ganda-feestavond te houden, zal nader door het bestuur worden overwogen. De heer Kist brengt een woord van dank voor de aangename samenwerking gedüjrèndfc de bijna 10- jarige vervulling van het penningmeesterschap. Hierna gaat voorz. tot sluiting der vergadering over daarbij een woord van dank brengende voor de bijzonder prettige en aangename wijze waarop deze vergadering is verloopen. In de hierna gehouden bestuursvergadering werd tot penningmeester der afdeeling gekozen de heer M. Wagenaar van Broek op Langendijk, terwijl de heer L. Mallekote zich bereid verklaarde nog voor 1 jaar de voorzittershamer te zullen hanteeren. YO-YO-EN. Yo-yo-en of jo jo-en, het spel blijft eender. Wat is jo jo-en? My dunkt, er is al genoeg over geschreven. In Amsterdam schijnt het te zijn be gonnen. Toen daar het spel werd ingevoerd, waren de groote en de kleine bladen er direct bij om dat spel ziekelijk en dwaas te vinden. De groote bladen deden er ook aan mee, dat wil zeggen, hetzelfde oordeel uit te spreken, maar weldra kon men in een der grootste dagbladen, daarna in de kleinere een foto zien van een tramreiziger of -passagier, die op het balkon over den rand stond te jo jo-en. En ik ben tot de overtuiging gekomen, dat het voort vloeit uit verveling, wanneer dit „spel" wordt ge speeld. En men kan dan wel zeggen, dat er met den tijd wordt gespeeld op schromelijke wijze. Toen ik de kaart zag afgebeeld in een der dagbladen, voorstellende het menu, door de Volkenbondsjour nalisten den voornaamsten deelnemers aan de 13e (ik onderstreep) Volkenbondszitting| aangeboden, kon ik werkelijk een glimlach niet onderdrukken. In de eerste plaats om de geestige en schrandere wijze waarop de teekenaar een trouw beeld van de algemeene geestestoestand der gedelegeerden gaf, maar ook om het beeld, dat werd geschetst van het spel, dat daar gespeeld wordt. De teekening stelt voor (ik citeer uit de „Haagsche Post") de schip breuk op het meer van Genève. Op de woeste baren van het door een orkaan gekasteide meer drijft een vlot met de overgebleven passagiers van het verongelukte Volkenbondsschip. Donder en bliksem en stortregen, de bijna niet gekleede schipbreukelin gen hebben het hard te verantwoorden. Rondom het vlot griezelige visschen, waarvan een met een verzegeld verdrag in zijn bek, zich bij voorbaat ver heugend op de smakelijke boutjes die hem wachten. Op het vlot twee roeiers, Herriot en Von Neurath, die uit alle macht elk een anderen kant uitroeien. Verder Henderson en Lord Robert Cecil, die blik semstralen trachten af te weren met een paraplui; president Motta, bleek van schrik, knielt naast hem; Sir John Simon, met ten hemel geheven handen; de president der journalisten-vereeniging Streit, die het eene S. O. S. na het andere aan zijn schrijf machine onttokkelt; Sir Eric Drummond, met in elke hand een revolver, zittend op zijn begrootings- koffer; leunend tegen den mast met vlag Na. 13 in top de Valera, beeld van wanhoop en radeloosheid; boven op den mast door den verkeerden kant van een kijker naar den verkeerden kant uitkijkend om hulp aan den anderen kant gaat in de verte een boot voorbij Dr. Yen, de Chinees; terwijl op een der randen van het vlot de Japanner Nagaoka dood gemoedereerd al jo jo-end het rapport-Lytton leest. Nu weten wij 't: De Volkenbond is aan het jo jo-en! Dat men dit spel dus veroordeelt, ik kan het gelooven er komt teveel door aan het licht. In het Fransche leger is dit spel aan de soldaten verboden, want zoo wordt ongetwijfeld gedacht: „De minderen moeten de touwtjes niet in handen hebben. De geestige puntdicht-dichter had gelijk. En het blijkt steeds meer en meer, dat Duitschland genoeg heeft van het Fransche jo-jo-en! Maar, laat ik wat meer binnen de grenzen blij ven. Tusschen de Radio-Omroep-vereenigingen is de verhouding nu juist niet zoo vriendelijk. Steeds kan men er over lezen, over hooren. Tweespalt en gehaspel, het zijn steeds weer terugkeerende klan ken van ergernis, ontevredenheid en bevoorrech ting die door den ether worden geslingerd. De eene omroepvereeniging heeft te veel, de ander te kort en voor de microphoon trekken zie elkanders jasje uit. Zij zijn aan het jo jo-en! Het ongeluk te Alphen, dat aan een fietsrijder, oud 15 jaar het leven kostte, het ongeval van den notaris, die te water reed omdat er een hoop stee- nen op den weg lag, die 's avonds niet was opge ruimd, heeft leelijke dingen aan den dag gebracht. Het is n.l. gebleken, dat een opzichter een dag met verlof was, de hoop steenen 's avonds niet van den weg werd verwijderd, geen straatverlichting die hindernis liet zien en tengevolge daarvan de onge lukken hadden plaats gevonden. De Provinciale Waterstaat stelt den aannemer verantwoordelijk, de aannemer de werklieden, die geen moeite deden die hoop steenen te verwijderen; Provinciale Waterstaat aannemer werklie den zij jo jo-en! Het is tegenwoordig een zeer angstige tijd! In de tuindersstreken is dit op de meest treurige wijze gebleken. Heftig is er geprotesteerd tegen de onver dedigbare langzame wijze waarop de regeering steun verleende. Het bezuinigingsrapport Welter is afgekamd en becriticeerd op een wijze, die gelijk staat met eene algeheele verwerping der daarin ver vatte vooorstellen. Verschillende gemeenteraden, gesteund wellicht door het algemeen verzet, weiger den bezuinigingen, wat betreft vermindering van salaris der gemeente-ambtenaren in te voeren. Maar, Gedeputeerde Staten grepen in hebben bevolen, de salarissen met 3 tot 5 pet. te verlagen. De Gemeenteraden waren aan het jo jo-en! De Gascommissie van de Gemeenschappelijke Lichtbedrijven aa n den Langendijk besloot niet over te. gaan tot verlaging van het loon van het aan de lichtbedrijven verbonden /personeel. De Gascom missie bestaat uit Burgemeesters, Wethouders en raadsleden; de Lichtbedrijven zijn in beheer der vijf gemeenten; de gemeenteambtenaren worden ge troffen, de employe's der Gemeenschappelijke Licht bedrijven worden ontzien. Men is ook daar aan het jo jo-en! Wie kennis heeft genomen van de uitgebreide debatten in den Alkmaarschen raad, omtrent de lichtstoring op deii avond van de 'viering van Alk- maarsch ontzet, waar men eveneens ging zoeken naar oorzaken, die de fantasie tooverde, zal wel licht met mij hebben uitgeroepen: Ook daar waren zij aan het jo jo-en! De sportrubriek in de bladen beslaat kolommen druks. Alle dagen weer opnieuw worden pagina's gevuld met de uitslagen van gehouden voetbal wedstrijden, en alle andere niet te noemen wed strijden, die de „edele" sport betreffen. De lucht trilt van de overwinningen en de nederlagen die door het Persbureau Vaz Dias 's avonds, maar in hoofdzaak des Zondagsavonds worden uitgezonden. Dat is het belangrijkste nieuws, dat is och kom! ^---Zes duizend sportmaniakken waren naar Brussel getogen, ik bedoel Hollandsche sportmaniak ken in dezen tijd van werkloosheid, waarvoor millioenen aan steun worden uitgegevenHet was merkbaar, zoo kon men in de bladen lezen, dat ook in België de crisis op gevoelige wijze werd ondervonden, want het publiek was maar matig opgekomen. Zij zijn aanhet jo jo-en! Nog evenJ.De redactie van een der groote dagbladen hèeft mij verrast met de mededeeling onder het „Belangrijk Nieuws", dat een bekend oud- internationaal en Ajax-speler er de voorkeur aan geeft amateur te blijven. Ik weet het niet meer. .Ik geloof wel, dat wij beginnen te leven in een land van onbegrensde mogelijkhedenWaarlijk! De maatschappelijke belangen worden wel geschaad door dit besluit van den „grooten sportmaniak." En ik was wat blij, dit te kunhen lezen onder het „belangrijk nieuws" in een der grootste dagbladen! Zij ook jo jcr^n! En ondergeteekende?Natuurlijk! Ook hij jo jo-'t! Het schijnt dat de crisis de malaise zoo langzamerhand invloed begint te krijgen op alles cn nog v/at; ja aelfs op de eerlijkheid der menschen e.-i men begint zich toch met zorg af tev ragen, waar het heen moet, in den aanstaanden winter, wanneer er geen verbetering komt in den bestaan- den toestand. Berusten de geruchten op waarheid die wj niet na de; konden controleeren dat een man en een vrouw gepoogd hebben den omringdijk van den polder Heerhugowaard door te graven, dan duidt dit op een totale zinneloosheid, op uit hun even wicht geslagen menschen. En dat alles een gevolg van de benarde tijdsom standigheden, waarin maar geen verandering ten goede komt. Reeds lang hoort men geregeld spreken van dief stal op het land; een zich vergrijpen aan een andermans eigendom; het een zich toeëigenen van goederen en producten van hen, die zelf in druk verkeeren. Hier is het 200 kilo uien, daar aardappelen elders erwten en zoo gaat het maar door, zonder dat men er verder gewag van maakt, waardoor de bedrijvers een zeker gerust gevoel krijgen en voort gaan met het plegen van hun euveldaden, ten koste van hun medemenschen. En dat, terwijl onder de gedupeerden menschen zijn, die zelf o. zoo hard moeten werken, om het hoofd boven water te houden, en zich verheugden in het bezit van producten, die tenminste nog iets opbrachten. En die armen wordt dat ook nog ontnomen. Maar het blijft niet bij het wegvallen van het onderscheid tusschen mijn en dijn. In den nacht van Maandag op Dinsdag een zware storm begunstigde het zware werk van de euvele daders zijn op een akker direct achter de huizen aan de Oostzijde van de straat gelegen, twee uienhoopen omver geworpen, van wier inhoud een hoeveelheid in het water terecht kwam en weg dreef, totaal waardeloos geworden. Maar tevens werd een groote praam met kool, van het land gehaald om in de schuur geborgen te worden, door de onverlaten tot zinken gebracht, waarmede veel Schade aan het product is toege bracht. Eén voorval van zeer recenten datum dus en wat staat er nu op het werkprogram van hen, die aan Oost- en Westzijde onze streek onveilig ma ken? Geen wonder dat het zorg begint te baren en met vreeze de winter wordt tegemoet gezien. De politie kan niet overal tegelijk zijn en de personen, die op roof en kwaad uit zijn, worden maar al te goed op de hoogte gehouden van de bewegingen der politiemannen, wanneer deze op nachtdienst zijn. Wij voor ons hebben de vraag gesteld, of het niet gewenscht zou zijn om erger toestanden te voor komen dat uit de bevloking zelve een nachtvei ligheidsdienst werd ingesteld. Niet zoo een, waar bij men aan deuren en ramen voelt of deze geslo ten zijn, neen, maar een bewakingsdienst, waarbij patrouilles, zoowel aan Oost- als Westzijde het land ingaan, waardoor de veiligheid zoo goed mogelijk wordt gewaarborgd. Terwijl tevens aan deze menschen uitgebreide bevoegdheden moeten worden toegekend, om hande lend en zoo noodig krachtdadig te kunnen optreden. Weet iemand anders een betere oplossing? Goed! Maar men houde zich ervan overtuigd dat maatre gelen moeten worden genomen. Uit den Omtrek SINT PANCRAS. Onze plaatsgenoot de heer H. de Hartigh te be noemd tot agent van politie in de Wieringermeer. ALKMAAR. Contingenteering van Kousen, Tapijten, Garens en Tafelgoed. De Kamer van Koophandel, Oudegracht 182 te Alkmaar maakt belanghebbenden er hierbij op op merkzaam, dat de aanvragen ter verkrijging van een toewijzing voor den invoer van kousen en sokken, tapijten en dgl. naaigaren en tafel- en servet goed enz. uiterlijk op 25 October a.s. bij haar moe ten worden ingediend. Zij vestigt er hierbij de aandacht«p, dat overeen komstig de Koninklijke Besluiten niet tijdig inge diende aanvragen als regeel door het Crisis In- en Uitvoerbureau niet meer in behandeling worden ge nomen. Aanvraagformulieren zijn bij de Kamer verkrijg baar. Uit de Pers Het „Algemeen Handelsblad" schrijft: Op dit oogenblik, nu in Duitschland de aangekon digde invoer-contingenteering en in Nederland de

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 2