1 1 NIEUWE 9 Hike Breijer's Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier 4le Jnartranir Het loon van den Arbeider Speciaal fatten-Magazijn No 122 TELEFOON INTERCOMMUNAAL HO. SI. ZATERDAG 22 OCTOBER 1982 lib. Ill IJ kill COURAUT 5 bonnmentsnri1s c e reBe «neer 15 cent. - Ml»'-' firm I, I ttlZER. lidtcleur 1.8. IEIZEB. Bureel Hcordscharwnude. In tijden van nood kun niet alles gehandhaafd blijven, wat voor normale tijden werd vastgesteld. Al was het noode, toch hadden we het te aanvaar den, dat de loonen eenigszins werden aangepast aan de slechte uitkomsten in de meeste bedrijven en dat sommige sociale statuten hun heilzame werking moesten inperken. Ook voor de loonen echter is er een laagte-grens, welke niet mag worden overschreden, of de arbei ders worden teruggevoerd tot het pauperisme van weleer. Té groote druk van de loonen is tenslotte nog cger dan een omvangrijke werkloosheid. De werklooze arbeider moet den arbeid tenminste als een blij perspectief kunnen blijven zien; dat houdt zijn moed en zijn energie levendig. Als een werk looze echter weet, dat na de ellende van het oogen- blik hem slechts kommer en zorg in eenigszins anderen vorm wachten, dan wordt zijn lot ondra gelijk. Toen de loonen nog vrij normaal waren en de werkloosheid niettemin reeds groot was, begon een te waardeeren solidariteitsgeest onder de arbeiders vaardig te worden. Zij spraken er ernstig met el kander over om de crisisgevolgen voor elkaar te verlichten door toepassing van een rouleersysteem, hetwelk inhield, dat de arbeiders om beurten korten tijd de straat zou optrekken. Nu de loonen gelei delijk sterk zijn gedaald, wordt het egoisme onder de arbeiders versterkt en mét dat egoisme wordt het behoud van goede sociale voorzieningen bedreigd. Nemen we als voorbeeld den huidigen toestand in Lancashire (Engeland). Aan de aldaar werkzame 170.000 spinners werd een nieuwe loonsverlaging van 151/2 pet. aangezegd: De arbeiders waren aan vankelijk weigerachtig om deze te aanvaarden, maar nu zullen ze er vermoedelijk toch in bewilligen, nu de arbeiders de werkgevers hebben kunnen bewegen om de 45-urige werkweek weer in een 48-urige om te zetten. Op die manier immers komen de werkenden nog een beetje aan hun geld, maarhet leger der werkloozen wordt vergroot! Nu de arbeiders deze oplossing hebben gezocht en verkregen, is de weg naar verdere verlenging van den arbeidstijd geopend. In ons land zijn in nagenoeg alle bedrijven thans aanmerkelijke loonsverlagingen doorgevoerd en deze zijn mede gemotiveerd geworden met eene ver wijzing naar de noodzaak van aanpassing aan het internationaal loonpeil. Welnu, laten we er ons thans dan ook rekenschap van geven, dat in het buitenland, waarnaar we ons hier richten, het ver zet tegen verdere verlagingen groeiende is. De regeering von Papen heeft voor Duitschland een geraffineerd stelsel van loondruk bedacht. Voor eiken meer aangestelden arbeider krijgt de onderneming subsidie van den staat en bovendien het verlof om de loonen omlaag te voeren naar mate het aantal tewerkgestelden groeit. In Mun- chen heeft von Papen verklaard, dat zijn regeering „den wil en de macht heeft om haar pro gram door te zetten en uit te voeren." Monseigneur dr. Muller en zeven andere geeste lijke leiders der katholieke vakvereenigingen in het Duitsche Rijk hebben in een Open Brief in de Duit- sche bladen gepubliceerd, en aan den rijkskanselier o.m. geantwoord: „Heer Rijkskanselier, wij hadden liever van U „gehoord, dat gij het recht aan Uw zijde hadt." De open Brief kraakt harde noten over von Papen's economisch program. „Ter doorvoering van uw economisch program „hebt gij u een machtiging laten geven om den „bouw, waaraan zestig lange jaren gewerkt is, „onzer arbeidersbescherming en arbeidswetgeving, „en van het gansche complex onzer sociale in stellingen, om te bouwen, te veranderen en even tueel af te breken." „Heer Rijkskanselier, gij hebt meegeholpen om „een bestaande parlementaire meerdrheid aan „kant te zetten. Gij hebt onderhandelingen in „den jongsten Rijksdag, welke de vorming eener „constitutioneele regeering ten doel hadden, on- „mogelijkgemaa kt. Gij hebt den Rijksdag ontbon den, wijl gij er voor uw politiek geen meerderheid „vondt. Stap voor stap wordt gij nu verder „gedreven van de eene grondwetsschending in de „andere. „Wij vragen u wat moet er van Duitschland wor den, als de gevaarlijke gedachte, dat de macht „gaat voor het recht, dat met de bajonetten alles „te bereiken valt, ook in die volsdeelen ingang „vindt, welke tot dusver geloofden aan de macht „van het recht." Ook van Sociaal democratische zijde is opgekomen tegen von Papen's dreiging met den „wil en macht" der regeerng om economische en politieke deside- reta tegen den volkswil in te verwezenlijken. Loebe, de socialistische ex-rijksdagpresident schreef, even eens in een Open Brief, maar gericht aan rijkspre sident von Hindenburg: „Wanneer de Duitsche Grondwet door de regee renden van boven niet wordt geëerbiedigd, dan „zijn ook de gewone staatsburgers niet meer tot „naleving verplicht en zal de staatsorde ineen— „storten." Het is zeker dat een aanmerkelijke verslechtering van de economische positie der arbeiders gepaard zal moeten gaan met hun politieke ontrechtlng, anders zullen de pauers van straks niet be dwongen kunnen worden. Loonsverlagingen in ons land zijn meerendeels uit noodzaak geboren geworden en uit noodzaak zullen misschien nog andere loonsverlagingen moe ten volgen. Maar men wake tegen overschrijding van redelijke grenzen en de regeering zij voorzich tig genoeg om zich niet als baanbreekster te laten misbruiken voor degenen, die de crisisomstandighe den zouden willen uitbuiten voor afbraak onzer so ciale instellingen en voor een terugvoeren der ar beiders naar het economische pauperisme en de politieke onmondigheid van weleer. Het is inderdaad noodzakelijk dat we hier het internationale loonpeil eenisgzins benaderen, maar nu moet de pas wat worden ingehouden, want ook in het buitenland wordt men weigerachtig om ver der te hollen op den weg naarden afgrond. Binnenland (Uit het Handelsblad,) Werkloozenkassen in moeilijkhelden. Naar aanleiding van een desbetreffend bericht in het „Centrum"' vernemen wij, dat op het oo- genblik verschillende werkloozenkassen in moei lijkheden verkeeren tengevolge van het feit, dat den laatsten tijd vele leden tot de vakbonden zijn toegetreden, die thans na 26; weken zich tornen aanmelden voor steunuitkeering. De regeering heeft dezen kassen' dan ook in overweging gegeven om den termijn, gedurende welken leden ais zoodanig bij' de bonden moeten zijn ingeschreven zonder recht te hebben op uit keeringen te verlengen tot 39 of 52 weken. VARA—Hoogtij op 8 November 'Te kwart voor vier deed de voorzitter van de Tweede Kamer gistermiddag de mededeeling, dat mr. Knottenbelt (v.b-) de volgende vragen wenscht te stellen, doch dat de minister van Waterstaat nog niet in Üe gelegenheid is hierop te antwoorden, aangezien hij wacht) op het ad vies van den Radio-raad. Hij, hoopt op den vol genden vragendag vandaag over een week in staat te zijn de gevraagde inlichtingen te ver schaffen 1. Acht de minister het in het algemeen be lang gewenscht,-dat op 8 November a.s. ter ge legenheid der voorgenomen betoogingen op Routrust en in de straten van den Haag, de te houden redevoeringen en het verloop der straat- betoogingen per radio worden verbreid? 2. Zoo neen, ligt het danj in het voornemen van den minister zijn medewerking daaraan te onthouden, door niet aan de Algemeene Omroep vereeniging Avro den plicht op te leggen voor dat doeleinde eenige zenduren aan de sociaal de mocratische omroepvereeniging Vara af te staan? 3. Waaraan zou de minister de bevoegdheid tot 'het opleggen van een dergelijken plicht ont loenen Het peil van het IJsselmeer. Het hoofdbestuur van de Holl., Mij- v. Land bouw heeft in verband met de moeilijkheden der waterloozing van Schermerboezem en ande re waterschappen een telegram aan den minister van waterstaat gezonjden, waarin wordt mede gedeeld dat Holland onvoldoende water kan loo- zenen landerijen blank staan. Het hoofdbestuur dringt er in het telegram bij den minister op aan door verlaging van het te hoog IJsselmeerpeil spoedig aan dezen ver keerden toestand een einde te maken. Salariskorting te Zaandam. B. en W. te Zaandam hebben thans hij den gemeenteraad een voorstel ingediend om tijde lijk voor den duur van ttrie jaar een korting op de wedden en loonen van het gemeentepersoneel toe te passen van prooent voor de gehuwden en ongehuwde kostwinners met vrijstelling^ van de eerste duizend gulden en wat de overige ambtenaren betreft, met vrijstelling van de eer ste f500. Wanneer dit voorstel in den raad-zou wor den aanvaard, nemen B. en W. aan, dat de ge meenteraad daarmede tevens uitspreekt dat hij het begrootingsrecht weder aan zich wil trekken Ingevolge hiervan stellen B. en W. de gewij zigde gemeentebegrooting voor 1932 opnieuw aan de orde. Palimgvangstcm als nooit te voren. De laatste weken is de palingvangst om en bij Vieringen enorm groot geweest. Of zulks is toe te schrijven aan de gewijzigde toestand door den affsluitdijk is niet bekend, doch zeker is, dat de palingtrek benoorden en bezuiden den afsluit dijk in den omtrek grooter! is geweest dan ooit tevoren. Ruiken met gewichten van 250 tot 300 pond „paling waren niet zeldzaam. 249 MAN LOCOMOTIEFPERSONEEL OVERCOMPLEET. Vooloopig' geen. bevorderingen tot machinist. Examen stopgezet. Thans zijn er bij de Nederlandsche spoorwegen 1884 machinisten, 901 ondermachinisten, 1785 leer lingen-machinist en 13 leerlingen-machinist voor lichten dienst in functie. Ingaande 1 November a.s. zullen, naar de „Utr. Crt." meldt, 30 machinisten en 1 leerling-machinist ontslagen worden, waarna er, als gevolg van de malaise, nog 249 locomotief-beambten overcompleet zijn. Met den Winterdienst zullen ditmaal geen onder machinisten tot machinist bevorderd worden terwijl niet doorgegaan zal worden met het afnemen van examen vooi hen, die nog niet aan een examen hebben deelgenomen. Buitenland E» huwelijksinzegening te Cjoburg. Het plechtig bruiloftsfeest van den taekomsd- gcen Ziwecidscihen/ troonopvolger Donderdag is het huwelijk van den erfprins G us taf Adolf van Zweden met Sybille van Sak sen-Co burg en Gotha kerkelijk ingezegend. Om tien uur begon de opmarsch van vereeni- gingen en scholen die zich opstelden langs dé straetn waardoqr de bruidstoet zou} trekken. Een groote menigte was ,op de been. Te 11 uur verscheen de kop van den bruids stoet, die geopend werd door een bereden eere- escorte van de landspolitie, waarachter de dames der bruiloftsgasten kwamen, die gevolgd wer den door de bruidskoets waaromheen ruiters v. de landelijke ruitervereenigingen reden. Terwijl de stoet door de straten trok, luidden de klok ken van bijna alle kerken en torens van de stad Het kerkplein en de ingangen van de St. Mo- ritzkerk waren met vlaggen en dennengroen ver sierd. Hier hadden de dames van den Louisebonjd, waarvan prinses Sybille lid is, zich opgesteld. Toen alle gasten aanwezig waren, reed de bruids koets voor. Voorafgegaan door acht bruids-meisp jes en acht bruidsjonkers Ischreed het bruids paar naar het altaar. De ex-hertog van Co burg geleidde prinses Sybille en de kroonprins van Zweden zijn zoon Gustaf Adolf. Elx-koning Feif dinand van Bulgarije begeleidde de exbortogm van Coburg en de kroonprinses van Zweden. De bruid was gekleed in een creme-kleurig cifcpe satingewaad met de zilver gestikte emblemen van het Hertogelijk huis en een myrtenkrans in het haar. De bruidegom droeg de uniform van het Stockholmsche garderegiment. De overige dames waren in middagtoilet en bijna alle hee- ren in gala-uniform. Nadat alle gasten plaats hadden genomen zet te het orgel een praeludium) van Bach in. Ver volgens zong een driestemmig knapenkoor „Dir, dir will ich singen'" waarna de gemeente het ,,Loof den Heer" zong. Nadat een geestelijke eenige kerkelijke cere moniën had verricht, hield de slotpredikant dr'. Schanze de trouwrede naar aanleiding van ps. 71 vers 3, waarin hij wees op de beteekenis van het huweijlk en op de toekomstige troonopvol ging van den bruidegom, die was uitverkoren om de Kroon te dragen, die eens Gustaf Adolf gedragen .had. Terwijl het bruidspaar voor het altaar kniel de om de ringen te wisselen, werden in den slot tuin 21 saluutschoten gelost. D|e gemeente zong vervolgens ,,Nun danket alle Gott'T waarop de stedelijke predikant de trouwacte overhandig-, de en het bruidspaar den zegen gaf. Eien gemengd koor zong totr slot eenige lie deren van Handel waarmee de plechtigheid ge ëindigd was. Bij het vertrek van ,hetf gezelschap begeleid de de ex-hertog van Cioburg de hertogin, de kroonprins van Zweden de kroonprinses en de ex-koning van Bulgarije grootvorstin Kyrill: v. Ruslanid. Door de stad begaf men zich naar het slót Coburg, waar de bruiloftstafels voor 140 gasten gereed stonden. Aan het bruiloftsmaal spraken de hertog van 'Coburg en de kroonprins van Z,weden toasten uit Onider de talrijke geschenken voor het jonge paar bevindt zich ook een kostbaar mokka-serr vies van den ex-keizer. Duizenden telegrammen zijn ontvangen, o.a. van Koningin Wühelmina rijkspresident von Hindenburg, den Etaitschen ex kroonprins en koning Böris van Bulgarije. Ook dr. Hugenberg, Rijksdagpresident Gering en het hoofdbestuur der organisatie Stahlhelm hadden gelukwensch telegrammen gezonden. Van Adolf Hitler was een schrijven ontvangen, waar in hij den jonggehuwden namens zichzelf en de millioenen in zijn partij vereenigde Duit se hers geluk wenschte met hun echtverbintenis!. Mient 17 Alkmaar Tel. 526 Vcitrouwd adres voor: goedpassende Buikbanden Elastieken Kousen Rechthoudars en Rechthouder- Corsetten Plaatselijk üieusws NOORDSCHARWOUDE. Blijkens een in dit nummer voorkomende adver tentie zal tandarts F. Helder te Alkmaar in Noord- Scharwoude zitting houden. Waar ook gelegenheid is tot het vullen van tanden en maken enz. van gebitten, zal door velen hiervan gebruik kunnen worden gemaakt door uitsparing van een reis naar Alkmaar.

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 1