NIB U W E Nieuwsblad v. Holl.Noorderkwartier No 123 DINSDAG 25 OCTOBER 1932 41e Jaargang In den dwaaltuin des levens DE LACHENDE LUITENANT TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. SB. ÜMEDIJKER COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Ahonnmentsprfjs: per 2 m&anden i.U. Mow: Firma I. H. KEIZER. Redacteur J. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. AD VERTENTIEN Van J- regels 75 cent; elke regel meer 15 cent groote letters NAAR PLAATSRUIMTE. Buitenlandsch Overzicht Een nieuwe regeering in Belgie. Naar Kamerontbinding. ,Mussoltni over de wereldpolitiek en een beetje tegen de Franschen. Het spinnersconflict in Engeland opgelost. Van hier en daar Belgie heeft dan weer haar nieuwe regoering en het is wederom een katholiek-liberaal kabp met, thans onder den katholieken conservatief de Broqueville, die het land in gemelde functie cok in andere moeilijke oogenblikken in den oorlog nl. heeft gediend. Opmerkelijk is, dat ir. het kabinet ook een Vlaamsche liberaal is opge nomen naast eenige katholieke Vlamingen. Het kabinet zal vermoedelijk aanstonds overgaan tot ontbinding van de Kamer en nieuwe verkiezin gen uitschrijven. De Italiaansche leeuw heeft weer eens danig gebruld. Bij een enthousiaste ontvangst 'te T;u rijn heeft Mussolini voor een geestdriftige menig te gesproken over de wereldpolitiek. Het hei-stel gchuldenvraagstuk was in Lausanne, zoo zei de Duee in veilige haven geloodst. Hij deed een be roep op het Amerikaansche volk' om het schip nu niet weer buitengaats te sturen. Over de Franschen was de Italiaansche pre mier niet zoo te spreken. Zij haatten tot heden steeds het fascisme en de Italiaansche staatseen- heid. De Franschen komeq op voor denkbeeldige behoeften en illusoire rechten. Niemand is ecu gevaarlijker vijand van den vrede dan degeen. die er een beroep van maakt te strijden voor een vrede tot eiken prijs. D|e Volkenbond is ziek maai- Mussolini zal hem nu niet in den steek la ten. Overigens schijnt hij er niet veel van te verwachten. Als de vier groote West Eiuropee- sche mogendheden samenwerkten, dan zóu een kalmeering ontstaan, welke het einde van de crisis kon betteekenen. D'uitschland is niet ge rechtigd om te bewapenen, zoolang de ontwa peningsconferentie duurt, maar als deze geen resultaat blijkt te hebben afgeworpen dan za] Buitschland niet in den Volkenbond kuninen blij ven en zal het zijn bewapeningsrechten herne men. Nog eens keerde Mussolini zich duidelijk te gen Frankrijk, toen hij onder daverende toejui- FEUILLETON 13). Ik zal je niet vervelen met eene beschrijving te geven omtrent ons afscheid, lieve Robert, maar het was de eerste werkelijke smart, die mijn innerlijk gemoed ontroerde, en ik geloofde toenmaals niet, dit oogenblik te zullen overleven. De hoop op een brief hield mij staande, maar hoe verlangend ik ook daarnaar uitzag, ik wachtte tevergeefs. Mijn onrust was in hooge mate gestegen, ik vermoedde, dat Wladimir een ongeluk overkomen was, en reeds was ik van plan inlichtingen omtrent hem in te winnen bij de militaire autoriteiten, toen ik geheel onver wacht over het zwijgen van Wladimir de meest verpletterende onheldering verkreeg. Op een warmen zomernamiddag, ongeveer vier of vijf weken na het afscheid van Wladimir, ging ik de Newski-Prospekt langs, om verscheidene kleine in- koopen te doen. Plotseling werd mijn opmerkzaam heid getroffen door een deftige equipage, die in •snellen draf de breede straat langs kwam. Het bloed verstijfde mij in de aderen, als vastgenageld bleef ik staan en zag den voortrollenden wagen na: in het rijtuig zat een jonge, voorname dame en Wladimir Rosanoff, maar niet in de uniform van een cavallerie-officier, maar in de oude, mij wel bekende kleeding der keizerlijke Garde. Ik kende door de mededeelingen, die mij zoo af en toe werden verstrekt, de familierelaties der Rosanoff's tamelijk nauwkeurig en wist, dat hij noch zusters of andere vrouwelijke'bloedverwanten van jongen leeftijd bezat. Was dat meisje aan zijn zijde, waarmede hij zich zoo onbevangen en vrien delijk onderhield, zijn toekomstige bruid en zijn overplaatsing naar Moskou een sprookje, slechts verzonnen, om op die wijze met mij te breken? Deze vraag brandde mij op het hart, zekerheid moest ik daaromtrent hebben, zekerheid tot eiken prijs! Een vriend van mijn ontrouwe geliefde, dien ik om inlichtingen vroeg, bevestigde mijn vermoeden in zijn vreeselijksten omvang. Hij vertelde mij, dat Rosanoff op den dringenden wensch van zijn fami lie, die in nauwe betrekking stond tot het keizer lijk hof, waar deze verbintenis in hooge mate werd geprotegeerd, zich met een jonge gravin had ver loofd, maar het vooraf noodig hadden geacht op de meest zachte en weinig pijnlijke wijze de ver houding met mij te breken. Om dit te bereiken, verzon hij zijne overplaatsing naar Moskou en bleek over mijn smart die zich bij het afscheid open baarde ten zeerste aangedaan. Intusschcn hoopte eh.ipgen uitriep ,,wij wcnschen geen hegemo- niën in EtaOpa."' Het groote spinnersconflict is thans defini tief opgelost zoodat Lancashire herademt. Die ar beiders hebben zich tenslotte vereenigd met een nieuwe loonsverlaging van circa 7 procent, waar door het totaal op ruim 14 komt. in plaats van ide 15.5 procent door de werkgevers oorspron kelijk afgekondigd. Tevens is een verzoenings- raad ingesteld welke voor de toekomst conflic ten moet voorkomen. Prinses Helena van Roemenie is weer voor een bezoek aan haar zoon in Roemenie aangekomen Naar aanleiding daarvan duiken nogmaals ge ruchten op over nieuwe pogingen, welke zou den worden aangewend om een verzoening tus- schen het gescheiden koningspaar tot stand te brengen. Het zon mooi zijn, als aan het onver kwikkelijke koningsschandaal in Roemenie eens een. einde kon komen. De Amerikaansche politie heeft weer eens eed aanhouding gedaan in verband met de Lindbergh affaire. Een 42-jarige juweelendief is als een der vermoedelijke moordenaars van den baby, aange houden. Aan arrestaties heeft het in deze zaak nooit ontbreken. i In Zwitserland vonden tien menschen een vree- selijken dood onder een instortende zolder. Een ander ernstig ongeluk had in Japan plaats waar te Komatsoe door brand 1000 woningen werden vernield. De in Mandsjoekwo; ontvoerde Ein- gelschen mrs. Pawley en mr. Corkran zijn na een gevangenschap van 44 dagen in vrijheid gesteld nadat een aanmerkelijk losgeld aan. de bandie ten was betaald. Binnenlandsch Overzicht Worden tegen 8 November onlusten voorbereid in den Haag? Nieuwe in voerregeling van boter in Diuitschland. Hoe Rctterdamsche tekorten worden ge dekt. Ontslag bij de Spoorwegen. Allerlei. In vele kringen begint men( zich ernstig on gerust te maken over wat tegen 8 November in ,den Haag staat te gebeuren. S,.Dj.A.P. en mo- hij, dat de tijd en mijn afwisselend leven hun gun- stigen invloed zouden doen gelden en mij ten slotte, zoüden doen berusten. Ik was niet in staat een woord te antwoorden. Smart, woede, gekrenkte ijdelheid, bedrogen liefde en teleurgestelde verwachtingen streden een zwaren strijd in mijn binhenste. Ik voelde mij verachtelijk weggeworpen, ten achter gesteld, belogen en bedro gen en vermocht niet, In kalme overdenking over het gebeurde, zelfs de geringste verontschuldiging voor Wladimir te vinden. Ik kende slechts dat eene gevoel dat der wrake voor de mij aangedane beleediging. Gedurende dezen tijd deed een sterrenwichelaar door zijn geheimzinnig optreden, daarbij gesteund door een oude, zeer invloedrijke vorstin, die zeer bijgeloovig heette te zijn, veel van zich spre ken. Zoo kwam het, dat zelfs de hoogste kringen den astroloog Raboullain begunstigden, waardoor zij een hoogst geheimzinnige Nimbus om zijn ge stalte weefden. Ook in het theater werd veel over hem gesproken, eenige mijner collega's -hadden hem opgezocht en waren vol lof over hem. Eenigszins nieuwsgierig en bijgeloovig, zooals alle jonge meis jes, besloot ook ik dezen wonderman te bezoeken, om, zoo mogelijk, met zijn hulp, een blik in de toekomst te mogen werpen. Raboullain ontving mij met buitengewone vrien delijkheid; op handige wijze wist hij mij mijnfe geheimen te ontlokken en door vertroostende woor den vertrouwen in te boezemen, zoodat ik hem mijn verhouding tot Rosanoff en zijn trouweloosheid mededeelde. De sterrenwichelaar hoorde verwon derd toe. „Rosanoff?" vroeg hij. „Is dat de jonge garde officier, wiens vader Generaal-adjudant des keizers en Gouverneur van Petersburg is?" „Dezelfde!" zeide ik buitengewoon verrast. „Kent u hem?" „Niet slechts den jongen man, maar ook zijn bruid, Gravin Bertitscheff," antwoordde de astro loog. „Ik was kort geleden tot een avondpartij bij vorstin Poltitzin, mijn getrouwe beschermvrouwe, uitgenoodigd, waar ook het jonge paar aanweizg was, dat ik voor de verzamelde gasten zijn horos coop trok." „Bertitscheff?"i herhaalde ik, „dat is dezelfde familie, in welke een jonge dame uit mijn geboor testad als gouvernante is aangesteld! Ik heb haar bij mijn aankomst brieven van haar familieleden overgebracht." „Dan heeft u ook toegang tot het huis, al is het niet tot de familie van den graaf," merkte Raboul lain op. „Een bezoek bij uw Duitsche landsvrouwe zal u zonder moeite gelegenheid geven, uw geluk kige plaatsvervangster kennen be leeren." Hij zeide dat zoo langzaam en nadrukkelijk, dat ik aan deze woorden een diepere beteekenis meende te moeten hechten, dan een gewone opmerking. Met deme arbeidersbeweging zullen er dan komen ,demcnstreeren tegen -Welterplannen, tegen do re geering enz. Een demonstratie van genoemde zij 'de njoge massaal zijn en imponeerend, ze verloopt als regel ordelijk en rustig. Maar dat is niet naar den zin van O'.Si.P. en van de communisten, die éen re] begeeren en zelf over te weinig men schen oeschikken om zoo iets te kunnen ontkete nen. Daarom maken Ospers en communisten zich óp om de demonstratie der Si.D|.A.P. van revoiu- tionnaire actie te doordringen. Z© willen daar toe piee demonstreeren met del socialisten, maar tegen dezer goedvinden in. Dlatf wordt kloppen, maar onze meest revolutionaire broederen zijn nog fellir gebeten op de S.DtA.P. dan op de re geering of Welter. Men meent) nu hier en daar dat het de plicht is van de rëgeering en he Haagsche gemeentebestuur om heel de betoo ging te voorkomen, teneinde te beletten, dat er weer slachtoffers vallen als bij de opening van de Stoten Generaal. Ook is er oppositie tegen 't aan minister R'eijmer toegeschreven voornemen oim de Avro te verplichten om met de Vara op den 8 November zendtijd te ruilen opdat de an- tie regeeringsdemonstratiq per microfoon kan wor den verbreid. Men kan benieuwd zijn naar de uiteindelijke beslissingender autoriteiten. Onder de zuivelexporteurs is weer een groote onitievredenheid over een door de Duitsche re geering genomen maatregel. Dieze heeft nl. be slist dat van 15 November af een gelijk invoer recht van 75 mark per 100 kilo boter zal wor den geheven. Tot heden gold voor de Dienen een valuta toeslag. Met de nieuwe regeling is onze concurrentie met de Dene A op de duitsche markt zeer moeilijk geworden, omdat de Dienen hun gouden standaard hebben prijs gegeven en daar door goedkoo-per kunnen leveren. De tuinbouwers kregen een meer verblijdend bericht. Eindelijk is nl. liet' ontwerp ingediend tot steun aan dein tuinbouw. Die regeering zal volgens dat ontwerp op geveilde tuinbouwpro duct-en een toeslag gaan verleenen van 5 millioen gulden en wel door bemiddeling van de veilingen. D|e vijf millioen worden slechts verbruikt zoo ver dat noodig zal blijken, maar meer wordt de steun in elk geval niet. Die regeering, voorge licht door een speciale commissie, bepaalt de kost prijzen! «en tot die kostprijzen kan op de pro ducten toeslag worden verleend. D|e toeslag mag echter per tuinder niet meer bedragen dan 20 een onbeschrijflijk medelijdenden blik zag hij mij aan en een gevoel van verdrukte onschuld dat mij beving, mij te moeten schamen, dat ik voor een ander moest wijken, beving mij, uitsluitend en alleen omdat ik slechts een burgerlijken naam had en dus onwaardig werd bevonden, dez:n met een hoogjdinkenden doch volstrekt niet eervoller naam te verbinden. Raboullain scheen mijn gedachten te raden, want een tevreden lachje kwam over zijn lippen. De vonk, die gloeide in mijn borst, ontstak door hem in een vlam der wrake, die dreigde mijn geheele wezen te verteren. „En wanneer ik die gehate vrouw heb gezien, die met ruwe voeten mijn levensgeluk heeft vertreden wat dan?" vroeg ik in, zenuwachtige opwinding. De man trok de schouders op en wendde den blik van mij af. „Er is geen hooger en heerlijker gevoel dan dat der wrake, wanneer gij dat bevredigen kunt, maar daarvoor is moed en durf noodig. Wanneer die eigenschappen ontbreken, dan moet men zich niet over zijn noodlot beklagen, wanneer het u be proevingen brengt; de lafaard balt de vuist achter den rug, de moedige alleen weet zich recht te verschaffen." De onmiskenbare toon van het verwijt, in zijn woorden opgesloten, brachten mij in vertwijfeling. Ik voelde de kracht in mij, zelfs mijn leven te kun nen offeren, om mijn medeminnares te vernietigen en deze Franschman, wiens raad ik zelf had inge wonnen, verweet mij met ijzige kalmte mijn zwak heid en lafhartigheid. Het was een welberekend spel, dat de astroloog met mij speelde en dat, zooals ik later inzag, helaas te laat, mijn rust en zelfstandigheid kostte. Met opzet spitste hij zijn geheele onderhoud met mij op mijn haat op het jonge meisje, dat thans Wladimir toe behoorde, ter wijl hij zelfs haar als een beklagenswaardig offer schetste van de verhouding tot hem. In mijn ge moedsstemming, waarin ik toen verkeerde, was ik niet in staat mijn gedachten te verzamelen en in dezen toestand den rechten weg te vinden; ik was onder den invloed van den man geraakt, die zijn eigen plannen uitspeelde en berekende, om zich zelf te wreken tegenover de jonge gravin Bertit scheff, die, zooals ik later vernam, op een avond partij, waar hij zijn manipulaties demonstreerde, lachend had gespot met zijn helderziendheid en daardoor het geheele gezelschap in twijfel had ge bracht omtrent den ernst en het geloof aan de wetenschap van dezen astroloog. Het onverschrok ken meisje had zelfs den moed gehad de hooge be schermvrouwe van dezen vreemden astroloog, de dame, aan wien hij in Petersburg al zijn invloed had te danken, vorstin Poltitzin, den sterrenwichelaar als 'een bedrieger te schetsen. Wel had de vorstin het jonge meisje in strenge woorden het ongeloof in dezen astroloog berispt, maar het wantrouwen was gewekt en bleek langzamerhand steeds meer 10 m! E$ A a.s. Ücomt eerste film v. Pjlniriée Chevalier raelketfe L6EFOESPARAÖE -s s- overtreft, Het is een Paramount film met muziek van OSCAR STRAUS I procent van diens gemiddelden omzet ter veiling ii. de jaren 2'8, ,29 en '30. Zou voor toeslag meer lenoodigd zijn dan 5 millioen dan wordt een zoo danig percentage van den feitelijken benoodig- dea toeslag uitgekeerd als noodig om het meer genoemd kapitaal niet te overschrijden. Alleen wie van de tuinderij hoofdberoep maken, kor men voor steun in aanmerking. Zij moeten zich onderwerpen aan zekere regelingen voor beper king van Üe aanvoeren. Rotterdam zit met een begrootingstekort- van ruim 6 millioen. B. en W. willen dat tekort overbruggen o.a. door 70200 opoenten te hef i'en op de personeele belasting alsmede door een aanmerkelijke verhooging van de gemeentefonds belasting plaatsing in hoogere klasse en op voering van het aantal Opcenten. Eenige ge meentediensten worden sterk gereorganiseerd, of veld te winnen. Zoo zag deze Franschman zich in zijn bedrijf niet alleen benadeeld, maar de gevol gen waren, dat hij dit geheel moest opgeven. Geen wonder, dat hij de gelegenheid te baat nam, Wla- dimir's bruid met gelijke munt te betalen, wat deze aan hem verschuldigd was en in dezen zijn doel trachtte te bereiken; ontbrak het hem zelf aan moed, zich genoegdoening te verschaffen, ande ren moest hij daarvoor trachten te vinden. Ik was opgesprongen, had met krampachtige hef tigheid den arm gegrepen van den astronoom. „Wat moet ik doen, Raboullain," vroeg ik opgewonden, „zeg het mij, ik ben tot alles bereid." De man zag mij met een bijzonderen blik aan, een blik, die mij beangstigde. „Tot alles?" vroeg hij zacht. Ik had het uitgesproken en wilde mij door in trekking van mijn woord mij niet opnieuw zijn ver wijtend woord op den hals halen. „In elk geval," antwoordde ik, „al zou ik zelf daardoor ten gronde gaan!" Raboullain reikte mij de hand. „U is een dapper meisje," zeide hij, „u zult zich volkomen genoeg doening verschaffen voor den smaad en de belee diging u aangedaan. Een weinig wilskracht en de wraak is aan U!" Hij was opgestaan en naar een ouderwetsch schrijfbureau geloopen, voorzien van vele kastjes en laden. Met een kleine sleutel opende hij een van buiten onzichtbaar kastje en nam er iets uit. Daarop sloot hij het weder en borg zorgvuldig den sleutel Jn zijn zak. „Deze weinige korreltjes zijn in staat den geest het lichaam te doen ontvlieden," fluisterde hij mij tóe. „Neem het aan, en gebruik het naar uw goed dunken. en nu, goeden nacht; moge de ster van het geluk in dezen boven u schijnen!" Met bevende hand nam ik het mij aangeboden voorwerp aan. Het was een zeer klein fleschje, in hetwelk nauwelijks de hoeveelheid poeder bevond, dat op de punt van een meg kon liggen. „Vergif dus!" klonk het in mijn ooren, de polsen klopten en ik ademde weder vrijer, toen de nachtlucht mijn heete slapen verfrischte. Van dit oogenblik af, waren mijn gedachten ge steld op bevrediging van mijn lust tot wraak. Ik was in hooge mate beleedigd, mijn collega's van het theater staken de hoofden bijeen, wanneer zij mij zagen aankomen, zijdelingsche toespelingen bleven niet uit; bij alle kwellingen eener versmade liefde kwam nog de spot, dien men er mede dreef en welke ik mij moest laten welgevallen. Er werd gehoond en gelasterd, dat ik het had gewaagd mijn oogen te richten tot de aristocratische kringen der resi dentie. Mijn lot werd ondragelijk. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 1